PDA

View Full Version : ΛΑΣΤΙΧΑ F650GS (TWIN)


kotsos30
15-04-2013, 21:03
Παιδιά γειά σας. Έχω το F 550 GS (Twin) και ήρθε ο καιρός να αλλάξω τα λάστιχα.. Έπρεπε από πέρυσι, αλλά βλέπετε τα οικονομικά…. Από το εργοστάσιο είχε τα BRIDGESTON. Δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Τα θέλω περισσότερο για άσφαλτο.(80%-90%). Εσείς τι φοράτε? Πόσο κόστισαν? Είστε ικανοποιημένοι?

manolis
15-04-2013, 21:05
Τα ιδια. Bridgestone Battlewing 250E αν θυμαμαι καλα. :)

geolag
15-04-2013, 21:31
Anakee 2 .Eμεινα ευχαριστημένος.Κυρίως άσφαλτο και λίγο χωματοδρομο που μπήκα πήγαιναν καλά.Με τα battlewing μόλις έβλεπα χωματόδρομο πάρκαρα και πήγαινα με τα πόδια

kotsos30
15-04-2013, 21:34
Anakee 2 .Eμεινα ευχαριστημένος.Κυρίως άσφαλτο και λίγο χωματοδρομο που μπήκα πήγαιναν καλά.Με τα battlewing μόλις έβλεπα χωματόδρομο πάρκαρα και πήγαινα με τα πόδια

Πόσο κόστισαν?

szygo
15-04-2013, 21:59
Έχω τα DUNLPOP TR-91....για 2η φορά, τα πρώτα κράτησαν ~ 18-19.000 KM, αρκετά ευχαριστημένος ειδικά για άσφαλτο (80/20) στο χώμα, αν και δεν μπαίνω, δεν μου αρέσουν....τιμή 240 €.

kofi
15-04-2013, 22:13
metzeler turance 2013

geolag
15-04-2013, 22:17
Πόσο κόστισαν?
240 νομίζω αλλα δες και τα anakee3 βγηκαν τώρα

galaher
17-04-2013, 00:28
εγω εβαλα τα anakee3 δεν εχω κανει ακομα καμια βολτα καλη να δω πως ειναι στον δρομο αλλα αυτα τα λιγα χιλμ που εκανα νομιζω οτι ειναι καλα θα δουμε ' τα bridgestone που ειχα απο μαμα πηγαν αρκετα καλα 22000χιλ και βαστουσαν ακομα.

Vag
17-04-2013, 09:26
Την πήρα με BW 505 τρελό κράτημα αλλά μόνο άσφαλτο και όσο είναι φρέσκα. Άμα καούν ή ξεραθούν πέταμα άμεσα. Είναι στην ουσία απόλυτα street λάστιχα και η BMW τα βάζει στη μηχανή για να ψαρώνεις με την ποιότητα κύλισης της και το κράτημα όταν την πρωτοπάρεις. On off δεν είναι ούτε για πλάκα, όπως και τα Tourance, exp κλπ κλπ Aν πωλητής προσπαθήσει να σατα πασάρει ως τέτοια, θέλει απλώς να πουλήσει.

Με Anakee 2 έχω 20.000 χιλιόμετρα, δεν έχει φαγωθεί καν σοβαρά το πέλμα, τα βλέπω να βγάζουν άλλα 15000 χλμ άνετα!

Κρατάνε καλά -δεν πέφτουν σαν τα bw στις στροφές όμως-, βγάζουν χιλιόμετρα και κρατάνε και στο βρεγμένο πολύ καλά. Στο χώμα είναι καραμέτρια -φαίνεται και από την χάραξη τους όμως- αλλά αν δεν πέσεις σε λάσπη δεν θα κολώσεις. Το βασικότερο τους πρόβλημα είναι ότι γλιστράνε απότομα και "τρομακτικά" μόλις πατήσουν βρεμένη διαγράμμιση. Αμέσως μόλις την περάσουν ξαναπιάνουν ακαριαία αλλά πρέπει να τινάξεις το σκ@τό από το μπατζάκι! Ειδικά αν κινείσαι στο λούκι και πατήσεις διαχωριστική...

Ακούω πολύ καλά λόγια για τα Heidenau τα Scout τελευταία, είναι πιο on off και τα φέρανε πρόσφατα Αθήνα. Ψάξτο.

kotsos30
29-04-2013, 23:17
εγω εβαλα τα anakee3 δεν εχω κανει ακομα καμια βολτα καλη να δω πως ειναι στον δρομο αλλα αυτα τα λιγα χιλμ που εκανα νομιζω οτι ειναι καλα θα δουμε ' τα bridgestone που ειχα απο μαμα πηγαν αρκετα καλα 22000χιλ και βαστουσαν ακομα.

Σχημάτισες γνώμη για τα anakee3??

mAthosalas
30-04-2013, 01:48
Ακούω πολύ καλά λόγια για τα Heidenau τα Scout τελευταία... Ψάξτο.

:ye02:....Ρε παιδια...F800GS εχουμε....με ασφαλτινα ελαστικα υπηρχαν κι αλλες μοτοσυκλετες...που πανε ασφαλτο...:ye33:

bmwf650gs2008
01-05-2013, 19:47
Την πήρα με BW 505 τρελό κράτημα αλλά μόνο άσφαλτο και όσο είναι φρέσκα. Άμα καούν ή ξεραθούν πέταμα άμεσα. Είναι στην ουσία απόλυτα street λάστιχα και η BMW τα βάζει στη μηχανή για να ψαρώνεις με την ποιότητα κύλισης της και το κράτημα όταν την πρωτοπάρεις. On off δεν είναι ούτε για πλάκα.

Με Anakee 2 έχω 20.000 χιλιόμετρα, δεν έχει φαγωθεί καν σοβαρά το πέλμα, τα βλέπω να βγάζουν άλλα 15000 χλμ άνετα!

Κρατάνε καλά -δεν πέφτουν σαν τα bw στις στροφές όμως-, βγάζουν χιλιόμετρα και κρατάνε και στο βρεγμένο πολύ καλά. Στο χώμα είναι καραμέτρια -φαίνεται και από την χάραξη τους όμως- αλλά αν δεν πέσεις σε λάσπη δεν θα κολώσεις. Το βασικότερο τους πρόβλημα είναι ότι γλιστράνε απότομα και "τρομακτικά" μόλις πατήσουν βρεμένη διαγράμμιση. Αμέσως μόλις την περάσουν ξαναπιάνουν ακαριαία αλλά πρέπει να τινάξεις το σκ@τό από το μπατζάκι! Ειδικά αν κινείσαι στο λούκι και πατήσεις διαχωριστική...


Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο vag και στα δύο. Και εγώ όταν την πήρα είχε τα Batlewing της μαμάς ξερά βέβαια 3 ετών και βάλε αλλά με μόλις 7.100km.Τώρα έχω 4.000km με τα Αnakee2.

ARGI
01-05-2013, 20:18
Κώστα, δεν ξέρω τι λάστιχα θα βάλεις,
αν και προτιμώ ANAKEE II,
αλλά στην Καλαμπάκα κοίτα να είσαι έτοιμος !
Θα σου χρειαστούν...
:D:D:D

kotsos30
03-05-2013, 08:58
Κώστα, δεν ξέρω τι λάστιχα θα βάλεις,
αν και προτιμώ ANAKEE II,
αλλά στην Καλαμπάκα κοίτα να είσαι έτοιμος !
Θα σου χρειαστούν...
:D:D:D

Φίλε ARGI τα λάστιχα δεν είναι πρόβλημα.Το στομάχι πρέπει να προπονήσω.Δεν πρέπει να επαναπαυθώ στο Πάσχα. Η προπόνηση πρέπει να είναι εντατική και συνεχόμενη.