PDA

View Full Version : Τρέχουν λάδια από την πίσω ανάρτηση


polyzos
12-03-2013, 18:12
Έχω ένα GS 1200 adventure του 2008 (29,100 χλμ)και πριν μια εβδομάδα άρχισε να τρέχουν λάδια από το πίσω αμορτισέρ.συνάντησα έναν γνωστό μου ο οποίος έχει και αυτός GS1200 adventure και μου είπε ότι κάποια μοντέλα έχουν πρόβλημα στην ανάρτηση και την αλλαγή την καταληπτή η BMW.Έτσι λοιπόν πήγα στον τρικαλιωτη στην θεσσαλονικη για να το δει.Μετα απο τον ελέγχο πού κάνανε είπαν ότι χρειάζεται αλλαγή το αμορτισέρ και ο εγκέφαλος,έτσι έστειλαν τα στοιχειά τις μηχανής για να μου απαντήσουν εάν τα αλλάξουν και πόσο θα κάλυψή η BMW. Μετα απο μια μερα πηρα απαντηση η οποια ελεγε ότι μου καλύπτουν το 80% και εγώ θα επιβαρυνθώ με το 20% συν τα εργατικά το οποίο ανέρχεται κοντά στα 600€.
Το ερώτημα μου είναι γιατί να πληρώσω για κάτι για το οποίο δεν είμαι υπευθύνους εγώ για την ζημια την οποία γνωρίζουν ότι έχουν πρόβλημα οι μηχανές κάποιας χρονιάς? ειναι το 4 ΒMW που έχω και ποτε στο παρελθόν δεν είχα τέτοια προβλήματα με την εταιρία.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
Θα τα λέμε συχνα απο εδω και περα.

spitiko
12-03-2013, 18:20
Ευχομε να λυσεις το προβλημα, μετα απο ενοχληση της μαμας εταιρειας.

paschalis
12-03-2013, 20:26
Τα νεα, καλα η κακα, ταξιδευουν πλεον γρηγορα.
Προσπαθησε με πιεση να καλυψεις ολο το ποσο
της αντικαταστασης, εκτος απο τα εργατικα, αλλα
μην ξεχνας οτι εισαι σχεδον τρια χρονια απο τη
ληξη της εγγυησης και ολα γινονται στα πλαισια
του λεγομενου good will.

LakisGS
12-03-2013, 21:02
Ελπίζω σύντομα να βρεις λύση και στο πρόβλημα σου..!! :)

siraxanz
13-03-2013, 01:43
Μακαρι να βρεις το δικιο σου!


Υπάρχει club εδώ μέσα σχετικό με αυτό που σου συνέβει:cool:;):)

evo
13-03-2013, 02:33
Και το δικο μου πίσω αμορτισέρ άρχισε να χάνει λάδια την προηγούμενη εβδομάδα. Αντβε, 2007, 39.000 χλμ. Κι εμένα μου είπαν για τη διαδικασία αιτήματος στο Μόναχο. Θα την ακολουθήσω και θα περιμένω απάντηση.
Αναρωτιέμαι όμως, μήπως τελικά συμφέρει να πάω στον Κυρλαγκιτση για επισκευή...

papi
13-03-2013, 10:01
Ενα παρομοιο προβλημα ειχα κ εγω με το διαφορικο,μεγαλη ιστορια η οποια ηταν απο την αρχη που την αγορασα (R 1200GS 2008) κ καπου στις 32000 km 4 χρονια μετα ακουγοταν εντονος θορυβος.Κοστος ζημιας στον Τρικαλιωτη 2600ευρω.Μετα απο πολλες πιεσεις στην bmw hellas αλλα κ email στην Γερμανια καλυψαν ολη την ζημια κ πληρωσα μονο 120ευρω για εργασια, ποσο που στον Παναγιωτοπουλο για την ιδια δουλεια μου ζητουσε 40+κατι ψιλα.Τα δυο αυτα κοστολογια τα εστειλα στην bmw hellas και ρωτουσα το γιατι αυτη η διαφορα στη εργασια αλλα η απαντηση ηταν συγνωμη αλλα μ......ιες.Πιστευω φιλε συντοπιτη να σε βοηθησα λιγο.:ye33::ye33: