PDA

View Full Version : Αλκοολοκατανύξεις...


Papadopaidi
01-04-2013, 00:44
Θέτω θέμα ΜΕΓΑ κ ΣΟΒΑΡΟ με αφορμή διάφορα όμορφα
ταξιδιωτικά που παρακοουθώ καιρό χωρίς να θίγω
εν Χριστώ φίλους κ αδελφούς.

Οι περισσότεροι όταν εκδράμουν συναντούν φίλους ή
γνωστούς κ προβαίνουν στις γνωστές μπυρο-ουζο-τσιπουρο...
κατανύξεις μετά των αναλόγων συμπαρομαρτούντων βεβαίως
βεβαίως. Φυσικά ΚΑΛΑ κάνουμε κ το γουστάρουμε κ το
χαιρόμαστε.
Μετά;;;;;; Τιμόνι κ συνεχίζουμε;
Παρατηρώ ότι ΟΛΟΙ (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) ΔΕΝ λαμβάνουν
υπόψην τους την ποσότητα του αλκοόλ στο αίμαι κ ξέρουμε
ΟΛΟΙ ότι μετά η κατάληξη είναι ΤΡΑΓΙΚΗ. :cr13:
Είμαι 22 χρόνια ιεροψάλτης κ έχω περίπου ψάλλει
πάνω από 1100 νεκρώσιμες ακολουθίες κ ΜΗ σοκάρεστε.
ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΦΕΡΕΤΡΟ. :u55:
Συγγνώμη για το ύφος μου κ ευχαριστώ.

spitiko
01-04-2013, 01:35
Δικαιο εχεις, πάντα νομίζουμε οτι εμας δεν μας αφορά, οι αλλοι εχουν το πρόβλημα.
Πρεπει να κάνουμε ομαδικές εξορμήσεις σε νοσοκομεία και νεκροτομία να για να φρεσκάρουμε την μνήμη μας.
Καλό θέμα άνοιξες, και έξω απο όλους εμάς.

paschalis
01-04-2013, 07:29
Εχεις απολυτο δικιο φιλε..
Κανεις μια σημαντικη υπενθυμιση...

SenseiG
01-04-2013, 07:57
Εχεις απολυτο δικιο ,γιαυτο στην τελευταια τσιπουροσυναντηση στον Βολο τα φιαλαρακια απο Αθηνα ανεβηκαν με αυτοκινητο..:ye02:

forester
01-04-2013, 08:25
Δίκιο έχεις, αλλά σε ότι με αφορά, άλλη η συμπεριφορά μου στο φαγοπότι όταν είναι ΣΚ και θα κοιμηθούμε εκεί και άλλη στα μονοήμερα. Με 2-3 μπύρες και στη συνέχεια ταξίδι , αφού παρέλθει και το σχετικό 2ωρο με καφεδάκι, νομίζω είμαστε ΟΚ.
Όχι ότι δεν έχουμε δει και υπερβολές....
Θέλει προσοχή!

Thomas Ptwmas
01-04-2013, 10:31
Εχεις απόλυτο δίκιο. Προχθές μου έκαναν αλκοτέστ μετά απο 2 ποτά (σε διάστημα 4 ωρών) και ενώ ένιωθα σαν να μην έχω πιεί καθόλου το μηχάνημα με βρήκε λίγο κάτω απο το όριο (0.07 αντί 0.09). Συνεπώς δυστυχώς το σώμα και το μυαλό ΔΕΝ μπορούν να μας πούν οτι μπορούμε ή δεν μπορούμε να οδηγήσουμε (τουλάχιστον όχι νόμιμα :D).

sagini.sail
01-04-2013, 16:43
Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μας και νομίζω πως δεν θα καταφέρεις να βρεις εδώ μέσα κάποιον που να διαφωνεί μαζί σου (κατά συνέπεια και μαζί μας!)
Το θέμα το συζητήσαμε κάποια στιγμή κι εμείς (η παρέα του Βόλου) που όταν ανεβάζουμε καφέ κι ανεβάζουμε συχνά, όλοι ξέρουν ότι εννοούμε τσίπουρα! Είπαμε μάλιστα για να μην αφήνουμε λάθος εντυπώσεις στα νέα παιδιά κυρίως, να βγάλουμε σε μια επίσημη τσιπουροσυνάντησή μας φωτό την ώρα της προσέλευσης του καθενός μας όταν θα βγαίνει απο το ταξί (ούτε καν με το ποδήλατο που χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι, όταν πάμε για τσιπούρα) και να τις αναρτήσουμε σχολιασμένες στο νήμα για να δείξουμε πως, μπορεί να επιδιδόμαστε σε τσιπουρομαχίες αλλά είναι κάτι που το έχουμε διαχωρίσει εντελώς από την οδήγηση..
Δεν το κάναμε όμως κι ο λόγος μάλλον είναι επειδή είναι ξεκάθαρο στο μυαλό ΟΛΩΝ ΜΑΣ πως το αλκοόλ δεν είναι κάτι που μπορεί να ταιριάξει με το κράνος, το σωστό εξοπλισμό και την προσοχή μας όταν οδηγούμε!

Υποδεικνύεις το προφανές και ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ!

Δεν θα μας κουράσει ούτε να το λέμε, ούτε να το ακούμε ούτε και να το διαβάζουμε!

Πρώτιστο μέλημά μας είναι και θα είναι η ασφάλεια!
Αυτό άλλωστε φαίνεται κι από τη συμπεριφορά μας, άτομα χωρίς κράνος και εξοπλισμό δεν έχουν θέση στην παρέα μας!
Άτομα που πίνουν και οδηγούν το μόνο που μπορούν να "πάρουν" από μας είναι το.. "κράξιμό μας"!!

mario
01-04-2013, 19:35
Παύλο μπράβο εθιξες ωραίο κοινωνικό ζήτημα. Κατι που και εγω στην δουλειά μου το βλεπω καθημερινά.Νομίζω πως το "ενας στην παρεα δεν θα πιεί να μας παει σπίτι" είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε

Στάλθηκε απο μένα βρε!!

spitiko
01-04-2013, 19:48
Εχεις απόλυτο δίκιο. Προχθές μου έκαναν αλκοτέστ μετά απο 2 ποτά (σε διάστημα 4 ωρών) και ενώ ένιωθα σαν να μην έχω πιεί καθόλου το μηχάνημα με βρήκε λίγο κάτω απο το όριο (0.07 αντί 0.09). Συνεπώς δυστυχώς το σώμα και το μυαλό ΔΕΝ μπορούν να μας πούν οτι μπορούμε ή δεν μπορούμε να οδηγήσουμε (τουλάχιστον όχι νόμιμα :D).
Και αμα εχεις επαγγελματικο διπλωμα(αυτοκινητου) το 0,09 γινετε 0,045 το μισο.

MOYTPO
01-04-2013, 19:54
0.09;;;
Το 0.25 τι εγινε;;;;
:hmmm::hmmm:

kornlaz
01-04-2013, 20:15
Δίκιο έχεις, αλλά σε ότι με αφορά, άλλη η συμπεριφορά μου στο φαγοπότι όταν είναι ΣΚ και θα κοιμηθούμε εκεί και άλλη στα μονοήμερα. Με 2-3 μπύρες και στη συνέχεια ταξίδι , αφού παρέλθει και το σχετικό 2ωρο με καφεδάκι, νομίζω είμαστε ΟΚ.
Όχι ότι δεν έχουμε δει και υπερβολές....
Θέλει προσοχή!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου :ye02::ye02::ye02:

Όσο για το θέμα που θίγεις φίλε Παύλο καλά κάνεις και τα λες,
ΑΛΛΑ δεν έχεις πιάσει ακόμα μάλλον το νόημα της παρέας:ye33:
Πολλές φορές (ίσως τις περισσότερες) όλα όσα βλέπεις σε διάφορες συναντήσεις γίνονται για τον χαβαλέ.............
Σε όσες συναντήσεις μονοήμερες έχω πάει δεν έχει υπάρξει κανένα τέτοιο περιστατικό...........
Σε ΣΚ που μετά δεν υπάρχει οδήγηση φυσικά και γίνεται το έλα να δεις..............
Ίσως αυτό σε έχει μπερδέψει λίγο;):)
Πάντως στο γενικό πλαίσιο καλά κάνεις και υπενθυμίζεις τα αυτονόητα:ye02:

Lepanto ii
01-04-2013, 20:27
Παύλο υπερβαλεις ακόμη και οι παπάδες πίνουν και μάλιστα πρωί-πρωί (θεια κοινωνία):sm7:

ARGI
01-04-2013, 21:11
... Τρία χρόνια φόρουμ, που είμαι, πολλές περιπτώσεις
"τσιπουρομαχιών" παραβρέθηκα (είναι γνωστό άλλωστε:D:D)
ΠΟΤΕ, μα ΠΟΤΕ, δεν υπήρξε περιστατικό,
μέλος σε συνάντηση μας να είναι, έστω στο κέφι (μεθυσμένος λίγο)!
Και στο 99% των περιπτώσεων νομίζω, ότι ακολουθεί και δίωρος καφές.. ;)

Προσωπικά, όταν είναι να οδηγήσω ή θα πιω κρασάκι με Cola,
ή εάν είναι τσίπουρο με πάγο...
Εάν εντοπίσω ότι μιλάμε για ντόπιο τσίπουρο (δυνατό)
ή πίνω δύο ποτηράκια ή απλώς δεν οδηγώ για δύο-τρεις ώρες ...
Και πάντα συνοδεία φαγητού & ιδιαίτερα σαλάτες με λάδι & ψωμί...

Πάντως οφείλουμε να είμαστε σε επιφυλακή και
ύστατη προσεχτικοί...
Και για και για τους άλλους !

Μιλάω εκ πείρας, όπως γνωρίζεται μερικοί !:(

http://www.4troxoi.gr/files/Image/Articles/Old2/10/1057.jpg (http://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=images&cd=&cad=rja&docid=LcL1_xstQxKBAM&tbnid=JXmFKQpCfqjVuM:&ved=0CAUQjRw&url=http%3A%2F%2Fwww.4troxoi.gr%2Fdefault.php%3Fpname%3DArticle%26cat_id%3D41%26art_id%3D5804&ei=g8pZUf8nidS0BufwgZgH&bvm=bv.44442042,d.Yms&psig=AFQjCNHGSELqvRgZRP3_8mULtVV4i3t4Gg&ust=1364925428812277)

Papadopaidi
01-04-2013, 22:34
Επαναλαμβάνω για όλους όσους διαβάζουν το θέμα ότι
επιβάλλεται να προσέχουμε πρώτα τον εαυτό μας κ μετά τους
υπολοίπους γύρω μας. :ye33:
Ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή σας (δείχνει κοινωνική
ευαισθησία) κ ο Θεός να μας έχει γερούς.

http://digilander.libero.it/iomaria2006/religione5.gif

lepanto
01-04-2013, 23:05
Εμένα δε θα με ψαλεις ρε φουστη μου :sm3::sm3::sm3::sm3:
Και θα πινω απ αυτό που ευλογισε ο θεός :p:p

Ωραίο θέμα έβαλες εξαδελφε αλλά πιστεύω ότι είμαστε μεγάλα και μυαλομενα παιδιά ( πλέον) ......έτσι πιστεύω

steliosx
04-04-2013, 18:41
Θέτω θέμα ΜΕΓΑ κ ΣΟΒΑΡΟ με αφορμή διάφορα όμορφα
ταξιδιωτικά που παρακοουθώ καιρό χωρίς να θίγω
εν Χριστώ φίλους κ αδελφούς.

Οι περισσότεροι όταν εκδράμουν συναντούν φίλους ή
γνωστούς κ προβαίνουν στις γνωστές μπυρο-ουζο-τσιπουρο...
κατανύξεις μετά των αναλόγων συμπαρομαρτούντων βεβαίως
βεβαίως. Φυσικά ΚΑΛΑ κάνουμε κ το γουστάρουμε κ το
χαιρόμαστε.
Μετά;;;;;; Τιμόνι κ συνεχίζουμε;
Παρατηρώ ότι ΟΛΟΙ (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) ΔΕΝ λαμβάνουν
υπόψην τους την ποσότητα του αλκοόλ στο αίμαι κ ξέρουμε
ΟΛΟΙ ότι μετά η κατάληξη είναι ΤΡΑΓΙΚΗ. :cr13:
Είμαι 22 χρόνια ιεροψάλτης κ έχω περίπου ψάλλει
πάνω από 1100 νεκρώσιμες ακολουθίες κ ΜΗ σοκάρεστε.
ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΦΕΡΕΤΡΟ. :u55:
Συγγνώμη για το ύφος μου κ ευχαριστώ.

:ye31:

vpentza
04-04-2013, 18:56
Επειδή τα φαγοπότια μας κρατούν ωωωωωωρες, προλαβαίνει ο οργανισμός και το απορροφά....
Δεν έχω δει ποτέ κανέναν να κινδυνεύει λόγω οινοπνεύματος.
Έχω όμως παρατηρήσει να γίνονται καγκουριές επικίνδυνες καθ´ οδόν για το τραπέζωμα :eek: μετά από το τραπέζωμα ποτέ και τίποτε....:)

panagiotis.farmer
04-04-2013, 19:04
Εμένα δε θα με ψαλεις ρε φουστη μου :sm3::sm3::sm3::sm3:
Και θα πινω απ αυτό που ευλογισε ο θεός :p:p

Ωραίο θέμα έβαλες εξαδελφε αλλά πιστεύω ότι είμαστε μεγάλα και μυαλομενα παιδιά ( πλέον) ......έτσι πιστεύω

Εσυ πινεις για να ξεχασεις οτι εχεις 1200....:lo19::lo19::lo19:

PanLampro
05-04-2013, 00:10
To παραμυθι που λεει ο καθενας στον εαυτό του για να πειστει οτι αυτος ειναι ασφαλής (ειδικα αυτός, επειδη ειναι μαγκας και ...ξερει), αρχιζει απο το εγω δεν πινω νηστικος, ή δεν πινω ποτε πανω απο 5-6 μπυρες , εως το περναει μια ωρα και καθαριζω, ή το καλυτερο: εγω πιωμενος οδηγω καλυτερα κι αλλα ωραια.
Προσωπικα, μετα απο ενα περιστατικο που δεν θα περιγραψω, ειμαι απολυτος:
Αλκοολ μονο αν δεν προκειται να γυρισει κλειδι σε διακοπτη. Και 2 τετραγωνα να χω να οδηγησω στις επομενες ώρες, ΟΥΤΕ ΣΤΑΓΟΝΑ.
Γιαυτο προτιμω να βγαινω με τα ποδια ή να πινω εκει που θα κοιμηθω

skippybi
05-04-2013, 22:29
:ye02:

Papadopaidi
06-04-2013, 23:01
To παραμυθι που λεει ο καθενας στον εαυτό του για να πειστει οτι αυτος ειναι ασφαλής (ειδικα αυτός, επειδη ειναι μαγκας και ...ξερει), αρχιζει απο το εγω δεν πινω νηστικος, ή δεν πινω ποτε πανω απο 5-6 μπυρες , εως το περναει μια ωρα και καθαριζω, ή το καλυτερο: εγω πιωμενος οδηγω καλυτερα κι αλλα ωραια.
Προσωπικα, μετα απο ενα περιστατικο που δεν θα περιγραψω, ειμαι απολυτος:
Αλκοολ μονο αν δεν προκειται να γυρισει κλειδι σε διακοπτη. Και 2 τετραγωνα να χω να οδηγησω στις επομενες ώρες, ΟΥΤΕ ΣΤΑΓΟΝΑ.
Γιαυτο προτιμω να βγαινω με τα ποδια ή να πινω εκει που θα κοιμηθω


Σωστός.

alpe
08-04-2013, 19:42
Παύλο υπερβαλεις ακόμη και οι παπάδες πίνουν και μάλιστα πρωί-πρωί (θεια κοινωνία):sm7:

Εισαι αξεπεραστος :ye02:

Arkas
08-04-2013, 19:52
Παύλε, η υπενθύμιση,
ακόμα και για τα αυτονόητα, ποτέ δεν βλάπτει !



Sent by Arkas via Tapatalk !

Papadopaidi
08-04-2013, 21:42
Παύλε, η υπενθύμιση,
ακόμα και για τα αυτονόητα, ποτέ δεν βλάπτει !



Sent by Arkas via Tapatalk !

Μα πόσο έχεις δίκιο εν Κυρίω αδελφέ Δημήτριε. :ye02:
Ο Ύψιστος να σε χαριτώνει.

http://digilander.libero.it/iomaria2006/religione5.gif