PDA

View Full Version : παραχώρηση μοτοσικλέτας σε φιλο


arisp
09-04-2013, 18:16
Καλησπέρα,

αν δώσω για χρήση σε ένα φίλο τη μοτό μου για ένα διάστημα, μπορώ να διασφαλιστώ κάπως (πχ υπεύθυνη δήλωση) για το ότι είναι υπεύθυνος αυτός για οτιδήποτε αφορά τη μοτό (πχ παραβάσεις κοκ)?

Arkas
09-04-2013, 18:18
Ου μπλέξεις καλύτερα ...
Ή, ο Θεός βοηθός !


Sent by Arkas via Tapatalk !

siraxanz
09-04-2013, 18:25
Δεν χρειαζεται κάποια δήλωση αρκεί να είναι φίλος δηλαδη να αναλάβει τις όποιες ευθύνες..

Γιατί αν προκαλέσει ατύχημα και φταίει, θα σου πληρώσει τις ζημιές?

Τις ζημιές του άλλου τις πληρώνει η ασφαλιστική, αλλά τις δικές σας???

Για αυτό σου λέω αν είναι φίλος-φίλος δώστη, αλλιώς κλάψε...:)

zandesiro
09-04-2013, 18:26
Οσο και φιλος σου να ειναι,οσο αναγκη και αν την εχει να μην του την δανεισεις.....

Ειναι κριμα να ερθεις σε μια προσωπικη συγκρουση αν γινει κατι το ασχημο στην μηχανη σου ή και στον φιλο σου....:cool:

Thodoras
09-04-2013, 19:07
Για να σ' απασχολούν τέτοια ερωτήματα μάλλον δεν είναι και πολύ φίλος....

jmar
09-04-2013, 19:41
Καλησπέρα,

αν δώσω για χρήση σε ένα φίλο τη μοτό μου για ένα διάστημα, μπορώ να διασφαλιστώ κάπως (πχ υπεύθυνη δήλωση) για το ότι είναι υπεύθυνος αυτός για οτιδήποτε αφορά τη μοτό (πχ παραβάσεις κοκ)?

Συμφωνω με τα παραπανω και προσθετω οτι για τις παραβασεις ΚΟΚ αν σταματησει στο μπλοκο θα γραψουν αυτον ασχετα οτι η μηχανη ανηκει σε αλλων αλλα αν δεν σταματησει και παρουν την πινακιδα?? εσυ θα την πληρωσεις, επισης σε φωτογραφικο ρανταρ παλι εσυ θα την πληρωσεις οπως και σε παρανομη σταθμευση...εσυ αποφασιζεις :ye33:

Μιχάλης 1988
09-04-2013, 19:49
Ενα απλο παράδειγμα: δίνω κάποτε σε ένα φίλο μια μηχανη... Την εχει για δυο μέρες γίνεται ένα χαζό τρακαρισμα(ευτυχώς) και ο τύπος την κάνει με ελαφρά, ούτε που σταματισε να δει τι έγινε και το μαθαίνω μετα απο ένα μήνα οταν μου ήρθε χαρτί απο τροχαία και μετα τηλ απο ασφάλεια... Και μετα άντε να αποδείξω οτι δεν ειμαι ελέφαντας...
Και ένα ακόμη παράδειγμα: μου δίνει τη μηχανη του ένας Φιλος ο οποίος έλειπε επαρχία, κατεβαίνω μια μέρα στο κέντρο για μια δουλειά και στριβω αναγκαστικά(δεν το κάνω ποτε) σε ένα απαγορευτικό, με μαγκοσαν και μου τα πήραν όλα(πινακίδα, δίπλωμα), το πόσο μακακας ένιωσα την στιγμή που το είπα στον φίλο δεν περιγράφεται...
Αυτές ειναι κάποιεσ άσχημεσ εμπειρίες που τις μοιράζομαστε, μαθαίνουμε και δεν επαναλαμβάνονται!!!

vasorfa
09-04-2013, 20:05
Μη δινεις τιποτα....


Αν ειναι πραγματικος φιλος δεν θα τη ζητησει

kornlaz
09-04-2013, 20:19
Οσο και φιλος σου να ειναι,οσο αναγκη και αν την εχει να μην του την δανεισεις.....

Ειναι κριμα να ερθεις σε μια προσωπικη συγκρουση αν γινει κατι το ασχημο στην μηχανη σου ή και στον φιλο σου....:cool:

Μη δινεις τιποτα....


Αν ειναι πραγματικος φιλος δεν θα τη ζητησει

Και οι δύο τα είπατε όλα:ye36::ye36::ye36::ye36::ye36:

Eftixis
09-04-2013, 20:24
Πραγματα που καβαλιούντε μου έλεγε ο παππούς μου παιδάκι μου δεν δίνοντε Σοφές κουβέντες
Η εμπειρία μου όποτε δανίστικα η δάνισα εκει παθεναι ζημιά
Και κακοκαρδιζόμαστε
Καλύτερα να παρεξιγηθής που δεν θα την δώσης παρά αν κατσει κάτι στραβο μετά και χαλάσετε την φιλία σας

JohnGS1100
09-04-2013, 20:51
Ένας συνάδελφος παλιά στην Λήμνο, δάνεισε το αυτοκίνητό του σε έναν άλλο συνάδελφο και φίλο του, ενω αυτός ήταν υπηρεσία (ήταν ξεκάθαρο δηλ. ότι δεν οδηγούσε αυτός).
Ο φίλος του λοιπόν είχε ατύχημα ώπου έχασε τη ζωή του, όπως και οι εμπλεκόμενοι στο άλλο όχημα.

Το δικαστήριο εκδίκασε στον ιδιοκτήτη υπαιτιότητα και η ασφαλιστική επειδή οι ζημιές, οδύνες κλπ ήταν πανω από τα ασφαλιζόμενα, στράφηκε εναντίον του για κατάσχεση περιουσιακών στοιχείων. Από τότε (2001) μέχρι και σήμερα εκρεμούν διακστήρια από μηνύσεις, εφέσεις, προσφυγές που κάνουν συγγενείς θυμάτων και ασφαλιστικές με εμπλεκόμενο πάντα τον ιδιοκτήτη. Το αυτοκίνητο καταστράφηκε, οι πινακίδες κατατέθηκαν και ακόμα να γλυτώσει.

Είναι περίπλοκοι οι νόμοι και καλό είναι να αποφεύγεται η παραχώρηση οχημάτων.

Αν πάλι είναι αναγκαίο, καλύτερα να του το μεταβιβάσεις για το χρονικό διάστημα που το χρειάζεται και μετά να το επαναφέρεις στο όνομά σου.Το κόστος είναι 80€ Χ 2 = 160 €.

VDR
09-04-2013, 21:21
Μην τη παραχωρήσεις!Θα κάνεις μακακία!
Φιλικά στο λέω..;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-04-2013, 21:52
.

Τί μου θύμησες τώρα ??? :(:(:(

Πριν χρόνια, είχα στην κατοχή μου ένα σκάφος – day cruiser …

Κάποια μέρα – για λόγους που ακόμη μετανιώνω – πουλάω το σκάφος … :o

Ήταν μεσημέρι, όταν πάνω στο σκάφος ο άνθρωπος, μου έδωσε όλα τα χρήματα της αγοροπωλησίας …

Τα χαρτιά, θα τα κάναμε την επομένη μιας κ είχε πάει απόγευμα,

μέχρι να τον κατατοπίσω για όλες τις λειτουργίες του σκάφους …

Για λόγους ευγενείας κ καλής πίστης, μιας κ με είχε εξοφλήσει, του παρέδωσα κ ΟΛΑ τα κλειδιά … :rolleyes:

Κι εκεί, αρχίζει η «φασαρία» … :u28:

Αυτός το βράδυ με την γυναίκα του κ άλλα 3 ζευγάρια,

παίρνει το σκάφος – και χωρίς να πάρει «απόπλου» απ’ το λιμεναρχείο – πάνε έξω απ’ τον Πόρο κ γλεντάνε τα καλορίζικα …

Μετά από ώρες γλεντιού κ αφού ξελίγωσαν με ΟΛΑ τα φώτα αναμμένα και τις 2 μπαταρίες (aπό 180Ah η κάθε μια),

αποφάσισαν να γυρίσουν …

Προσπαθούν να βάλουν μπρος … αλλά τίποτα … είχαν ξελιγώσει κ την μπαταρία της μηχανής …

Παρόλο που το σκάφος είχε γεννήτρια κ θα μπορούσαν να φορτίσουν σε λίγη ώρα την μπαταρία του κινητήρα,

αυτοί - απ' την απειρία τους - πανικοβλήθηκαν μεσ’ τη νύχτα κ εξέπεμψαν σήμα κινδύνου μέσω VHF.

Κινητοποιήθηκε το λιμενικό, το οποίο κ τους ρυμούλκησε μέχρι την μαρίνα Αλίμου …


Κι εκεί αρχίζουν τα ωραία …

Το πρωί, με καλούν στο λιμεναρχείο να παρουσιαστώ άμεσα κι εκεί μου αποδίδουν κατηγορίες ότι,

έφερα σε κίνδυνο το πλήρωμα του σκάφους μου κ άλλα τέτοια όμορφα …

Χωρίς να ξέρω τι κ γιατί, μου εξηγούν ότι το σκάφος μου με αριθμό νηολογίου χχχ,

είχε μείνει ακυβέρνητο την προηγουμένη το βράδυ κ ότι ρυμουλκήθηκε ενώ βρίσκετο σε κίνδυνο μεσοπέλαγα.

Επικοινωνώ άμεσα με τον αγοραστή, ο οποίος με καθησυχάζει ότι θα τα «ρυθμίσει» ΟΛΑ εκείνος …

Για καλή μου τύχη, ένας απ’ την παρέα του «κατάφερε» χωρίς την δική μου εμπλοκή,

να δώσει άμεσο τέλος στην υπόθεση κ έτσι να γλυτώσω κι εγώ την δίωξη του λιμεναρχείου και τα περαιτέρω μπλεξίματα …




Τα παραπάνω τ’ αναφέρω στο πλαίσιο της ερωτήσεως του νήματος, περί δανεισμού κάποιου αντικειμένου …

Γιατί σε ερώτησή μου αργότερα – και εκ του ασφαλούς πια,

ρώτησα κ έμαθα ότι, αν γίνει μια στραβή κ πνιγεί κάποιος στο σκάφος που εσύ έχεις δανείσει σε φίλο σου,

έχεις μπλέξει αρκετά …

Άρα, τα ίδια θα ισχύουν κ για οποιοδήποτε όχημα έχεις στην κατοχή σου …

Καταλήγοντας θα πω κι εγώ, αυτά που έγραψαν παραπάνω κ οι υπόλοιποι …



Καλύτερα να γίνεις μια φορά κακός λέγοντας όχι στον φίλο σου,

παρά να γίνεις εφόρου ζωής εχθρός …




.

xurxes
09-04-2013, 21:58
Πραγματα που καβαλιούντε.....δεν δίνοντε



:rolleyes:εγραψε ο παππους:re26: .....απλα και σοφα λογια:cool2:

Skyhigh
09-04-2013, 22:04
Πολυ επικαιρο το ερωτημα :rolleyes: και ενδιαφερουσες οι απαντησεις:re27:

Πλιζ κοντινιου!!!!!

taksidiotis
09-04-2013, 22:06
Αυτα τα πραγματα δεν δίνονται,ποσο μάλιστα αν μιλάμε και για μηχανη που δε ξέρεις απο την μια στιγμη στην Αλλη τι επιφυλάσσει η μοίρα.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

napgeo
09-04-2013, 22:13
Προσωπικά εάν έχω εμπιστοσύνη δανείζω. Οι φίλοι πάνω απ΄όλα, και εάν γίνει στραβή θα το υποστώ...........

tor
09-04-2013, 22:20
Για να σ' απασχολούν τέτοια ερωτήματα μάλλον δεν είναι και πολύ φίλος....

:ye02:

gs77
09-04-2013, 22:26
Οσο και φιλος σου να ειναι,οσο αναγκη και αν την εχει να μην του την δανεισεις.....

Ειναι κριμα να ερθεις σε μια προσωπικη συγκρουση αν γινει κατι το ασχημο στην μηχανη σου ή και στον φιλο σου....:cool:





:ye02::ye02:

mpekas kostas
09-04-2013, 22:38
Προσωπικά εάν έχω εμπιστοσύνη δανείζω. Οι φίλοι πάνω απ΄όλα, και εάν γίνει στραβή θα το υποστώ...........
ΝΑΠΟ ΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΛΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΚΑ "ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΑ" ΕΔΩ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ :ye02:

frits
09-04-2013, 22:47
Θα διαφωνήσω με όλους όσους έχουν γράψει μέχρι τώρα, :)
φίλους έχω πολλούς, σίγουρα δεν θα εμπιστευόμουν σε όλους την μηχανή για διαφόρους λόγους στον καθένα, υπάρχουν όμως και μερικοί που δεν έχω κανένα πρόβλημα να το κάνω.

Δεν είμαστε παιδάκια πλέον ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του.:rolleyes:

commander
09-04-2013, 23:29
Θα διαφωνήσω με όλους όσους έχουν γράψει μέχρι τώρα, :)
φίλους έχω πολλούς, σίγουρα δεν θα εμπιστευόμουν σε όλους την μηχανή για διαφόρους λόγους στον καθένα, υπάρχουν όμως και μερικοί που δεν έχω κανένα πρόβλημα να το κάνω.

Δεν είμαστε παιδάκια πλέον ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του.:rolleyes:

με βρισκεις Α Π Ο Λ Υ Τ Α συμφωνο............

napgeo
10-04-2013, 11:21
Ωραίο θέμα αλά κατά τη γνώμη μου άστοχες απαντήσεις.

Και αυτό έχει βαθιές ρίζες στην προσωπική ζωή του καθενός μας. Ίσως γιατί τα τελευταία χρόνια αφήσαμε σε Κο#####στές την εκπαιδευτική κοινότητα στη χώρα μας. Απάτριδες και Άθεοι. Όλα δικά μου.
Από την πρώτη τάξη του Γυμνασίου ακόμη θυμούμαι το πρώτο μάθημα. Ο Φίλος Τον Φίλο εν πόνοις και κινδύνεις γιγνώσκει.
Ξεχάσαμε η μπερδέψαμε τη λέξη ΑΓΑΠΩ και την έχουμε συνδυάσει με το sex. Αρχίζει από το Α και τελειώνει στο Ω. Εμπεριέχει αυτή η λέξη όλα τα γράμματα της Ελληνικής Αλφαβήτου. Και τι γράφουνε οι εικόνες που απεικονίζουν τον Ιησού. Εγώ είμαι το Α και το Ω.
Ο φίλος δεν ρωτάει πως το έπαθες αυτό. Κάθεται δίπλα σου και πονάει μαζί σου. Ο Φίλος δεν ρωτάει θα μου δανείσεις το !!! απλά εσύ του το προσφέρεις.
Η λέξη Φίλος είναι το προτελευταίο γράμμα. Η λέξη Δικό μου είναι στα Αρχικά. Πάνω απ΄όλα το συμφέρον μας.
Να κάμεις αυτό που λέει η καρδιά σου και όχι οι Νόμοι.
Αυτοί υπάρχουν για να τους καταπατούμε. Ο φίλος υπάρχει για να τον /μας στηρίξει.......

JohnGS1100
10-04-2013, 11:59
Φίλε Νάπο η ερώτηση απ' ότι κατάλαβα ήταν να παραχωρηθεί η μηχανή και όχι να δοθεί για λίγο. Που σημαίνει ότι τα πράγματα περιπκλέκονται τόσο στο ποινικό μέρος όσο και στο αστικό. Δηλ. δε πρόκειται για άμεση ανάγκη ώπου το δίνεις αυθόμητα χωρίς 2η σκέψη, αλλά για συγκεκριμένη πράξη που προκύπτει κατόπιν συμφωνίας. Οπότε θέλοντας και μη προκύπτουν ευθύνες που δεν έχουν να κάνουν μεταξύ 2 φίλων αλλά και προς τρίτους.
Κανονικά θέλει συμβόλαιο που να ορίζει χρονικό διάστημα, τυχόν μίσθωμα, ευθυνη κατάστασης και συντήρησης οχήματος, λόγοι και τρόποι χρήσης, που θα πηγαίνει ποιος θα το οδηγάει κλπ κλπ ένας νομικός τα ξέρει καλύτερα. Επίσης θα πρέπει να ενημερωθεί και η ασφαλιστική εταιρία τουλάχιστον

napgeo
10-04-2013, 12:18
Φίλε Νάπο η ερώτηση απ' ότι κατάλαβα ήταν να παραχωρηθεί η μηχανή και όχι να δοθεί για λίγο. Που σημαίνει ότι τα πράγματα περιπκλέκονται τόσο στο ποινικό μέρος όσο και στο αστικό. Δηλ. δε πρόκειται για άμεση ανάγκη ώπου το δίνεις αυθόμητα χωρίς 2η σκέψη, αλλά για συγκεκριμένη πράξη που προκύπτει κατόπιν συμφωνίας. Οπότε θέλοντας και μη προκύπτουν ευθύνες που δεν έχουν να κάνουν μεταξύ 2 φίλων αλλά και προς τρίτους.
Κανονικά θέλει συμβόλαιο που να ορίζει χρονικό διάστημα, τυχόν μίσθωμα, ευθυνη κατάστασης και συντήρησης οχήματος, λόγοι και τρόποι χρήσης, που θα πηγαίνει ποιος θα το οδηγάει κλπ κλπ ένας νομικός τα ξέρει καλύτερα. Επίσης θα πρέπει να ενημερωθεί και η ασφαλιστική εταιρία τουλάχιστον



Η ερώτηση ήταν. Εάν δώσω σε έναν Φίλο. κλπ

Προσωπικά μίλησα. Αφορά μόνον εμένα.
Θα σου πω μια μικρή Ιστορία. Βλέπω πριν χρόνια ένα Σμηνίτη στη στάση του λεωφορείου. Είχε χάσει το δρομολόγιο. Υπηρετούσε στην Τανάγρα. Χωρίς να το σκεφτώ του έδωσα τα κλειδιά του αυτοκινήτου μου. Μου το επέστρεψε μετά από βδομάδα.
Γίναμε οι καλύτεροι φίλοι. Είναι γεωπόνος στη Βόρεια Ελλάδα. Ο Άνθρωπος έτσι πρέπει να φέρεται. Βοήθα τον πλησίον σου ως εαυτών λέει το Ευαγγέλιο. Απλά έχουμε ξεφύγει από τις αρχές μας. Ότι κάμεις να είστε σίγουρος ότι θα το βρείτε μπροστά σας. Καλό κάμεις καλό θα δεις. Κακό κάμεις κάποια στιγμή θα το πληρώσεις. Όλα εδώ πληρώνονται.
Άς μη το τραβάμε το θέμα διότι θα καταντήσουμε γραφικοί και είναι κάτι που με ενοχλεί.
-----------------------------------------------------
Θα έχουμε από τον Ιούνιο 12% επιπλέον περικοπές. Θα φτάσουν τις αποζημιώσεις μας επίδομα επιβίωσης........

alexat
10-04-2013, 13:15
Παλιά είχα δανείσει σε ένα φίλο φοιτητή του εξωτερικού τη δεύτερη μηχανή μου για όλο το καλοκαίρι που θα ήταν εδώ. Όλα πήγαν καλά και στατιστικά όλα καλά θα πάνε και σε σένα. Αλλά σήμερα, 25 χρόνια αργότερα, θα έκανα

Αυτο:
Προσωπικά εάν έχω εμπιστοσύνη δανείζω. Οι φίλοι πάνω απ΄όλα, και εάν γίνει στραβή θα το υποστώ...........

σε συνδυασμό με αυτό:

Αν πάλι είναι αναγκαίο, καλύτερα να του το μεταβιβάσεις για το χρονικό διάστημα που το χρειάζεται και μετά να το επαναφέρεις στο όνομά σου.Το κόστος είναι 80€ Χ 2 = 160 €.

Και έτσι το μεγαλύτερο ρίσκο που μπορείς να πάρεις είναι υλικό.

dmnds
10-04-2013, 14:24
Δώς του την γυναίκα σου καλύτερα......

κμβ
10-04-2013, 15:03
Πριν 2 μέρες ο κουμπάρος μου ήπιε λίγο παραπάνω ενώ είχε ερθει επίσκεψη σπίτι μου, και έτσι μου άφησε ένα satellis peygeot 250cc κάτω απο το σπίτι μου.

Πάρτο και καμιά βολτούλα μου είπε και σε πέρνω ένα τηλ όταν το χρειαστώ να μου το φέρεις.

Καλά είπα και εγώ που νύσταζα για να μην τραβήξει και άλλο το πράγμα και μείνω αϋπνος. Πήγα κανα 2 βόλτες και εγω να δω τι μακακία μηχανάκη είναι και το άφησα στην άκρη, αφού του είχα συμπληρώσει και 300ml λαδακι castrol παρακαλώ!!!!.

Μετά απο 4 μέρες μου το ζήτησε.
Με παίρνει την επόμενη (5μερα) να μου πεί πως βάρεσε μπιέλα!!!!!!! Το μοτερ δεν είχε σταγονα λάδι, και το λαδάκι που συμπλήρωσα εγώ δεν σταθηκε ικανό να το σωσει μιας και είχε πολυ λίγο!!!!:ha16::ha16::ha16:Όταν το παρέδωσα σαφώς και ήταν μια χαρά!!

Ευτυχως εδω και μια βδομάδα δεν μου έχει πει κάτι αν και απο τυψεις εγω, που δεν εκανα και κατι κακο, του χαρίζω μια πάπια που έχω και πηγαίνω στην δουλειά μου να την παρει αυτός να κάνει την δουλειά του!!!!
Ευκαιρία να ξαραχνιάσω και λίγο την χοντρή!!!!
Τα συμπεράσματα δικά σας!!!
Μακρυά .......... απο τέτοια......

PITS
10-04-2013, 16:11
σημερα πριν απο λιγο με πηρε τηλ γιατι τρεχει φιλος στο νοσοκομειο γιατι δανεισε το παπι του σε φιλο του και τρακαρε... αμνησια και ρηξη σπληνας μεχρι στιγμης το παπι τροχαια και αρχιζουν τα δυσκολα

taksidiotis
10-04-2013, 16:38
Εγώ πάντως δεν την δανείζω,άλλο να την δώσω και με βαριά καρδια να παει μια πάνω κατω να την δει κι άλλο να την δανείζω για μισή,1 ωρα.
Καταρχήν το χω κόλλημα,η μηχανη οδηγείται με τον τροπο μου και μονο και δεύτερον,δεν θέλω να εχω τρεχαματα και να δω την μηχανη Μου κουταλι.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

zandesiro
10-04-2013, 17:37
Θα διαφωνήσω με όλους όσους έχουν γράψει μέχρι τώρα, :)
φίλους έχω πολλούς, σίγουρα δεν θα εμπιστευόμουν σε όλους την μηχανή για διαφόρους λόγους στον καθένα, υπάρχουν όμως και μερικοί που δεν έχω κανένα πρόβλημα να το κάνω.

Δεν είμαστε παιδάκια πλέον ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του.:rolleyes:

Ωραίο θέμα αλά κατά τη γνώμη μου άστοχες απαντήσεις.

Και αυτό έχει βαθιές ρίζες στην προσωπική ζωή του καθενός μας. Ίσως γιατί τα τελευταία χρόνια αφήσαμε σε Κο#####στές την εκπαιδευτική κοινότητα στη χώρα μας. Απάτριδες και Άθεοι. Όλα δικά μου.
Από την πρώτη τάξη του Γυμνασίου ακόμη θυμούμαι το πρώτο μάθημα. Ο Φίλος Τον Φίλο εν πόνοις και κινδύνεις γιγνώσκει.
Ξεχάσαμε η μπερδέψαμε τη λέξη ΑΓΑΠΩ και την έχουμε συνδυάσει με το sex. Αρχίζει από το Α και τελειώνει στο Ω. Εμπεριέχει αυτή η λέξη όλα τα γράμματα της Ελληνικής Αλφαβήτου. Και τι γράφουνε οι εικόνες που απεικονίζουν τον Ιησού. Εγώ είμαι το Α και το Ω.
Ο φίλος δεν ρωτάει πως το έπαθες αυτό. Κάθεται δίπλα σου και πονάει μαζί σου. Ο Φίλος δεν ρωτάει θα μου δανείσεις το !!! απλά εσύ του το προσφέρεις.
Η λέξη Φίλος είναι το προτελευταίο γράμμα. Η λέξη Δικό μου είναι στα Αρχικά. Πάνω απ΄όλα το συμφέρον μας.
Να κάμεις αυτό που λέει η καρδιά σου και όχι οι Νόμοι.
Αυτοί υπάρχουν για να τους καταπατούμε. Ο φίλος υπάρχει για να τον /μας στηρίξει.......

Αυτα που λετε παραπανω για πειτε τα και σε αυτον:

Ένας συνάδελφος παλιά στην Λήμνο, δάνεισε το αυτοκίνητό του σε έναν άλλο συνάδελφο και φίλο του, ενω αυτός ήταν υπηρεσία (ήταν ξεκάθαρο δηλ. ότι δεν οδηγούσε αυτός).
Ο φίλος του λοιπόν είχε ατύχημα ώπου έχασε τη ζωή του, όπως και οι εμπλεκόμενοι στο άλλο όχημα.

Το δικαστήριο εκδίκασε στον ιδιοκτήτη υπαιτιότητα και η ασφαλιστική επειδή οι ζημιές, οδύνες κλπ ήταν πανω από τα ασφαλιζόμενα, στράφηκε εναντίον του για κατάσχεση περιουσιακών στοιχείων. Από τότε (2001) μέχρι και σήμερα εκρεμούν διακστήρια από μηνύσεις, εφέσεις, προσφυγές που κάνουν συγγενείς θυμάτων και ασφαλιστικές με εμπλεκόμενο πάντα τον ιδιοκτήτη. Το αυτοκίνητο καταστράφηκε, οι πινακίδες κατατέθηκαν και ακόμα να γλυτώσει.

Είναι περίπλοκοι οι νόμοι και καλό είναι να αποφεύγεται η παραχώρηση οχημάτων.

Αν πάλι είναι αναγκαίο, καλύτερα να του το μεταβιβάσεις για το χρονικό διάστημα που το χρειάζεται και μετά να το επαναφέρεις στο όνομά σου.Το κόστος είναι 80€ Χ 2 = 160 €.

Αλλα μαλλον ο παραπανω ειναι αστοχος που τραβιεται 10 χρονια στα δικαστηρια!!:cool:

Την προηγουμενη εβδομαδα δανειστηκα ενα πιεστικο karcher απο τον κουμπαρο μου για να πλυνω το σκουτερ δουλεψε 5 λεπτα και χαλασε στα χερια μου....Τωρα θα το παω για φτιαξιμο και θα το πληρωσω και απο την τσεπη μου.....
Τιποτα σε κανεναν δε δανειζεις απο κανεναν δε δανειζεσαι...Γιατι ο νομος του Μερφυ τοτε χτυπα!!!:(

xntinou
10-04-2013, 18:49
Είναι τόσο υποκειμενικό το θέμα ..
Άλλος δίνει και το βρακί του και δεν το νοιάζει
Άλλος δανείζει υπό όρους, άλλος υπό καμία συνθήκη, άλλος για αντάλλαγμα
Κάνεις ότι κάνεις με γνώμονα αυτό που λέει η καρδιά σου
Αν είναι να σου σκάσει η στραβή, θα σε βρει αυτή όσο και να φυλάγεσαι, θα σε βρει μπόσικο σε καμιά στροφή, σε ξέρει
Άστοχες απαντήσεις δεν υπάρχουν, εξαρτάται ΠΩΣ το βλέπει ο καθένας

spyrakos35
11-04-2013, 12:49
ούτε για να το δει πώς πάει (εκτός από κανα-δυο περιπτώσεις που μου είχε πάει στην κούλουρη η ψυχή)....

όσες φορές κλήθηκα να δανείσω κάτι, και εφόσον αυτό το κάτι ήταν αντικείμενο που θα μπορούσε να μας κάνει μαλλιά-κουβάρια (με οποιαδήποτε έννοια) αρνήθηκα ευγενικά βάζοντας την φιλία ως επιχείρημα....

κανείς δεν το πήρε στραβα.... ή τουλάχιστον έτσι νομίζω.... αλλά δεν με νοιάζει κιόλας.... :ye33:

napgeo
11-04-2013, 15:04
Είναι τόσο υποκειμενικό το θέμα ..
Άλλος δίνει και το βρακί του και δεν το νοιάζει
Άλλος δανείζει υπό όρους, άλλος υπό καμία συνθήκη, άλλος για αντάλλαγμα
Κάνεις ότι κάνεις με γνώμονα αυτό που λέει η καρδιά σου
Αν είναι να σου σκάσει η στραβή, θα σε βρει αυτή όσο και να φυλάγεσαι, θα σε βρει μπόσικο σε καμιά στροφή, σε ξέρει
Άστοχες απαντήσεις δεν υπάρχουν, εξαρτάται ΠΩΣ το βλέπει ο καθένας



:ye31:Γιατί όσοι είναι Πάνω από το αυλάκι έχουν ωραίες κι ώριμες αντιλήψεις............

Albatros
12-04-2013, 13:38
κάλιο γαιδουρόδενε παρά γαιδουρογύρευε...
:cool: