PDA

View Full Version : GARMIN 660 LM


thomavridis
04-04-2013, 19:12
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
Ως νέος κάτοχος ενός garmin zumo 660 lm και φυσικά σκράπας προς σε αυτό το θέμα, εχθές που λέτε μου μπέικε στο μυαλό να ψάξω μερικά πραγματάκια για το εν λόγο εργαλείο.
Π.Χ πια έκδοση φοράει σε auto drive hellas αν θέλουν ενημέρωση οι χάρτες και τέτοια πράγματα δεν μπόρεσα να βγάλω και πολλή άκρη.
Μπορεί να μου πει κάνεις πως θα το κάνω αυτό;:Απορία:

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

siraxanz
04-04-2013, 21:44
Βασικά έχεις αγοράσει ενα μηχανημα με ισόβιες αναβαθμισεις!

Δεν χρειάζεται λοιπόν να ψαχτείς πολύ!

Μπες στο site της Garmin (http://www.garmin.gr/)κάνε εγγραφη και δήλωσε το μηχάνημα σου για να κάνεις όσες αναβαθμίσεις κυκλοφορούν!

Πιστευω ότι το παιχνίδι με αυτά τα μηχανάκια είναι να τα μάθεις καλά για να σου αποδώσουν ότι μπορούν και όχι τόσο οι συνεχεις αναβαθμίσεις;)

Καλορίζικο και καλά ταξίδια Τομ:)

moby_gr
04-04-2013, 22:25
Για ενημερώσεις του autodrive εδώ (http://www.autodrivehellas.gr/html/adh_dl.html) (ακολουθώντας προσεκτικά τις οδηγίες στην οθόνη σου!)

Καλού κακού, πριν αρχίσεις να "πειράζεις" οτιδήποτε στο garmin σου, κάν' του ένα backup με τον απλούστατο τρόπο:

1. το συνδέεις στο pc σου
2. στο "my computer" βρίσκεις το "Garmin Zumo"
3. κάνεις copy όλους τους υποφακέλους του και paste κάπου στο pc σου (γύρω στα 3-4GB).

Έτσι αν κάποια στιγμή, είτε εσύ κάνεις οποιοδήποτε λάθος και σβήσεις κάτι που δεν πρέπει, είτε διακοπεί κάποιο update και κολλήσει το μηχάνημα, με μία απλή επικόλληση των αρχικών αρχείων στη συσκευή, την επαναφέρεις στην αρχική (τωρινή) της κατάσταση ;)

forester
04-04-2013, 22:38
Σωστός ο Αντώνης:ye33:

Βασικό μέλημα, πριν κάνεις οτιδήποτε, το backup!

thomavridis
05-04-2013, 18:40
Harry ευχαριστώ.
Δεν μπόρεσα να κρατηθώ και την έκανα την αναβάθμιση τελικά, τώρα ώμος έχω μείνει λίγο με την απορία με αυτό που μου έχει γράψει ο Αντώνης οτι θα βρω στον φάκελο που γράφει GARMIN ZUMO 3-4 GB υλικό και εγώ βρήκα μόνο 1,76 GB και στον δεύτερο φάκελο που αν δεν κάνω λάθος είναι η κάρτα του gps έχει υλικό 2,72 GB.
Δεν έχω κάνει κάτι σωστά;

siraxanz
05-04-2013, 18:47
Komple είσαι

Στο ενα έχει την μιση Ευρωπη και στο άλλο την άλλη μιση!

thomavridis
05-04-2013, 19:22
Harry πώς μπορεί κάποιος που δεν εχει εμπειρία μα καθόλου εμπειρία με τα gps να μπορέσει να καταφέρει να το μάθει να το αξιοποιεί εως το 99,99%;

forester
05-04-2013, 22:00
Harry ευχαριστώ.
Δεν μπόρεσα να κρατηθώ και την έκανα την αναβάθμιση τελικά, τώρα ώμος έχω μείνει λίγο με την απορία με αυτό που μου έχει γράψει ο Αντώνης οτι θα βρω στον φάκελο που γράφει GARMIN ZUMO 3-4 GB υλικό και εγώ βρήκα μόνο 1,76 GB και στον δεύτερο φάκελο που αν δεν κάνω λάθος είναι η κάρτα του gps έχει υλικό 2,72 GB.
Δεν έχω κάνει κάτι σωστά;


1,76
+2,72
4,48 GB:cool2:


Παραπάνω από κομπλέ θα έλεγα:ye33:

forester
05-04-2013, 22:05
Harry πώς μπορεί κάποιος που δεν εχει εμπειρία μα καθόλου εμπειρία με τα gps να μπορέσει να καταφέρει να το μάθει να το αξιοποιεί εως το 99,99%;


Κατ' αρχήν ξεκίνα να το χρησιμοποιείς καθημερινά.
Βάλε του διευθύνσεις να σε πηγαίνει.
Πάρε το manual (μάλλον σε pdf θα είναι, κάνε εκτύπωση) και ψάξε μία , μία τις λειτουργίες με το gps σου ανά χείρας.
Εγκατέστησε το map source στον Η/Υ , σύνδεσε το gps με τον Η/Υ και πάρε αρχεία από και προς... παίξε μαζί του :ye33:
Κάνε αρχεία διαδρομών στον Η/Υ και πέρνατες μετά στο τζι-πι-ες σου...
Ξεκίνα και στην πορεία ρώτα συγκεκριμένα πράγματα - απορίες προς επίλυση.

siraxanz
05-04-2013, 22:58
Harry πώς μπορεί κάποιος που δεν εχει εμπειρία μα καθόλου εμπειρία με τα gps να μπορέσει να καταφέρει να το μάθει να το αξιοποιεί εως το 99,99%;

Κατ' αρχήν ξεκίνα να το χρησιμοποιείς καθημερινά.
Βάλε του διευθύνσεις να σε πηγαίνει.
Πάρε το manual (μάλλον σε pdf θα είναι, κάνε εκτύπωση) και ψάξε μία , μία τις λειτουργίες με το gps σου ανά χείρας.
Εγκατέστησε το map source στον Η/Υ , σύνδεσε το gps με τον Η/Υ και πάρε αρχεία από και προς... παίξε μαζί του :ye33:
Κάνε αρχεία διαδρομών στον Η/Υ και πέρνατες μετά στο τζι-πι-ες σου...
Ξεκίνα και στην πορεία ρώτα συγκεκριμένα πράγματα - απορίες προς επίλυση.


:ye36: Στα γραφόμενα του Θοδωρή, με εμφαση στα υπογραμμισμένα....

Για να έχεις τον έλεγχο, πάντα από πριν να έχεις μελετήσει χάρτινο χάρτη η google maps

να μην σε πάει όπου θέλει το μηχάνημα, αλλά να σε πάει όπου θές εσύ!;):)

30% χαρτης κανονικός
20% πινακιδες κυκλοφορίας κατευθυνσης(ταμπέλες πόλεων κλπ)
50% πλοηγός(zumo)

Με αυτη την σειρά εμπιστοσύνης ταξίδευε αν έχεις την επιλογή.

Αν όχι, όπου σε πάει ο πλοηγός (zumo)


:ye02:

Eftixis
05-04-2013, 23:07
[U][B]


:ye36: Στα γραφόμενα του Θοδωρή, με εμφαση στα υπογραμμισμένα....

Για να έχεις τον έλεγχο, πάντα από πριν να έχεις μελετήσει χάρτινο χάρτη η google maps

να μην σε πάει όπου θέλει το μηχάνημα, αλλά να σε πάει όπου θές εσύ!;):)

30% χαρτης κανονικός
20% πινακιδες κυκλοφορίας κατευθυνσης(ταμπέλες πόλεων κλπ)
50% πλοηγός(zumo)

Με αυτη την σειρά εμπιστοσύνης ταξίδευε αν έχεις την επιλογή.

Αν όχι, όπου σε πάει ο πλοηγός (zumo)


:ye02:


Σωστός ο Χάρης :re25::ye36::ye30: