PDA

View Full Version : Cordura & iron patches...?


mAthosalas
18-05-2013, 19:03
Θελω την βοηθεια των πιο ειδικων...εχω καποια σηματακια(iron patches λεγονται)τα οποια τοποθετουνται πανω στο μπουφαν με θερμοκολληση.Δηλαδη στο πισω μερος τους εχουν μια ειδικη κολλα η οποια κολλαει πανω στο υφασμα με θερμοτητα(πχ με το σιδερο).Eιναι σαν αυτα στη φωτο
http://images02.olx.com/ui/1/87/71/8038671_1.jpg
Ξερει κανεις αν προχωρησω σε κατι τετοιο εαν το σιδερο(η θερμοτητα στην ουσια)θα καταστρεψει την αδιαβροχοποιηση της Cordura μεμβρανης στο μπουφαν;:Απορία:
Το εχει κανει καποιος αυτο;.......................:rolleyes:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
18-05-2013, 19:54
Η γκορντούρα (η αδιαβροχοποιητική μεμβράνη) έχει πρόβλημα,

ακόμη κ όταν πλησιάζεις το μπουφάν στο καλοριφέρ - για στέγνωμα ...

Οπότε κ με το σίδερο, μάλλον θα την επηρεάσει ... :(

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
18-05-2013, 19:57
Η γκορντούρα (η αδιαβροχοποιητική μεμβράνη) έχει πρόβλημα,

ακόμη κ όταν πλησιάζεις το μπουφάν στο καλοριφέρ - για στέγνωμα ...

Οπότε κ με το σίδερο, μάλλον θα την επηρεάσει ... :(

Τώρα που το ξανασκέφτομαι,

θα μπορούσες να παρεμβάλεις κάποιο χοντρό πανί,

για να μην επηρεαστεί η μεμβράνη ...

Αν κ φοβάμαι ότι κ ή ίδια η κορντούρα, ίσως "λιώσει" με τη ζέστη απ' το σίδερο ... :rolleyes:

mAthosalas
18-05-2013, 21:45
Eαν ειχε στο παρελθον καποιος αντιστοιχα σηματα ξερει με ποιον τροπο επικολλουνται πανω στο μπουφαν;Ζεσταινεις το σημα και το κολλας πανω ή το τοποθετεις πανω στην cordura και πατας με το σιδερο;:hmmm:

mAthosalas
18-05-2013, 22:12
Ψαχνοντας στο διαδικτυο ειδα οτι προτεινεται ειδικη κολλα για καταδυτικες στολες...αρα μηπως καποιος φιλος που ασχολειται με καταδυσεις μπορει να προτεινει καποια καλη κολλα γιατι δεν γνωριζω?:hmmm:

apk
18-05-2013, 22:53
Αν παρεμβάλλεις ένα χοντρό πανί, με το σίδερο στο τέρμα δεν παθαίνει τίποτα η κόρντούρα. Το έχω κάνει με δυο στο μπουφάν μου και κανένα πρόβλημα.

stavrouliasp
19-05-2013, 00:35
Εγώ πάντως πιστεύω οτι η κορντούρα δεν έχει καμία αδιαβροχοποίηση. Δεν είναι δηλαδή σαν τη μεμβράνη gore tex. Είναι ίνες από βαμβάκι ή συνθετικές, πλεγμένες με διάφορες πλέξεις και πυκνότητες. Άλλωστε μη μου πείτε ότι σε μια καλή βροχή με το rally 2 της bmw χωρις την εσωτερική επένδυση δεν έχετε βραχεί.

Γιαυτό θεωρώ ότι ακόμη και αν ραφτεί (κατευθείαν ή με σκρατσ) δε θα έχει πρόβλημα.

mAthosalas
19-05-2013, 00:54
Εγώ πάντως πιστεύω οτι η κορντούρα δεν έχει καμία αδιαβροχοποίηση. Δεν είναι δηλαδή σαν τη μεμβράνη gore tex. Είναι ίνες από βαμβάκι ή συνθετικές, πλεγμένες με διάφορες πλέξεις και πυκνότητες.
Γιαυτό θεωρώ ότι ακόμη και αν ραφτεί (κατευθείαν ή με σκρατσ) δε θα έχει πρόβλημα.

Στο συνοδευτικο φυλλαδιο τής Rev'it για το μπουφαν,αναφερει για μια τριπλη επιστρωση στην υφανση,μεταξυ των οποιων υπαρχει μια μεμβρανη Hydratex και εξασφαλιζει 100% αδιαβροχοτητα! Και γι'αυτο ρωταω αν μπορει να μπει σιδερο πανω σε αυτο το υλικο μηπως και με την υψηλη θερμοκρασια που θα υπαρξει με την επαφη,καταστρεψω το μπουφαν και την αδιαβροχη μεμβρανη :Απορία:

Sokolatas
19-05-2013, 11:12
Ψαχνοντας στο διαδικτυο ειδα οτι προτεινεται ειδικη κολλα για καταδυτικες στολες...αρα μηπως καποιος φιλος που ασχολειται με καταδυσεις μπορει να προτεινει καποια καλη κολλα γιατι δεν γνωριζω?:hmmm:

Αν καταληξεις σε κολλα νεοπρεν, που θεωρω οτι θα σου κανει δουλεια, ζητα της technisub... Την χρησιμοποιω στις στολες και ειναι εξαιρετικη... Θα την βρεις ευκολα σε καταστηματα ψαροντουφεκου.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Sokolatas
19-05-2013, 11:15
Επισης θα πρεπει να βαλεις κολα νεοπρεν και στα 2 υπο συγκολληση κοματια. Για να εχεις αποτελεσμα.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

mAthosalas
19-05-2013, 11:22
Αν καταληξεις σε κολλα νεοπρεν, που θεωρω οτι θα σου κανει δουλεια, ζητα της technisub... Την χρησιμοποιω στις στολες και ειναι εξαιρετικη... Θα την βρεις ευκολα σε καταστηματα ψαροντουφεκου.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Ναι πιθανοτατα σε αυτη τη λυση θα προχωρησω και ηθελα ενα "Ονομα" μιας καλης κολλας να κολλησει μια φορα χωρις να χρειαζεται να εχω κατα νου οτι ειναι μια κολλα μετρια...technisub λοιπον ευχαριστω :)
Ποσοτητα πιστευω για τη συγκολληση δεν χρειαζεται αρκετη ε;

Sokolatas
19-05-2013, 11:37
Απο τη στιγμη που δεν θα επιδιορθωσεις σκισιμο, θα βαλεις μια λεπτη στρωση και στα 2 κομματια. Αυτο θα το επιτυχεις ριχνοντας λιγο και θα πασαλειψεις με το στομιο του σωληναριου. Κοιτα να το παρεις απο εγκεκριμενο μαγαζι, μην ειναι καμια παλια και ειναι πολυ σφιχτη. Ουτως η αλλως η κολλα νεοπρεν δεν ειναι πολυ ρευστη. Αφου τα κολλησεις πιεσε με ενα αντικειμενο κανα 10λεπτο και θα εισαι ετοιμος μιας και οι θερμοκρασιες τωρα ειναι υψηλες. Το σωληναριο ειναι μαυρο με κιτρινα γραμματα. Καλη επιτυχια αν ακολουθησεις αυτον τον τροπο.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Sokolatas
19-05-2013, 11:43
Κωστα λεπτη στρωση σε ολη την επιγανεια για καλυτερο αποτελεσμα...

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

apk
19-05-2013, 14:43
Βλέπω ότι έχεις πάρει την απόφασή σου για το πώς θα κάνεις τη δουλειά, απλά γράφω για να ολοκληρώσω τη απάντησή μου, μιας και τώρα βρέθηκα στον υπολογιστή:

Πριν κάνω οτιδήποτε, έκανα αυτή την ερώτηση στη RevIt μέσω της επίσημης φόρμας επικοινωνίας στην ιστοσελίδα τους:
"I want to put an iron-on patch on the sleeve of the Sand. Is there a way that you would recommend so that i can "glue" it on the fabric without damaging it?"

Μου έδωσαν την εξής απάντηση:
"As far as the Sand jacket and the Iron-on patch. We would recommend you to follow the instruction of the iron-on patch. If it is safe to use on normal clotnig/fabric, it is also safe to use it on our fabric."

Μετά λοιπόν απευθύνθηκα σε ένα μάστορα με χιλιάδες ώρες σιδερώματος στο ενεργητικό του: τη μάνα μου.
Με καθησύχασε ότι θα χρησιμοποιήσει ένα πανί ανάμεσα στο σίδερο και το patch-cordura, και η δουλειά θα γίνει τέλεια.
Έβγαλα τα προστατευτικά από ώμο και αγκώνα για να έχει επίπεδη επιφάνεια, την έβαλα να μου υπογράψει ότι θα μου πάρει καινούριο μπουφάν αν το χαλάσει (συμφώνησε με ένα χαμόγελο συγκαταβατικότητας και σιγουριάς ότι δε θα εναργοποιούνταν αυτή η ρήτρα), τράβηξα δύο σφηνάκια βότκα, κοίταξα αλλού, όπως όταν χτυπιέται το πιο κρίσιμο πέναλτι, και της είπα να προχωρήσει.
Η δουλειά έγινε τέλεια και χωρίς κανένα πρόβλημα ούτε στο ύφασμα ούτε στη λεπτή επίστρωση που έχει το Sand στο εσωτερικό της κορντούρας.:ha14:
Άλλωστε, αν το καλοσκεφτείς, τα ανακλαστικά που είναι θερμοκολλημένα πάνω στο μπουφάν, έτσι δεν έχουν κολληθεί από τον κατασκευαστή;
Το πρόβλημα θα είναι αν έρθει σε έμεση επαφή το καυτό σίδερο με το ύφασμα.
Αυτά...

mAthosalas
19-05-2013, 14:54
Αρα μιας και το Sand εχω κι εγω πες μου δυο πραγματα:
1)Σε αντοχη στο χρονο πώς ειναι τα patches;Ξηλωθηκαν καθολου ή αντεχουν μια χαρα;Σε πλυσιμο;
2)Τι Vodka προτιμησες;:yz:sm7:

Και να σημειωσω οτι αποφαση δεν εχω παρει "δια ροπαλου".Γι'αυτο και σηκωσα θεμα γιατι αν καποιος ειναι πιο ειδικος ή γνωστικος στο θεμα,να το συζητησουμε.Θενκς :ye02:

apk
19-05-2013, 15:13
Τα έχω βάλει πρόσφατα, οπότε δεν έχω κάτι να σου πω για αντοχές, πλυσίματα, ξηλώματα.
Εξαρτάται από την ποιότητα του πλαστικού φιλμ του patch, αυτού που λιώνει και γίνεται ένα με το ύφασμα και το patch, φαντάζομαι.
Αυτό που έχω παρατηρήσει μέχρι τώρα είναι πως αυτό που έχω στο μανίκι, η άκρη του απέχει 3-4 χιλιοστά από την κάτω γωνία του σήματος, που είναι σκληρό πλαστικό και όταν κρατάω το τιμόνι γίνεται μια γωνία στο ύφασμα καθώς το σήμα "καβαλάει" ελαφρά το patch. Ελπίζω να μην την ακούσει το ύφασμα στο σημείο αυτό, σε βάθος χρόνου. Αλλά φαντάζομαι αν προσέξεις να μην είναι πολύ κοντά αυτό που θα τοποθετήσεις, δεν θα έχεις αυτό το πρόβλημα.
Vodka ήπια αυτή που βρήκα μπροστά μου, δεν είχα την ψυχραιμία να διαλέξω...:lo19:

hrgs
28-05-2013, 20:25
Σε εμένα προσπάθησε η μάνα μου να μου κολήσει 2 ανακλαστικά στους ώμους πίσω και μετα 6 μήνες ξεκόλαγαν σιγά σιγά και στο τέλος άφησαν τις κόλες στη γκορντούρα:cr13: