PDA

View Full Version : "Η μπαγκαζιέρα σου λείπει"


NLS
03-07-2009, 15:05
Βασικά ήθελα να ξεκινήσω ένα μόνιμο thread (ή section) με θέμα τα οδηγικά thumbs ups και downs της μέρας, βδομάδας κλπ. αλλά ο χρόνος δεν το επιτρέπει, συν ότι εγώ κάτι που έγινε τώρα, το ξεχνάω μέχρι να πάω σπίτι μου.

...Όμως θα γράψω κάτι που έγινε την προηγούμενη εβδομάδα αφού το θυμάμαι ακόμα.

Επιστρέφω από τη δουλειά (η δουλειά είναι 20χλμ. ακριβώς από το σπίτι μου, μέσω Εθνικής Οδού), είμαι σταματημένος στο φανάρι του Ν. Φαλήρου πριν το Καραϊσκάκη (μένω Καστέλα). Ανάβει, φεύγω, ψιλογρήγορα αλλά όχι τίποτα ιδιαίτερο (ή εντυπωσιακό), μπαίνω στην γνωστή υπόγεια πορεία προς Μικρολίμανο, πάλι ψιλογρήγορα αλλά όχι τίποτα ιδιαίτερο (ή εντυπωσιακό) -εκεί όντας ένα μέρος που το περνάω κάθε μέρα μπορώ να πάω με αρκετά μεγαλύτερη ταχύτητα αν το θέλω, αλλά γιατί;- όταν πια είμαι στην είσοδο τις δεξιάς στροφής βγαίνοντας από την "τρύπα" βλέπω στον καθρέφτη μου μου ένα παπί να μπαίνει στην στροφή (δηλ. πριν την τρύπα) με τα μπούνια... Σκέφτομαι (έχω γίνει έμπειρος στην μα*ακία τελικά) "πλάκα έχει αυτός τώρα θέλει να δείξει πως πάει το παπί πιο καλά από ότι εγώ την 1200", κόβω λοιπόν και μέχρι να φτάσω στην πρώτη διασταύρωση είχε φτάσει...

Είχα δίκιο :D περνώντας λέει το μεγαλοφυές "η μπαγκαζιέρα σου λείπει" και φεύγει "γρήγορος" αφήνοντας εμένα να έχω ταπωθεί (στο μισό μυαλό που κουβαλάει αυτός εννοώ)...

Αναρωτιέμαι τώρα εγώ (επίτηδες δεν ανέφερα τις λεπτομέρειες που θα προσθέσω πιο κάτω):

- Εγώ όντας με γάντια (καλοκαιρινά) και μπουφάν μηχανής (καλοκαιρινό) και κράνος 450 ευρώ (γιατί το κεφάλι μου κάνει πολύ παραπάνω ότι μηχανή και να έχω), είμαι ο λάθος; :cool: Προφανώς το είδος της μηχανής, σε συνδυασμό με τον εξοπλισμό (σιγά τον εξοπλισμό) τον προκάλεσαν να πει το σούπερ που είπε...

- Αυτός όντας με μπλουζάκι, σορτσάκι και για κράνος την καράφλα (ξέχασα να πω ήταν 35+ για να μην πω 40+ άνετα και αυτός... περιμένατε νεαρό ####παιδο, το ξέρω, αλλά σόρρυ ήταν "ενήλικας"), ήταν ο σωστός;

- Μήπως ήταν και λίγο χαζός αφού δεν είχε ιδέα από που μπορεί να έρχομαι; όχι από 2χλμ (όπως αυτός), ή 20 (όπως εγώ)... αλλά 200; (μπορεί να ήρθα από τον Βόλο - όπως και έχει γίνει - που το ξέρει;...)

- Μήπως ζήλευε μέχρι συγκάματος; (δεν μου αρέσει να λέω τέτοια πράγματα, ειδικά εφόσον δεν πιστεύω ότι τα υλικά αγαθά δείχνουν διαφορετικούς ανθρώπους... άσε που την 1200 ακόμα την πληρώνω)

- Λέτε πράγματι να πίστευε ότι αν ήθελα να πάω τη στροφή γρήγορα θα μπορούσε να κάνει ότι με πλησιάζει; (αυτό είναι ματαιόδοξο που λέω αλλά μην τρελαθούμε κιόλας... υπάρχουν αντικειμενικοί λόγοι)

Όσο αφορά τον εξοπλισμό (ας πετάξουμε την εξυπνάδα μας/συμβουλή μας αφού γράφουμε που γράφουμε - στο κάτω κάτω και άλλοι το κάνουν ;)): Τα χρόνια εμπειρίας μου (δεν λέω πολλά ή λίγα αλλά είναι κάποια), έχουν δείξει ότι πέρα από τους κινδύνους που σε προστατεύει ένα ζευγάρι γάντια και ένα μπουφάν (αλλά και μπότες που δεν φόραγα κλπ.), μόνο το κάψιμο από τον ήλιο που έρχεται χωρίς να το καταλάβεις στα σώμα και τα χέρια στους 35+ στην άσφαλτο της Εθνικής (ή και πάνω στα βουνά που όταν είσαι ακίνητος κρυώνεις όπως διαπίστωσα κάποτε με τον κακό τρόπο), εύκολα δικαιολογεί να τα φοράς ακόμα και 20 "χιλιομετράκια". Εξάλλου μετά τα 40χαω. (για να μην πω 140χαω. ή παραπάνω και με κράξετε) αυτά τα πράγματα δεν σε ζεσταίνουν. Προφανώς το μυαλό του τύπου (ίσως και η απροσμέτρητη εμπειρία του, ίσως και η κόμπλα του με την BMW και τους αναβάτες της) δεν έφτανε εκεί.

Καμιά φορά ήθελα να έχω δυνατότητα τηλεπάθειας... ήθελα να του εκπέμψω ένα "τι βλακεία είπες τώρα ρε βλίτο"... αλλά να το νιώσει "εσωτερικά". :)

skippybi
03-07-2009, 15:09
εσύ καλά τα λές, απλά όσα δε φτάνει η αλεπού...;)

wolferin
03-07-2009, 15:14
απλα οσοι ειμαστε σωστα ντυμενοι και πηγαινουμε στρωτα ειμαστε μακακες στα ματια των "γρηγορων" και ελαφρα ντυμενων οδηγων!!!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
03-07-2009, 15:19
Tελικά δεν μας είπες ... είχες βαλίτσα ή όχι ;;;;:D:D:D

....για να ξέρουμε, αν ήταν εύλογη η απορία του τυπάκου .... ;)

wet & dirty
03-07-2009, 15:41
H αποψη μου ειναι να μην δινεις και πολλη σημασια εως καθόλου...και που το ειπε τι εγινε?παλι με το παπι του θα ειναι και θα προσπαθει να το φτάσει στα ορια του.........98χιλ(τα ορια του συγκεκριμένου μακακα) και οπως λες που ξερει αυτός???αρκει που ξέρεις εσυ......;)

εγω επιδη ειμαι συνεχεια με την μηχανη στο δρομο ξερεις τι εχω ακουσει???"μαθε ρε μεγαλε πρωτα που ειναι το γκάζι και μετα παρε bmw"
η "ααα bmw εχεις???καταλαβα" και το καλήτερο να σκαει τυπος με ΜΤΧ στο φανάρι χωρις κράνος και μου λεει "το ταλαιπωρεις καθολου η το εχεις για την Γλυφαδα??"και περνει την απάντηση δεν μπορω να πάω Γλυφάδα ρε φιλε δεν εχω διαβατήριο...τι να του πεις οτι σε ενα χρόνο εχεις παει στα ψηλότερα βουνα της Ελλάδας και εχω περάσει ποτάμια με κροκάλα σαν το κεφάλι του??????η οτι λογο κρίσης κανω οικονομια και το πισω λαστιχο εχει 28.000 χιλ και το μπροστα λάστιχο 10.000χιλ:p

οποτε φιλαρακι περνα καλα με την μηχανη σου και μην δινεις σημασια στους βαρεμένους διασκέδασέτο....όπως ειπε και ο φιλος ποιο πανω οσα δεν φτάνει η αλεπου.....περνει παπι;)

nek21
03-07-2009, 15:45
εγω παντως θα τον πλακωνα στις φαπες.καλα που συγκρατηθηκες.

1200GS
03-07-2009, 15:52
εσύ καλά τα λές, απλά όσα δε φτάνει η αλεπού...;)


:sm8:

NLS
03-07-2009, 16:59
ρε παιδιά εννοείται δεν έδωσα σημασία, απλά μου έκανε εντύπωση

και εγώ κάθε μέρα με τη μηχανή στο δρόμο είμαι - αυτό είναι και ένας λόγος που πήρα αυτή που πήρα, για να νιώθω ασφαλής (που είναι ο George τώρα; :D)

όχι δεν είχα βαλίτσα και γενικά δεν μου αρέσει να την έχω επάνω, παρά μόνο όταν έχω κάτι να κουβαλήσω, γιατί... ...χοντραίνει την μηχανή :) (understatement αυτό για τον όγκο την GS;... όχι δεν θα το έλεγα, συνήθως στην κίνηση, οι άλλοι είναι πιο αργοί, το ξέρουμε όλοι οι "κανονικοί" αναβάτες GS αυτό)

doukas tasos
03-07-2009, 18:14
Καμιά φορά ήθελα να έχω δυνατότητα τηλεπάθειας... ήθελα να του εκπέμψω ένα "τι βλακεία είπες τώρα ρε βλίτο"... αλλά να το νιώσει "εσωτερικά". :):sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3:

ntinopoulos
03-07-2009, 19:29
Βασικά ήθελα να ξεκινήσω ένα μόνιμο thread (ή section) με θέμα τα οδηγικά thumbs ups και downs της μέρας, βδομάδας κλπ. αλλά ο χρόνος δεν το επιτρέπει, συν ότι εγώ κάτι που έγινε τώρα, το ξεχνάω μέχρι να πάω σπίτι μου.

...Όμως θα γράψω κάτι που έγινε την προηγούμενη εβδομάδα αφού το θυμάμαι ακόμα.

Επιστρέφω από τη δουλειά (η δουλειά είναι 20χλμ. ακριβώς από το σπίτι μου, μέσω Εθνικής Οδού), είμαι σταματημένος στο φανάρι του Ν. Φαλήρου πριν το Καραϊσκάκη (μένω Καστέλα). Ανάβει, φεύγω, ψιλογρήγορα αλλά όχι τίποτα ιδιαίτερο (ή εντυπωσιακό), μπαίνω στην γνωστή υπόγεια πορεία προς Μικρολίμανο, πάλι ψιλογρήγορα αλλά όχι τίποτα ιδιαίτερο (ή εντυπωσιακό) -εκεί όντας ένα μέρος που το περνάω κάθε μέρα μπορώ να πάω με αρκετά μεγαλύτερη ταχύτητα αν το θέλω, αλλά γιατί;- όταν πια είμαι στην είσοδο τις δεξιάς στροφής βγαίνοντας από την "τρύπα" βλέπω στον καθρέφτη μου μου ένα παπί να μπαίνει στην στροφή (δηλ. πριν την τρύπα) με τα μπούνια... Σκέφτομαι (έχω γίνει έμπειρος στην μα*ακία τελικά) "πλάκα έχει αυτός τώρα θέλει να δείξει πως πάει το παπί πιο καλά από ότι εγώ την 1200", κόβω λοιπόν και μέχρι να φτάσω στην πρώτη διασταύρωση είχε φτάσει...

Είχα δίκιο :D περνώντας λέει το μεγαλοφυές "η μπαγκαζιέρα σου λείπει" και φεύγει "γρήγορος" αφήνοντας εμένα να έχω ταπωθεί (στο μισό μυαλό που κουβαλάει αυτός εννοώ)...

Αναρωτιέμαι τώρα εγώ (επίτηδες δεν ανέφερα τις λεπτομέρειες που θα προσθέσω πιο κάτω):

- Εγώ όντας με γάντια (καλοκαιρινά) και μπουφάν μηχανής (καλοκαιρινό) και κράνος 450 ευρώ (γιατί το κεφάλι μου κάνει πολύ παραπάνω ότι μηχανή και να έχω), είμαι ο λάθος; :cool: Προφανώς το είδος της μηχανής, σε συνδυασμό με τον εξοπλισμό (σιγά τον εξοπλισμό) τον προκάλεσαν να πει το σούπερ που είπε...

- Αυτός όντας με μπλουζάκι, σορτσάκι και για κράνος την καράφλα (ξέχασα να πω ήταν 35+ για να μην πω 40+ άνετα και αυτός... περιμένατε νεαρό ####παιδο, το ξέρω, αλλά σόρρυ ήταν "ενήλικας"), ήταν ο σωστός;

- Μήπως ήταν και λίγο χαζός αφού δεν είχε ιδέα από που μπορεί να έρχομαι; όχι από 2χλμ (όπως αυτός), ή 20 (όπως εγώ)... αλλά 200; (μπορεί να ήρθα από τον Βόλο - όπως και έχει γίνει - που το ξέρει;...)

- Μήπως ζήλευε μέχρι συγκάματος; (δεν μου αρέσει να λέω τέτοια πράγματα, ειδικά εφόσον δεν πιστεύω ότι τα υλικά αγαθά δείχνουν διαφορετικούς ανθρώπους... άσε που την 1200 ακόμα την πληρώνω)

- Λέτε πράγματι να πίστευε ότι αν ήθελα να πάω τη στροφή γρήγορα θα μπορούσε να κάνει ότι με πλησιάζει; (αυτό είναι ματαιόδοξο που λέω αλλά μην τρελαθούμε κιόλας... υπάρχουν αντικειμενικοί λόγοι)

Όσο αφορά τον εξοπλισμό (ας πετάξουμε την εξυπνάδα μας/συμβουλή μας αφού γράφουμε που γράφουμε - στο κάτω κάτω και άλλοι το κάνουν ;)): Τα χρόνια εμπειρίας μου (δεν λέω πολλά ή λίγα αλλά είναι κάποια), έχουν δείξει ότι πέρα από τους κινδύνους που σε προστατεύει ένα ζευγάρι γάντια και ένα μπουφάν (αλλά και μπότες που δεν φόραγα κλπ.), μόνο το κάψιμο από τον ήλιο που έρχεται χωρίς να το καταλάβεις στα σώμα και τα χέρια στους 35+ στην άσφαλτο της Εθνικής (ή και πάνω στα βουνά που όταν είσαι ακίνητος κρυώνεις όπως διαπίστωσα κάποτε με τον κακό τρόπο), εύκολα δικαιολογεί να τα φοράς ακόμα και 20 "χιλιομετράκια". Εξάλλου μετά τα 40χαω. (για να μην πω 140χαω. ή παραπάνω και με κράξετε) αυτά τα πράγματα δεν σε ζεσταίνουν. Προφανώς το μυαλό του τύπου (ίσως και η απροσμέτρητη εμπειρία του, ίσως και η κόμπλα του με την BMW και τους αναβάτες της) δεν έφτανε εκεί.

Καμιά φορά ήθελα να έχω δυνατότητα τηλεπάθειας... ήθελα να του εκπέμψω ένα "τι βλακεία είπες τώρα ρε βλίτο"... αλλά να το νιώσει "εσωτερικά". :)
καλα!κι εσυ που πας χωρις μπαγαζιερα!:sm7::sm7::sm7:

zitsos
03-07-2009, 19:30
H σωστή απάντηση σε αυτή την περίπτωση ειναι....
-Η βαλίτσα είναι χωμένοι στον κ.....
Μετα κατεβαίνεις και τον αρχίζεις στις κρανιές γιατί δεν φοράει κράνος μετά στις κλοτσιές γιατι φωράει σαγιοναρες και μετα τον πατας με την μηχανη γιατι δεν ξερει να οδυγάει!!!
Παραφερθικα ε;
Καλα λιγα πλακα την χριαζόμαστε, αν ειχε μιαλο να φωρέσει κρανος θα ειχε και μιαλο για να σου μιλήσει αλλα οταν δεν εχεις το ενα δεν μπορεις να εχεις το άλο!!
ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΕΙΟΝ!

ntinopoulos
03-07-2009, 19:31
H σωστή απάντηση σε αυτή την περίπτωση ειναι....
-Η βαλίτσα είναι χωμένοι στον κ.....
Μετα κατεβαίνεις και τον αρχίζεις στις κρανιές γιατί δεν φοράει κράνος μετά στις κλοτσιές γιατι φωράει σαγιοναρες και μετα τον πατας με την μηχανη γιατι δεν ξερει να οδυγάει!!!
Παραφερθικα ε;
Καλα λιγα πλακα την χριαζόμαστε, αν ειχε μιαλο να φωρέσει κρανος θα ειχε και μιαλο για να σου μιλήσει αλλα οταν δεν εχεις το ενα δεν μπορεις να εχεις το άλο!!
ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΕΙΟΝ!
αγριεμενο σε βρισκω φιλε zitso!:p

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
03-07-2009, 19:38
H σωστή απάντηση σε αυτή την περίπτωση ειναι....
-Η βαλίτσα είναι χωμένοι στον κ.....
Μετα κατεβαίνεις και τον αρχίζεις στις κρανιές γιατί δεν φοράει κράνος μετά στις κλοτσιές γιατι φωράει σαγιοναρες και μετα τον πατας με την μηχανη γιατι δεν ξερει να οδυγάει!!!
Παραφερθικα ε;
Καλα λιγα πλακα την χριαζόμαστε, αν ειχε μιαλο να φωρέσει κρανος θα ειχε και μιαλο για να σου μιλήσει αλλα οταν δεν εχεις το ενα δεν μπορεις να εχεις το άλο!!
ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΕΙΟΝ!




http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF80.gif http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF80.gif http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF80.gif :D:D:D

Gemat
03-07-2009, 19:49
ρε παιδιά εννοείται δεν έδωσα σημασία, απλά μου έκανε εντύπωση

και εγώ κάθε μέρα με τη μηχανή στο δρόμο είμαι - αυτό είναι και ένας λόγος που πήρα αυτή που πήρα, για να νιώθω ασφαλής (που είναι ο George τώρα; :D)

όχι δεν είχα βαλίτσα και γενικά δεν μου αρέσει να την έχω επάνω, παρά μόνο όταν έχω κάτι να κουβαλήσω, γιατί... ...χοντραίνει την μηχανή :) (understatement αυτό για τον όγκο την GS;... όχι δεν θα το έλεγα, συνήθως στην κίνηση, οι άλλοι είναι πιο αργοί, το ξέρουμε όλοι οι "κανονικοί" αναβάτες GS αυτό)

Και εγω προτιμω να μην κουβαλαω τις βαλιτσες χαλωντας το τουρινγκ λουκ της μηχανης μου!

Εχω την εξης ερωτηση που με απασχολει απο τοτε που πηρα το Βαραντερο μου...
Στο GS εχει διαφορα στη συμπεριφορα η μηχανη με ή χωρις μπαγκαζιερα??

Στο Βαραντερο, στα 80 - 90 χλμ με μπαγκαζιερα και χωρις επιβατη το τιμονι ψιλοκουναει και αν το κρατας πολυ χαλαρα...τρομαζει! Αυτο κυριως με τα ελαστικα που δινει η Χοντα γιατι με EXP που εχω τωρα το φαινομενο ειναι αρκετα μειωμενο, αλλα παντως ειναι εκει! Οσο πιο φορτωμενη η μπαγκαζιερα τοσο χειροτερα!

Μιλαω παντα για TopCase και οχι τις πλαινες που ειτε ειναι εκει ειτε οχι γεματες ή αδειες ειναι το ιδιο "αορατες" οδηγικα!

essel
03-07-2009, 19:59
ποτέ μη τα βάζεις με εναν ηλίθιο ειναι σίγουρο οτι θα σε νικήσει...εχει την πείρα...
;):yz;):yz

konstantinos
03-07-2009, 21:33
πολλοι απο αυτους τους ξεκρανωτους εχουν παρατησει το αθλημα γιατι το εχουν σπασει το κεφαλι τους εσυ και εγω και ολοι οι αλλοι φιλοι του φορουμ ειμαστε εδω γιατι θελουμε να προστατευτουμε , οσο για το τι λεει ο καθενας ε που ξερεις μπορει να εχει και δικιο , με την μπαγκαζιερα να ηταν πιο ομορφη για αυτον

EOD-K9
04-07-2009, 10:35
Πραγματικά δεν ξέρεις τι εννοούσε αλλά το πιθανότερο είναι να μην ξέρει ούτε αυτός ............
δεν ασχολούμαι με το μα**κα που μιλάει αλλά με αυτόν που οδηγάει και δυστυχώς τα 14 μάτια δεν φτάνουν αν δεν έχεις και το χάρισμα της πρόγνωσης



Και εγω προτιμω να μην κουβαλαω τις βαλιτσες χαλωντας το τουρινγκ λουκ της μηχανης μου!

Εχω την εξης ερωτηση που με απασχολει απο τοτε που πηρα το Βαραντερο μου...
Στο GS εχει διαφορα στη συμπεριφορα η μηχανη με ή χωρις μπαγκαζιερα??

Στο Βαραντερο, στα 80 - 90 χλμ με μπαγκαζιερα και χωρις επιβατη το τιμονι ψιλοκουναει και αν το κρατας πολυ χαλαρα...τρομαζει! Αυτο κυριως με τα ελαστικα που δινει η Χοντα γιατι με EXP που εχω τωρα το φαινομενο ειναι αρκετα μειωμενο, αλλα παντως ειναι εκει! Οσο πιο φορτωμενη η μπαγκαζιερα τοσο χειροτερα!

Μιλαω παντα για TopCase και οχι τις πλαινες που ειτε ειναι εκει ειτε οχι γεματες ή αδειες ειναι το ιδιο "αορατες" οδηγικα!

την διαφορά που έχω παρατηρήσει είναι στους πλευρικούς ανέμους
Αν και δεν είμαι γρήγορος οδηγός και σπάνια βγάζω την μπαγαζιερα -------------- για να μην μου την πει κανένας :sm7:

vp_68
04-07-2009, 12:08
Μπαγκαζιέρα κι άγιος ο θεός. Εγώ που την έχω συνέχεια δεν μου την έχει πεί κανένας παπιομακακοκένταυρος.!!!!!:D:D:D:D:D:D:D:D:D

NNN
04-07-2009, 16:48
Συνήθως αυτοί που λένε (και κάνουν) διάφορα τέτοια στο δρόμο έχουν κόμπλεξ κατωτερότητας σε συνδυασμό με υπερβολικό "Εγώ". Αυτά τα 2 δεν πάνε μαζί οπότε τους βγαίνουν αυτές οι μαμακίες.
Στατιστικά, αν δεν βάλουν μυαλό σύντομα, έχουν αυξημένες πιθανότητες να βρεθούν με τα μυαλά στο οδόστρωμα και να τους κλαίει η μάνα τους και ο πατέρας τους.
Οπότε προσωπικά δεν ασχολούμαι καθόλου ......

aeriko
04-07-2009, 19:55
Και εγω προτιμω να μην κουβαλαω τις βαλιτσες χαλωντας το τουρινγκ λουκ της μηχανης μου!

Εχω την εξης ερωτηση που με απασχολει απο τοτε που πηρα το Βαραντερο μου...
Στο GS εχει διαφορα στη συμπεριφορα η μηχανη με ή χωρις μπαγκαζιερα??

Στο Βαραντερο, στα 80 - 90 χλμ με μπαγκαζιερα και χωρις επιβατη το τιμονι ψιλοκουναει και αν το κρατας πολυ χαλαρα...τρομαζει! Αυτο κυριως με τα ελαστικα που δινει η Χοντα γιατι με EXP που εχω τωρα το φαινομενο ειναι αρκετα μειωμενο, αλλα παντως ειναι εκει! Οσο πιο φορτωμενη η μπαγκαζιερα τοσο χειροτερα!

Μιλαω παντα για TopCase και οχι τις πλαινες που ειτε ειναι εκει ειτε οχι γεματες ή αδειες ειναι το ιδιο "αορατες" οδηγικα!
Μεταξύ άλλων αλλάζει και η αεροδυναμική του όλου συστήματος (μηχανή+αναβάτης)

Arkas
04-07-2009, 20:19
Σ' αυτές τις περιπτώσεις το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις ένα χαμόγελο μέχρι τ΄αυτιά και να πεις: "έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου!" Είναι η αφοπλιστικότερη απάντηση που κάνει τον άλλο έξαλλο και τα νεύρα του τσατάλια!!!;)

PITS
05-07-2009, 17:46
ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΤΥΧΑΙΟΣ ΤΥΠΟΣ ΜΕ ΕΝΑ ΤΥΧΑΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΕ ΜΙΑ ΤΥΧΑΙΑ ΣΤΡΟΦΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΥΧΑΙΑ ΤΟΥ ΦΡΑΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Ο ΤΥΧΑΙΟΣ..........

Arkas
05-07-2009, 19:25
ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΤΥΧΑΙΟΣ ΤΥΠΟΣ ΜΕ ΕΝΑ ΤΥΧΑΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΕ ΜΙΑ ΤΥΧΑΙΑ ΣΤΡΟΦΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΥΧΑΙΑ ΤΟΥ ΦΡΑΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Ο ΤΥΧΑΙΟΣ..........
Μαρίνο, σε ευχαριστούμε για τα κεφαλαία και για τα καλά σου λόγια...:cool2:

aeriko
05-07-2009, 19:53
Πολλοί προβληματικοί εδώ μέσα;)

essel
05-07-2009, 21:43
Πολλοί προβληματικοί εδώ μέσα;)

:yz:yz:yz

Alfa7
06-07-2009, 10:59
Η νεότητα σε συνδιασμό με την αίσθηση της αυτοκίνησης είναι το πρόβλημα αυτού του παπιού, αλλά μήπως και μεις νέοι δεν κάναμε τα ίδια..? μερικοί ίσως και χειρότερα..., "ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω"

Όσο για τη πίσω βαλίτσα έχει διαφορά, επηρεάζει αλλά στα όρια του 'κάτι τρέχει...' και σε καμία περίπτωση κίνδυνος...

NLS
06-07-2009, 12:51
Και εγω προτιμω να μην κουβαλαω τις βαλιτσες χαλωντας το τουρινγκ λουκ της μηχανης μου!

Εχω την εξης ερωτηση που με απασχολει απο τοτε που πηρα το Βαραντερο μου...
Στο GS εχει διαφορα στη συμπεριφορα η μηχανη με ή χωρις μπαγκαζιερα??

Στο Βαραντερο, στα 80 - 90 χλμ με μπαγκαζιερα και χωρις επιβατη το τιμονι ψιλοκουναει και αν το κρατας πολυ χαλαρα...τρομαζει! Αυτο κυριως με τα ελαστικα που δινει η Χοντα γιατι με EXP που εχω τωρα το φαινομενο ειναι αρκετα μειωμενο, αλλα παντως ειναι εκει! Οσο πιο φορτωμενη η μπαγκαζιερα τοσο χειροτερα!

Μιλαω παντα για TopCase και οχι τις πλαινες που ειτε ειναι εκει ειτε οχι γεματες ή αδειες ειναι το ιδιο "αορατες" οδηγικα!

δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά μέχρι και τα 210+ (ταχύτητα μη επιτρεπόμενη από τον κατασκευαστή του top case αλλά τέσπα μην του το πείτε)

η διαφορά είναι στα ΛΙΓΑ χλμ. όχι στα πολλά - λίγα εννοώντας, ταχύτητα πεζού... εκεί το ανέβασμα του κέντρου βάρους (δεν μιλάμε για άδειο top case ε) κάνει διαφορά

NLS
06-07-2009, 13:05
σημείωση: δεν έχω το μαμίσιο αλλά Krauser

επίσης είπα ότι ο τύπος ΔΕΝ ήταν νέος

Kimwnas
11-07-2009, 13:01
Και εγω προτιμω να μην κουβαλαω τις βαλιτσες χαλωντας το τουρινγκ λουκ της μηχανης μου!

Εχω την εξης ερωτηση που με απασχολει απο τοτε που πηρα το Βαραντερο μου...
Στο GS εχει διαφορα στη συμπεριφορα η μηχανη με ή χωρις μπαγκαζιερα??

Στο Βαραντερο, στα 80 - 90 χλμ με μπαγκαζιερα και χωρις επιβατη το τιμονι ψιλοκουναει και αν το κρατας πολυ χαλαρα...τρομαζει! Αυτο κυριως με τα ελαστικα που δινει η Χοντα γιατι με EXP που εχω τωρα το φαινομενο ειναι αρκετα μειωμενο, αλλα παντως ειναι εκει! Οσο πιο φορτωμενη η μπαγκαζιερα τοσο χειροτερα!

Μιλαω παντα για TopCase και οχι τις πλαινες που ειτε ειναι εκει ειτε οχι γεματες ή αδειες ειναι το ιδιο "αορατες" οδηγικα!

Βασικά αν σκεφτείτε την αεροδυναμική της μηχανής, ο αέρας περνάει πάνω από την μπροστινή ζελατίνα, και επιστρέφει στην πλάτη του οδηγού όπου και δημιουργεί συνήθως υποπίεση φεύγοντας στροβιλιζόμενος προς τα πίσω... Άν τώρα υπάρχει μπαγκαζιέρα εκεί, τότε αυτή λειτουργεί σαν υπερμεγεθές σπόϊλερ αναγκάζοντας τον αέρα να στροβιλιστεί γύρω της...
Στο Varadero που είχα κάποτε, από κάποια χιλιόμετρα και πάνω και με μία Givi Maxia μόνιμα πίσω, όντως άρχιζε να ελαφραίνει αισθητά το τιμόνι. Δεν ξέρω αν έφταιγε τόσο πολύ η μπαγκαζιέρα ή η αεροδυναμική της ίδιας της μηχανής.
Στο GS πάντως που ούτως ή άλλως έχει αεροδυναμική...περίπτερου και με την ίδια ακριβώς μπαγκαζιέρα δεν έχω παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο...

SenseiG
11-07-2009, 13:39
Αν ο τυπος στην επομενη στροφη ετρωγε χυμα να εβλεπα το πνευμα του.

gsmaniac
11-07-2009, 16:33
επειδη και εγω πριν την βαλω στο γκαραζ αυτες τις στροφουλες περναω;););)ειναι οτι καλυτερο λιγο πριν ξεκαβαλησεις;);) ...ειναι απιστευτο ποσους βλακες εχω συναντησει στο σημειο αυτο:yzοπως εχει πει και ο μεγαλος,2 πραγματα ειναι απειρα .......το συμπαν και η ανθρωπινη ΒΛΑΚΕΙΑ:D

NLS
12-07-2009, 19:14
Αν ο τυπος στην επομενη στροφη ετρωγε χυμα να εβλεπα το πνευμα του.

μου έχει συμβεί όταν είχα το ντακάρ κάτι παρόμοιο (αλλά "αναίμακτο")

ήμουν Β. Σοφίας, με τη γυναίκα μου, σε σχετική κίνηση αλλά πήγαινα ζωηρά αλλά όχι τίποτα ιδιαίτερο (είπαμε η γυναίκα από πίσω)... οπότε περνάει ένα "γλύγορο" πιο "καθαρό" (αλλά σαραβαλάκι, δεν έχει σημασία)... ο τύπος φυσικά ξεκράνωτος οπότε βρήκε την ευκαιρία περνώντας να σχολιάσει "άστο ρε φίλε αφού δεν πάει" (το ντακάρ, το δικό του πίστευε πήγαινε)

μετά από 300 μέτρα ήταν μέσα στη μέση της κίνησης, τα αυτοκίνητα έκαναν αριστερά και δεξιά και αυτός προσπαθούσε να βάλει μπρος την μπακατέλα του

...απλά πέρασα δίπλα του (μάλιστα είχα ανοίξει μια άσχετη συζήτηση με τη γυναίκα μου)

:sm7:

EOD-K9
12-07-2009, 19:54
:sm7::sm7: