PDA

View Full Version : 1ο Ταξίδι με το BMW F650 FUNDURO - Συνοδεύτηκε με κόψιμο αλυσίδας


giorgath
05-05-2013, 19:25
Γεια σας Συμφορουμίτες!

Χρόνια πολλά και Καλό Πάσχα.

Μην τα πολυλογώ:
Ξεκίνησα μαζί με τον αδερφό μου ( YAMAHA FAZER 600 2000 ) και εγώ με το F650 FUNDURO που αγόρασα πριν από 1-2 μήνες, από Αθήνα και φτάσαμε Τρίπολη. 166 km. Όλα καλά.
Να σημειώσω καλά πως η αλυσίδα από τον προηγούμενο ιδιόκτητη ήταν "καινούργια". Δηλαδή ο μετρητής του τεντώματος ήταν μπροστά μροστά, η αλυσίδα δεν έδειχνε ταλαιπωρημένη, την λιπάναμε πριν το ταξίδι και ελέγξαμε την ανοχή της η οποία ήταν 2-3 εκατοστά μετρώντας στο μέσο του μήκους της.


Κάναμε διάφορες βόλτεσ όπου κάποια στιγμή έφυγε μια ασφάλεια από ένα κρίκο της αλυσίδας, αυτή αποσυνδέθηκε από το πίσω γρανάζι (ευτυχώς) κ η ζημιά ήταν μόνο υλική.
Η αλυσίδα θέλει πέταμα. Ανοίξαμε το καπάκι του κινητήρα και τα γρανάζια δειχνουν οκ. Άλλαγμα θέλει επίσης ένα πλαστικό πάνω στο οποιο ακουμπαει η αλυσιδα για να μην ακουγεται.

Ερωτησεις:
1) Τι αλυσίδα να βάλω (Με νοιάζει να βάλω καλή γιατί ξενερώνω όταν με αφήνει πόσο μάλλον σε ταξίδι!!!)
2) Να αλλάξω μαζί και γρανάζια
3) γιατί συνέβη σε "καινούργια αλυσίδα" (αυτο το συζηταμε και αφου την επισκευασω αφου ειναι δευτερεύον)

Ευχαριστώ εκ των προταίρων!

costas68gr
05-05-2013, 21:43
Χρονια πολλα και σε σενα

Αν αλλαξεις αλυσιδα φυσικα και ειναι καλυτερα να αλλαξεις και γραναζια μαζι
να ενα κιτ για το δικο σου απο μια πολυ καλη εταιρια
DIDF650 BMW F-650 Drive Chain Set D.I.D. (http://makinaparts.com/lang-en/bmw/1512-didf650-bmw-f-650-drive-chain-set-did-.html)

Παντως χρονια ειχα να ακουσω για αλυσιδα που εσπασε απο μηχανη μηπως βγηκε η ασφαλεια τις αλυσιδας!!!:wo20:
Υποψην οτι και αν διαλεξεις βαλεις καινουργια αλυσιδα η φτιαξεις την παλια προσεχε η ασφαλεια εχει κατευθυνση στο πως μαπινει και ειναι και μια αιτια που χαλαει-φευγει η ασφαλεια τις αλυσιδας!!!!!

giorgath
05-05-2013, 21:53
Χρονια πολλα και σε σενα

Αν αλλαξεις αλυσιδα φυσικα και ειναι καλυτερα να αλλαξεις και γραναζια μαζι
να ενα κιτ για το δικο σου απο μια πολυ καλη εταιρια
DIDF650 BMW F-650 Drive Chain Set D.I.D. (http://makinaparts.com/lang-en/bmw/1512-didf650-bmw-f-650-drive-chain-set-did-.html)

Παντως χρονια ειχα να ακουσω για αλυσιδα που εσπασε απο μηχανη μηπως βγηκε η ασφαλεια τις αλυσιδας!!!:wo20:
Υποψην οτι και αν διαλεξεις βαλεις καινουργια αλυσιδα η φτιαξεις την παλια προσεχε η ασφαλεια εχει κατευθυνση στο πως μαπινει και ειναι και μια αιτια που χαλαει-φευγει η ασφαλεια τις αλυσιδας!!!!!

Σ ευχαριστώ πολύ.
Και η δική μου γνώμη είναι ν αλλάξω κ γρανάζια μαζί! Δεν θέλω να την επισκευάσω γιατί τρομάζψ στην σκέψη να ξανακοπεί και να μπλοκάρει τροχό, με οποιαδήποτε χιλιόμετρα.

ΝΕΑ ΕΡΩΤΗΣΗ:
Κόπηκε το καουτσουκ πλαστικό κομμάτι που βρίσκεται Πίσω από το μπροστινό γρανάζι και από κάτω από την αλυσίδα. Υποθέτουμε ότι λειτουργεί ως προστατευτικό κ ως οδηγό της αλυσίδας ώστε να μην ακουμπάει στο πλαίσιο. Εδώ στην τρίπολη δεν υπάρχει περίπτωση να βρω το συγκεκριμένο. Μπορώ να ταξιδέψω 165km χωρίς αυτό ή πρέπει να το βρω και μετά να την ξανακουνήσω;

costas68gr
05-05-2013, 21:59
Μια φωτογραφια θα βοηθαγε πιο πολυ για να καταλαβουμε ποιο ανταλακτικο λες?
Μηπως λες για το πλαστικο που ειναι πανω απο το ψαλιδι και κατω απο αυτο? σαν γλυστρα?

giorgath
05-05-2013, 22:05
Μια φωτογραφια θα βοηθαγε πιο πολυ για να καταλαβουμε ποιο ανταλακτικο λες?
Μηπως λες για το πλαστικο που ειναι πανω απο το ψαλιδι και κατω απο αυτο? σαν γλυστρα?

Ναι αυτό! Αγκαλιάζει το ψαλίδι πίσω από το μπροστινό γρανάζι. Επεξεργάστηκα το post πριν δω την απαντηση σου κ θεωρώ 98% μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Διαστάσεις ΠΕΡΙΠΟΥ 25x3

Φωτογραφια το συντομότερο

kokkinos1
05-05-2013, 22:08
εαν η αλυσίδα και τα γρανάζια είναι οκ τότε να αγοράσεις μια ασφάλεια ίδιας μάρκας και τύπου με αυτή που έχεις και να βάλεις και είσαι οκ,
μόνο να πάρεις ασφάλεια που μπαίνει με πρεσσα ειδική για αλυσίδα και έχουν όλα τα συνεργεία μοτο και δεν ξεκουμπώνει ποτέ,
εάν η αλυσιδα σου δεν ειναι καλη τοτε η καινουργια που θα πάρεις να ειναι μαζί με γραναζια να ειναι μαρκας did regina afam με oring και ασφάλεια που μπαίνει πρεασριστα :ye02:

costas68gr
05-05-2013, 22:12
RealOEM.com BMW R13 F 650 GS 00 (0172,0182) CHAIN DRIVE (http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=0172&mospid=51601&btnr=33_1639&hg=33&fg=81)

Δεσ εδω λες για το νουμερο 7 στο part list?
Αν εχει σπασει χαθει η πανω πλευρα τις γλυστρας ναι θα εχεις θεμα να πας 168χλμ αν ειναι μονο το κατω δεν θα εχεις θεμα για αυτα τα χλμ
ελπιζω να σε βοηθησα!!:ye33:

kokkinos1
05-05-2013, 22:12
το πλαστικό το λεμε γλιστρά η οδηγό αλυσίδας είναι για να μην βρίσκει και κάνει θορυβο η αλυσίδα με το ψαλίδι .
εαν εισαι αναγκασμενος να πας κάπου πας και χωρις αυτο απλα θα κανει αρκετο θορυβο η αλυσιδα :)

costas68gr
05-05-2013, 22:16
υπαρχει ομως περιπτωση η αλυσιδα να του "φαει" λιγο την πανω πλευρα του ψαλιδιου εκτος αν βαλει κατι πρωσωρινα και καμποσο γρασσο!!

ARGI
05-05-2013, 22:16
Αγαπητέ φίλε εντυπωσιακό το σκηνικό σου !
Εχω ακούσει για ταλαιπωριμένες αλυσίδες
αλλά για κοπή, χρόνια !!

Οπως σου είπαν και η προϋγούμενοι φίλοι,
ένα σετ αλυσογράναζα DID θα βρείς την
υγεία σου ...

Το ίδιο πακέτο χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια...

Καλά χλμ να έχεις & κυρίως ΑΠΡΟΒΛΙΜΑΤΙΣΤΑ!
:):)

ARGI
05-05-2013, 22:16
Αγαπητέ φίλε εντυπωσιακό το σκηνικό σου !
Εχω ακούσει για ταλαιπωριμένες αλυσίδες
αλλά για κοπή, χρόνια !!

Οπως σου είπαν και η προϋγούμενοι φίλοι,
ένα σετ αλυσογράναζα DID θα βρείς την
υγεία σου ...

Το ίδιο πακέτο χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια...

Καλά χλμ να έχεις & κυρίως ΑΠΡΟΒΛΙΜΑΤΙΣΤΑ!
:):)

giorgath
05-05-2013, 22:28
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/321478_10200692232764252_975462552_n.jpg

costas68gr
05-05-2013, 22:41
Nαι αυτο ειναι ο οδηγος η γλυστρα η και τα τρια μαζι απο τι καταλαβα εισαι στην Τριπολη και μενεις Αθηνα εγω θα την εφερνα ετσι ,ενα σημαδι φαγωμα ισως το κανει, εκτος αν βρεις ενα τροπο να το στερεωσεις ξανα πανω στο ψαλιδι,και χωρις αυτο να λιπαινεις τακτικα αυτο το σημειο ωστε να εχεις την λιγοτερη φθορα σε κοβω να γινεσαι και χαλια με τα γρασσα και τα λαδια!!

kokkinos1
05-05-2013, 22:50
με πολύ λιπαντικό θα έχει μόνο μικρά σημάδια στο ψαλίδι που θα καλυφτουν με την καινούργια γλιστρά που θα μπει
εαν βαλεις προσωρινά το παλιό κομμάτι γλίστρας στερέωσε το καλά γιατί εάν το τραβήξει η δυναμη τις αλυσίδας προς το γρανάζι και το πιάσει ανάμεσα σε γρανάζια αλυσίδα μπορεί να φρενάρει την μοτο με άσχημο αποτέλεσμα

costas68gr
05-05-2013, 22:54
με πολύ λιπαντικό θα έχει μόνο μικρά σημάδια στο ψαλίδι που θα καλυφτουν με την καινούργια γλιστρά που θα μπει
εαν βαλεις προσωρινά το παλιό κομμάτι γλίστρας στερέωσε το καλά γιατί εάν το τραβήξει η δυναμη τις αλυσίδας προς το γρανάζι και το πιάσει ανάμεσα σε γρανάζια αλυσίδα μπορεί να φρενάρει την μοτο με άσχημο αποτέλεσμα

Ναι σωστα υπαρχει ενα θεμα με την ασφαλεια σου εγω θα εκανα οτι λεει ο φιλος παραπανω!!!

giorgath
05-05-2013, 23:00
Μάλιστα.
Είναι πολύ απαισιόδοξος πώς θα υπάρχει η συγκεκριμένη γλύστρα στην Τρίπολη. Αν υπάρχει θα την βαλω φυσικά.

Αν δεν την βρω, ίσως αλλάξω μονο αλυσιδογραναζα, να την στειλω αθηνα με μεταφορικη 20€ κόστος, κ απο κει να την πάω σ όποιον μου πείτε ότι θα χει γλύστρα!

GregoryA
06-05-2013, 11:18
Αγαπητέ φίλε εντυπωσιακό το σκηνικό σου !
Εχω ακούσει για ταλαιπωριμένες αλυσίδες
αλλά για κοπή, χρόνια !!

Οπως σου είπαν και η προϋγούμενοι φίλοι,
ένα σετ αλυσογράναζα DID θα βρείς την
υγεία σου ...

Το ίδιο πακέτο χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια...

Καλά χλμ να έχεις & κυρίως ΑΠΡΟΒΛΙΜΑΤΙΣΤΑ!
:):)

Συμφωνω απόλυτα, πανε πολλά πολλά χρόνια για να ακούσω σπασιμο αλυσίδας, σιγουρα καποιο προβλημα θα ειχε και εγινε, DID!!!!!

VDR
07-05-2013, 00:32
Εντάξει!Όλα καλά αφού δεν έγινε τίποτα χειρότερο!
Η πρόταση μου είναι ΕΚ Χ-ring, και γραναζάκια της μαμάς.:ye02:
Και το κυριώτερο για μένα..όχι ασφάλεια περαστή αλλά πιρτσινομένη.

pouspa
07-05-2013, 21:13
Η αλυσιδα που κοπηκε τη ασφαλεια ειχε? Περαστη ή πριτσινωτη?
Παντως πολυ περιεργο ακουγετε, ισως παιζει καποιο λαθος τοποθετησης?
Οπως και να χει παντα ορθιος ευχομαι.

giorgath
08-05-2013, 21:36
Η αλυσιδα που κοπηκε τη ασφαλεια ειχε? Περαστη ή πριτσινωτη?
Παντως πολυ περιεργο ακουγετε, ισως παιζει καποιο λαθος τοποθετησης?
Οπως και να χει παντα ορθιος ευχομαι.

Δυστυχώς ξέχασα να κοιτάξω. Ευχαριστώ για τις ευχές και ανταποδίδω!




Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθειά σας.

Έστειλα τον αδερφό μου Αθήνα μια μέρα νωρίτερα και μου έστειλε τα ανταλλακτικά:
DID (χρυστή)+JT γρανάζια, 120e.
Ράγα ολίσθησης - γλύστρα 13e (στον Βαγιανέλη την βρήκαμε.)
Το σετάκι αλυσιδογράναζα είχε ασφαλεια φτιαγμένη για πριτσινωτό πέρασμα άρα την πριτσίνωσε ο μάστορας.

1η παρατήρηση: Η Γλύστρα είχε ξεραθεί και μάλλον αυτή κόπηκε πρώτη και έβγαλε/εκοψε την αλυσίδα.
2η παρατήρηση: Στο ταξίδι όταν πήγαινα έπιανα 160 και έφτανα πριν την αρχή της κόκκινης περιοχής του στροφόμετρο.
Στην επιστροφή, έπιασα 170 και η βελόνα ήταν στην αρχή της ΗΜΙκόκκινης περιοχής (λευκή με κόκκινες κουκίδες που προηγείται της κόκκινης περιοχής).
Αυτό σημαίνει πώς αντί για τελική 160 που είχα με το παλιό σετ, έχω ενδεχομένως 180 πια.
Δεδομένου ότι ο παλιός ιδιοκτήτης ήταν βαρύς, πιστεύω παίζει να το χε κοντύνει. Δυστυχώς δεν το περίμενα και δεν έδωσαν καν σημασία να τσεκάρω τα παλιά γρανάζια σε σχέση με τα καινούργια, για το μόνο που είμαι σίγουρος είναι ότι ήταν τα σωστά νούμερα Η ΑΛΥΣΙΔΑ, και ήταν DID + JT. Θεωρώ ότι μπορεί να είναι ένας σημαντικός παράγοντας που οδήγησε στην ζημιά, αν ισχύει ότι ήταν πιο κοντό πριν.


Το μάθημα που πήρα από αυτό που συνέβη, είναι και η συμβουλή που θα δώσω σε συμφορουμίτες:
Επειδή η μηχανή είναι αντικειμενικά 16 ετών κατά μέσο όρο, η γλύστρα παίζει να χει ξεραθεί και σε πολλούς άλλους. Δεδομένου του μικρού κόστους της (13ε) σχετικά με το κόστος μιας ανάλογης ζημιάς με την δικιά μου (170ε) προτείνω ανεπιφύλακτα να τις αλλάξετε και εσείς όταν αλλάξετε και σετ αλυσιδογράναζα.