PDA

View Full Version : Οδήγηση χωρίς δίπλωμα; Πρόστιμο και φυλάκιση!


roundy
12-04-2013, 14:04
Νέος αυστηρός ΚΟΚ με τσουχτερά πρόστιμα! Διαβάστε τι θα ισχύσει

Πέμπτη, 11 Απριλίου 2013, 23:50

http://www.briefingnews.gr/media/k2/items/cache/219ec24f8de7ad494ca3e66ca3a880f8_M.jpg

Τροποποίηση του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας για τις κατηγορίες και τη διάρκεια ισχύος των αδειών οδήγησης, σύμφωνα με τα ισχύοντα στην ΕΕ, προβλέπει το νομοσχέδιο του υπουργείου Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας, Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων για τη λειτουργία του Εθνικού Συστήματος Ηλεκτρονικών Δημοσίων Συμβάσεων (ΕΣΗΔΗΣ), που κατατέθηκε στη Βουλή.

Ειδικότερα οι αλλαγές είναι οι εξής:

- Μειώνονται τα χρηματικά ποσά για την αρχική χορήγηση (από 110 € σε 90 €), ανανέωση (από 90 € σε 70 €) και έκδοση αντιγράφου άδειας οδήγησης, καθώς και για τη χορήγηση Πιστοποιητικού Επαγγελματικής Ικανότητας (από 70 € σε 40 €).

Επίσης με σκοπό τη μείωση γραφειοκρατικών διαδικασιών, ορίζεται ότι η αμοιβή για την πρωτοβάθμια ιατρική εξέταση καταβάλλεται από τους πολίτες απευθείας στους γιατρούς και όχι μέσω των Υπηρεσιών Μεταφορών & Επικοινωνιών των Περιφερειακών Ενοτήτων της χώρας, όπως ισχύει σήμερα.

- Τροποποιούνται τα άρθρα 94 και 95 του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, σύμφωνα με την Κοινοτική Οδηγία 2006/126/ΕΚ, προκειμένου να εισαχθούν οι νέες κατηγορίες αδειών οδήγησης συμπεριλαμβανομένης και της κατηγορίας των μοτοποδηλάτων (ΑΜ).

Επίσης ορίζεται η ισχύς όλων των κατηγοριών αδειών οδήγησης με διάρκεια τα δεκαπέντε έτη (μοτοσικλέτες, κατηγορία Β' οδήγησης) που θα ανανεώνονται μετά από ιατρικές εξετάσεις.

- Επανέρχεται η παλαιά διάταξη του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας στο άρθρο 94, που ίσχυε πριν την έκδοση του Ν. 3904/2010 (Α’ 218), με την οποία προβλέπεται ότι αυτός που καταλαμβάνεται να οδηγεί χωρίς δίπλωμα, τιμωρείται με ποινή φυλάκισης από έναν (1) έως δώδεκα (12) μήνες και με διοικητικό πρόστιμο διακοσίων ευρώ (200,00 €), λόγω της σοβαρότητας της παράβασης και για λόγους διασφάλισης της οδικής ασφάλειας.

Επίσης σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις προβλέπεται και η αφαίρεση για 30 ημέρες της κατεχόμενης άδειας οδήγησης. Με τις παραπάνω ποινές τιμωρούνται και όσοι καταλαμβάνονται να οδηγούν μοτοποδήλατο στερούμενοι της σχετικής άδειας οδήγησης.

- Διπλασιάζεται, από 200 € σε 400 €, το διοικητικό πρόστιμο που επιβάλλεται σε επαγγελματία οδηγό όταν καταλαμβάνεται να οδηγεί αυτοκίνητο φορτηγό ή λεωφορείο χωρίς να κατέχει το κατάλληλο Πιστοποιητικό Επαγγελματικής Ικανότητας και αφαιρείται η άδεια οδήγησής του, εφόσον υπάρχει, για 30 ημέρες.

- Συμπληρώνεται το άρθρο 100 του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας για τα έγγραφα που θα πρέπει κάθε οδηγός να φέρει όταν οδηγεί οποιοδήποτε όχημα και καθορίζεται διοικητικό πρόστιμο 20 € για κάθε ένα από τα ελλείποντα δικαιολογητικά αντί του ισχύοντος προστίμου των 20 € για το σύνολό τους.

- Προβλέπεται η συγκρότηση Νομοπαρασκευαστικής Επιτροπής Αναθεώρησης του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας στο υπουργείο, η οποία αναλαμβάνει την προετοιμασία βελτίωσης και τροποποίησης του ισχύοντος νομοθετικού πλαισίου στο σύνολό του.
news123.gr : Παρασκευή 12 Απριλίου 2013, κυριότερες ειδήσεις (http://www.news123.gr)

sagini.sail
12-04-2013, 14:18
Μπράβο... Επιτέλους!
Τόσα χρόνια τα λέμε και να που έφτασε η στιγμή που όλοι περιμέναμε!!

Μπορεί εκ πρώτης όψεως, να σας φαίνονται δυσάρεστα τα νέα μέτρα αλλά (μην είστε μίζεροι..) σκεφτείτε πόσες ζωές θα σωθούν!!


Αυτός ο κατήφορος δεν έχει τέλος!!!!

Astakos82
12-04-2013, 14:27
240 € το διπλωμα για οσους εχουν για 125cc για να το κανουν ανεξαρτητων κυβικων... :ye33:
εγγραφα

ΑΦΜ
Ταυτ/τα
Διπλωμα
2 φωτο
60 € παραβολο
180 € θεωρια + πρακτικη

gandreas
12-04-2013, 14:30
Αν έχεις ξεχάσει το δίπλωμα είναι άλλη περίπτωση?:confused:

TEOSS
12-04-2013, 16:23
Αν έχεις ξεχάσει το δίπλωμα είναι άλλη περίπτωση?:confused:
Ξεχάσει = δεν φέρει = 20 ευρώ !!!:cool2:

soferantza
22-04-2013, 12:34
....σε περίπτωση που φάς κλήση από φωτοραντάρ και σου πάρουν το δίπλωμα για 60 μέρες,και σε πιάσουν σε έλεγχο να κυκλοφορείς με αντίγραφο του διπλώματος (λόγο απώλειας ας πούμε...) τι γίνεται?
Φαίνεται κάπου ότι στο έχουν κρατήσει το δίπλωμα?

ortho
22-04-2013, 20:19
....σε περίπτωση που φάς κλήση από φωτοραντάρ και σου πάρουν το δίπλωμα για 60 μέρες,και σε πιάσουν σε έλεγχο να κυκλοφορείς με αντίγραφο του διπλώματος (λόγο απώλειας ας πούμε...) τι γίνεται?
Φαίνεται κάπου ότι στο έχουν κρατήσει το δίπλωμα?


Γιατί θες να κυκλοφορείς χωρίς δίπλωμα;

TEOSS
22-04-2013, 23:24
....σε περίπτωση που φάς κλήση από φωτοραντάρ (Θα έλεγα οποιαδήποτε παράβαση που προβλέπει αφαίρεση διπλώματος) και σου πάρουν το δίπλωμα για 60 μέρες,και σε πιάσουν σε έλεγχο να κυκλοφορείς με αντίγραφο του διπλώματος (λόγο απώλειας ας πούμε...) τι γίνεται?
Φαίνεται κάπου ότι στο έχουν κρατήσει το δίπλωμα?

Φαίνεται!!! Πλέον λόγο <<κομπιούτερ>> φαίνονται ΟΛΑ. Και η αφαίρεση που σου έχει γίνει και η δήλωση απωλείας που έχεις κάνει για να βγάλεις αντίγραφο κ.α.;)
Εάν δεν έχεις κάνει παράβαση και πέσεις σε απλό έλεγχο, δεν έχεις πρόβλημα (την γλύτωσες). Εάν όμως εμπλακείς σε ατύχημα ή σου βεβαιωθεί παράβαση για οποιονδήποτε λόγο, όταν η κλήση φτάσει στο γραφείο παραβάσεων θα σου <<ταχυδρομηθούν>> και οι μηνύσεις.;)

Παλαιοτέρα όμως αυτό έπιανε, ήταν γνωστό <<κόλπο>>!:cool:

GeorgeP
23-04-2013, 12:50
Φαίνεται!!! Πλέον λόγο <<κομπιούτερ>> φαίνονται ΟΛΑ. Και η αφαίρεση που σου έχει γίνει και η δήλωση απωλείας που έχεις κάνει για να βγάλεις αντίγραφο κ.α.;)
Εάν δεν έχεις κάνει παράβαση και πέσεις σε απλό έλεγχο, δεν έχεις πρόβλημα (την γλύτωσες). Εάν όμως εμπλακείς σε ατύχημα ή σου βεβαιωθεί παράβαση για οποιονδήποτε λόγο, όταν η κλήση φτάσει στο γραφείο παραβάσεων θα σου <<ταχυδρομηθούν>> και οι μηνύσεις.;)

Παλαιοτέρα όμως αυτό έπιανε, ήταν γνωστό <<κόλπο>>!:cool:

Xαιρομαι που η κριση εχει και τα καλα της......ακου κομπιουτερ online.......:eek: επιτελους ενας καποιος ελεγχος...........

soferantza
23-04-2013, 17:16
...και αν ας πουμε κυκλοφορείς με φωτοτυπια???
την γλυτωνεις μόνο με το προστιμο το 200αρι που δεν εχεις διπλωμα???

soferantza
23-04-2013, 17:18
....και κατι αλλο!
τι είναι καλυτερο???
να κυκλοφορείς χωρίς πινακιδα ή να κολλάς επάνω της τέλη κυκλοφορίας,να την ξεβάφεις και τετοια, προκειμενου να μην σε πιάσει το φωτοραντάρ?

GeorgeP
23-04-2013, 17:23
...και αν ας πουμε κυκλοφορείς με φωτοτυπια???
την γλυτωνεις μόνο με το προστιμο το 200αρι που δεν εχεις διπλωμα???

...και αν ας πουμε κυκλοφορείς με φωτοτυπια???
την γλυτωνεις μόνο με το προστιμο το 200αρι που δεν εχεις διπλωμα???


τα παντα για να μην ειμαστε νομιμοι...............
φωτοτυπια στην φωτοτυπια φιλε μου ευκολα ο Γιωργος Παπαδοπουλος γινεται Γιωργος Αγλουπας............

Χιλιες φορες μπραβο που επεστρεψε το αυτοφορο............

TEOSS
23-04-2013, 20:50
...και αν ας πουμε κυκλοφορείς με φωτοτυπια???
την γλυτωνεις μόνο με το προστιμο το 200αρι που δεν εχεις διπλωμα???
Φωτοτυπία = υπάρχει δίπλωμα αλλά δεν το φέρεις = 20 ευρώ , εάν σου έχει αφαιρεθεί από άλλη παράβαση =+ μήνυση.
Κυκλοφορόντας με φωτοτυπίες των εγγράφων (άδεια οδηγήσεως, άδεια κυκλοφορίας, ασφάλεια) θεωρείται ότι <<δεν φέρεις>> ή <<στερείσαι>> δεν λαμβάνονται νομικά υπόψη (ακόμα κι εάν είναι θεωρημένα).

....και κατι αλλο!
τι είναι καλυτερο???
να κυκλοφορείς χωρίς πινακιδα ή να κολλάς επάνω της τέλη κυκλοφορίας,να την ξεβάφεις και τετοια, προκειμενου να μην σε πιάσει το φωτοραντάρ?

Εάν η πινακίδα απουσιάζει ή δεν διακρίνεται καθαρά έχει το ίδιο πρόστιμο = 300 ευρώ.
Οπότε ανάλογα με το εάν συνήθως κινείσαι σε δρόμους με <<φωτογραφικά>> ή μέσα στην πόλη …. Παίρνεις το ρίσκο σου …
Εάν όμως <<παραλλαχτεί>> έτσι ώστε να έχει αλλοιωθεί το <<νούμερο>> = μήνυση !!!
Πχ. Εάν έχεις νούμερο ΑΑΑ 111 και με <<σηματάκι τελών>> ή άλλο τρόπο αφήνεται ότι έχεις ΑΑ 11 ή ΑΑΑ 11 κ.α. = μήνυση -δικαστήριο !
;)

ortho
23-04-2013, 21:16
Ρε παιδιά! δεν αντέχω, θα το πω!

Είναι δυνατόν να συζητάμε ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να καλύψεις μιά παρανομία ή να εξαπατήσεις;!

Αν κάποιος χάσει το δίπλωμα σημαίνει ότι έκανε βαρειά παράβαση και τον έπιασαν!

Η θα παραποιήσουμε τα στοιχεία του οχήματος για να κάνουμε ότι θέλουμε;! Συγγνώμη, αλλά αυτό δεν είναι κυκλοφοριακή συνείδηση!

Εδώ υποτίθεται ότι απαγορεύεται να δίνουμε συμβουλές για παράνομο κατέβασμα μουσικής, βίντεο κλπ και θα συζητήσουμε για το πως θα παρανομήσουμε κατά την οδήγηση;!

Υποτίθεται ότι ανάμεσα σε όλα τα άλλα προάγουμε και τη σωστή κυκλοφοριακή αγωγή!

Να χeσω τα ABS, Antispin κι όλα τα παραφερνάλια! Τα μαθήματα που απλόχερα μας προσφέρονται για να βελτιώσουμε τις ικανότητες μας και να οδηγούμε με μεγαλύτερη ασφάλεια μας μαθαίνουν και πως θα καταπατήσουμε όλους τους νόμους;! Δεν νομίζω!!!!

:u57::u57::u57::u57::u57:

soferantza
24-04-2013, 11:28
Ρε παιδιά! δεν αντέχω, θα το πω!

Είναι δυνατόν να συζητάμε ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να καλύψεις μιά παρανομία ή να εξαπατήσεις;!

Αν κάποιος χάσει το δίπλωμα σημαίνει ότι έκανε βαρειά παράβαση και τον έπιασαν!

Η θα παραποιήσουμε τα στοιχεία του οχήματος για να κάνουμε ότι θέλουμε;! Συγγνώμη, αλλά αυτό δεν είναι κυκλοφοριακή συνείδηση!

Εδώ υποτίθεται ότι απαγορεύεται να δίνουμε συμβουλές για παράνομο κατέβασμα μουσικής, βίντεο κλπ και θα συζητήσουμε για το πως θα παρανομήσουμε κατά την οδήγηση;!

Υποτίθεται ότι ανάμεσα σε όλα τα άλλα προάγουμε και τη σωστή κυκλοφοριακή αγωγή!

Να χeσω τα ABS, Antispin κι όλα τα παραφερνάλια! Τα μαθήματα που απλόχερα μας προσφέρονται για να βελτιώσουμε τις ικανότητες μας και να οδηγούμε με μεγαλύτερη ασφάλεια μας μαθαίνουν και πως θα καταπατήσουμε όλους τους νόμους;! Δεν νομίζω!!!!

:u57::u57::u57::u57::u57:

Δεν ειναι ότι ψάχνουμε τον καλύτερο τρόπο για να κάνουμε παρανομία,αλλά πληρώνουμε το κράτος λύτρα (κυριολεκτικά) για αγαθά και υπηρεσίες τις οποίες δεν απολαμβάνουμε.
Το να κινείσαι με τον σταυρό στο χέρι σε ένα κράτος το οποίο κλέβει κυριολεκτικά τους ίδιους του τους πολίτες,το οποίο τους υποχρεώνει με χίλια δύο τερτίπια,μπαγαμποντιές,αλτερνατίβες και φόρμουλές κομμένες και ραμένες από τους εκλεγμένους αιρετούς στα μέτρα των κατ'επιλογήν περιστάσεων,λυπάμαι αλλά είναι ασυδοσία.
Δεν έχω δεί κανάν μπάτσο να σταματάει άλλο μπάτσο με μηχανή επειδή κάνει μαγκίτσες στο δρόμο και μάλιστα με όχημα πληρωμένο από τους φορολογούμενος,για παράδειγμα.Και μιλάμε για άσκοπη χρήση....
Και είναι σίγουρο εδώ μέσα πως σχεδόν όλοι έχουμε δει εκπροσώπους του νόμου με δίκυκλα να τα επιδείνονται σε αντικοινωνικούς αυτοσχεδιασμούς απλά επειδή η υπηρεσία θεώρησε σκόπιμο να τους εμπιστευτεί καινούργιο όχημα.

GeorgeP
24-04-2013, 11:58
Ρε παιδιά! δεν αντέχω, θα το πω!

Είναι δυνατόν να συζητάμε ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να καλύψεις μιά παρανομία ή να εξαπατήσεις;!

Αν κάποιος χάσει το δίπλωμα σημαίνει ότι έκανε βαρειά παράβαση και τον έπιασαν!

Η θα παραποιήσουμε τα στοιχεία του οχήματος για να κάνουμε ότι θέλουμε;! Συγγνώμη, αλλά αυτό δεν είναι κυκλοφοριακή συνείδηση!

Εδώ υποτίθεται ότι απαγορεύεται να δίνουμε συμβουλές για παράνομο κατέβασμα μουσικής, βίντεο κλπ και θα συζητήσουμε για το πως θα παρανομήσουμε κατά την οδήγηση;!

Υποτίθεται ότι ανάμεσα σε όλα τα άλλα προάγουμε και τη σωστή κυκλοφοριακή αγωγή!

Να χeσω τα ABS, Antispin κι όλα τα παραφερνάλια! Τα μαθήματα που απλόχερα μας προσφέρονται για να βελτιώσουμε τις ικανότητες μας και να οδηγούμε με μεγαλύτερη ασφάλεια μας μαθαίνουν και πως θα καταπατήσουμε όλους τους νόμους;! Δεν νομίζω!!!!

:u57::u57::u57::u57::u57:


Σε καποιο αλλο ποστ μου σου μιλαω για το ποιόν του Ελληνα βλεπέις οτι εχω δικιο?

Η ''σοφεραντζα'' κατω απο το δικο σου μυνημα ζηταει ανταλλαγματα απο το κρατος για να μην πηγαινει με τον σταυρο στο χερι οπως λεει. Οποία πλανη και ψεμα.
Ακομα και τα ζητουμενα ανταλαγματα να ικανοποιουντο παλι στην παρανομια και την λαμογια θα πηγαιναμε.
Κι επειδη η παρανομια, η λαμογια και η εξαπατηση ειναι στο DNA του Ελληνα ουτε το κρατος θα φτιαξει ποτε στο 100%....Ελληνες ειναι και αυτοι.
Οποτε μαθε επιτελους να ζεις στην Ελλαδα...............

Εγω φιλε Γιαννη την Δευτερα παω να παρω μια 2ημερη ανασα και γευση απο Μπαρτσελονα.......επαγγελματικο ταξιδι. Εκει φιλε κανεις 10 μετρα χωρις κρανος και τσιμπας την κληση, εισαι δε υποχρεωμενος να πας να φερεις το κρανος σου(αν δεν το εχεις μαζι σου) με αλλο μεσο οχι με την μοτοσυκλετα........Σκεψου να γινοταν αυτο στην Ελλαδα......οι ''σοφεραντζες'' ολης της Ελλαδας θα κατεβαιναν στον δρομο σε ενδειξη διαμαρτυριας.

asotosios
24-04-2013, 13:27
Οδήγηση χωρίς δίπλωμα = προσωρινή κατάσχεση πρόστιμο μήνυση δικαστήριο
Οδήγηση χωρίς Ασφάλεια (όχι όταν δεν το κινείς για μεγάλο χρονικό διάστημα) = προσωρινή κατάσχεση πρόστιμο μήνυση δικαστήριο
Οδήγηση χωρίς κράνος = πρόστιμο και να πας να το φέρεις στο σημείο που θα έχει ακινητοποιηθεί η μηχανή σου από την αστυνομία ή να την φορτώσεις στην οδική να στην πάει σπίτι...γιατί καλοκαίριασε και πάλι και όλο και πληθαίνουν οι ξεκράνωτοι με τα tredy χτενισματα (ζηλευω:D )στους δρόμους
Οδήγηση χωρίς ζώνη ασφαλείας = πρόστιμο
Όλα τα παραπάνω να ισχύουν για όλους πολίτη αστυνομικό κτλ κτλ…

Μπάς και έτσι γίνουμε άνθρωποι...

το αυτοκίνητο/μηχανη είναι δυνητικά όπλο που μπορεί να σκοτώσει...άρα αρμόζει η ανάλογη προσοχή και υπευθυνότητα από τον ιδιοκτήτη τους...

GeorgeP
24-04-2013, 13:46
Οδήγηση χωρίς δίπλωμα = προσωρινή κατάσχεση πρόστιμο μήνυση δικαστήριο
Οδήγηση χωρίς Ασφάλεια (όχι όταν δεν το κινείς για μεγάλο χρονικό διάστημα) = προσωρινή κατάσχεση πρόστιμο μήνυση δικαστήριο
Οδήγηση χωρίς κράνος = πρόστιμο και να πας να το φέρεις στο σημείο που θα έχει ακινητοποιηθεί η μηχανή σου από την αστυνομία ή να την φορτώσεις στην οδική να στην πάει σπίτι...γιατί καλοκαίριασε και πάλι και όλο και πληθαίνουν οι ξεκράνωτοι με τα tredy χτενισματα (ζηλευω:D )στους δρόμους
Οδήγηση χωρίς ζώνη ασφαλείας = πρόστιμο
Όλα τα παραπάνω να ισχύουν για όλους πολίτη αστυνομικό κτλ κτλ…

Μπάς και έτσι γίνουμε άνθρωποι...

το αυτοκίνητο/μηχανη είναι δυνητικά όπλο που μπορεί να σκοτώσει...άρα αρμόζει η ανάλογη προσοχή και υπευθυνότητα από τον ιδιοκτήτη τους...


Σωστος!!!! Εκτος απο το δευτερο..............
Οχημα ακινητοποιημενο αλλα με πινακιδες και χωρις ασφαλεια σημαινει οτι καποια στιγμη θα μετακινηθει ειτε για να παει για τσιγαρα ειτε για να παει στο νοσοκομειο, αρα ''......το αυτοκίνητο/μηχανη είναι δυνητικά όπλο που μπορεί να σκοτώσει...άρα αρμόζει η ανάλογη προσοχή και υπευθυνότητα από τον ιδιοκτήτη τους...''

asotosios
24-04-2013, 14:04
Σωστος!!!! Εκτος απο το δευτερο..............


:sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3:
αναμενομενο...!!!

ortho
24-04-2013, 14:54
Δεν ειναι ότι ψάχνουμε τον καλύτερο τρόπο για να κάνουμε παρανομία,αλλά πληρώνουμε το κράτος λύτρα (κυριολεκτικά) για αγαθά και υπηρεσίες τις οποίες δεν απολαμβάνουμε.
Το να κινείσαι με τον σταυρό στο χέρι σε ένα κράτος το οποίο κλέβει κυριολεκτικά τους ίδιους του τους πολίτες,το οποίο τους υποχρεώνει με χίλια δύο τερτίπια,μπαγαμποντιές,αλτερνατίβες και φόρμουλές κομμένες και ραμένες από τους εκλεγμένους αιρετούς στα μέτρα των κατ'επιλογήν περιστάσεων,λυπάμαι αλλά είναι ασυδοσία.
Δεν έχω δεί κανάν μπάτσο να σταματάει άλλο μπάτσο με μηχανή επειδή κάνει μαγκίτσες στο δρόμο και μάλιστα με όχημα πληρωμένο από τους φορολογούμενος,για παράδειγμα.Και μιλάμε για άσκοπη χρήση....
Και είναι σίγουρο εδώ μέσα πως σχεδόν όλοι έχουμε δει εκπροσώπους του νόμου με δίκυκλα να τα επιδείνονται σε αντικοινωνικούς αυτοσχεδιασμούς απλά επειδή η υπηρεσία θεώρησε σκόπιμο να τους εμπιστευτεί καινούργιο όχημα.


Αυτό δεν είναι δικαιολογία φίλε μου, ιδίως όταν μιλάμε για οχήματα που η οδήγησή τους είναι ούτως ή άλλως επικίνδυνη. Αν κάποιος δε θέλει να μπορεί να ταυτοποιηθεί το όχημά του σημαίνει, για μένα, ότι έχει σκοπό να κάνει συνεχώς παραβιάσεις του ΚΟΚ, άρα μη συζητήσιμο. Ολοι κάποια στιγμή έχουμε κάνει τη μακακία μας, αλλά άλλο αυτό κι άλλο η πρόθεση να μη σεβόμαστε ποτέ τίποτε.

Οσο για αστυνομικούς που κάνουν ταρζανιές με τις μοτό ιδιωτικές και μη, κι εγώ τσατίζομαι αλλά δε μπορώ να κάνω κάτι, σίγουρα όχι να κυκλοφορώ με μη ορατή πινακίδα.


Τες πα! καθένας πράττει όπως θέλει, αλλά πρέπει να είναι έτοιμος να υποστεί και τις συνέπειες!

GeorgeP
24-04-2013, 15:34
Αυτό δεν είναι δικαιολογία φίλε μου, ιδίως όταν μιλάμε για οχήματα που η οδήγησή τους είναι ούτως ή άλλως επικίνδυνη. Αν κάποιος δε θέλει να μπορεί να ταυτοποιηθεί το όχημά του σημαίνει, για μένα, ότι έχει σκοπό να κάνει συνεχώς παραβιάσεις του ΚΟΚ, άρα μη συζητήσιμο. Ολοι κάποια στιγμή έχουμε κάνει τη μακακία μας, αλλά άλλο αυτό κι άλλο η πρόθεση να μη σεβόμαστε ποτέ τίποτε.

Οσο για αστυνομικούς που κάνουν ταρζανιές με τις μοτό ιδιωτικές και μη, κι εγώ τσατίζομαι αλλά δε μπορώ να κάνω κάτι, σίγουρα όχι να κυκλοφορώ με μη ορατή πινακίδα.


Τες πα! καθένας πράττει όπως θέλει, αλλά πρέπει να είναι έτοιμος να υποστεί και τις συνέπειες!

Eισαι καλα? Μηπως θελεις γιατρο? Ειναι ποτε ο Ελληνας ετοιμος να υποστει συνεοπειες για κατι παρανομο ¨η απλο λαθος που εκανε? ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ.
Ο Αστυνομος τον γραφει, του παιρνει το διπλωμα και τον στελνει στο αυτοφορο γιατι περασε με κοκκινο και γυρνα και λεει '' τι μ@λακας (μ@λακας) ο αστυνομικος θα του κανω μηνυση(!!!), με εγραψε και με εστειλε στο αυτοφορο γιατι περασα με κοκκινο ενω εβλεπε οτι περνουσα σιγα-σιγα γιατι ειχα την μανα μου στο νοσοκομειο και δεν ηθελα να αργησω.'Και του το'πα του αθλιου...αλλα θα του δειξω εγω, θα τον στειλω στο Σουφλι''

ortho
24-04-2013, 16:01
Μπα! μακρυά από μένα οι γιατροί! :p
Γιώργη δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι! Οποτε έχω κάνει παράβαση και με έπιασαν, το παραδέχτηκα, έφαγα το πρόστιμό μου κι είπα ευχαριστώ. Φυσικά προτιμώ να μη με πιάσουν, αλλά είναι εις γνώσιν μου ότι θα έχω συνέπειες και το δέχομαι. :)

GeorgeP
24-04-2013, 16:03
Μπα! μακρυά από μένα οι γιατροί! :p
Γιώργη δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι! Οποτε έχω κάνει παράβαση και με έπιασαν, το παραδέχτηκα, έφαγα το πρόστιμό μου κι είπα ευχαριστώ. Φυσικά προτιμώ να μη με πιάσουν, αλλά είναι εις γνώσιν μου ότι θα έχω συνέπειες και το δέχομαι. :)



Εισαι η εξαιρεση............που δυστυχως επιβεβαιωνει τον κανονα.
Αλα πες μου ετσι στα παντελονια που φορας, ουτε μια φορα δεν προσπαθησες να δικαιολογηθεις? ουτε μια?:)

ortho
24-04-2013, 16:09
Αν εννοείς ότι σχολίασα πως το όριο των 80χλμ/ώρα στην Λαυρίου είναι εξωφρενικά μικρό...υπό αυτή την έννοια έχω δικαιολογηθεί. Αλλιώς όχι φίλε μου, ήξερα πάντα όταν έφαγα πρόστιμο τι έχω κάνει. Αν τώρα κάποια στιγμή κάνω παράβαση διότι όντως θα υπάρχει ανάγκη, ναι θα το κάνω, αλλά θα είναι η αλήθεια κι ότι ήθελε προκύψη...αλλά μάλλον θα ζητήσω τη βοήθεια περιπολικού ή δίτροχου αστυνομικού για να μου ανοίξει δρόμο...


Οπως έχω ξαναγράψει, σε κάθε αλλαγή μοτό, αυτή μένει στο γκαράζ μου μέχρι να ενεργοποιηθεί η ασφάλεια....αν σου λέει αυτό κάτι!

GeorgeP
24-04-2013, 16:14
................................................

Οπως έχω ξαναγράψει, σε κάθε αλλαγή μοτό, αυτή μένει στο γκαράζ μου μέχρι να ενεργοποιηθεί η ασφάλεια....αν σου λέει αυτό κάτι!


κι ετσι πρεπει........αλλα εισαι μοναδα ρε φιλε, αμα βγεις στον δρομο θα βρεις χιλιαδες ανευ ασφαλειας και δεν τρεχει καστανο........
Παρε το νημα απο την αρχη και θα δεις ποσοι απο αυτους δεν ανηκουν στην ιδια ομαδα με εσενα.

asotosios
24-04-2013, 17:15
Οποτε έχω κάνει παράβαση και με έπιασαν, το παραδέχτηκα, έφαγα το πρόστιμό μου κι είπα ευχαριστώ. Φυσικά προτιμώ να μη με πιάσουν, αλλά είναι εις γνώσιν μου ότι θα έχω συνέπειες και το δέχομαι. :)


Μια απο τα ιδια...και η αληθεια ειναι οτι ετσι και την εχω γλυτωσει καποιες φορες...


αλλα εχω παει και στην τροχαια Πειραια και εχω κανει κακο χαμο γιατι στην Πειραικη εγραψαν εμενα (ετυχε εκεινη την ωρα και γυρναγα στο αυτοκινητο μου απο επισκεψη σε φιλο για παρανομο παρκαρισμα και τους ειδα) αλλα δεν εγραψαν τους αλλους που ετρωγαν στα μαγαζια παραδιπλα που ηταν μπρος πισω απο το δικο μου (καρφωτη απο τους μαγαζατορες βλεπεις)...