PDA

View Full Version : Αδαμάντιος Κοραής στην Κίμωλο 25-03-13 Μιλάμε για ΉΡΩΕΣ


kotsos30
31-03-2013, 21:59
Αδαμαντιος Κοραης στην Κιμωλο 25-03-13 - YouTube

spitiko
01-04-2013, 00:13
:wo20::cr13::re25:

skaram
01-04-2013, 00:47
Δεν ξέρω αν θα πρέπει να συγκινηθώ ή να εξοργισθώ. Και να γιατί. Ως πότε αυτό το ####κράτος (συγγνώμη, αλλά το εννοώ) θα καλύπτει την Αμέλειά του και τη Λαμογιά του και τη Ραθυμία του και την Αναβλητικότητά του και τον εν γένει Ωχαδερφισμό του και, και, και, στη φιλοτιμία και την αντρειοσύνη ορισμένων εκ των πολιτών του ;; Εννοώ, δηλαδή, κανένα κονδυλάκι για καμμιά βελτιοσούλα της κατάστασης δεν υπήρξε εδώ και δεκαετίες ή μήπως υπήρξε και χάθηκε σε τσεπούλες ;; Και τώρα εμείς χειροκροτούμε πλοιάρχους, λιμενεργάτες και λιμενικούς για την άριστη, όντως, προσπάθειά τους;;
Α, και κάτι ακόμη. Αν - ω μη γένοιτο - γίνει κάποια στιγμή η στραβή ποιος θα φταίει ;; Σίγουρα θ' αρχίσουν οι ΕΔΕ, η επίκληση νόμων, οι νηογνώμονες, η ευθυνοφοβία, αλλά οι κοστουμαρισμένοι μας ηγήτορες (πλ. Συντάγματος) θα στέκονται πάντα εκεί άψογοι και πάνω απ' όλα ... για το καλό μας.
Να είστε καλά.
Στράτης (skaram)

giamil
01-04-2013, 09:44
Ηρωας ο καπτεν, ανεγκεφαλοι οσοι καθοντουσαν διπλα στους καβους, παρατολμη τετοια εισοδο στο πλοιο για κοσμο αυτοκινητα κ μηχανακια...κ αφου δεν πηρε κανεναν η θαλασσα μαζι του....καθαρη τυχη οτι δεν εγινε ατυχημα!

gsmaniac
01-04-2013, 11:09
Ο καπετανιος ειναι λαλακας......με περικεφαλαια:cool:
Σε τετοιες συνθηκες και νοτια 8-9 μποφωρ, απλα δεν κατεβαζεις τον κοσμο...
Αν ειχε συμβει καποιο ατυχημα, θα τον ξηλωναν.....και οχι μονο

Οποιος εχει παει στην Κιμωλο, θα εχει καταλαβει οτι δεν μπορει να γινει κατι καλυτερο στο θεμα προβλητα.....

napgeo
01-04-2013, 11:29
Μην γράφετε κορώνες καθήμενοι πίσω από την ασφάλεια ενός πληκτρολογίου.
Αυτή είναι η καθημερινότητα της Ελληνικής επαρχίας. Και τι θα τους έκανε τους επιβάτες του. Και να μην ξεχνάμε ότι αυτά τα πλοία είναι ο συνδετικός κρίκος του νησιού με την υπόλοιπη χώρα. Μεταφέρουν φάρμακα ,αρρώστους ,τρόφιμα κλπ.
Απλά αυτοί είναι οι Έλληνες Ναυτικοί.
Και κάποια Πασοκικά Παχύδερμα τους χαρακτηρίζουν αργόσχολους και κάποια Τσιπροειδή Πλουτοκράτες................

gsmaniac
01-04-2013, 11:35
Προεχει η ασφαλεια φιλε Ναπολεων.....
Εχω δεσει πολλες φορες σκαφος με καιρο στις κυκλαδες και οι κινδυνοι είναι πολλοι, με τετοιες συνθηκες
Φαντάζεσαι να ειχε παρει καποιον ανθρωπο η θάλασσα, που περναγε πανω απο τον ντοκο....
Δεν εχει σχεση η πολιτικη με το θεμα ......:cool:

Για να μην μξλησουμε για τους καβους.......σε τετοιο καιρο και τον κινδυνο, να σπασουν
Η ευθυνη ειναι καθαρα του καπετανιου....

Οσο για τα φαρμακα....θα μπορουσε να δεσει στην Μηλο, που προστατευεται απο νοτιαδες και να περασουν τα φαρμακα, απο την Απολλωνία με ενα καικι

napgeo
01-04-2013, 11:40
Προεχει η ασφαλεια φιλε Ναπολεων.....
Εχω δεσει πολλες φορες σκαφος με καιρο στις κυκλαδες και οι κινδυνοι είναι πολλοι, με τετοιες συνθηκες
Φαντάζεσαι να ειχε παρει καποιον ανθρωπο η θάλασσα, που περναγε πανω απο τον ντοκο....
Δεν εχει σχεση η πολιτικη με το θεμα ......:cool:

Για να μην μξλησουμε για τους καβους.......σε τετοιο καιρο και τον κινδυνο, να σπασουν
Η ευθυνη ειναι καθαρα του καπετανιου....

Οσο για τα φαρμακα....θα μπορουσε να δεσει στην Μηλο, που προστατευεται απο νοτιαδες και να περασουν τα φαρμακα, απο την Απολλωνία με ενα καικι



Συμφωνώ απόλυτα με την ασφάλεια Προσωπικού και Υλικού.
Απλά ο Καπετάνιος πήρε την ευθύνη για την εξυπηρέτηση του κόσμου. Και κάτω από ψυχολογική πίεση.
Όσο για σπασμένους κάβους έχω κλάψει πολλούς συναδέρφους.
Το ξαναγράφω. Απλά αυτοί είναι οι Έλληνες Ναυτικοί. Στα δύσκολα διακρίνονται........

GregoryGS
01-04-2013, 12:14
Πραγματικά όποιος δεν έχει ζήσει από κοντά παρόμοια κατάσταση είναι πολύ δύσκολο να αντιληφθεί την ένταση των στιγμών αυτών. Προσωπικά, όπως το βλέπω από καθαρή τύχη και από την βοήθεια όλων των αγίων δεν σκοτώθηκε άνθρωπος στο συγκεκριμένο πεντάλεπτο. Πολύ εύκολα θα μπορούσε να έχει φύγει ακόμα και αυτοκίνητο στην θάλασσα!
Μιας και ταξιδεύω συχνά από και προς αντίστοιχο λιμάνι καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία όλων όσων θέλουν να ταξιδέψουν ή να αποβιβαστούν μιας και το χειμώνα δεν ταξιδεύει κανένας για πλάκα και όλοι έχουν έναν σοβαρό λόγο να πάνε στην δουλειά τους.
Υποκλίνομαι στην εμπειρία του πληρώματος αλλά η τύχη ήταν με το μέρος τους…

napgeo
01-04-2013, 16:22
Πραγματικά όποιος δεν έχει ζήσει από κοντά παρόμοια κατάσταση είναι πολύ δύσκολο να αντιληφθεί την ένταση των στιγμών αυτών. Προσωπικά, όπως το βλέπω από καθαρή τύχη και από την βοήθεια όλων των αγίων δεν σκοτώθηκε άνθρωπος στο συγκεκριμένο πεντάλεπτο. Πολύ εύκολα θα μπορούσε να έχει φύγει ακόμα και αυτοκίνητο στην θάλασσα!
Μιας και ταξιδεύω συχνά από και προς αντίστοιχο λιμάνι καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία όλων όσων θέλουν να ταξιδέψουν ή να αποβιβαστούν μιας και το χειμώνα δεν ταξιδεύει κανένας για πλάκα και όλοι έχουν έναν σοβαρό λόγο να πάνε στην δουλειά τους.
Υποκλίνομαι στην εμπειρία του πληρώματος αλλά η τύχη ήταν με το μέρος τους…




Ο Ναύαρχος Κουντουριώτης είπε. (Λίγο παραφρασμένο).

Κανένα κράτος δεν δύναται να Θαλασσοκρατεί εάν οι Ναυτικοί του δεν είναι έτοιμοι να κινδυνεύσουν.
Η εμπειρία και το τσαγανό του Έλληνα Ναυτικού στο μεγαλείο της...............

gsmaniac
01-04-2013, 16:32
Ο Ναύαρχος Κουντουριώτης είπε. (Λίγο παραφρασμένο).

Κανένα κράτος δεν δύναται να Θαλασσοκρατεί εάν οι Ναυτικοί του δεν είναι έτοιμοι να κινδυνεύσουν.
Η εμπειρία και το τσαγανό του Έλληνα Ναυτικού στο μεγαλείο της...............

Δεν το ειπε για τα οχηματαγωγα αυτό φιλαρακι μου......:sm7:
Παλι τσιπουρα πι εις????

PITS
01-04-2013, 16:39
Σεβασμος για τον καπετανιο που πηρε την αποφαση αλλα και γι αυτους που βοηθησαν:re26::re26::re26::re26::re26:

napgeo
01-04-2013, 16:43
Δεν το ειπε για τα οχηματαγωγα αυτό φιλαρακι μου......:sm7:
Παλι τσιπουρα πι εις????

:ye33:Εάν οι απλοί Έλληνες Ναυτικοί έχουν τόσο τσαγανό Φαντάζεται κανείς τα πληρώματα των Πολεμικών μας Πλοίων.
Να μην ξεχνάμε ότι δεν έχει υποστείλει την Πολεμική Σημαία.
:u56:Tσίπουρο θα πιω και όχι Εισαγώμενα..........

gsmaniac
01-04-2013, 16:50
:ye33:Εάν οι απλοί Έλληνες Ναυτικοί έχουν τόσο τσαγανό Φαντάζεται κανείς τα πληρώματα των Πολεμικών μας Πλοίων.
Να μην ξεχνάμε ότι δεν έχει υποστείλει την Πολεμική Σημαία.
:u56:Tσίπουρο θα πιω και όχι Εισαγώμενα..........

Εκει ηθελες να καταληξεις....
Πες το απο την αρχή. ....
Τιμη και δοξα στο Π.Ν........:re26:

aeriko
01-04-2013, 16:52
Και κάποια Πασοκικά Παχύδερμα τους χαρακτηρίζουν αργόσχολους και κάποια Τσιπροειδή Πλουτοκράτες................
Με όλο τον σεβασμό που σου έχω, τι σχέση έχουν αυτοί με το θέμα. :confused:

napgeo
01-04-2013, 17:44
Με όλο τον σεβασμό που σου έχω, τι σχέση έχουν αυτοί με το θέμα. :confused:


Έχουν και μεγάλη μάλιστα.
Ο πρώην Αντιπρόεδρος Πάν Κάλος απεκάλεσε τους Έλληνες Ναυτικούς αργόσχολους και οι Βολεμένοι αριστεροί με το ΠΑΜΕ όταν κλείναμε τα λιμάνια τεμπέληδες και ανεπρόκοπους.
Γιατί τα ξεχνάτε αυτά..........

chrismet
01-04-2013, 17:50
Απίστευτο, αλλά και πολύ επικίνδυνο. Και επειδή το επικίνδυνο έχει σχέση με ανθρώπινες ζωές δεν ξέρω κατά πόσο "αξίζει" το ρίσκο.

Ακόμα, θα ξανακοιτάξω το λεξικό να δω τι σημαίνει η λέξη λι-μά-νι.