PDA

View Full Version : Στην καρότσα της BMW Motorrad Mobile Care


yns
24-02-2013, 23:59
http://i80.photobucket.com/albums/j182/yns73/Various/IMAG0067.jpg

Δεν είναι η συνηθισμένη της θέση. Της αρέσει να βλέπει τον κόσμο από ψηλά αλλά όχι από τόσο ψηλά. Και η καρδιά μου έφευγε από τη θέση της κάθε φορά που ο γερανός (δεν ξέρω πώς αλλιώς το λένε αυτό το όχημα) έπεφτε σε λακκούβα αν και ομολογουμένως και οι δύο οδηγοί πήγαιναν πολύ σιγά συμμεριζόμενοι την αγωνία μου...

Σήμερα η μικρή αποφάσισε πως ήθελε περισσότερο χώμα από αυτό που της είχαμε ήδη κάνει και μας τιμώρησε. Μόλις πατήσαμε στην άσφαλτο το μπροστινό βάρυνε απότομα. "Φτου ρε π##στη μου" σκέφτηκα... Η διάγνωση άμεση. Μπροστινό λάστιχο καπούτ. Ήμουν στην Πλάκα, απέναντι από την Σπιναλόγκα. Και με την σαμπρέλα μια τέτοια ιστορία προβληματίζει λίγο περισσότερο, ιδιαίτερα την Κυριακή στις 5 το απόγευμα και όταν δεν υπάρχει εφημερεύον βουλκανιζατέρ. Και έχοντας και μια φίλη μου μαζί η οποία είχε ήδη αρχίσει να πεινάει. Χμμμ.. για να θυμηθώ, το πήρα το φαστ; Τσου.. Το φαστ είναι στην ντουλάπα. Εργαλεία για να βγάλω τη ρόδα και να πάω με κάποιο ταξί στον Άγιο Νικόλαο ή να πάρω κάποιον φίλο από εκεί να έρθει να μας μαζέψει και να αλλάξουμε σαμπρέλα σε κάνα εντουρά; Κι αυτά σπίτι, είπα να μην τα πάρω. 2-3 τηλέφωνα στον Άγιο, έλειπαν όλοι και όσοι ήταν εκεί είχαν εκλογές στην τοπική Λέσχη. Η λύση κάτω από τη σέλα. Αυτοκόλλητο νουμεράκι με τον αριθμό της BMW Motorrad Mobile Care.

Τηλεφώνημα, στοιχεία και σε 3 λεπτά μήνυμα: «Για την εξυπηρέτηση του οχήματος, σας ενημερώνουμε ότι ο εκτιμώμενος χρόνος άφιξης είναι 50 λεπτά. Αποστολέας Mondial». Και στο καπάκι τηλέφωνο από τον οδηγό ο οποίος με ειδοποιούσε πως δεν μπορεί να έρθει σε λιγότερο από 50 λεπτά. «Δεν το κάνουμε μια ώρα κι ένα τέταρτο να τσιμπήσω και κάτι;» του πρότεινα και το δέχτηκε.

Συνεπέστατος και πολύ ευγενικός μας πήγε μέχρι τα Μάλια όπου μας παρέλαβε με λίγη καθυστέρηση άλλος γερανός από το Ηράκλειο που μας άφησε στο σπίτι μου μετά από δική μου επιθυμία (αλλιώς θα με πήγαινε στο εξουσιοδοτημένο αλλά έτσι κι αλλιώς σαμπρέλα δεν θα μπορούσα να αλλάξω εκεί).

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν... Ευχαριστώ την BMW Motorrad Mobile Care και τους συνεργάτες της στην Κρήτη ευελπιστώντας να μην χρειαστώ ποτέ πια την βοήθειά τους στα 2 και κάτι χρόνια που μένουν ακόμα από το 5ετές δωρεάν πρόγραμμα οδικής βοήθειας που μου δόθηκε με την αγορά της μοτοσυκλέτας! :D

siraxanz
25-02-2013, 00:02
Είναι από τα πίο σοβαρά θετικά της φίρμας:ye28:

frits
25-02-2013, 00:05
Έλα βρε Γιάννη και με τρόμαξες...:eek:

Ακιs
25-02-2013, 00:07
Δεν ηξερα οτι καλυπτει και σκασμενο ελαστικο....:ye36::ye36:
Τελος καλο ολα καλα Γιαννο!:)

yns
25-02-2013, 00:10
Δεν ηξερα οτι καλυπτει και σκασμενο ελαστικο....:ye36::ye36:
Τελος καλο ολα καλα Γιαννο!:)

Παρέχεται βοήθεια ακόμα και σε περίπτωση διάτρησης ελαστικού.
Σε περίπτωση διάτρησης ελαστικού, θα οργανώσουμε τη μεταφορά της μοτοσικλέτας σας στον πλησιέστερο Επίσημο Έμπορο BMW Motorrad αναλαμβάνοντας το σχετικό κόστος μεταφοράς.

Oh yes! ;)

commander
25-02-2013, 00:16
Oh yes! ;):eek:ρε κουζουλε και το εκανες θεμα......!!!!! ερε θες πολυ βουρδουλα και λεω στην κυρια μου :eek::eek:{ωχ κατι επαθε ο γιαννης yns}:eek::eek:









αντε τελος καλο :D:D

το αλλο δεν το λεω γιατι αμα σε ειχα κοντα θα σε μελανιαζα:lo20:

moby_gr
25-02-2013, 00:21
Μικρό το κακό Γιάννη, μακάρι όμως να μη χρειαστεί να την ξαναδείς τόοοοσο ψηλά :)

Είδες η BMW? (τα 'χουν κάνει πάνω τους μάλλον για αυτό και τα "καλύπτουν" όλα :D)

Arkas
25-02-2013, 00:54
Η "μαμά" δίνει μεγάλη σημασία στο "afer sales management".
Ας είναι πάντα τέτοια ελαφρά τα προβλήματά σου φίλε ...


Sent by Arkas via Tapatalk !

MARK
25-02-2013, 00:59
Ας είναι το τελευταίο Γιάννη
;)

panosv
25-02-2013, 01:55
Γιάννη μην σκας ήταν η μέρα να σκάνε τα λάστιχα στα 800αρια!http://img.tapatalk.com/d/13/02/25/uhuryhys.jpg
κ εγώ πίτα το βρήκα σήμερα το πρωί,ευτυχώς στο γκαράζ μου!

MikeKav
25-02-2013, 08:19
Καλή φάση η οδική βοήθεια. Αλλά ο τρόπος που δέθηκε η μοτο επάνω στο φορτηγό δεν νομίζω ότι είναι ο ενδεδειγμένος. Τουλάχιστον με βάση αυτά που έχω δει στην πίστα των Σερρών από άτομα που φέρναν τις μοτο με τρέϊλερ και φορτηγά από μακριά. Κανένας γνώστης να δώσει τα φώτα του;

mAthosalas
25-02-2013, 12:46
Τωρα που πηρες τη θεση σου στο Νοσοκομειο ως Dr...η F8 σού υπενθυμιζει πώς ειναι να ειναι καποιος "στο κρεββατι τού πονου"ωστε να κερδισει την προσοχη σου...ενα τεστ "Ιπποκρατη" σού εκανε...:cool2:
Ολα καλα Γιαννη και επομενη φορα η σειρα με την οποια φορτωνεις για μικρη ή μεγαλη βολτα εκτος πολης ειναι 1.fast 2.κρανος 3.........:ye33:

TAKIS04
25-02-2013, 13:59
τελικα ολα καλα....


Να ξερεις ομως οτι σε τιμωρισε ο θεος.....

taksidiotis
26-02-2013, 11:52
Γιαννη μου τρομαξα οταν ειδα το θεμα,λεω αποκλειεται....κι ευτυχως,λαστιχο...απορω πως την πατησες εσυ που συνηθως εισαι αρματωμενος.τελος καλο ολα καλα.

squad
26-02-2013, 13:28
γιαννη και εγω το εχω βιωσει αυτο,με μεγαλυτερη ζημια.εγω ημουνα στην ελουντα σταματημενος διπλος πανω σε κλειστη στροφη,και μπαμ κατω και βρηκε η μηχανη σε ενα μπεντενι με αποτελεσμα να σπασει το ποτενσιομετρο και ο σωληνας.ηρθε και με πηρε και εμενα αυτο το βανακι κακη ωρα.αμεση εξυπηρετηση και φιλικη.τελος καλο ολα καλα γιαννακο!

asotosios
26-02-2013, 13:43
να μοιραστω και εγω εμπειρια φιλου με GS650 Twin σχετικα προσφατη, ειχε παει πυλιο...βγηκε εκτος δρομου (για να κανει και αυτος το ψιλο adventure του) και καποια στιγμη εμεινε απο δισκο η μηχανη...

πηρε την εν λογω οδικη (BMW Motorrad Mobile Care) οπως επρεπε και εμεινε καγγελο απο την μια με την προθυμια να τον βοηθησουν αλλα και απο την αλλη με την προτροπη τους να βγει σε ασφαλτοστρωμενο δρομο για να τον μαζεψει η τοπικη οδικη βοηθεια...!!!

Αυτο φυσικα δεν ηταν δυνατον να γινει απο τον ιδιο μονο του και αφου τους το ειπε αυτοι επεμεναν οτι μονο ετσι μπορουν να τον βοηθησουν...οποτε αναγκαστηκε να πληρωσει ντοπιους (που ευτυχως και τους βρηκε) να ερθουν με ενα αγροτικο να την φορτωσουν και μετα να την παρει η κανονικη οδικη...δεν μιλαμε οτι ηταν σε τιποτα τρελα κατσαβραχα μην φανταστειτε...αφου μπορουσε να παει ενα αγροτικο και να την παρει...!!!


βεβαια απο την αλλη ολα τα εξοδα διαμονης οσο περιμεναν τα ανταλλακτικα ηταν πληρωμενα αλλα τι θα γινοταν αν δεν εβρισκε τους ντοπιους να του πανε την μηχανη μεχρι ασφαλτοστρωμενο δρομο...???
Εμενα μου φαινεται ακομα πιο περιεργο το οτι τετοιου ειδους μηχανες (που μπορουν να βγουν εκτος δρομου) δεν (τουλαχιστον στην συγκεκριμενη περιπτωση) εξυπηρετουνται οταν εχουν ενα προβλημα εκτος δρομου...!!!

man gs
26-02-2013, 17:14
Μόλις πατήσαμε στην άσφαλτο το μπροστινό βάρυνε απότομα. :D

αλλη φορα να μην πατας ασφαλτο :lo20:
:lo19::lo19::lo19:

HECTOR
26-02-2013, 17:20
Εγω βλεπω οτι παλι εξω απο ταβερνα σε μαζεψανε φιλαρακι.!!!!μηπως δεν μπορουσες να οδηγησεις απο τις μπυρεςςς???:p:p

yns
26-02-2013, 18:20
Η αυτοψία χθες έδειξε ένα μικρό συρματάκι που είχε τρυπήσει το τακούνι και είχε μόλις ακουμπήσει την σαμπρέλα τρυπώντας την. Εξωτερικά δεν φαινόταν και ακόμα και fast να είχα δεν θα μπορούσα να το βγάλω. Η σαμπρέλα αντικαταστάθηκε με ενισχυμένη, motocrosάδικη.

Πάντως η αιτία όλου του σκηνικού ήταν το... μάτι! Τη μηχανή είχα να την πλύνω από το καλοκαίρι και το Σάββατο είπα να την καθαρίσω λίγο... Ε, την επόμενη μέρα λάστιχο! Τυχαίο; ;)

manos bmw
26-02-2013, 21:35
να μοιραστω και εγω εμπειρια φιλου με GS650 Twin σχετικα προσφατη, ειχε παει πυλιο...βγηκε εκτος δρομου (για να κανει και αυτος το ψιλο adventure του) και καποια στιγμη εμεινε απο δισκο η μηχανη...

πηρε την εν λογω οδικη (BMW Motorrad Mobile Care) οπως επρεπε και εμεινε καγγελο απο την μια με την προθυμια να τον βοηθησουν αλλα και απο την αλλη με την προτροπη τους να βγει σε ασφαλτοστρωμενο δρομο για να τον μαζεψει η τοπικη οδικη βοηθεια...!!!

Αυτο φυσικα δεν ηταν δυνατον να γινει απο τον ιδιο μονο του και αφου τους το ειπε αυτοι επεμεναν οτι μονο ετσι μπορουν να τον βοηθησουν...οποτε αναγκαστηκε να πληρωσει ντοπιους (που ευτυχως και τους βρηκε) να ερθουν με ενα αγροτικο να την φορτωσουν και μετα να την παρει η κανονικη οδικη...δεν μιλαμε οτι ηταν σε τιποτα τρελα κατσαβραχα μην φανταστειτε...αφου μπορουσε να παει ενα αγροτικο και να την παρει...!!!


βεβαια απο την αλλη ολα τα εξοδα διαμονης οσο περιμεναν τα ανταλλακτικα ηταν πληρωμενα αλλα τι θα γινοταν αν δεν εβρισκε τους ντοπιους να του πανε την μηχανη μεχρι ασφαλτοστρωμενο δρομο...???
Εμενα μου φαινεται ακομα πιο περιεργο το οτι τετοιου ειδους μηχανες (που μπορουν να βγουν εκτος δρομου) δεν (τουλαχιστον στην συγκεκριμενη περιπτωση) εξυπηρετουνται οταν εχουν ενα προβλημα εκτος δρομου...!!!
Φίλε Άσωτε εσένα σε πείραξε το εκτός δρόμου; Να σε ρωτήσω κάτι; Αν αντί για BMW ήταν HONDA, KAWASAKI, KTM, DUCATI ή MOTO GUZZI ποιός θα ερχόταν;

Eftixis
26-02-2013, 22:10
Βρέ Γιαννάκο πάρε με τηλ δίπλα είμουνα και είχα μαζί μου όλα τα εργαλεία να σε μαζέψω(μέχρι κομπρεσερ αέρα) Είχα βάπτιση στις Λύμνες μέχρι τις 18:00 Θα μπορούσα να βοηθήσω. Ας ειναι τελευταίο Την άλλη φορά να ξέρεις:ye33:

paschalis
01-03-2013, 07:31
Σαμπρέλες..........πουφ:p

taksidiotis
10-03-2013, 00:01
Φίλε Άσωτε εσένα σε πείραξε το εκτός δρόμου; Να σε ρωτήσω κάτι; Αν αντί για BMW ήταν HONDA, KAWASAKI, KTM, DUCATI ή MOTO GUZZI ποιός θα ερχόταν;

Έχουν οδική βοήθεια οι εταιρείες πού λες?νομίζω μόνο η ktm.

Στάλθηκε από το LT30p μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

tthodor
10-03-2013, 16:09
να μοιραστω και εγω εμπειρια φιλου με GS650 Twin σχετικα προσφατη, ειχε παει πυλιο...βγηκε εκτος δρομου (για να κανει και αυτος το ψιλο adventure του) και καποια στιγμη εμεινε απο δισκο η μηχανη...

πηρε την εν λογω οδικη (BMW Motorrad Mobile Care) οπως επρεπε και εμεινε καγγελο απο την μια με την προθυμια να τον βοηθησουν αλλα και απο την αλλη με την προτροπη τους να βγει σε ασφαλτοστρωμενο δρομο για να τον μαζεψει η τοπικη οδικη βοηθεια...!!!

Αυτο φυσικα δεν ηταν δυνατον να γινει απο τον ιδιο μονο του και αφου τους το ειπε αυτοι επεμεναν οτι μονο ετσι μπορουν να τον βοηθησουν...οποτε αναγκαστηκε να πληρωσει ντοπιους (που ευτυχως και τους βρηκε) να ερθουν με ενα αγροτικο να την φορτωσουν και μετα να την παρει η κανονικη οδικη...δεν μιλαμε οτι ηταν σε τιποτα τρελα κατσαβραχα μην φανταστειτε...αφου μπορουσε να παει ενα αγροτικο και να την παρει...!!!


βεβαια απο την αλλη ολα τα εξοδα διαμονης οσο περιμεναν τα ανταλλακτικα ηταν πληρωμενα αλλα τι θα γινοταν αν δεν εβρισκε τους ντοπιους να του πανε την μηχανη μεχρι ασφαλτοστρωμενο δρομο...???
Εμενα μου φαινεται ακομα πιο περιεργο το οτι τετοιου ειδους μηχανες (που μπορουν να βγουν εκτος δρομου) δεν (τουλαχιστον στην συγκεκριμενη περιπτωση) εξυπηρετουνται οταν εχουν ενα προβλημα εκτος δρομου...!!!

Αυτό ισχύει σε ότι ασφάλεια και να κάνεις νομίζω... Και όχι μόνο για μεταφορά ακινητοποιημένου οχήματος. Γενικά έχω την εντύπωση ότι δεν σε καλύπτει καμία ασφαλιστική σε τίποτα, όταν αυτό συμβαίνει εκτός οδικού δικτύου....

asotosios
10-03-2013, 16:43
Φίλε Άσωτε εσένα σε πείραξε το εκτός δρόμου; Να σε ρωτήσω κάτι; Αν αντί για BMW ήταν HONDA, KAWASAKI, KTM, DUCATI ή MOTO GUZZI ποιός θα ερχόταν;

Εμενα με "πειραξε" οτι μιας και πουλας στο πακετο αυτη την υπηρεσια και στηριζεσαι σε μηχανες οι οποιες θα πανε εκτος δρομου...
οτι καλο θα ηταν να μπορεις να τις μαζεψεις σε παρομοιες περιπτωσεις και εκτος δρομου...απο οτι διαφημιζει παντως το αυστραλιανο σαιτ της οδικης βοηθειας λεει anytime anywhere (αυτο μαλλον περιλαμβανει και τα εκτος δρομου και το βρησκω λογικο)...!!!
https://bmw.mondial-roadside.com.au/skins/bmw/pdf/policywording_motorcycle.pdf

λεω εγω...
οσον αφορα τις λοιπες εταιριες που αναφερεις δεν γνωριζω αν εχουν κατι αντιστοιχο...
οσον αφορα τις ΜG αυτες θα μεινουν πρωτα απο λαδια πριν βγουν εκτος δρομου...!!!:D

napgeo
10-03-2013, 18:23
Φίλε Άσωτε εσένα σε πείραξε το εκτός δρόμου; Να σε ρωτήσω κάτι; Αν αντί για BMW ήταν HONDA, KAWASAKI, KTM, DUCATI ή MOTO GUZZI ποιός θα ερχόταν;



Κανείς δεν θα ερχόταν.
:Απορία:Υπάρχει περίπτωση όμως να δείς ακινητοποιημένο ένα από αυτά που αναφέρετε.
:ye35:Ποτέ ακόμα και για λάστιχο και είμαι απόλυτος.-

leandros
11-03-2013, 01:52
να μοιραστω και εγω εμπειρια φιλου με GS650 Twin σχετικα προσφατη, ειχε παει πυλιο...βγηκε εκτος δρομου (για να κανει και αυτος το ψιλο adventure του) και καποια στιγμη εμεινε απο δισκο η μηχανη...

πηρε την εν λογω οδικη (BMW Motorrad Mobile Care) οπως επρεπε και εμεινε καγγελο απο την μια με την προθυμια να τον βοηθησουν αλλα και απο την αλλη με την προτροπη τους να βγει σε ασφαλτοστρωμενο δρομο για να τον μαζεψει η τοπικη οδικη βοηθεια...!!!

Αυτο φυσικα δεν ηταν δυνατον να γινει απο τον ιδιο μονο του και αφου τους το ειπε αυτοι επεμεναν οτι μονο ετσι μπορουν να τον βοηθησουν...οποτε αναγκαστηκε να πληρωσει ντοπιους (που ευτυχως και τους βρηκε) να ερθουν με ενα αγροτικο να την φορτωσουν και μετα να την παρει η κανονικη οδικη...δεν μιλαμε οτι ηταν σε τιποτα τρελα κατσαβραχα μην φανταστειτε...αφου μπορουσε να παει ενα αγροτικο και να την παρει...!!!


βεβαια απο την αλλη ολα τα εξοδα διαμονης οσο περιμεναν τα ανταλλακτικα ηταν πληρωμενα αλλα τι θα γινοταν αν δεν εβρισκε τους ντοπιους να του πανε την μηχανη μεχρι ασφαλτοστρωμενο δρομο...???
Εμενα μου φαινεται ακομα πιο περιεργο το οτι τετοιου ειδους μηχανες (που μπορουν να βγουν εκτος δρομου) δεν (τουλαχιστον στην συγκεκριμενη περιπτωση) εξυπηρετουνται οταν εχουν ενα προβλημα εκτος δρομου...!!!

καμία εταιρία οδικής βοήθειας στον πλανήτη, δεν εξυπηρετεί σε χωματόδρομο.

stavrouliasp
11-03-2013, 10:33
καμία εταιρία οδικής βοήθειας στον πλανήτη, δεν εξυπηρετεί σε χωματόδρομο.

Εμένα πάντως η ιντεραμερικαν με μάζεψε από το πάντα βρέχει που δε το λες ακριβώς και άσφαλτο...