PDA

View Full Version : Revit Sand vs Dainese Gator Evo


vag990
24-03-2013, 18:07
Γεια χαρά!

Παρακαλώ τα φώτα σας! Ετοιμάζομαι να αγοράσω καινούργιο μπουφάν. Το Colori που έχω αντέχει ακόμη αλλά νιώθω πλέον πως δεν καλύπτει τις απαιτήσεις μου. Στα κρύα δεν είναι αρκετά ζεστό και το καλοκαίρι κάνω σάουνα!
Σε γενικές γραμμές θεωρώ πως δεν υπάρχει μπουφάν που να μπορεί να καλύψει όλες τις εποχές! Θέλω όμως να βρω κάτι που να "παλεύεται" για το καλοκαίρι χωρίς να το δαγκώνω τον χειμώνα και να είναι αδιάβροχο.
Με μια μικρή έρευνα αγοράς έχω καταλήξει ανάμεσα σε μερικά της Revit και κάποια της Dainese.
Σκοπεύω να δώσω μέχρι 450 ευρώ το πολύ. Πέρα από τα παρακάτω έχετε εσείς να μου προτείνετε κάτι;

http://www.motocard.com/en/jackets/jacket-dainese-gator_evo_gore_tex_2011_n.aspx
αυτό μήπως παραείναι ζεστό για καλοκαίρι...;;;

Στα παρακάτω με προβληματίζει αν "βάζει κρύο" τον χειμώνα από τα σημεία που ανοιγοκλείνουν οι αεραγωγοί...
http://www.motocard.com/en/jackets/jacket-dainese-teren_d_dry_nero_631.aspx

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_IE/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Revit-Defender-GTX-Jacket/SubProducts/Revit-Defender-GTX-Jacket-0001

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_IE/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Revit-Sand-Jacket/SubProducts/Revit-Sand-Jacket-0001

mAthosalas
24-03-2013, 19:45
Γεια χαρά!

Θέλω όμως να βρω κάτι που να "παλεύεται" για το καλοκαίρι χωρίς να το δαγκώνω τον χειμώνα και να είναι αδιάβροχο.

Σκοπεύω να δώσω μέχρι 450 ευρώ το πολύ.


Φιλ δυστυχως απο οσα μπουφαν και στολες εχω αλλαξει ως σημερα,καμμία δεν ειναι αυτο που θελουμε...ΜΙΑ για ΟΛΕΣ τις εποχες...μια δηλαδη που να ειναι ταυτοχρονα,διατρητη πληρως το καλοκαιρι και η ιδια στολη να μας πηγαινει στο Βορειο Ακρωτηρι με ενα ισοθερμικο απο μεσα...δυστυχως κανουμε καποιες παραχωρησεις οταν παρουμε μια all season στολη...Το ιδιο ισχυει φυσικα και στα μπουφαν.Θα σου προτεινα να παρεις στα χρηματα που λες 2 μπουφαν...ενα πληρως διατρητο για να το εχεις για τις ζέστες και ενα για Φθινοπωρο-Χειμωνα-Ανοιξη...

Για δες αυτα εδω και τα παιρνεις πακετο στα χρηματα που ψαχνεις...:cool2:
ΑΥΤΟ (http://www.automotoracing.com/rider-equipment/men-equipment/motorcycle-textile-jackets/rev-it-airwave-silver-black-jacket.html) & ΑΥΤΟ (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_IE/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Revit-Navigator-Jacket/SubProducts/Revit-Navigator-Jacket-0009)

pits3
24-03-2013, 19:51
Άσχετο μήπως έχεις άσπρο ktm με φαντασικες εξατμίσεις που κελαιδανε????? Αν ναι είμαι ναουσσα.....και σε ειδα χτές και ζηλεψα!!σορρυ για το σπαμ

N4pSt3R
24-03-2013, 20:11
Με εξαίρεση το sand τα άλλα τα βρίσκω πολύ υπερβολικά για το καλοκαίρι και θα κάνεις πάλι σάουνα!!!Έχω έδω και περίπου ένα μήνα το sand2 και είναι αρκετά ζεστό για κρύες βόλτες και το θεωρώ αρκετά αέρινο για το καλοκαίρι χωρίς να το έχω δοκιμάσει όμως!!!

Αξίζει τα λεφτά του!!!

ckalfas
24-03-2013, 21:06
Να πω κι εγώ την γνώμη μου, μιας και γνώμες λέμε όλοι μας...
Τα μπουφάν τεσσάρων εποχών νομίζω πως είναι τεχνικά και ποιοτικά από τις καλύτερες επιλογές για να διαθέτεις ένα μπουφάν πραγματικό σύμμαχο για όλο σχεδόν τον χρόνο... και ειδικά αν ψάξεις σε εταιρίες που έχουν τεχνογνωσία και πολλές επιλογές, όπως η Revit!
Τον χειμώνα είναι πραγματικά ζεστά, τις ενδιάμεσες εποχές "παίζεις" με τις αδιαβροχοποιήσεις και τις θερμικές επενδύσεις και το καλοκαίρι παίζεις με τα διάφορα φερμουάρ των αεραγωγών, διότι καλοκαίρι δεν είναι μόνο το καταμεσήμερο, αλλά και το βραδάκι με την δροσούλα!!!
Απ' ότι έχω παρατηρήσει και έχω διαβάσει, η μόνη μαύρη περιοχή θερμοκρασιών είναι αυτή ανάμεσα 28 με 35 βαθμούς που "δροσίζεσαι" μόνο εν κινήση, στις υψηλότερες θερμοκρασίες τα τεσσάρων εποχών μπουφάν είναι καλύτερα από τα απολύτως καλοκαιρινά, διότι σε θερμοκρασίες περιβάλλοντος μεγαλύτερες από την θερμοκρασία σώματος είναι καλύτερα το σώμα να αερίζεται με ρεύματα αέρος παρά από άμεση υπερθέρμανση από τον καυτό αέρα!
Η επιλογή, δική σου!:ye33:

ckalfas
24-03-2013, 21:35
...και για να συμπληρώσω στα παραπάνω,
στα 450 Ε σίγουρα θα βρεις πολύ καλές επιλογές και προπάντων ποιοτικές! Απλά, όπως έγραψε και ο mathosalas πιο πριν, μπορείς με τα ίδια χρήματα να πάρεις 2 μπουφάν!
Εσύ αποφασίζεις...!!!

AlexCorfu
25-03-2013, 00:19
Ρίξε μια ματιά και στα spidi marathon και hard track τα έχω ειναι απο τα καλλίτερα για όλο τον χρόνο

vag990
25-03-2013, 00:41
ναι... εσυ απο που εισαι?? Ναουσαιος 'η απλα κανεις διακοπες εδω?????

vag990
25-03-2013, 03:10
Φιλ δυστυχως απο οσα μπουφαν και στολες εχω αλλαξει ως σημερα,καμμία δεν ειναι αυτο που θελουμε...ΜΙΑ για ΟΛΕΣ τις εποχες...μια δηλαδη που να ειναι ταυτοχρονα,διατρητη πληρως το καλοκαιρι και η ιδια στολη να μας πηγαινει στο Βορειο Ακρωτηρι με ενα ισοθερμικο απο μεσα...δυστυχως κανουμε καποιες παραχωρησεις οταν παρουμε μια all season στολη...Το ιδιο ισχυει φυσικα και στα μπουφαν.Θα σου προτεινα να παρεις στα χρηματα που λες 2 μπουφαν...ενα πληρως διατρητο για να το εχεις για τις ζέστες και ενα για Φθινοπωρο-Χειμωνα-Ανοιξη...

Για δες αυτα εδω και τα παιρνεις πακετο στα χρηματα που ψαχνεις...:cool2:
ΑΥΤΟ (http://www.automotoracing.com/rider-equipment/men-equipment/motorcycle-textile-jackets/rev-it-airwave-silver-black-jacket.html) & ΑΥΤΟ (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_IE/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Revit-Navigator-Jacket/SubProducts/Revit-Navigator-Jacket-0009)

Μέχρι τώρα έτσι πορευόμουν... Έχω ένα χειμωνιάτικο Colori (εντάξει δεν είναι και ότι καλύτερο κυκλοφορεί) και ένα διάτρητο Dainese για το καλοκαίρι. Το θέμα είναι πως σε ένα ταξίδι που σχεδιάζω για φέτος δεν μπορώ να κουβαλάω 2 μπουφάν. Γι` αυτό σκέφτομαι να πάρω ένα καινούργιο της κατηγορίας 4 season. Κλίνω προς το Sand2. Είδα το review από το motoraid και μπορώ να πω πως με έπεισε.

@N4pSt3R...
Για το Sand2 θα πρέπει να αγοράσω ξεχωριστά προστατευτικό για την πλάτη; Εάν ναι έχεις μήπως ιδέα τι τιμές παίζουν;

Kimwnas
25-03-2013, 12:41
Έχω το Gato Evo, αν εξαιρέσουμε το ότι το κεντρικό φερμουάρ τα έπαιξε στο 6μηνο, το μπουφάν είναι πάρα πολύ καλό, ζεστό και ανθεκτικό στη δυνατή βροχή... Για το καλοκαίρι απλά το ξεχνάς (ειδικά στην Ελλάδα), πάρε και ένα καλό καλοκαιρινό και είσαι οκ!

N4pSt3R
25-03-2013, 16:18
@N4pSt3R...
Για το Sand2 θα πρέπει να αγοράσω ξεχωριστά προστατευτικό για την πλάτη; Εάν ναι έχεις μήπως ιδέα τι τιμές παίζουν;



'Εχει μέσα ένα σφουγγάρι!!!Αν θες μπορώ να το βγάλω photo το βράδυ και να το ανεβάσω!!!

vag990
26-03-2013, 23:41
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! προς το παρόν θα το τρενάρω λίγο ακόμη το θέμα αν και για να πω την αλήθεια έχω αρχίσει να κλίνω πως το SAND2...

squad
29-03-2013, 20:39
δες πρωτα και το καινουργιο της dainese teren,και μετα πες μου;)

spyrakos35
29-03-2013, 23:23
πάντως εγώ απορώ γιατί κάποιοι επιμένουν να δώσουν ένα σκασμό λ7 (ειδικά τέτοιες εποχές) για ένα μπουφάν....

:confused:

N4pSt3R
29-03-2013, 23:25
πάντως εγώ απορώ γιατί κάποιοι επιμένουν να δώσουν ένα σκασμό λ7 (ειδικά τέτοιες εποχές) για ένα μπουφάν....

:confused:



Γιατί ο εξοπλισμός είναι το παν στην ασφάλεια και στην άνεση!:)

spyrakos35
29-03-2013, 23:29
Γιατί ο εξοπλισμός είναι το παν στην ασφάλεια και στην άνεση!:)


μην τρελαθούμε κιολας.... δλδ με το περσινό μοντέλο δεν κάνεις δουλειά???

N4pSt3R
29-03-2013, 23:30
Δεν είπες για περσινά μοντέλα!!Είπες για ένα σκασμό λεφτά!!!Έχει περσινά μοντέλα που είναι ποιό ακριβά από ότι το sand και τα dainese!!!
Αν δεν είναι κάποιος τύπος αναβάτη που τα αλλάζει σαν τα πουκάμισα θα το πληρώσει και θα το έχει για καιρό!!!

spyrakos35
29-03-2013, 23:36
οκ να το θέσω αλλιώς....

κατα την ταπεινή μου άποψη είναι κρίμα να δίνει κάποιος ένα σκασμό λ7 να αγοράζει το κορυφαίο ή το πλεον καινούργιο μοντέλο μπουφαν/παντελόνι/μπότες....

αντ αυτού μπορεί να βρει παλαιοτερα μοντέλα και να κάνει το ίδιο καλά και μία χαρά την δουλειά του....

επιπλέον θα του μείνει και "βαμβάκι" για εξοπλισμό ο οποίος όσο περιττός και να ακούγεται είναι το ίδιο χρήσιμος (πχ... ισοθερμικά, αδιάβροχα, κροκόδειλους κλπ κλπ) ή/και να πάρει επιπλέον εξοπλισμο (πχ... καλοκαιρινό μπουφαν - παντελόνι)

επαναλαμβάνω οτι απλά εκφράζω την άποψή μου και δεν έχω καμμία διάθεση να κάνω σε κανενός την τσέπη κουμάντο.....

:ye33:

N4pSt3R
29-03-2013, 23:42
οκ να το θέσω αλλιώς....

κατα την ταπεινή μου άποψη είναι κρίμα να δίνει κάποιος ένα σκασμό λ7 να αγοράζει το κορυφαίο ή το πλεον καινούργιο μοντέλο μπουφαν/παντελόνι/μπότες....

αντ αυτού μπορεί να βρει παλαιοτερα μοντέλα και να κάνει το ίδιο καλά και μία χαρά την δουλειά του....

επιπλέον θα του μείνει και "βαμβάκι" για εξοπλισμό ο οποίος όσο περιττός και να ακούγεται είναι το ίδιο χρήσιμος (πχ... ισοθερμικά, αδιάβροχα, κροκόδειλους κλπ κλπ) ή/και να πάρει επιπλέον εξοπλισμο (πχ... καλοκαιρινό μπουφαν - παντελόνι)

επαναλαμβάνω οτι απλά εκφράζω την άποψή μου και δεν έχω καμμία διάθεση να κάνω σε κανενός την τσέπη κουμάντο.....

:ye33:



Δεν έχεις άδικο και κάνουμε κουβέντα!!Η άποψη του καθενός είναι για εκείνο η καλύτερη!!!Προσωπικά άλλαξα στολή και πήρα κάτι καλύτερο για θέμα άνεσης και μόνο!!!Απο κει και πέρα αχρείαστα να είναι!!

spyrakos35
29-03-2013, 23:45
........ κάνουμε κουβέντα!!....


εννοείται οτι κάνουμε κουβέντα....


..........Απο κει και πέρα αχρείαστα να είναι!!


βεβαίως βεβαίως

vag990
30-03-2013, 02:55
εφόσον το θέμα το άνοιξα εγώ... και εγώ μίλησα με νούμερα σε ευρώ...
να ξέρεις φίλε Σπύρο πως είμαι από αυτούς που κρατάνε όσο πάει τον εξοπλισμό τους. π.χ το χειμερινό μου μπουφάν κοντεύει να κλείσει 10 χρόνια ζωής σε 2-3 μήνες! Είμαι από αυτούς που πιστεύουν πως το φθηνό το πληρώνεις 2 φορές.

Σε γενικές γραμμές πάντως δεν διαφωνώ μαζί σου. Σε κάποια πράγματα όμως (π.χ κράνος) η τιμή τις περισσότερες φορές είναι σε άμεση συνάρτηση με την ποιότητα/ασφάλεια/άνεση.

spyrakos35
30-03-2013, 08:28
........
να ξέρεις φίλε Σπύρο πως είμαι από αυτούς που κρατάνε όσο πάει τον εξοπλισμό τους. π.χ το χειμερινό μου μπουφάν κοντεύει να κλείσει 10 χρόνια ζωής σε 2-3 μήνες! Είμαι από αυτούς που πιστεύουν πως το φθηνό το πληρώνεις 2 φορές.


αγαπητέ,

δεν είπα να πάρει κάποιος "noname" εξοπλισμό... με την καμμία όμως.... και ναι, συνήθως, το φτηνό το πληρώνεις δύο φορές (όχι πάντα αλλά είναι άλλη κουβέντα αυτό)
λέω το εξής
η "χ" εταιρεία πριν 2-3 χρόνια εβγαλε το κορυφαίο της (τότε) μπουφάν (ή ένα πολύ καλό μπουφάν αν θες) το οποίο σήμερα επειδή έχει αντικατασταθεί κυκλοφορεί στην αγορά σε τιμές ξεφτίλα....
όπως το βλέπω εγώ, η διαφορά στην τιμή μεταξύ του κορυφαίου του 2010 και του κορυφαίου σήμερα δεν δικαιολογείται...
εντάξει, θα είναι λίγο πιο άνετο, ίσως να έχει και καλύτερους αεραγωγούς, να έχει κάποια κολπακια παραπάνω αλλά απο κει και πέρα και σε ότι αφορά στην ασφάλεια (το οποίο είναι και το κυρίως ζητούμενο), είναι πάνω κάτω στο ίδιο level (αν όχι στο ίδιο)...
επομένως η διαφορά είναι, τρόπω τινά, τζάμπα λ7 τα οποία θα μπορούσαν να "επενδυθούν" αλλού....


......
Σε κάποια πράγματα όμως (π.χ κράνος) η τιμή τις περισσότερες φορές είναι σε άμεση συνάρτηση με την ποιότητα/ασφάλεια/άνεση.

για τα κράνη, ναι, θα δεις διαφορες μεγάλες και ουσιαστικές στα μοντέλα....
πχ, shoei xr1000 και shoei xr1100 (ιδία πείρα, τα είχα και τα δύο)... μεγάλη διαφορά στα πάντα όλα, που δικαιολογεί στο ακέραιο την διαφορά τιμής....
δεν αναφέρθηκα εξαρχής καθόλου σε κράνη μιας και το τοπικ αφορά σε μπουφάν....

vag990
19-05-2013, 22:02
επανέρχομαι στο θέμα για να ενημερώσω πως δεν κατάφερα να κάνω "ζωντανή σύγκριση" των 2 μπουφάν αλλά τελικά επέλεξα το Revit Sand 2. Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από την αγορά μου αν και σίγουρα στις πολύ ψηλές θερμοκρασίες δεν θα είναι αρκετά δροσερό όσο ένα καλοκαιρινό μπουφάν. Ίσως ο προκάτοχός του να είναι πιο δροσερό μιας και στο στήθος έχει μεγαλύτερα ανοίγματα.
Πάντως μου άρεσε πάρα πολύ το στρώσιμό του επάνω μου... ειδικά σε σχέση με το παλιό Colori που είχα!
Για όσους δεν μπορούν να δοκιμάσουν το συγκεκριμένο μπουφάν πριν το αγοράσουν να σημειώσω πως ο πίνακας με τα μεγέθη όπως τα δίνει η Revit είναι απόλυτα αξιόπιστος. Σε μένα δούλεψε άριστα.

alpap
05-06-2013, 17:03
Τώρα πήρα χαμπάρι το θέμα αυτό. αν και ήξερα ότι θα βγει στο Sand 2 "χτύπησα" με 199Ε το Δεκέμβρη το Sand 1... To χειμώνα με θερμοκρασίες 5-6 βαθμούς σε επαρχιακό δίκτυο και ταχύτητες μάξιμουμ 100-110χλμ/ωρα δεν καταλάβαινα τίποτα από κρύο κτλ...από μεσα φορούσα κοντομάνικο.

Τώρα που καλοκαίριασε εβγαλα και τη θερμικη επένδυση και την αδιάβροχη. Σε επαρχιακό δίκτυο και σε αυτοκινητόδρομο είναι μια χαρά δροσερό ακόμα...μιλάμε για οδήγηση μεσημεριανές ώρες και θερμοκρασίες 28-29 βαθμούς -υπο σκια. Στην πόλη όμως με τις ίδιες θερμοκρασίες ιδρώνεις. Βεβαια το Sand δε νομιζω οτι η Revit το πλασάρει το μπουφαν καθημερινής χρήσης, ασχετα που κάποιοι το φοράμε πρωι μεσημερι βραδυ κάθε μερα...

Πάντως και το Revit Air που το δοκιμάσα σε παρόμοιες συνθήκες, μπορεί να είναι πολυ πιο δροσερό από το Sand αλλά και με αυτό ιδρώνεις έστω και λιγότερο. το κακο ομως με το καλοκαιρινό διάτρητο είναι ότι ενώ εισαι ιδρωμένος αφήνει πολυ αέρα και περνάει και σε χτυπάει άσχημα...
Βράδυ πάντως το Sand φοριέται άνετα και εντός πόλης.

Αν βρω πουθενά στην ίδια τιμή το νούμερό μου θα πάρω άλλο ένα σε διαφορετικό χρώμα.

axinos
14-09-2013, 23:41
Εγώ είμαι ανάμεσα στο sand 2 και σε αυτό:
Rev'IT Outback (χρώματα) (http://www.motoraid.eu/rider/jackets/revit-outback-jacket-colors)
Έχει πολύ καλή τιμή και δεν κατάφερα να εντοπίσω ουσιαστικές διαφορές με το sand 2 , πέραν από τους περισσότερους αεραγωγούς και την πίσω αδιάβροχη τσέπη που έχει το sand...
Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να είναι ζεστό και αδιάβροχο.

vag990
16-09-2013, 15:37
Εγώ είμαι ανάμεσα στο sand 2 και σε αυτό:
Rev'IT Outback (χρώματα) (http://www.motoraid.eu/rider/jackets/revit-outback-jacket-colors)
Έχει πολύ καλή τιμή και δεν κατάφερα να εντοπίσω ουσιαστικές διαφορές με το sand 2 , πέραν από τους περισσότερους αεραγωγούς και την πίσω αδιάβροχη τσέπη που έχει το sand...
Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να είναι ζεστό και αδιάβροχο.

εάν μπορείς να τσεκάρεις την ποιότητα της αδιάβροχης επένδυσης. Εάν του Outback είναι ίδια με αυτή του Sand 2 τότε να είσαι σίγουρος για το πόσο αδιάβροχο είναι. Έτυχε να πέσω σε καταιγίδα και έφαγα πάααααρα πολύ νερό και τα μοναδικά που έμειναν πάνω μου στεγνά ήταν το κεφάλι μου (Shoei XR1100) και το πάνω μέρος του σώματος μου (Revit Sand 2).

axinos
16-09-2013, 18:02
Την άλλη εβδομάδα θα πάω να τα δω από κοντά και τα 2 και να τα συγκρίνω. Όσον αφορά το κεφάλι μπορώ να είμαι ήσυχος (και εγώ το XR1100 έχω ;)).

nikosgs
16-09-2013, 18:42
Ρε παιδια μια βοηθεια! Ψαχνω να βρω στην αθηνα μαγαζι να εχει το revit sand 2 ! Και δεν το εχει σε 3-4 μαγαζια + γιασσαρης που ρωτησα. Κανεις καμια ιδε;; Θελω ν το δοκιμασω για να νουμερα βασικα γιατι ειμαι μεταξυ medium -large!


Σεντ φρομ αιφον

axinos
16-09-2013, 20:25
Και εγώ στο Γιάσσαρη ήλπιζα να τα βρω...

nikosgs
16-09-2013, 20:28
Και εγώ στο Γιάσσαρη ήλπιζα να τα βρω...

Δυσκολααα! Προχθες που περασα μου ειπε τελος του μηνα περιμενει παραλαβες να επαιρνα τηλ απο βδομαδα.. Αλλα ρε παιδι μου ελεος.. Ολοκληρος αποκλειστικοσ αντιπροσωπος στην ελλαδα και να μην εχει ενα μπουφαν για δοκιμη ;;


Σεντ φρομ αιφον

n.l
17-09-2013, 01:15
Εγώ είμαι ανάμεσα στο sand 2 και σε αυτό:
Rev'IT Outback (χρώματα) (http://www.motoraid.eu/rider/jackets/revit-outback-jacket-colors)
Έχει πολύ καλή τιμή και δεν κατάφερα να εντοπίσω ουσιαστικές διαφορές με το sand 2 , πέραν από τους περισσότερους αεραγωγούς και την πίσω αδιάβροχη τσέπη που έχει το sand...
Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να είναι ζεστό και αδιάβροχο.
K εγώ επειδή ψάχνομαι πολύ αυτό τον καιρό κ για μπουφάν κ για παντελόνι,έχω το ίδιο δίλημμα outback ή sand2 όπως και εάν μία στολή για όλα ή δύο,καθεμία για τον καιρό της,κλίνω για το μπουφάν στο outback μιας και τα 5 τελευταία χρόνια έχω 4εποχών(bering newton) χωρίς ποτέ να δοκιμάσω πλήρως καλοκαιρινό αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος οπότε θα συνεχίσω στα 4εποχών μιας και πραγματικά βολεύουν.Εκεί που έχω μπερδευτεί είναι στα παντελόνια.Της revit χαμηλά είναι σαν τσουβάλια οπότε καταλήγω στα dainese που είναι πιο slim χαμηλά και είμαι ανάμεσα στο d-system και το tomsk όπου το πρώτο έχει αφαιρούμενη αδιάβροχη επένδυση αλλά έχει τη light θερμική επένδυση κολλημένη πάνω της,τη βγάζεις λοιπόν και γίνεται καλοκαιρινό μιας και έχει μεγάλα πάνελ εξαερισμού αλλά πόσο ζεστό θα είναι και το δεύτερο έχει κανονική αφαιρούμενη θερμική επένδυση αλλά η αδιάβροχη είναι κολλημένη πάνω στο παντελόνι και έτσι τα δύο φερμουάρ που έχει στους μηρούς για εξαερισμό δε πιστεύω να κάνουν πολύ δουλειά στη ζέστη.Αν κάποιος έχει κάποιο από αυτά ας βοηθήσει λίγο.... ,από spidi δεν έχω ιδέα και εδώ αν κάποιος μπορεί να με κατευθείνει καλοδεχούμενο:cr13:.

AlexCorfu
17-09-2013, 06:58
K εγώ επειδή ψάχνομαι πολύ αυτό τον καιρό κ για μπουφάν κ για παντελόνι,έχω το ίδιο δίλημμα outback ή sand2 όπως και εάν μία στολή για όλα ή δύο,καθεμία για τον καιρό της,κλίνω για το μπουφάν στο outback μιας και τα 5 τελευταία χρόνια έχω 4εποχών(bering newton) χωρίς ποτέ να δοκιμάσω πλήρως καλοκαιρινό αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος οπότε θα συνεχίσω στα 4εποχών μιας και πραγματικά βολεύουν.Εκεί που έχω μπερδευτεί είναι στα παντελόνια.Της revit χαμηλά είναι σαν τσουβάλια οπότε καταλήγω στα dainese που είναι πιο slim χαμηλά και είμαι ανάμεσα στο d-system και το tomsk όπου το πρώτο έχει αφαιρούμενη αδιάβροχη επένδυση αλλά έχει τη light θερμική επένδυση κολλημένη πάνω της,τη βγάζεις λοιπόν και γίνεται καλοκαιρινό μιας και έχει μεγάλα πάνελ εξαερισμού αλλά πόσο ζεστό θα είναι και το δεύτερο έχει κανονική αφαιρούμενη θερμική επένδυση αλλά η αδιάβροχη είναι κολλημένη πάνω στο παντελόνι και έτσι τα δύο φερμουάρ που έχει στους μηρούς για εξαερισμό δε πιστεύω να κάνουν πολύ δουλειά στη ζέστη.Αν κάποιος έχει κάποιο από αυτά ας βοηθήσει λίγο.... ,από spidi δεν έχω ιδέα και εδώ αν κάποιος μπορεί να με κατευθείνει καλοδεχούμενο:cr13:.
Καλημέρα , έχω spidi marathon το παντελόνι είναι slim fit με αφαιρουμενη μεμβράνη είναι τεσσάρων εποχών με αέρα γεωργούς και το μπουφαν επίσης με αεραγωγους μεμβράνη και Τρίτη επένδυση με φύλλα αλουμινίου είναι για πολλού χειμώνα και με τις τρεις επενδύσεις . Χρωμα μπει ανοικτό και μαύρο το παντελόνι και μπει μαύρο κόκκινο μπλε το μπουφαν εγω θέλω χρωμα και φωτεινό ρητά στα μοτορουχα . ΑπομSpidi έχω και ένα μπουφαν first κίτρινο μαύρο είναι τριων εποχών πλήρως αδιάβροχο θερμοκολλιμενο με εσωθερμικη επένδυση τύπου σκι . Ελπίζω να σε βοήθησαν όσον αφορά τα spidi .

n.l
17-09-2013, 10:20
Καλημέρα , έχω spidi marathon το παντελόνι είναι slim fit με αφαιρουμενη μεμβράνη είναι τεσσάρων εποχών με αέρα γεωργούς και το μπουφαν επίσης με αεραγωγους μεμβράνη και Τρίτη επένδυση με φύλλα αλουμινίου είναι για πολλού χειμώνα και με τις τρεις επενδύσεις . Χρωμα μπει ανοικτό και μαύρο το παντελόνι και μπει μαύρο κόκκινο μπλε το μπουφαν εγω θέλω χρωμα και φωτεινό ρητά στα μοτορουχα . ΑπομSpidi έχω και ένα μπουφαν first κίτρινο μαύρο είναι τριων εποχών πλήρως αδιάβροχο θερμοκολλιμενο με εσωθερμικη επένδυση τύπου σκι . Ελπίζω να σε βοήθησαν όσον αφορά τα spidi .
Απο οσο γνωρίζω στα 4εποχων κατα κανόνα υπαρχει εκτος της αφαιρουμενης αδιαβροχης και αφαιρουμενη θερμικη επένδυση. Το μόνο κ με τις δυο να αφαιρουνται ειναι το ergo pro που ξεφεύγει πολυ στη τιμη στην οποια θεωρω υπαρχουν πολυ καλυτερα.Tα marathon k hard track εχουν μόνο την αδιαβροχη να αφαιρείται κ δε ξερω ποσο θα καλυψουν στο καλο κρύο .Ξέρετε που μπορώ να τα δω Βόρεια Ελλάδα;

AlexCorfu
17-09-2013, 16:24
Απο οσο γνωρίζω στα 4εποχων κατα κανόνα υπαρχει εκτος της αφαιρουμενης αδιαβροχης και αφαιρουμενη θερμικη επένδυση. Το μόνο κ με τις δυο να αφαιρουνται ειναι το ergo pro που ξεφεύγει πολυ στη τιμη στην οποια θεωρω υπαρχουν πολυ καλυτερα.Tα marathon k hard track εχουν μόνο την αδιαβροχη να αφαιρείται κ δε ξερω ποσο θα καλυψουν στο καλο κρύο .Ξέρετε που μπορώ να τα δω Βόρεια Ελλάδα;
ΣτοMarathon αφαιρείται και η αδιαβροχη και η εσωτερική υψηλού ψυχοσύνθεση επένδυση όπως σου είπα έχει τρεις επενδύσεις το έχω σαν στολη μπουφαν παντελόνι . Μπορείς να το βρεις motorshop έδρα Θεσσαλονίκη μιλά με τον Γιάννη πολυ εξυπηρετικος ( συγγνώμη αν αναφέρω όνομα φίρμα αλλά ζητήθηκε ) .

n.l
17-09-2013, 19:50
και η εσωτερική υψηλού ψυχοσύνθεση επένδυση όπως σου είπα έχει τρεις επενδύσεις το έχω σαν στολη μπουφαν παντελόνι .
Κάνεις ένα repeat γιατί δε κατάλαβα τίποτα;

AlexCorfu
17-09-2013, 20:03
Κάνεις ένα repeat γιατί δε κατάλαβα τίποτα;

Έχεις δίκιο #### την αυτόματη διόρθωση του I pad πάμε λοιπόν έχει δυο επενδύσεις μια μεμβράνη και μια υψηλού ψυχους με φύλλα αλουμινίου . Την στολη marathon την έχω μπουφαν παντελόνι το παντελόνι μόνο με μεμβράνη που βγαίνει και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος όπως και απο ένα δερμάτινο spidi .

N4pSt3R
17-09-2013, 20:21
Απ ότι είδα στο Θέμα δεν έκανα ανάλυση της καλοκαιρινής εντύπωσης του sand2!!!:D

Το μπουφανάκι λίαν επιεικώς έχει φορεθεί για περίπου 5000χλμ φέτος το καλοκαίρι!!

Χωρίς τις επενδύσεις, την αδιάβροχη αλλά και την θερμική είναι ένα πάρα πολύ άνετο και ευκολόχρηστο μπουφάν, με την θερμική ένα βάρος το έχεις!!

Δοκιμάστηκε μόνο με την αδιάβροχη επένδυση έως 7-8 βαθμούς υπό βροχή στο βουνά της Ρουμανίας και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!!

Η αδιάβροχη επένδυση παίρνει λίγο νερό στις κλειδώσεις του αγκώνα μετά από κάποια ώρα!!!

Αν ανοίξεις όλους του αεραγωγούς πραγματικά είναι απίστευτος ο εξαερισμός του..σε σημείο που κρυώνεις!!!

n.l
17-09-2013, 21:44
Έχεις δίκιο #### την αυτόματη διόρθωση του I pad πάμε λοιπόν έχει δυο επενδύσεις μια μεμβράνη και μια υψηλού ψυχους με φύλλα αλουμινίου . Την στολη marathon την έχω μπουφαν παντελόνι το παντελόνι μόνο με μεμβράνη που βγαίνει και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος όπως και απο ένα δερμάτινο spidi .

Ευχαριστώ Αλεξ για τη διευκρίνιση, απλα με τοσα λεφτά να αφαιρείται μονο η θερμική στο παντελόνι δε λέει. Στο κρύο το χεις δοκιμάσει;

AlexCorfu
17-09-2013, 23:03
Ευχαριστώ Αλεξ για τη διευκρίνιση, απλα με τοσα λεφτά να αφαιρείται μονο η θερμική στο παντελόνι δε λέει. Στο κρύο το χεις δοκιμάσει;

Ναι με 8 βαθμούς περίπου για τέσσερις ώρες και ούτε περνάει κάτι απο κρύο αλλα έχω και ψηλές τουρινκ μποτας drainese που δεν περνάει τίποτα . Τώρα η επιλογή δική σου εμένα μου αρέσουν και τα χρώματα όλες μου οι στολές είναι χρηματιστές μόνο η δερμάτινη είναι μαύρη .

n.l
18-09-2013, 01:36
Η αδιάβροχη επένδυση παίρνει λίγο νερό στις κλειδώσεις του αγκώνα μετά από κάποια ώρα!!!



:wha06:προβλέπεται αυτο;

vag990
18-09-2013, 10:56
Χωρίς τις επενδύσεις, την αδιάβροχη αλλά και την θερμική είναι ένα πάρα πολύ άνετο και ευκολόχρηστο μπουφάν, με την θερμική ένα βάρος το έχεις!!

Η αδιάβροχη επένδυση παίρνει λίγο νερό στις κλειδώσεις του αγκώνα μετά από κάποια ώρα!!!

Αν ανοίξεις όλους του αεραγωγούς πραγματικά είναι απίστευτος ο εξαερισμός του..σε σημείο που κρυώνεις!!!


διαφωνώ στο θέμα βάρους... δεν νομίζω πως είναι πολύ βαρύτερο με την θερμική επένδυση μιας και η συγκεκριμένη νομίζω πως ζυγίζει λιγότερο από ένα κιλό. Απλά όταν φοράς και τις 3 επενδύσεις πρέπει να χαλαρώνεις λίγο τους ιμάντες που μαζεύουν το μπουφάν για να μην νιώθεις ασφυκτικά μιας και παίρνει λίγο όγκο (ειδικά αν φοράς κι άλλα χοντρά ρούχα από μέσα).

Όπως ξαναείπα εμένα δεν πήρε καθόλου νερό το μπουφάν μου σε μια πολύ δυνατή καταιγίδα στην οποία οδηγούσα σχεδόν καμιά ώρα.

Εάν μιλάς για τους αεραγωγούς στο στήθος νομίζω πως είσαι λιγάκι υπερβολικός. Οι αεραγωγοί στα χέρια πάντως όντως βάζουν πολύ αέρα...

johnny walker
19-09-2013, 12:12
Επειδη κοιταζω και γω γενικοτερα για καποιο μπουφανακι και σκεφτομουν για δερματινο εστω και αν γινεσαι μουσκεμα οταν βρεχει.Τελικα ομως επεσα πανω στο DURBAN της alpinestars (sorry δεν ξερω να ανεβαζω site) αλλα το χει και το fc moto.Με αυτα που διαβασα το θεωρω πολυ κορυφαιο μπουφανακι για ολες τις εποχες και τις συνθηκες και μου τρεχουν τα σαλια!!!Εψαξα και εδω στην Αθηνα το βρηκα και σε πολυ καλη τιμη μαλιστα.Αν ξερει κανεις κατι και μπορει να βοηθησει ευχαριστως!!!

N4pSt3R
19-09-2013, 13:05
:wha06:προβλέπεται αυτο;

Δεν νομίζω αλλά παραταύτα είμαι πολύ ικανοποιημένος.


διαφωνώ στο θέμα βάρους... δεν νομίζω πως είναι πολύ βαρύτερο με την θερμική επένδυση μιας και η συγκεκριμένη νομίζω πως ζυγίζει λιγότερο από ένα κιλό. Απλά όταν φοράς και τις 3 επενδύσεις πρέπει να χαλαρώνεις λίγο τους ιμάντες που μαζεύουν το μπουφάν για να μην νιώθεις ασφυκτικά μιας και παίρνει λίγο όγκο (ειδικά αν φοράς κι άλλα χοντρά ρούχα από μέσα).

Όπως ξαναείπα εμένα δεν πήρε καθόλου νερό το μπουφάν μου σε μια πολύ δυνατή καταιγίδα στην οποία οδηγούσα σχεδόν καμιά ώρα.

Εάν μιλάς για τους αεραγωγούς στο στήθος νομίζω πως είσαι λιγάκι υπερβολικός. Οι αεραγωγοί στα χέρια πάντως όντως βάζουν πολύ αέρα...


Προσωπικές απόψεις φίλε μου!!!Εγώ για μπουφάν το θεωρώ βαρύ.

Για το νερό που σου γράφω είναι μετά από 3ωρη βροχή με χαμηλές ταχύτητες και στάσεις που τρώς παραπάνω νερό και στο σημείο που γράφω επικεντρώνετε νερό!!!

3 sand στην πόλη και τα 3 παίρνουν νερό εκεί!!!

Γενικώς είναι ένα πολύ καλό μπουφάν που με άριστα το 10 παίρνει 8.5 μισό για το νερό και ενα για την προστασία της πλάτης!!!

axinos
19-09-2013, 13:35
Πάντως, γαι όποιον ενδιαφέρεται ο Γιάσσαρης θα φέρει το sand 2 (και το outback) αρχές οκτώμβρη...

georged
19-09-2013, 15:57
Επειδη κοιταζω και γω γενικοτερα για καποιο μπουφανακι και σκεφτομουν για δερματινο εστω και αν γινεσαι μουσκεμα οταν βρεχει.Τελικα ομως επεσα πανω στο DURBAN της alpinestars (sorry δεν ξερω να ανεβαζω site) αλλα το χει και το fc moto.Με αυτα που διαβασα το θεωρω πολυ κορυφαιο μπουφανακι για ολες τις εποχες και τις συνθηκες και μου τρεχουν τα σαλια!!!Εψαξα και εδω στην Αθηνα το βρηκα και σε πολυ καλη τιμη μαλιστα.Αν ξερει κανεις κατι και μπορει να βοηθησει ευχαριστως!!!

Είναι άσχετη η ερώτηση μιας και συζητούν σε αυτό το νήμα για Revit-Dainese και εσύ ρωτάς για πανάκριβο Alpinestars, αλλά θα σου απαντήσω το εξής:
Δεν το έχω, αλλά είναι η στολή (μπουφάν/παντελόνι) που θα ήθελα να αγοράσω. Ξεφεύγει από τα συνηθισμένα, δεν είναι Dainese και Revit που σχεδόν όλοι έχουν.
Το έχω ψάξει αρκετά και είναι πολύ καλό. Νομίζω πως ο συνδυασμός Alpinestars & GoreTex θα είναι πολύ πετυχημένος και δεν θα απογοητευόμουν. Νομίζω πως αν ήταν φτηνότερο θα πούλαγε περισσότερο. Εγώ θα προχωρούσα αν το έβρισκα σε καλή τιμή.

johnny walker
19-09-2013, 17:58
Είναι άσχετη η ερώτηση μιας και συζητούν σε αυτό το νήμα για Revit-Dainese και εσύ ρωτάς για πανάκριβο Alpinestars, αλλά θα σου απαντήσω το εξής:
Δεν το έχω, αλλά είναι η στολή (μπουφάν/παντελόνι) που θα ήθελα να αγοράσω. Ξεφεύγει από τα συνηθισμένα, δεν είναι Dainese και Revit που σχεδόν όλοι έχουν.
Το έχω ψάξει αρκετά και είναι πολύ καλό. Νομίζω πως ο συνδυασμός Alpinestars & GoreTex θα είναι πολύ πετυχημένος και δεν θα απογοητευόμουν. Νομίζω πως αν ήταν φτηνότερο θα πούλαγε περισσότερο. Εγώ θα προχωρούσα αν το έβρισκα σε καλή τιμή.

Το ηξερα πως κανω λαθος γραφοντας πανω σε αλλο post για αλλη εταιρια αλλα επειδη ειδαοτι το θεμα προχωραει γενικοτερα σκεφτηκα να ρωτησω.Ειμαι ετοιμος να παω να το δοκιμασω και αν μου ειναι οκ να το αγορασω γιατι εκει που ρωτησα μου εκανε πολυ σουπερ τιμη.Σ ευχαριστω φιλε για την βοηθεια.Και μια συγνωμη στα παιδια για το λαθος ποσταρισμα!!!

N4pSt3R
19-09-2013, 18:24
To Durban επιδή μου άρεσε και μένα και ψάχτικα αρκετά έχει ένα αρνητικό!!!Είναι Gor-tex η θερμική επένδηση οπότε το θέμα ανδιαβροχοποίησης το ξεχνάς για το καλοκαίρι γιατί είναι Gor-tex μαζί με micro-fleeze

johnny walker
19-09-2013, 18:44
Εννοεις πως οταν θα βγαζεις την επενδυση για το καλοκαιρ ετσι και σε πετυχει βροχη θα μια μοιαζεις με σφουγγαριστρα?

N4pSt3R
19-09-2013, 19:14
Εννοεις πως οταν θα βγαζεις την επενδυση για το καλοκαιρ ετσι και σε πετυχει βροχη θα μια μοιαζεις με σφουγγαριστρα?



Περίπου ναι!!!

Έχει 600άρα corduara μέν αλλά δεν είναι Gor-tex το jacket!!!Άρα θα πάρεις νερό!!Gor-tex είναι η επένδυση η οποία είναι ταυτόχρονα και θερμική!!!Οπότε πολύ ακριβό για gor-tex επένδυση!!!Έτσι έκανα στροφή και πήγα σε Revit!!!

Αν θες καλό μπουφάν από χαρακτηριστικά σε αυτά τα χρήματα καλύτερα πάνε σε Rukka ή σε Klim!!!

georged
19-09-2013, 19:31
@Napster: δεν διαφωνώ σε αυτά που αναφέρεις γιατί σημαίνει ότι το έχεις ψάξει το θέμα. Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως είναι ότι αναφέρεται σαν GORE-TEX παντού και το γράφει μέχρι και στο στήθος στο μπουφάν:

Alpinestars Durban Gore-Tex Jacket & Pants Review at RevZilla.com - YouTube

N4pSt3R
19-09-2013, 19:47
Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως είναι ότι αναφέρεται σαν GORE-TEX παντού και το γράφει μέχρι και στο στήθος στο μπουφάν:



Τα τεχνικά χαρακτηρηστικά του!!!



Multifabric shell construction.
Lightweight polyamide main construction.
Lightweight protective polyamide inserts.
Superfabric® ceramic coated welded reinforcements.
Zippered air intakes and rear air exhausts on the sleeves, chestand shoulders.
Articulated elbow construction.
Detachable sleeves.
Two waterproof external pockets on front of jacket.
Multiple fit and volume adjustment.
Removable Paclite Gore-Tex® membrane with micro-fleece inserts.
Removable rear large utility pocket.
Lightweight, removable certified elbow and shoulder protectors.
Chest and back pad compartments with PE protective padding (Alpinestars Bio Armor back protector insert and chest guards available as accessory upgrade).
Integrated high visibility reflective stripes.
Internal waist connection zipper for attachment to riding pants.
Bionic Neck Support (BNS) connection system.
2Lt Bladder storage (0.5 when used with BNS).


Και εδώ (http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=630835)οι απόψεις από τα Αμερικανάκια!!!


Εγώ προσωπικά το απέφυγα λόγο τιμής γιατί με τα ίδια χρήματα πήρα set Revit Sand2!

ckalfas
19-09-2013, 21:06
Περιδιαβαίνοντας το νήμα, είδα Στέφανε ότι πήρε νερό στους αγκώνες. Μήπως φορούσες τα γάντια σου μέσα από την αδιαβροχοποίηση, βράχηκαν και πήγε το νερό μέχρι τους αγκώνες;
Υποθέσεις κάνω, απλά επειδή έχω το off track εδώ και πεντέμισυ χρόνια και δεν έχει πάρει σταγόνα!

johnny walker
19-09-2013, 23:06
Σχετικα με το alpinestars.N4pst3R λες πως η αδιαβροχωποιηση ειναι στην εσωτερικη επενδυση και το καλοκαιρι που δεν σου χρειαζεται μπορεις να γινεις μουσκεμα.Βεβαια το ξεκαθαριζει λιγο και στο βιντεακι οταν ο τυπος φοραει την επενδυση και λεει πως αυτη ειναι η προστασια.
Το μπουφακι λοιπον που με προστατευει μεχρι τωρα χειμωνα καλοκαιρι ειναι ενα Dainese gore-tex D DRY το οποιο εχει αφαιρουμενη επενδυση αλλα δεν νομιζω να ειναι gore tex.
Σχετικα με το καλοκαιρι και τη βροχη ειναι οτι το καλοκαιρι δεν βρεχει αλλα μπορει να σε ποιασει μια δυνατη μπορα που ειναι χειροτερο απο ολα.Το μπουφακι μου λοιπον εχει περασει δυο μεγαλα τεστ.Το μεγαλυτερο ειχε διαρκεια 30 λεπτα.Το αποτελεσμα ηταν να γινω παπι απο τη μεση και κατω.Απο πανω δεν περασε τιποτα ουτε απο τις ραφες του φερμουαρ.
Για να τελειωνω.Πιστευετε πως το alpinestars χωρις επενδυση σε μια δυνατη μπορα θα επαιρνε νερο?Να προσθεσω πως το μπουφαν οταν εφτασα σπιτι ηταν ασηκωτο αλλα νομιζω ετσι λειτουργει το gore tex.

N4pSt3R
20-09-2013, 00:09
Περιδιαβαίνοντας το νήμα, είδα Στέφανε ότι πήρε νερό στους αγκώνες. Μήπως φορούσες τα γάντια σου μέσα από την αδιαβροχοποίηση, βράχηκαν και πήγε το νερό μέχρι τους αγκώνες;
Υποθέσεις κάνω, απλά επειδή έχω το off track εδώ και πεντέμισυ χρόνια και δεν έχει πάρει σταγόνα!

Στο θέμα με τα γάντια έχεις δίκιο και είναι κοντά αλλά δεν πήγε ποτέ το μυαλό μου ότι θα έγλυφε νερό μέχρι εκεί πάνω!!!Θα το δω την επόμενη φορά!!Thanks Χρήστο!!

Σχετικα με το alpinestars.N4pst3R λες πως η αδιαβροχωποιηση ειναι στην εσωτερικη επενδυση και το καλοκαιρι που δεν σου χρειαζεται μπορεις να γινεις μουσκεμα.Βεβαια το ξεκαθαριζει λιγο και στο βιντεακι οταν ο τυπος φοραει την επενδυση και λεει πως αυτη ειναι η προστασια.
Το μπουφακι λοιπον που με προστατευει μεχρι τωρα χειμωνα καλοκαιρι ειναι ενα Dainese gore-tex D DRY το οποιο εχει αφαιρουμενη επενδυση αλλα δεν νομιζω να ειναι gore tex.
Σχετικα με το καλοκαιρι και τη βροχη ειναι οτι το καλοκαιρι δεν βρεχει αλλα μπορει να σε ποιασει μια δυνατη μπορα που ειναι χειροτερο απο ολα.Το μπουφακι μου λοιπον εχει περασει δυο μεγαλα τεστ.Το μεγαλυτερο ειχε διαρκεια 30 λεπτα.Το αποτελεσμα ηταν να γινω παπι απο τη μεση και κατω.Απο πανω δεν περασε τιποτα ουτε απο τις ραφες του φερμουαρ.
Για να τελειωνω.Πιστευετε πως το alpinestars χωρις επενδυση σε μια δυνατη μπορα θα επαιρνε νερο?Να προσθεσω πως το μπουφαν οταν εφτασα σπιτι ηταν ασηκωτο αλλα νομιζω ετσι λειτουργει το gore tex.


Το Gor-tex είναι ένα υλικό που δεν ποτίζει!!!H Dainese από ότι ξέρω έχει την σειρά Gor-tex και την σειρά D-DRY οπότε το δικό σου παίζει να μην είναι gor-tex αν κάνω λάθος διορθώστε με!!!

Γνώμη μου είναι ότι κάποια στιγμή θα πάρει νερό και αν είσαι κοντά στο σπίτι σου δεν παίζει θέμα αν είσαι όμως 3000χλμ μακρία τότε αλλάζουν οι παράγοντες!!!

georged
20-09-2013, 00:18
Το Gor-tex είναι ένα υλικό που δεν ποτίζει!!!H Dainese από ότι ξέρω έχει την σειρά Gor-tex και την σειρά D-DRY οπότε το δικό σου παίζει να μην είναι gor-tex αν κάνω λάθος διορθώστε με!!!


Σωστἀ τα λες! Τη σειρά D-DRY την έβγαλε μετά τη Goretex για να βγάλει φτηνότερα τζάκετς (βέβαια εδω και κάποια χρόνια κυκλοφορούν παράλληλα και οι 2 σειρές\υλικά). Είναι πατέντα της Dainese το λεγόμενο D-DRY. Δεν ξέρω κατα πόσο λειτουργεί, εγώ έχω Goretex της Dainese και δεν περνάει σταγόνα.

N4pSt3R
20-09-2013, 01:37
Σωστἀ τα λες! Τη σειρά D-DRY την έβγαλε μετά τη Goretex για να βγάλει φτηνότερα τζάκετς (βέβαια εδω και κάποια χρόνια κυκλοφορούν παράλληλα και οι 2 σειρές\υλικά). Είναι πατέντα της Dainese το λεγόμενο D-DRY. Δεν ξέρω κατα πόσο λειτουργεί, εγώ έχω Goretex της Dainese και δεν περνάει σταγόνα.



Είναι outshell ή μεμβράνη το δικό σου???Και αν είναι outshell ποτίζει ή όχι?

georged
20-09-2013, 10:37
Είναι outshell ή μεμβράνη το δικό σου???Και αν είναι outshell ποτίζει ή όχι?


Καλή ερώτηση αλλά δεν μπορώ να στην απαντήσω.
Δεν θυμάμαι καν πλέον πως λέγεται το μοντέλο και στις ετικέτες δεν το γράφει (είναι 8-9 χρονών τζάκετ) για να το ψάξω στο ιντερνετ.
Αλλά μπορώ να πω το εξής: δεν είναι 4 εποχών. Είναι για χειμώνα.
Αποτελείται από το τζάκετ (που έχει και το goretex) και από μια εσωτερική επένδυση. Την επένδυση τη βάζω από τους 10 βαθμόυς κελσίου και κάτω.
Δεν ποτίζει. Τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω εγώ. 'Οταν γυρίζω από κατακλυσμό βροχής και το βάζω στη κρεμάστρα ζήτημα να πέσουν 10 σταγόνες νερό στο πάτωμα.

Με τα Revit τι παίζει? Κατάστεγνα μένουν ή κρατάει νερό και απλά δεν περνάει/δεν φτάνει στο σώμα?

N4pSt3R
20-09-2013, 11:02
Καλή ερώτηση αλλά δεν μπορώ να στην απαντήσω.
Δεν θυμάμαι καν πλέον πως λέγεται το μοντέλο και στις ετικέτες δεν το γράφει (είναι 8-9 χρονών τζάκετ) για να το ψάξω στο ιντερνετ.
Αλλά μπορώ να πω το εξής: δεν είναι 4 εποχών. Είναι για χειμώνα.
Αποτελείται από το τζάκετ (που έχει και το goretex) και από μια εσωτερική επένδυση. Την επένδυση τη βάζω από τους 10 βαθμόυς κελσίου και κάτω.
Δεν ποτίζει. Τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω εγώ. 'Οταν γυρίζω από κατακλυσμό βροχής και το βάζω στη κρεμάστρα ζήτημα να πέσουν 10 σταγόνες νερό στο πάτωμα.

Με τα Revit τι παίζει? Κατάστεγνα μένουν ή κρατάει νερό και απλά δεν περνάει/δεν φτάνει στο σώμα?


Άρα είναι outshell Gore-tex και όχι μεμβράνη!!Η μεμβράνη είναι καθαρά θερμική!!!

Τα Revit έχουν μία ενδιάμεση μεμβράνη αδιαβροχοποίησης!!!

squad
20-09-2013, 11:39
εγω παντως το ξανα λεω ριξε και μια ματια εδω (dainese teren) μοντελο αρχες του 13

http://i42.tinypic.com/2s964d4.jpg

http://i42.tinypic.com/33vjh45.jpg

johnny walker
20-09-2013, 20:11
Μια ματια εγω παντως εριξα αλλα δεν με συκγινησε κιολας!Σε χρωμα παντως φαιρνει λιγο στη σειρα rally3 της bmw.Δεν ξερω λεω να επενδυσω προς alpinestars!Αν και πιστευω πως σε μακρινα ταξιδια δεν πας διχως αδιαβροχα.Η χειροτερη περιπτωση ειναι μονοημερη και να σε ποιασει κατακλυσμος οταν εισαι καμια 200 με 300χιλ μακρια.Εκει μπορει να τεσταριστουν οι αντοχες ολων!!!