PDA

View Full Version : Σοβαρές ανεπάρκειες στην ελληνική δικαιοσύνη


frits
29-03-2013, 20:39
Κομισιόν: Σοβαρές ανεπάρκειες στην ελληνική δικαιοσύνη

Σύμφωνα με τον Πίνακα Επιδόσεων του συστήματος δικαιοσύνης που δημοσίευσε χθες (28 Μαρτίου) η Κομισιόν, διαπιστώθηκαν σοβαρές ανεπάρκειες στην ελληνική δικαιοσύνη. Τα στοιχεία αναλυτικά.


Πηγή: EurActiv.gr
Δημοσίευση: 29/03/2013 - 18:33
http://www.skai.gr/files/temp//43ADE1858D42F6FDF5CA737A84DA4EEB.jpg
[/URL]
Σοβαρές ανεπάρκειες στη λειτουργία της ελληνικής δικαιοσύνης καταγράφονται στον Πίνακα Επιδόσεων του συστήματος δικαιοσύνης που δημοσίευσε χθες (28 Μαρτίου) η Κομισιόν.

Συγκεκριμένα στον Πίνακα αναφέρεται πως στα ελληνικά δικαστήρια χρειάζονται 509,5 ημέρες για να τελεσιδικήσει μια υπόθεση, περίπου δηλαδή τριπλάσιο αριθμό ημερών από τον ευρωπαϊκό μέσο όρο.

Ακόμη διαπιστώνει ένα από τα χαμηλότερα ποσοστά σε ευρωπαϊκό επίπεδο στην «ηλεκτρονική επικοινωνία δικαστηρίων και αντιδίκων» καθώς και ζητήματα αναφορικά με την ανεξαρτησία της δικαιοσύνης, αναφέροντας στοιχεία του Παγκόσμιου Οικονομικού Φόρουμ για την «αντίληψη ανεξαρτησίας της δικαιοσύνης μεταξύ των πολιτών», κατατάσσοντας την Ελλάδα στην 4η χειρότερη θέση την ΕΕ 98η παγκοσμίως.

Επίσης, κάνει λόγο και για μεγάλο αριθμό δικηγόρων συγκριτικά με τον ελληνικό πληθυσμό καθώς και δικαστών, τονίζοντας ότι ενώ ο ευρωπαϊκός μέσος όρος είναι 18,9 δικαστές ανά 100,000 κατοίκους, στην Ελλάδα για τον ίδιο αριθμό κατοίκων αντιστοιχούν 29,3 δικαστές.

Σημειώνεται ότι η Κομισιόν συνέταξε έναν «Πίνακα Επιδόσεων» για να συγκρίνει τα συστήματα Δικαιοσύνης των κρατών μελών, σε μια προσπάθεια να αξιολογήσει τον τρόπο που μπορούν να επηρεάσουν τα δικαστήρια την οικονομική ανάπτυξη.

Η Κομισιόν λεει ότι η ποιότητα των εθνικών δικαστηρίων μπορεί να επηρεάσει ολόκληρη την ΕΕ, καθώς η έλλειψη εφαρμογής του ευρωπαϊκού δικαίου σε ένα δικαστήριο μπορεί να έχει επίδραση στην ενιαία αγορά όπως επίσης και να υπονομεύσει τα δικαιώματα των πολιτών και των επιχειρήσεων που δραστηριοποιούνται εκτός συνόρων.
Πηγή: [URL]http://www.skai.gr/news/greece/article/227784/komision-sovares-aneparkeies-stin-elliniki-dikaiosuni/#ixzz2Ox0KuGjq (http://googleads.g.doubleclick.net/aclk?sa=L&ai=CXK-VXM5VUe-0Dorr8AOH34GQCoDDg8sF8J-WuI8BwI23ARACIOS-8QwoAlC34rLr-v____8BYK0CyAEBqQKtZClMtn61PqgDAaoEmQFP0GxA92ibVkHkMAvAUhbawQWO7jtIlUhJrGf3kedtkJXdBDXRWBw_uFWSc8aYxaVhsTx4iNFIqX1Xc9m8NSFe67mDUWccGSMh-l9xOXxyzaAMisnihS9iNsmDJsUmJj1NZxCQ71hUgzAbzZctPC2IOaiiJhsdDgFgkuy7acXFs_8v4dmYfNpHlb5YXSuKsH-BL22KuESgG_iAB5jbji0&num=2&sig=AOD64_3-OKMGmw_pxQtqpukHP8ufWe2kAw&client=ca-pub-6466988881678163&adurl=http://www.dosenergy.gr/%25CF%2580%25CF%2581%25CE%25BF%25CF%2583%25CF%2586%25CE%25BF%25CF%2581%25CE%25B1-%25CE%25B1%25CE%25B9%25CE%25BF%25CE%25BB%25CE%25B9%25CE%25BA%25CE%25BF%25CF%2585-%25CF%2580%25CE%25B1%25CF%2581%25CE%25BA%25CE%25BF%25CF%2585-50kw/)

ortho
29-03-2013, 21:47
Δεν πάει να μαμηθεί η Κομισιόν λέω γω;! Καταπώς τη συμφέρει κάθε φορά!!!:u57::u57::u57::u57::u57::u57::u57::u57:

frits
30-03-2013, 01:19
Δεν πάει να μαμηθεί η Κομισιόν λέω γω;! Καταπώς τη συμφέρει κάθε φορά!!!:u57::u57::u57::u57::u57::u57::u57::u57:

Αυτό έχεις να σχολιάσεις μόνο από το άρθρο ; Μάλλον δεν έχεις μπλέξει ποτέ με δικαστήριο..:rolleyes:

paschalis
30-03-2013, 07:35
Σημειώνεται ότι η Κομισιόν συνέταξε έναν «Πίνακα Επιδόσεων»
για να συγκρίνει τα συστήματα Δικαιοσύνης των κρατών μελών, σε μια προσπάθεια να αξιολογήσει τον τρόπο που μπορούν να επηρεάσουν τα δικαστήρια την οικονομική ανάπτυξη.




Aυτο ειναι το ζουμι..:rolleyes:
Θα μας στειλουν και δικαστηρια για να
δικασουν την κατανομη των -πρωην- εθνικων πλουτων.
Η απλα εριξε κανενας γραφικος και ξεχασμενος δικαιος
καμμια καμπανα σε κανενα σουπερμαρκετ...

gepol
30-03-2013, 08:23
Είχα ατύχημα 1/5/2007... υπήρξε τραυματισμός μου, εξ ου και ποινικό δικαστήριο...

Το ποινικό δικαστήριο έγινε 21/3/2013...

Για ανεπάρκεια μιλάτε, δεν καταλαβαίνω ....:D:D:D

ortho
30-03-2013, 10:18
Αυτό έχεις να σχολιάσεις μόνο από το άρθρο ; Μάλλον δεν έχεις μπλέξει ποτέ με δικαστήριο..:rolleyes:

Εχεις καμιά υπόδειξη για το τι θα σχολιάσω Σταύρο;

GeorgeP
30-03-2013, 10:54
Δεν πάει να μαμηθεί η Κομισιόν λέω γω;! Καταπώς τη συμφέρει κάθε φορά!!!:u57::u57::u57::u57::u57::u57::u57::u57:

Δεν λες και καλα που υπαρχει η κομισιον, ειδικα τωρα, ουτως ωστε να γινει κατι με τους αχρηστους δικαστες που αποφασιζουν απο μονοι τους ΚΑΙ για τους εαυτους τους?
Ξερεις τι σημαινει Δικαστικη εξουσια? Η δικαστική εξουσία είναι ανεξάρτητη της εκτελεστικής και της νομοθετικής, φανταζομαι αντιλαμβανεσαι τι σημαινει αυτο
Διαβασε τι γραφει ο Πασχαλης πιο πανω και κρατα το....διοτι αυτο ειναι το ζουμι και αυτο ειναι για το οποιο δεν πρεπει ουτε βεβαια θα παει να μαμηθει η κομισιον. Τα προστιμα που θα επιβαλει η μαμημενη κομισιον για αυτο το ζουμι θα τα πληρωσεις εσυ κι εγω.................παλι.

Γιατι σε ενοχλει η κομισιον και καθε τι ευρωπαικο? γιατι σε ενοχλει η τροικα που μας λεει να κανουμε τα αυτονοητα κι εμεις δεν τα κανουμε για να προστατεψουμε τους ημετερους? Το ξερεις οτι σε δυο δημοτικα σχολεια διδασκουν δασκαλοι που εχουν κατηγοριες για παιδεραστια (http://news247.gr/eidiseis/koinonia/eglima/paiderastes_didaskoyn_atimwrhtoi_sta_sxoleia.1921727.html) των οποιων οι υποθεσεις δεν εχουν εκδικαστει λογω κωλυσιεργειας των δικαστων? η Κομισιον μας φταιει?

ortho
30-03-2013, 11:34
Αρχίζω σιγά σιγά και βαριέμαι.......για σένα το γράφω Γιώργο, κάνεις αιώνες να μπεις και πρώτη δουλειά σου είναι να σχολιάσεις τα δικά μου σχόλια, δε βαρέθηκες; Κι είσαι σίγουρος ότι η Κομισιόν κάνει καλά τη δουλειά της; Και μη μου τα λες εμένα, να κοιτάξεις τα μούτρα σου στον καθρέφτη και να σκεφτείς τι ψήφιζες τόσα χρόνια. Και να αναλογιστείς ότι η ανεξαρτησία της δικαιοσύνης εξαντλείται στον καθορισμό των μισθών των δικαστικών. Δε γράφω άλλα για να μη με ψάχνουν για αυτόφωρο.....

GeorgeP
30-03-2013, 11:56
Αρχίζω σιγά σιγά και βαριέμαι.......για σένα το γράφω Γιώργο, κάνεις αιώνες να μπεις και πρώτη δουλειά σου είναι να σχολιάσεις τα δικά μου σχόλια, δε βαρέθηκες; Κι είσαι σίγουρος ότι η Κομισιόν κάνει καλά τη δουλειά της; Και μη μου τα λες εμένα, να κοιτάξεις τα μούτρα σου στον καθρέφτη και να σκεφτείς τι ψήφιζες τόσα χρόνια. Και να αναλογιστείς ότι η ανεξαρτησία της δικαιοσύνης εξαντλείται στον καθορισμό των μισθών των δικαστικών. Δε γράφω άλλα για να μη με ψάχνουν για αυτόφωρο.....

απλα απαραδεκτος...............και συμπαθα με.
Ισως δεν εχεις φτασει ποτε στο σημειο των 14 ωρων επιπονης συνεχους εργασιας 7 ημερες την εβδομαδα ουτως ωστε να μην σου μενει χρονος για να σχολιαζεις γραφομενα φιλων σου...........
Ο χρονος που μου απομενει φιλε Γιαννη ειναι για να κοιμαμαι μονον. Η χθεσινη ολοκληρη και η σημερινη μιση ελευθερη μερα οπου σε σχολιαζω οφειλεται σε ατυχημα που ειχα με το ταξι το οποιο ειναι στο φαναρτζιδικο. Σημερα θα ειναι ετοιμο οποταν θα απαλλαγεις απο την παρουσια μου και τα σχολια μου για καμποσο παλι διαστημα.

Σε φιλω κι οχι δεν βαρεθηκα, ουτε βαριεμαι ποτε σε οτι κι αν κανω............

ortho
30-03-2013, 12:07
Το κείμενο της Κομισιόν είναι εδώ http://ec.europa.eu/justice/effective-justice/files/cepej_study_justice_scoreboard_en.pdf, αναφέρεται στην Ελλάδα από τη σελίδα 221. Δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις και τα αγγλικά μου σε αυτό το επίπεδο δεν επαρκούν, αλλά είναι ανάλυση του συστήματος απονομής δικαιοσύνης στις 27 χώρες της ΕΕ. Στο τέλος κάθε ανάλυσης προχωρά σε διαπιστώσεις και συστάσεις.


Ο διπλάσιος αριθμός ημερών που απαιτούνται στην Ελλάδα σε σχέση με τον μέσο όρο της ΕΕ αναφέρεται σε μη ποινικές δίκες. Μην ξεχνάμε ότι οι Ελληνες είμαστε μηνυσόkαυλοι, δε φταίνε τα δικαστήρια για αυτό. Αν θυμάστε, όποιος θέλει να κάνει μήνυση πρέπει να καταβάλλει 100 ευρώ, σε μιά προσπάθεια να μειωθεί ο αριθμός τους και να αποφορτιστούν τα δικαστήρια.

Το κείμενο πάντως δε λέει ή τέλος πάντων εγώ δε βρήκα ή δεν είδα να μιλά για κυρώσεις, συστάσεις κάνει.

Και μιλάμε για το ότι δεν υπάρχει ηλεκτρονική επικοινωνία στη Δικαιοσύνη, τι λέμε ρε παιδιά;! Εδώ δε συνδέονται οι ΔΟΥ μεταξύ τους, πλάκα κάνουμε;!

Οσο κάποιοι δε χάνουν τις θέσεις τους προκοπή δε θα δούμε. Ξέρει κανείς πόσα ατελείωτα χρήματα έχουν δοθεί για την Κοινωνία της Πληροφορίας; Που έχουν πάει; Γιατί ακόμη και σήμερα πρέπει να μπλέκουμε με την κρατική γραφειοκρατία;

ortho
30-03-2013, 12:10
Η χθεσινη ολοκληρη και η σημερινη μιση ελευθερη μερα οπου σε σχολιαζω οφειλεται σε ατυχημα που ειχα με το ταξι το οποιο ειναι στο φαναρτζιδικο. Σημερα θα ειναι ετοιμο οποταν θα απαλλαγεις απο την παρουσια μου και τα σχολια μου για καμποσο παλι διαστημα.[/COLOR][/SIZE][/FONT]

Σε φιλω κι οχι δεν βαρεθηκα, ουτε βαριεμαι ποτε σε οτι κι αν κανω............

Αυτό κατάλαβες; Οτι με ενοχλεί η παρουσία σου;! Κάνει μέγα λάθος, εγώ σε θεωρώ φίλο μου και θεωρώ ότι με γνωρίζεις καλύτερα για να μην καταλαβαίνεις ότι το αρχικό μου σχόλιο είναι πολιτικό κι όχι επί της ουσίας. Προσεχτικά στο δρόμο φίλε, κι επειδή είσαι ψηλός να κάνεις συχνά στάση για ξεμούδιασμα, δεν είναι ώρα για προβλήματα στον αυχένα και την πλάτη.

GeorgeP
30-03-2013, 12:16
Αυτό κατάλαβες; Οτι με ενοχλεί η παρουσία σου;! Κάνει μέγα λάθος, εγώ σε θεωρώ φίλο μου και θεωρώ ότι με γνωρίζεις καλύτερα για να μην καταλαβαίνεις ότι το αρχικό μου σχόλιο είναι πολιτικό κι όχι επί της ουσίας. Προσεχτικά στο δρόμο φίλε, κι επειδή είσαι ψηλός να κάνεις συχνά στάση για ξεμούδιασμα, δεν είναι ώρα για προβλήματα στον αυχένα και την πλάτη.



:ye02: thanks mate!!!!

GeorgeP
30-03-2013, 12:19
Το κείμενο της Κομισιόν είναι εδώ http://ec.europa.eu/justice/effective-justice/files/cepej_study_justice_scoreboard_en.pdf, αναφέρεται στην Ελλάδα από τη σελίδα 221. Δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις και τα αγγλικά μου σε αυτό το επίπεδο δεν επαρκούν, αλλά είναι ανάλυση του συστήματος απονομής δικαιοσύνης στις 27 χώρες της ΕΕ. Στο τέλος κάθε ανάλυσης προχωρά σε διαπιστώσεις και συστάσεις.


Ο διπλάσιος αριθμός ημερών που απαιτούνται στην Ελλάδα σε σχέση με τον μέσο όρο της ΕΕ αναφέρεται σε μη ποινικές δίκες. Μην ξεχνάμε ότι οι Ελληνες είμαστε μηνυσόkαυλοι, δε φταίνε τα δικαστήρια για αυτό. Αν θυμάστε, όποιος θέλει να κάνει μήνυση πρέπει να καταβάλλει 100 ευρώ, σε μιά προσπάθεια να μειωθεί ο αριθμός τους και να αποφορτιστούν τα δικαστήρια.

Το κείμενο πάντως δε λέει ή τέλος πάντων εγώ δε βρήκα ή δεν είδα να μιλά για κυρώσεις, συστάσεις κάνει.

Και μιλάμε για το ότι δεν υπάρχει ηλεκτρονική επικοινωνία στη Δικαιοσύνη, τι λέμε ρε παιδιά;! Εδώ δε συνδέονται οι ΔΟΥ μεταξύ τους, πλάκα κάνουμε;!

Οσο κάποιοι δε χάνουν τις θέσεις τους προκοπή δε θα δούμε. Ξέρει κανείς πόσα ατελείωτα χρήματα έχουν δοθεί για την Κοινωνία της Πληροφορίας; Που έχουν πάει; Γιατί ακόμη και σήμερα πρέπει να μπλέκουμε με την κρατική γραφειοκρατία;





πρωτα οι συστασεις, μετα το ευρωκοινοβουλιο και τελος οι κυρωσεις.....οπως εγινε και με τους ρυπους της ΔΕΗ λογω λιγνιτη που σημερα πληρωνουμε ΟΛΟΙ μας μεσω των αυξησεων της ΔΕΗ.

Ετσι λειτουργει η ΕΕ.

ortho
30-03-2013, 12:21
:ye02: thanks mate!!!!

:di55::di55:

Δε βρήκα άλλο με φιλιά! μη μας κρεμάσουν και κουδούνια!:)