PDA

View Full Version : ΕΥΡΩΠΗ ΜΕ ΔΑΝΕΙΚΗ ΜΟΤΟ


gsmaniac
09-07-2009, 14:44
Μετα απο συζητηση για ταξιδι στην ευρωπη,ενας φιλος θελει να ερθει μαζι αλλα με δανεικη μοτο........εχει καποιος ιδεα εαν αντιμετωπισει προβλημα σε ελενχους,γιατι δεν θα ειναι στο ονομα του η αδεια:confused:

georgekostas
09-07-2009, 14:51
Μετα απο συζητηση για ταξιδι στην ευρωπη,ενας φιλος θελει να ερθει μαζι αλλα με δανεικη μοτο........εχει καποιος ιδεα εαν αντιμετωπισει προβλημα σε ελενχους,γιατι δεν θα ειναι στο ονομα του η αδεια:confused:

Οχι,δεν θα εχει κανενα προβλημα,μονο αυτος που του ανηκει η μοτο να του κανει μια εξουσιοδωτηση με το γνησιο της υπογραφης που να λεει οτι του επιτρεπει να οδηγει τη συγκεκριμενη μοτο (γραφωντας και τον αριθμο πινακιδας) στην Ελλαδα και το εξωτερικο.
Προσωπικα το εχω κανει ειχα μαζι μου εξουσοδωτηση αλλα δε μου τη ζητησε κανεις.Καλου κακου ομως ας υπαρχει.

gsmaniac
09-07-2009, 14:54
Οχι,δεν θα εχει κανενα προβλημα,μονο αυτος που του ανηκει η μοτο να του κανει μια εξουσιοδωτηση με το γνησιο της υπογραφης που να λεει οτι του επιτρεπει να οδηγει τη συγκεκριμενη μοτο (γραφωντας και τον αριθμο πινακιδας) στην Ελλαδα και το εξωτερικο.
Προσωπικα το εχω κανει ειχα μαζι μου εξουσοδωτηση αλλα δε μου τη ζητησε κανεις.Καλου κακου ομως ας υπαρχει.
μεταφρασμενη;:sm7::sm7:

georgekostas
09-07-2009, 14:58
μεταφρασμενη;:sm7::sm7:
Οχι δε χρειαζεται.Ας μαθουν και καμμια Ελληνικη λεξη δε θα τους χαλασει...

EOD-K9
09-07-2009, 19:32
μεταφρασμενη;:sm7::sm7:

μάλλον θα ήταν καλύτερα ΑΛΛΑ Η ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠ/ΕΞ

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-07-2009, 20:56
μάλλον θα ήταν καλύτερα ΑΛΛΑ Η ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠ/ΕΞ


Σωστό !!!!

Γιατί ...... άντε στην αουτομπάν, εκεί που σε έχει σταματήσει ο Γερμανός,

να του πεις: άντε μάθε καμιά Ελληνική λέξη ....:(:(:(



.

ΙoannisPanagiotidis
09-07-2009, 21:56
:)...οχι φιλε μου καμια σχεση !....δεν ειναι απαραίτητο ο οδηγος να ειναι ταυτοχρονα και κατοχος!

...η δικια μου GS εδω και 3 χρονια για φορολογικους λογους ειναι στο ονομα του γαμπρου μου !...με εχουν σταματησει τουλαχιστον 10 φορες σε μπλοκο στις βολτες μου !..ποτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα !...ουτε καν σε ρωταν ποιος ειναι ο κατοχος!..αρκει να εχεις τη αδεια στο χερι!

georgekostas
09-07-2009, 21:59
:)...οχι φιλε μου καμια σχεση !....δεν ειναι απαραίτητο ο οδηγος να ειναι ταυτοχρονα και κατοχος!

...η δικια μου GS εδω και 3 χρονια για φορολογικους λογους ειναι στο ονομα του γαμπρου μου !...με εχουν σταματησει τουλαχιστον 10 φορες σε μπλοκο στις βολτες μου !..ποτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα !...ουτε καν σε ρωταν ποιος ειναι ο κατοχος!..αρκει να εχεις τη αδεια στο χερι!

Σωστος ο Γιαννης.

essel
09-07-2009, 22:14
Γιάννη ισχύει οτι η Γερμανική άδεια κυκλοφορίας δεν έχει 'ονομα?:):):)

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
09-07-2009, 22:15
Nα καταθέσω και γω τη δική μου εμπειρία.

Εχω ταξιδέψει με εταιρικό αυτοκίνητο κάθε χρόνο στην Ευρώπη τη περίοδο
2000-2004.(Ιταλία,Γερμανία,Ολλανδία,Βέλγιο,Ελβετία,και Γαλλία).
Πάντοτε είχα μεταφρασμένη (από ΥΠΕΞ) εξουσιοδότηση στα Γερμανικά και Αγγλικά.
Δύο φορές μου ζητήθηκε , και τις δύο φορές εισεχόρμενος στην Ελβετία.
Από τη δική μου εμπειρία , κοιτάζουν ιεραρχικά , δίπλωμα , ασφάλεια , αδεια
κυκλοφορίας.
Δεν γνωρίζω αν η εμπειρία που κατέθεσε ο Γιάννης Παναγιωτίδης , έχει να κάνει
με το γεγονός ότι ζεί και εργάζεται στη Γερμανία.
Γνώμη μου είναι , να έχεις εξουσιοδότηση μαζί σου γιατί αν "εμπλακείς " -μακρυά
από σένα-σε οτιδήποτε , θα σου χρειαστεί.

gsmaniac
09-07-2009, 23:22
ευχαριστω ολους για την ενημερωση............;););)

Arkas
10-07-2009, 14:24
ευχαριστω ολους για την ενημερωση............;););)
Ζωντανή ενημέρωση! Όχι ψόφια πράγματα!!!:sm7:

gsmaniac
10-07-2009, 14:29
Ζωντανή ενημέρωση! Όχι ψόφια πράγματα!!!:sm7:
συνεχεια γυρω γυρω το πας φιλαρακι:sm7::sm7:σου κανει το θεμα........μπας και εισαι της δουλειας;;;;;;;ασχολεισαι δηλαδη με ΦΥΤΩΡΙΑ;;;;;;;

Arkas
10-07-2009, 14:31
συνεχεια γυρω γυρω το πας φιλαρακι:sm7::sm7:σου κανει το θεμα........μπας και εισαι της δουλειας;;;;;;;ασχολεισαι δηλαδη με ΦΥΤΩΡΙΑ;;;;;;;
Όχι βρε παιδί μου. Απλώς σε προκαλώ για να μου μάθεις τα μυστικά της δουλειάς έτσι ώστε απ' ότι μάθω, να κάνω τα αντίθετα!!!:sm7:

PortoLeone
10-07-2009, 14:38
Μασάει η κατσίκα ταραμά?Εάν ναι τότε να αρχίσω να φτύνω κουκούτσια...