PDA

View Full Version : Λάστιχο στην Εθνική


diomiles
13-05-2013, 09:36
Τα τελευταία τρία χρόνια έχω πάθει τέσσερις φορές λάστιχο.
Τις τρείς ήταν σχετικά ανώδυνο αφού το καταλάβαινα στο ξεκίνημα της μηχανής.
Το χθεσινό όμως ήταν εξαιρετικά επικίνδυνο ...
Γύρναγα απο ταξίδι στην Κεφαλονιά και ήμουν φορτωμένος με βαλίτσες και δικάβαλος.Λίγο μετά απο τα Mcdonalds Κιάτου και ενω ταξίδευα σε αυτόν το υπέροχο και συγχρονο δρόμο ένιωσα ένα ελαφρύ κούνημα της μοτοσυκλέτας (f650gs μονοκυλινδρο ).
Η ταχυτητά μου εκείνη την στιγμή ήταν 130 χλμ.
Αμέσως μόλις ένιωσα το ¨κουνημα¨ της μηχανής σχεδόν ακαριαία έκοψα ταχύτητα και πριν προλάβω να σκεφτω οτιδήποτε το λάστιχο κλάταρε.Εκανα όπως μπορούσα δεξιά σε ένα απίστευτα επικίνδυνο σημείο , κατέβασα γρήγορα την γυναίκα μου και της είπα να ####### γρήγορα πίσω απο τις μπαριέρες.
Ευτυχώς μετά απο πέντε λεπτά αυτοκίνητο της ασφάλειας της εταιρείας που έχει αναλάβει τον δρόμο Κορίνθου - Πατρών ήρθε και έβαλε κώνους και προστατευτικά και ουσιαστικά κάλυψε την ακινητοποιημένη μηχανή αρκετά μέτρα πριν και μετά.
Τηλέφωνο στην express servise , φόρτωμα της μηχανής και κατευθείαν σε ένα βουλκανιζατέρ στην Κόρινθο.
Το πρώτο που είπα στον μάστορα ήταν ότι ήμουν πολύ περίεργος να δω πως κατάφερα και πήρα πρόκα στην Εθνική/
Εδω ήταν που τρελάθηκα:eek:
Ειχε ανοίξει η σαμπρέλα .Μάλιστα ο άνθρωπος μου είπε ότι ήμουν εξαιρετικά τυχερός που δεν ήταν βίαιο κλατάρισμα διότι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις που συμβαίνει κάτι τέτοιο η σαμπρέλα ανοίγει τελέιως.
Αντε τώρα να κλατάρει το λάστιχο και να πηγαίνεις με την ταχύτητα που πήγαινα και φορτωμένος σε έναν δρόμο που απαιτεί οδηγικές κινήσεις ακριβείας.
Αυτά .....Πιστεύω ότι ήμουν τυχερός απλά γέμισα ανασφάλειες...:(

aeriko
13-05-2013, 09:40
Διονύση, τέλος καλά όλα καλά.

vpentza
13-05-2013, 10:15
:wo20: όχι ρε γαμώτο ........

κάποτε κακίζαμε την επιλογή του να βάζουμε τα tubeless.... η σαμπρέλα μας έδινε ασφάλεια, ειδικά στα στεφάνια με ακτίνες... Σκεφτόμασταν ότι μια τρύπα σε σαμπρέλα σου δίνει χρόνο να κάνεις δεξιά....
στη περίπτωσή σου άνοιξε τελείως ???
ένα μόνο μπορώ να σκεφτώ, μήπως πρέπει να αλλάζει η σαμπρέλα οπωσδήποτε με κάθε αλλαγή ελαστικών ???

ευτυχώς, όλα καλά......:)
λες να αλλάξει το γούρι τώρα και να έχουμε χαρές από 20 Αυγ και μετά ;););) ?????? :D

vasorfa
13-05-2013, 11:54
:wo20: όχι ρε γαμώτο ........

κάποτε κακίζαμε την επιλογή του να βάζουμε τα tubeless.... η σαμπρέλα μας έδινε ασφάλεια, ειδικά στα στεφάνια με ακτίνες... Σκεφτόμασταν ότι μια τρύπα σε σαμπρέλα σου δίνει χρόνο να κάνεις δεξιά....
στη περίπτωσή σου άνοιξε τελείως ???
ένα μόνο μπορώ να σκεφτώ, μήπως πρέπει να αλλάζει η σαμπρέλα οπωσδήποτε με κάθε αλλαγή ελαστικών ???

ευτυχώς, όλα καλά......:)
λες να αλλάξει το γούρι τώρα και να έχουμε χαρές από 20 Αυγ και μετά ;););) ?????? :D


Mπιλάρα θα διαγωνήσω;)

η σαμπρέλα ήταν και ΕΙΝΑΙ επικίνδυνη.....μακάρι να έιχαν όλα τα τροχορα σαμπρελο-free ελαστικα!


το tubeless....σου δίνει χρόνο....σε κλατάρισμα...η σαπρέλα σου δίνει....το σκατο στην κάλτσα,,,,:cool2:

vpentza
13-05-2013, 12:07
Mπιλάρα θα διαγωνήσω;)
η σαμπρέλα ήταν και ΕΙΝΑΙ επικίνδυνη.....μακάρι να έιχαν όλα τα τροχορα σαμπρελο-free ελαστικα!
το tubeless....σου δίνει χρόνο....σε κλατάρισμα...η σαπρέλα σου δίνει....το σκατο στην κάλτσα,,,,:cool2:

μιλάω για τις ρόδες με ακτίνες Bill ;););)
:)

MARK
13-05-2013, 14:04
Πάλι Καλά που γλύτωσες τα χειρότερα
:eek:

omorfantras
13-05-2013, 14:20
Τυχερος ησουν οποτε τελος καλο ολα καλα φιλε μου!!!!!!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
14-05-2013, 00:38
μιλάω για τις ρόδες με ακτίνες Bill ;););)
:)

... κι αυτές, tubeless φοράνε ... :rolleyes:

Τουλάχιστον, τα πρόσφατα μοντέλα ...

forester
14-05-2013, 08:11
Γι αυτό όπου γίνεται, έχει καταργηθεί η σαμπρέλα!
Γιατί ΔΕ σου δίνει χρόνο...:cool:
Σε αντίθεση με το άνευ σαμπρέλας ελαστικό.

aeriko
14-05-2013, 08:19
Spam on
Τι μου θυμίζετε τώρα. 1974 μπάρμπας μου λεφτάς ήταν κάτοχος μεταξύ άλλων αυτοκινήτων και μιας Alfa Romeo 1750 (για τους γεροντότερους), φεύγοντας λοιπόν για ταξιδάκι στο εξωτερικό μου την άφησε για ένα Σ/Κ. Δεν θα αναφέρω το τι έγινε εκείνο το Σ/Κ, αλλά θυμάμαι που μου είπε. Πρόσεχε γιατί τα λάστιχα που φοράει είναι νέας τεχνολογίας και δεν έχουν σαμπρέλα. Σε περίπτωση που σε πιάσει λάστιχο είσαι πιο ασφαλής γιατί δεν χάνει τον αέρα αμέσως.
Spam off

SenseiG
14-05-2013, 08:42
Διονυση παλι καλα να λες που γλυτωσες τα χειροτερα,ολα καλα λοιπον..:)

vasorfa
14-05-2013, 08:58
Spam on
Τι μου θυμίζετε τώρα. 1974 μπάρμπας μου λεφτάς ήταν κάτοχος μεταξύ άλλων αυτοκινήτων και μιας Alfa Romeo 1750 (για τους γεροντότερους), φεύγοντας λοιπόν για ταξιδάκι στο εξωτερικό μου την άφησε για ένα Σ/Κ. Δεν θα αναφέρω το τι έγινε εκείνο το Σ/Κ, αλλά θυμάμαι που μου είπε. Πρόσεχε γιατί τα λάστιχα που φοράει είναι νέας τεχνολογίας και δεν έχουν σαμπρέλα. Σε περίπτωση που σε πιάσει λάστιχο είσαι πιο ασφαλής γιατί δεν χάνει τον αέρα αμέσως.
Spam off

Πανουληηηη!!



Σπαμ στο σπαμ.....



Ανετο το πισω καθισμα της αλφα?:rolleyes:

napgeo
14-05-2013, 10:18
Πανουληηηη!!



Σπαμ στο σπαμ.....



Ανετο το πισω καθισμα της αλφα?:rolleyes:


:u55:Το κάνατε το θέμα του Ανθρώπου ανάρτηση σκασμένη:re26:..............

ortho
14-05-2013, 10:31
Τέλος καλό όλα καλά φίλε μου! Πριν τρεις ή τέσσερις εβδομάδες άλλαξα σαμπρέλλα πίσω στο πραπρά, έβαλα τρεις φορές αέρα πριν φτάσω στο βουλκανιζατέρ, τον έχανε σχετικά αργά και δεν ήταν από βαλβίδα.

vpentza
14-05-2013, 10:34
Τέλος καλό όλα καλά φίλε μου! Πριν τρεις ή τέσσερις εβδομάδες άλλαξα σαμπρέλλα πίσω στο πραπρά, έβαλα τρεις φορές αέρα πριν φτάσω στο βουλκανιζατέρ, τον έχανε σχετικά αργά και δεν ήταν από βαλβίδα.

και εγώ κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου και έπεσαν οι ερωτιάρηδες να με φάνε :ha16:

aeriko
14-05-2013, 10:35
Πανουληηηη!!



Σπαμ στο σπαμ.....



Ανετο το πισω καθισμα της αλφα?:rolleyes:
Σπαμ στο σπαμ
Δερμάτινα και δεν γλυστράγανε και ο λεβιές ταχυτήτων στη γνωστή θέση των Alfa:rolleyes:
Συγγνώμη Διονύση!

Arkas
14-05-2013, 10:47
Καλά καθάρισες Διονύση !
Tubeless και πάλι tubeless !!!

vasorfa
14-05-2013, 14:16
Sorry για το σπαμάρισμα Διονύση:o

@αερικο!!!ποσα ξερεις λέμε:re26::re26:

@vpentza Zηλευεις:rolleyes::rolleyes::sm3::sm3:



και πάλι σορρυ Διονύση:o:o:o

vasorfa
14-05-2013, 14:18
:u55:Το κάνατε το θέμα του Ανθρώπου ανάρτηση σκασμένη:re26:..............


Εσενα η βάρκ---ε το μηχανακι σου σαμβρελα δε εχει βρε>:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

diomiles
14-05-2013, 14:39
Sorry για το σπαμάρισμα Διονύση:o



Κανένα πρόβλημα παιδιά :):):)