PDA

View Full Version : Ποιά είναι η γνώμη σας για τη πώληση του Λιμανιού στους Κινέζους.


VILLY
05-01-2009, 12:59
http://www.agorapress.gr/el/news.php?n=169
Επίσης πολύ καλή άποψη διατυπώθηκε και εδώ από άλλο συντάκτη.... http://www.agorapress.gr/el/news.php?n=185

Το Λιμάνι μας ήταν το επόμενο ξεπούλημα.
Οταν ήμουν φαντάρος και υπηρέτησα το 1984-1986 στο Α2 (ασφάλεια) έμαθα τοτε ότι τα σημεία "κλειδιά" της χώρας που πρέπει να φυλάμε με νύχια και με δόντια είναι :
Το λιμάνι, το Αεροδρόμιο, οι τηλεπικοινωνίες, οι οδικές αρτηρίες, τα καύσιμα και οι τράπεζες.
Το λιμάνι ανήκει στους Κινέζους πλέον για 35 χρόνια
Το αεροδρόμιο στους Γερμανούς
Οι τηλεπικοινωνίες στην Siemens, στη Vodafone, στη Wind.
στις οδικές αρτηρίες μπήκαν ήδη οι Γερμανοί (βλέπε Αττική οδό και διόδια εθνικών οδών)
τα καύσιμα αποτελούν ένα ερωτηματικό
και τέλος οι τράπεζες... αστα να πάνε... εκεί χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα!!

Συνεπώς μήπως μιλάμε ότι η χώρα έγινε μια τεράστια πολυεθνική και για αυτό δεν μας αφήνουν πλέον να αγιάσουμε?

Arkas
05-01-2009, 14:02
Φίλε Βασίλη,
με όλο τον σεβασμό προς το πρόσωπό σου, αγγίζεις με το post σου ένα πολύ ευαίσθητο πολιτικό θέμα.

Μέσα στο forum υπάρχουν μέλη που ανήκουν ή δεν ανήκουν σ' όλες τις πολιτικές παρατάξεις.

Θα είναι, πιστεύω, κρίμα να μπούμε στην διαδικασία κριτικής μιας καθαρά κυβερνητικής απόφασης, που στην συγκεκριμένη στιγμή αποφάσισε να εκχωρήσει την διαχείριση του λιμένος Πειραιώς για Χ χρόνια. Κι' αυτό, όχι γιατί δεν επιθυμούμε την άσκηση κριτικής σε οποιοδήποτε πολιτικό φορέα ή κόμμα αλλά γιατί, κατά την γνώμη μου, υπάρχουν πολλοί άλλοι προσφορότεροι τόποι για κάτι τέτοιο.

Θερμή παράκληση: Ας αφήσουμε έξω από την παρέα μας πράγματα που μπορεί να μας φέρουν σε αντεγκλήσεις και αντιπαραθέσεις.

Σε ευχαριστώ,
Δημήτρης.

Κύρος Γρανάζης
05-01-2009, 15:49
Έχω την αίσθηση ότι η συμφωνία για την εκχώρηση της εκμετάλλευσης του λιμένος ακυρώθηκε.
Συνεπώς δεν υφίσταται θέμα.
Συμφωνώ επίσης ότι κρίσης σε κομματικές ή κυβερνητικές θέσης κρύβουν την παγίδα των κομματικών αντιπαραθέσεων μέσα στο φόρουμ.

Και τέλος ο δικός μου προβληματισμός επί του θέματος είναι γιατί εμείς οι νεοέλληνες δεν μπορούμε να θυσιάσουμε το προσωπικό συμφέρον για χάρη του κοινωνικού.
Κοινώς γιατί κοιτάμε μόνο την πάρτη μας και αφήνουμε όλα τα άλλα να γίνουν στάχτη και μπούρμπερη.
Βλέπε λιμάνια, δημόσιες υπηρεσίες, ΔΕΚΟ και σημαντικότερο όλων Περιβάλλον.

skippybi
05-01-2009, 17:47
Φίλε Βασίλη,
με όλο τον σεβασμό προς το πρόσωπό σου, αγγίζεις με το post σου ένα πολύ ευαίσθητο πολιτικό θέμα.

Μέσα στο forum υπάρχουν μέλη που ανήκουν ή δεν ανήκουν σ' όλες τις πολιτικές παρατάξεις.

Θα είναι, πιστεύω, κρίμα να μπούμε στην διαδικασία κριτικής μιας καθαρά κυβερνητικής απόφασης, που στην συγκεκριμένη στιγμή αποφάσισε να εκχωρήσει την διαχείριση του λιμένος Πειραιώς για Χ χρόνια. Κι' αυτό, όχι γιατί δεν επιθυμούμε την άσκηση κριτικής σε οποιοδήποτε πολιτικό φορέα ή κόμμα αλλά γιατί, κατά την γνώμη μου, υπάρχουν πολλοί άλλοι προσφορότεροι τόποι για κάτι τέτοιο.

Θερμή παράκληση: Ας αφήσουμε έξω από την παρέα μας πράγματα που μπορεί να μας φέρουν σε αντεγκλήσεις και αντιπαραθέσεις.

Σε ευχαριστώ,
Δημήτρης.
+850!!!;)

gs1150
05-01-2009, 18:03
Φίλε Βασίλη,
με όλο τον σεβασμό προς το πρόσωπό σου, αγγίζεις με το post σου ένα πολύ ευαίσθητο πολιτικό θέμα.

Μέσα στο forum υπάρχουν μέλη που ανήκουν ή δεν ανήκουν σ' όλες τις πολιτικές παρατάξεις.

Θα είναι, πιστεύω, κρίμα να μπούμε στην διαδικασία κριτικής μιας καθαρά κυβερνητικής απόφασης, που στην συγκεκριμένη στιγμή αποφάσισε να εκχωρήσει την διαχείριση του λιμένος Πειραιώς για Χ χρόνια. Κι' αυτό, όχι γιατί δεν επιθυμούμε την άσκηση κριτικής σε οποιοδήποτε πολιτικό φορέα ή κόμμα αλλά γιατί, κατά την γνώμη μου, υπάρχουν πολλοί άλλοι προσφορότεροι τόποι για κάτι τέτοιο.

Θερμή παράκληση: Ας αφήσουμε έξω από την παρέα μας πράγματα που μπορεί να μας φέρουν σε αντεγκλήσεις και αντιπαραθέσεις.

Σε ευχαριστώ,
Δημήτρης.





+ 1000:(:(:(

Bmwnek
05-01-2009, 18:55
Συγνώμη αλλά θα ήθελα να απαντήσω στο θέμα που άνοιξε ο Villy και να πω αυτό:

Αν είναι να δουλεύουν στην εντέλεια και να εξυπηρετούνται οι πολίτες ας τα αγοράσουν όποιοι θέλουν,...
Καλώς ή κακώς, η παγκοσμιοποίηση έχει ξεκινήσει και δεν είναι Ελληνικό φαινόμενο να πωλούνται μεγάλοι οργανισμοί σε ξένους πολυεθνικούς κολοσσούς!!!
Άντε μήπως και ξεκινήσει και δουλέψει τίποτα σε αυτή τη χώρα!!!

Η γραφόμενά μου δεν εμπεριέχουν πολιτικά ή παραπολιτικά μηνύματα.

VILLY
05-01-2009, 21:21
Φίλοι μου το θέμα δεν είναι πολιτικό και δε βλέπω το λόγο που το πρεσεγγίσατε έτσι.
Είναι άκρως κοινωνικό και διακυδεύεται το μέλλον μας και το μέλλον των παιδιών μας εδώ.
Σε κάθε περίπτωση εγώ δε το ανέβασα για να ανοίξουμε πολιτική συζήτηση επί κυβερνητικών αποφάσεων.
Αλλωστε τα σημεία που αναφέρομαι όπως πώληση και άλλων θεσμικών θέσεων της χώρας μας (αεροδρόμιο-Αττική οδό κλπ) έχουν γίνει από προγενέστρες κυβερνήσεις συνεπώς το θέμα είναι υπερκομματικό.
Εν κατακλείδι δε θεωρώ πολιτική αυτή τη συζήτηση και αν θέλετε κι ακόμα ... έχει απασχολήσει πάρα πολά forum στα οποία σε κανένα εξ αυτών δεν παρακολούθησα αιχμές κατά συγκεκριμένων πολιτικών παρατάξεων.
Είναι
Τέσπα ότι θέλει ... η ομήγυρης!:Χαμόγελο:

PortoLeone
09-01-2009, 17:49
Φίλε Βασίλη,
με όλο τον σεβασμό προς το πρόσωπό σου, αγγίζεις με το post σου ένα πολύ ευαίσθητο πολιτικό θέμα.

Μέσα στο forum υπάρχουν μέλη που ανήκουν ή δεν ανήκουν σ' όλες τις πολιτικές παρατάξεις.

Θα είναι, πιστεύω, κρίμα να μπούμε στην διαδικασία κριτικής μιας καθαρά κυβερνητικής απόφασης, που στην συγκεκριμένη στιγμή αποφάσισε να εκχωρήσει την διαχείριση του λιμένος Πειραιώς για Χ χρόνια. Κι' αυτό, όχι γιατί δεν επιθυμούμε την άσκηση κριτικής σε οποιοδήποτε πολιτικό φορέα ή κόμμα αλλά γιατί, κατά την γνώμη μου, υπάρχουν πολλοί άλλοι προσφορότεροι τόποι για κάτι τέτοιο.

Θερμή παράκληση: Ας αφήσουμε έξω από την παρέα μας πράγματα που μπορεί να μας φέρουν σε αντεγκλήσεις και αντιπαραθέσεις.

Σε ευχαριστώ,
Δημήτρης.
Σωστός ο Arkas.