PDA

View Full Version : Θα αντέξει η μπαταρία ???


squad
18-05-2013, 15:19
Η μπαταρία bmw μπορεί να αντέξει την συνεχή παροχή ρεύματος 12v (ψυγείο)http://img.tapatalk.com/d/13/05/18/ugebatu6.jpg για ένα πσκ.

commander
18-05-2013, 15:26
με τπτ........

squad
18-05-2013, 16:44
Με τίποτα λες,ουτε με μπαταρία odyssey?

forester
18-05-2013, 18:12
Με τίποτα λες,ουτε με μπαταρία odyssey?



Mια δωδεκάβολτη μπαταρία, ότι μάρκα και να είναι, όσα ΑΜΠΕΡ κι αν έχει, δεν μπορεί να δίνει τέτοια τάση! 16 - 16+ volt....
Mε τίποτα! Υπάρχει θέμα στο κύκλωμα με τέτοιες τάσεις.
Σε ένα κύκλωμα που χαίρει άκρας υγείας , μια καλή μπαταρία πρέπει να δίνει 13,5-14 Volt , σε κατάσταση λειτουργίας και γύρω στις 3500σαλ.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
18-05-2013, 20:52
Κάπου γράφει την κατανάλωσή του ... από κει βγάζεις ένα πρόχειρο συμπέρασμα ...

Αλλά, έτσι ή αλλιώς, αυτά τα ψυγειάκια είναι πολύ ενεργοβόρα ...

Μπορεί σε δυο ώρες να στην ξετινάξει την μπαταρία σου ...

Όχι να στην αδειάσει τελείως, αλλά να μην έχεις αρκετό ρεύμα για να βάλεις μπρος ... :(

Το μόνο που θα σ' εξυπηρετήσει είναι,

να το έχεις στο πριζάκι καθ' οδόν κ να σου κρατήσει - τα ΗΔΗ παγωμένα - τρόφιμα/ποτά δροσερά ...

Καλή βόλτα ... ;)

Nordic
18-05-2013, 23:34
Δεν ξέρω αν το έχεις αγοράσει ή το σκέφτεσαι...

Έχω παρόμοιο ψυγειάκι και το χρησιμοποίησα σε ευρωπαϊκο ταξίδι με αυτοκίνητο, καλοκαίρι. Το συμπέρασμά μου είναι πως πως αν τα πράγματά που θες να μεταφέρεις δεν είναι ήδη παγωμένα -όπως είπε ο Λεοντόκαρδος- και δεν χρησιμοποιήσεις και παγοκυψέλες το αποτέλεσμα είναι μηδαμηνό. Η... "δροσιά" που διοχετεύει το ανεμιστηράκι έχει ως μόνο στόχο να επιβραδύνει την αύξηση θερμοκρασίας. Τελικά δεν ξέρω αν αξίζει (όλα) τα λεφτά του.

squad
18-05-2013, 23:50
Δεν το έχω αγοράσει οχι,κατάλαβα πρεπει να βρούμε Αλλο τροπο,για να τα κρατάμε κρύα..

VDR
19-05-2013, 01:30
Έχω ένα ίδιο περίπου, χωράει στην zega pro αλλά χωρίς το καπάκι της. Επειδή πρέπει να μεταφέρω ένα ιδιαίτερα ευπαθές προϊόν (βασιλικός πολτός), το έχω ψάξει λίιιγο και το αποτέλεσμα είναι.. αρκετές παγοκύστες και ανά διαστήματα στη πρίζα για να την διατήρηση της θερμοκρασίας εσωτερικά. Έχω παρατηρήσει αυτονομία 6 ωρών (μέχρι τόσο το χρειάζομαι και οι παγοκύστες είναι ακόμα σχεδόν παγωμένες)...κάτι σημαντικό είναι ότι και τα τοιχώματα του είναι κατασκευασμένα από θερμομονωτικό υλικό.;)
Σε εκδρομή δεν θα το επέλεγα λόγω του όγκου, του βάρους, της κατανάλωσης.;)

Translatoras
19-05-2013, 01:30
Τσίμπα 1-2 τσάντες-ψυγεία και βάλε μέσα (εκτός από τα αγαθά) και 1-2 καλά παγωμένα μισόλιτρα νερού.
Λειτουργούν ως παγοκύστες και έχεις και δροσερό νερό μόλις κάνουν τη δουλειά τους.
Συμβουλή: Ό,τι θες να κρατήσεις κρύο (μπύρες/νερά/φαγητό) τύλιξέ το με πλαστικές σακούλες (όχι με αλουμινόχαρτο). Η πλαστική σακούλα μονώνει τη συμπυκνωμένη υγρασία, η οποία μεταφερει ευκολότερα/ταχύτερα τη θερμότητα από το περιβάλλον προς το αντικείμενο που θες να κρατήσεις κρύο.

griv_gs
19-05-2013, 01:51
:ye31::ye31:Τσίμπα 1-2 τσάντες-ψυγεία και βάλε μέσα (εκτός από τα αγαθά) και 1-2 καλά παγωμένα μισόλιτρα νερού.
Λειτουργούν ως παγοκύστες και έχεις και δροσερό νερό μόλις κάνουν τη δουλειά τους.
Συμβουλή: Ό,τι θες να κρατήσεις κρύο (μπύρες/νερά/φαγητό) τύλιξέ το με πλαστικές σακούλες (όχι με αλουμινόχαρτο). Η πλαστική σακούλα μονώνει τη συμπυκνωμένη υγρασία, η οποία μεταφερει ευκολότερα/ταχύτερα τη θερμότητα από το περιβάλλον προς το αντικείμενο που θες να κρατήσεις κρύο.

commander
19-05-2013, 10:18
Με τίποτα λες,ουτε με μπαταρία odyssey?

δεν ειναι τα βολτ το προβλημα οσο τα αμπερ που μπορεί να καταναλώνει......αλλα οπως και να εχει κανεις δεν κανεις δουλεια (απο θεμα ψύξης) δεν μπορει να σηκώσει τοσο φορτιο η μπαταρια........Εδω στα φορτηγα που εχουν τωρα ποια ψυγειακι μεσα στην καμπινα τους εχει τροφοδοτικο με ποιο πολλα αμπερ για αυτο το λογο......Και εδω μιλαμε για μπαταριες 12 βολτ ΑΛΛΑ 185 εως 220 αμπερ........Νταμαρια.......

squad
19-05-2013, 20:49
η δικια μας ποσα αμπερ βγαζει?βεβαια η καλυτερη λυση ειναι να παρεις παγο απο ψαραδικα,τον κοβεις στα δυο για να χωραει στο ψυγειο σου,και σε κραταει ανετα 2 ημερες,αυτο κανουμε εμεις στο νησι 8μιλια απο την ιεραπετρα (χρυση γαιδουρονησι)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
19-05-2013, 23:26
η δικια μας ποσα αμπερ βγαζει?

Παύλε, κάπου έχεις μπερδευτεί ...

Η μπαταρία δεν βγάζει amper ... ούτε "έχει" amper ...

H μπαταρία χαρακτηρίζεται από δυό νούμερα ... (υπάρχει κ ένα τρίτο ... το πόσα αμπέρ μπορεί να "δώσει" στην εκκίνηση, αλλά δεν μας αφορά τώρα)

Τα volt ... που είναι η τάση της

κ τα αμπερώρια - Αh (όχι αμπέρ) που είναι η χωρητικότητά της ...

Σου έγραψα κ παραπάνω,

να δεις την κατανάλωση που έχει το ψυγειάκι σε αμπέρ (εδώ χρησημοποιούμε τα αμπέρ)

και με μια απλή διαίρεση, να δεις πόσες ώρες θα σου κρατήσει η μπαταρία ...

Αλλά κι αυτό είναι σχετικό, γιατί ...


Κάπου γράφει την κατανάλωσή του ... από κει βγάζεις ένα πρόχειρο συμπέρασμα ...

Αλλά, έτσι ή αλλιώς, αυτά τα ψυγειάκια είναι πολύ ενεργοβόρα ...

Μπορεί σε δυο ώρες να στην ξετινάξει την μπαταρία σου ...

Όχι να στην αδειάσει τελείως, αλλά να μην έχεις αρκετό ρεύμα για να βάλεις μπρος ... :(