PDA

View Full Version : Αξιωματικός "έβαλε χέρι" στον μισθό των 8,70 ευρώ που παίρνουν οι στρατιώτες κάθε μήνα !


Kituma
15-05-2013, 16:21
http://s.enet.gr/resources/2009-11/20-2-thumb-large.jpg


Αξιωματικός ελέγχεται από την υπηρεσία για την “παρακράτηση” της μισθοδοσίας στρατιωτών ! Πόσος είναι ο μισθός ενός στρατιώτη; 8,70 ευρώ!


Σύμφωνα με όσα υποστηρίζει το Δίκτυο Ελεύθερων Φαντάρων σε μονάδα της Αττικής “στήθηκε ολόκληρη κομπίνα σε βάρος των φαντάρων”.

Αξιωματικός που ήταν υπεύθυνος της μισθοδοσίας έβαζε πλαστές υπογραφές μισθοδοσίας στρατιωτών που είχαν απολυθεί αλλά και στρατιωτών που υπηρετούν ακόμη τη θητεία τους.

Σε κάποιους “παρακράτησε” ένα μήνα σε άλλους έξι. Συνολικά βρέθηκε να χρωστάει σε στρατιώτες μέχρι και 180 ευρώ.

Σύμφωνα με τις καταγγελίες το συνολικό ποσό της “παρακράτησης” είναι περίπου 10.000 ευρώ.

Για την υπόθεση έχει διαταχθεί ΕΔΕ.

Τους τελευταίους μήνες τα περιστατικά με περίεργες υποθέσεις σε ταμεία μονάδων και σχηματισμών πληθαίνουν και αυτό αποτελεί μία άλλη διάσταση της οικονομικής κρίσης . Όχι βέβαια ότι αυτό δικαιολογεί την παρανομία, εξηγεί εν μέρει όμως την αύξηση αυτών των περιστατικών.
OnAlert.gr

napgeo
15-05-2013, 16:28
Η Οποία ΕΔΕ δεν έχει βγεί διαταγή (πραγματοποιηθεί) και πουθενά δεν αναφέρει ο Δημοσιογράφος όνομα και υπηρεσία.

Που αποσκοπούν όλα αυτά.
Και με 10,000€ πλούτισε ο εν λόγω Αξιωματικός....................

ckalfas
15-05-2013, 16:36
"Ου κλέψεις"...
Δεν λέει μην κλέψεις 1 Ευρώ ή 10000 Ευρώ ή 1000000 Ευρώ...
Η κλοπή είναι κλοπή, η πράξη είναι τιμωριτέα και όχι το ποσό...

napgeo
15-05-2013, 17:01
"Ου κλέψεις"...
Δεν λέει μην κλέψεις 1 Ευρώ ή 10000 Ευρώ ή 1000000 Ευρώ...
Η κλοπή είναι κλοπή, η πράξη είναι τιμωριτέα και όχι το ποσό...



Η κλοπή είναι εάν έχει γίνει καταδικαστέα.
Αναφέρω όμως ότι το δημοσίευμα δεν αναφέρει μονάδα και το ΓΕΣ μέχρι στιγμής δεν αναφέρει την έκδοση Διαταγής ΕΔΕ............

giclas
15-05-2013, 17:14
Η κλοπή είναι εάν έχει γίνει καταδικαστέα.
Αναφέρω όμως ότι το δημοσίευμα δεν αναφέρει μονάδα και το ΓΕΣ μέχρι στιγμής δεν αναφέρει την έκδοση Διαταγής ΕΔΕ............

παρα να σπου βγη το ονομα καλητερα να σου βγη το ματι
ετσι ελεγε η γιαγια μου Ναπολεω !!

αστους αστους αυτους !!
με τα απλα μαθηματηκα μου 10,000 /8,7 ευρω =1282 μησθοι
μηπως πληρονε την στρατια του αιγαιου ?
κατι δεν γωνιαζη........

babisadve
15-05-2013, 19:48
Δεν είναι μόνο 8,70 ευρώ για όλους...
Οι αμοιβές των κληρωτών φτάνουν πολύ ψηλότερα, ανάλογα της οικογενειακής τους κατάστασης.


Sent from my  iPhone using Tapatalk

napgeo
16-05-2013, 09:29
Δεν είναι μόνο 8,70 ευρώ για όλους...
Οι αμοιβές των κληρωτών φτάνουν πολύ ψηλότερα, ανάλογα της οικογενειακής τους κατάστασης.


Sent from my  iPhone using Tapatalk


Όσο εύκολο είναι να κάνεις κατάχρηση σε μισθοδοσία τόσο εύκολο είναι και να βγει στην επιφάνεια η απάτη.

Υπάρχει περίπτωση (λέω τώρα ) Αξιωματικός από ΣΣΑΣ να έβαζε με τόση ευκολία υπογραφές και να ρισκάριζε την καριέρα του αλλά και την επιστροφή των χρημάτων για 10,000€.


Στο χωριό μου λέμε. Από όσα ακούς μη πιστεύεις τπτ και από όσα βλέπεις τα μισά....................

babisadve
16-05-2013, 16:52
Όσο εύκολο είναι να κάνεις κατάχρηση σε μισθοδοσία τόσο εύκολο είναι και να βγει στην επιφάνεια η απάτη.

Υπάρχει περίπτωση (λέω τώρα ) Αξιωματικός από ΣΣΑΣ να έβαζε με τόση ευκολία υπογραφές και να ρισκάριζε την καριέρα του αλλά και την επιστροφή των χρημάτων για 10,000€.


Στο χωριό μου λέμε. Από όσα ακούς μη πιστεύεις τπτ και από όσα βλέπεις τα μισά....................






Άσε Ναπολέων.
Συμβαίνουν σου λέω.
Και είχε περάσει κανονικά και "κόκκινο", από ΣΑΣΣ.
Και μιλάμε και για πολύ μεγαλύτερα ποσά.

napgeo
16-05-2013, 17:25
Άσε Ναπολέων.
Συμβαίνουν σου λέω.
Και είχε περάσει κανονικά και "κόκκινο", από ΣΑΣΣ.
Και μιλάμε και για πολύ μεγαλύτερα ποσά.



Εάν προέβη σε τέτοια πράξη είναι υπεύθυνος για αυτές.
Αδυνατώ έστω και να τις σχολιάσω.
Πάντως μέχρι και 1500 σήμερα που ήμουν στο ΕΚΕΜΣ κανείς δεν είχε ακούσει κάτι πέραν από το δημοσίευμα.....

mario
16-05-2013, 20:58
Ψέμα θα είναι....μόνο οι αναξιοπιστοι γερμανοί θα μπορούσαν να το κάνουν αυτό!

Στάλθηκε από το σούπερ ντουπερ κινητό μου!

nikosgs
16-05-2013, 21:35
Εάν προέβη σε τέτοια πράξη είναι υπεύθυνος για αυτές.
Αδυνατώ έστω και να τις σχολιάσω.
Πάντως μέχρι και 1500 σήμερα που ήμουν στο ΕΚΕΜΣ κανείς δεν είχε ακούσει κάτι πέραν από το δημοσίευμα.....

Στο ΕΚΕΜΣ καρεα;;; Ασχετο :)


Σεντ φρομ αιφον

napgeo
17-05-2013, 13:55
Στο ΕΚΕΜΣ καρεα;;; Ασχετο :)


Σεντ φρομ αιφον


:ye35:Νομίζεις.

:ye32:Το καλύτερο καφενείο ( και μεζεδάκια + ποτά) με θέα πιάτο την Αθήνα.

:ye30:Πρόσκληση ανοικτή. Ώρες καταστημάτων..... όμως.............

sain
17-05-2013, 15:28
Σύμφωνα με όσα υποστηρίζει το Δίκτυο Ελεύθερων Φαντάρων σε μονάδα της Αττικής “στήθηκε ολόκληρη κομπίνα σε βάρος των φαντάρων”.


Τέτοιες αρβύλες έχουν κυκλοφορήσει και σε άλλες υπηρεσίες. Αλλά στην αρβύλα μείνανε:mad: Και στην τελική, γιατί οι απλήρωτοι φαντάροι δεν βγήκαν παραπονούμενοι στην αναφορά;;;; Η γιατί δεν παραπονέθηκαν στο διοικητή τους;;;;
Περίμεναν από το ΔΙΚΤΥΟ ΕΛ. ΦΑΝΤΑΡΩΝ να δικαιωθούνε;;;;;;:mad: