PDA

View Full Version : Αναζητηση Παντελονιου Αδιαβροχου


ziumann
25-02-2013, 01:23
Θελω ενα αδιαβροχο για πανω απο το παντελονι.Εχετε καμια προταση?

N4pSt3R
25-02-2013, 01:27
Χρησιμοποιώ ένα της HELD και είναι αρκετά καλό!!Μεγάλα φερμουάρ περίπου μέχρι το γόνατο για να μπαίνει άνετα!!!

ziumann
25-02-2013, 01:29
:ye02:

N4pSt3R
25-02-2013, 01:32
Εδώ είσαι!!! (http://www.motoraid.eu/rider/waterproofs/held-aqua)

Πολύ καλή αναλογία τιμής σε σχέση με μεγάλες φίρμες!!

dmnds
25-02-2013, 10:44
Εδώ είσαι!!! (http://www.motoraid.eu/rider/waterproofs/held-aqua)

Πολύ καλή αναλογία τιμής σε σχέση με μεγάλες φίρμες!!


Επέτρεψε μου...το έχω πάρει. Δεν υπάρχει περίπτωση να είσαι με βροχή στην μηχανή και να μην γίνεις μούσκεμα. Μπάζει από όλες τις μεριες. Ειναι αδιάβροχο μόνο στα χαρτιά. Ήδη είμαι σε αναζήτηση άλλου.

asotosios
25-02-2013, 11:05
Προταση μου αν θελεις να δοκιμασεις...cordura στρατιωτικη (military grade)...μοναστηρακι πλευρα...
με ενα 30αρι εχεις παρει πολυ καλο παντελονακι...δεν εχει ομως ανακλαστικα και τετοια...ισα ισα που ειναι παραλλαγης...

Αντεχει πολυ για ευνοητους λογους...και αναπνεει...σημαντικο στις πολυωρες χρησεις...!!!

Φιλος που το εχει παρει και μιλαγαμε μου ειπε οτι αντεχει τα παντα...σκληρη χρηση...

θα ειναι η επομενη επιλογη μου...μιας και αυτο που πηρα φετος εκανε μια μικρη τρυπουλα κλασσικα στον καβαλο...την οποια "μπαλωσα" αλλα δεν βλεπω να κραταει για πολυ...

PanLampro
25-02-2013, 11:31
Αντιστοιχο σχεδιο με το παραπάνω εικονιζόμενο και αντιστοιχη τιμη: TUCANO URBANO
(και πολυ καλο το σακακι επίσης)
3 χρονια στεγνός (και προχτες με το χαλαζι...)
Βασικό: Να πάρεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ
από αυτό που σου κανει ανετα με φόρμες - μποτες κλπ, +1 ΝΟΥΜΕΡΟ, οπωσδήποτε.
Αλλιώς τα ψωμια του είναι λιγα, ιδιως το παντελονι...

katsim
25-02-2013, 11:53
Εχει κανένας το rain lock 2 της BMW? ξέρω ότι είναι πανάκριβο αλλά φαίνεται πολύ μάχιμο!!!!


Sent from my iPad using Tapatalk HD

kornlaz
25-02-2013, 12:04
Εγώ χρησιμοποιώ της TUCANO URBANO και σώθηκα.Καταπληκτική δουλειά σε απίστευτες βροχές και πολύ καλή ποιότητα:ye33:

N4pSt3R
25-02-2013, 12:11
Επέτρεψε μου...το έχω πάρει. Δεν υπάρχει περίπτωση να είσαι με βροχή στην μηχανή και να μην γίνεις μούσκεμα. Μπάζει από όλες τις μεριες. Ειναι αδιάβροχο μόνο στα χαρτιά. Ήδη είμαι σε αναζήτηση άλλου.


Μήπως σου έτυχε!!!Εμένα με ικανοποίησε αρκετά και το έχω φορέσει και με τζιν παντελόνι και δεν πέρασε ούτε σταγόνα!!!

Thodoras
25-02-2013, 21:10
Στου Τζορτζόπουλου (αν και τον συγκεκριμένο έμπορο δεν τον πολυσυμπαθώ) παίζει αδιάβροχο σύνολο (παντελόνι-τζάκετ) της Sidi με 44 ευρώ...
Το σκέφτομαι...

forester
26-02-2013, 00:45
Προταση μου αν θελεις να δοκιμασεις...cordura στρατιωτικη (military grade)...μοναστηρακι πλευρα...
με ενα 30αρι εχεις παρει πολυ καλο παντελονακι...δεν εχει ομως ανακλαστικα και τετοια...ισα ισα που ειναι παραλλαγης...

Αντεχει πολυ για ευνοητους λογους...και αναπνεει...σημαντικο στις πολυωρες χρησεις...!!!

Φιλος που το εχει παρει και μιλαγαμε μου ειπε οτι αντεχει τα παντα...σκληρη χρηση...

θα ειναι η επομενη επιλογη μου...μιας και αυτο που πηρα φετος εκανε μια μικρη τρυπουλα κλασσικα στον καβαλο...την οποια "μπαλωσα" αλλα δεν βλεπω να κραταει για πολυ...


Μάλλον αναφέρεσαι στα τύπου Gore-Tex αδιάβροχα....
Καμιά σχέση με cordura!!!!!!
Είναι άριστα , δεν το συζητώ. Κι εγώ τέτοια έχω και δεν τα αλλάζω!
Όμως, πάντα υπάρχει ομως....
1η περίπτωση: Αμερικάνικου τύπου, με παραλλαγή woodland. Άριστο, αλλά .....παλιά!!!!! Μιλάμε για ρούχο 10ετίας + , οπότε δε λειτουργει πλέον! Άρα δεν κάνει και με 30€ μάλλον κάτι τέτοιο βρίσκεις.
2η περίπτωση: Αμερικάνικο με τη σύγχρονη παραλλαγή του US Army, αν το βρεις, το πήρες! Λίγο χλωμο να το βρεις 30€, χωρίς φθορές και σκισίματα που επισκευάστηκαν με extra θερμοκολλήσεις....
3η περίπτωση: Ελληνική παραλλαγή gore-tex, κατασκευασμένο στην Ελλάδα. Άριστο!!!! Αν το βρεις σε κατάσταση καλή (όχι σκισίματα επισκευασμένα κλπ) το παίρνεις! Δεν ξέρω καθόλου τις τιμές κι αν υπάρχει στο Μοναστηράκι σε μεταχειρισμένο.
4η περίπτωση: Το Ελληνικό σε καινούριο!:ye33:
Θα κοστίσει κάτι παραπάνω, αλλά παίρνεις Gore-Tex (αδιάβροχο, αντιανεμικό, διαπνέον) σε πολύ καλύτερη τιμή από ότι ένα αντίστοιχο παντελόνι του σκι (salomon, vaude κλπ) και πιο ανθεκτικό από τα περισσότερα!
Αν ενδιαφέρεσαι για καινούριο ελληνικό gore-tex, ψάχτο λίγο στο διαδίκτυο και θα το βρεις. Αν δυσκολεύεσαι πες μου κι εδώ είμαστε;)

asotosios
26-02-2013, 10:26
Μάλλον αναφέρεσαι στα τύπου Gore-Tex αδιάβροχα....
Καμιά σχέση με cordura!!!!!!


οπως πολυ σωστα λες Gore Tex εννοουσα...δεν μιλαγα εγω...μιλαγε ο πυρρετος μου...:D

Αν μπορεις με πμ ή εδω βαλε κανα λινκ γιατι εψαξα και δεν βρηκα στο νετ κατι...τωρα για το gore tex της παλιο σειρας μου σιγουρα η παραλλαγη δεν ηταν ελληνικη...μαλλον προς σουηδια πλευρα εκανε...αλλα θα μιλησω μαζι του και θα κανω update...!!!