PDA

View Full Version : ΞΕΡΑΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΣΤΗΝ ΤΑΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ


mpekas kostas
31-03-2013, 15:56
ΕΠΕΙΔΗ ΟΤΑΝ ΕΠΡΕΠΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ, Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ Ο ΗΛΙΟΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ "ΠΑΞΙΜΑΔΙ"....ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ, ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΦΑΓΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΓΔΑΡΩ ΚΑΙ ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΣΗΜΑΔΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΣΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΩΡΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΞΕΚΟΛΛΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΞΕΡΑΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ;;;
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΛΥΣΕ ;;; OXI TIΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ :u55:


http://img171.imageshack.us/img171/7107/20130317711.jpg

DoctorAbo
31-03-2013, 16:41
Μπέκα'μ γειάσου ! Η γυναίκα μου θα σου σύστηνε να στάξεις ξύδι προσεκτικά πάνω από το παξιμάδι και να το αφήσεις να ενεργήσει. Στη συνέχεια με πλαστικό αιχμηρό αντικείμενο να το ξηλώσεις. :)

Αν δουλέψει πες το να το κάνω και γω :(

JohnGS1100
31-03-2013, 16:45
Σπρευ καθαρισμού καρμπυρατέρ + πλαστικό (http://www.mauroudis.gr/images/uploads/file/petsetes/12.jpg) σφουργγάρι πιάτων. Ψεκάζεις και μετά 2-3 δεύτερα τρίβεις ελαφρά μέχρι να βγει, εύκολο είναι. Πριν το σφουγγάρι παίρνεις τα "χοντρά" με πλαστική (http://www.autopower.gr/565-1357-thickbox/xystra-pagou.jpg) σπάτουλα που καθαρίζουν τζάμια από τον πάγο.

Εναλλακτικά αντί σπρέυ χρησιμοποιείς πετρέλαιο, μόνο που το αφήνεις να ενεργήσει περισσότερο (δε διαβρώνει τα μέταλλα).

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
31-03-2013, 17:39
Όλα τα αυτοκόλλητα, τα βγάζω με WD40 ... ή ένα άλλο οποιοδήποτε αντισκωριακό ...

Ακόμη κι αυτά, που κολλάνε καθημερινά τα "καλά παιδιά" στην είσοδο της πολυκατοικίας ...

Επειδή περιέχει πετρέλαιο, όπως είπε παραπάνω ο Γιάννης, "αναλιγώνει" την κόλλα και φεύγει ...

Το χάρτινα αυτοκόλλητα, φεύγουν στο δευτερόλεπτο ...

Τα πλαστικά/πλαστικοποιημένα, θέλουν ώρα κ 2,3 φορές ψέκασμα ....

Βέβαια, στην δική σου περίπτωση που είναι ξεραμένο, θα χρειαστεί χρόνος για να "μουλιάσει" ... αλλά μετά φεύγει με το νύχι ...

Υ.Γ.Αν δουλέψει με το ξύδι, θα ήθελα να το ξέρω, για να το κάνω κι εγώ ... αν κ θα το φοβόμουν το ξύδι πάνω στα χρώματα ...


.

mpekas kostas
31-03-2013, 17:39
Μπέκα'μ γειάσου ! Η γυναίκα μου θα σου σύστηνε να στάξεις ξύδι προσεκτικά πάνω από το παξιμάδι και να το αφήσεις να ενεργήσει. Στη συνέχεια με πλαστικό αιχμηρό αντικείμενο να το ξηλώσεις. :)

Αν δουλέψει πες το να το κάνω και γω :(

DOCTOR ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΣ ΚΑΛΑ...ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΠΑΜΕ...ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΦΑΜΕ :sm3::sm3::sm3: ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ...ΜΑ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΜΠΟΝΤΡΙΝΙ :lo19::lo19::lo19: ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΩ....

PanLampro
31-03-2013, 17:47
Πολυ νερο, να μουλιασει, κι απο πανω ενα πολυ βρεμμενο βετεξ πολυ ώρα για να μουλιασει κι αλλο. και μετα ξανα νερό στο βετεξ να μουλιασει ακομα περισσότερο. Και μετα σιγα σιγα απο την ακρη με το νυχι. Οχι μεταλλική ξυστρα, θα χαραξεις στη σαγρε μπογια. Μαλλον οχι σφουγγαρακι γιατι κολλαει η κολλα του αυτοκολλητου και το αχρηστευει. υπομονη θελει

Πάνος
31-03-2013, 21:55
Με επιφύλαξη προτείνω και αλοιφή που γυαλίζουμε τις επιφάνειες στα αυτοκίνητα. Δίνει ομοιόμορφη τελική επιφάνεια, ωστόσο μπορεί να την κάνει πολύ γυαλιστερή και να μην αρέσει.

zandesiro
31-03-2013, 22:22
Βαλε ενα καρμπον αυτοκολλητο ταπας ρεζερβουαρ απο πανω και δεν θα χρειαζετε να το βλεπεις πια, ασε που θα γινει και πιο ομορφο.....:D:re26::ye32:

georged
31-03-2013, 23:44
λοιπόν, σου έχω τη λύση. Είναι η πιο φτηνή και η πιο αστεία.
Βούτυρο!
Βάλε βούτυρο για κάνα 5λεπτο και μετά με ένα πανάκι άρχισε να το τρίβεις.
Θα δείς που θα εξαφανιστεί, ίχνος δεν θα μείνει.

Κόλπο που μου το είπαν στη Σουηδία για να βγάλω κάτι αυτοκόλλητα και δουλεύει σε όλες τις επιφάνειες

JohnGS1100
31-03-2013, 23:45
Δοκίμασες να το κατουρήσεις :sm7::sm7:

vaska
01-04-2013, 05:45
Εμείς στο μαγαζί που συχνά πυκνά πρέπει ν' αφαιρούμε αυτοκόλλητες ταμπέλες, χρησιμοποιούμε αυτό
DATA FLASH DF 1220 Label Removal Spray Remover - Σ... - Easy Buy World (http://www.ebw.gr/el/product/12927/DATA-FLASH-DF-1220-Label-Removal-Spray-Remover-Sprey-gia-afairesi-etiketon-8)

αλλά υπάρχει και σε ρευστό όπως αυτό
Label remover demonstration - YouTube

πάρε κι ένα της weicon που είναι πιο γνωστή
WEICON Label Remover (Spray with Special Spatula) (http://www.weicon.com/pages/en/products/spray/dissolving-separating/label-remover.php).

Το μόνο σίγουρο είναι ότι με νερό δεν θα κάνεις τπτ. Ελπίζω να βοήθησα.

mpekas kostas
01-04-2013, 10:13
ΠΑΙΔΕΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ....ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΟΛΑ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΟΥΡΗΜΑ.... :sm3::sm3::sm3: ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΜΗΝ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΒΕΒΑΙΑ ΕΔΩ ΟΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΞΕΡΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ.....ΤΟ ΕΤΡΙΨΑ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΛΥΣΣΑ :u60: ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΣΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΑΠΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΙ ΚΟΥΖΙΝΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.....ΑΛΛΑ ΜΑΤΑΙΑ :u55:. ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΑΤΕΝΤΕΣ ΔΙΚΙΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΝΟΗΣΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΞΑΝΑ. ΑΛΛΙΩΣ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΟΠΩΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΚΑΙ Ο ΖΑNDESIRO AΠΛΩΣ ΟΧΙ ΣΕ CARBON (ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ...ΓΟΥΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ :rolleyes:) ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΑΥΡΗ ΜΑΤ ΑΠΟΧΡΩΣΗ...ΙΔΩΜΕΝ. ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΙΔΕΕΣ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΕΣ :D:D:D

HAWK_46
01-04-2013, 11:26
Μην προσπαθείς με αιχμηρά αντικείμενα Κώστα!!
Προτείνω το:

http://durostick.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=473&lang=el&vmcchk=1&Itemid=473 (http://durostick.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=473&lang=el&vmcchk=1&Itemid=473)

Δοκίμασέ το, με προσοχή θα έλεγα εγώ σε βαμμένες επιφάνειες παρόλο που δεν λέει οτι είναι επιβλαβές.
Σε πλακάκι βγήκαν κόλλες 2 ετών, που δεν καταλάβαιναν τίποτα ακόμα και με νίτρο!! ;)

JohnGS1100
01-04-2013, 14:04
ΠΑΙΔΕΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ....ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΟΛΑ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΟΥΡΗΜΑ.... :sm3::sm3::sm3: ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΜΗΝ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ...................
.......................
ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΙΔΕΕΣ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΕΣ :D:D:D




Δοκίμασες να πιεις κεζάπ και μετά να κατουρήσεις ?
Εναλλακτικά συνίσταται 5-10 βότκες με 2-3 σφηνάκια ενδιάμεσα και μετά πατσάς χοντροκομένος ανάμικτος με διπλό σκόρδο και μπόλικο ξύδι (να το κ αυτό). Εγγυημένη επιτυχία! βασικά ούτε θα το βλεπεις μετά, θα είναι σα να μην υπάρχει :sm3: :sm3:..

Αν δεν αντέχεις το ποτό, ρίξε ένα καθαριστικό καρπυρατέρ, 5 ευρώ άστο 5 λεπτά και καθάρισες.. :re25:

mpekas kostas
01-04-2013, 17:16
Δοκίμασες να πιεις κεζάπ και μετά να κατουρήσεις ?
Εναλλακτικά συνίσταται 5-10 βότκες με 2-3 σφηνάκια ενδιάμεσα και μετά πατσάς χοντροκομένος ανάμικτος με διπλό σκόρδο και μπόλικο ξύδι (να το κ αυτό). Εγγυημένη επιτυχία! βασικά ούτε θα το βλεπεις μετά, θα είναι σα να μην υπάρχει :sm3: :sm3:..



ΕΛΑ ΡΕ ΓΙΑΝΝΗ ΔΕΝ ΤΟ ΕΛΕΓΕΣ ΤΟΣΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΠΕΘΑΝΑ ΣΤΟ ΤΡΙΨΙΜΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΟΥΡΗΜΑ.....:lo19::lo19::lo19:

Epsime
03-04-2013, 20:17
ΕΛΑ ΡΕ ΓΙΑΝΝΗ ΔΕΝ ΤΟ ΕΛΕΓΕΣ ΤΟΣΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΠΕΘΑΝΑ ΣΤΟ ΤΡΙΨΙΜΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΟΥΡΗΜΑ.....:lo19::lo19::lo19:




:sm3::sm3::lo19::lo19:
Μηπως ειναι ματιαγμενο? Δοκιμασες να το ξεματιασεις πριν το κατουρημα?

siraxanz
03-04-2013, 23:20
Βγήκε?

Πάνος
04-04-2013, 14:23
Αν δεν γίνει τίποτα δοκίμασε και τον εξορκισμό. Που ξέρεις...

mpekas kostas
05-04-2013, 14:56
ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΑΝ ΠΡΟΛΑΒΩ ΘΑ ΤΟ ΠΕΡΙΛΑΒΩ....ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΘΥΜΙΑΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΞΟΡΚΙΣΜΟ :lo19::lo19: ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ (ΠΡΙΝ 'Η ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΑΤΟΥΡΗΜΑ....ΕΔΩ ΘΕΛΕΙ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΤΟ ΘΕΜΑ...). ΘΑ ΤΟ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΤΟ ΞΕΜΑΤΙΑΣΜΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ :sm7::sm7:

sakis f650gs
09-06-2013, 01:39
Το ίδιο πρόβλημα είχα και γω,ίδια τάπα ίδιο αυτοκόλλητο και ξεραμένο,δεν έφευγε με τίποτα δοκίμασα τα πάντα,όλα όσα αναφέρονται παραπάνω....στη τελική λόγο δουλειάς έχω διαβρωτικό σε πάστα,το άλειψα με ένα πινέλο το άφησα περίπου ένα λεπτό φούσκωσε το σκούπισα και εξαφανιζολ....και λίγο χοντρή αλοιφή από πάνω για να γίνει ομοιόμορφο από το σημαδάκι του αυτοκόλλητου και έτοιμο....
Το διαβρωτικό ΜΟΝΟ στο σημείο που είναι το αυτοκόλλητο.Πλιν τις μεταλλικής ανοξείδωτης και λαμαρινενιας επιφάνειας δε συνιστάται για κάπου αλλού,π.χ. σε πλαστικά,σε πλαστικά σε carbon σε πολυεστέρα και λοιπές επιφάνειες συνιστάται μόνο με προϋποθέσεις,π.χ.να προηγηθεί τρίψιμο,αστάρι-τρίψιμο,πλαστικοποιητής-τρίψιμο και σαν τέλος να βαφτεί.

Giof
09-06-2013, 10:00
Το πιο δυνατό που μπορείς να βάλεις είναι διαλυτικό που χρησιμοποιούν οι βαφείς. Συνήθως στο χρωμα αφήνει θολούρα αλλα το περνάνε αλοιφη μετα.
Σε αυτο δεν νομίζω ότι θα αφήσει κατι.

axinos
20-08-2013, 10:15
Όλα τα αυτοκόλλητα, τα βγάζω με WD40 ... ή ένα άλλο οποιοδήποτε αντισκωριακό ...

Ακόμη κι αυτά, που κολλάνε καθημερινά τα "καλά παιδιά" στην είσοδο της πολυκατοικίας ...

Επειδή περιέχει πετρέλαιο, όπως είπε παραπάνω ο Γιάννης, "αναλιγώνει" την κόλλα και φεύγει ...

Το χάρτινα αυτοκόλλητα, φεύγουν στο δευτερόλεπτο ...

Τα πλαστικά/πλαστικοποιημένα, θέλουν ώρα κ 2,3 φορές ψέκασμα ....

Βέβαια, στην δική σου περίπτωση που είναι ξεραμένο, θα χρειαστεί χρόνος για να "μουλιάσει" ... αλλά μετά φεύγει με το νύχι ...

Υ.Γ.Αν δουλέψει με το ξύδι, θα ήθελα να το ξέρω, για να το κάνω κι εγώ ... αν κ θα το φοβόμουν το ξύδι πάνω στα χρώματα ...


.
Μπορώ να χρησιμοποιήσω αντισκωριακό για ξεραμμένο αυτοκόλλητο στην πλάκα του τιμονιού?

axinos
20-08-2013, 10:45
Και 2η ερώτηση στα καπάκια:
Για ξεραμένο αυτοκόλητο στο μπροστινό φτερό τί κάνω?
Για την πλάκα του τιμονιού μου είπαν να χρησιμοποιήσω καθαρή βενζίνη. Ισχύει?:confused:

Markas
20-08-2013, 10:57
Παίδες, πάντως για υπολείμματα αυτοκόλλητου εγώ χρησιμοποίησα ένα πανί βουτηγμένο σε λίγο λαδάκι από τη κουζίνα. Τρίψε τρίψε ξαφνικά έφευγε!!!
Απίστευτη λύση, καθαρή και ακίνδυνη για οποιαδήποτε επιφάνεια.

todor
20-08-2013, 10:57
δηλαδη μπορω να βγαλω τα αυτοκολλητα απο τα πλαινα της μηχανης μου χρησιμοποιωντας wd40????αντι για ζεσταμα με τις ωρες να μαλακωσει η κολα????

Τι εστειλε παλι το πατατα τοκ...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
20-08-2013, 23:41
δηλαδη μπορω να βγαλω τα αυτοκολλητα απο τα πλαινα της μηχανης μου χρησιμοποιωντας wd40????αντι για ζεσταμα με τις ωρες να μαλακωσει η κολα????

Τι εστειλε παλι το πατατα τοκ...

Το WD40, το έχω χρησιμοποιήσει με επιτυχία,

σε αυτοκόλλητα "οικιακής" χρήσης κ όχι σε μοτοσυκλέτα ...

Οπότε, δεν ξέρω αν θα "δουλέψει" στην περίπτωσή σου ... :rolleyes:

Troublemaker
24-08-2013, 10:09
Παίδες, πάντως για υπολείμματα αυτοκόλλητου εγώ χρησιμοποίησα ένα πανί βουτηγμένο σε λίγο λαδάκι από τη κουζίνα. Τρίψε τρίψε ξαφνικά έφευγε!!!
Απίστευτη λύση, καθαρή και ακίνδυνη για οποιαδήποτε επιφάνεια.

Ισχύει! Ειδικά αν το αυτοκόλλητο ειναι χάρτινο, με ενα πανακι κ λιγη μαγιονεζα εξαφανιζονται τα παντα σε 2 λεπτα! ;)

sent from the deep ocean..