View Full Version : Χρυσό μετάλλιο για Κοσμίδη και Πετρούνια

28-04-2013, 02:26
Στο Παγκόσμιο της Λιουμπλιάνα

Χρυσό μετάλλιο για Κοσμίδη και Πετρούνια

Δημοσίευση: 27 Απρ. 2013, 17:51 | Τελευταία ενημέρωση: 27 Απρ. 2013, 18:14

Το χρυσό μετάλλιο στις ασκήσεις εδάφους κατέκτησε στο Παγκόσμιο Κύπελλο ενόργανης γυμναστικής που διεξάγεται στη Λιουμπλιάνα της Σλοβενίας, ο Λευτέρης Κοσμίδης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής με βαθμός δυσκολίας 6,5 συγκέντρωσε 15,125 βαθμούς και κατάφερε να νικήσει τον Αμερικανό Αλεξάντερ Ναντούρ, ο οποίος μάζεψε 15,075 βαθμούς. Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Καναδός Σκορ Μόργκαν.

Ο Κοσμίδης συνεχίζει τις πολύ καλές εμφανίσεις του, αφού πριν από έναν μήνα είχε καταλάβει την δεύτερη θέση το Challenger του Κότμπους.

«Χρυσός» και ο Πετρούνιας

Λίγα λεπτά αργότερα, η Ελλάδα πανηγύρισε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο αυτή τη φορά από τον Λευτέρη Πετρούνια στους κρίκους.

Ο Έλληνας πρωταθλητής βαθμολογήθηκε με 15,650 και νίκησε τον Φινλανδό Μάρκου Βαχτίλα (14,725), ενώ τρίτος ήταν ο Ναντούρ με 14,650.

Αυτό ήταν το τρίτο χρυσό του Πετρούνια σε ισάριθμες εφετινές συμμετοχές του σε Παγκόσμια Κύπελλα, αφού είχαν προηγηθεί οι αντίστοιχες επιτυχίες του στο Λα Ρος Σιρ-Ιόν της Γαλλίας και στο Κότμπους της Γερμανίας.

Αύριο, Κυριακή αγωνίζεται η Βάσω Μιλλούση στη δοκό ισορροπίας και θα προσπαθήει να διεκδικήσει το τρίτο ελληνικό μετάλλιο στη διοργάνωση.