PDA

View Full Version : Επιτέλους!!!! Η Πελοπόννησος στο φεγγάρι!!!!


yannis
09-07-2009, 21:56
Ο πρώτος αυστραλός αστροναύτης ελληνικής καταγωγής. (http://au.greekreporter.gr/?p=72)

Δημοσιεύτηκε στις 03 December 2008 από τον Μαίρη Κουίνογλου Στείλτε το / Εκτυπώστε το (javascript:void(0))

http://au.greekreporter.gr/files/2008/12/nikhalik-300x229.jpgΟ Νίκος Χαλίκ (αριστερά) με τους εκπαιδευτές του

Επιλέχθηκε να είναι ο πρώτος πολίτης από την Ελλάδα και την Αυστραλία που θα ταξιδέψει στο διάστημα. Είναι πλούσιος, επιτυχημένος επιχειρηματίας, τυχοδιώκτης, συγγραφέας και αστροναύτης. Ο Νίκ Χάλικ ή Νίκος Χαλικόπουλος είναι ένας θρυλικός εκατομμυριούχος.
Ποια είναι η σχέση σας με την Έλλάδα;
Και οι δυο γονείς μου είναι Έλληνες. Το όνομα του πατέρα μου ήταν Κωνσταντίνος Χαλικόπουλος (το έκανε αργότερα Χάλικ στα μέσα της δεκαετίας του ‘70). Οι γονείς μου επέλεξαν να κόψουν το επίθετό μας, γιατί σχεδόν κανείς δεν μπορούσε να το γράψει ή να το προφέρει. Γεννήθηκα Νίκος Χαλικόπουλος. Και οι δυο γονείς μου κατάγονται από την Πελοπόννησο, τη μεγάλη χερσόνησο στη νότια Ελλάδα.
Ο πατέρας μου ήταν περίπλοκος χαρακτήρας, αίνιγμα. Γεννήθηκε στο ιστορικό χωριό Χώρα της Μεσσηνίας. Η Χώρα είναι χτισμένη σε λόφο και μέχρι σήμερα διατηρεί την παραδοσιακή της εμφάνιση – πέτρινα σπίτια με κεραμοσκεπές και στενά σοκάκια. Έξω από το χωριό του πατέρα μου βρίσκονται τα ερείπια του περίφημου παλατιού του Νέστορα, που πήρε μέρος στον Τρωικό Πόλεμο. Ο Νέστορας ήταν ένας από τους ηρωικούς Αργοναύτες, που τα χρόνια πριν από τον Τρωικό Πόλεμο, είχε συνοδέψει τον Ιάσωνα στην εκστρατεία για την αναζήτηση του Χρυσόμαλλου Δέρατος.
Η μητέρα μου, Διονυσία Αντωνοπούλου, άφησε το απομακρυσμένο χωριό της, το Ραφτόπουλο, που βρίσκεται στην ορεινή περιοχή της Πελοποννήσου.
Επισκέπτεστε συχνά την Ελλάδα;
Συνήθως περνάω κάθε καλοκαίρι μου στην Ελλάδα.
Μιλάτε ελληνικά;
Ναι, μιλάω, διαβάζω και γράφω ελληνικά.
Έχετε σπουδάσει; Πού;
Σπούδασα στην Αυστραλία.
Ποιο από τα επαγγέλματά σας, σας αρέσει περισσότερο;
Στην πραγματικότητα δεν επαγγέλλομαι κάτι…
Είστε χαρούμενος με ό,τι έχετε πετύχει στη ζωή σας;
Έκανα μια λίστα με 10 στόχους, όταν ήμουν μόλις 8!
Κατέρριψα τους 8…Μου απομένουν 2…
Για ποιο από τα κατορθώματά σας είστε περισσότερο περήφανος;
Για την ολοκλήρωση της εκπαίδευσης μου ως αστροναύτης. Είμαι ο πρώτος διαπιστευμένος Έλληνας και Αυστραλός αστροναύτης.
Ποια είναι η πιο συναρπαστική σας περιπέτεια μέχρι σήμερα;
Μέχρι σήμερα… το γεύμα στο κατάστρωμα του Τιτανικού… 5 μίλια βάθος…
Πώς αποφασίσατε να γίνετε αστροναύτης;
Όταν ήμουν 4 δήλωσα στους γονείς μου ότι θέλω να γίνω αστροναύτης. Με ενέπνευσε η προσγείωση του Απόλλο στο φεγγάρι.
Τι είδους εκπαίδευση λάβατε;
Χρειάστηκαν 5 χρόνια προετοιμασίας στη Ρωσία. Η βασική μου εκπαίδευση έγινε στο Σταρ Σίτυ Γιούρι Γκαγκάριν Διαστημικό Κέντρο για Κοσμοναύτες, κοντά στη Μόσχα. Είναι το μοναδικό «σχολείο για κοσμοναύτες» στη Ρωσία.
Τα βασικά στάδια εκπαίδευσης ενός κοσμοναύτη πριν την αποστολή του στο διάστημα είναι τέσσερα.
Το πρώτο βήμα είναι η ιατρική πιστοποίηση. Οι συμμετέχοντες υποβάλλονται στις πιο εξειδικευμένες ιατρικές εξετάσεις. Για δέκα μέρες, εξεταζόμουν στο Ιατρικό και Βιολογικό Ίδρυμα της Μόσχας.
Μετά, ήμουν έτοιμος για τα θεωρητικά μαθήματα, τις διαλέξεις και τις προσομοιώσεις. Τέλος, διδάχτηκα πως να είμαι χρήσιμο μέλος ενός κοσμοναυτικού πληρώματος και εκπαιδεύτηκα με τα υπόλοιπα μέλη της αποστολής μου.
Υπάρχει κάτι που να σας φοβίζει στο διάστημα;
Το διάστημα δε με φοβίζει καθόλου. Σε αυτό το σημείο της ζωής μου, θέλω να ταξιδέψω στο εξώτερο διάστημα για την αιωνιότητα…
Θεωρείτε ότι κυνηγάτε την αδρεναλίνη;
Φυσικά! Αγαπώ την ανατριχίλα και κυνηγώ την ποιότητα στη ζωή…
Ποια είναι τα μελλοντικά σας σχέδια; Ποια η επόμενη περιπέτεια;
Ο ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ και να περπατήσω στο φεγγάρι.

essel
09-07-2009, 22:09
:yz:sm1::Απορία::Απορία::Απορία:

yannis
09-07-2009, 22:12
Έλα Στέλιο είναι και κοντοχωριανός σου!!!:sm7:

essel
09-07-2009, 22:31
Κατσε ρε φίλε είναι να μην βάλω τα κλάματα ...εχει λεει 10 ονειρα στόχους και τι στόχους και έχει ήδη εκπληρώσει τους 8.....
αρνούμε να διαβάσω παρακάτω.........συνεχιζω το :yz

Arkas
10-07-2009, 14:57
:sm5::sm4::sm8: