PDA

View Full Version : SHOEI GT AIR


nivo
15-03-2013, 00:04
καθως βρισκομαι στη διαδικασια αναζητησης νεου κρανους και μετα τη συμβιωση με ενα ARAI ASTRO R ,λεω να δοκιμασω ξανα ενα shoei,ειναι ενα νεο κρανος,αν εχει προλαβει καποιος να το παρει θα με ενδιεφερε καποια γνωμη,και κατι αλλο που ειδα ,στην ελλαδα ερχετε με micro ratcet system ,στην αμερικη ειναι με το γνωστο double d ring,γιατι τετοια διαφορα στα standars ??
SHOEI GT-AIR (http://gt-air.shoei-europe.com/#impressions)

εδω ειδα το double d ring

Shoei GT-Air Helmet Video Review from SportbikeTrackGear.com - YouTube

Capitain
15-03-2013, 00:49
Πακετο παντως το double D, αν και λενε οτι ειναι το πιο ασφαλες, εγω αν εβλεπα κρανος με τετοιο κουμπωμα το απερριπτα εξ´αρχης... Πολυ ωραιο παντως το συγκεκριμενο κρανος..:ye32:

Ακιs
15-03-2013, 00:54
Το κρανακι τα σπαει,δεν το συζηταμε.Το γιατι στο Αμερικα εχει double d ring και στην ευρωπη το αλλο κουμπωμα δεν το ξερω.Παντως υπαρχει και μαγαζι στην Αγγλια που το πουλαει και με double d ring....;)

Shoei GT Air - Journey TC5 - FREE UK DELIVERY (http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/105948)

N4pSt3R
15-03-2013, 00:58
Μετά από οπτική επαφή με το SHOEI Neotec είδα ότι και αυτό δεν έχει D-Ring!!!

Εγώ πάντως θα έπερνα μόνο με D-Ring!!!

Thodoras
15-03-2013, 01:43
Εγώ πάντως θα έπαιρνα μόνο με D-Ring!!!



:ye31:

Thomas Ptwmas
15-03-2013, 10:41
Εγώ πάντως θα έπερνα μόνο με D-Ring!!!



+1200

Το Double D κατ'εμέ είναι must

asotosios
15-03-2013, 11:00
Double D ring μονο...
ειναι πολυ πιο ασφαλες...και δεν ειναι κανενας κοπος να το δεσεις...!!!

apk
15-03-2013, 11:08
Double D ring μονο...
ειναι πολυ πιο ασφαλες...και δεν ειναι κανενας κοπος να το δεσεις...!!!

Σωστά!

squad
15-03-2013, 21:46
αντιθαμβωτικη ζελατινα, η οχι?

Papadopaidi
18-03-2013, 16:42
Χρησιμοποιώ κράνος με Double D ring κ είναι το
ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΟ κλείσιμο για το κράνος. Ολα τα υπόλοιπα
έτυχε σε εμένα ή φίλους να έχουν ξεκουμπωθεί.
Να τονίσω πως δεν πιστεύω ότι το δικό μου είναι το καλύτερο
(ότι κ αν είναι αυτό).

Νίκο θα κάνω 2-3 παρατηρήσεις χωρίς να παρεξηγηθώ.
Φοβερός σχεδιασμός, καλή ποιότητα βαφής, πολλοί
κ μεγάλοι αεραγωγοί (βασικό για εμάς με ζελατίνα).
-Το SHOEI GT AIR δεν το είδα στις μετρήσεις της
SHARP κ πιθανόν να είναι λογικό γιατί είναι ολοκαίνουργιο.
Απλά μου αρέσει να έχω μέτρο σύγκρισης κ σε δοκιμές. ;)
-Τα 1400 γρ για κορυφαίο κράνος τα θεωρώ ΠΟΛΛΑ κ εγώ
κ το καραφλό κεφάλι μου.
-Από τι υλικό είναι φτιαγμένο κ τι ημερομηνία λήξης έχει;
-Ζελατίνα πόσα χιλιοστά κ είναι άθραυστη;
-490-580 ευρώ (ανάλογα με την έκδοση) τα θεωρώ ΠΟΛΛΑ
για το συγκεκριμένο κράνος.

xrhstos
18-03-2013, 18:20
Από το Motorcycle Jackets, Motorcycle Gear, Helmets & Accessories - RevZilla (http://www.revzilla.com) παρήγγειλα και μου ήρθαν ένα shoei gt-r για τη κοπέλα μου και ένα shoei neotec για μένα . Και τα δύο με double d ring . Στην Ελλάδα αυτά τα δύο κράνη έρχονται μόνο με κούμπωμα το οποίο είναι πολύ πιο βολικό , πλην όμως δε πληρεί κανόνες ασφαλείας που απαιτεί η αμερικανική αγορά (αν και για πρώτη φορά το κούμπωμα είναι φτιαγμένο από ατσάλι) . Για το gt-air έχω να σου πω πολύ καλά λόγια , αν και στην Ελλάδα πωλείται ακριβά . Έχει ίδια εφαρμογή με το xr-1100 , αεραγωγούς και γυαλί ηλίου από shoei neotec . Εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ σα κράνος αν και θα σου πρότεινα να το αγοράσεις από εξωτερικό . Το double d ring δεν ειναι τόσο βολικό αλλά όποιος κοιτάει πρώτα την ασφάλεια αυτό θα σου προτείνει.

Thodoras
18-03-2013, 20:09
Από το Motorcycle Jackets, Motorcycle Gear, Helmets & Accessories - RevZilla (http://www.revzilla.com) παρήγγειλα και μου ήρθαν ένα shoei gt-r για τη κοπέλα μου και ένα shoei neotec για μένα . Και τα δύο με double d ring . Στην Ελλάδα αυτά τα δύο κράνη έρχονται μόνο με κούμπωμα το οποίο είναι πολύ πιο βολικό , πλην όμως δε πληρεί κανόνες ασφαλείας που απαιτεί η αμερικανική αγορά (αν και για πρώτη φορά το κούμπωμα είναι φτιαγμένο από ατσάλι) . Για το gt-air έχω να σου πω πολύ καλά λόγια , αν και στην Ελλάδα πωλείται ακριβά . Έχει ίδια εφαρμογή με το xr-1100 , αεραγωγούς και γυαλί ηλίου από shoei neotec . Εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ σα κράνος αν και θα σου πρότεινα να το αγοράσεις από εξωτερικό . Το double d ring δεν ειναι τόσο βολικό αλλά όποιος κοιτάει πρώτα την ασφάλεια αυτό θα σου προτείνει.

Τελωνείο τί πλήρωσες;;

nivo
18-03-2013, 20:12
Χρησιμοποιώ κράνος με Double D ring κ είναι το
ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΟ κλείσιμο για το κράνος. Ολα τα υπόλοιπα
έτυχε σε εμένα ή φίλους να έχουν ξεκουμπωθεί.
Να τονίσω πως δεν πιστεύω ότι το δικό μου είναι το καλύτερο
(ότι κ αν είναι αυτό).

Νίκο θα κάνω 2-3 παρατηρήσεις χωρίς να παρεξηγηθώ.
Φοβερός σχεδιασμός, καλή ποιότητα βαφής, πολλοί
κ μεγάλοι αεραγωγοί (βασικό για εμάς με ζελατίνα).
-Το SHOEI GT AIR δεν το είδα στις μετρήσεις της
SHARP κ πιθανόν να είναι λογικό γιατί είναι ολοκαίνουργιο.
Απλά μου αρέσει να έχω μέτρο σύγκρισης κ σε δοκιμές. ;)
-Τα 1400 γρ για κορυφαίο κράνος τα θεωρώ ΠΟΛΛΑ κ εγώ
κ το καραφλό κεφάλι μου.
-Από τι υλικό είναι φτιαγμένο κ τι ημερομηνία λήξης έχει;
-Ζελατίνα πόσα χιλιοστά κ είναι άθραυστη;
-490-580 ευρώ (ανάλογα με την έκδοση) τα θεωρώ ΠΟΛΛΑ
για το συγκεκριμένο κράνος.
δεν ξερω να σου πω για sharp ,ειναι κατι που δεν το εχω λαβει υποψην ποτε,σε μια γρηγορη ματια που εριξα δεν υπαρχει αυτο το κρανος,ειδα ομως αλλα οπως πχ arai να τα βγαζει με 3 αστερια και το Ν102 με 4 :confused: δεν ξερω τι κρυβετε πισω απο τετοιες δοκιμες και αν ειναι πραγματικα αντικειμενικες ,το υλικο ειναι το γνωστο aim(πολλαπλων στρωσεων) χωρις ημερομηνια ληξης,οσο για τα 1400 +κατι γραμμαρια δε μου φανηκε το βαρος οταν το δοκιμασα ,ειναι ενα καλα ζυγισμενο κρανος ,το ειχα στην κεφαλα μου κανα 10λεπτο και δε μπορω να πω οτι με ενοχλησε...οσο για χρημα 479 το λευκο ,με λιγο ψαξιμο εδω ελλαδα 410 το παιρνω,λιγο με εβαλε σε σκεψη το double ring που δεν ερχετε με αυτο το κουμπωμα στην ελλαδα...ειδομεν..:rolleyes:

nivo
18-03-2013, 20:15
Από το Motorcycle Jackets, Motorcycle Gear, Helmets & Accessories - RevZilla (http://www.revzilla.com) παρήγγειλα και μου ήρθαν ένα shoei gt-r για τη κοπέλα μου και ένα shoei neotec για μένα . Και τα δύο με double d ring . Στην Ελλάδα αυτά τα δύο κράνη έρχονται μόνο με κούμπωμα το οποίο είναι πολύ πιο βολικό , πλην όμως δε πληρεί κανόνες ασφαλείας που απαιτεί η αμερικανική αγορά (αν και για πρώτη φορά το κούμπωμα είναι φτιαγμένο από ατσάλι) . Για το gt-air έχω να σου πω πολύ καλά λόγια , αν και στην Ελλάδα πωλείται ακριβά . Έχει ίδια εφαρμογή με το xr-1100 , αεραγωγούς και γυαλί ηλίου από shoei neotec . Εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ σα κράνος αν και θα σου πρότεινα να το αγοράσεις από εξωτερικό . Το double d ring δεν ειναι τόσο βολικό αλλά όποιος κοιτάει πρώτα την ασφάλεια αυτό θα σου προτείνει.
το νουμερο που δοκιμασε η κοπελια σου εδω στην ελλαδα σαν φορμα ειναι το ιδιο ? και οπως ρωταει και παραπανω ειχες εξοδα τελωνειου και αν επιτρεπετε ποσο ειχε τελικη τιμη με μεταφορικα..

xrhstos
18-03-2013, 21:46
το νουμερο που δοκιμασε η κοπελια σου εδω στην ελλαδα σαν φορμα ειναι το ιδιο ? και οπως ρωταει και παραπανω ειχες εξοδα τελωνειου και αν επιτρεπετε ποσο ειχε τελικη τιμη με μεταφορικα..

Τελωνείο δε πλήρωσα , από revzilla τα κράνη πήγαν σε μεταφορική και από εκεί Ελλάδα , είχα συννενοηθεί με μεταφορική και έβαλαν συνολική αξία 100 δολλάρια πάνω στη συσκευασία.
Τα μεγέθη είναι παντού ίδια , πληροφοριακά και εγώ και η κοπέλα μου small φοράμε .
Συνολική αξία και τα δύο κράνη neotec kai gt-r , 1.118,68 δολλάρια = 860 ευρώ (με μεταφορικά) , όταν για τα ίδια κράνη στο τζωρτζόπουλο ήθελα 1099 ευρώ και σε άλλα ελληνικά σάιτ πιό φτηνά από τζωρτζόπουλο 1000 ευρώ περίπου.
Ένας ακόμα λόγος που τα πήρα από Αμερική ήταν και το double d ring κλείδωμα , αχρείαστο να μας είναι .
Πάντως και ένας άλλος φίλος πριν δύο μήνες πήρε από το συγκεκριμένο σάιτ το shoei multitec (299 δολλάρια = 230 ευρώ) κανονικά με το τιμολόγιο και δεν τον κάλεσαν να πληρώσει τελωνείο.
Έξοδα αποστολής για κράνος από αμερική - ελλάδα , αν αποφασίσεις να βάλεις δική σου μεταφορική , νομίζω δε θα σου πάει πάνω απο 25 ευρώ , δεν είμαι και σίγουρος όμως.
Ελπίζω να σε βοήθησα.
Υ.Γ. Τα γυαλιά ηλίου είναι πολύ ποιοτικά και πολύ χρήσιμα.

georged
18-03-2013, 21:49
Από το Motorcycle Jackets, Motorcycle Gear, Helmets & Accessories - RevZilla (http://www.revzilla.com) παρήγγειλα και μου ήρθαν ένα shoei gt-r για τη κοπέλα μου και ένα shoei neotec για μένα . Και τα δύο με double d ring . Στην Ελλάδα αυτά τα δύο κράνη έρχονται μόνο με κούμπωμα το οποίο είναι πολύ πιο βολικό , πλην όμως δε πληρεί κανόνες ασφαλείας που απαιτεί η αμερικανική αγορά (αν και για πρώτη φορά το κούμπωμα είναι φτιαγμένο από ατσάλι) . Για το gt-air έχω να σου πω πολύ καλά λόγια , αν και στην Ελλάδα πωλείται ακριβά . Έχει ίδια εφαρμογή με το xr-1100 , αεραγωγούς και γυαλί ηλίου από shoei neotec . Εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ σα κράνος αν και θα σου πρότεινα να το αγοράσεις από εξωτερικό . Το double d ring δεν ειναι τόσο βολικό αλλά όποιος κοιτάει πρώτα την ασφάλεια αυτό θα σου προτείνει.

τα αμερικάνικα shoei είναι βαρύτερα από τα ευρωπαϊκά. Στο λέω εγγυημένα, φίλος ναυτικός είχε αγοράσει το xr1000 και το μετάνιωσε. Επίσης τα νούμερα/διαστάσεις είναι διαφορετικά, τουλάχιστον αυτό διαπιστώσαμε όταν πήγαμε και είδαμε άλλα xr1000 στον τζωρτζόπουλο.
Παρεπιμπτόντως, δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο το γεγονός στην Ευρώπη να λέγεται XR-1100 και στην Αμερική RF-1100, κάτι κρύβεται πίσω από αυτό.
SHOEI North America | RF-1100 (http://www.shoei-helmets.com/Helmet.aspx?RF-1100&h=18&t=1)

xrhstos
18-03-2013, 23:43
τα αμερικάνικα shoei είναι βαρύτερα από τα ευρωπαϊκά. Στο λέω εγγυημένα, φίλος ναυτικός είχε αγοράσει το xr1000 και το μετάνιωσε. Επίσης τα νούμερα/διαστάσεις είναι διαφορετικά, τουλάχιστον αυτό διαπιστώσαμε όταν πήγαμε και είδαμε άλλα xr1000 στον τζωρτζόπουλο.
Παρεπιμπτόντως, δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο το γεγονός στην Ευρώπη να λέγεται XR-1100 και στην Αμερική RF-1100, κάτι κρύβεται πίσω από αυτό.
SHOEI North America | RF-1100 (http://www.shoei-helmets.com/Helmet.aspx?RF-1100&h=18&t=1)

Για τα neotec και gtr η μόνη διαφορά που έχω εντοπίσει μέχρι τώρα είναι το d ring , θα κάνω μια ερώτηση στην εταιρεία να μου πει ακριβώς

Papadopaidi
19-03-2013, 23:43
δεν ξερω να σου πω για sharp ,ειναι κατι που δεν το εχω λαβει υποψην ποτε,σε μια γρηγορη ματια που εριξα δεν υπαρχει αυτο το κρανος,ειδα ομως αλλα οπως πχ arai να τα βγαζει με 3 αστερια και το Ν102 με 4 :confused: δεν ξερω τι κρυβετε πισω απο τετοιες δοκιμες και αν ειναι πραγματικα αντικειμενικες ,το υλικο ειναι το γνωστο aim(πολλαπλων στρωσεων) χωρις ημερομηνια ληξης,οσο για τα 1400 +κατι γραμμαρια δε μου φανηκε το βαρος οταν το δοκιμασα ,ειναι ενα καλα ζυγισμενο κρανος ,το ειχα στην κεφαλα μου κανα 10λεπτο και δε μπορω να πω οτι με ενοχλησε...οσο για χρημα 479 το λευκο ,με λιγο ψαξιμο εδω ελλαδα 410 το παιρνω,λιγο με εβαλε σε σκεψη το double ring που δεν ερχετε με αυτο το κουμπωμα στην ελλαδα...ειδομεν..:rolleyes:


Πάω πάσσο αν κ διατηρώ τις επιφυλάξεις μου,
προτιμώ carbon, με ζελατίνα αντιθαμβωτική κ άθραυστη στα 3,2 χιλ,
2η ζελατίνα φυμέ, τσάντα μεταφοράς, 1100 γρ. κ φυσικά
Double D ring, 5αστερο στη SHARP κ τιμή στα 450 ευρά :ye33:.
Καλό ψάξιμο κ αν σου κάνει εύχομαι να το αποκτήσεις γρήγορα
κ να κοσμεί το κεφάλι σου. :ye32:

xrhstos
20-03-2013, 12:36
Ρώτησα την εταιρεία να μου απαντήσει ποια η διαφορά μεταξύ αμερικάνικων και ευρωπαικών shoei και συγκεκριμένα για το κράνος GT AIR και μου απάντησαν :


The only difference between the Euro and American GT- AIR is going to be a few ounces heavier than the ECE version. Other than that , they are pretty much identical.

Το έψαξα λιγο παραπάνω και βρήκα ότι τα κράνη που κυκλοφορούν στην αμερική πρέπει να πληρούν τις DOT προδιαγραφές ενώ τα ευρωπαϊκά τις ECE .

Οι ευρωπαϊκές προδιαγραφές είναι πιο αυστηρές από τις αμερικάνικες. Γι'αυτό και τα Αμερικάνικα κράνη είναι λίγο πιο βαριά.

Όμως βάση των προδιαγραφών αυτών στην αμερική μόνο το DOUBLE D RING ειναι εγκεκριμένο ενώ στην Ευρώπη και το rachet system.
Ετσι λίγο - πολύ εξηγούνται οι διαφορές τους.

kwstas
24-03-2013, 16:56
Ασχετα με το κουμπωμα, καταπληκτικο κρανακι.

Θα προτιμουσα d-ring, μηπως ερχετε κατοπιν παραγγελιας?

xrhstos
01-04-2013, 20:44
Λοιπόν , πήγα και κοίταξα τα κράνη , και το neotec και το gt-air (που έχω από αμερική) και τα συνέκρινα με τα εγχώρια από ελληνική αντιπροσωπεία και είναι ακριβώς ίδια , ίδιο μέγεθος , ίδια εφαρμογή , απλά τα αμερικάνικα έχουν double d ring και είναι λίγα γραμμάρια πιο βαριά γιατί το inner liner από τα αμερικάνικα κράνη είναι βαρύτερο καθότι φτιάχνεται για αγωνιστικές προδιαγραφές (snell).
Πάντως εν συντομία είναι ίδια κράνη και γλιτώνεις πολλά λεφτά . Τα αντίστοιχα ευρωπαϊκα δεν έρχονται με double d ring κατόπιν παραγγελίας.

nivo
01-04-2013, 21:07
το πηρα τελικα την παρασκευη ,πρωτες εντυπωσεις μετα απο 1000χλμ αρκετα καλες

απο θεμα αεροδυναμικης αριστο,το κρανος δεν κουναγε το κεφαλι μου καθολου,παρολο που χθες στην επιστροφη στο υψος της θηβας ειχε αρκετα δυνατο αερα

ειναι 1415γρ δεν καταλαβα τιποτα ,ειναι ενα καλοζυγισμενο κρανος και αυτο το βαρος δεν με ενοχλησε

η εσωτερικη ζελατινα για τον ηλιο ολα τα λεφτα,αν και δεν εχω μετρο συγκρισης με αλλο αντιστοιχο κρανος σαν το suberth πχ που εχουν γραφτει και ακουστει διαφορα για την εσωτερικη ζελατινα

απο θεμα θορυβου,σε σχεση με το arai δεν ειδα τρελη διαφορα ,σας λεω και παλι οτι ειχε τρελο αερα και στην επιστροφη κοινομουν με ταχυτητες 160εως ....:rolleyes:οποτε δεν μπορω να πω πολλα σε αυτο το θεμα,
ενα αλλο αρκετα δυνατο του σημειο ειναι οι αεραγωγοι,μηλαμε για πολλα κιλα αερα,οταν ειναι τερμα ανοιχτοι,πιστευω οτι το καλοκαιρι θα τα παμε καλα μαζι του
στην συσκευασια ειχε μαζι επιρρινιο-υποσιαγωνο-αντιθαμβωτικη ζελατινη(pinlock)

τωρα θα με ρωτησετε αν αξιζει τα λεφτα του ,κατ'εμε ναι ,δεν θεωρω οτι ειναι ακριβο ,σκεφτειτε μονο τι βαζουμε μεσα...;)

kornlaz
01-04-2013, 21:08
τωρα θα με ρωτησετε αν αξιζει τα λεφτα του ,κατ'εμε ναι ,δεν θεωρω οτι ειναι ακριβο ,σκεφτειτε μονο τι βαζουμε μεσα...;)

:ye02::ye02::ye02:

SenseiG
01-04-2013, 21:09
το πηρα τελικα την παρασκευη ,πρωτες εντυπωσεις μετα απο 1000χλμ αρκετα καλες


απο θεμα αεροδυναμικης αριστο,το κρανος δεν κουναγε το κεφαλι μου καθολου,παρολο που χθες στην επιστροφη στο υψος της θηβας ειχε αρκετα δυνατο αερα

ειναι 1415γρ δεν καταλαβα τιποτα ,ειναι ενα καλοζυγισμενο κρανος και αυτο το βαρος δεν με ενοχλησε

η εσωτερικη ζελατινα για τον ηλιο ολα τα λεφτα,αν και δεν εχω μετρο συγκρισης με αλλο αντιστοιχο κρανος σαν το suberth πχ που εχουν γραφτει και ακουστει διαφορα για την εσωτερικη ζελατινα

απο θεμα θορυβου,σε σχεση με το arai δεν ειδα τρελη διαφορα ,σας λεω και παλι οτι ειχε τρελο αερα και στην επιστροφη κοινομουν με ταχυτητες 160εως ....:rolleyes:οποτε δεν μπορω να πω πολλα σε αυτο το θεμα,
ενα αλλο αρκετα δυνατο του σημειο ειναι οι αεραγωγοι,μηλαμε για πολλα κιλα αερα,οταν ειναι τερμα ανοιχτοι,πιστευω οτι το καλοκαιρι θα τα παμε καλα μαζι του
στην συσκευασια ειχε μαζι επιρρινιο-υποσιαγωνο-αντιθαμβωτικη ζελατινη(pinlock)


τωρα θα με ρωτησετε αν αξιζει τα λεφτα του ,κατ'εμε ναι ,δεν θεωρω οτι ειναι ακριβο ,σκεφτειτε μονο τι βαζουμε μεσα...;)



Καλοριζικο Νικολα μαλλον θα το παρω και εγω.Το βλεπω πολυ καλο.:ye33:

nivo
01-04-2013, 21:15
κατι αλλο βασικο που ξεχασα,το κουμπωμα
δεν ειναι dd αλλα ειναι ατσαλι ολος ο μηχανισμος
οποτε δεν εχει θεμα,πλαστικο πανω στο μηχανισμο καθολου
δεν νομιζω να εβγαζε ενα τετοιο κρανος μια μεγαλη εταιρια
και να κανει τσιγκουνιες σε αυτο το θεμα

forester
01-04-2013, 23:41
Πάω πάσσο αν κ διατηρώ τις επιφυλάξεις μου,
προτιμώ carbon, με ζελατίνα αντιθαμβωτική κ άθραυστη στα 3,2 χιλ,
2η ζελατίνα φυμέ, τσάντα μεταφοράς, 1100 γρ. κ φυσικά
Double D ring, 5αστερο στη SHARP κ τιμή στα 450 ευρά :ye33:.
Καλό ψάξιμο κ αν σου κάνει εύχομαι να το αποκτήσεις γρήγορα
κ να κοσμεί το κεφάλι σου. :ye32:



Kαλέ μου φίλε, μου λες σε παρακαλώ κάποια κράνη σε αυτά τα γραμμάρια που πληρούν ΚΑΙ όλα τα υπόλοιπα που θέτεις ως προδιαγραφές - προϋποθέσεις? Εννοείται σε νούμερα ενηλίκων, από 56cm περίμετρο κεφαλής και πάνω....
Τα καλά full face κράνη που παίζουν στα 500€ (τάξη μεγέθους...)είναι από 1350 έως 1500+ γρ, αναλόγως μεγέθους κλπ. Το XR1100 που έχω φλερτάρει με τα 1450...
Το Ν90, ως ανοιγόμενο, είναι σαφώς πιο βαρύ , στα 1650 γρ.

forester
01-04-2013, 23:42
Καλά ταξίδια Νίκο με τη νέα κρανούμπα:ye33:

squad
30-07-2013, 21:12
Shoei GT Air Journey TC2 at Helmet City (http://www.helmetcity.co.uk/products/Shoei-GT%252dAir-Journey-TC%252d2-%26-Free-Gifts.html) εχει double d ring?

Thodoras
30-07-2013, 22:25
Έτσι γράφει:
Double D Chin strap fastening

Η τιμή πάντως τσιμπάει λίγο...
Το δικό μου (μονόχρωμο) το πήρα από την Ηλιούπολη στα 400 ευρώ...βέβαια δεν έχει double d ring....

Translatoras
30-07-2013, 23:29
Έχω την εντύπωση ότι double-D ring έχουν όσα πωλούνται στο Αμέρικα.

Τα Ευρωπαϊκά έχουν την μικρομετρική πόρπη.

Μάλλον αυτοί στο HelmetCity αντέγραψαν από κάπου τις αμερικάνικες προδιαγραφές και δεν το πρόσεξαν.

squad
31-07-2013, 09:22
πως θα το επιβεβαιωσουμε,οτι ειναι double d ring?

jmar
31-07-2013, 09:46
πως θα το επιβεβαιωσουμε,οτι ειναι double d ring?

ΔΕΝ έχει double D ring

Το παρακάτω ειναι απο το FC-moto.de

MICRO RATCHET SYSTEM

interlocking mechanism 100 % stainless steel
no Safety sacrifice by the use of plastic
handy to open and close
easy to adjust

Πάρε το Shoei XR-1100 κραναρα! ;)


Sent from my Hand using Fingers

Thodoras
31-07-2013, 12:42
πως θα το επιβεβαιωσουμε,οτι ειναι double d ring?

Θεωρω οτι αφου το γραφει (και μαλιστα με εντονη γραφη για να ξεχωριζει απο τις λοιπες προδιαγραφες) ετσι θα ειναι. Για να σιγουρευτεις στελνεις ενα email κ το ρωτας.
Παντως εγω που ψωνισα απο το συγκεκριμενο καταστημα ενα arai μου ηρθε με αμερικανικες προδιαγραφες snell 2010...ισως λοιπον το μαγαζι να κανει εισαγωγες απο ΗΠΑ η κατι σχετικο τελοσπαντων

italos
31-08-2013, 15:20
Παίδες θα πάω την τρίτη για 2 κράνη στην ηλιούπολη και είμαι μεταξύ του GT-air και το xr-1100 γνωρίζει κανεί διαφορές??? κλείνω προς το GT-air....help please ........τιμούλα για το GT-air για το TC5 και τα 2 μαζί 990euro είναι καλά???

Maggellanos
31-08-2013, 15:33
To GT ειναι η προσπαθεια της Shoei για ενα τουρισταδικο κρανος,με σαφως λιγοτερο θορυβο απο το 1100,ενσωματωμενη ζελατινα ηλιου και τα σχετικα..Το 1100,ειναι πιστευω μια κλιμακα κατω απο το Gt..Σε οτι αφορα την τιμη,μου ακουγονται πολλα,εαν σκεφτεις οτι τετοιες εποχες πας και ακουμπας ενα χιλιαρικο,και παιρνεις τιμες που θα επαιρνα και εγω που θα αγοραζα ενα κρανος μονο του..Γνωμη μου,πιεσε για κατι καλυτερο,η ψαξου στο νετ..ειδικα στο 1100 παιζουν τρελλες προσφορες κατα καιρους:ye33:

italos
31-08-2013, 18:17
To GT ειναι η προσπαθεια της Shoei για ενα τουρισταδικο κρανος,με σαφως λιγοτερο θορυβο απο το 1100,ενσωματωμενη ζελατινα ηλιου και τα σχετικα..Το 1100,ειναι πιστευω μια κλιμακα κατω απο το Gt..Σε οτι αφορα την τιμη,μου ακουγονται πολλα,εαν σκεφτεις οτι τετοιες εποχες πας και ακουμπας ενα χιλιαρικο,και παιρνεις τιμες που θα επαιρνα και εγω που θα αγοραζα ενα κρανος μονο του..Γνωμη μου,πιεσε για κατι καλυτερο,η ψαξου στο νετ..ειδικα στο 1100 παιζουν τρελλες προσφορες κατα καιρους:ye33:
Ευχαριστώ αγορίνα μου

Κλείνω προς το GT-air για του λόγους που προαναφέρεις......απο το διαδίκτυο δεν βρίσκω καλύτερη τιμή δυστυχώς, η καλύτερη εδώ στην ελλάδα είναι απο εδώ SHOEI GT-AIR JOURNEY TC-5 - Ηondabikes - Μοτοσυκλέτες - Αξεσουάρ - Εξοπλισμός Αναβάτη (http://www.hondabikes.gr/product.php?products_id=1479) δεν έχω μιλήσει μαζί τους για το αν κάνουνε καλύτερη τιμή στην αγορά δυο μαζί....αν και οι έμποροι που έχω μιλήσει μέχρις στιγμής για κάποιο λόγο δεν ρίχνουν ούτε cent(α ρε jumbo που σας χρειάζεται:lo19::lo19:)....


ας μας πεί και κάποιος που το φοράει ήδη αν είναι ικανοποιημένος ρε παιδιά!!

Georgek
31-08-2013, 19:53
εδω και ένα μήνα περίπου είμαι κάτοχος ενός ενός gt air με το οποίο έκανα πρόσφατα 4500χλμ βολταροντας στα Βαλκάνια αυτό που έχω να σου πω είναι τα εξής πρώτον παρόλο το ονομαστικά αυξημένο βάρος (1500gr) δεν ένοιωσα ούτε στιγμή ότι κουραστηκα από το βάρος ,δεύτερο έχει μια αρκετή άνετη φόρμα που τουλάχιστον σε εμένα ταιριάζει πολύ καλά στο κρανίο μου,,,,,, ύστερα η φιμε αντί ηλιακή εσωτερική ζελατινα είναι υπεροχή και σου προσφέρει μεγάλη ευκολία ιδιαίτερα στα μεγάλα ταξίδια με εναλλαγές του καιρού και της ορατότητας και τρίτον δεν υπάρχει καμία περίπτωση να νιώσεις ζέστη με τουςαεραγωγους απίστευτος αερισμος ακόμα και σε σχετικά μικρές ταχύτητες με παρά πολύ ζέστη
Αυτό που περιμένα να είναι σε καλύτερο επίπεδο είναι. Οθορυβος αλλά οκ είναι σε αρκετά ανεκτό επίπεδο

syan
31-08-2013, 19:59
Νικόλα πήρα εχθές το λευκό...πολύ καλές εντυπώσεις απο όλες τις πλευρές ! Αν θές να ρωτήσεις κάτι άλλο πάρε τηλέφωνο .

nivo
31-08-2013, 21:08
Ευχαριστώ αγορίνα μου

Κλείνω προς το GT-air για του λόγους που προαναφέρεις......απο το διαδίκτυο δεν βρίσκω καλύτερη τιμή δυστυχώς, η καλύτερη εδώ στην ελλάδα είναι απο εδώ SHOEI GT-AIR JOURNEY TC-5 - Ηondabikes - Μοτοσυκλέτες - Αξεσουάρ - Εξοπλισμός Αναβάτη (http://www.hondabikes.gr/product.php?products_id=1479) δεν έχω μιλήσει μαζί τους για το αν κάνουνε καλύτερη τιμή στην αγορά δυο μαζί....αν και οι έμποροι που έχω μιλήσει μέχρις στιγμής για κάποιο λόγο δεν ρίχνουν ούτε cent(α ρε jumbo που σας χρειάζεται:lo19::lo19:)....


ας μας πεί και κάποιος που το φοράει ήδη αν είναι ικανοποιημένος ρε παιδιά!!
για το gt air ρωτα μια στην αποθηκη στην ηλιουπολη λογικα θα εχει καλη τιμη,τωρα για το αν αξιζει τα λεφτα του αυτο δε μπορει να στο πει κανεις ,σε αλλους θα αρεσει σε αλλους οχι,το εχω 6 μηνες ηταν το πρωτο που πουληθηκε στην ελλαδα ,εντυπωσεις αριστες ,οσο για το θεμα του θορυβου τα εχω πει και πιο πανω,με αριστα το 10 ας πουμε του βαζω ενα 7...καλη αγορα....;)

italos
03-09-2013, 22:15
http://img69.imageshack.us/img69/5212/ogr6.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/69/ogr6.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

http://img5.imageshack.us/img5/3244/6oa5.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/5/6oa5.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

http://img38.imageshack.us/img38/3262/eg2.JPG (http://imageshack.us/photo/my-images/38/eg2.JPG/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Τα κρανάκια αγοραστήκανε τελικά απο τον αντιπρόσωπο...τώρα ξεκουραζονται....το σ/κ στην πρώτη βόλτα θα γράψω και κανένα σχολιάκι!!

Αχρείαστα να'ναι...