PDA

View Full Version : ΚΤΜ 1190 vs BMW GS 1200 LC 2013


frits
14-04-2013, 08:22
http://www.youtube.com/watch?v=5fB_wIP21_Q

Αν έχει όρεξη κάποιος γερμανοτραφής να μας πει με 2 λόγια το ζουμί θα του είμασταν υπόχρεοι. :)

taksidiotis
14-04-2013, 08:36
Άρχισε η μάχη,καλά ο νικητής γνωρίζουμε ποιος είναι.
Κάποιος που να ξέρει την γλώσσα να μας πει κι εμάς;

send from my Xperia P smartphone

βασιλης
14-04-2013, 08:50
Ωραιο βιντεακι Σταυρη αλλα απο γλωσσα δεν καταλαβαινω τιποτα...:):):)

frits
14-04-2013, 09:00
Ωραιο βιντεακι Σταυρη αλλα απο γλωσσα δεν καταλαβαινω τιποτα...:):):)

Oύτε εγώ Βασίλη...:cool:

Το έψαξα σε καμιά αγγλική version αλλά τίποτα...:rolleyes:

taksidiotis
14-04-2013, 09:44
Ας περιμένουμε να μπει ο ΓΙΑΝΝΗΣ μας να μας δώσει τα φώτα του:-)

send from my Xperia P smartphone

phoenix
14-04-2013, 11:39
απο οτι καταλαβα ειναι οτι το ktm ειναι για τον μπεο!!!!!:sm3::sm3::sm3:
αλλα γερμανικα δεν ξερω:sm7::sm7::sm7::sm7:

xurxes
14-04-2013, 16:01
....:sm7::sm3::lo20:


δεν αρχίζω μετάφραση,.,.,.,. γιατι θα γινει "γης μαδιαμ":rolleyes:....εδω μέσα



:ha16:



ρεζουμε:.......αγορασΕ ανάλογα τη γκα@λα σου!!!

frits
14-04-2013, 16:06
....:sm7::sm3::lo20:


δεν αρχίζω μετάφραση,.,.,.,. γιατι θα γινει "γης μαδιαμ":rolleyes:....εδω μέσα



:ha16:



ρεζουμε:.......αγορασΕ ανάλογα τη γκα@λα σου!!!

Τώρα μας έβαλες στην πρίζα....

http://i.istockimg.com/file_thumbview_approve/9169148/2/stock-illustration-9169148-smiley-faces-evil-scared-curious-and-cross.jpg

vag990
14-04-2013, 17:03
το καινούργιο BMW δεν το οδήγησα. Οδήγησα όμως το καινούργιο ΚΤΜ σε ένα test ride. Δεν θα συγκρίνω με το BMW. Θα συγκρίνω όμως με τον προκάτοχό του. Οι 2 μηχανές δεν έχουν σχεδόν καμιά σχέση μεταξύ τους. Πιστεύω πως πολλοί κάτοχοι του GS που ξενερώνουν και μόνο στο άκουσμα της πορτοκαλί μάρκας θα νιώθανε "άβολα" με τις επιδόσεις του καινούργιου Adventure της ΚΤΜ.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
14-04-2013, 17:06
Thanks Σταύρο ...

Εν αναμονή της μετάφρασης ... :rolleyes:

ARGI
14-04-2013, 17:17
:re25::th11:

paschalis
14-04-2013, 17:28
το καινούργιο BMW δεν το οδήγησα. Οδήγησα όμως το καινούργιο ΚΤΜ σε ένα test ride. Δεν θα συγκρίνω με το BMW. Θα συγκρίνω όμως με τον προκάτοχό του. Οι 2 μηχανές δεν έχουν σχεδόν καμιά σχέση μεταξύ τους. Πιστεύω πως πολλοί κάτοχοι του GS που ξενερώνουν και μόνο στο άκουσμα της πορτοκαλί μάρκας θα νιώθανε "άβολα" με τις επιδόσεις του καινούργιου Adventure της ΚΤΜ.

Δεν συγκρινονται οι δυο εταιριες!
Ουτε τα δυο μοντελα.
Η διαφορα με το παλιο ΚΤΜ μονο σαν προβλημα μου ακουγεται.
Τη στιγμη που η νεα gs βελτιωνεται στα σημεια για χρηση εντος δρομου
διχως να χανει ιχνος απο τις off road δυνατοτητες,οσο κι αν αυτες ακριβηναν.
Εκει ειναι και το κλειδι που θα βγαλει το νικητη..
Κανεις κατοχος moto και ειδικα GS, δεν ξενερωνει
στο ακουσμα της πορτοκαλι μαρκας, το αντιθετο μαλιστα.
Ξενερωνει ομως μαζι με πολλους αλλους,
κατα πως φαινεται απο τα νουμερα πωλησεων,
με το εξοδολογιο που την ακολουθει
σε βενζινη, συντηρηση, μεταπωληση!!
Επισης αισθανεται ''αβολα'' και με το γκαζι του 1098 του Hayabusa
η και του s1000rr αυτο δε σημαινει πως θα ηθελε να το αγορασει.


Σημ.
Βγαζω το καπελο στην προωθηση του μοντελου
ανα την Ελλαδα απο την KTM:)

phoenix
14-04-2013, 20:12
[QUOTE=vag990;880664]το καινούργιο BMW δεν το οδήγησα. Οδήγησα όμως το καινούργιο ΚΤΜ σε ένα test ride. Δεν θα συγκρίνω με το BMW. Θα συγκρίνω όμως με τον προκάτοχό του. Οι 2 μηχανές δεν έχουν σχεδόν καμιά σχέση μεταξύ τους. Πιστεύω πως πολλοί κάτοχοι του GS που ξενερώνουν και μόνο στο άκουσμα της πορτοκαλί μάρκας θα νιώθανε "άβολα" με τις επιδόσεις του καινούργιου Adventure της ΚΤΜ.[/QUOTE
μονο οι επιδοσεις δεν φτανουν φιλε μου:ye33:

vag990
14-04-2013, 22:09
@phoenix
λέγοντας επιδόσεις δεν μιλάω για ταχύτητα (εάν αυτό εννόησες). Μιλάω για τα πάντα πάνω στην μηχανή πλην του αισθητικού κομματιού και της αξιοπιστίας για την οποία είναι ακόμη νωρίς... θα φανεί εν καιρώ. Πάντως όσο και αν το εύχομαι... με τόσα ηλεκτρικά επάνω μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο να είναι μια απροβλημάτιστη μηχανή.
Και θέλω να ξανατονίσω πως δεν συγκρίνω σε καμία περίπτωση το 1190 με το GS1200 γιατί δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από τα καινούργια μοντέλα GS.

@paschalis
φίλε μου σε καμία περίπτωση δεν είπα πως αν κάποιος οδηγήσει το 1190 θα "αλλαξοπιστήσει". Κατά την γνώμη μου δεν οδηγώ την πιο βολική μηχανή για ταξίδια... και αν και τα ταξίδια είναι ο προσανατολισμός μου το 990 δεν σκοπεύω να το αλλάξω. Με το "θα νιώσει άβολα" απλά λέω πως (κατά την γνώμη μου) θα αντικρίσει ένα νέο μηχάνημα της ΚΤΜ το οποίο πραγματικά σε θέματα επιδόσεων αγγίζει ένα πολύ ανώτερο επίπεδο από τα μέχρι τώρα δεδομένα της εταιρίας.
Συνήθως όλοι μας έχουμε ένα μικρό ή ένα μεγάλο "σκάλωμα" με ότι καβαλάμε. Και δεν το θεωρώ καθόλου κακό. Έτσι μπαίνουμε στο τρυπάκι να τονίζουμε τα αρνητικά της μιας μηχανής παραβλέποντας τα θετικά κτλ. Το ίδιο ισχύει λοιπόν και για τους αρρωστημένους πορτοκαλί όταν η κουβέντα πάει στις μηχανές άλλων εταιριών... έτσι γίνεται και με τους "Ευρωπαίους" και τα "Γιαπωνέζικα" και πάει λέγοντας. Στην τελική όλο αυτό το πράγμα έχει την ομορφιά του... γιατί μας κάνει να μοιάζουμε με τις καρικατούρες του Joe Bar! :di59:

Υ.Γ πλέον το ίντερνετ δεν είναι και το πιο αξιόπιστο μέσο ενημέρωσης κατ`εμέ διότι θα βρεις οτιδήποτε ψάχνεις! Θέλω να πω πως εσύ θα βρεις βίντεο που το GS πάει καλύτερα από το 1190 αλλά κι εγώ θα βρω ένα άλλο βίντεο που το 1190 πάει καλύτερα από το GS.

taksidiotis
15-04-2013, 03:23
....:sm7::sm3::lo20:


δεν αρχίζω μετάφραση,.,.,.,. γιατι θα γινει "γης μαδιαμ":rolleyes:....εδω μέσα



:ha16:



ρεζουμε:.......αγορασΕ ανάλογα τη γκα@λα σου!!!

Οχι,άρχισε γιατι ειμαι περίεργος.



Sent from my iPad using Tapatalk HD

phoenix
15-04-2013, 11:27
@phoenix
λέγοντας επιδόσεις δεν μιλάω για ταχύτητα (εάν αυτό εννόησες). Μιλάω για τα πάντα πάνω στην μηχανή πλην του αισθητικού κομματιού και της αξιοπιστίας για την οποία είναι ακόμη νωρίς... θα φανεί εν καιρώ. Πάντως όσο και αν το εύχομαι... με τόσα ηλεκτρικά επάνω μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο να είναι μια απροβλημάτιστη μηχανή.
Και θέλω να ξανατονίσω πως δεν συγκρίνω σε καμία περίπτωση το 1190 με το GS1200 γιατί δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από τα καινούργια μοντέλα GS.

@paschalis
φίλε μου σε καμία περίπτωση δεν είπα πως αν κάποιος οδηγήσει το 1190 θα "αλλαξοπιστήσει". Κατά την γνώμη μου δεν οδηγώ την πιο βολική μηχανή για ταξίδια... και αν και τα ταξίδια είναι ο προσανατολισμός μου το 990 δεν σκοπεύω να το αλλάξω. Με το "θα νιώσει άβολα" απλά λέω πως (κατά την γνώμη μου) θα αντικρίσει ένα νέο μηχάνημα της ΚΤΜ το οποίο πραγματικά σε θέματα επιδόσεων αγγίζει ένα πολύ ανώτερο επίπεδο από τα μέχρι τώρα δεδομένα της εταιρίας.
Συνήθως όλοι μας έχουμε ένα μικρό ή ένα μεγάλο "σκάλωμα" με ότι καβαλάμε. Και δεν το θεωρώ καθόλου κακό. Έτσι μπαίνουμε στο τρυπάκι να τονίζουμε τα αρνητικά της μιας μηχανής παραβλέποντας τα θετικά κτλ. Το ίδιο ισχύει λοιπόν και για τους αρρωστημένους πορτοκαλί όταν η κουβέντα πάει στις μηχανές άλλων εταιριών... έτσι γίνεται και με τους "Ευρωπαίους" και τα "Γιαπωνέζικα" και πάει λέγοντας. Στην τελική όλο αυτό το πράγμα έχει την ομορφιά του... γιατί μας κάνει να μοιάζουμε με τις καρικατούρες του Joe Bar! :di59:

Υ.Γ πλέον το ίντερνετ δεν είναι και το πιο αξιόπιστο μέσο ενημέρωσης κατ`εμέ διότι θα βρεις οτιδήποτε ψάχνεις! Θέλω να πω πως εσύ θα βρεις βίντεο που το GS πάει καλύτερα από το 1190 αλλά κι εγώ θα βρω ένα άλλο βίντεο που το 1190 πάει καλύτερα από το GS.
το ειδα το ktm δεν το οδηγησα απλα καθισα πανω του χωρις να το βαλω μπρος
η αισθηση που ειχα δεν μου αρεσε αισθανθηκα πολυ εκτεθειμενος αισθανθηκα σαν να ειμαι πανω σε τρανσαλπ (μικρη μηχανη)απο την αλλη δεν μου αρεσουν τα πολλα ηλεκτρονικα ουτε στην ktm ουτε στην bmw δεν με ενδιαφερουν οι ταχυτητες πανω απο 180 και δεν με ενδιαφερει και η 100% υδροψυξη αυτο που λεω και γραφω ειναι καθαρα υποκειμενικο
αυτο που με ενδιαφερει και το εχω νιωσει με το bmw ειναι η αισθηση στιβαροτητας ασφαλειας και αντοχης που μου δινει και τελος αυτη η διαφορετικοτιτα του κινητηρα μποξερ κοντρα στα hitec moter που παραγονται σημερα που με εκπληξη ακομα βλεπουμε να προσπαθει ο πυγμαχος να ανταγωνιστει ασχετος της παλαιοτητας του(αυτο με εξηταρει)
και οπως μεγαλωνω και εγω και γερναω εναντι των καινουργιων γενιων μου δινει την δυναμη να πιστευω οτι και εγω μπορω να ειμαι στο παιχνιδι ακομα
ετσι αυτο που εχει καταφερει το bmw επι της ουσιας ειναι να συνδεσει τον φιλο χρηστη της μηχανης με την ιδια την μηχανη σε μια σχεση αλληλοσυμπληρωσης και αμοιβαιου σεβαζμου

ortho
16-04-2013, 23:42
Ισοπαλία στο τέλος, ο τύπος με το σκούφο είπε ότι το gs δεν είναι μόνο για δικηγόρους κι οδοντίατρους, αλλά και για 35άρηδες επιχειρηματίες.

Ο μακρυμάλλης είπε ότι θα προτιμήσει το ΚΤΜ γιατί έχει κάτι ακόμη να αποδείξει σαν 37χρονος.

Οι μάγκες είναι αυστριακοί κι είναι ψιλοενοχλητικοί στα αυτιά!:)

taksidiotis
17-04-2013, 07:37
Εγω θα Πω αυτο,οι μηχανές δεν έχουν επαγγέλματα....μπορει να την εχει ο καθένας...
Εμένα μου αρεσόυν και οι 2,στην εμφάνιση περισσοτερο το gs,στο γκάζι ξεκάθαρη υπεροχή στο ktm,ως συνήθως...
Αλλα προσωπικα,αυτές που μου αρέσουν πολυ ειναι 2,η gs και το triumph explorer.
Θα ήθελα ενα mega συγκρητικο τωρα που τις εχουμε όλες....

Ktm 1190 adv
BMW gs 1200 2013
Triumph explorer 1200 (ερωτευσιμη και την βάζω αμεσως μετα την BMW σαν εμφάνιση)
Aprilia caponord
Honda crosstourer
Kawasaki versys
Ducati mts
Yamaha super Tenere
Triumph tiger sport (μιας και έβαλα και πιο ασφαλτινα μοντέλα)


Sent from my iPad using Tapatalk HD

ortho
17-04-2013, 13:32
Δεν έχει να κάνει με τα επαγγέλματα, οι Γερμανοί τουλάχιστον χαρακτηρίζουν κάποιο με βάση το όχημα που οδηγεί. Ετσι ο Porschefahrer είναι αυτός που τρέχει πολύ, ο BMWfahrer είναι αυτός που τρέχει κι είναι κι ενοχλητικός-θρασύς, αραγμένος στην αριστερή λωρίδα και κάνει συνέχεια σινιάλο με τους προβολείς για να του ανοίξουν το δρόμο. Αυτό για τα αμάξια, για τις μηχανές δεν ξέρω!

phoenix
18-04-2013, 14:50
τωρα σε λιγο θα εχουμε τις πρωτες ανταποκρισεις απο τα τεστ που γινονται για τα περιοδικα και θα δουμε τι γινετε:ye33:
εγω παντως εχω πει!!!!!!!

1 1200gs
2
3
4
5
6