PDA

View Full Version : Καταδίωξη μοτοσυκλετιστή από αστυνομικούς..


Giannme
16-03-2013, 22:08
police vs biker high speed chase - YouTube

spitiko
16-03-2013, 22:24
???????????????????????

BOXER
16-03-2013, 22:26
Αψογοι οι αστυνομικοί :)!
Κατάφεραν να είναι κοντα του, όλη την ώρα της καταδιωξης, περιμένοντας την κατάλληλη ευκαιρία, και όταν αυτη τους δωθηκε, με την μικρότερη ταχύτητα και το μικρότερο ρίσκο για τον κουτούλιακα μοτοσυκλετιστη, τον σταμάτησαν ;)!!!
Μπράβο τους :re25:

vaska
16-03-2013, 22:34
Κουλάδι μέγιστο ο "συνάδερφος"

ΙoannisPanagiotidis
16-03-2013, 22:39
προσωπικη μου αποψη!.. ακυρες και οι 2 πλευρες που παιζανε "κυνηγητό"...

.... για τον μηχανοβιο ...ηθελα να ξερα τι θα τον καναν αν απ την αρχη σταματουσε? ...κανεις την μ@λκια ρε φιλε ?...ξερεις οτι εισαι και κουλος!...σταματα ...δωσε τα χαρτακια σου ...! ...ευρω ειναι! ...θα δουλεψεις λιγο παραπανω και θα το πληρωσεις!..που πας απ τον αυτοκινητόδρομο να ξεφυγεις?????

...οι δε πολιτσμανοι ..τι να πω ?... και αυτοι με την ταυτότητα στο στομα ...οποιον παρει ο χαρος !!!....οτι να ναι!...να παρουν κανα αλλον στο λαιμο τους ...λες και κυνηγουσαν τον ΜπινΛαντεν μεσα στη πολη! Τι να το κανω αν πιασεις ενα καγκουρα που περασε γρηγορα σφήνα μεσα απ τα αυτοκίνητα ...αν πανω στη καταδιωξη , παρεις σβαρνα καμια μαμά με το καροτσακι της!

...ευτυχώς για όλους ...τελειωσε ετσι!

jmar
16-03-2013, 22:52
Κουλάδι μέγιστο ο "συνάδερφος"

:sm7::sm7::ye31:

yns
16-03-2013, 23:00
Κουλάδι μέγιστο ο "συνάδερφος"

Μα εντελώς όμως!!!!! :lo19:

-DHMHTRHS-
16-03-2013, 23:32
προσωπικη μου αποψη!.. ακυρες και οι 2 πλευρες που παιζανε "κυνηγητό"...

.... για τον μηχανοβιο ...ηθελα να ξερα τι θα τον καναν αν απ την αρχη σταματουσε? ...κανεις την μ@λκια ρε φιλε ?...ξερεις οτι εισαι και κουλος!...σταματα ...δωσε τα χαρτακια σου ...! ...ευρω ειναι! ...θα δουλεψεις λιγο παραπανω και θα το πληρωσεις!..που πας απ τον αυτοκινητόδρομο να ξεφυγεις?????

...οι δε πολιτσμανοι ..τι να πω ?... και αυτοι με την ταυτότητα στο στομα ...οποιον παρει ο χαρος !!!....οτι να ναι!...να παρουν κανα αλλον στο λαιμο τους ...λες και κυνηγουσαν τον ΜπινΛαντεν μεσα στη πολη! Τι να το κανω αν πιασεις ενα καγκουρα που περασε γρηγορα σφήνα μεσα απ τα αυτοκίνητα ...αν πανω στη καταδιωξη , παρεις σβαρνα καμια μαμά με το καροτσακι της!

...ευτυχώς για όλους ...τελειωσε ετσι!

Για το πρωτο σκελος φιλε μου συμφωνο απολυτα αμα κανεις ####### σταματας και δινεις τα χαρτια σου και τελειωνει καπου εκει με κανενα προστιμο και καμια ποινη.
Αλλα για το δευτερο σκελος πιστευω οτι η αστυνομικοι δεν κατεβηκαν απο το χωριο και δεν ξερουν να οδηγανε και ο καθενας ειναι ο εξυπνος, ενα αυτο και αν παρατηρησες στο βιντεο ολα τα αυτοκινητα με το που ακουγανε την σειρηνα πηγαιναμε στην ακρη ειτε αριστερα ειτε δεξια χωρια που σε καθε τμημα του αυτοκινητοδρομου που ηταν υπηρχε και λωριδα ασφαλειας

VDR
16-03-2013, 23:42
Ρε παίδες, ποια ήταν η παράβαση του μοτοσικλετιστή?Μήπως επειδή πάτησε τη διαχωριστική?

jarhead
16-03-2013, 23:44
:mad:KAΛΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΤΟΥΣ!!!

ortho
17-03-2013, 00:04
:mad:KAΛΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΤΟΥΣ!!!
:ye02::ye02:

paschalis
17-03-2013, 00:22
:mad:KAΛΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΤΟΥΣ!!!


Πεστα ρε Σωκρατη πεστα..
Αν ο κ@βλωμενος με το περιπολικο πατουσε
ενα παιδακι που θα ηταν αυτο το βιντεο τωρα??
Που???

jmar
17-03-2013, 00:29
:mad:KAΛΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΤΟΥΣ!!!

Πεστα ρε Σωκρατη πεστα..
Αν ο κ@βλωμενος με το περιπολικο πατουσε
ενα παιδακι που θα ηταν αυτο το βιντεο τωρα??
Που???

:ye36::mad:

PACO
17-03-2013, 00:37
Κουλάδι μέγιστο ο "συνάδερφος"


:ye02:

Astakos82
17-03-2013, 00:58
Ανοιξαμε παλι τους ασκους του αιολου αναμεσα σε μπατσους και μοτοσ/στες... Και οι δυο τοπ στη χαζομαρα... ποτε δεν κυνηγας μοτο με τετοιο τροπο με κινδυνο και αλλες ζωες και απο την αλλη ο χαχας γιατι δεν σταματα τι εκανε ποια??? η πινακιδα δεν ειχε η πατησε σε λεοφοριοδρομο δεν ειδα κατι αλλο ....

Kle
17-03-2013, 13:54
Γουσταρω, λούτσα στους παράνομους, μπράβο στους αστυνομικους

ortho
17-03-2013, 18:21
Γουσταρω, λούτσα στους παράνομους, μπράβο στους αστυνομικους

Η remus στο 1150 δεν ξεπερνά τα dB της άδειας;:)

gsmaniac
17-03-2013, 20:34
:mad:KAΛΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΤΟΥΣ!!!

Δεν ντρεπεσαι λιγακι να βριζεις τα οργανα???????:u60:
Χαλασε ο κοσμος.......:cool2:

ADV
18-03-2013, 00:46
Παιδιά εφόσον δεν ξέρουμε γιατί το κυνήγησαν δεν μπορούμε να λέμε ιστορίες...............

Άν μόλις είχε κλέψει το μηχανάκι μας δεν νομίζω ότι θα τα λέγαμε αυτά. Ίσως για αυτό να ήταν και κουλομαρίας...........
Απο εκεί και πέρα όντως δεν υπολόγιζαν κανέναν οι μπάτσοι.

ADV
18-03-2013, 00:47
Η remus στο 1150 δεν ξεπερνά τα dB της άδειας;:)




Το 1150 το σέβονται και δεν το σταματάνε!:p

TEOSS
18-03-2013, 02:06
Όπως και στο βίντεο από το Βιετνάμ … άλλες χώρες άλλες κοινωνίες, με την κουλτούρα τους και τα δικά τους νομοθετικά πλαίσια.



Εφόσον για την χώρα τους έπραξαν νόμιμα και σωστά, μπράβο που είχαν και σωστό αποτέλεσμα !!!:D:D:D
:cool2:

Kle
18-03-2013, 10:07
Η remus στο 1150 δεν ξεπερνά τα dB της άδειας;:)




Δε ξέρω, όταν μου έκαναν νόημα να σταματήσω αρχήσα να τρέχω και βγήκα και εθνική για να μη με πιάσουν και επειδη δε πρέπει να μας κυνηγάνε για μια εξατμηση και να ρισκάρουν τη ζωή τη δική μας και των άλλων, δε με κυνήγησαν και τη γλίτωσα
Ευτυχώς που τη κοπάνησα!

bill13
18-03-2013, 10:37
Έτσι οπως φένεται στο video θα μπορούσε να έχει εξαφανιστεί απο το πρώτο λεπτό αφού αποφάσισε να μην σταματήση και να έχουν τελείωσει όλα πριν αρχίσουν. Εκτός αν φοβόταν οτι θα του κόψουν κλήση και για υπέρβαση στο όριο ταχύτητας και επικίνδυνη οδήγηση :sm7:

phoenix
18-03-2013, 11:38
Κουλάδι μέγιστο ο "συνάδερφος"
:ye02::ye02::ye02::ye02::ye02::ye02::ye02::ye02::ye02:

bilmar
18-03-2013, 12:20
Πάντως ειλικρινά έχω την απορία να άκουγα από κάποιον που διαφωνεί με την ενέργεια των αστυνομικών να μας πεί ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να ελέγξουν ένα όχημα που δε σταματάει στο σήμα που του έκαναν.

Kle
18-03-2013, 14:15
Πάντως ειλικρινά έχω την απορία να άκουγα από κάποιον που διαφωνεί με την ενέργεια των αστυνομικών να μας πεί ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να ελέγξουν ένα όχημα που δε σταματάει στο σήμα που του έκαναν.

Να τον αφήσουν, και μετα απο τη ντροπή του ο μοτοσικλετιστής να πουλήσει τη μηχανη και να δωρίσει τα λεφτα στους φανταστικούς αστυνομικούς που δε κυνήγησαν τον παράνομο μη τυχόν κάνουν καμία ζημια!

gsmaniac
18-03-2013, 15:32
Πάντως ειλικρινά έχω την απορία να άκουγα από κάποιον που διαφωνεί με την ενέργεια των αστυνομικών να μας πεί ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να ελέγξουν ένα όχημα που δε σταματάει στο σήμα που του έκαναν.

Οταν ενας αστυνομικος απο την παρεα μας......τους λεει μακακες, τι δεν καταλλλλλλαβαινεις?????
Εγω ειμαι μαρμαρας......και δεν γνωριζω, απο τεχνικες καταδιωξης
Αν θέλεις καμμια πληροφορια για μαρμαρα......εδω ειμαι:cool2:

paschalis
18-03-2013, 17:53
Πάντως ειλικρινά έχω την απορία να άκουγα από κάποιον που διαφωνεί με την ενέργεια των αστυνομικών να μας πεί ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να ελέγξουν ένα όχημα που δε σταματάει στο σήμα που του έκαναν.


Ενημερωση σε συναδελφους γυρω απο το σημειο.
Και καταδιωξη με αλλη μοτο που θα τον οδηγησει
με ασφαλεια σε αδιεξοδο-σταθερο μπλοκο.
Ακομα και με ενα συμβατικο θα γινοταν η
δουλεια με τετοιο ασχετο μοτοσυκλετιστη..
Αλλα ο πιλοτος του περιπολικου ειχε δει
πολλες ταινιες 007..μαζεμενες
Αν προσεξετε στο τελος του δινει
και μια ψιλη με το αμαξι ενω κινειται για να πεσει!!!



Υ.Γ.
Δεν ειμαι συναδελφος, παιδι στο δρομο εχω:(

ortho
18-03-2013, 21:13
Αρχίζουμε να γεμίζουμε ειρωνεία.......εξαιρετικά δυσάρεστο!

bogart
18-03-2013, 21:37
Ενημερωση σε συναδελφους γυρω απο το σημειο.
Και καταδιωξη με αλλη μοτο που θα τον οδηγησει
με ασφαλεια σε αδιεξοδο-σταθερο μπλοκο.
Ακομα και με ενα συμβατικο θα γινοταν η
δουλεια με τετοιο ασχετο μοτοσυκλετιστη..
Αλλα ο πιλοτος του περιπολικου ειχε δει
πολλες ταινιες 007..μαζεμενες
Αν προσεξετε στο τελος του δινει
και μια ψιλη με το αμαξι ενω κινειται για να πεσει!!!



Υ.Γ.
Δεν ειμαι συναδελφος, παιδι στο δρομο εχω:(

Συν όσα θες!


Sent from my iPhone using Tapatalk

bilmar
18-03-2013, 23:30
[QUOTE=paschalis;865568]Ενημερωση σε συναδελφους γυρω απο το σημειο.
Και καταδιωξη με αλλη μοτο που θα τον οδηγησει
με ασφαλεια σε αδιεξοδο-σταθερο μπλοκο.
Ακομα και με ενα συμβατικο θα γινοταν η
δουλεια με τετοιο ασχετο μοτοσυκλετιστη..
Αλλα ο πιλοτος του περιπολικου ειχε δει
πολλες ταινιες 007..μαζεμενες
Αν προσεξετε στο τελος του δινει
και μια ψιλη με το αμαξι ενω κινειται για να πεσει!!!



Υ.Γ.
Δεν ειμαι συναδελφος, παιδι στο δρομο εχω:([/QUOTE

Σωστή έν μέρει η τοποθέτησή σου αλλά πιστεύω ότι έχει βάση κυρίως σε θεωρητικό επίπεδο γιατί νομίζω ότι αφ'ενός είναι αρκετά δύσκολο μέσα σε 3 λεπτά να εμφανιστεί μοτοσικλέτα και να συνεχίσει την καταδίωξη και αφ'εταίρου το μόνο σημείο που θα μπορούσε να στηθεί το μπλόκο και να έχει αποτέλεσμα είναι μέσα στον αυτοκινητόδρομο. Σκέψου εκεί που θα πήγαιναν οι ανυποψίαστοι οδηγοί με μέση ταχύτητα 100 χλμ/ώρα να έβλεπαν ξαφνικά μπροστά τους ένα οδόφραγμα πόσο χειρότερα θα μπορούσαν να είναι τα πράγματα.
Αν σκοπός των αστυνομικών ήταν να ανατρέψουν τη μηχανή θα μπορούσαν να το κάνουν και στην είσοδο του πρώτου τούνελ που και εκεί τον είχαν πλαγιάσει. Πιστεύω ότι εκεί που έπεσε η μηχανή ήθελαν να τον αναγκάσουν να ανεβεί στη νησίδα με το γκαζόν και να τον εγκλωβίσουν.

Υ.Γ. Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι με το ερώτημα που έθεσα δεν έχω καμία πρόθεση να αντιπαρατεθώ με κανένα από τα παιδιά της παρέας, άλλωστε και ο λόγος της ταπεινής μου παρουσίας στο φόρουμ μόνο αυτός δεν είναι. Όλοι μοτοσικλετιστές είμαστε και λογικό είναι να δείχνουμε παραπάνω ευαισθησία στο θέμα, αλλά ήθελα μέσω της κουβέντας να δούμε και ποιός πρέπει να είναι και ο ρόλος της αστυνομίας στη θέα ενός υπόπτου. Γιατί κανείς μας δεν μπορεί να ξέρει αν ο συγκεκριμένος δε σταμάτησε επειδή πάτησε διπλή διαχωριστική ή επειδή είναι ο πρώτος καταζητούμενος της περιοχής.

paschalis
18-03-2013, 23:56
Καθαρες δουλειες:)

Cop Pulls Out Gun On Motorcyclist - YouTube (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=RK5bMSyJCsg)

Kle
19-03-2013, 00:13
Καθαρες δουλειες:)

Cop Pulls Out Gun On Motorcyclist - YouTube (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=RK5bMSyJCsg)

Ωραίος!

TEOSS
19-03-2013, 03:58
Δεν γνωρίζουμε πολλά στοιχεία για το περιστατικό, κάθε προσπάθεια ανάλυσης δεν έχει εγκυρότητα.;)


Έχουν γίνει συλλήψεις με εμβολισμούς και στην χώρα μας … μια πολύ γνωστή είναι του πρώην αγωνιζόμενου -συνδικαλιστή-ιδιοκτήτη καφέ-μπάρ κ.α., που έκανε ληστείες με χρήση αγωνιστικής μοτό. Ας μας πει ο κάθε συνάδελφος ή μη, πως θα έπρεπε να τον <<ακολουθήσουν>> και ότι οι αμεσοδρασήτες που τον <<γκρέμισαν>> και τον συνέλαβαν (μετά από ληστεία) έκαναν …μακακία!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:


Ρε τι σύννεφο είναι αυτό !!!:cool2::cool2::cool2:

Alkinoos
19-03-2013, 09:26
Τι μηχανη ήταν;

Thomas Ptwmas
19-03-2013, 12:22
Πάντως αν στο βιντεάκι ο "συνάδελφος" είχε GS θα καβάλαγε τη νησίδα και θα τους ξέφευγε!!!

Νά γιατί GS :p:p:p:p:p:p

Υ.Γ: Φυσικά αστειέυομαι. Μόνο με 1200 τους ξεφεύγεις κι όχι με οποιοδήποτε GS :D:D:D:D:D

jarhead
19-03-2013, 19:41
Δεν γνωρίζουμε πολλά στοιχεία για το περιστατικό, κάθε προσπάθεια ανάλυσης δεν έχει εγκυρότητα.;)


Έχουν γίνει συλλήψεις με εμβολισμούς και στην χώρα μας … μια πολύ γνωστή είναι του πρώην αγωνιζόμενου -συνδικαλιστή-ιδιοκτήτη καφέ-μπάρ κ.α., που έκανε ληστείες με χρήση αγωνιστικής μοτό. Ας μας πει ο κάθε συνάδελφος ή μη, πως θα έπρεπε να τον <<ακολουθήσουν>> και ότι οι αμεσοδρασήτες που τον <<γκρέμισαν>> και τον συνέλαβαν (μετά από ληστεία) έκαναν …μακακία!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:


Ρε τι σύννεφο είναι αυτό !!!:cool2::cool2::cool2:

Στην χωρα μας ολα κρινονται εκτου αποτελεσματος...Ας τραυματιζοτανε θανασιμα ο εν λογω η ο οποισδηποτε να σε ελεγα εγω μετα για τους συναδελφους που θα βρισκοταν....Και εγω προσωπικα προχθες εριξα την πορτα της ταρατσας στα γραφεια του καλαφατη με τα γκαζακια αλλα υπηρχε αμεση αναγκη να σωσουμε τις εγκλωβισμενες γυναικες.Σωθηκαν....κανενας δεν μιλησε για την ζημια...φαντασου να γινοταν καμια 21 και να παθαιναν τιποτε...Γιατι οργανο εσπασες την πορτα???

TEOSS
19-03-2013, 20:39
Στην χωρα μας ολα κρινονται εκτου αποτελεσματος...Ας τραυματιζοτανε θανασιμα ο εν λογω η ο οποισδηποτε να σε ελεγα εγω μετα για τους συναδελφους που θα βρισκοταν....Και εγω προσωπικα προχθες εριξα την πορτα της ταρατσας στα γραφεια του καλαφατη με τα γκαζακια αλλα υπηρχε αμεση αναγκη να σωσουμε τις εγκλωβισμενες γυναικες.Σωθηκαν....κανενας δεν μιλησε για την ζημια...φαντασου να γινοταν καμια 21 και να παθαιναν τιποτε...Γιατι οργανο εσπασες την πορτα???
Έτσι, τώρα μιλάς με σκέψη … Πράγματι στην χώρα μας αυτά τα περιστατικά κρίνονται εκ του αποτελέσματος, δηλαδή συλλαμβάνεται ο παράνομος χωρίς <<παρατράγουδα>> … Ήρωας ο αστυφ. !!! Γίνεται η στραβή … μακάκας ο αστυφ.!!!


Στην προκειμένη του βίντεο ισχύει η πρώτη περίπτωση όπου ο παράνομος συλλαμβάνεται χωρίς <<παρατράγουδα>>, που σημαίνει ότι ακόμα και για την χώρα μας καλώς έπραξε ο αστυνομικός.
Στην χώρα του μπορεί να είναι ο σωστός τρόπος δράσης ανεξαρτήτως αποτελέσματος, άρα η πρώτη σου παρατήρηση που έλεγες για εκατέρωθεν μακακία δεν είναι εύστοχη.;)

gsmaniac
19-03-2013, 21:00
Ο τροπος δρασης και οι κανονες ασφαλειας και καταδιωξης.......διαφερουν απο χώρα σε χωρα?????

TEOSS
19-03-2013, 21:04
Ο τροπος δρασης και οι κανονες ασφαλειας και καταδιωξης.......διαφερουν απο χώρα σε χωρα?????
Βεβαίως !!!;)

Alkinoos
19-03-2013, 22:06
Παντού γίνονται αυτα.
Ητε απο αμέλεια των αστυνομικών ητε απο αμέλεια του μοτοσικλετιστη, η λαλακια θα γίνει κ οταν γίνει, ισχύουν τα ίδια σε όλες τις χώρες.
Κλάμα κ παρατράγουδα.
Μήπως ξεχνάτε το περιστατικό με το περιπολικό που έκανε αναστροφή κ σκωτωσε μοτοσικλετιστη; Πανε χρονια βέβαια αλλα συνέβη. Ποιος έφταιγε; Το περιπολικό που είχε σειρινα κ φάρο η μοτοσυκλετιστης που έτρεχε στο άλλο ρεύμα;
Στον κηφησο στην υπόγεια γέφυρα απο Πειραιά προς μεταμόρφωση που είχε σταματήσει ενα περιπολικό τέρμα αριστερα με αναμένω φάρο κ έσκασε με καμία 150αρια χιλιόμετρα ενα Peugeot rallye πάνω του ποιος φταει;
Το περιπολικό η το αμάξι που έτρεχε;

Παίδες πολλα έχουν γίνει που δεν τα ξέρουμε. Αν γίνει το κακό μονο στεναχώρια φέρνει. Ολα τα αλλα για το ποιος φταει κ τι έγινε κ τι θα μπορούσε να γίνει τα θεωρώ περιττά.

jarhead
20-03-2013, 16:01
Έτσι, τώρα μιλάς με σκέψη … Πράγματι στην χώρα μας αυτά τα περιστατικά κρίνονται εκ του αποτελέσματος, δηλαδή συλλαμβάνεται ο παράνομος χωρίς <<παρατράγουδα>> … Ήρωας ο αστυφ. !!! Γίνεται η στραβή … μακάκας ο αστυφ.!!!


Στην προκειμένη του βίντεο ισχύει η πρώτη περίπτωση όπου ο παράνομος συλλαμβάνεται χωρίς <<παρατράγουδα>>, που σημαίνει ότι ακόμα και για την χώρα μας καλώς έπραξε ο αστυνομικός.
Στην χώρα του μπορεί να είναι ο σωστός τρόπος δράσης ανεξαρτήτως αποτελέσματος, άρα η πρώτη σου παρατήρηση που έλεγες για εκατέρωθεν μακακία δεν είναι εύστοχη.;)
Eξακολουθω να ισχυριζομαι οτι ειπα καταρχην.Η καταδιωξη γινεται σε αυτοκινητοδρομο δηλαδη σε ελεγχομενο χωρο ...Μπορουσαν να το εχουν σε οπτικη επαφη και να κινησουν αλλες δυναμεις προς συνδρομη, τεχνικη συμφορηση και πολλα αλλα...Αλλα να μην δειξουμε οτι ειμαστε χεραδες? Αλιμονο...Δεν θα πιει το γαλα του το βραδυ ο μπεμπης!!!!

jarhead
20-03-2013, 16:03
Παντού γίνονται αυτα.
Ητε απο αμέλεια των αστυνομικών ητε απο αμέλεια του μοτοσικλετιστη, η λαλακια θα γίνει κ οταν γίνει, ισχύουν τα ίδια σε όλες τις χώρες.
Κλάμα κ παρατράγουδα.
Μήπως ξεχνάτε το περιστατικό με το περιπολικό που έκανε αναστροφή κ σκωτωσε μοτοσικλετιστη; Πανε χρονια βέβαια αλλα συνέβη. Ποιος έφταιγε; Το περιπολικό που είχε σειρινα κ φάρο η μοτοσυκλετιστης που έτρεχε στο άλλο ρεύμα;
Στον κηφησο στην υπόγεια γέφυρα απο Πειραιά προς μεταμόρφωση που είχε σταματήσει ενα περιπολικό τέρμα αριστερα με αναμένω φάρο κ έσκασε με καμία 150αρια χιλιόμετρα ενα Peugeot rallye πάνω του ποιος φταει;
Το περιπολικό η το αμάξι που έτρεχε;

Παίδες πολλα έχουν γίνει που δεν τα ξέρουμε. Αν γίνει το κακό μονο στεναχώρια φέρνει. Ολα τα αλλα για το ποιος φταει κ τι έγινε κ τι θα μπορούσε να γίνει τα θεωρώ περιττά.
Εσυ τελειωνε τωρα το Project που αρχισες και μην ρωτας τι μηχανη ηταν...:ye33:

Kle
20-03-2013, 16:33
Eξακολουθω να ισχυριζομαι οτι ειπα καταρχην.Η καταδιωξη γινεται σε αυτοκινητοδρομο δηλαδη σε ελεγχομενο χωρο ...Μπορουσαν να το εχουν σε οπτικη επαφη και να κινησουν αλλες δυναμεις προς συνδρομη, τεχνικη συμφορηση και πολλα αλλα...Αλλα να μην δειξουμε οτι ειμαστε χεραδες? Αλιμονο...Δεν θα πιει το γαλα του το βραδυ ο μπεμπης!!!!
Θα μπορούσε να ζητήσει και τη βοήθεια των εξωγηινων

TEOSS
20-03-2013, 21:33
Eξακολουθω να ισχυριζομαι οτι ειπα καταρχην.Η καταδιωξη γινεται σε αυτοκινητοδρομο δηλαδη σε ελεγχομενο χωρο ..
.Μπορουσαν να το εχουν σε οπτικη επαφηκαι να κινησουν αλλες δυναμεις προς συνδρομη, τεχνικη συμφορηση και πολλα αλλα...Αλλα να μην δειξουμε οτι ειμαστε χεραδες? Αλιμονο...Δεν θα πιει το γαλα του το βραδυ ο μπεμπης!!!!
Εάν δεν βάλεις βύσμα, ότι και να λες, καθηγητή σε σχολή αστυφυλάκων δεν σε παίρνουν !!!:lo19:


Γνωρίζεις εάν ο τρόπος δράσης είναι αυτός που έχει εκπαιδευτεί και λάβει εντολές να χρησιμοποιεί συμφώνα με τους νόμους του κράτους του? Γνωρίζεις τον διάλογο με το κέντρο του? ...ΟΧΙ !!!

Γιατί λοιπόν λες ότι <<θέλει να δείξει χεράς>> και αλλά άσχετα?


Η καταδίωξη ξεκινά μέσα στην πόλη και συνεχίζει σε περιφερικό με πολλές εξόδους και όχι σε αυτοκινητόδρομο δηλαδή <<κλειστό - ελεγχόμενο>> δρόμο.;)


Εάν μιλάμε θεωρητικά και γενικά εκφράζοντας γνώμες για το πώς θα πρέπει να δρα ο αστυνομικός κ.α. είναι δεκτά όλα.
Στο συγκεκριμένο περιστατικό, εάν δεν γνωρίζεις όλα τα στοιχεία, την εκπαίδευση, τις εντολές και το νομικό πλαίσιο της χώρας, είσαι λάθος.


Όπως στην χώρα μας με την ομάδα Δ. Ο τρόπος δράσης, δηλαδή να πέφτουν με τα παπάκια στο πλήθος για συλλήψεις, μπορεί να χαρακτηριστεί επικίνδυνος και μακακισμένος, μπορεί να μην αρέσει …μπορεί οτιδήποτε αλλά είναι λάθος να λες μακάκα, επιδειξία κ.α. έναν αστυνομικό της ομάδας Δ που εφαρμόζει τις εντολές που έχει πάρει.

Υ.Γ.
1)Τεχνική ανάσχεση λέγεται και όχι συμφόρηση. ;)

2)Τελικά διαφωνείς για τον τρόπο <<ανάσχεσης>> της μοτό ή για την επικίνδυνη οδήγηση ???:confused:
Η δεύτερη ήταν επιβεβλημένη εάν ήθελε να έχει <<οπτική επαφή>> !!!:cool2: και η πρώτη πρέπει να κριθεί συμφώνα με το νομικό πλαίσιο της χώρας του !!! :cool2:

TEOSS
20-03-2013, 21:54
Παντού γίνονται αυτα.
Ητε απο αμέλεια των αστυνομικών ητε απο αμέλεια του μοτοσικλετιστη, η λαλακια θα γίνει κ οταν γίνει, ισχύουν τα ίδια σε όλες τις χώρες.
Κλάμα κ παρατράγουδα.

Μήπως ξεχνάτε το περιστατικό με το περιπολικό που έκανε αναστροφή κ σκωτωσε μοτοσικλετιστη; Πανε χρονια βέβαια αλλα συνέβη. Ποιος έφταιγε; Το περιπολικό που είχε σειρινα κ φάρο η μοτοσυκλετιστης που έτρεχε στο άλλο ρεύμα;
Η υπόθεση είχε πάει στο δικαστήριο (όπως κάθε ατύχημα με τραυματισμό ή θάνατο) Τι απόφαση βγήκε ?

Στον κηφησο στην υπόγεια γέφυρα απο Πειραιά προς μεταμόρφωση που είχε σταματήσει ενα περιπολικό τέρμα αριστερα με αναμένω φάρο κ έσκασε με καμία 150αρια χιλιόμετρα ενα Peugeot rallye πάνω του ποιος φταει;
Το περιπολικό η το αμάξι που έτρεχε;
Σταμάτησαν να ανάψουν τσιγάρο??? Να φάνε ντόνατς??? να πάρουν έναν υπνάκο???:lo19:
Έπεσε από ΠΙΣΩ με …150 km/h και ρωτάς ποιος φταίει !!! Ωραίος !!!:cool:

Παίδες πολλα έχουν γίνει που δεν τα ξέρουμε. Αν γίνει το κακό μονο στεναχώρια φέρνει. Ολα τα αλλα για το ποιος φταει κ τι έγινε κ τι θα μπορούσε να γίνει τα θεωρώ περιττά.



Το μόνο ίδιο είναι ότι όταν γίνει η στραβή, η υπόθεση θα πάει στο δικαστήριο. Αυτό θα δικάσει με τους νόμους της χώρας του και οι νόμοι ΔΕΝ είναι ίδιοι σε όλες τις χώρες.


Αυτό για τα <<παρατράγουδα>>.


Το κλάμα είναι χαρακτηριστικό ΚΑΙ των θυμάτων του παρανόμου γι΄ αυτό και κάθε κοινωνία καθορίζει διαφορετικά τους νόμους και τα <<ρίσκα>> της.
;)

napgeo
20-03-2013, 23:30
Γνώμη μου κακώς τον κυνηγούσαν. Σε λίγα μέτρα θα είχε μείνει από διαφορικό η ταχυσύνδεσμο.

:ye02:Άψογοι οι Αστυνομικοί. Μπράβο τους…………..

ΙoannisPanagiotidis
21-03-2013, 00:22
....

...συντροχε !...την γνωμη μου την εγραψα παραπανω .... και απο μενα σεβαστη και η δικια σου. Νομιζω οτι ειμαι σαφης οτι εχω ενσταση με το θεμα του κυνηγητού στο κομματι μεσα στη πολη...απο κει και περα μπορεις να μου πεις κατα τη γνωμη σου μεχρι που φτανουν τα ορια σου για να μπορεσεις να κρατησεις "οπτικη επαφη"...δηλαδη μεχρι πιο τιμημα θα πληρωνες , για να πιασεις ενα καγκουρα που με αναδιπλωμενη πινακιδα που εκανε σφήνα μεσα στα αυτοκινητα?

...οπως ειπα και παραπανω ... ευτυχως τελειωσε το κυνηγητό με επιτυχία απ την αστυνομικη πλευρα και χωρις τριτους θυματα!..αλλα σε ξαναρωταω ... μπορεις να ξεχωρισεις την ενσταση μου οσο αναφορα το τιμημα που μπορει να προκύψει οταν κυνηγάς με χολιγουτιανες ταχυτητες και τροπους ενα παραβατη? Εισαι αστυνομικος ...φυλακας του πολιτη ..προστατης του!!!! ...εγω ετσι σε βλεπω! Εκεινη την στιγμη ...δεν ετρεχες να σωσεις μια ζωη ...αλλα ετρεχες για να πιασεις ενα παραβατη !!!! δεν ειναι το ιδιο! ... ενταξει εσυ εκπαιδευτικες να οδηγας ...αν αυτος ο καγκουρας επεφτε πανω σε ενα αμαξι πανω στον πανικο του ...ο ενας φρεναριζε ...ο αλλος ντελαπαριζε ... και ο αλλος επεφτε πανω σε εμενα που με την 5μελη οικογενεια μου πηγαινα να κανω πικ/νικ και τελικα κατέληγα να κόβω βολτες ιδρωμενος εξω απο καποιο χειρουργιο σε καποιο νοσοκομειο??

...τι δεν καταλαβαινω φιλε ?...εξηγησε μου σε παρακαλω! :confused:

BOXER
21-03-2013, 00:47
Γνώμη μου κακώς τον κυνηγούσαν. Σε λίγα μέτρα θα είχε μείνει από διαφορικό η ταχυσύνδεσμο.

:ye02:Άψογοι οι Αστυνομικοί. Μπράβο τους…………..

Δεν παίζεσαι ρε Ναπο :sm7: :sm7: :sm7:!!!

TEOSS
21-03-2013, 03:23
...συντροχε !...την γνωμη μου την εγραψα παραπανω .... και απο μενα σεβαστη και η δικια σου. Νομιζω οτι ειμαι σαφης οτι εχω ενσταση με το θεμα του κυνηγητού στο κομματι μεσα στη πολη...απο κει και περα μπορεις να μου πεις κατα τη γνωμη σου μεχρι που φτανουν τα ορια σου για να μπορεσεις να κρατησεις "οπτικη επαφη"...δηλαδη μεχρι πιο τιμημα θα πληρωνες , για να πιασεις ενα καγκουρα που με αναδιπλωμενη πινακιδα που εκανε σφήνα μεσα στα αυτοκινητα?

...οπως ειπα και παραπανω ... ευτυχως τελειωσε το κυνηγητό με επιτυχία απ την αστυνομικη πλευρα και χωρις τριτους θυματα!..αλλα σε ξανα:confused:ρωταω ... μπορεις να ξεχωρισεις την ενσταση μου οσο αναφορα το τιμημα που μπορει να προκύψει οταν κυνηγάς με χολιγουτιανες ταχυτητες και τροπους ενα παραβατη? Εισαι αστυνομικος ...φυλακας του πολιτη ..προστατης του!!!! ...εγω ετσι σε βλεπω! Εκεινη την στιγμη ...δεν ετρεχες να σωσεις μια ζωη ...αλλα ετρεχες για να πιασεις ενα παραβατη !!!! δεν ειναι το ιδιο!
... ενταξει εσυ εκπαιδευτικες να οδηγας ...αν αυτος ο καγκουρας επεφτε πανω σε ενα αμαξι πανω στον πανικο του ...ο ενας φρεναριζε ...ο αλλος ντελαπαριζε ... και ο αλλος επεφτε πανω σε εμενα που με την 5μελη οικογενεια μου πηγαινα να κανω πικ/νικ και τελικα κατέληγα να κόβω βολτες ιδρωμενος εξω απο καποιο χειρουργιο σε καποιο νοσοκομειο??
...τι δεν καταλαβαινω φιλε ?...εξηγησε μου σε παρακαλω! :confused:
Μα τον συνάδελφο Jarhead αφορά το ποστ 45 κι όχι εσένα! Δεν σου ζήτησα κάποια διευκρίνηση … ;)


Τα όρια δεν τα καθορίζω εγώ ή οποιοσδήποτε, αλλά κάθε κράτος, λαός, κοινωνία, συγκροτεί και καθορίζει μέσω των νόμων τα <<όρια>> του.
Τα όρια επίσης προσαρμόζονται και αλλάζουν στο πέρασμα του χρόνου ανάλογα με την εξέλιξη και διαμόρφωση της κάθε κοινωνίας


Σε κάποια κράτη λοιπόν δεν μπορείς να ακουμπήσεις το όχημα του παρανόμου … σε άλλα επιτρέπεται να το εμβολίσεις και σε άλλα να το … πυροβολήσεις !!!:cool2:
Εξαίρεση αποτελεί φυσικά η…..
… Ελλάδα όπου επιτρέπονται ΟΛΑ αρκεί το αποτέλεσμα να είναι καλό. Εάν δεν είναι … και οι δαχτυλιές στο καπό είναι κακουργηματική μακακία !!!:lo19::lo19::lo19:

Εγώ δεν είπα ότι ο τρόπος δράσης είναι ο καταλληλότερος ή ο πλέον σωστός για καθολική παγκόσμια εφαρμογή !!! … αλλά στον χαρακτηρισμό <<μακάκας>> που πρόσαψαν στον αστυνομικό την στιγμή που δεν είναι γνωστά τα στοιχεία που θα δείξουν εάν παραβίασε τα <<όρια>> της κοινωνίας του ή εάν έπραξε συμφώνα με αυτά.
.
Η καταδίωξη όπου και να γίνει έχει ρίσκο. Σε αυτοκινητόδρομο ή οδούς ταχείας κυκλοφορίας είναι ακόμα ποιο επικίνδυνο γιατί οι ταχύτητες ΟΛΩΝ είναι μεγάλες και το ατύχημα(εάν συμβεί) θα είναι οπωσδήποτε σοβαρό.;)


Όσο για την <<οπτική επαφή >> σημαίνει ότι όσο πάει και όπως πάει … πας κι εσύ, αλλιώς πέταξε το πουλάκι και εχάθει !!!:cool2:


Υ.Γ.
Τα προσωπικά μου όρια … άσε καλύτερα μη μάθεις !!! Θα πέσει ...:lo19::lo19::lo19:
:cool2:

Alkinoos
21-03-2013, 09:44
Το μόνο ίδιο είναι ότι όταν γίνει η στραβή, η υπόθεση θα πάει στο δικαστήριο. Αυτό θα δικάσει με τους νόμους της χώρας του και οι νόμοι ΔΕΝ είναι ίδιοι σε όλες τις χώρες.


Αυτό για τα <<παρατράγουδα>>.


Το κλάμα είναι χαρακτηριστικό ΚΑΙ των θυμάτων του παρανόμου γι΄ αυτό και κάθε κοινωνία καθορίζει διαφορετικά τους νόμους και τα <<ρίσκα>> της.
;)

Χωρίς παρεξήγηση κ χωρίς ίχνος ειρωνιας κακίας κλπ, αυτα πες τα στην οικογένεια του νεκρού να δούμε τι θα σου απαντησουν περί δικαστηρίων ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΧΩΡΑ.
Ητε ειναι αστυνομικός ητε "παραβάτης" κανενα δικαστήριο δεν φέρνει πίσω τους νεκρούς.
Εξω απο το χώρο πολλα τραγούδια λένε λεει η παροιμία.
Εύχομαι ποτε να μη σου τύχει να χάσεις άνθρωπο ητε απο αστυνομικο που σταμάτησε να κάνει τσιγάρο τέρμα αριστερα ητε "παραβάτη" που επεσε πάνω σε παρκαρισμένο κατα την διαρκεια καταδιωξης κ έχασε τη ζωή του επειδη δεν είχε ορια σα τα δικα σου.
Πίστεψε με, κανενα δικαστήριο καμιας χώρας δε πρόκειται να φέρει χαρα κ δικαίωση σε κανεναν.

Κ επειδη δεν μπορω να το αφήσω ασχολίαστο το ποστ σου περί των δικών σου ορίων, να ξέρεις ότι αυτού του είδους τα όρια ειναι σα το xeσiμ0.
Οπως τουαλέτα δε πας με παρέα παρα μονάχα μόνος σου, έτσι κ αυτού του είδους τα όρια που υπενισεσαι ότι έχεις καλο ειναι να τα ξεδιπλώνεις κ να τα ανακαλύπτεις μόνος σου.
Αν οχι μπορει να κανεις άθελα σου κακό σε κάποιον άλλο κ ποιος τρέχει στα δικαστήρια, βρε παιδι μου, τώρα...

Kle
21-03-2013, 12:01
Μονο στο ελλαντα...

BOXER
21-03-2013, 16:59
Έτσι όπως εξελίχθηκε η συζήτηση, μπορω να πω ότι ο teoss, είναι ο μόνος με άποψη, η οποία συνοδεύεται απο επιχειρήματα ;)!!!

Οι υπόλοιποι λέμε γενικοτητες και ευχολόγια.

TEOSS
21-03-2013, 17:15
Χωρίς παρεξήγηση κ χωρίς ίχνος ειρωνιας κακίας κλπ, αυτα πες τα στην οικογένεια του νεκρού να δούμε τι θα σου απαντησουν περί δικαστηρίων ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΧΩΡΑ.

Ητε ειναι αστυνομικός ητε "παραβάτης" κανενα δικαστήριο δεν φέρνει πίσω τους νεκρούς. Αυτό ισχύει γενικώς… άρα να σταματήσουν ΟΛΕΣ οι δραστηριότητες που ενδεχομένως προκαλέσουν τραυματισμό ή θάνατο ανθρώπου … δηλαδή τα ΠΑΝΤΑ !!! :cool: Λογικότατο !!!:cool2:

Εξω απο το χώρο πολλα τραγούδια λένε λεει η παροιμία.:D:D:D Παρομοίως :D:D:D

Εύχομαι ποτε να μη σου τύχει να χάσεις άνθρωπο ητε απο αστυνομικο που σταμάτησε να κάνει τσιγάρο τέρμα αριστερα ητε "παραβάτη" που επεσε πάνω σε παρκαρισμένο κατα την διαρκεια καταδιωξης κ έχασε τη ζωή του επειδη δεν είχε ορια σα τα δικα σου.
Αμα πέσει απο πίσω με 150 ... καλά να πάθει.Εαν είναι καταδιωκόμενος ....το ίδιο. Εαν βρεθεί <<στην λάθος ώρα στον λάθος τόπο>> προσωπικά δέχομαι το ρίσκο. Έξαλλου πολλοί περισσότεροι άνθρωποι έχουν σκοτωθεί από κακοποιούς παρά από τους αστυνομικούς στην προσπάθεια να τους συλλάβουν.;)


.....

Τα λεω σε οποιονδήποτε! ;)

Αλήθεια έχεις διαβάσει πόσους θανάτους είχαν παλιά που κυκλοφορούσαν με άλογα –μουλάρια- γαϊδούρια από μετωπικές συγκρούσεις ???
… τι τα ζωντανά δεν <<τράκαραν>> ??? και εμείς θρηνούμε εκατοντάδες χιλιάδες νεκρούς (σε όλο τον κόσμο) από τροχαία ατυχήματα???
Τι μακακία, τι παραλογισμός ! Τι ρίσκο έχουμε πάρει κυκλοφορόντας με μηχανοκίνητα οχήματα !!!

Δηλαδή εάν πω ότι καλώς οδηγούμε μοτό κι ας περνούμε το ρίσκο του ατυχήματος, θα μου πεις …τράβα να το πεις στους συγγενείς νεκρού μοτοσικλετιστή???:cool: … Λογικότατο !!!:cool2:


Ναι λοιπόν, κάποιες κοινωνίες παίρνουν το ρίσκο και ΔΕΧΟΝΤΑΙ νεκρούς.

Υ.Γ.
-Εάν έχεις πρόβλημα να κατανοήσεις ατυχήματα όπως αυτά που ανέφερες … ξαναδιάβασε τον ΚΟΚ.;)
-Ο πρόλογός σου καταδεικνύει τις προθέσεις σου… διάβασε και λίγο ψυχολογία …:rolleyes:

TEOSS
21-03-2013, 17:28
Έτσι όπως εξελίχθηκε η συζήτηση, μπορω να πω ότι ο teoss, είναι ο μόνος με άποψη, η οποία συνοδεύεται απο επιχειρήματα ;)!!!
Οι υπόλοιποι λέμε γενικοτητες και ευχολόγια.



Να κάνω κι εγώ ένα <<ευχολόγιο>>. Εύχομαι λοιπόν να καταργηθεί η αστυνόμευση!



Πλέον πρέπει να <<τσιπαριστούν>> όλοι οι πολίτες και όποιος παρανομεί να <<τερματίζεται>> με πάτημα κουμπιού !!!
Ωραία αγγελική κοινωνία χωρίς ρίσκο και φόβο θανάτου αθώου από <<χερά – ραλύστα-ράμπο κ.α.>> αστυνομικό !!!
:lo19::lo19::lo19:
Εεε να ευθυμήσουμε και λίγο !!!:)

J.T.R
21-03-2013, 18:14
Για το συγκεκριμενο βιντεο...

Η καταδιωξη ειναι στην Τσεχια. Η μοτοσυκλετα ειναι χωρις πινακιδα.

Τωρα ,εαν επιτρεπεται τετοιου εδους καταδιωξη με ακροβατικους ελιγμους σε κατοικημενη περιοχη,σε τουνελ,σε αυτοκινητοδρομο,δεν ξερω ,αλλα πολυ αμφιβαλλω.

Kle
21-03-2013, 18:26
Για το συγκεκριμενο βιντεο...

Η καταδιωξη ειναι στην Τσεχια. Η μοτοσυκλετα ειναι χωρις πινακιδα.

Τωρα ,εαν επιτρεπεται τετοιου εδους καταδιωξη με ακροβατικους ελιγμους σε κατοικημενη περιοχη,σε τουνελ,σε αυτοκινητοδρομο,δεν ξερω ,αλλα πολυ αμφιβαλλω.

Ναι δεν επιτρέπεται, γι αυτό βαλανε το βίντεο του περιπολικό στο youtube

TEOSS
21-03-2013, 18:32
Για το συγκεκριμενο βιντεο...

Η καταδιωξη ειναι στην Τσεχια.

Η μοτοσυκλετα ειναι χωρις πινακιδα.
Τωρα ,εαν επιτρεπεται τετοιου εδους καταδιωξη με ακροβατικους ελιγμους σε κατοικημενη περιοχη,σε τουνελ,σε αυτοκινητοδρομο,δεν ξερω ,αλλα πολυ αμφιβαλλω.
Όσοι πάτε ταξιδάκι κατά Τσεχία μεριά … το νου σας !!!:lo19::lo19::lo19:

Alkinoos
21-03-2013, 21:27
Ναι λοιπόν, κάποιες κοινωνίες παίρνουν το ρίσκο και ΔΕΧΟΝΤΑΙ νεκρούς.


Στη δικια σου ουτοπική κοινωνία που δέχεσαι νεκρούς, εύχομαι να μην έχεις παιδι στο δρόμο με μηχανη κ αν σου κάτσει η στραβη να το δεχθεις σαν "άντρας" γιατι εμένα που μου έκατσε δε τη πάλεψα, λιγησα...

Μη το παίζεις ιστορίας κ καλα δε τρέχει μια, δέχεσαι το θάνατο κ το ρίσκο κλπ.
Οταν, ο μη γενετω, κάτσει η στραβη θα το δεις το αγγουρι.

Έχεις σαν όργανο του νομου την δυνατότητα να ελαχιστοποιησεις την πιθανότητα τραυματισμού- θανάτου οποιοδήποτε (παραβάτη η μη) αλλα περνεις το ρίσκο γιατι "η κοινωνίες δέχονται νεκρούς";
Αρκεί να ειναι κάποιος άλλος, σωστα;
Να μην είσαι εσυ, το παιδι σου, ο αδερφος σου, ο πατέρας σου...
Αν ειναι κάποιος τυχαιος στο δρόμο που τον περασες απο πάνω στην προσπάθεια σου να πιάσεις τον παπακια με την ζεμπρινκ κ το σκουλαρίκι στο αυτί, δε τρέχει μια ε;
Παραπλευρη απώλεια στο βωμό του καθήκοντος...
Τι να πω, ότι έχεις δίκιο; Ψέματα θα πω.

Kle
21-03-2013, 21:46
Στη δικια σου ουτοπική κοινωνία που δέχεσαι νεκρούς, εύχομαι να μην έχεις παιδι στο δρόμο με μηχανη κ αν σου κάτσει η στραβη να το δεχθεις σαν "άντρας" γιατι εμένα που μου έκατσε δε τη πάλεψα, λιγησα...

Μη το παίζεις ιστορίας κ καλα δε τρέχει μια, δέχεσαι το θάνατο κ το ρίσκο κλπ.
Οταν, ο μη γενετω, κάτσει η στραβη θα το δεις το αγγουρι.

Έχεις σαν όργανο του νομου την δυνατότητα να ελαχιστοποιησεις την πιθανότητα τραυματισμού- θανάτου οποιοδήποτε (παραβάτη η μη) αλλα περνεις το ρίσκο γιατι "η κοινωνίες δέχονται νεκρούς";
Αρκεί να ειναι κάποιος άλλος, σωστα;
Να μην είσαι εσυ, το παιδι σου, ο αδερφος σου, ο πατέρας σου...
Αν ειναι κάποιος τυχαιος στο δρόμο που τον περασες απο πάνω στην προσπάθεια σου να πιάσεις τον παπακια με την ζεμπρινκ κ το σκουλαρίκι στο αυτί, δε τρέχει μια ε;
Παραπλευρη απώλεια στο βωμό του καθήκοντος...
Τι να πω, ότι έχεις δίκιο; Ψέματα θα πω.

ΑΜΑ ο μη γεννητο φυσικά μου κάτσει τέτοια στραβη δεν θα κατηγορησω αυτον που κηνυγαγε αλλά αυτό που δε σταματαγε!
Εγώ δε μπορω να είμαι large εχεις ταιραστιο δίκιο σ αυτό και θα τον σκοτώσω με τα χέρια μου που δε σταματαγε αλλά δεν θα κατηγορησω αυτους που προσπαθούσαν να τον σταματησουν γιατί να ξέρεις αυτός που δε σταματάει μπορεί να σου κανει τη στραβη και χωρίς μπατσικα στην ουρά του!!!

Alkinoos
21-03-2013, 21:56
Δε το συζηταω, συμφωνω απόλυτα μαζι σου. Η ένσταση μου ειναι στο ότι ο αστυνομικός δεν θα πρεπει να περνει το ρίσκο να σκοτωθεί κάποιος τρίτος στην απόπειρα του να πιάσει κάποιον μαλακά.
Ο αστυνομος υποτίθεται πως εχει μέτρα κ σταθμά. Το μαλακισμενο ειναι αλλη ιστορία, αν ειναι να στη κάνει, θα στη κάνει κ δε μπορείς να το αποφύγεις.
Ο κάθε λογής μπατσάκος όμως που μπορει να το αποφύγει το κακό δε μπορει να το παίζει λουκι λουκ με τη δικια μου τη ζωή.

Kle
21-03-2013, 22:08
Όχι δε πρεπει να το παίζει λούκι λουκ ή dirty harry αλλά αμα τους αφήνουν θα αφηνιασουν, μονο Σούζα και με 200 θα πηγαινουν

paschalis
21-03-2013, 22:27
Δε το συζηταω, συμφωνω απόλυτα μαζι σου. Η ένσταση μου ειναι στο ότι ο αστυνομικός δεν θα πρεπει να περνει το ρίσκο να σκοτωθεί κάποιος τρίτος στην απόπειρα του να πιάσει κάποιον μαλακά.
Ο αστυνομος υποτίθεται πως εχει μέτρα κ σταθμά. Το μαλακισμενο ειναι αλλη ιστορία, αν ειναι να στη κάνει, θα στη κάνει κ δε μπορείς να το αποφύγεις.
Ο κάθε λογής μπατσάκος όμως που μπορει να το αποφύγει το κακό δε μπορει να το παίζει λουκι λουκ με τη δικια μου τη ζωή.

Αλκινοε ο Τσεχος αστυνομικος ειναι μεγαλο τιμονι.
Το ρισκο του ειναι γενικα μικρο οι δε ακραιοι ελιγμοι
του γινονται αναμεσα σε οδηγους της δικης του χωρας
μαθημενους να τηρουν αυστηρα τον ΚΟΚ.

paschalis
21-03-2013, 22:31
Όσοι πάτε ταξιδάκι κατά Τσεχία μεριά … το νου σας !!!

Το εχω γραψει κι αλλου.
Η πιο καλα κρυμμενη αστυνομευση στον αυτοκινητοδρομο.
Απο φτιαγμενο Passat με 19ρες και μαυρα τζαμια μεχρι
απλα μπαμπαδιστικα κοκκινα Οκταβια με το μαγνητικο φαρο
στο ενα χερι και το μπλοκακι στο αλλο..
Ελαστικοτητα μηδεν κι απο πελατεια αλλο τιποτα:)

TEOSS
22-03-2013, 00:56
Στη δικια σου ουτοπική κοινωνία που δέχεσαι νεκρούς, εύχομαι να μην έχεις παιδι στο δρόμο με μηχανη κ αν σου κάτσει η στραβη να το δεχθεις σαν "άντρας" γιατι εμένα που μου έκατσε δε τη πάλεψα, λιγησα...

Μη το παίζεις ιστορίας κ καλα δε τρέχει μια, δέχεσαι το θάνατο κ το ρίσκο κλπ.
Οταν, ο μη γενετω, κάτσει η στραβη θα το δεις το αγγουρι.

Έχεις σαν όργανο του νομου την δυνατότητα να ελαχιστοποιησεις την πιθανότητα τραυματισμού- θανάτου οποιοδήποτε (παραβάτη η μη) αλλα περνεις το ρίσκο γιατι "η κοινωνίες δέχονται νεκρούς";
Αρκεί να ειναι κάποιος άλλος, σωστα;
Να μην είσαι εσυ, το παιδι σου, ο αδερφος σου, ο πατέρας σου...
Αν ειναι κάποιος τυχαιος στο δρόμο που τον περασες απο πάνω στην προσπάθεια σου να πιάσεις τον παπακια με την ζεμπρινκ κ το σκουλαρίκι στο αυτί, δε τρέχει μια ε;
Παραπλευρη απώλεια στο βωμό του καθήκοντος...
Τι να πω, ότι έχεις δίκιο; Ψέματα θα πω.

Δε το συζηταω, συμφωνω απόλυτα μαζι σου. Η ένσταση μου ειναι στο ότι ο αστυνομικός δεν θα πρεπει να περνει το ρίσκο να σκοτωθεί κάποιος τρίτος στην απόπειρα του να πιάσει κάποιον μαλακά.
Ο αστυνομος υποτίθεται πως εχει μέτρα κ σταθμά. Το μαλακισμενο ειναι αλλη ιστορία, αν ειναι να στη κάνει, θα στη κάνει κ δε μπορείς να το αποφύγεις.
Ο κάθε λογής μπατσάκος όμως που μπορει να το αποφύγει το κακό δε μπορει να το παίζει λουκι λουκ με τη δικια μου τη ζωή.

Βλέπω ότι από την μια δεν καταλαβαίνεις τι γραφώ και από την άλλη ξεφεύγεις εκφραστικά με ειρωνικούς – υβριστικούς χαρακτηρισμούς. Γι αυτό δεν συνεχιζω την κουβέντα εκτος από τις παρακάτω διευκρινήσεις.




Δεν υπάρχει δικιά μου ουτοπική κοινωνία αλλά η πραγματικότητα που δεν γνωρίζεις. ;)


Στις Ηνωμένες Πολιτείες έχουν καταγραφεί δεκάδες θάνατοι από χρήση Τειζερ και από καταδιώξεις που καταλήγουν είτε σε εμβολισμό είτε σε … πυροβολισμό ! Η κοινωνία το δέχεται και δεν τρέχει μια.

Ηλεκτροσόκ από την ΕΛ.ΑΣ. - Ελλάδα - Επικαιρότητα - Τα Νέα Οnline (http://www.tanea.gr/news/greece/article/4497555/?iid=2)
Παράξενες Ειδήσεις: Όπλα τέιζερ στα χέρια δεκάδων χιλιάδων αστυνομικών σε Αγγλία και Ουαλία (http://newsweirdnews.blogspot.gr/2008/11/blog-post_24.html)

<<Σύμφωνα με την έκθεση της Διεθνούς Αμνηστίας, στις περισσότερες θανατηφόρες περιπτώσεις ο θάνατος επήλθε από "κάρδιο-αναπνευστική ανακοπή" έπειτα από μια "κατάσταση ηρεμίας". Τέτοιου είδους θάνατοι έχουν αποδοθεί σε "ντελίριο", όρος που περιλαμβάνει την επιθετική συμπεριφορά, τον γρήγορο καρδιακό παλμό και επιβαρυντικούς παράγοντες σχετιζόμενους με ψυχική νόσο, φάρμακα ή ναρκωτικά. Ωστόσο τουλάχιστον 40 απόλυτα υγιή άτομα έχουν χάσει τη ζωή τους από το Τaser. >>
ΕΙΜΑΣΤΕ ΠⒶΝΤΟΥ!: Αύγουστος 2010 (http://eimastepantoy.blogspot.gr/2010_08_01_archive.html)


Το ίδιο και ποιο αυστηρό πλαίσιο υφίσταται στις περισσότερες χώρες του πλανήτη…;)

(http://newsweirdnews.blogspot.gr/2008/11/blog-post_24.html)
Οπότε εάν περάσεις από Κίνα … Πακιστάν … Αιθιοπία… Ζάμπια… Βενεζουέλα .. Κολομβία * κ.α. κάνε μια δοκιμή και μην σταματήσεις σε αστυνομικό μπλόκο αλλά φύγε στη μια ρόδα !!! … θα δεις τότε τι δέχεται η τοπική κοινωνία από τους αστυνομικούς της!!!!:lo19::lo19::lo19:

·



-(*)Βάζω ενδεικτικά λίγες χώρες από κάθε ήπειρο αλλά αυτά ισχύουν στις περισσότερες. Εάν θες κάνε ανάλογες μαγκιές στην Ρωσία … στην Αυστρία … στην Τσεχία ειδές, άρα μακριά… !!! …ή μήπως στην Τουρκία … στο Ιράν … στην Αίγυπτο ???
Που γουστάρεις να κάνεις τις <<Ελληνικές μαγκιές>> ΜΠΡΟΣΤΑ σε αστυνομικούς ανενόχλητος ???:lo19::lo19:

:cool2::cool2::cool2:

BOXER
22-03-2013, 02:39
Μια που αναφερθήκαμε στην Τουρκία, περιστατικό που έγινε μπροστα μου.
Αστυνομικοί σε μπλόκο, ύστερα απο έλεγχο που έκαναν σε φορτηγάκι συνεργείου της MTU (μηχανές βαποριων και σκαφών για όσους δεν γνωρίζουν), του αφαίρεσαν τα αυτοκόλλητα της MTU απο το αυτοκίνητο, επειδή δεν έιχε την ανάλογη άδεια για αυτα. Τόσο απλά και τόσο γρήγορα, με γρήγορες διαδικασίες όλο αυτο...
Δεν συζητω τι γίνεται αν σου λείπει κάποιο χαρτί, πόσο μάλλον αν σου κάνουν νόημα να σταματήσεις και το παίξεις μάγκας και δεν σταματήσεις!!!

Ένα έχω να πω. Μπράβο στο κράτος που τους έχει δώσει εξουσία και μπράβο στους αστυνομικούς. Μόνο αυτός ο τρόπος υπάρχει για εμένα. "Όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος"!

Και όπως πολυ σωστά λέει μια ψυχή, "καλύτερα να σε φοβούνται, παρα να σε σέβονται"!!!

Και στην Ελλάδα υπάρχει το νομικό πλαίσιο που δίνει την απαιτούμενη εξουσία στις αστυνομικές αρχές (εννοείται αυτο) μα δυστυχώς, εξαιτίας κυρίως των πολιτικών και των μικροπολιτικων παιχνιδιών που παίζουν, έχουν "άτυπα" αφαιρεσει όλες αυτές τις εξουσίες απο την αστυνομία. Το αποτέλεσμα είναι να μην την αφήνουν να κάνει την δουλεια της όπως εκείνη ξέρει και μπορεί να κάνει, και εκτός αυτου, την έχουν στην σέντρα σε κάθε σφάλμα που κάνει. Το οποίο σφάλμα, επαναλαμβάνω, οφείλεται τις περισσότερες φορές στους πολιτικούς μας, γιατί θέλουν να "φυτρώνουν εκει που δεν τους σπέρνουν"!!!

Ελπίζω να μην αναφερθεί κανένας σε κάποιες περιπτώσεις επίορκων αστυνομικών, γιατί θα απαντούσα με επερώτηση:
-στο επάγγελμα σου είναι όλοι άριστοι, ηθικοί, δίκαιοι και νομοταγείς;

J.T.R
22-03-2013, 03:54
Με μεγαλη ευκολια βλεπω,ανακατευετε τη ζωη με το θανατο ,σε συνδυασμο με φατσουλες γελιου...

Αλλα πληκτρολογιο ειναι αυτο... ο καθενας γραφει οτι θελει

jarhead
22-03-2013, 04:22
Εάν δεν βάλεις βύσμα, ότι και να λες, καθηγητή σε σχολή αστυφυλάκων δεν σε παίρνουν !!!:lo19:


Γνωρίζεις εάν ο τρόπος δράσης είναι αυτός που έχει εκπαιδευτεί και λάβει εντολές να χρησιμοποιεί συμφώνα με τους νόμους του κράτους του? Γνωρίζεις τον διάλογο με το κέντρο του? ...ΟΧΙ !!!

Γιατί λοιπόν λες ότι <<θέλει να δείξει χεράς>> και αλλά άσχετα?


Η καταδίωξη ξεκινά μέσα στην πόλη και συνεχίζει σε περιφερικό με πολλές εξόδους και όχι σε αυτοκινητόδρομο δηλαδή <<κλειστό - ελεγχόμενο>> δρόμο.;)


Εάν μιλάμε θεωρητικά και γενικά εκφράζοντας γνώμες για το πώς θα πρέπει να δρα ο αστυνομικός κ.α. είναι δεκτά όλα.
Στο συγκεκριμένο περιστατικό, εάν δεν γνωρίζεις όλα τα στοιχεία, την εκπαίδευση, τις εντολές και το νομικό πλαίσιο της χώρας, είσαι λάθος.


Όπως στην χώρα μας με την ομάδα Δ. Ο τρόπος δράσης, δηλαδή να πέφτουν με τα παπάκια στο πλήθος για συλλήψεις, μπορεί να χαρακτηριστεί επικίνδυνος και μακακισμένος, μπορεί να μην αρέσει …μπορεί οτιδήποτε αλλά είναι λάθος να λες μακάκα, επιδειξία κ.α. έναν αστυνομικό της ομάδας Δ που εφαρμόζει τις εντολές που έχει πάρει.

Υ.Γ.
1)Τεχνική ανάσχεση λέγεται και όχι συμφόρηση. ;)

2)Τελικά διαφωνείς για τον τρόπο <<ανάσχεσης>> της μοτό ή για την επικίνδυνη οδήγηση ???:confused:
Η δεύτερη ήταν επιβεβλημένη εάν ήθελε να έχει <<οπτική επαφή>> !!!:cool2: και η πρώτη πρέπει να κριθεί συμφώνα με το νομικό πλαίσιο της χώρας του !!! :cool2:

Συναδελφε, εγω μπορει να μην γινω καθηγητης σε Σχολη Αστυφυλακων οπως ειρωνευτηκες αλλα και εσυ ΔΕΝ προκειται να γινεις ποτε Αρχηγος του Σωματος....οποτε ας χαλαρωσουμε και να δουμε τα πραγματα με την ωμη Ελληνικη πραγματικοτητα...Αυτα απο εμενα και το κλεινω εδω.

PACO
22-03-2013, 13:29
προς ειδημων:
επειδη εθεωρειθει υποπτη η μοτο και ο αναβατης που δεν σταματησε στο πρωτο σημα δεν θα μπορουσε το οχημα με τους αστυνομικους να ακουλουθησει οσο γινεται διακριτικα και σε αποσταση ασφαλειας τη μοτο και να δωσει σημα σε ολες τις μοναδες που θα βρισκοντουσαν κοντα και ιδιαιτερα στα οχηματα που δε φερουν διακριτικα(και ειναι αρκετα στο εξωτερικο) να συνεργαστουν χωρις τοσο σφινοκαταδιωξη?????
κατι σαν την παλια ομαδα Σ στα τοτε δικα μας...
ΘΥΜΙΖΩ bmwm3 m5,porsche,mercedes,audi,alfa romeo Q4!!!
τοτε στη βουλιαγμενης&παραλιακη την ειχαν πατησει πολυ κοντρακιδες.
,,,,,και λογο της μεγαλης κινητοποιησης ας του σκισουν το λοκω μετα...
και ειναι αρκετες οι κατηγοριες.
απλα συμπερασμα δικο μου ειναι οτι δεν μπορεις να δωσεις σαφη ετυμηγορια για το βιντεο..εικαζεις και δινεις μια ερμηνια.μια γνωμη.

TEOSS
22-03-2013, 14:27
Συναδελφε, εγω μπορει να μην γινω καθηγητης σε Σχολη Αστυφυλακων οπως ειρωνευτηκες αλλα και εσυ ΔΕΝ προκειται να γινεις ποτε Αρχηγος του Σωματος(ευτηχώς, δεν είμαι των αξιωμάτων!!!:D)....οποτε ας χαλαρωσουμε και να δουμε τα πραγματα με την ωμη Ελληνικη πραγματικοτητα...Αυτα απο εμενα και το κλεινω εδω.
Εάν ειρωνευόμουν θα έβαζα αυτό :rolleyes: και όχι :lo19: , αστείο ήταν … πες το αποτυχημένο κι άστο να φύγει…:)

Το περιστατικό δεν αφορά την ελληνική πραγματικότητα, αυτό σου είπα, αλλά δεν το κατάλαβες … εάν γινόταν στην Ελλάδα θα είχες δίκιο στον χαρακτηρισμό που έδωσες !

(εκτός εξαιρέσεων, δηλαδή εξαιρετικά σοβαρών περιστατικών όπου ο καταδιωκόμενος έχει διαπράξει σοβαρό αδίκημα π.χ. δολοφονία)

προς ειδημων:
επειδη εθεωρειθει υποπτη η μοτο και ο αναβατης που δεν σταματησε στο πρωτο σημα δεν θα μπορουσε το οχημα με τους αστυνομικους να ακουλουθησει οσο γινεται διακριτικα και σε αποσταση ασφαλειας τη μοτο και να δωσει σημα σε ολες τις μοναδες που θα βρισκοντουσαν κοντα και ιδιαιτερα στα οχηματα που δε φερουν διακριτικα(και ειναι αρκετα στο εξωτερικο) να συνεργαστουν χωρις τοσο σφινοκαταδιωξη?????
κατι σαν την παλια ομαδα Σ στα τοτε δικα μας...
ΘΥΜΙΖΩ bmwm3 m5,porsche,mercedes,audi,alfa romeo Q4!!!
τοτε στη βουλιαγμενης&παραλιακη την ειχαν πατησει πολυ κοντρακιδες.
,,,,,και λογο της μεγαλης κινητοποιησης ας του σκισουν το λοκω μετα...
και ειναι αρκετες οι κατηγοριες.
απλα συμπερασμα δικο μου ειναι οτι δεν μπορεις να δωσεις σαφη ετυμηγορια για το βιντεο..εικαζεις και δινεις μια ερμηνια.μια γνωμη.



Φιλέ αυτό είναι αδύνατον, ή πας όπως πάει ή τον χάνεις σε δευτερόλεπτα.

Ιδίως όταν μέσα σε κίνηση προσπαθείς με αυτοκίνητο να ακολουθήσεις μηχανή συνήθως συμβαίνει το δεύτερο!!!;)


Είπα εξ αρχής ότι δεν έχουμε στοιχεία, όπως την επικοινωνία με το <<κέντρο>> του. Μπορεί να έλαβε εντολή να τον σταματήσει ο ίδιος γιατί : α) Δεν υπήρχε δυνατότητα συνδρομής (π.χ. οι έτεροι σταθμοί συμμετείχαν σε άλλη επιχείρηση), β) Ο αναβάτης της μοτό ήταν ύποπτος διάπραξης σοβαρού αδικήματος (π.χ. ληστεία, δολοφονία κ.α.), γ) αυτός είναι ένας συνήθης (όχι ο μόνος) τρόπος δράσης στην εν λόγο χώρα (Τσεχία) …:)

ΙoannisPanagiotidis
22-03-2013, 16:13
....παιδες ενας καγκουρας εκανε σφήνα μεσα στη πολη αναμεσα στα αυτοκινητα και ειχε αναδιπλωμενη πινακιδα! ...ακομα και οι πιο ρομαντικοι εδω μεσα που ισως θα το θελαμε πολυ να ειναι ετσι η κοινωνια ...θίξαμε το παραλληλα με την αλητεια του μηχανοβιου και τον υπερβολικο ζηλο του χερά αστυνομικου που κυνηγώντας τον καγκουρα με αυτο τον τροπο ...θα μπορουσε να βαλει ισως σε μεγαλο κίνδυνο και αλλους πολιτες! .....τελεία!!!! . ...αυτο ηταν το θεμα!...αυτη ητανε η ενσταση μου !

...πως το γυρισαμε τωρα να μιλαμε για οπλα και ηλεκτροσοκ και τειζερ? ..και ποιους τιμαει το γεγονος να συγκρινουμε χωρες του τυπου Τουρκια ...Βενεζουελα ...Κολομβια ακομα και Αμερικη .....με τις δικες μας Ευρωπαικες φιλοδοξιες και δημοκρατικες ιδεες και ιδεώδη?...δεν ξερω!

κατι ακομα που θελω να γραψω/ξεκαθαρισω ... τουλαχιστον στο συγκεκριμενο ποστ εδω μεσα δεν ειπε κανεις οτι η Ελληνικη αστυνομια δεν κανει σωστα τη δουλια της . Ο Ελληνας αστυνόμος , το εχω ξαναπει , για την προσωπικη μου γνωμη ειναι ηρωας που βγαζει τη βαρδια και γυριζει σπιτι του μεσα σε αυτη τη ζουγλα που οι πολιτικοι εχουν καταντησει τη χωρα μας! ... ποιο πολυ το γραφω αυτο για σενα Teos ...γιατι νιωθω οτι σε καθε ποσταρισμα σου προσπαθεις να υπερσπιστεις τον εαυτο σου και την δουλια σου λες και δέχεσαι επιθεση για αυτο που κανεις....

τελος παντων ...και κατι τελευταιο και λιγο off-topic ..αλλα νιωθω οτι πρεπει να το αναφερω. Προσωπικα κοιταω παντα να αποφευγω να "μπλέκομαι" σε ποστ πολιτικου ή ιδεολογικου χαρακτηρα ...οχι μονο γιατι εχω επιλεξει τον παρων ιντερνετικο χωρο για να ξεκουραζω/χαλαρωνω το μυαλο μου. ασχολουμενος με το αγαπημενο μου χόμπυ ...αλλα και γιατι εχω πλεον στα 40μου καταλαβει οτι ολα τα θεματα δεν εχουν μια πλευρα που ειναι η σωστη και ολες οι αλλες ειναι λαθος. Οι σωστες πλευρες ειναι πολλες λοιπον και ο καθενας αναλογος την γωνια που κοιταζει το θέμα .... υιοθετεί σαν δικια του καποια ιδεα που την βαφτιζει "γνωμη του"!


...


εγω λοιπον παραπανω ειπα την γνωμη μου και μενω σε αυτη ...οτι θα ηθελα σε περιπτωση που "ο ορκισμενος προστατης μου" σε περιπτωση που δεν προσπαθουσε να σωσει καποια ζωη αλλα σε περιπτωση που κυνηγούσε καποιον καγκουρα ...να εδινε περισσότερη προσοχη στη δικια μου ζωη που θα μπορουσε να πληρωσει την νυφη ! Δεν ξερω αν ζηταω πολλα ...αλλα απ τη μια θα ηθελα μια ισχυρή αστυνόμευση , δυναμική, ανεξαρτητη απο πολιτικες παρεμβασεις ...δικαια, αποφασιστικη, προσεχτικη αλλα και αποτελασματικη ! Αλλα απ την αλλη με τρομαζει η ανεση και ο ωμός ρεαλισμος που δειχνεις τουλαχιστον εσυ Teos και ο φιλος Boxer στο θεμα "Όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος" και "καλύτερα να σε φοβούνται, παρα να σε σέβονται". Ειναι μια σταση λες και εχεις να κανεις απεναντι σου μονο εγκληματιες, αγραμματους και ηλιθιους.

...τεσπα!..συζητηση κανουμε αλλα απο μενα ειναι φάουλ σταση! ...τι να πω ?... οπως ειπα παραπανω ...ισως ζηταω πολλα ...ισως αυτα που ζηταω δεν γινονται ή δεν μπορουν να συνυπαρχουν !...εγω παντως οσο ζω ελπιζω.....:ye02:

PACO
22-03-2013, 19:53
γενικα δεν ξερουμε το ολο story της εν λογω καταδιωξης...
απλα σχολιαζουμε το video και μονο....
οσο για αν θα μπορουσε να συνδραμει και ετερον οχημα εχεις σαφως δικιο...
δεν εχουμε ολοκληρωμενη αποψη παρα μονο αν θα επρεπε να την ακολουθησει η οχι..
κατ εμε αν δεν μπορουσε να εχει την υποστηριξη ας την αφηνε γιατι αν γινοταν ατυχημα,,,,,,,,αντε γεια μετα:cool:

TEOSS
24-03-2013, 17:20
....παιδες ενας καγκουρας εκανε σφήνα μεσα στη πολη αναμεσα στα αυτοκινητα και ειχε αναδιπλωμενη πινακιδα! ...ακομα και οι πιο ρομαντικοι εδω μεσα που ισως θα το θελαμε πολυ να ειναι ετσι η κοινωνια ...θίξαμε το παραλληλα με την αλητεια του μηχανοβιου και τον υπερβολικο ζηλο (είσαι σίγουρος?:cool:) του χερά αστυνομικου που κυνηγώντας τον καγκουρα με αυτο τον τροπο ...θα μπορουσε να βαλει ισως σε μεγαλο κίνδυνο και αλλους πολιτες! .....τελεία!!!! . ...αυτο ηταν το θεμα!...αυτη ητανε η ενσταση μου !

...πως το γυρισαμε τωρα να μιλαμε για οπλα και ηλεκτροσοκ και τειζερ? ..και ποιους τιμαει το γεγονος να συγκρινουμε χωρες του τυπου Τουρκια ...Βενεζουελα ...Κολομβια ακομα και Αμερικη .....με τις δικες μας Ευρωπαικες φιλοδοξιες και δημοκρατικες ιδεες και ιδεώδη?...δεν ξερω!
Δηλαδή οι άνωθεν χώρες δεν είναι ...δημοκρατικές με φιλοδοξίες, ιδέες και ιδεώδη ??? τι πολίτευμα έχουν ??? η Τσεχία???:cool::cool::cool:


κατι ακομα που θελω να γραψω/ξεκαθαρισω ... τουλαχιστον στο συγκεκριμενο ποστ εδω μεσα δεν ειπε κανεις οτι η Ελληνικη αστυνομια δεν κανει σωστα τη δουλια της . Ο Ελληνας αστυνόμος , το εχω ξαναπει , για την προσωπικη μου γνωμη ειναι ηρωας που βγαζει τη βαρδια και γυριζει σπιτι του μεσα σε αυτη τη ζουγλα που οι πολιτικοι εχουν καταντησει τη χωρα μας! ... ποιο πολυ το γραφω αυτο για σενα Teos ...γιατι νιωθω οτι σε καθε ποσταρισμα σου προσπαθεις να υπερσπιστεις τον εαυτο σου και την δουλια σου λες και δέχεσαι επιθεση για αυτο που κανεις....:eek::eek::eek::wo20:... ΛΑΘΟΣ ΤΕΡΑΣΤΙΟ...και ΜΕΓΑ !!!;)

τελος παντων ...και κατι τελευταιο και λιγο off-topic ..αλλα νιωθω οτι πρεπει να το αναφερω. Προσωπικα κοιταω παντα να αποφευγω να "μπλέκομαι" σε ποστ πολιτικου ή ιδεολογικου χαρακτηρα ...οχι μονο γιατι εχω επιλεξει τον παρων ιντερνετικο χωρο για να ξεκουραζω/χαλαρωνω το μυαλο μου. ασχολουμενος με το αγαπημενο μου χόμπυ ...αλλα και γιατι εχω πλεον στα 40μου καταλαβει οτι ολα τα θεματα δεν εχουν μια πλευρα που ειναι η σωστη και ολες οι αλλες ειναι λαθος. Οι σωστες πλευρες ειναι πολλες λοιπον και ο καθενας αναλογος την γωνια που κοιταζει το θέμα .... υιοθετεί σαν δικια του καποια ιδεα που την βαφτιζει "γνωμη του"!
...
εγω λοιπον παραπανω ειπα την γνωμη μου και μενω σε αυτη ...οτι θα ηθελα σε περιπτωση που "ο ορκισμενος προστατης μου" σε περιπτωση που δεν προσπαθουσε να σωσει καποια ζωη αλλα σε περιπτωση που κυνηγούσε καποιον καγκουρα ...να εδινε περισσότερη προσοχη στη δικια μου ζωη που θα μπορουσε να πληρωσει την νυφη ! Δεν ξερω αν ζηταω πολλα ...αλλα απ τη μια θα ηθελα μια ισχυρή αστυνόμευση , δυναμική, ανεξαρτητη απο πολιτικες παρεμβασεις ...δικαια, αποφασιστικη, προσεχτικη αλλα και αποτελασματικη ! Αλλα απ την αλλη με τρομαζει η ανεση και ο ωμός ρεαλισμος που δειχνεις τουλαχιστον εσυ Teos και ο φιλος Boxer στο θεμα "Όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος" και "καλύτερα να σε φοβούνται, παρα να σε σέβονται". Ειναι μια σταση λες και εχεις να κανεις απεναντι σου μονο εγκληματιες, αγραμματους και ηλιθιους.

...τεσπα!..συζητηση κανουμε αλλα απο μενα ειναι φάουλ σταση! ...τι να πω ?... οπως ειπα παραπανω ...ισως ζηταω πολλα ...ισως αυτα που ζηταω δεν γινονται ή δεν μπορουν να συνυπαρχουν !...εγω παντως οσο ζω ελπιζω.....:ye02:


:cool:Μέγα λάθος … λοιπόν.

Το ίδιο θα έλεγα στον Γερμανό πιλότο (της πολεμικής αεροπορίας) που βλέποντας βίντεο με χαμηλές διελεύσεις Ελλήνων πιλότων θα έλεγε : <<Μά τι κάνουν οι μακάκες>> !!! Μιας και τέτοιου είδους πτήσεις είναι μακρινή ανάμνηση στην <<πολιτισμένη-οικολογικήκη>> Γερμανία (και όχι μόνο)… Το ίδιο θα έλεγα και σε αυτούς που θα έλεγαν : << Και εάν γίνει ατύχημα και πέσει? Θα πιάσει φωτιά το δάσος !!!… θα πέσει σε σπίτι και θα σκοτώσει αθώους πολίτες !!!… >> … <<μολύνει το περιβάλλον, τρομάζει τα ζώα, αποβάλουν οι προβατίνες κ.α.>> .
ΟΛΑ τα ανωτέρω έχουν συμβεί στην Ελλάδα.

Όμως συνθήκες ασφαλείας της χώρας επιβάλουν αυτήν την εκπαίδευση και η κοινωνία(σαν σύνολο, γιατί μικρές αντιδράσεις και διαμαρτυρίες υπάρχουν ) την δέχεται. Δεν είναι μακάκες οι έλληνες πιλότοι επειδή η δράση τους δεν αρέσει ή δεν <<στέκει λογικά>> στον ανώτερο κέντρο-ευρωπαϊκό πολιτισμό !!!

Άσε οι βολές του πυροβολικού … εκεί να δεις μακάκες να κάνουν ομοβροντία με οκτάιντσα και να τρέχουν μετά οι τσοπάνηδες να ζητούν … αποζημίωση !!! Μέχρι και σπάσιμο τζαμιών είχε αναφερθεί σε κοντινό χωριό !!!
Απολίτιστα και βάρβαρα πράγματα για την πολιτισμένη Ευρώπη !!!

Με τα ανωτέρω ΔΕΝ υποστηρίζω ότι θα πρέπει ΚΑΙ οι Γερμανοί πιλότοι να αρχίσουν τους ελιγμούς στα 30! μέτρα από το έδαφος, αλλά ότι εάν τις κάνει ένας πιλότος σε μια ΑΛΛΗ χώρα δεν είναι κατ΄ ανάγκη και κατά συνθήκη ΜΑΚΑΚΑΣ.

Ούτε λεω να βγάλουν τα οκτάιντσα από την ναφθαλίνη!
Πιστεύω καταλαβαίνεις απόλυτα τα ανωτέρω (Νο1)!



Το ίδιο θα έλεγα και σε αυτόν που θα έλεγε μακάκα ένα γιατρό που κάνει ευθανασία, σε μια χώρα που επιτρέπονται οι ευθανασίες … !!!


Το ίδιο σε αυτόν που θα έλεγε μακάκα τον δικαστή που έριξε μόνο 21 χρόνια φυλακή σε έναν κατά συρροή δολοφόνο αντί α) να του ρίξει 77 φορές ισόβια (όσα και τα θύματα), β) να τον εκτελέσει με συνοπτικές διαδικασίες, γ) να τον κάνει ότι γουστάρει αυτός (γδάρει, κρεμάσει, παλουκώσει κ.α.)!!!, δ)…
Πιστεύω καταλαβαίνεις απόλυτα τα ανωτέρω (Νο2)




Η καταδιώξεις και η ακινητοποίηση του υπόπτου με εμβολισμό, πυροβολισμό, ηλεκτροσόκ κ.α. είναι πρακτικές ΝΟΜΙΜΕΣ σε κάποιες χώρες και φυσικά ανεκτές από την κοινωνία τους, παρά τους κινδύνους που εμπεριέχουν και τα θύματα που έχουν υπάρξει.
Πιστεύω καταλαβαίνεις απόλυτα τα ανωτέρω (Νο3)




Το έγραψα, μάλλον δεν το διάβασες… Εδώ δεν είναι θέμα γνώμης, αλλά νόμων και τακτικής της αστυνομίας σε μια χώρα και συγκεκριμένα στην Τσεχία. Έχεις γνώση και στοιχεία ώστε να υποστηρίξεις ότι ο συγκεκριμένος αστυνομικός πήρε προσωπικά το ρίσκο (υπερβάλον ζήλος που λες), ενεργώντας με τρόπο που δεν προβλέπεται και κατά παράβαση των διαταγών και των νόμων της ΧΩΡΑΣ του???


Δεν κρίνεις μια πράξη με το <<ΘΑ ΗΘΕΛΑ ...ΝΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΥΤΑ ….>>

Γνώμη μπορεί να εκφραστεί για το καθεστώς της χώρας (νομικό, ηθικό, πολιτικό κ.α.) και όχι επί του πρόσωπου που το εφαρμόζει (αστυνομικού, στρατιωτικού, γιατρού, δικηγόρου, δικαστή κ.α.). Εάν υπάρχουν επαρκή στοιχεία, μπορεί να υπάρξει κρίση επί του κατά πόσο η ενέργεια είναι σύμφωνη με τους νόμους, την ηθική, τις παραδόσεις κ.α. της χώρας του.
Είναι σύμφωνη? Σωστά έπραξε !
Δεν είναι σύμφωνη? Μακάκας ή ότι άλλο θες !
Πιστεύω καταλαβαίνεις απόλυτα τα ανωτέρω(Νο4)

Ποια στάση λοιπόν? Εγώ δεν είπα ότι επιθυμώ να επιβληθεί αυτός ο τρόπος δράση στην Ελλάδα ή οπουδήποτε, απλά κατέγραψα ότι είναι ένας συνήθης τρόπος δράσης σε πλείστες ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ χώρες.


Το ότι δεν έχω πρόβλημα εάν επιβληθεί ή εάν πάω να ζήσω σε χώρα που εφαρμόζεται, είναι άλλο.
Με το άνωθεν σεντόνι:D κλείνω τα σχόλια στο θέμα.:cool:

BOXER
26-03-2013, 00:53
....και ο ωμός ρεαλισμος που δειχνεις τουλαχιστον εσυ Teos και ο φιλος Boxer στο θεμα "Όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος" και "καλύτερα να σε φοβούνται, παρα να σε σέβονται". Ειναι μια σταση λες και εχεις να κανεις απεναντι σου μονο εγκληματιες, αγραμματους και ηλιθιους.
Γιάννη καλησπερα!
θα συμφωνήσω μαζι σου για το ρεαλισμό που λες, όσο αφορά εμένα.
Προσωπικά, θέλω με κάθε τροπο (μέσα πάντα στα νομικά πλαίσια της κάθε χώρας) να υπάρχει μια αποτελεσματική αστυνομία και να κάνει αυτο που πρέπει να κάνει χωρίς δεύτερη σκέψη, και φυσικά χωρίς "εξωτερικές" παρεμβολες!

Σε καμμια περίπτωση όμως δεν πιστεύω ότι λέγοντας, πχ "όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος", έχει απέναντι του ο αστυνομικός μόνο εγκληματίες, αγραμματους και ηλίθιους.
Εσυ, εγω, και εκατομυρια άλλοι άνθρωποι, ακολοθουμε τους νομούς της χώρας στην οποία ζούμε. Εκτός όμως απο τους ανα τον κόσμο νομοταγείς πολίτες, υπάρχουν εννοείται και οι "παραβάτες". Σε αυτούς, δεν πρέπει να χαρίζονται ποτε, και για κανέναν λόγο.