PDA

View Full Version : ανανεωση επαγγ. διπλ οδηγ (προς γνωση...))


klagenfurt
03-04-2013, 17:04
εχω διπλωμα επαγγ Β... αυτο που παλια οδηγουσες ταξι, το εβγαλα οταν ημουν νεος, μηπως και χρειαστει... καθε 5 χρονια το ανανεωνα, παλια το εκανα σε σχολη οδηγησης, αλλα τελευταια το εκανα μεσω ΚΕΠ,

πριν 1 μηνα πηγα στο ΚΕΠ και τους ρωτησα τι χρειαζεται, μου εδωσαν ενα εντυπο που ελεγε
45 ευρ παραβολο παθολογου
45 ευρ παραβολο οφθαλμιατρου
18 ευρ παραβολο εφοριας
30 ευρ παραβολο νεου διπλωματος...
3 φωτο για διβατηριο, για σκανερ

τα κατεθεσα στο ΚΕΠ σχδον 2 μηνες πριν ληξει το διπλωμα
και σημερα με ειδοποιησαν να περασω απο το ΚΕΠ,
πηγα ολο χαρα, αλλα με αυτην εμεινα...
μου ειπαν οτι δεν χρειαζονταν τα παραβολα 45+45+18...
και τους γυρισαν τα χαρτια πισω απο το υπουργειο...(δεν το εβγαλαν τουλαχιστον...)
εκαναν νεα αιτηση χωρις παραβολα για το υπουργειο ...
και οταν διαμαρτυρηθηκα μου ειπαν οτι δεν τους ειχε ερθει η εγκυκλιος(και ουτε τωρα εχει ερθει) που εχει βγει απο τον Ιανουαριο...
εντω μεταξυ το διπλωμα μου ληγει 24 Απριλιου και μεχρι να ερθει το νεο θα οδηγω παρανομα...
ενω παλαιοτερα εβγαζαν φωτοτυπια του παλιου διπλωματος με ενα συνοδευτικο οτι το εχεις παραδωσει για ανανεωση και οδηγουσες..

εκεινη την ωρα τους ηρθε εγκυκλιος πο ελεγε να μη ξαναπαραλαβουν τιποτα σχετικο με ΙΚΑ...

συζητωντας μου ειπαν οτι εχουν απαγορευθει και οι μεταβιβασεις οχηματων μεσω ΚΕΠ και μονο γνησια υπογραφης φτιαχνουν και πιστοποιητικα δημων...

απο οτι καταλαβα, τα διπλωματα επαγγ Β , δεν υπαρχουν πια
και τα ταξι οδηγουνται απο ερασιτεχνικα...
τσαμπα μας τα "επαιρναν" τοσα χρονια και τωρα τους αναγκαζουν να ακολουθησουν τις αλλες χωρες

εγω βεβαια οδηγω μονο ΙΧ μικρο

αυτα τα γραφω για ενημερωση και αν ξερουν κατι οι συνφορουμητες αστυνομικοι να μας διαφωτησουν, παρακαλω...

θα με γραψουν αν οδηγω με το ληγμενο διπλωμα και το χαρτι ανανενωσης του ΚΕΠ σαν ερασιτεχνης οδηγος ?

μπορω να νοικιασω αυτοκινητο με το ληγμενο ?

ισχυουν αυτα περι καταργησης διπλωματων επαγγ Β...?

nivo
03-04-2013, 17:09
το εχω κανει απλο εδω και κανα 3 χρονια,οταν ειναι επαγγελματικο και περασει η ημερομηνια λιγουν ΟΛΑ !! και της μηχανης και του αυτο/του,ειναι σα να μην εχεις πλεον......το νου σου.....:cool:

klagenfurt
03-04-2013, 17:21
ετσι ηξερα και εγω , αλλα φιλος με την ιδια περιπτωση που ρωτησε στο υπουργειο, πριν λιγο, του ειπαν οτι δεν χρειαζεται πια ανανεωση μεχρι τα 65 και ισχυει για ερασιτεχνικη χρηση αυτοματα...
ειναι ετσι η βαριοταν η υπαλληλος να δουλεψει...?

ortho
04-04-2013, 14:22
Αυτά είναι! Αθάνατο ελληνικό σπίτι ανοχής!

Arkas
04-04-2013, 15:06
Αυτά είναι! Αθάνατο ελληνικό σπίτι ανοχής!

Οι πουτ***** πάντως επιμένουν,
πως οι πολιτικοί δεν είναι γιοί τους ... :D

http://img.tapatalk.com/d/13/04/04/2u5eqa4y.jpg


Sent by Arkas via Tapatalk !

aleckan
04-04-2013, 15:41
[QUOTE=Arkas;875174]Οι πουτ***** πάντως επιμένουν,
πως οι πολιτικοί δεν είναι γιοί τους ... :D

Xι ΧιΧι! Μπορει να ποναει το...διαφορικο σου,αλλα εχεις ορεξη παντα!:D
(και πως θα τους βριζουμε εμεις τωρα? Πως?)....:hmmm:

ortho
04-04-2013, 16:07
Ετσι Μητσάκο! Πυροβόλα από το γοφό!:D:D:ye30:

panosv
05-04-2013, 00:40
Τα ταξί πέρα από το β ερασιτεχνικό δίπλωμα χρειάζεται μια κάρτα που λήγει κάθε πέντε χρόνια κ χωρίς αυτή δεν μπορείς να το οδηγήσεις.Για ανανέωση λήξης διπλώματος εάν πας στο υπουργείο η σε σχολή οδηγών σου δίνουν βεβαίωση κ μπορείς να οδηγείς εντός Ελλάδας τα οχήματα που αντιστοιχούν στην ανάλογη κατηγορία διπλώματός σου μέχρι να παραλάβεις το καινούργιο κ είσαι νόμιμος!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
05-04-2013, 01:20
εχω διπλωμα επαγγ Β...

45 ευρ παραβολο παθολογου
45 ευρ παραβολο οφθαλμιατρου



Έχω δίπλωμα Ε' κατηγορίας

κ κάθε 5 χρόνια το ανανεώνω, όπως όλοι όσοι έχουν επαγγελματικό ...

Πέρυσι λοιπόν, αγοράζω απ' την τράπεζα τα 2 παραπάνω παράβολα ...

Για διάφορους λόγους - που δεν είναι της παρούσης - καθυστέρησα 8 μήνες να πάω στους γιατρούς ...

Όταν το αποφάσισα, πάω στον πρώτο κ μου λέει ...

Συγνώμη, αλλά τα παράβολα έχουν λήξει ...

Πρέπει να τα επιστρέψεις στην τράπεζα, για να σου εκδώσουν νέα ...

Πάω στην τράπεζα κ τί μου λένε ???

Τα παράβολα δεν επιστρέφονται ... ούτε ανανεώνονται ...

Μαααα ... λέω ...

Είναι δικά σας κ όπως βλέπετε δεν έχουν εξαργυρωθεί ...

Είναι κάτι σαν γραμμάτιο κ δεν έχει χρησιμοποιηθεί ...

Όσο κ να επέμενα ... τζίφος ... :mad:

Τελικά, με τίποτα δεν πείσθηκαν να τα αλλάξουν ... :(


Το γράφω εδώ, για να ξέρουν οι υπόλοιποι ότι, τα παράβολα έχουν ισχύ 6 μηνών ...





.

klagenfurt
05-04-2013, 17:32
Τα ταξί πέρα από το β ερασιτεχνικό δίπλωμα χρειάζεται μια κάρτα που λήγει κάθε πέντε χρόνια κ χωρίς αυτή δεν μπορείς να το οδηγήσεις.Για ανανέωση λήξης διπλώματος εάν πας στο υπουργείο η σε σχολή οδηγών σου δίνουν βεβαίωση κ μπορείς να οδηγείς εντός Ελλάδας τα οχήματα που αντιστοιχούν στην ανάλογη κατηγορία διπλώματός σου μέχρι να παραλάβεις το καινούργιο κ είσαι νόμιμος!

με νεα εγκυκλιο που ηρθε στα ΚΕΠ, απαγορευτηκε να δινουν βεβαιωση
και να οδηγεις ενω εχει ληξει το διπλωμα σου, την τελευταια φορα , πριν 5 χρονια , που το ανανεωσα μου εδωσαν την βεβαιωση που λες, τωρα αρνηθηκαν...
οδηγω μονο ερασιτεχνικα και δικυκλο

klagenfurt
05-04-2013, 17:39
Έχω δίπλωμα Ε' κατηγορίας

κ κάθε 5 χρόνια το ανανεώνω, όπως όλοι όσοι έχουν επαγγελματικό ...

Πέρυσι λοιπόν, αγοράζω απ' την τράπεζα τα 2 παραπάνω παράβολα ...

Για διάφορους λόγους - που δεν είναι της παρούσης - καθυστέρησα 8 μήνες να πάω στους γιατρούς ...

Όταν το αποφάσισα, πάω στον πρώτο κ μου λέει ...

Συγνώμη, αλλά τα παράβολα έχουν λήξει ...

Πρέπει να τα επιστρέψεις στην τράπεζα, για να σου εκδώσουν νέα ...

Πάω στην τράπεζα κ τί μου λένε ???

Τα παράβολα δεν επιστρέφονται ... ούτε ανανεώνονται ...

Μαααα ... λέω ...

Είναι δικά σας κ όπως βλέπετε δεν έχουν εξαργυρωθεί ...

Είναι κάτι σαν γραμμάτιο κ δεν έχει χρησιμοποιηθεί ...

Όσο κ να επέμενα ... τζίφος ... :mad:

Τελικά, με τίποτα δεν πείσθηκαν να τα αλλάξουν ... :(


Το γράφω εδώ, για να ξέρουν οι υπόλοιποι ότι, τα παράβολα έχουν ισχύ 6 μηνών ...





.

για ακυρωση των παραβολων των γιατρων, ουτε συζητηση, καθως εγω περασα και απο γιατρους...

αλλα σημερα πηγα στην εφορια Νικαιας για να παρω πισω τα χρηματα απο το παραβολο του δημοσιου 15 ευρ (αγνωστο γιατι ειχε 18...),που ειχε σφραγιδα απο το υπουργειο, οτι δεν χρησιμοποιηθηκε,

στο ταμειο μου ειπαν να παω στην υπηρεσια επιστροφης εσοδων,

οταν πηγα εκει, ο υπαλληλος το ειδε πανικοβλητος, με ρωτησε σε πια εφορια ανηκω, του ειπα οτι απο εκει το αγορασα, μου ειπε οτι πρεπει να κανω αιτηση και να παω στο πρωτοκολο και μετα...:u55:

TEOSS
11-04-2013, 18:00
εχω διπλωμα επαγγ Β... αυτο που παλια οδηγουσες ταξι, το εβγαλα οταν ημουν νεος, μηπως και χρειαστει... καθε 5 χρονια το ανανεωνα, παλια το εκανα σε σχολη οδηγησης, αλλα τελευταια το εκανα μεσω ΚΕΠ,

πριν 1 μηνα πηγα στο ΚΕΠ και τους ρωτησα τι χρειαζεται, μου εδωσαν ενα εντυπο που ελεγε
45 ευρ παραβολο παθολογου
45 ευρ παραβολο οφθαλμιατρου
18 ευρ παραβολο εφοριας
30 ευρ παραβολο νεου διπλωματος...
3 φωτο για διβατηριο, για σκανερ

τα κατεθεσα στο ΚΕΠ σχδον 2 μηνες πριν ληξει το διπλωμα
και σημερα με ειδοποιησαν να περασω απο το ΚΕΠ,
πηγα ολο χαρα, αλλα με αυτην εμεινα...
μου ειπαν οτι δεν χρειαζονταν τα παραβολα 45+45+18...
και τους γυρισαν τα χαρτια πισω απο το υπουργειο...(δεν το εβγαλαν τουλαχιστον...)
εκαναν νεα αιτηση χωρις παραβολα για το υπουργειο ...
και οταν διαμαρτυρηθηκα μου ειπαν οτι δεν τους ειχε ερθει η εγκυκλιος(και ουτε τωρα εχει ερθει) που εχει βγει απο τον Ιανουαριο...
εντω μεταξυ το διπλωμα μου ληγει 24 Απριλιου και μεχρι να ερθει το νεο θα οδηγω παρανομα...
ενω παλαιοτερα εβγαζαν φωτοτυπια του παλιου διπλωματος με ενα συνοδευτικο οτι το εχεις παραδωσει για ανανεωση και οδηγουσες..

εκεινη την ωρα τους ηρθε εγκυκλιος πο ελεγε να μη ξαναπαραλαβουν τιποτα σχετικο με ΙΚΑ...

συζητωντας μου ειπαν οτι εχουν απαγορευθει και οι μεταβιβασεις οχηματων μεσω ΚΕΠ και μονο γνησια υπογραφης φτιαχνουν και πιστοποιητικα δημων...

απο οτι καταλαβα, τα διπλωματα επαγγ Β , δεν υπαρχουν πια
και τα ταξι οδηγουνται απο ερασιτεχνικα...
τσαμπα μας τα "επαιρναν" τοσα χρονια και τωρα τους αναγκαζουν να ακολουθησουν τις αλλες χωρες
Οι νέες κατοιγορίες περιγράφονται στο άρθρο 3 και η αντιστοιχία με τις παλαιές στο άρθρο 18, του ΠΔ 51/2012);)

εγω βεβαια οδηγω μονο ΙΧ μικρο
αυτα τα γραφω για ενημερωση και αν ξερουν κατι οι συνφορουμητες αστυνομικοι να μας διαφωτησουν, παρακαλω...

θα με γραψουν αν οδηγω με το ληγμενο διπλωμα και το χαρτι ανανενωσης του ΚΕΠ σαν ερασιτεχνης οδηγος ?...ΟΧΙ:)
μπορω να νοικιασω αυτοκινητο με το ληγμενο (:confused:...:o)?
ισχυουν αυτα περι καταργησης διπλωματων επαγγ Β ?... ΝΑΙ:)

Τα διπλώματα πλέον ΔΕΝ λήγουν συνολικά, αλλά μόνο οι επι μέρους κατοιγορίες(αρθρο 4_παρ.2).
Ισχύουν δηλαδή ως <<ερασιτεχνικά>> (π.χ. κατ. Α ή Β) και εφόσον ο οδηγός δεν οδηγεί όχημα που να χρειάζεται επαγγελματική άδεια και η ηλικία του είναι κάτω των 65 χρονών, δεν υπάρχει πρόστιμο για ληγμένη άδεια οδηγήσεως (200 ευρώ).


Εάν ο οδηγός θέλει να κρατήσει τις επαγγελματικές κατηγορίες η διαδικασία ανανέωσης είναι όπως γνωρίζει, εάν όχι πρέπει απλά να γίνει αλλαγή του διπλώματος σε ερασιτεχνικό (δηλαδή νέα τύπωση χωρίς τις επαγγελματικές κατοιγορίες) στο υπουργείο συγκοινωνιών.

Άνοιξε το pdf του Π.Δ. 51/2012.
YME.gr (http://www.yme.gr/index.php?tid=884)

Λοιπές πληροφορίες...
������ �������� ����������� & ������������ - ��������� �������� - drivingschool.gr (http://www.drivingschool.gr/diplomata/)
ΣΧΟΛΕΣ ΟΔΗΓΩΝ | Πρότυπες Σχολές Οδηγών ΖΩΓΡΑΦΟΣ, Zografos | Οι αλλαγές στα διπλώματα οδήγησης (http://www.zografos.com/News.aspx?id=135)
:)