PDA

View Full Version : Γκετεμποργκ Ιουλιος 2009: Το ταξιδι αρχιζει...!


emix
07-07-2009, 10:02
Καλημερα σ' ολους,
Μετα απο πεντε μηνες αναμονης και πολλων δυσκολιων στην υλοποιηση του ταξιδιου, η περιπετεια αρχιζει αυριο!

Μια η ωρα λοιπον ξεκιναω για Πατρα για το καραβι.
Το ταξιδι θα ειναι τελικα μοναχικο με τελικο προορισμο βεβαια να συναντηθω με τον γιο μου στο Γκετεμποργκ να παιξουν ποδοσφαιρο τα παιδια και να ευχαριστηθουμε ολοι.
Οι καιρικες συνθηκες λιγο με προβληματιζουν στην Ευρωπη. Ευχομαι να μην ειναι παρα πολυ χαλια τα πραγματα.
Ανοιγω λοιπον αυτο το thread και θα σας ενημερωνω οποτε μπορω για το ταξιδι.
Ευχομαι να πανε ολα καλα και να γυρισω με πολλες εικονες και εμπειριες.

georgekostas
07-07-2009, 10:13
Καλα να περασεις και καλα να γυρισεις!!

aeriko
07-07-2009, 10:17
Καλό ταξίδι!

essel
07-07-2009, 10:35
καλό ταξίδι να εχεις

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
07-07-2009, 11:03
Καλό δρόμο Ηλία,

κ καλά αποτελέσματα στα παιδιά ....;););)

Περιμένουμε φωτό ....

Arkas
07-07-2009, 11:09
Με το καλό Ηλία!

leonidas
07-07-2009, 11:59
Καλό δρόμο Ηλία, περιμένουμε ανταπόκριση.
Άντε να το σηκώσουμε και αυτό!!!!!:):):)

emix
07-07-2009, 12:17
Καλό δρόμο Ηλία, περιμένουμε ανταπόκριση.
Άντε να το σηκώσουμε και αυτό!!!!!:):):)

Σ' ευχαριστω πολυ Λεωνιδα και σας ευχαριστω ολους.
Ευχομαι τα μικρα να τα καταφερουν και φετος, αν και αυτο του τουρνουα ειναι πολυ πιο δυσκολο απο το περσινο. Οι εμπειριες που θα μαζεψουν ομως θα τους μεινουν για μια ζωη.

Οπου και οποτε μπορω θα σας λεω πως εχουν τα πραγματα.

ntinopoulos
07-07-2009, 12:57
καλο ταξιδι,περιμενουμε εντυπωσεις!:)

skippybi
07-07-2009, 14:00
με το καλό και με τη νίκη!!!;)

pit
07-07-2009, 18:12
Καλό και ασφαλές ταξίδι Ηλία!!! Τα μάτια σου 14 και να παίρνεις πάντα σωστές και λογικές αποφάσεις στο ταξίδι σου... Ότι και να αντιμετωπίσεις, με λογική πάνω από όλα. Ξέρεις εσύ άλλωστε... Αντε και να γυρίσουν τα παιδιά με την κούπα κι εσύ με πολλές αναμνήσεις!!!

vp_68
07-07-2009, 21:24
Με το καλό να πάς και να γυρίσεις πίσω γεμάτος απο εικόνες και εμπειρίες.

Ενημέρωνέ μας, έτσι για να ζηλεύουμε λίγο.

kasbah
07-07-2009, 22:12
Καλούς Δρόμους και Καλή Επιτυχία!!!

danaos
07-07-2009, 23:01
Φιλε καλο ταξιδι!!!!!!!!!!!!!!!!!

emix
08-07-2009, 18:44
Καλησπερα σ ολους.
Βρισκομαι στο καραβι προς Ανκονα. Ολα καλα μεχρι στιγμης. Ελιωσα βεβαια λιγο μεχρι να ερθω. Η ζεστη ηταν παρα πολυ.
Συναντησα και τον kostas_patra και τα ειπαμε λιγο. Κωστα σ ευχαριστω για το κερασμα.
Αυριο 2μμ ξεκιναει το ταξιδι προς τα πανω, με 1η σταση το Seefeld. Εκλεισα ξενοδοχειο τελικα, μιας και ηθελα να ξεκουραστω λιγο.
Την παρασκευη το πρωι ξεκιναει το μεγαλυτερο σε αποσταση ταξιδι μου. 900χλμ περιπου μεχρι το Αμβουργο. Ο καιρος διαβαζω οτι θα ειναι με λιγες βροχες. Ελπιζω να ειναι περισσοτερες.

Εφυγα απο το σπιτι με κρυα καρδια παντως. Ο μικρος μου γιος (5 μηνων) μου λειπει ηδη παρα πολυ, οπως και η γυναικα μου. Με παρηγορει τουλαχιστον οτι θα συναντησω τον μεγαλο μου γιο στο Γκετεμποργκ.

Τα λεμε αυριο.
Σας ευχαριστω ολους για την συμπαρασταση.

EOD-K9
08-07-2009, 19:55
ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ
στο μοναχικό οδηγικό ταξίδι γιατί η σκέψη μας θα είναι μαζί σου

(ξέρω ότι μπορεί να μην φτάνει και θα ήταν καλύτερά μια μηχανοκίνητη συντροφιά:rolleyes: ..............)


ΜΕ ΤΗΝ ΝΙΚΗ

emix
10-07-2009, 15:10
Kalispera paidia
Sas stelno ta xairetismata mou apo tin Nyremvergi.
Ola kala mexri stigmis. Drosia epikratei kai psili vroxi.
X8es emeina sto Seefeld tis Austrias. KATAPLIKTIKO MEROS, alla den kanei gia monous i' gia andres. Einai gia zeygarakia. Ekei kanei tin proetoimasia tou o Olympiakos kai simera paei kai h AEK. Den prolaba na tin do bebaia giati efyga.
Meta piga Garmisch-Paternkirchen. Tromero meros ki ayto.
X8es erxomenos apo Ancona gia Seefeld efaga mia treli broxi stin Bolonia, se shmeio na leo "Den paei allo, stamatao edo". Omos synexisa kai meta ka8arise o kairos. Eyxomai na min ksanatixei kati tetoio.
Synexizo simera me teliko proorismo kata pasa pi8anotita to Hannover.

Sygnomi gia ta greekengilsh alla to pc den exei ellinika.

Ta leme ayrio, pou mallon 8a eimai Coppenhagen.

Geia sas.

leonidas
10-07-2009, 15:13
Μπράβο Ηλία!!!
Καλή συνέχεια να' χεις!!!:):):)

Arkas
10-07-2009, 15:17
Γειά σου Ηλία!!!

essel
10-07-2009, 15:42
Προχώρα Ηλία...ακάθεκτος

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
10-07-2009, 16:10
Ηλία δυνατά μα πρό-πάντων προσεκτικά !

ΙoannisPanagiotidis
10-07-2009, 22:17
...καλη συνεχεια φιλε !..οντως ο καιρος σημερα ηταν χαλια!...αλλα υπομονη απ αυριο λενε θα στρωσει!

.............:)

skippybi
10-07-2009, 22:39
καλό δρόμο φίλε!!!:)

emix
10-07-2009, 23:00
Kalispera apo Annovero.
Ef8asa prin apo 1 ora entelos eksou8enomenos kai bregmenos (oxi poly,ok).
Epi 3 ores odigousa me apistefti broxi.
Xoris na exo tin dynami na psakso, brika ena ksenodoxeio ligo akribo bebaia. Den peirazei. Na ksekourasto 8elo.
Ayrio ksekinao gia Kopengxagi kai an mporeso Goteborg.

Gianni Panagiotidi den yparxei periptosi na mporeso na meino se camping. Einai adynaton. Psaxno gia ksenodoxeia.
Isos exo problima me to oikonomiko, alla 8a frontisei i oikogeneia apo A8ina.

Sas eyxaristo oloys gia tis eyxes. Moy dinete dynami na synexiso.
Ta leme ayrio.

skippybi
10-07-2009, 23:09
δύναμη Βαγγέλη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

άντε καλή ξεκούραση και αύριο στεγνός και ασφαλής!!!:)

ntinopoulos
10-07-2009, 23:59
καλη ξεκουραση και καλη συνεχεια!;)

emix
11-07-2009, 20:36
Kalispera apo Kobenhavn! (etsi tin lene edo tin poli).
Simera itan ola kala ston dromo. Sxedon ka8olou broxi.Kati psixales mono.
An kai den vrexei eixa kleisei ena ksenodoxeio apo x8es sto Annovero fovoumenos min exei vroxes edo. To ksenodoxeio legetai CABBINN kai ta domatia moiazoun m ayta ton kampinon ton ploion! Plaka exei.
Perasa kai apo to Tivoli Park. Poly oraio alla den mpika mesa. Dystyxos fainetai oti exo bgei ektos prohpologismou, logo ton ksenodoxeion kai den mporo na kano polla pragmata.Malista skeftomai na gyriso apo triti piso. Dystixos oi vroxes tis Germanias m ebgalan ektos badget (ante, na xrisimopoiohso alli leksi) :)

H psixologia einai sxetika kalh. Perimeno tin ayriani mera na do ton gio mou kai n anevo ligo. Einai poly dyskolo na eisai monos 4 meres,makria apo tin oikogeneia sou. Ena tetoio taksidi apaitei psyxraimia kai ypomoni paidia. Oi antoxes mou exoun dokimastei polles fores.
Ayta.


Synexizo loipon me xamogelo. Ksero oti otan teleiosei ayto to taksidi 8a gelao otan skeftomai tis kales kai dyskoles stigmes.
Geia sas

riko46
11-07-2009, 20:40
Kαλή ξεκούραση και καλή συνέχεια.....................:cool:

skippybi
11-07-2009, 21:40
με το καλό να δείς το γιό σου και με τη νίκη!!!:)

syan
12-07-2009, 09:19
Καλή συνέχεια και καλή δύναμη..Το μυστικό είναι να απολαμβάνεις το ταξίδι με ότι καιρό...(μη το βλέπεις σαν υποχρέωση που πρέπει να τελειώσει). θα τα θυμάσαι μετά και θα σούχει μείνει μόνο η αγωνία...!

emix
12-07-2009, 09:35
Kalimera.
Simera ksekinao gia Goteborg.320xlm peripou.
8a taktopoih8o sto camping (elpizo na mporeso na meino ekei),8a synantiso ena patera apo ta paidia pou 8a exoun er8ei noritera kai 8a perimenoume ta paidia mas t apogeyma.
Simera edo o kairos einai kalos. To kryo bebaia yparxei.
Pisteyo na to "dagkoso" sto camping! :sm7:
Exo parei ola ta sxetika omos.

gtbike
12-07-2009, 14:46
:sm5::sm5:

emix
13-07-2009, 01:14
Kalispera apo Goteborg!
Epitelos stis 4 to apogeyma eftasa ston proorismo mou. Ola pigan kala.
Piga sto camping, to opoio einai s ena panemorfo meros mesa sto dasos.
Omos o 8eos einai megalos kai telika me boh8ise.
Enas pateras apo ta paidia den ir8e kai telika pira to domatio toy sto ksenodoxeio, to opoio einai xlydato!!! Etsi apo tin kolasi bre8ika ston paradiso, kata kapoio tropo.
Ayrio ksekinaei to tournoua.
Sas xaireto kai tora poia einai meres ksekourasis.

pit
13-07-2009, 10:40
Μπραβο Ηλία!!! Άντε και με την νίκη τώρα!!! Είμαι σίγουρος ότι την επιστροφή θα την απολαύσεις!!! Θα συναντήσεις καλύτερο καιρό και θα σου έχει φύγει το όποιο άγχος.... Μην σκέφτεσαι τόσο τα λεφτα που ξόδεψες... Το ταξίδι αυτό τα αξίζει μέχρι τελευταίο cent!!! Καλή συνέχεια και να βρεθούμε με το καλό στην Αθήνα για να ακούσω τις ιστορίες σου....

ΙoannisPanagiotidis
13-07-2009, 11:59
...χαιρομαι που τα καταφερες φιλε !...αντε και με τι νικη τωρα!:)

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
13-07-2009, 14:47
Hλία ,
περίμενα καθημερινά τις "ανταποκρίσεις σου".
Χαίρομαι που έφτασες καλά.Φρόντισε ν'ευχαριστηθείς
τη παραμονή σου στη Σουηδία.
Με το καλό να μας ερθεις.

COACH
13-07-2009, 18:36
Μπραβο ρε Ηλια!!!!!!!!!!!!!Καλη επιτυχια στο τουρνουα και με το καλο η επιστροφη σου!!!

essel
13-07-2009, 19:41
Μπράβο Ηλία με το καλό και η επιστροφή σου.
Κοιταξε να περάσεις καλά και καλή επιτυχία στο τουρνουά
:):):)

gelasios
13-07-2009, 21:00
Μπράβο Ηλία!!!!!!!!!! Ολα καλά!!!!!!!!!!!!!

emix
14-07-2009, 00:49
Kalispera paidia.
Eimai Goteborg. Ola kala.

Simera epaiksan ta mikra, alla exasan 3-0.Dystyxos den exoun elpides gia kati kalo giati exoun pesei para poly dyskolo omilo.

Oi megaloi omos kerdisan 4-0 kai elpizoun.

To apogeyma egine kai h teleth enarksis, h opoia htan epipedou teletis olympiakon agonon. Tromerh empeiria kai gia ta paidia kai gia emas.

Kalo brady kai ta leme ayrio.

Sas eyxaristo olous gia ta logia symparastasis.
Pempti ksekinaei to taksidi tis epistrofis. Dystyxos 8a einai sxedon apo ton idio dromo, giati bgikame ektos proypologismou.

emix
17-07-2009, 22:14
Kalispera apo Nyremvergi.
To taksidi tis epistrofis exei arxisei apo x8es.
H diadromi 8a einai i idia m aythn poy anevika giati dystyxos prepei na kano tin pio syntomi. Oikonomika bgika ligo ekso me ta ksenodoxeio kai prepei na kano oikonomia.
Mexri o edo o kairos itan poly kalos. Sto 95% tis diadromis pigaina xoris broxes.Edo brexei tora kai mallon 8a brexei kai ayrio.
Ayrio 8a kano ena mikro kommati 320xlm peripoy kai 8a meino sto idio xorio poy emeina anevainontas, sto mosern konta sto Seefeld. Einai kai i AEK ekei kai mporei na tin petyxo se kamia proponisi i filiko.
Kyriaki 8a kano to teleytaio megalo taksidi prospa8ontas na eimai 3mm stin Ancona na mpo mia mera noritera sto karavi gia Patra.
Ola kala mexri stigmis, alla na sas po tin ali8eia exo koyrastei me ta xiliometra.
Moy leipei poly i oikogeneia moy kai o mikros moy gios.
Na eiste oloi kala kai 8a ta poyme Ellada.

leonidas
18-07-2009, 01:55
Άντε Ηλία κουράγιο, όσο για τη βροχή σκέψου οτι εδώ αύριο Σάββατο θα έχουμε 40+ βαθμούς:yz:yz

ntinopoulos
18-07-2009, 01:57
κουραγιο ηλια,κοιτα να γευτεις αυτη την εμπειρια οσο μπορεις!;)

emix
18-07-2009, 09:36
Άντε Ηλία κουράγιο, όσο για τη βροχή σκέψου οτι εδώ αύριο Σάββατο θα έχουμε 40+ βαθμούς:yz:yz

Leonida 8elo kai go kaysona!
Oxi alli broxi.Oute stin Ellada den exo faei tosi broxi. Ti einai ayto to pragma kalokairiatika re paidi mou;
:sm7:
Ola kala paidia. H empiria pou ezisa 8a meinei ba8ia xaragmeni mesa mou.
Sto tournoua mono den pigame kala, alla den peirazei.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
18-07-2009, 12:32
Ola kala paidia. H empiria pou ezisa 8a meinei ba8ia xaragmeni mesa mou.
Sto tournoua mono den pigame kala, alla den peirazei.


Καλό δρόμο Ηλία κ καλή επάνοδο ...

Όσο για τους αγώνες ..... δεν πειράζει,

ήδη ΤΟ "ΦΕΡΑΜΕ" πέρυσι ....;)

Arkas
19-07-2009, 05:12
Καλούς και στεγνούς δρόμους Ηλία.
Καλή επιστροφή!!!

emix
19-07-2009, 18:40
Καλησπερα παιδια.
Βρισκομαι ηδη στο καραβι της επιστροφης για Πατρα, μια μερα νωριτερα απο το προγραμματισμενο.
Χθες αποφασισα να κανω μονο 300χλμ απο την Νυρεμβεργη προς το Mosern, στο χωριο που ειχα μεινει και στο ιδιο ξενοδοχειο οταν ανεβαινα.
Αυτα τα 300χλμ ομως ηταν τα πιο δυσκολα απ ολα που εκανα μεχρι στιγμης.
Αμεσως μολις βγηκα εθνικη απο την Νυρεμβεργη ξεκινησε η βροχη. Πολυ εντονη αλλα οχι ενοχλητικη. Στη συνεχεια μ επιασε μια απιστευτη κινηση στο δρομο απο εργα που γινοντουσαν στην εθνικη.
Φθανοντας Μοναχο η βροχη δυναμωνε ολο και πιο πολυ και μπαινοντας στην εθνικη που παει προς Garmisch-Paternkirchen αρχισε να γινεται καταιγιδα. Σταματησα σ ενα βενζιναδικο ν αλλαξω γαντια γιατι τα καλοκαιρινα ειχαν γινει μουσκεμα. Εκει μιλησα με κατι αλλους μηχανοβιους και τους ζητησα να παμε μαζι γιατι λιγο φοβομουνα. Ξεκινησαμε μαζι αλλα επειδη αυτοι ηταν στριταδες (και στον κοσμο τους) εξαφανιστηκαν.
Η βροχη γινοτανε απιστευτα δυνατη, αλλα το παραδοξο ηταν οτι μπορουσα να οδηγησω με υψηλες ταχυτητες (130-140χλμ), χωρις να εχω προβλημα. Ασχετα βεβαια αν εβλεπα ελαχιστα μπροστα μου.
Εφθασα στο ξενοδοχειο στις 3 το μεσημερι, τρομερα εξαντλημενος και σχεδον μουσκεμα, γιατι το παντελονι του αδιαβροχου εμπαζε νερα απο την αρχη.Κοιμηθηκα λιγο και μετα πηρα ταξι για να με παει στο Seefeld.
Ο ταξιτζης μ αφησε εξω απο το ξενοδοχειο που διαμενει η αποστολη της ΑΕΚ, που κανει προετοιμασια εκει. Δεν μπορεσα να δω κανεναν παρα μονο τον φυσιοθεραπευτη τον Πανταζη και τον προπονητη των τερματοφυλακων.
Το Seefeld ειναι τρομερη πολη, απιστευτης ομορφιας, που το χειμωνα πρεπει να ειναι ακομα πιο ομορφη. Ομως αν τωρα, κατακαλοκαιρο, ειναι ετσι και κανει τοσο κρυο, φανταστειτε τι γινεται το χειμωνα.

Αυτο το πραγμα ρε παιδια με την Γερμανια δεν το περιμενα. Αυτη η χωρα ζει σε τελειως διαφορετικο κοσμο. Ποτε δεν ειδα μια ηλιολουστη μερα, ποτε δεν ειδα τον ουρανο καθαρο. Ολο συννεφα, βροχες και τιποτα αλλο. Τι πραγμα ηταν αυτο; Απιστευτη χωρα. Δεν ξερω, ισως να επεσα και γω σε κακη περιοδο. Το Γκετεμποργκ που ειναι πιο βορεια ειχε καλυτερο καιρο. Τρομερο πραγμα.

Το ταξιδι τελειωνει λοιπον παιδια, μεσα απο πολυ ταλαιπωρια και κουραση. Ευχαριστη κουραση; Ισως. Το θεμα ειναι οτι θα το ηθελα λιγο πιο ξεκουραστο.
Αυτο που με νοιαζει αυτη την στιγμη ειναι να φθασω σπιτι μου και ν αγκαλιασω την γυναικα μου και τα παληκαρια μου, που ειδικα ο μικρος μου ελειψε οσο τιποτα αλλο στον κοσμο. Γιατι τον μεγαλο τον ειδα πανω στο Γκετεμποργκ.

Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τα καλα σας λογια και τα λογια συμπαραστασης. Μου εδιναν κουραγιο και δυναμη να συνεχισω.

Στον μοναδικο ανθρωπο που θελω να ομως ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ειναι στην γυναικα μου που μου εδωσε την δυνατοτητα να ζησω αυτην την εμπειρια που, ασχετως το τι εγινε τελικα, θα την θυμαμαι για παντα στην ζωη μου.

leonidas
19-07-2009, 20:05
Καλή επιστροφή Ηλία!!!
Θα σε περιμένουμε να τα πούμε κι απο κοντά!:):)

gsmaniac
19-07-2009, 20:22
Καλη επιστροφη φιλαρακι........μας τα παρουσιασες λιγο ασχημα γενικα τα πραγματα,αλλα μαλλον το εκανες γιατι το FORUM το παρακολουθει και η συζυγος:sm1:...............σιγα μη σε λυπηθουμε κιολας που πηγες Σουηδια με την μπεμπα..............:sm7::sm7::sm7:

emix
19-07-2009, 21:03
Παιδια τα πραγματα ηταν πραγματικα πολυ ομορφα. Τα μερη που περασα και ειδα θα μεινουν βαθια χαραγμενα μεσα μου.
Θα ηθελα ομως να μην υπηρχε τοσο πολυ βροχη. Ισως να επεσα πανω στην περιοδο οπου βρεχει στην Γερμανια.
Πηγα Seefeld,Νυρεμβερφη,Αννοβερο,Αμβουργο,Κοπενγχαγη,Γκετεμποργκ.Θα ηθελα να παω και Βερολινο και Πραγα, οπως ειχα σχεδιασει, αλλα δεν μπορεσα.
Δεν μετανιωνω για τιποτα.Ολα ηταν πολυ ομορφα, εκτος απο την τοσο πολυ βροχη, η οποια μ εκανε να αλλαξω πολλα απο τα σχεδια μου.
Ξερετε, οταν ενα ταξιδι γινεται με πολλες θυσιες (ειδικα μετα και απο τον ατυχημα που ειχα που μ εβγαλε εκτος προυπολογισμου), τα περιθωρια για αλλαγες ειναι λιγα.
Δεν μπορω να πω οτι θα το ξαναεκανα ενα τετοιο ταξιδι, ακομα και παρεα να ειχα. Δεν βλεπω τον λογο.
Ομως δεν το μετανιωνω καθολου. Γυριζω σπιτι γεματος εικονες, εμπειριες και αναμνησεις, τις οποιες θα μοιραστω μαζι σας.

Τα λεμε στην Ελλαδα πλεον.

ΥΓ.
Ζητω η ζεστη!
Κατω η βροχη!
:sm7: :sm7:

ΙoannisPanagiotidis
20-07-2009, 11:38
....αυτα ειναι! καλη επιστροφη φιλε !


... δυστυχώς ετυχες σε πολλη βροχερη περιοδο !...εχουμε όντως πήξει!

τελος καλο ολα καλα που λενε !

........:)

vellos
21-07-2009, 01:08
νερο με το τουλούμι το λενε στο χωριό μου :sm7: