PDA

View Full Version : Νυχτερινός παραλογισμός κι ένα ποιηματάκι για τους Βόρειους


sagini.sail
15-03-2013, 03:21
Χθες βράδυ καθώς δούλευα στον υπολογιστή η τηλεόραση ‘έπαιζε’ μόνη της και παίρνει το αυτί μου τα εξής: ρωτάει ο δημοσιογράφος τον Γεωργουσόπουλο, ‘πως φτάσαμε ως εδώ?’ κι εκείνος απαντάει: ‘μα είναι απλό.. δεν ακούσαμε τους ποιητές μας!’
Έκανα τη φευγαλέα (κι εύκολη) σκέψη: ‘ο καθένας με τον πόνο του..’ και συνέχισα τη δουλειά μου.. Συνέχισε όμως κι η σκέψη μου το δρόμο της.. Μπερδεμένη, ασυνάρτητη και χαοτική, έγινε μαλλιά κουβάρια.. σίγουρα δεν βγάζω άκρη με αυτό τον τρόπο σκέψης. Από την άλλη πάλι, άμα δεν γίνει μαλλιά κουβάρια, πώς θα βγει νήμα?
Δεν πρόκειται να αραδιάσω εδώ τις μπερδεμένες μου σκέψεις ούτε και διεκδικώ τη μοναδικότητά τους.. τι να γράψω δηλαδή? Για την ανύπαρκτη πρόσβαση στις ανύπαρκτες δομές υγείας; για την υπαρκτή πείνα; για τις αυτοκτονίες των συνανθρώπων μας; για την τραγική πραγματικότητα που βιώνουν όσοι πετιούνται στην ανεργία; για την πολιτική που παράγει (τι ξεστόμισα θεέ μου!!) ο τόπος μας; για την προς διερεύνηση λίστα; για την νυχτερινή προσπάθεια στη βουλή από τον υπουργό οικονομικών να μειώσει κατά 80% τα πρόστιμα όσων παράνομα έβγαλαν χρήματα στο εξωτερικό; για την ανάπτυξη που, να.. όπου να’ναι έρχεται; για τους φοιτητές στη Λάρισα που.., τι? Τιιι? Μήπως δεν ζούμε όλοι τα ίδια? κι όλοι τα ίδια δεν σκεφτόμαστε? Οι ποιητές θα μας σώσουν??
Άστα καλύτερα, σκέφτηκα, καθώς κρύωνα κιόλας (έλλειψη πετρελαίου βλέπετε) συγκεντρώσου στη δουλειά σου γιατί έχει περάσει και η ώρα..
Κοίτα να δεις ρε φίλε, πρώτη χρονιά (μετά από αρκετά χρόνια) που δεν έχω θέρμανση στο σπίτι.. εντάξει θα μου πεις, τι να πούνε και οι βόρειοι, στη Χαλκιδική, εκεί κι αν κάνει ψοφόκρυο.. βρε άλλοι δεν έχουν να φάνε κι εσύ.. Άκου οι ποιητές!!
Δεν έχουμε πετρέλαιο λέμε..
Πετρέλαιο ?? Ποιος το’πε? Γεμάτη πετρέλαιο είναι η Ελλάδα!
Καλά, δεν είμαι ο μόνος και στην περιοχή μου, όλοι οι κάτοικοι παραπονιούνται για την τιμή του, άσε που κι εκεί πολλοί δεν έχουν βάλει φέτος.. Το χωριό που γεννήθηκα, τα Καμένα Βούρλα, είναι χτισμένο πάνω σε ιαματικές πηγές! Τα ζεστά νερά αναβλύζουν αδιάκοπα και χύνονται ανενόχλητα στη θάλασσα! Η ανεργία αναβλύζει κι αυτή και χύνεται όλη πάνω στους νέους που τουρτουρίζουν.. στη θάλασσα δεν πέφτει ούτε σταγόνα!
Μπορεί όμως να υπάρχουν και στο χωριό μου κοιτάσματα πετρελαίου (που ξέρεις?), αλλά οι κάτοικοι εκεί δεν το’χουμε ψάξει γιατί δεν είναι τόσο εύκολο αυτό. Πρέπει να έρθουν εταιρείες από το εξωτερικό .. Ω ρε μάγκα μου έτσι και βρεθεί κανένα βαρβάτο κοίτασμα στο κτήμα μου!! Αν τύχει και πιάσω την καλή, θα ντυθώ Άραβας και ποιος με πιάνει μετά! Θα κολυμπάω στο ‘μαύρο χρυσό’ και θα’χω και 30 ποιητάδες να μου απαγγέλουν (έναν για κάθε μέρα!)
Το κρύο όμως δεν μου επέτρεπε να συνεχίσω αυτές τις σκέψεις κι έτσι διάλεξα άλλες πιο σκληραγωγημένες! Ρε συ, σκέφτηκα, ο παππούς σου πολεμούσε στην Αλβανία μέσα στα χιόνια κι εσύ κρυώνεις στο σπίτι.. Έλα τώρα!!! Αμ, οι άλλοι.. το 21 πολεμούσαν μέσα στα κρύα νηστικοί, με σπαθιά παρακαλώ! Και γιατί? λες εσύ.. Για τη λευτεριά της πατρίδας!
Σκέφτηκα το Μακρυγιάννη τότε που είχε πιάσει κάποιους που ήθελαν να πουλήσουν δύο αρχαία αγάλματα ‘από ατόφιο μάρμαρο, ξεχώριζαν οι φλέβες στα χέρια τους -έγραφε στ’ απομνημονεύματά του- να μην τα δώσετε τους είπα, εμείς γι’αυτά τα μάρμαρα πολεμάμε’
Α, έχω ξεφύγει μάγκα μου.. Μπερδεύτηκαν το παρόν με το παρελθόν κι από το κρύο έχει αρχίσει το μυαλό να κάνει άλματα.. Ρε άστα αυτά.. Τώρα τι κάνουμε?
Έτσι όπως είναι η κατάσταση τώρα, είναι να παίρνουμε το καπελάκι μας και να την κάνουμε για τα εξωτερικά! Εκεί που το σύστημα είναι οργανωμένο! Αλλά.. να σου πω κάτι..? εγώ αδερφέ μου, κάνω πολύ γούστο το μέρος εδώ.. δεν θέλω να φύγω, πώς να το κάνουμε.. Μ’ αρέσει αυτός ο τόπος. Με ξετρελαίνει η θάλασσα και τα νησιά, μα πιο πολύ το φώς! Είναι ιδιαίτερο το φως στη χώρα μας, είναι μοναδικό γιατί , έχει να κάνει με τον τρόπο που ανακατεύονται τα βουνά, η βλάστηση, τα μάρμαρα, το έδαφος, τα πετρώματα και η θάλασσα! Γι’ αυτό μιλάνε όλοι για το ελληνικό φώς.. και τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό βέβαια που ήταν καθαρά ‘ζήτημα φωτός’! Αχ.. Αυτό το φως..!!
Ξέφυγα πάλι ε? και πήγα ακόμα πιο πίσω! Τι έλεγα?
Πετρέλαιο φίλε μου.. Ο μαύρος χρυσός! Που θα πάει θα την πιάσουμε την καλή!
Βέβαια, αυτοί οι βόρειοι εκεί απάνω, έχουν χρυσό.. Καθαρό αληθινό χρυσό όχι ‘μαύρο’ και δεν το θέλουνε να το βγάλουνε λέει.. Μα γιατί? Τι πάθατε εσείς? Δηλαδή… είναι να απορείς.. !!
Τέλος πάντων.. δικό σας πρόβλημα… τώρα κρυώνω και κουράστηκα..
Συγνώμη για τις μπερδεμένες σκέψεις που μοιράζομαι μαζί σας στο forum αδέρφια αλλά είναι που το κάνω τσάμπα, ο ψυχολόγος κοστίζει κι όπως ξέρετε.. δεν είναι εποχές…
Μπορεί βέβαια ο καθένας να διαφωνεί με αυτά που ανακατεμένα λέω και σκέφτομαι, μπορεί και να συμφωνεί αλλά δεν έχει καμία σημασία! Ούτε ή άλλως κι εμείς εδώ κρυώνουμε κι εσείς εκεί πάνω στη Χαλκιδική ακόμα περισσότερο.
Δεν έχω καμία απάντηση να δώσω ούτε σε σας ούτε σε μένα!
Πάλι ξέφυγα.. Πάει, παράτησα τη δουλεία και γράφω στο forum..
Από πού ξεκίνησα??? Αααα ναι!!!
Θυμήθηκα ένα ποιηματάκι :

Ο ΧΡΥΣΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ (του Ιωάννη Πολέμη 1862-1924) θα σας το γράψω:

Λέγει ο χρυσός στο μάρμαρο :

- Στα πέρατα του κόσμου

ποιος ήλιος λάμπει ωσάν εμέ, ποιο φως έχει το φως μου;

Εγώ τον κόσμο κυβερνώ, την ευτυχία υφαίνω,

ποδοπατώ την εμορφιά, την ασχημιά ομορφαίνω.

Εγώ οδηγώ στα σκοτεινά του κλέφτη μου το χέρι,

εγώ ακονίζω του φονιά το δίκοπο μαχαίρι.

Εγώ αγοράζω την τιμή και την πουλώ στο δρόμο,

εγώ νικώ την αρετή, καταπατώ τον νόμο.

Περίσσες είν΄ οι χάρες μου, κ΄ η δύναμή μου μόνη

κρεμνίζει θρόνους απ΄ εδώ, θρόνους εκεί στηλώνει...

Εσύ τι κάνεις, μάρμαρο;

Και τ΄ απαντάει εκείνο :

- Εγώ σε τάφου σκοτεινιά την δύναμή σου κλείνω.



Πάω να την πέσω..
φιλαράκια μου βόρειοι, ελπίζω να μην σας ταλαιπώρησα πολύ, σας αφήνω!
Κύριε Πάχτα.. καληνύχτα!!!

paschalis
15-03-2013, 06:17
Θαναση τωρα κοιμασαι μαλλον..
Αλλα η τυχη σου δουλευει!
Ο αερας εξω, πηρε τα συννεφα και σε λιγο
θα απολαυσουμε απλετο Ελληνικο φως.
Και στα τριημερα-της τροικας μνημοσυνα- που ερχονται,
θα καουν τα μαρμαρα!:)

evo
15-03-2013, 06:45
Καλημέρα...
Ξημερώνει σε λίγο και ολα ειναι διαφορετικά στο φως της μέρας!

jtnakos
15-03-2013, 08:45
Καλημερα Θαναση...Ο Θεος πεδευει αυτους που αγαπαει και μαλιστα τους δοκιμαζει τις περισσοτερες φορες..και εμας νομιζω οτι μας αγαπαει ΠΟΛΥ ,,
Πες τα αδερφε μια οικογενεια ειμαστε ΟΛΟΙ
Απολαμβαμω τα γραφομενα σου ΠΑΝΤΑ μα σημερα το μελανι σου αποτελουνταν απο πονο και δεν σου κρυβω πως εχω πιασει ΠΟΛΕΣ φορες τον εαυτο μου να σκέφτεται με τον ιδιο πονο ΑΛΛΑ στην ακρη του μυαλου μου προσπαθω να σφινωσω μιαν δικαιολογια να το πω ετσι ..ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΑΙΡΟΥΜΕ οι παλαιοι τα καταφεραν σε ασχημοτερες συνθηκες και μαλιστα ΓΙΑΤΙ???για ενα καλυτερο αυριο???
Οπως λες το μυαλο κανει το δικο του μικρο ταξιδι μεσα στον στενο χωρο του κρανιου πιδοντας απο σκεψη σε σκεψη..τι μια σκεφτομαι τον Ηλιο μας ,το οξυγωνο ,την θαλασσα,τη γης που με μια σταλα βροχης δεν αργει να βγαλει την μελοδια των αρωματων φτανοντας στα ταπινα ρουθουνια μας που και ο Kristian Dior θα ζηλευε γιαυτην τη συνταγη..ΑΛΛΑ τι λεω τωρα ,,αυτος ο επιγηος παραδεισος εγινε ο στοχχος των μεγαλων καρχαριων με αποτερο σκοπο την εξαφανηση του ειδους που τον κατοικει..
Δυστιχως οι σκεψει μου διακοπτονται απο την ομορφη γκρινια του πρωινου ξυπνηματως των παιδιων μου και τα κηθυκοντα μου με καλουν,,γαλα,βουτυρο με μελι αυγο χωριατικο απο τις κοτουλες του Χαρη Vstrom.....


ΤΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΦΙΛΕ...:p:p


ορθογραφικα ΔΕΝ θα διορθωσω γιατι θελω να ειναι αγνο.:)

aeriko
15-03-2013, 10:17
Αν μας αφήναν θα την βρίσκαμε την άκρη, αλλά φεύ οι σύγχρονοι τύρρανοι είναι εδώ καθισμένοι στον σβέρκο μας και θα είναι για πολύ ακόμη αν δεν τινάξουμε το κεφάλι μας για να κοιτάξουμε μπροστά.

xntinou
15-03-2013, 10:56
Το ποίημα εμπεριέχει όλο το ζουμί της ζωής ..
μα και τα γραφόμενά σου αντικατοπτρίζουν τον ψυχολογικό κυκεώνα που βρισκόμαστε όλοι μας .. :)

ilias vara
15-03-2013, 10:58
Ρε Θανάση ....


Εσυ μάλλον δεν βγαίνεις απο το σπίτι και δεν σε πιάνουν οι ψεκασμοί. :D
Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου σε τίποτα....

Να τα βγάλουν όλα και πετρέλαια και αέρια και πετρώματα. ......να τα φάμε. Να ζεσταθουμε να γλέντιισουμε ρε φίλε

Βέβαια εγω είμαι άτυχος. .....
Τα οικόπεδα που έχουν πετρελαίο και χρυσό. Ειναι των παιδιών. Μου και δεν δέχονται με τίποτα να τα βγάλουμε


Τα παλιόπαιδα θέλουν λέει να τα δώσουν στα δικά τους παιδιά .......
Καλημέρα φίλε και ας έχει συννεφιά

Θα βγει ήλιος....


Sent από δώ....

sagini.sail
15-03-2013, 17:17
Στα σχόλια όλων σας, βλέπω την λαχτάρα για ξημέρωμα και την επιθυμία να βρεθούμε.. μέχρι τότε ελπίζω, έστω και λίγο, να έχω αλλάξει προς το καλύτερο!
τεχνολόγος γαρ, δεν κατέχω καλά τη γλώσσα, πολύ δε περισσότερο δεν έχω σχέση με ποιητάδες!
Αλλά να.. τώρα μου' ρθε κι αυτό:

Πάνω σε μια χειμωνιάτικη αχτίνα

"Είπες εδώ και χρόνια:
"Κατά βάθος είμαι ζήτημα φωτός".
Και τώρα ακόμη σαν ακουμπάς
στις φαρδιές ωμοπλάτες του ύπνου
ακόμη κι όταν σε ποντίζουν
στο ναρκωμένο στήθος του πελάγου
ψάχνεις γωνιές όπου το μαύρο
έχει τριφτεί και δεν αντέχει
αναζητάς ψηλαφητά τη λόγχη
την ορισμένη να τρυπήσει την καρδιά σου
για να την ανοίξει στο φως.

Γιώργος Σεφέρης


Καλή αντάμωση!!

ortho
15-03-2013, 17:36
Απόλυτα λογικό.........

Βασίλης Παπακωνσταντίνου - Φοβάμαι - YouTube

konstantinos
15-03-2013, 17:50
https://www.youtube.com/watch?v=PerawbNKAUA&feature=player_detailpage
το δικο μου ποιημα

ARGI
15-03-2013, 20:55
Σκέψεις, σκέψεις που ταλανίζουν το μυαλό μας,
εδώ και καιρό !
Φλετάρουμε με την κατάθλιψη, βλέπουμε γύρω "πόνο",
ακουμπάμε την δυστυχία !:(:(:(
Πληρώνεσαι, αλλά τα λεφτά δεν σε φτάνουν ...
Τι φταίει, εγώ ή το κολ&σύστημα που μας
βάλανε να "χαροπαλεύουμε" !

Σκέψεις, σκέψεις....
Μην τελειώσει το πετρέλαιο, τα λεφτά, η δουλειά μου,
το "είναι" μου !

Αγωνιούμε να μην μας συμβεί οικογενειακός κανένα κακό,
και δεν μπορέσουμε να τα βγάλουμε πέρα !:(

Σκέψεις, σκέψεις....
Να φύγουμε.... Να πάμε που???
Και γιατί εγώ και όχι αυτοί που μας φέρανε εδώ, σε αυτήν την οικονομική ξεφτίλα...
Να φύγουμε.... Δηλαδή ότι ζήσανε ότι οι δικοί το '60,
να το ζήσω και εγώ τώρα πίσω-πίσω !!!:mad::mad:

Οχι, ΔΕΝ φεύγω... Εγώ τουλάχιστον...
Το παιδί μου έαν βρεί κάτι καλύτερο και θελήσει, να πάει στο καλό!
ΔΕΝ θα του κόψω εγώ το μέλλον.....
Θα πονέσω, θα μου/μας λείψει αλλά και εδώ τι να κάνει !!!:Απορία:

Σκέψεις, σκέψεις, πικρίας φίλε Θανάση,
που μας συντροφεύουν μέρα/νύκτα !

Αλλά ευτυχώς, υπάρχεις εσύ και ο κάθε "εσύ", εδώ μέσα,
που είναι "όαση δροσιάς & πνοής" στην
άθλια επαγγελματική & οικονομική καθημερινότητα μας ....

Σκέψεις, σκέψεις φίλε...
:cool2::cool2::cool2:

PITS
22-03-2013, 01:55
:ye30::ye30::ye30::ye30::ye30::ye30::ye30::ye30::ye30::ye30::ye30::ye30::ye30::ye30:+1150:ye32::ye32::ye32::ye32::ye32::ye32::ye32::ye32::ye32: