PDA

View Full Version : ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΟΓΑ


jarhead
17-05-2013, 12:21
Χαιρετε κυριες και κυριοι....Ακομα μια φορα ζητω την πολυτιμη βοηθεια σας.Αυτη την φορα προκειται για την (φουκαριαρα) την μανα μου , οπως καταλαβατε προκειται για την συνταξη της.Τελη του προηγουμενου ετους εγινε κανονικα η απογραφη της πλην ομως η συνταξη της εχει ανακληθει για λογους που ευθυνεται ο ΟΓΑ(ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ) πλην ομως δεν ειχε γινει ενημερωση για να γινει παλι απογραφη ως επρεπε με αποτελεσμα να της εχει ανακληθει η συνταξη απο την αρχη του χρονου.Απο την επισκεψη μου στο αρμοδιο τμημα εδω(ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ) του ΟΓΑ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΑΝ στον ανταποκριτη του ΟΓΑ στον δημο που κατοικει η μητερα μου.Ο ανταποκριτης του ΟΓΑ αδυνατει να κανει κατι γιατι το συστημα ειναι κλειδωμενο, σε επικοινωνια με την ΑΘΗΝΑ απλα γειωση δεν το συζηταμε και εγω ανημπορος καθομαι σε αναμμενα καρβουνα.ΜΗΠΩΣ ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ εργαζεται η εχει οικειο προσωπο που απασχολειται στον ΟΓΑ για να βρω επιτελους καποια ακρη? Ειναι απλα θεμα επιβιωσης.

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας!!!

JohnGS1100
17-05-2013, 12:24
Σωκρατη έχει τύχει σε γνωστό μου το ίδιο, συνταξιούχος ΟΓΑ δεν απογράφηκε.
Πήγε στο ΚΕΠ και του τα έκαναν όλα από εκεί, και πληρώθηκε μετά 2 μήνες.

vpentza
17-05-2013, 12:31
Χαιρετε κυριες και κυριοι....Ακομα μια φορα ζητω την πολυτιμη βοηθεια σας.Αυτη την φορα προκειται για την (φουκαριαρα) την μανα μου , οπως καταλαβατε προκειται για την συνταξη της.Τελη του προηγουμενου ετους εγινε κανονικα η απογραφη της πλην ομως η συνταξη της εχει ανακληθει για λογους που ευθυνεται ο ΟΓΑ(ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ) πλην ομως δεν ειχε γινει ενημερωση για να γινει παλι απογραφη ως επρεπε με αποτελεσμα να της εχει ανακληθει η συνταξη απο την αρχη του χρονου.Απο την επισκεψη μου στο αρμοδιο τμημα εδω(ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ) του ΟΓΑ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΑΝ στον ανταποκριτη του ΟΓΑ στον δημο που κατοικει η μητερα μου.Ο ανταποκριτης του ΟΓΑ αδυνατει να κανει κατι γιατι το συστημα ειναι κλειδωμενο, σε επικοινωνια με την ΑΘΗΝΑ απλα γειωση δεν το συζηταμε και εγω ανημπορος καθομαι σε αναμμενα καρβουνα.ΜΗΠΩΣ ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ εργαζεται η εχει οικειο προσωπο που απασχολειται στον ΟΓΑ για να βρω επιτελους καποια ακρη? Ειναι απλα θεμα επιβιωσης.
Σας ευχαριστω για τον χρονο σας!!!

είσαι σίγουρος ότι το θέμα λύνεται στην Αθήνα ???
δοκίμασες να στείλεις ερώτημα ηλεκτρονικά στο - (http://www.oga.gr/epikoinonia.php) . Άλλες υπηρεσίες του Δημοσίου απαντούν σύντομα, γι'αυτούς δεν ξέρω

jarhead
17-05-2013, 12:39
είσαι σίγουρος ότι το θέμα λύνεται στην Αθήνα ???
δοκίμασες να στείλεις ερώτημα ηλεκτρονικά στο ���������� ��������� ���������� - ����������� (http://www.oga.gr/epikoinonia.php) . Άλλες υπηρεσίες του Δημοσίου απαντούν σύντομα, γι'αυτούς δεν ξέρω

HTAN TO ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ.

jarhead
17-05-2013, 12:40
Σωκρατη έχει τύχει σε γνωστό μου το ίδιο, συνταξιούχος ΟΓΑ δεν απογράφηκε.
Πήγε στο ΚΕΠ και του τα έκαναν όλα από εκεί, και πληρώθηκε μετά 2 μήνες.
Θα το κοιταξω...αν και παιζει ο γνωστος σου να απογραφηκε μεσα στον Φεβρουαριο...τελος παντων θα το κοιταξω Γιαννη....Ευχριστω πολυ!!!

aeriko
17-05-2013, 12:46
Χαιρετε κυριες και κυριοι....Ακομα μια φορα ζητω την πολυτιμη βοηθεια σας.Αυτη την φορα προκειται για την (φουκαριαρα) την μανα μου , οπως καταλαβατε προκειται για την συνταξη της.Τελη του προηγουμενου ετους εγινε κανονικα η απογραφη της πλην ομως η συνταξη της εχει ανακληθει για λογους που ευθυνεται ο ΟΓΑ(ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ) πλην ομως δεν ειχε γινει ενημερωση για να γινει παλι απογραφη ως επρεπε με αποτελεσμα να της εχει ανακληθει η συνταξη απο την αρχη του χρονου.Απο την επισκεψη μου στο αρμοδιο τμημα εδω(ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ) του ΟΓΑ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΑΝ στον ανταποκριτη του ΟΓΑ στον δημο που κατοικει η μητερα μου.Ο ανταποκριτης του ΟΓΑ αδυνατει να κανει κατι γιατι το συστημα ειναι κλειδωμενο, σε επικοινωνια με την ΑΘΗΝΑ απλα γειωση δεν το συζηταμε και εγω ανημπορος καθομαι σε αναμμενα καρβουνα.ΜΗΠΩΣ ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ εργαζεται η εχει οικειο προσωπο που απασχολειται στον ΟΓΑ για να βρω επιτελους καποια ακρη? Ειναι απλα θεμα επιβιωσης.

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας!!!
Δεν αναφέρεις τι σύνταξη είναι, δηλαδή αγροτική, γήρατος, ανασφάλιστου ηλικιωμένου ή πολυτεκνική ισόβια σύνταξη.
Αν είναι η τελευταία τότε ξέχνα την, κόπηκε δια παντός.
Οπωσδήποτε ο ΟΓΑ σου έστειλε απόφαση με την οποία δικαιολογεί τους λόγους για τους οποίους έγινε η διακοπή της σύνταξης. Επί της απόφασης αυτής έχεις δικαίωμα ένστασης.
Το σύστημα πράγματι κλειδώθηκε και δεν υπάρχουν νεότερα.
Περαιτέρω πληροφορίες στο τηλ. 2131519311 (είναι του ΟΓΑ και όπως μου είπαν απαντάνε!!!!!!!)
Για οποιαδήποτε άλλη πληροφόρηση στη διάθεσή σου με τους συναδέλφους του Δήμου Ιλίου

vpentza
17-05-2013, 12:50
HTAN TO ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ.

εάν για κάποιο λόγο μόνο αυτή η ρημάδα η Αθήνα μπορεί να δώσει λύση, ευχαρίστως να κάνω κάποια διερευνητική επίσκεψη...αντ αυτού :)

frits
17-05-2013, 12:51
Σωκράτη δουλεύω κοντά στα κεντρικά στον ΟΓΑ στην Πατησίων αν είναι κάτι συγκεκριμένο που μπορώ να κάνω έστω μέσω εξουσιοδότησης, ενημέρωσέ με.

jarhead
17-05-2013, 12:54
Δεν αναφέρεις τι σύνταξη είναι, δηλαδή αγροτική, γήρατος, ανασφάλιστου ηλικιωμένου ή πολυτεκνική ισόβια σύνταξη.
Αν είναι η τελευταία τότε ξέχνα την, κόπηκε δια παντός.
Οπωσδήποτε ο ΟΓΑ σου έστειλε απόφαση με την οποία δικαιολογεί τους λόγους για τους οποίους έγινε η διακοπή της σύνταξης. Επί της απόφασης αυτής έχεις δικαίωμα ένστασης.
Το σύστημα πράγματι κλειδώθηκε και δεν υπάρχουν νεότερα.
Περαιτέρω πληροφορίες στο τηλ. 2131519311 (είναι του ΟΓΑ και όπως μου είπαν απαντάνε!!!!!!!)
Για οποιαδήποτε άλλη πληροφόρηση στη διάθεσή σου με τους συναδέλφους του Δήμου Ιλίου
Καλημερα, αναπηριας ειναι και ειλικρινα δεν ηρθε καμια αλληλογραφια, θα δοκιμασω στο τηλεφωνο που γραφεις.Χιλια ευχαριστω:ye02:

jarhead
17-05-2013, 12:58
Σωκράτη δουλεύω κοντά στα κεντρικά στον ΟΓΑ στην Πατησίων αν είναι κάτι συγκεκριμένο που μπορώ να κάνω έστω μέσω εξουσιοδότησης, ενημέρωσέ με.
Σταυρο σε ευχαριστω για την προσφορα σου, μια απλη ερωτηση στο τμημα συνταξεων για το τι πρεπει να κανω για να αρθει η αναστολη.Αλληλογραφια με την οποια γνωστοποιουσαν την αποφαση αναστολης ποτε δεν παραλαβαμε και το καταλαβα απο μια τυχαια ματια στην κινηση του λογαριασμου της στην τραπεζα.Πληρωνεται μεσω ΔΙΑΣ.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
17-05-2013, 13:06
Για οποιαδήποτε άλλη πληροφόρηση στη διάθεσή σου με τους συναδέλφους του Δήμου Ιλίου

...ευχαρίστως να κάνω κάποια διερευνητική επίσκεψη...αντ αυτού :)

Σωκράτη δουλεύω κοντά στα κεντρικά στον ΟΓΑ στην Πατησίων αν είναι κάτι συγκεκριμένο που μπορώ να κάνω έστω μέσω εξουσιοδότησης, ενημέρωσέ με.



Μπράβο σας κύριοι ... http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/th_RESP-04.gif (http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/RESP-04.gif)







.

siraxanz
17-05-2013, 16:40
Αφου τις κοψανε τις αναπηρικές κ ζητανε απο την αρχη

Γιατρους επιτροπες κλπ.... χιλιαδες Ελληνες πένονται με αυτή την ενέργεια

των ανάλγητων ....

Αδερφή φίλης με βαριά ψυχική νόσο, αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα τους τελευταίους 15 μήνες...

jarhead
20-05-2013, 15:40
Επανερχομαι του θεματος για να ευχαριστησω για το ενδιαφερον σας και ιδιαιτερα του Σταυρου (frits) o οποιος μπηκε στον κοπο και επισκεφτηκε τα κεντρικα του ΟΓΑ.Η λυση βρεθηκε δεν απομενει πλεον να δουμε και το αποτελεσμα της.Χιλια ευχαριστω και παλι δημοσια στον Σταυρο και μακαρι να λειτουργουσαμε ως ΧΩΡΑ οπως λειτουργουμε εδω μεσα στο φορουμ....Θα ειμασταν πολυ καλυτερα πιστεψτε με!!!!:ye32:

ortho
20-05-2013, 20:59
μπράβο ρε παιδιά, αλληλεγγύη!!

:re25::re25::re25:

jmar
21-05-2013, 00:28
Πολλα μπραβο :re25:

squad
21-05-2013, 11:46
:ye02:

Fuji
23-05-2013, 15:27
Αυτά είναι. Καλά αποτελέσματα Σωκράτη. Μακάρι να ξεμπερδέψετε το ταχύτερο.;)

siraxanz
23-05-2013, 17:34
Επανερχομαι του θεματος για να ευχαριστησω για το ενδιαφερον σας και ιδιαιτερα του Σταυρου (frits) o οποιος μπηκε στον κοπο και επισκεφτηκε τα κεντρικα του ΟΓΑ.Η λυση βρεθηκε δεν απομενει πλεον να δουμε και το αποτελεσμα της.Χιλια ευχαριστω και παλι δημοσια στον Σταυρο και μακαρι να λειτουργουσαμε ως ΧΩΡΑ οπως λειτουργουμε εδω μεσα στο φορουμ....Θα ειμασταν πολυ καλυτερα πιστεψτε με!!!!:ye32:


Μακάρι να λυθεί σύντομα το θέμα της μάνας σου Σωκράτη!




@ Φριτς: :re25: :ye02:

Μπράβο φίλε,

κάνε το καλό κ ρίχτο στο γιαλό,

έλεγε ο παππούς μου ο Λάκωνας

LakisGS
23-05-2013, 22:01
Μπράβο σε όλα τα παιδιά που βοήθησαν!!!
Σωκράτη εύχομαι μέσα απ´ την καρδιά μου να λυθεί το συντομότερο δυνατόν το θέμα σας.