PDA

View Full Version : Πώληση μηχανής σε κάτοικο εξωτερικού...


danaos
29-04-2013, 23:58
Καλησπέρα στην παρέα.

Όπως ξέρετε έχω βάλει αγγελία για το ΗΡ2 μου.
Το ανέβασα και στο Mobile.de.
Και υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον.

Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν ξέρω την διαδικασία και τι "χαρτιά" χρειάζονται για να γίνει η πώληση στους ενδιαφερόμενους οι οποίοι φυσικά είναι κάτοικοι εξωτερικού. (Γερμανία , Αγγλία , Ιρλανδία , Βουλγαρία).


Το υπουργείο μεταφορών δεν γνωρίζει κάτι ουτε τα ΚΕΠ..:wo20::wo20::wo20:

Παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει κάτι και μπορεί να βοηθήσει ενημερώσει και εμένα.

Να είστε όλοι καλά.

panosv
30-04-2013, 00:02
Απάτη είναι το ενδιαφέρον πρόσεξε μην κλαις τη μότο χωρίς να πάρεις φράγκο.

danaos
30-04-2013, 00:03
Απάτη είναι το ενδιαφέρον πρόσεξε μην κλαις τη μότο χωρίς να πάρεις φράγκο.

Συγνώμη πως κατάλαβες οτι είναι απάτη...!?!?!?

panosv
30-04-2013, 00:09
Aν σου δηλώνουν το ενδιαφέρον μέσω email ή sms νομίζω πως είναι απάτη,μπορεί να κάνω κ λάθος.

danaos
30-04-2013, 00:14
Και μέσω τηλεφώνου επικοινωνούμε και μέσω email...
ετσι και αλλιώς όλοι προτίθενται να βάλουν πρώτα τα λεφτά στην τράπεζα μου...:ye02::ye02:

tsak8
30-04-2013, 00:14
Γιατι δεν στέλνεις ένα μήνυμα στον Γιάννη τον Παναγιωτιδη μήπως ξέρει αυτός κάτι σχετικό;
Να προσεχείς τα λεφτά να γίνουν όσο πιο άμεσα διαθεσιμα.μην στείλεις όχημα όσο ειναι δεσμευμένα.
Καλοπουλητη!

giclas
30-04-2013, 00:15
καλησπερα φυλαρακη !
δεν πυστευω να ειναι απατη ομως σε καμια περηπτοση μην αφησης να φυγη το μηχανακη πρην ξεκαθαρησου τα εμβασματα .
επησης θα χρηαστη να εχεις το ce διλαδι το πιστοποιητικο συμμορφωσης για να το δοσης στο αγοραστη για να μπορεση να την επαναγραψη στη χορα που θα παει

καλοπουλητο φυλαρακη !

απο περιεργια ποσο το ζητησες ?

danaos
30-04-2013, 00:18
Γιατι δεν στέλνεις ένα μήνυμα στον Γιάννη τον Παναγιωτιδη μήπως ξέρει αυτός κάτι σχετικό;
Να προσεχείς τα λεφτά να γίνουν όσο πιο άμεσα διαθεσιμα.μην στείλεις όχημα όσο ειναι δεσμευμένα.
Καλοπουλητη!

:ye02::ye02::ye02:

Ακιs
30-04-2013, 00:19
Εδω εισαι Ντανυ.....

YME.gr (http://www.yme.gov.gr/?getwhat=1&oid=344&id=&tid=344)

...οριστικη διαγραφη απο τα μητρωα πρωτα.;)

panosv
30-04-2013, 00:21
Οκ ψάξε το καλά πάντως κ καλά έκανες κ ρωτάς εδώ μπας κ ξέρει κανείς από εμάς τπτ να σε βοηθήσει!

danaos
30-04-2013, 00:22
Εδω εισαι Ντανυ.....

YME.gr (http://www.yme.gov.gr/?getwhat=1&oid=344&id=&tid=344)

...οριστικη διαγραφη απο τα μητρωα πρωτα.;)

Ευχαριστώ πολύ φίλε να είσαι καλά....:ye02::re26::ye02:

forester
30-04-2013, 00:36
Μου κάνει εντύπωση που δεν ήξεραν...:confused:

Πρόπερσυ που κατέθεσα πινακίδες για το παλιό μου forester, με ρώτησαν στη ΔΟΥ για ποιο λόγο καταθέτω πινακίδες. Οι πιθανές περιπτώσεις, όπως μου εξήγησαν, ήταν:
1. Ακινησία
2. Οριστική διαγραφή
3. Πώληση στο εξωτερικό.
Οπότε η διαδικασία υπάρχει και είναι γνωστή, τουλάχιστον στις ΔΟΥ....



Άχρηστοι υπάλληλοι ώρες-ώρες!:u59:Νεύρα




Με το καλό Ντάνυ και πολύ προσοχή στη συναλλαγή;)

danaos
30-04-2013, 00:48
Τι να πω φίλε μου...:mad::mad:

Sent by danaos via...dirty phone!

siraxanz
30-04-2013, 01:02
Ντάνυ μετά από έρευνα, η διαδικασία είναι η εξής:

Κανεις οριστικη διαγραφή με δήλωση ότι πάει για ταξινόμηση στο εξωτερικό.

Η μεταβίβαση στον αγοραστή γίνετε με μια ιδιωτική συμφωνία έγγραφη και κατάλληλα υπογεγραμένη(θεωρήσεις και θεωρηση Χαγης κλπ)

Με αυτά τα δύο χαρτιά και φωτοτυπία της Ελληνικής άδειας γίνετε η ταξινόμηση στην Ευρωπαική Ενωση

Περισσότερες λεπτομέρειες για επι μερους θέματα,

υπάρχουν και οι απαντησεις,

πχ πως θα σταλει, τι φορολογικα εγγραφα θα την συνοδευουν και όλα αυτά...

Σιγουρα στο υπουργειο τα ξερουν όλα αυτά

Απλά δεν τα ξέρουν όλοι...

spitiko
30-04-2013, 01:08
Δαναε εχω κανει το αντιθετο, πηρα μηχανη απο Ιταλια για τον ενα γιο μου, ηρθε φορτωτική στα Χανια και δηλωσα εκτελωνισμο στον τοπο κατοικιας μου, με την φορτωτικη που καταθετεις στο τελωνειο γλιτώνεις ασφαλιστρα που θα πλήρωνες εαν ερχονταν οδικως(350 ευρω απο β. Ιταλια πληρωσα) μαζι με την αρχικη αδεια την οποια εαν εχει υπογραφη απο προξενιο Ελληνικο δε ξαναπληρωνεις Φ.π.α. τα καταθεσα στο τελωνείο και μουδωσανε χαρτια για να παω μηχανολογικο. Τις διαδικασιες του Ιταλου δεν της γνωριζω.

evo
30-04-2013, 01:26
Να στείλει κάποιος απο το εξωτερικό πρώτα τα χρήματα σε λογαριασμό ιδιωτη στην Ελλάδα και να περιμένει μετα να του αποσταλεί το όχημα, ακούγεται κάπως εξωγηινο.

Η αγορά απο ιδιώτη γίνεται χέρι με χέρι.

siraxanz
30-04-2013, 01:45
Να στείλει κάποιος απο το εξωτερικό πρώτα τα χρήματα σε λογαριασμό ιδιωτη στην Ελλάδα και να περιμένει μετα να του αποσταλεί το όχημα, ακούγεται κάπως εξωγηινο.

Η αγορά απο ιδιώτη γίνεται χέρι με χέρι.

Με αυτον τον εξωγηινο τροπο αγορασα την 1150 μου πριν 12 χρόνια απο Γερμανία

κ μαλιστα χωρις να γνωριζω τον εμπορο-πωλητη ουτε κατα διανοια....

Αυτα ειναι ρισκα τα οποία αξιολογεις κ αναλαμβανεις....

Αν θα το ξανα έκανα?

Ισως όχι στις ημέρες που περνάμε

Translatoras
30-04-2013, 02:36
Προ 2 μηνών πούλησα το τζιπάκι μου σε Βελγική εταιρεία (που είχαν δημιουργήσει Έλληνες όμως).
Οι πινακίδες του οχήματος είχαν κατατεθεί ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ στο τέλος του 2012 για τους γνωστούς λόγους (σήμα, τεκμήριο κλπ)
Όλα τα νταραβέρια τα έκανα με τον εδώ εκπρόσωπο της εταιρείας.
Δηλαδη με πραγματικό πρόσωπο (με σάρκα και οστα) που είδε το αυτοκίνητο, μου έδωσε προκαταβολή/καπάρο και με καθοδήγησε για τις διαδικασίες.

1ον: ΠΡΩΤΑ ΠΡΩΤΑ πήρα τα χρήματα της προκαταβολής καπάρου που είχαμε συμφωνήσει και υπέγραψα υπεύθυνη δήλωση ότι τα έλαβα για την πώληση του υπαριθμ ΤΑΔΕ οχήματος, με αριθμό πλαισίου ΤΑΔΕ, του οποίου είμαι μοναδικός ιδιοκτήτης και του οποίου το αντίτιμο ανερχόταν σε ΤΑΔΕ ευρώ. Επικύρωσα το γνήσιο της υπογραφής σε Α.Τ. και....

2ον: Έστειλα με φαξ στη Βελγική εταιρεία αυτήν την υπεύθυνη δήλωση και φωτοτυπία της άδειας (για να φαίνεται ο αριθμός πλαισίου).

3ον: Περίμενα τα υπόλοιπα χρήματα, τα οποία κατατέθηκαν σε λογαριασμό μου στη Γιούρομπανκ (αναγραφόταν στην παραπάνω υπεύθυνη δήλωση). Τα είδα ότι κατατέθηκαν από τη συγκεκριμένη εταιρεία (με αιτιολογία την αγορά ενός Τογιότα Ραβ 4 με αριθμό πλαισίου ΤΑΔΕ), τα μετέφερα σε άλλο λογαριασμό, βεβαιώθηκα ότι δεν είναι δεσμευμένα με οποιονδήποτε τρόπο και προχώρησα στο...

4ον: Παραλαβή από τη ΔΟΥ των πινακίδων/άδειας κυκλοφορίας και βεβαίωσης ότι είναι πληρωμένα τα τέλη κυκλοφορίας παρελθόντων ετών, προκειμένου να γίνει οριστική διαγραφή του οχήματος στο υπουργείο λόγω πώλησης στο εξωτερικό. Τις πινακίδες ανέλαβα να τις μεταβιβάσω ο ίδιος στο υπουργείο για ταχύτερη διεκπεραίωση.

5ον: Κατάθεση πινακίδων και άδειας κυκλοφορίας στο οικείο Υπουργείο Συγκοινωνιών με σκοπό την οριστική διαγραφή λόγω πώλησης στο εξωτερικό. Εκεί πρέπει να συμπλήρωσα 1-2 φόρμες και παρέλαβα την άδεια του αυτοκινήτου (Αυτήν την καινούρια την πράσινη με την ένδειξη GR) σφραγισμένη με την ημερομηνία της οριστικής διαγραφής και διπλότυπο υπηρεσιακό σημείωμα με τα στοιχεία του οχήματος (ίδια με αυτά της άδειας) που ανέφερε ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΛΟΓΩ ΠΩΛΗΣΗΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

6ον: Συναντήθηκα με τον εκπρόσωπο της εταιρείας, συμπληρώσαμε σε 2 αντίγραφα μια φόρμα που ανέφερε τα στοιχεία: αγοραστή και πωλητή (επωνυμία-ονοματ/νυμο, ΑΦΜ, διεύθυνση) και οχήματος (μάρκα, τύπος, αρ.πλαισίου). Έβαλα τζίφρα κράτησα το ένα και το άλλο συνόδευσε το όχημα (μαζί με την άδεια κυκλοφορίας GR) που φορτωνόταν στη νταλίκα εκείνη τη στιγμή.

7ον: Ο οδηγός της νταλίκας συμπλήρωσε τη φόρμα της φορτωτικής με τα στοιχεία μου, τα στοιχεία της εταιρείας μεταφοράς, τα στοιχεία του οχήματος και τα στοιχεία του παραλήπτη και μου την έδωσε (αυτός κράτησε το αντίγραφο).

8ον: Έβγαλα 2 τελευταίες φωτό του Ράβουρα, αποχαιρετηθήκαμε και πήρε ο καθένας το δρόμο του.


Κάπως έτσι θα γίνεται για πώληση οχήματος στο εξωτερικό.

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ:
Τα χρήματα πρέπει να κατατεθούν κανονικά και να τα δεις στο λογαριασμό σου και να τα πάρεις στα χέρια σου. Πολλοί στέλνουν πλαστά αποδεικτικά κατάθεσης και σου λένε ότι καθυστερούν στο διατραπεζικό. Στη δική μου περίπτωση η μεταφορά ολοκληρώθηκε την επόμενη κιόλας ημέρα. Στην αιτιολογία να αναφέρονται η αγοραπωλησία και τα στοιχεία του οχήματος.

Translatoras
30-04-2013, 02:45
Συμπληρώνω τον αγωνιστή Θόδωρα τώρα που τα έχω πρόσφατα...

1. Ακινησία
2. Οριστική διαγραφή
3. Πώληση στο εξωτερικό.



Για ΑΚΙΝΗΣΙΑ η κατάθεση των πινακίδων (και της άδειας) είναι προσωρινή και γίνεται στη ΔΟΥ.
Μπορείς να πάς να τις πάρεις πίσω όταν το θελήσεις

Για ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ η κατάθεση των πινακίδων γίνεται στο οικείο Υπουργείο Συγκοινωνιών με αιτιολογία την "Πώληση στο εξωτερικό" ή την "Απόσυρση από την κυκλοφορία"

evo
30-04-2013, 09:58
Με αυτον τον εξωγηινο τροπο αγορασα την 1150 μου πριν 12 χρόνια απο Γερμανία

κ μαλιστα χωρις να γνωριζω τον εμπορο-πωλητη ουτε κατα διανοια....

Αυτα ειναι ρισκα τα οποία αξιολογεις κ αναλαμβανεις....

Αν θα το ξανα έκανα?

Ισως όχι στις ημέρες που περνάμε

Μιλάω για αγορά απο αγνωστο ιδιώτη!

Απο έμπορο έχω αγοράσει κι εγω χωρις προσωπική επαφή. Να πιστεύεις όμως, ότι ξένος θα αγοράσει απο έλληνα ΙΔΙΩΤΗ (!) χωρις να τον ξέρει κ χωρις να εχει δει (έστω κάποιος δικός του) το μηχανάκι, είναι σα να πιστεύεις σε εξωγηινους κ νεραιδες.

Η συνήθης διαδικασία είναι αυτη που περιγράφει ο τρανσλατορας.

Επιβάλλεται προσοχή στη συναλλαγή.

THANOSG
30-04-2013, 10:27
Φίλε καλοπούλητη να είναι η μηχανή σου.
Προσοχή όμως γιατί έχουν αναφερθεί πολλά περιστατικά απάτης οπότε κάνε προσεκτικά βήματα.
Ίσως η μεσολάβηση κάποιου εμπόρου ή οι συμβουλές του σε βοηθήσουν στο πως να γίνει ασφαλής η αγοραπωλησία.
Και ασφαλώς σε κάθε περίπτωση να έχεις βεβαιωθεί ότι τα χρήματα είναι στο λογαριασμό σου διαθέσιμα.

jets
30-04-2013, 12:44
Πρόσεξε καλα τι θα κανείς γιατι με αυτόν τον τροπο μου κλεψαν 1500ε για μια υποτιθέμενη αγορά απο Αγγλία στην οποία ήταν απάτη και μετα η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος ούτε κάν ασχολήθηκε με την περίπτωση μου και οταν τους διηγουσα την ιστορία μου γέλασαν κιόλας.να είσαι πολυ προσεκτικός στης κίνησης σου και για οτι χαρτια θες θα σε βοηθειση η ΕΛΠΑ.