PDA

View Full Version : η πτωση της ΑΕΚ


phoenix
15-04-2013, 11:10
θα το ζησουμε και αυτο οπως ειπε ενας καλος φιλος η ΑΕΚ μας στη Β εθνικη

alekni
15-04-2013, 11:55
εχτες στο γηπεδο ειδα κοσμο να κλαιει....οχι απο δακρυγονα:(

lepanto
15-04-2013, 12:12
Φοβάμαι φιλαρακι μου ότι μπορεί να δεις την ΑΕΚ και στην 4η εθνική ,για σκέψου λιγάκι ;)

taksidiotis
15-04-2013, 12:48
Δεν το περίμενα αυτο...πραγματικα,που έπεσε Θεέ μου,που ηταν και πως την κατάντησαν


Sent from my iPad using Tapatalk HD

phoenix
15-04-2013, 12:50
Φοβάμαι φιλαρακι μου ότι μπορεί να δεις την ΑΕΚ και στην 4η εθνική ,για σκέψου λιγάκι ;)
το εχω το εχω:ye33:

REK
15-04-2013, 13:11
εαν και γαύρος..λυπάμαι...:(

Slane
15-04-2013, 13:27
Κι εγώ αν και Παναθηναϊκός λυπήθηκα πάρα πολύ χθες.
Ομάδα της προσφυγιάς με κόσμο, βαριά φανέλα και ιστορία

ortho
15-04-2013, 13:33
Μάλλον δεν υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι σήμερα...:o

Λουκάς Μπάρλος

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

Ο Λουκάς Μπάρλος (1920, Θεσσαλονίκη - 1999, Αθήνα) ήταν ένας Έλληνας επιχειρηματίας, ο οποίος έγινε ιδιαίτερα γνωστός για την θητεία του ως o 23ος πρόεδρος στην ΑΕΚ, μεταξύ 1974 και 1981. Θεωρείται από πολλούς, ως ο πιο επιτυχημένος πρόεδρος του συλλόγου όλων των εποχών, λόγω όσων προσέφερε.
Ως έφηβος, υποστήριζε την ομάδα του Άρη και προσπάθησε να ασχοληθεί με τον σύλλογο. Κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ, αντίθετα ασχολήθηκε με τα κοινά της ΑΕΚ και αγάπησε την ομάδα, σε σημείο που υποθήκευσε για τα οικονομικά της συμφέροντα, την περιουσία του. Πέθανε στις 20 Οκτωβρίου του 1999, από καρκίνο του πνεύμονα.


Τον Σεπτέμβριο του 1974, έγινε πρόεδρος της ΑΕΚ, μετά από προτροπή της Χούντας, αλλά με κανονικές εκλογές. Η ομάδα είχε να κερδίσει το πρωτάθλημα από το 1971 και αντιμετώπιζε δυσκολίες, με πολλούς πρώην αστέρες της, είτε να αποσύρονται, είτε να αποχωρούν για άλλες ομάδες. Ο Μπάρλος σχεδόν αμέσως μετά την ανάληψη της ομάδας, έδωσε πολλά χρήματα και έφερε τον προπονητή, Φράντισεκ Φάντροκ, αλλά και ποδοσφαιριστές μεγάλης αξίας, όπως ο Χρήστος Αρδίζογλου, Γιώργος Σκρέκης, Γιώργος Δεδές, Βάλτερ Βάγκνερ και Τίμο Ζανλέιτερ. Το 1976, η ομάδα βελτιώθηκε ακόμα περισσότερο, με τις προσθήκες των μεταγενέστερα θρύλων της, του Θωμά Μαύρου, του Τάκη Νικολούδη και του Νίκου Χρηστίδη, ενώ την επόμενη χρονιά, ήρθε και ενίσχυση από το εξωτερικό με τους Ντούσαν Μπάγεβιτς και Μίλτον Βιέρα. Η ομάδα όλων αυτών των αστέρων ηγήθηκε στην βαθμολογία του πρωταθλήματος, δύο σεζόν συνεχόμενες (1978, 1979), ενώ η ΑΕΚ έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα με σημαντική ευρωπαϊκή διάκριση, φτάνοντας στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.




Την εποχή του Μπάρλου, από την ΑΕΚ πέρασαν και άλλοι δύο σπουδαίοι ποδοσφαιρικοί άνθρωποι (ως προπονητές), οι Τσαϊκόφσκι και Πούσκας, ενώ δόθηκε βάση και στην παραγωγή ταλέντων μέσω των ακαδημιών του συλλόγου. Την δεκαετία του 80' μέσω την βελτιστοποίησης των, αναδείχτηκαν ταλέντα όπως ο Στέλιος Μανωλάς, ο Βαγγέλης Βλάχος και ο Λύσανδρος Γεωργαμλής.


Άλλα έργα

Εκτός από την αγωνιστική αναγέννηση της ομάδας, ο Μπάρλος έγινε ευεργέτης της, και σε θέματα εγκαταστάσεων, αφού επί των ημερών του θεμελιώθηκε το κλειστό γήπεδο μπάσκετ του συλλόγου και η διώροφη "σκεπαστή" εξέδρα στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας. Παρόλο που μεγάλωσε ως οπαδός του Άρη, αγάπησε τόσο την ΑΕΚ, που δεν δίστασε να υποθηκεύσει την περιουσία του και το σπίτι του, για να την βοηθήσει οικονομικά. Η θητεία του ως πρόεδρος της ΑΕΚ ολοκληρώθηκε το 1981. Ο ίδιος δεν ασχολήθηκε ποτέ ξανά με τον αθλητισμό μην μπορώντας να προσαρμοστεί και εναρμονιστεί με τις νέες συνθήκες του επαγγελματισμού.


«Δεν ήθελα να πάρω από την ΑΕΚ, μόνο να δώσω ήθελα.
Δεν είμαι επενδυτής εγώ και μάλλον δεν έχω θέση στο σύγχρονο ποδόσφαιρο.
Ευχαριστώ τον Θεό για τις στιγμές που μου χάρισε στην ΑΕΚ.
Aυτή η ομάδα είναι ό,τι σημαντικότερο είχα στην ζωή μου».


Λουκάς Μπάρλος - Βικιπαίδεια (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%AC%CF%82_%CE%9C%CF%80%CE%AC%CF%81%CE%BB%CE%BF%CF%82)


....και πως να μη θυμάσαι με νοσταλγία έναν τέτοιο πρόεδρο, ιδίως όταν αναλογιστείς ποιοί ακολούθησαν....


Κι εγώ θέλω να πιστεύω ότι η ΑΕΚ θα επιστρέψει υγιής και δυνατή κι ευελπιστώ μετά από μερικά χρόνια να μπορώ να πάω τον Κωνσταντίνο στη Νέα Φιλαδέλφεια, διότι με αυτή την αρρωστημένη κατάσταση των τελευταίων χρόνων δε θα πήγαινα με τίποτε το παιδί στο γήπεδο......


Οσο παίζαμε ακόμη στο σπίτι μας πήγαινα πάντα στη σκεπαστή, το θέαμα μέσα στην κερκίδα ήταν τουλάχιστον τραγικό...από κάθε μεριά μας έρχονταν σύννεφα χόρτου....οι περισσότεροι ήταν σε κάποιο άλλο κόσμο.....

ablithik
15-04-2013, 14:03
Χωρις να θελω να δυναμιτισω το κλιμα δεν ειναι το τελος του κοσμου η πτωση αυτη ...
Η καταταση του επαγγελματικου αθλητισμου ειναι το μεγαλο θεμα
Ειλικρινα, θα εριχνα κατηγορια την ομαδα μου εαν εξαφανιζοντουσαν ολοι οι καφροι και οι παρατρεχαμενοι της ΠΑΕ, της ΚΑΕ κλπ.....

MOYTPO
15-04-2013, 14:42
Οι σελιδες της ιστοριας ειναι για να γυρνανε!!!!
Σε τελειωμενες ιστοριες μην καθεστε και μοιρολογειτε!!!!
Η πτωση ειναι γεγονος και οπως ειπε και ενας φιλος μπορει να ειναι και μεγαλυτερη. ;)

Αντι να κοιτατε το χτες συσπειρωθειτε, που εχετε κανει καμια δεκαρια φατριες και ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του, και κοιταξτε ενωμενοι να δωσετε ωθηση στην ομαδα. Τα μαγαζια γωνια ποτε δεν χανονται... και η ΑΕΚ ειναι ενα τετοιο!!!

Στα δυσκολα φαινεται η αγαπη στην ομαδα!!!!:ye33:

nikosgs
15-04-2013, 15:31
Πραγματικα κριμα για την ΑΕΚ.. Αν και γαυρος στεναχωριεμαι. Πιο πολυ βεβαια για τη καταντια του ελληνικου ποδοσφαιρου και πολυ περισσοτερο για τους ελληνες οπαδους. Δυστυχως δεν εχουμε το παραμικρο ιχνος παιδειας και αυτο επιβεβαιωνεται καθε μα καθε αγωνιστικη...


Σεντ φρομ αιφον

commander
15-04-2013, 15:36
Πραγματικα κριμα για την ΑΕΚ.. Αν και γαυρος στεναχωριεμαι. Πιο πολυ βεβαια για τη καταντια του ελληνικου ποδοσφαιρου και πολυ περισσοτερο για τους ελληνες οπαδους. Δυστυχως δεν εχουμε το παραμικρο ιχνος παιδειας και αυτο επιβεβαιωνεται καθε μα καθε αγωνιστικη...


Σεντ φρομ αιφον

μονο στην αγωνιστική? ?? καθε μερα το βιωνουμε και δεν βγαζω τον εαυτό μου εξω απλα οσο μπορω κοιταω να ειμαι σωστος..........

kostaskyriakos
15-04-2013, 15:49
δυστυχως όλα πάνε στραβα σε αυτη την ζωη!!!ΑΕΚ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ

ortho
15-04-2013, 15:51
Εγινε, με τον χειρότερο τρόπο ότι έπρεπε να γίνει πριν 10 χρόνια...τουλάχιστον τότε είχαμε και μερικούς καλούς παίχτες που ίσως κάποιοι ακολουθούσαν.....τώρα;!

Το πιό πιθανό είναι πως πάμε για ερασιτεχνική κατηγορία, δεν πιστεύω ότι θα βρεθεί κάποιος να βάλει τα χρήματα που χρειάζονται.....

Που κατάντησε η ΑΕΚ......

AKIS_21
15-04-2013, 16:58
Οσο δεν υπαρχέι ηγέτης στην αγελη αυτά γίνονται άλλοι βγάζανε εκατομμύρια και τους είχαμε θεούς (μακαρος,κοντός,.....)και άλλοι τούνελ στις βροχές και στι γκρίνια για το πάθος τους τώρα φυσικά αυτοί θα βγουν φταίχτες και υπαίτιοι ............ραντεβού τον Σεπτέμβρη στη Δ

ilias vara
15-04-2013, 17:09
αν και ΑΡΗΣ που βολευομαι απο την πτωση τισ αεκ θα πω οτι αυτη η πτωση εκτος απο το οπαδικο και ηθικο κομματι τις ιστοριας ισως ειναι οτι καλυτερο για την ιστορια τισ ΑΕΚ.,.,

ΘΑ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΤΑ ΧΡΕΗ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΔΥΝΑΤΗ ΣΤΗΝ Α ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ..,.,.σε δυο χρονια!!!

γιατι ομαδα που εχει λαο και καθαρη ιστορια δεν χανεται!!!!!!!!!

AKIS_21
15-04-2013, 17:57
αν και ΑΡΗΣ που βολευομαι απο την πτωση τισ αεκ θα πω οτι αυτη η πτωση εκτος απο το οπαδικο και ηθικο κομματι τις ιστοριας ισως ειναι οτι καλυτερο για την ιστορια τισ ΑΕΚ.,.,

ΘΑ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΤΑ ΧΡΕΗ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΔΥΝΑΤΗ ΣΤΗΝ Α ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ..,.,.σε δυο χρονια!!!

γιατι ομαδα που εχει λαο και καθαρη ιστορια δεν χανεται!!!!!!!!!

Αλλαζει όνομα και Αφμ όμως και ειναι σοβαρό αυτο

jmar
15-04-2013, 18:20
ΑΕΚ-ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ - YouTubeΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ!!!

corsadjim
15-04-2013, 18:26
Κριμα για την ΑΕΚΑΡΑ μας!η γνωμη μου ειναι να παει Δ εθνικη να διαγραφουν οοοολα τα χρεη που εχει!μονο ετσι θα την δουν σοβαρα καποιοι επενδυτες που θελουν να αγορασουν την ΑΕΚΑΡΑ!σιγα σιγα θα ξαναφτασει στη κορυφη με αλλον αερα και οχι με αυτο τα χαλι των τελευταιων χρονων!πανω απ'ολα να φυγει αυτη η σαβουρα απο τις κερκιδες.φτανει πια.το γυπεδο ειναι γιορτη και οχι αρενα για καποιους μ######.συγνωμη για τον τροπο που μιλαω αλλα σαν ΑΕΚΤΖΗΣ που αγαπαω αυτη την ομαδα θελω το καλο της και οχι το κακο της οπως τωρα καταλαβα τι θελουν αυτοι οι ανεγκεφαλοι.Η ΑΕΚΑΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΠΟΤΕ.......

JohnGS1100
15-04-2013, 18:30
Όπως είπε ο Αλέφαντος, καλή η ιστορία της ΑΕΚ αλλά μέσα στο γήπεδο μπαλα παίζουν οι παίχτες..
Που είναι όλοι αυτοί οι πεχταράδες που φάγαν ψωμί από την ΑΕΚ να τη βοηθήσουν ?

AKIS_21
15-04-2013, 18:36
:wo02::wo02:ΑΕΚ-ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=LPWSAKFR2aY)ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ!!!

LakisGS
15-04-2013, 18:51
Θα μου την "πέσετε" όλοι, το ξέρω... Θα μου λέτε για Βαρδινογιάννηδες κλπ... Δεν θα απαντήσω από εδώ. Με όποιον θέλει κάνουμε συζήτηση από κοντά, ή από τηλέφωνο. Δεν έχω χρόνο να γράφω 8 ώρες...
Λοιπόν ένα θα πω και να το θυμάστε. Όσο θα υπάρχουν Σωκράτιδες, Μαριδάκιδες και Θεοδωρίδιδες (:u59:), πολλές ομάδες θα καταστραφούν. Μπορεί και η δικιά μου ο Παναθηνα'ι'κός. Ήδη έχουν καταστρέψει και την δικιά τους όσο αφορά στην Ευρώπη. Αλλά το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να παίρνουν κατσαρόλια στην Ελλαδίτσα, να κάνουν φιέστες και να την "λένε" στον βάζελο. Κατά τ' άλλα... πουτ@νες της Ευρώπης είναι. Καταστρέφονται και οι ίδιοι, αλλά μπρος στα ψηφαλάκια μερικών... Έχουμε να δούμε πολλά ακόμα...

AKIS_21
15-04-2013, 19:34
:ye31::ye31:Θα μου την "πέσετε" όλοι, το ξέρω... Θα μου λέτε για Βαρδινογιάννηδες κλπ... Δεν θα απαντήσω από εδώ. Με όποιον θέλει κάνουμε συζήτηση από κοντά, ή από τηλέφωνο. Δεν έχω χρόνο να γράφω 8 ώρες...
Λοιπόν ένα θα πω και να το θυμάστε. Όσο θα υπάρχουν Σωκράτιδες, Μαριδάκιδες και Θεοδωρίδιδες (:u59:), πολλές ομάδες θα καταστραφούν. Μπορεί και η δικιά μου ο Παναθηνα'ι'κός. Ήδη έχουν καταστρέψει και την δικιά τους όσο αφορά στην Ευρώπη. Αλλά το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να παίρνουν κατσαρόλια στην Ελλαδίτσα, να κάνουν φιέστες και να την "λένε" στον βάζελο. Κατά τ' άλλα... πουτ@νες της Ευρώπης είναι. Καταστρέφονται και οι ίδιοι, αλλά μπρος στα ψηφαλάκια μερικών... Έχουμε να δούμε πολλά ακόμα...

stelth1
16-04-2013, 15:54
Η ΑΕΚ θα ξανα γεννηθει μεσα απο τις σταχτες της,απο εκει ξεκινησε ,αυτο εχει μαθει να κανει!
ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ... ΚΑΙ Η ΚΟΛΑΣΗ ΕΔΩ... - YouTube (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QBOEOeGBYlI)

nikosgs
18-04-2013, 16:52
μονο στην αγωνιστική? ?? καθε μερα το βιωνουμε και δεν βγαζω τον εαυτό μου εξω απλα οσο μπορω κοιταω να ειμαι σωστος..........

Συμφωνω απολυτα


Σεντ φρομ αιφον

phoenix
21-04-2013, 21:27
εντελει σημερα γραφτηκε και ο επιλογος
επεσε η ΑΕΚ της φτωχειας και της ανεχειας αυτο που λεγανε ολοι και δεν μπορουσα να καταλαβω -το αεκακι-

Grs1
21-04-2013, 21:35
Η ιδεα ειναι ιδεα και δεν πεθαινει ζει μεσα μας για παντα
εμεις να ειμαστε καλα Στεργιε και δοξασι ο θεος εχουμε καλυτερα και σοβαροτερα πραγματα να ασχοληθουμε απο τον αν επεσε κατηγορια η ομαδα μας ή οχι. Και σιγα το πρωταθλημα και την μπαλα που βλεπαμε ΕΔΩ ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟς το πηρε περιπατο και ο κοσμος αποδοκιμαζε σχεδον ολη την χρονια.
Ας εχουμε υγεια πανω απ ολα και εχουμε την τρελλα μας να ασχοληθουμε τις παρεες μας εδω μεσα και τις μηχανες μας......:ye33:

AlexCorfu
21-04-2013, 22:15
Θα μου την "πέσετε" όλοι, το ξέρω... Θα μου λέτε για Βαρδινογιάννηδες κλπ... Δεν θα απαντήσω από εδώ. Με όποιον θέλει κάνουμε συζήτηση από κοντά, ή από τηλέφωνο. Δεν έχω χρόνο να γράφω 8 ώρες...
Λοιπόν ένα θα πω και να το θυμάστε. Όσο θα υπάρχουν Σωκράτιδες, Μαριδάκιδες και Θεοδωρίδιδες (:u59:), πολλές ομάδες θα καταστραφούν. Μπορεί και η δικιά μου ο Παναθηνα'ι'κός. Ήδη έχουν καταστρέψει και την δικιά τους όσο αφορά στην Ευρώπη. Αλλά το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να παίρνουν κατσαρόλια στην Ελλαδίτσα, να κάνουν φιέστες και να την "λένε" στον βάζελο. Κατά τ' άλλα... πουτ@νες της Ευρώπης είναι. Καταστρέφονται και οι ίδιοι, αλλά μπρος στα ψηφαλάκια μερικών... Έχουμε να δούμε πολλά ακόμα...


Φίλε τα είπες ολα με απλα λόγια είπες αυτο που λέμε Ευαγγελία !!!! Η ΑΕΚ είναι βιτρινα η πραγματικοτητα της σημερινής Ελλάδας της αλήθειας της ξεφτιλας της λαμογιες και ότι άλλο όλοι μας ξέρουμε βλέπουμε αλλα κάποιους απο μας μας συμφέρει η κατάσταση

Albatros
21-04-2013, 22:24
Μακάρι να σκεφτούν οι άνθρωποι στην ερασιτεχνική ΑΕΚ και να πάει η ΟΜΑΔΑ στην Γ' Εθνική , να διαλυθεί η ΠΑΕ και να διαγραφούν τα χρέη να καθαρίσει και να επανέλθει δριμύτερη. Τα δε χρέη θα τα χρεωθούν οι πρόεδροι που την κατάντησαν έτσι τα τελευταία χρόνια.
:cool:

fotislarissa
22-04-2013, 09:26
Θα μου την "πέσετε" όλοι, το ξέρω... Θα μου λέτε για Βαρδινογιάννηδες κλπ... Δεν θα απαντήσω από εδώ. Με όποιον θέλει κάνουμε συζήτηση από κοντά, ή από τηλέφωνο. Δεν έχω χρόνο να γράφω 8 ώρες...
Λοιπόν ένα θα πω και να το θυμάστε. Όσο θα υπάρχουν Σωκράτιδες, Μαριδάκιδες και Θεοδωρίδιδες (:u59:), πολλές ομάδες θα καταστραφούν. Μπορεί και η δικιά μου ο Παναθηνα'ι'κός. Ήδη έχουν καταστρέψει και την δικιά τους όσο αφορά στην Ευρώπη. Αλλά το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να παίρνουν κατσαρόλια στην Ελλαδίτσα, να κάνουν φιέστες και να την "λένε" στον βάζελο. Κατά τ' άλλα... πουτ@νες της Ευρώπης είναι. Καταστρέφονται και οι ίδιοι, αλλά μπρος στα ψηφαλάκια μερικών... Έχουμε να δούμε πολλά ακόμα...


Λάκη, καλά τα λες ρε φίλε. Αλλά κάτι ξεχνάς .......... Την παράγκα σας και όλα τα καλά που έκανε και ο παναθηναϊκος για το ελληνικό ποδόσφαιρο.
Όσο για την ΑΕΚ, αν και ΠΑΟΚ, θα πω αυτό που είπα από την προηγούμενη Κυριακή: Ας μην ξεχνάμε ότι η ΑΕΚ αντικειμενικά έπαιξε το καλύτερο ποδοσφαιρο στην Ελλάδα.

MARK
22-04-2013, 09:41
Θα μου την "πέσετε" όλοι, το ξέρω... Θα μου λέτε για Βαρδινογιάννηδες κλπ... Δεν θα απαντήσω από εδώ. Με όποιον θέλει κάνουμε συζήτηση από κοντά, ή από τηλέφωνο. Δεν έχω χρόνο να γράφω 8 ώρες...
Λοιπόν ένα θα πω και να το θυμάστε. Όσο θα υπάρχουν Σωκράτιδες, Μαριδάκιδες και Θεοδωρίδιδες (:u59:), πολλές ομάδες θα καταστραφούν. Μπορεί και η δικιά μου ο Παναθηνα'ι'κός. Ήδη έχουν καταστρέψει και την δικιά τους όσο αφορά στην Ευρώπη. Αλλά το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να παίρνουν κατσαρόλια στην Ελλαδίτσα, να κάνουν φιέστες και να την "λένε" στον βάζελο. Κατά τ' άλλα... πουτ@νες της Ευρώπης είναι. Καταστρέφονται και οι ίδιοι, αλλά μπρος στα ψηφαλάκια μερικών... Έχουμε να δούμε πολλά ακόμα...


:ye31::ye31::ye31:

MARK
22-04-2013, 09:43
Πραγματικά πονάω,έτσι όμως το ήθελαν κάποιοι......

alpe
22-04-2013, 14:37
Κριμα για το συλλογο κ την ιστορια του αλλα ακομα πιο κριμα ειναι που το ποδοσφαιρο στην Ελλαδα καταντησε να παιζεται στα χαρτια κ στα τηλεφωνα κ οχι στα γηπεδα:u59:

Mike_
22-04-2013, 17:20
A.E.K. in Belgrade - YouTube (http://youtu.be/CtVviKilxSw)

gsmaniac
22-04-2013, 21:13
«…Έλα μωρέ τώρα, δεν πέφτει η ΑΕΚ… Η ΑΕΚ είναι, όλο και κάτι θα γίνει στο τέλος και θα σωθεί… Ολόκληρη ΑΕΚ, σίγουρα θα της δώσουν μερικά σφυρίγματα για να καθαρίσει… Την έχουν ανάγκη την ΑΕΚ, θα τη βοηθήσουν γιατί δεν υπάρχει πρωτάθλημα χωρίς αυτή… Δεν συμφέρει κανέναν να πέσει η ΑΕΚ… Ακόμα και αν χρειαστεί να γίνει σκάνδαλο, η ΑΕΚ θα σωθεί…».

Ακούσαμε χιλιάδες τέτοιες ατάκες όλη τη χρονιά. Έτσι δεν είναι; Αυτά δεν έλεγαν όλοι;

Οι αγνοί φίλοι της ΑΕΚ, όμως, πρέπει να είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιημένοι και να χαμογελούν (μέσα στην θλίψη τους) που τίποτα απ’ όλα αυτά δεν επαληθεύτηκε, που δεν επιβεβαιώθηκε καμία από αυτές τις επιπόλαιες «προβλέψεις», οι οποίες απορρέουν κυρίως από τα όσα απίθανα έχουν δει τα ματάκια μας στο παρελθόν. Για άλλες ομάδες...

Ακόμα και την ώρα της πιο μαύρης σελίδας στην ιστορία της, η ΑΕΚ ήταν ΑΕΚ. Και έπεσε ως ΑΕΚ. Δηλαδή χωρίς βοήθειες, χωρίς δεκανίκια, χωρίς εξυπηρετήσεις, χωρίς διαπλοκή. Πάλεψε μόνη και αβοήθητη, όπως προστάζει η φύση της και όπως πορεύεται αυτά τα 89 χρόνια.

Και μιλάμε για ένα σύλλογο με 28 εγχώριους τίτλους, με ιστορικές, τεράστιες νίκες στην Ευρώπη, με –πάνω κάτω- ένα εκατομμύριο κόσμο να δηλώνουν οπαδοί της. Πέφτει ποτέ (στην Ελλάδα) μια τέτοια ομάδα; Κι όμως πέφτει, αν πρόκειται για την ΑΕΚ…

Η ΑΕΚ έπεσε διαθέτοντας το πιο αδύναμο ρόστερ που είχε ποτέ. Αυτός, φάνταζε σαν ένα λόγος παραπάνω για να «βοηθηθεί».

Κι όμως…

Έβγαλε όλη τη σεζόν και με εξαίρεση το γκολ-οφσάιντ του Πετρόπουλου στο Χαριλάου (όπου προηγουμένως είχε μείνει αδικαιολόγητα με 9 παίκτες), δεν πήρε ΟΥΤΕ ΕΝΑ σφύριγμα! Αντιθέτως, κυρίως στον πρώτο γύρο, την πέρασαν ουκ ολίγα χειρουργεία και είχε μονίμως εχθρική διαιτησία. Ακόμη και τις τελευταίες αγωνιστικές που το ένα πόδι της άρχισε να… πατά για τα καλά στη Β’ Εθνική, δεν της έδωσαν ούτε σπόρι! Ένα σπόρι για… ολόκληρη ΑΕΚ βρε αδερφέ!

Η ΑΕΚ έπεσε, χωρίς να της χαριστεί κανένας, σε κανένα ματς. Καμία ομάδα δεν έβαλε τα «δεύτερα» εναντίον της, καμία δεν αγωνίστηκε σαν αδιάφορη ακόμα και αν ήταν, κανένα αποτέλεσμα που έφερε δεν χαρακτηρίστηκε «περίεργο», όπως χαρακτηρίστηκαν (επιεικώς) πολλά άλλα τις τελευταίες αγωνιστικές.

Η ΑΕΚ έπεσε και κανένα σκάνδαλο δεν έγινε από την πειθαρχική επιτροπή της Σούπερ Λίγκας, όπως πολλοί προέβλεπαν.

Η ΑΕΚ έπεσε χωρίς δανεικούς ποδοσφαιριστές. Χωρίς να ζητήσει (όπως λεγόταν τότε) να της επιτρέψουν να κάνει περισσότερες μεταγραφές το Γενάρη, αλλάζοντας τις κυρώσεις για τους μη αδειοδοτημένους. Χωρίς να παρακαλέσει για κάποιου είδους εξυπηρέτηση. Έπεσε και δεν χρωστάει χάρη σε κανέναν!

Η ΑΕΚ έπεσε και δεν πρόκειται να γίνουν 20 οι ομάδες για να σωθεί. Ούτε 21, για να χωρέσει και κανένας άλλος και να αποκατασταθούν… δήθεν αδικίες!

Η ΑΕΚ έπεσε αλλά οι φίλοι της, οι αγνοί της φίλοι (όχι οι αλητήριοι μπουκαδόροι), πρέπει να αισθάνονται πιο υπερήφανοι από ποτέ! Κι ας έπεσε. Διότι ακόμη και στη χειρότερη στιγμή της ιστορίας της, ήταν αξιοπρεπής! Χωρίς λεκέδες…

Καλή επιστροφή, ΑΕΚ…

ortho
22-04-2013, 21:28
Μπράβο Κώστα!:re26::re26::re26:

AKIS_21
22-04-2013, 21:29
Οπου και αν πεζεις θα σε ακολούθω δε μένει να το αποδείξουμε

gsmaniac
22-04-2013, 21:34
Μπράβο Κώστα!:re26::re26::re26:

το αρθρο το εχει γραψει ο Αρης Ασβεστας και ειναι το μονο, που δειχνει αυτο που πραγματικα ειναι η ΑΕΚ.....:cool:

AlexCorfu
22-04-2013, 21:41
Φίλε τα είπες ΟΛΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

jmar
22-04-2013, 21:45
το αρθρο το εχει γραψει ο Αρης Ασβεστας και ειναι το μονο, που δειχνει αυτο που πραγματικα ειναι η ΑΕΚ.....:cool:


:ye31::cr13: Θα επιστρεψουμε ομως ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΑΕΚ!! :ha16: