PDA

View Full Version : Διάβρωση σε τροχούς & εξάτμιση ?


chrmakry
14-04-2013, 15:09
Καλησπέρα,


Έχω την μηχανή περίπου 1,5 χρόνο. Προς το παρόν δεν έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα και την έχω ζορίσει σε νησί μόνο για μία εβδομάδα.


Στις φωτό φαίνονται σημάδια διάβρωσης(?) σε μπροστινό τροχό και λαιμούς εξάτμισης.
Σας έχει τύχει?
Είναι κάτι ανησυχητικό?
Και τι κάνατε? (είμαι εντός εγγύησης).


Πάντως, νομίζω πως δεν είχα τέτοια θέματα στα προηγούμενα γιαπωνέζικα που οδηγούσα (ή τουλάχιστον όχι τόσο σύντομα…αν θυμάμαι καλά).
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

chrmakry
17-04-2013, 21:19
συνάδελφοι ουδείς?

Καλησπέρα,


Έχω την μηχανή περίπου 1,5 χρόνο. Προς το παρόν δεν έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα και την έχω ζορίσει σε νησί μόνο για μία εβδομάδα.


Στις φωτό φαίνονται σημάδια διάβρωσης(?) σε μπροστινό τροχό και λαιμούς εξάτμισης.
Σας έχει τύχει?
Είναι κάτι ανησυχητικό?
Και τι κάνατε? (είμαι εντός εγγύησης).


Πάντως, νομίζω πως δεν είχα τέτοια θέματα στα προηγούμενα γιαπωνέζικα που οδηγούσα (ή τουλάχιστον όχι τόσο σύντομα…αν θυμάμαι καλά).
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

saitman
17-04-2013, 21:25
τιποτα δεν ειναι!!χαλαρωσε!!

staikosn1
17-04-2013, 23:44
Στο επομενο πλυσιμο σου απλα ριξε στα μεταλλα και μονο καθαριστικο ζαντων και τριψε τα σημεια με βουρτσα σκληρη... νομιζω οτι θα καθαρισει και με πιεστικο θα γινει σαν καινουριο... η ποσοτητα του καθαριστικου να ειναι λιγο...
Καθαρα και μονο για αισθητικους λογους...

TEOSS
17-04-2013, 23:51
Καλησπέρα,


Έχω την μηχανή περίπου 1,5 χρόνο. Προς το παρόν δεν έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα και την έχω ζορίσει σε νησί μόνο για μία εβδομάδα.


Στις φωτό φαίνονται σημάδια διάβρωσης(?) σε μπροστινό τροχό και λαιμούς εξάτμισης.

Σας έχει τύχει?
Είναι κάτι ανησυχητικό?
Και τι κάνατε? (είμαι εντός εγγύησης).


Πάντως, νομίζω πως δεν είχα τέτοια θέματα στα προηγούμενα γιαπωνέζικα που οδηγούσα (ή τουλάχιστον όχι τόσο σύντομα…αν θυμάμαι καλά).
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Ποια φθορά στον τροχό ??? Η σκουριά στις δισκόπλακες είναι γνωστό φαινόμενο λόγο του υλικού (χυτοσίδηρος). Δισκόπλακες BREMBO - EBC Turbo Groove, Ultimax Δισκόπλακες - Tarox G88, Sport Japan Δισκόπλακες (http://www.streetandcircuit-shop.biz/diskoplakes-36900-c.asp)
Τρίψε με λίγο σύρμα κουζίνας και θα καθαρίσουν εύκολα.;)

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η έντονη πατούρα και τα αυλάκια που έχουν ( για τόσο καινούρια μοτό), μοιάζει να το έχεις δουλέψει με <<τελειωμένα>> τακάκια. :cool:

Τα μπιμπίκια στο λαιμό, θέλουν απλά λίγο τρίψιμο με πανί και αλοιφή για χρώμιο. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό.:)

TEOSS
18-04-2013, 00:06
Στο επομενο πλυσιμο σου απλα ριξε στα μεταλλα και μονο καθαριστικο ζαντων και τριψε τα σημεια με βουρτσα σκληρη... νομιζω οτι θα καθαρισει και με πιεστικο θα γινει σαν καινουριο... η ποσοτητα του καθαριστικου να ειναι λιγο...
Καθαρα και μονο για αισθητικους λογους...

ΟΧΙ… μπορεί να φθαρεί το χρώμα του κάρτερ και των στεφανιών των τροχών (το έχω πάθει:() εάν πέσει πάνω τους.
Η σκληρή βούρτσα (συρματόβουρτσα) μπορεί να χαράξει το χρώμιο στους λαιμούς. :)

siraxanz
18-04-2013, 10:16
Καλησπέρα,


Έχω την μηχανή περίπου 1,5 χρόνο. Προς το παρόν δεν έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα και την έχω ζορίσει σε νησί μόνο για μία εβδομάδα.


Στις φωτό φαίνονται σημάδια διάβρωσης(?) σε μπροστινό τροχό και λαιμούς εξάτμισης.
Σας έχει τύχει?
Είναι κάτι ανησυχητικό?
Και τι κάνατε? (είμαι εντός εγγύησης).


Πάντως, νομίζω πως δεν είχα τέτοια θέματα στα προηγούμενα γιαπωνέζικα που οδηγούσα (ή τουλάχιστον όχι τόσο σύντομα…αν θυμάμαι καλά).
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Ετσι ειναι όλα τα 1200, ακολουθησε τι λεει ο Τεοςς