PDA

View Full Version : Ρεκόρ 50ετίας για τις αυτοκτονίες...


asotosios
21-05-2013, 16:01
Ρεκόρ 50ετίας για τις αυτοκτονίες στην Ελλάδα της κρίσης! | ειδησεις , κοινωνια | Ημερησία (http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26510&subid=2&pubid=113047430)


Δραματική αύξηση παρουσιάζει ο αριθμός των αυτοκτονιών στην Ελλάδα, τα τελευταία χρόνια. Ενδεικτικό είναι ότι το 2011 κατέγραψε αύξηση κατά 26,52% σε σχέση με το προηγούμενο έτος με τον απόλυτο αριθμό να είναι ο υψηλότερος κατά τα τελευταία 50 χρόνια!
Ειδικότερα, σύμφωνα με στοιχεία της μη κυβερνητικής οργάνωσης "Κλίμακα", τα οποία βασίζονται στις καταγραφές της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής και του Παγκοσμίου Οργανισμού Υγείας, το 2011 κατεγράφησαν στη χώρα μας 477 αυτοκτονίες (393 αφορούσαν άνδρες και 84 γυναίκες), παρουσιάζοντας αύξηση στην κατηγορία των γυναικών κατά 104,8%!
Η περιφέρεια με το υψηλότερο ποσοστό αυτοκτονιών το 2011 ήταν η Αττική (35% των συνολικών θανάτων) και ακολουθούν η Κεντρική Μακεδονία (53 αυτοκτονίες) η Κρήτη (37 αυτοκτονίες), η Δυτική Ελλάδα (36 αυτοκτονίες), η Θεσσαλία και η Πελοπόννησος (από 33 αυτοκτονίες).
Η "Κλίμακα", εκτιμά ότι στην πραγματικότητα οι αυτοκτονίες είναι πολύ περισσότερες από αυτές οι οποίες καταγράφονται, ενώ δεν υπάρχουν καθόλου στοιχεία για τις μη θανατηφόρες απόπειρες αυτοκτονίας, οι οποίες εκτιμάται ότι είναι 15 - 20 φορές περισσότερες από τις καταγεγραμμένες αυτοκτονίες.

Πάτρα - Επικαιρότητα - Πολιτική - Νέα - Patras Events Σοκ προκαλούν τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ για τις αυτοκτονίες (http://patrasevents.gr/Politics/c6e4e140-056e-4075-8d43-f2c3abe6ae80/sok-prokaloyn-stoixeia-elstat-gia-tis-aytoktonies)

Ανησυχία προκαλούν τα επίσημα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ για τις αυτοκτονίες στη χώρα μας, καθώς η Ελλάδα μετρά 477 αυτόχειρες μόνο το 2011.

Μάλιστα, η συντριπτική πλειοψηφία των αυτοχείρων είναι άνδρες (393 άτομα ή σε ποσοστό 82,3%), ωστόσο παρατηρείται σημαντική αύξηση του αριθμού των γυναικών που αυτοκτονούν (84 γυναίκες-θύματα το 2011 έναντι 41 το 2010, αύξηση 104%).

Από τα περιστατικά των αυτοκτονιών, τα 172 καταγράφηκαν στην Αττική, ενώ ακολουθούν η Κεντρική Μακεδονία με 53 περιστατικά, η Κρήτη με 37, η Δυτική Ελλάδα με 36, η Θεσσαλία με 33 περιστατικά, η Αν. Μακεδονία - Θράκη με 33 και η Πελοπόννησος επίσης με 33 περιστατικά αυτοκτονιών.

Σύμφωνα με το newsbomb η Γραμμή Παρέμβασης για την Αυτοκτονία "1018" της Κλίμακας δέχθηκε 1.366 κλήσεις το 2012 με συγκεκριμένο αίτημα από υποψήφιους αυτόχειρες, αλλά και γονείς, συγγενείς, φίλους τους κ.ά.

Εξ αυτών, το 20,9% των καλούντων ήταν άνεργοι, το 7,1% δημόσιοι υπάλληλοι, το 5,6% ιδιωτικοί υπάλληλοι, το 6,5% ελεύθεροι επαγγελματίες. Το μεγαλύτερο ποσοστό των κλήσεων αφορούσε άτομα 36-40 ετών, από Αττική (40,2%), Θεσσαλονίκη (11,7%) και Ηράκλειο (4,1%).

ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα:mad::(

f1shf1nder33
21-05-2013, 17:18
Μην βάζεις τέτοια στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ τώρα που πάνε όλα πρίμα.:rolleyes:

Τώρα που είπε και το ΣτΕ οκ, μην είμαστε και πλεονέκτες,ανάπτυξη χωρίς αυτοκτονίες πως θα γίνει,πως θα πάμε μπροστά.

Με τις ανθρώπινες ζωές θα ασχολούμαστε τώρα,έχουμε σοβαρότερα θέματα.

Τραγικά στατιστικά.:(:(

MARK
21-05-2013, 17:42
Εκεί φτάνουνε τον κόσμο
:( :( :(

GeorgeP
21-05-2013, 18:36
Αν μας ελεγαν ποσοι απο αυτους τους 477 ειναι ανεργοι, ποσοι αυτοκτονησαν λογω διαδυκτυου, ποσοι απο ναρκωτικα, ποσοι λογω ανιατης ασθενειας, ποσοι ηταν καταθλιπτικοι ειχαν δλδ ψυχικα νοσηματα κ.λ.π. τοτε θα καταλαβαιναμε οτι πραγματι ολα πανε πριμα. Ολοι οι αυτοκτονουντες δεν ειανι θυματα της κρισης οπως θελουν ΚΑΙ ΠΑΛΙ να μας τα παρουσιασουν οι πολιτικοι της αντιπολιτευσης και τα φερεφωνα τους, οι κομματαρχες κ.λ.π..
Σταματηστε επιτελους αυτο το πααραμυθι οτι η κριση φταιει για ολα ακομα και την αυξηση των αυτοκτονιων......
Η σκανδιναυια που εχει χιλιαδες καθε χρονο τι να πει δλδ? κι εκει οικονομικη κριση εχουν?
Επισης θα καταλαβαιναμε οτι οι αδυναμοι ανθρωποι (ψυχολογικα αδυναμοι) ηταν, ειναι και θα ειναι αναμεσα μας...καποιοι απο αυτους δεν θα αντεξουν και θα το τολμησουν το μεγαλο βημα......εμενα προσωπικα δεν με απασχολει, το εχω ξαναπει, οποιος δεν μπορει ας φυγει κι ας αφησει τους αλλους που μπορουν.

Τωρα τα στοιχεια, τα στοιχεια που παραθετονται στο πρωτο ποστ ειναι του 2011...ενδιαφερον θα ειχαν και του 2012 αλλα ειναι νωρις ακομη.
Το 2011 την κριση ισα που αρχισαμε να την νοιωθουμε κι ομως προλαβε να αυξησει τις αυτοκτονιες κατα 26%.....εδω γελανε!!!!!
Οι αυτοκτονιες του 2010 ηταν 377 - στοιχεια απο την ''κλιμακα'' και την ΕΛΣΤΑΤ - οπου η κριση μολις ειχε ακουστει αφου τον Μαιο του '10 μπηκαμε στο ΔΝΤ ηταν κι αυτες λογω κρισης?

Κανεις δεν πειθεται αγαπητοι μου συναδελφοι οτι οι 477 αυτοκτονιες του 2011 οι οποιες παρουσιαζουν μιαν αυξηση της ταξης του 26% απο τις 377 του 2010 οφειλονται στην οικονομικη κριση. Κανεις!!!
Και ξερετε γιατι? διοτι συμφωνα με την ''κλιμακα'' και την ΕΛΣΤΑΤ, (τις επικαλειστε κι εδω) τα στοιχεια των οποιων δημοσιευσε η Ελευθεροτυπια στης 4/11/2009 (http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=04/11/2009&id=98257), την 8ετια 1999-2007 συνεβησαν στην Ελλαδα 3277 θανατοι απο αυτοκτονιες...ητοι 409 θανατοι ετησιως......οσοι περιπου και σημερα......και τοτε η οικονομικη κριση εφταιγε?

Σταματηστε να χρησιμοποιειτε ως μοχλο πειθους οποιοδηποτε στοιχειο δυναται να συνδεθει με την οικονομικη κριση για να δικαιολογησετε τις ιδεες σας για την ''πεινα κι εξαθλιωση'' που κατα την αξιωματικη αντιπολιτευση, και γενικα καθε αντιπολιτευση, δηθεν επικρατει στην Ελλαδα.

Ας σταματησουμε να παιζουμε το ρολο του συμπαθους πτηνου, του παπαγαλου, κι ας επικεντρωθουμε στο πως θα βοηθησουμε ο καθενας απο την μερια του να βγουμε απο την κατασταση που ειμαστε. Παρτε παραδειγμα απο τον μελος μας τον ''ιταλο''....μελισοκομος λογω ανεργιας, και παει πολυ καλα!!!! Ο συναδελφος μας και η αποφαση του θα επρεπε να ειναι οδηγος ολων μας.......εμεις ομως μοιρολατρουμε διεκδικωντας πισω τα με πολιτικα ερεισματα δοσμενα οικονομικα προνομια.

frits
21-05-2013, 19:52
Στο έχω ξαναγράψει νομίζω...

Σε ένα βιβλίο Λογικής που διδασκόμασταν στο Λύκειο ή Γυμνάσιο δεν θυμάμαι.

έγραφε

"το μπουζούκι είναι όργανο"
"Ο αστυνομικός είναι όργανο"

Άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι κατέληγε...:)

(να με συμπαθούν οι αγαπητοί συμφουρίτες των σωμάτων ασφαλείας :o ).

Χρησιμοποείς την ίδια λογική Γιώργο....

και αν κάτα κάποιο τρόπο υπάρχουν "λάγνοι" της κρίσης είναι σίγουρο ότι εσύ είσαι το άλλο άκρο....:D

aeriko
21-05-2013, 21:22
Στο έχω ξαναγράψει νομίζω...

Σε ένα βιβλίο Λογικής που διδασκόμασταν στο Λύκειο ή Γυμνάσιο δεν θυμάμαι.

έγραφε

"το μπουζούκι είναι όργανο"
"Ο αστυνομικός είναι όργανο"

Άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι κατέληγε...:)

(να με συμπαθούν οι αγαπητοί συμφουρίτες των σωμάτων ασφαλείας :o ).

Χρησιμοποείς την ίδια λογική Γιώργο....

και αν κάτα κάποιο τρόπο υπάρχουν "λάγνοι" της κρίσης είναι σίγουρο ότι εσύ είσαι το άλλο άκρο....:D

Βιβλίο Λογικής έκτη γυμνασίου, αν και δεν είμαστε της ίδιας κλάσης.

frits
21-05-2013, 22:09
Βιβλίο Λογικής έκτη γυμνασίου, αν και δεν είμαστε της ίδιας κλάσης.


:sm7::sm7:

Εγώ πάντως έκτη Γυμνασίου δεν πήγα ποτέ μου....:)

asotosios
21-05-2013, 22:17
Αν μας ελεγαν ποσοι απο αυτους τους 477 ειναι ανεργοι...

Ειδικότερα, σύμφωνα με στοιχεία της μη κυβερνητικής οργάνωσης "Κλίμακα", τα οποία βασίζονται στις καταγραφές της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής και του Παγκοσμίου Οργανισμού Υγείας, το 2011 κατεγράφησαν στη χώρα μας 477 αυτοκτονίες (393 αφορούσαν άνδρες και 84 γυναίκες), παρουσιάζοντας αύξηση στην κατηγορία των γυναικών κατά 104,8%!
Εξ αυτών, το 20,9% των καλούντων ήταν άνεργοι, το 7,1% δημόσιοι υπάλληλοι, το 5,6% ιδιωτικοί υπάλληλοι, το 6,5% ελεύθεροι επαγγελματίες. Το μεγαλύτερο ποσοστό των κλήσεων αφορούσε άτομα 36-40 ετών, από Αττική (40,2%), Θεσσαλονίκη (11,7%) και Ηράκλειο (4,1%).


Ενδεικτικό είναι ότι το 2011 κατέγραψε αύξηση κατά 26,52% σε σχέση με το προηγούμενο έτος με τον απόλυτο αριθμό να είναι ο υψηλότερος κατά τα τελευταία 50 χρόνια!

GeorgeP
25-05-2013, 08:33
Στο έχω ξαναγράψει νομίζω...

Σε ένα βιβλίο Λογικής που διδασκόμασταν στο Λύκειο ή Γυμνάσιο δεν θυμάμαι.

έγραφε

"το μπουζούκι είναι όργανο"
"Ο αστυνομικός είναι όργανο"

Άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι κατέληγε...:)

(να με συμπαθούν οι αγαπητοί συμφουρίτες των σωμάτων ασφαλείας :o ).

Χρησιμοποείς την ίδια λογική Γιώργο....

και αν κάτα κάποιο τρόπο υπάρχουν "λάγνοι" της κρίσης είναι σίγουρο ότι εσύ είσαι το άλλο άκρο....:D

ξερεις καλα οτι δεν ειναι ετσι..............
Η Ελληνικη γλωσσα εχει πολλες πτυχες και μια απο αυτες ειναι η μεταφορικη εννοια των λεξεων η οποια συγκρουεται με την κυριολεκτικη.
Ταυτιζεις την κυριολεκτικη και την μεταφορικη εννοια της λεξης ''οργανο'' πραγμα που δεν ειναι σωστο αλλα και ατοπο στο παρον νημα.

Σε καθε στατιστικη υπαρχουν οι παραμετροι που την καθοριζουν.......
Αν ηταν διαφορετικα και ολα ενα ''οργανο'' τοτε ο ΣΥΡΙΖΑ θα ηταν ηδη στην εξουσια με το 28% που ειχε........οι παραμετροι ομως ειναι αυτοι που τον εκοψαν.

Αν στις 477 αυτοκτονιες οι 400 ηταν απο διαφορες αιτιες και οι 77 λογω κρισης ποια θα ηταν η παραμετρος? οτι οι αυτοκτονιες αυξηθηκαν λογω κρισης?

Εδω στην Θεσσαλονικη, απο την Πεμπτη που ειμαι, το Kitchen bar και τα κλαμπακια της παραλιακης ασφυκτιουν απο κοσμο............
Εχουμε κριση........και ολα καλα.......ποσοι να αυτοκτονουν αραγε σε αυτην την πολη εξαιτιας της?;)

GeorgeP
25-05-2013, 08:36
Ειδικότερα, σύμφωνα με στοιχεία της μη κυβερνητικής οργάνωσης "Κλίμακα", τα οποία βασίζονται στις καταγραφές της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής και του Παγκοσμίου Οργανισμού Υγείας, το 2011 κατεγράφησαν στη χώρα μας 477 αυτοκτονίες (393 αφορούσαν άνδρες και 84 γυναίκες), παρουσιάζοντας αύξηση στην κατηγορία των γυναικών κατά 104,8%!
Εξ αυτών, το 20,9% των καλούντων ήταν άνεργοι, το 7,1% δημόσιοι υπάλληλοι, το 5,6% ιδιωτικοί υπάλληλοι, το 6,5% ελεύθεροι επαγγελματίες. Το μεγαλύτερο ποσοστό των κλήσεων αφορούσε άτομα 36-40 ετών, από Αττική (40,2%), Θεσσαλονίκη (11,7%) και Ηράκλειο (4,1%).


Ενδεικτικό είναι ότι το 2011 κατέγραψε αύξηση κατά 26,52% σε σχέση με το προηγούμενο έτος με τον απόλυτο αριθμό να είναι ο υψηλότερος κατά τα τελευταία 50 χρόνια!

να μαθεις να καταλαβαινεις αυτο που διαβαζεις, γιατι εγω ηλιθιος δεν νομιζω να ειμαι......

''Εξ αυτών, το 20,9% των καλούντων ήταν άνεργοι...''
Οι καλουντες αυτοκτονησαν??????

siraxanz
25-05-2013, 09:20
..............................................................................
Επισης θα καταλαβαιναμε οτι οι αδυναμοι ανθρωποι (ψυχολογικα αδυναμοι) ηταν, ειναι και θα ειναι αναμεσα μας...καποιοι απο αυτους δεν θα αντεξουν και θα το τολμησουν το μεγαλο βημα......εμενα προσωπικα δεν με απασχολει, το εχω ξαναπει, οποιος δεν μπορει ας φυγει κι ας αφησει τους αλλους που μπορουν.

............................................................................................................


Κανείς δεν σε χαρακτήρισε ηλίθιο η βλάκα, όπως έγραψες κάπου αλλού, Γιώργο....

Αν όμως σε ενδιαφέρει η γνώμη μου, που δεν έχει βέβαια κ μεγάλη σημασία, όμως θα την πω.

Θα σε χαρακτήριζα απάνθρωπο το λιγότερο, βάσει της παραπάνω παραγράφου σου....

Τουλάχιστον, απάνθρωπο :(

Δεν σε ενδιαφέρει που ο συνάθρωπος σου, από την οικονομική απελπισία πέφτει στο θάνατο??????????

Τι να πει κανείς για εσέ???

Σε αφήνω στην κρίση των 7.000 συνφορουμιστών και της ιδιοκτησίας του ιστοτόπου, αυτής της κοινότητας...

ilias vara
25-05-2013, 09:41
αναλυσεις πολιτικου περιεχωμενου και στον θανατο.,.,.,?????:eek::eek::eek:



το επομενο επεισοδιο τις κοινωνιας θα εχει και ζομπι.,.,.,?????:hmmm:

GeorgeP
25-05-2013, 19:54
Κανείς δεν σε χαρακτήρισε ηλίθιο η βλάκα, όπως έγραψες κάπου αλλού, Γιώργο....

Αν όμως σε ενδιαφέρει η γνώμη μου, που δεν έχει βέβαια κ μεγάλη σημασία, όμως θα την πω.

Θα σε χαρακτήριζα απάνθρωπο το λιγότερο, βάσει της παραπάνω παραγράφου σου....

Τουλάχιστον, απάνθρωπο :(

Δεν σε ενδιαφέρει που ο συνάθρωπος σου, από την οικονομική απελπισία πέφτει στο θάνατο??????????

Τι να πει κανείς για εσέ???

Σε αφήνω στην κρίση των 7.000 συνφορουμιστών και της ιδιοκτησίας του ιστοτόπου, αυτής της κοινότητας...

φυσικα και με ενδιαφερει η γνωμη του καθε ζωντανου ανθρωπου και γιαυτο παντα την διαβαζω και την ακουω.......

Αν εσενα σε ενδιαφερει ποθυ ο διπλανος σου εβαλε τελος στην ζωη του για τον Χ λογω εμενα με αφηνει παγερα αδιαφορο...........
Μην ξεχνας οτι οι σπαρτιατισσες πεταγαν τα αδυναμα ¨η αρρωστα παιδια τους στον Καιαδα.........
Ξεγραψε λοιπον κι αυτους απο την ελληνικη ιστορια γιατι ηταν απανθρωποι.

καλως ¨η κακως οι δυνατοι μενουν κι επιβιωνουν μαζι με τις οικογενειες τους......
Οποιος αυτοκτονει φερνει σε πολυ δυσκολη θεση την οικογενεια του.....απανθρωπο για μενα.

Αυτο με την κριση των 7000 συμφουρμιτων και της διοικησης δεν το καταλαβα.........για εξηγησε το σε παρακαλω.....αν μπορεις φυσικα.

aeriko
25-05-2013, 20:12
Κανείς δεν σε χαρακτήρισε ηλίθιο η βλάκα, όπως έγραψες κάπου αλλού, Γιώργο....

Αν όμως σε ενδιαφέρει η γνώμη μου, που δεν έχει βέβαια κ μεγάλη σημασία, όμως θα την πω.

Θα σε χαρακτήριζα απάνθρωπο το λιγότερο, βάσει της παραπάνω παραγράφου σου....

Τουλάχιστον, απάνθρωπο :(

Δεν σε ενδιαφέρει που ο συνάθρωπος σου, από την οικονομική απελπισία πέφτει στο θάνατο??????????

Τι να πει κανείς για εσέ???

Σε αφήνω στην κρίση των 7.000 συνφορουμιστών και της ιδιοκτησίας του ιστοτόπου, αυτής της κοινότητας...
Χάρη, για τον συμφορουμίτη μας οι συνάνθρωποι με ιδιαιτερότητες, ψυχικές νόσους και ευαισθησίες είναι για τον Καιάδα. Δεν γνωρίζει και εύχομαι να μην του τύχει να αντιμετωπίσει παρόμοιες καταστάσεις στον ευρύτερο κύκλο του.
Από τα πιό ρατσιστικά και απάνθρωπα ποσταρίσματα που έχω διαβάσει στο φόρουμ, τα τέσσερα χρόνια που είμαι μέλος, λυπάμαι.

siraxanz
25-05-2013, 20:20
φυσικα και με ενδιαφερει η γνωμη του καθε ζωντανου ανθρωπου και γιαυτο παντα την διαβαζω και την ακουω.......

Αν εσενα σε ενδιαφερει ποθυ ο διπλανος σου εβαλε τελος στην ζωη του για τον Χ λογω εμενα με αφηνει παγερα αδιαφορο...........
Μην ξεχνας οτι οι σπαρτιατισσες πεταγαν τα αδυναμα ¨η αρρωστα παιδια τους στον Καιαδα.........
Ξεγραψε λοιπον κι αυτους απο την ελληνικη ιστορια γιατι ηταν απανθρωποι.

καλως ¨η κακως οι δυνατοι μενουν κι επιβιωνουν μαζι με τις οικογενειες τους......
Οποιος αυτοκτονει φερνει σε πολυ δυσκολη θεση την οικογενεια του.....απανθρωπο για μενα.

Αυτο με την κριση των 7000 συμφουρμιτων και της διοικησης δεν το καταλαβα.........για εξηγησε το σε παρακαλω.....αν μπορεις φυσικα.

Πετάς κ την ειρωνεία: αν μπορεις φυσικα. :cool:

Την συνέχεια την αφήνω σε αυτούς που κατάλαβαν.

Όποιος με κατάλαβε, θερμα παρακαλώ, να πάρει το λόγο κ να μιλήσει

έστω κ με ένα απλό: κατάλαβα, μιά απλή λέξη, γράφτε την νέοι κ παλιοί

γυναίκες κ άντρες.

aeriko
25-05-2013, 20:25
Εγώ κατάλαβα.

Nordic
25-05-2013, 20:26
...................................
Μην ξεχνας οτι οι σπαρτιατισσες πεταγαν τα αδυναμα ¨η αρρωστα παιδια τους στον Καιαδα.........
Ξεγραψε λοιπον κι αυτους απο την ελληνικη ιστορια γιατι ηταν απανθρωποι............................

Σχετικές Μελέτες - Έρευνες. πχ εδώ (http://www.istoria.gr/index.php?mod=articles&action=disArcArt&issue=39&id=357) ή εδώ (http://www.defencenet.gr/defence/item/%CE%BF-%CE%BC%CF%8D%CE%B8%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B8%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B2%CF%81%CE%B5%CF%86%CF%8E%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%83%CF%80%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B9%CE%AC%CF%84%CE%B5%CF%82) και αλλού (http://www.inews.gr/116/kaiadas---o-mythos-tis-thanatosis-vrefon-apo-tous-spartiates.htm)....



Για τις αυτοκτονίες στην Ελλάδα Μας μπορεί όποιος θέλει να διαβάσει το EuroHealthNet (http://eurohealthnet.eu/).... εδώ (http://eurohealthnet.eu/sites/eurohealthnet.eu/files/press-release/News%20suicide%20rate%20Greece%20-%20%2020111006.pdf). (Έκθεση του 2011, σαφώς οι αυτοκτονίες τότε ήταν λιγότερες...)

(Για όσα έγραψες στο άλλο θέμα... περί των ευκαιριών και της ισοτιμίας που απολαμβάνουν οι μουσουλμάνοι στην Σουηδία δεν θα πώ τίποτα για όσα γράφεις. Αλί μόνο, σε όσους τα πιστεύουν φίλε George)


@ Χάρη... κι εγώ κατάλαβα φίλε Χάρη. :)

f1shf1nder33
25-05-2013, 21:42
Χάρη μην αναλώνεις την ανθρωπιά και την ευαισθησία που σε διακρίνει με απαντήσεις σε εκφράσεις βαρύγδουπες για δημιουργία εντυπώσεων και μόνο,όλους ως ενός σημείου μας αφήνουν αδιάφορους πράξεις αυτοχειρίας,ηθικά βέβαια είναι απαράδεκτο να το ξεστομίζεις και δείχνεις και τι άνθρωπος είσαι, με την έννοια ότι ο καθένας έχει τα δικά του προβλήματα,δυσκολίες,τρεξίματα,κτλ,κτλ,κτλ και δεν υπάρχει ο χρόνος πολλές φορές για να εμβαθύνεις σε κάτι που δεν σε αφορά άμεσα,θα σταθείς διαβάζοντας ένα θέμα ή ακούγοντας το και θα συνεχίσεις την ζωή σου, μόνο και μόνο αν συμβεί κάτι ανάλογο σε άνθρωπο του οικείου περιβάλλοντος σου βλέπεις διαφορετικά τα πράγματα όπως και σε πολλά άλλα και μακάρι να μην βιώνει κανείς άνθρωπος τέτοιες καταστάσεις,αυτά τα παγερά και καλά και τέτοια συναφή είναι για μπούγιο.

giclas
25-05-2013, 22:33
Εγώ κατάλαβα.

me too

danaos
25-05-2013, 23:07
Και εγώ κατάλαβα ....

Ακιs
26-05-2013, 00:21
φυσικα και με ενδιαφερει η γνωμη του καθε ζωντανου ανθρωπου και γιαυτο παντα την διαβαζω και την ακουω.......

Αν εσενα σε ενδιαφερει ποθυ ο διπλανος σου εβαλε τελος στην ζωη του για τον Χ λογω εμενα με αφηνει παγερα αδιαφορο...........

Φιλε Γιωργο,καθε ανθρωπος που καταληγει νεκρος απο αυτοκτονια,πριν το κανει ηταν ζωντανος και ισως να ελεγε την γνωμη του και τους προβληματισμους του σε καποιον ''παγερα αδιαφορο'' σαν εσενα που δεν του εδωσε την αναλογη σημασια.....ξανασκεψου το λιγο...

Ενα φαινομενο,που παντα υπηρχε,αλλα που τα τελευταια πιο δυσκολα χρονια τεινει να γινει μαστιγγα, δεν νομιζω οτι πρεπει να μας αφηνει αδιαφορους η να περιμενουμε να μας χτυπησει την πορτα.....

PITS
26-05-2013, 01:13
συμφωνω στο μαγαζι που δουλευω τελευταια 2 νεαρα παιδια (ο ενας πιο σοβαρα ) μου εκμυστηρευτηκαν οτι το σκεφτονται :mad: παιδια μες στη ζωη με τα ολα τους που τα εχουν δει ολα ομως , οχι δεν πρεπει να κλεινουμε αυτια και πορτες σε τετοιες περιπτωσεις.....

Eftixis
26-05-2013, 01:21
Με 3 αυτοκτωνίες στην οικογένεια μου τον πατέρα μου και δυο πρώτα ξαδέλφια μου απο τις οικογένειες της γυναίκας μου και της μητέρασ μου μίστερ Γιώργο ....
Κατάλαβα περί τίνος ανθρώπου πρόκειται και λοιπάμαι που καβαλάς και μηχανάκι
Γιατι υποτίθεται πως οι μοτοσικλετιστές έχουν και καρδιά και ανοιχτά μυαλά

GeorgeP
26-05-2013, 01:30
χαιρομαι που καταλαβαν 4εις ¨η 5 μεχρι τωρα........

Εξηγηση ομως τι καταλαβαν δεν εδωσαν...........ουτε αυτοι που βιωσαν απο μεσα αποπειρες αυτοκτονιας.

Η ανθρωπια αγαπητοι συναδελφοι, που λυπαστε κι ολας, φαινεται-δειχνεται κι εφαρμοζεται πρωτου διαπραχθει το ''εγκλημα''.
Εσεις τι κανατε λοιπον για να σωθουν αυτοι οι ανθρωποι τους οποιους σημερα τους λυπαστε νεκρους? το ''δεν τους ηξερα'' και ''δεν ακουσα'' δεν ειναι δικαιολογια. Οι ανθρωποι αυτοκτονουν ¨η αποπειρονται να αυτοκτονησουν εξαιτιας της 'αδικης'' κοινωνιας της οποιας ειστε μελη. /στο ''αδικη'' κολλανε τα παντα που αφορουν την κοινωνια, απο μια βρισια μεχρι την σημερινη κριση που θεωρειτε οτι φταιει για τις αυτοκτονιες.
Εσεις αγαπητοι συναδελφοι που βιωσατε αποπειρες ¨η τελεσμενες αυτοκτονιες ΜΕΣΑ στην οικογενεια σας τι κανατε για να μην φτασουν στην αποπειρα οι δικοι σας ανθρωποι? Οπωσδηποτε οχι πολλα.......ναι ξερω κανατε τα παντα, αλλα το ''παντα'' το δικος σας δεν ηταν αρκετο για τον αυτοχειρα, αρα δεν κανατε τα ''παντα'' που χρειαζοταν εκεινος.


Ποσταρετε στοιχεια και δεν ξερετε ουτε σε ποιους αναφερονται ουτε και σε τι αναφερονται......ποσοι ηταν ανεργοι παραδειγματος χαριν που θα ηταν μια σοβαρη ενδειξη οτι φταιει η κριση, αντ' αυτου οι ''καλουντες'' ανεργοι ερμηνευτηκαν ως ποσοστο τελεσμενων αυτοκτονιων που κατεληξαν σε θανατο.


Τι καταλαβατε λοιπον?

ο ''siraxanz'' ζηταει την τιμωρια μου απο την διοικηση για τις αποψεις μου, που εκφραζω ελευθερα δημοσια και χωρις να φοβαμαι τις συγκρουσεις, και οταν του ζητω να μου το εξηγησει οχι μονον δεν το κανει αλλα βλεποντας οτι βοηθεια δεν ερχεται (και γιατι να ερθει ελευθερα εκφραζομαι χωρις να βριζω) βαζει στο παιχνιδι της ''βοηθειας'' τους συμφουρμιτες εκ των οποιων 5 δηλωνουν οτι καταλαβαν........

Τι καταλαβαν δλδ?

Ναι, ειμαι σκληρος πραγματιστης και δεν ζω στα συννεφα αλλα στην σκληρη ποραγματικοτητα. Οπως δεν λυπαμαι τον μεθυσμενο που σκοτωνεται με το αυτοκινβητο του αλλα θα λυπηθω βαθυτατα για τον αθωο που σκοτωσε στον δρομο ετσι ακριβως δεν λυπαμαι και τους αυτοχειρες, και ο μεθυσμενο οδηγος και ο αυτοχειρας πηραν τις αποφασεις τους και τις εκαναν πραγματικοτητα και εμενα δεν μου πεφτει λογος.

GeorgeP
26-05-2013, 01:35
Με 3 αυτοκτωνίες στην οικογένεια μου τον πατέρα μου και δυο πρώτα ξαδέλφια μου απο τις οικογένειες της γυναίκας μου και της μητέρασ μου μίστερ Γιώργο ....
Κατάλαβα περί τίνος ανθρώπου πρόκειται και λοιπάμαι που καβαλάς και μηχανάκι
Γιατι υποτίθεται πως οι μοτοσικλετιστές έχουν και καρδιά και ανοιχτά μυαλά

....ακριβως αυτο διαθετω, ανοικτο μυαλο και δεν ζω με συναισθηματισμους.

Και δεν καταλαβαινω σε τι εγκειται η δηλωση σου περι των αυτοκτονιων των δικων σου ανθρωπων.......
Ειναι δικο σου προβλημα το πως αισθανεσαι κι οχι δικο μου ¨η κανενος αλλου. Αν το δημοσιοποιουσες νομιζεις οτι θα σου εστελνε κανεις συληπητηρια?

Τους αυτοχειρες δεν τους διαβαζει ουτε η εκκλησια....για να μην ξεχνιομαστε δλδ.

giclas
26-05-2013, 03:12
Με 3 αυτοκτωνίες στην οικογένεια μου τον πατέρα μου και δυο πρώτα ξαδέλφια μου απο τις οικογένειες της γυναίκας μου και της μητέρασ μου μίστερ Γιώργο ....
Κατάλαβα περί τίνος ανθρώπου πρόκειται και λοιπάμαι που καβαλάς και μηχανάκι
Γιατι υποτίθεται πως οι μοτοσικλετιστές έχουν και καρδιά και ανοιχτά μυαλά
:ye02::ye02:

TEOSS
26-05-2013, 03:34
Κάποτε ο θάνατος ενός ναρκομανή ήταν είδηση στα δελτία … τώρα ουδείς ασχολείται. Ακόμα κι εάν πηγαίνοντας για ένα χαρτί στο δημαρχείο τους δει μπροστά του να <<τρυπιούνται>>…. Συνεχίζει αδιάφορος ...
Το ίδιο με τις αυτοκτονίες, ουδείς ασχολείται πραγματικά και αποτελεσματικά * …
Σε αμφότερες τις περιπτώσεις μια δήλωση <<συναισθηματικής συμπαράστασης>> στο .net και καθησυχάζεται η συνείδηση ώστε να συνεχιστεί ο ύπνος του δικαίου …

*Μια ΜΚΟ εδώ, ένας παπάς εκεί και ένα <<κούκος>> παραπέρα δεν αρκούν…

<< Ο Καθηγητής Εγκληματολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών Γιάννης Πανούσης διευκρίνισε ότι η αυτοκτονία είναι μια προσωπική πράξη και ότι κάθε περίπτωση πρέπει να μελετηθεί ξεχωριστά για να διαγνωστούν οι αιτίες.
"Δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά ότι η αύξηση των αυτοκτονιών οφείλεται μόνο στην η οικονομική κρίση ". Ωστόσο, σύμφωνα με τον ίδιο "προσωπικά και υπαρξιακά προβλήματα μπορούν να έρθουν στην επιφάνεια εξαιτίας της κρίσης. Για μερικούς ανθρώπους η κρίση αποκαλύπτει προβλήματα που έχουν ρίζες σε άλλες αιτίες" φέρεται να λέει ο καθηγητής κι εξηγεί ότι η αύξηση των αυτοκτονιών από την πρώτη χρονιά της κρίσης μπορεί να εξηγηθεί από μια θεωρία σύμφωνα με την οποία η ξαφνική αλλαγή στις ζωές των ατόμων δημιουργεί ένα τεράστιο κενό στο οποίο κάποιοι δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν">>
Η κρίση ευθύνεται για τις αυτοκτονίες στην Ελλάδα; | ξενος τυπος | news.e-go.gr (http://www.e-go.gr/news/article.asp?catid=28318&subid=2&pubid=129255586)

<< Μητέρα ασθενή
«Ο γιος μου είναι 25 χρονών και εργάζεται τα τελευταία πέντε χρόνια. Στα 5 αυτά χρόνια, άλλαξε 5 δουλειές και κάθε φορά έφευγε καταγγέλλοντας την εργοδοσία του στην Επιθεώρηση Εργασίας. Στην αρχή πίστευα ότι είχε δίκιο, ότι ήταν από τις περιπτώσεις εκείνες που τους εκμεταλλεύεται η εργοδοσία. Στην Επιθεώρηση Εργασίας που κατεύφεγε κινούσε όλες τις νόμιμες διαδικασίες προκειμένου να δικαιωθεί με αποτέλεσμα να έχει μπλεχτεί σε ένα κυκαιώνα γραφειοκρατίας και δικαστικών διαμαχών. Όλη αυτή η κατάσταση είχε ως αποτέλεσμα ο γιος μου να ζει μέσα σε έντονο στρες και επιπλέον να ενισχύεται ολοένα και περισσότερο η πεποίθησή του ότι όλοι θέλουν να τον εκμεταλλευτούν. Άρχισε να γίνεται εχθρικός να έχει συχνές εκρήξεις θυμού, να μην εμπιστεύεται κανέναν και άλλα πολλά που τον οδήγησαν στο ψυχιατρείο. Εκεί για πρώτη φορά έμαθα ότι το παιδί μου έπασχε από ψυχωσική συνδρομή παρανοϊκού τύπου. Σήμερα αναρωτιέμαι εάν ο γιος μου είναι θύμα της εργοδοσίας ή της ασθένειάς του που τον κινητοποιούσε να κάνει τις καταγγελίες.
Εάν ισχύει η δεύτερη περίπτωση δεν θα έπρεπε να γίνεται ενημέρωση και επιμόρφωση των κρατικών υπηρεσιών σε τόσο ευαίσθητα ζητήματα που προκύπτουν από εργαζόμενους με προβλήματα ψυχικής υγείας;» >>
Klimaka - &Phi;&omicron;&rho;�&alpha;&sigmaf; &Alpha;&nu;�&pi;&tau;&upsilon;&xi;&eta;&sigmaf; &Kappa;&omicron;&iota;&nu;&omega;&nu;&iota;&kappa;&omicron;� &Kappa;&epsilon;&phi;&alpha;&lambda;&alpha;�&omicron;&upsilon; (http://www.klimaka.org.gr/newsite/index.htm)
:cool:

Astakos82
26-05-2013, 04:55
Φιλε ολοι καταλαβαμε ... το θεμα ειναι αν το καταλαβες και συ... Η απελπισια ενος συνανθρωπου καθε αλλο δεν επρεπε να σε αφηνει αδιαφορο... απλα να σε προβληματιζει... ποτε δεν ξερεις ....και σου ευχομαι να μην μαθεις ποτε...

GeorgeP
26-05-2013, 07:37
Φιλε ολοι καταλαβαμε ... το θεμα ειναι αν το καταλαβες και συ... Η απελπισια ενος συνανθρωπου καθε αλλο δεν επρεπε να σε αφηνει αδιαφορο... απλα να σε προβληματιζει... ποτε δεν ξερεις ....και σου ευχομαι να μην μαθεις ποτε...

Φιλε, μην μιλας εξ ονοματος ολων, το ''ολοι'' δεν κολλαει...υπολειπονται αλλοι 6994................

Φιλε, δεν μου εξηγεις τι καταλαβες.... οπως και κανενας αλλος φυσικα.............


Φιλε, το πιο πανω μηνυμα του ΤΕΟΣΣ το διαβασες ¨η εισαι κατειλημενος απο συναισθηματικο παροξυσμο?

Φιλε, αν με διαβαζεις θα δεις οτι περασα μιαν ''απελπισια'' οικονομικη κι εργασιακη η οποια κρατησε 3 χρονια, αρα μου συνεβηκε κι εμενα.

Τελος φιλε, κανε καμια βολτα απο την Πλατεια Λαυριου, την Στουρναρη κ.α. και κανε κατι γιαυτα τα παιδια που αυτοκτονουν μερα με την μερα κι ωρα με την ωρα.......τοτε θα εχεις το δικαιωμα να λες οτι καταλαβες!

Eftixis
26-05-2013, 08:29
....ακριβως αυτο διαθετω, ανοικτο μυαλο και δεν ζω με συναισθηματισμους.

Και δεν καταλαβαινω σε τι εγκειται η δηλωση σου περι των αυτοκτονιων των δικων σου ανθρωπων.......
Ειναι δικο σου προβλημα το πως αισθανεσαι κι οχι δικο μου ¨η κανενος αλλου. Αν το δημοσιοποιουσες νομιζεις οτι θα σου εστελνε κανεις συληπητηρια?

Τους αυτοχειρες δεν τους διαβαζει ουτε η εκκλησια....για να μην ξεχνιομαστε δλδ.

Μάλλον που έχεις μπερδέψει την βούρτσα με την π...
Χρειάζεται πολύ κουβέντα για να μπορείς να καταλάβης αυτό που όλοι καταλαβένουμε για τις αιτίες που οδηγούν τους συνανθρώπους μας σε αυτή την πράξη
Και εγω προσωπικά δεν έχω τώρα τον χρόνο να σου κάνω ανάλυση

J.T.R
26-05-2013, 08:57
....ακριβως αυτο διαθετω, ανοικτο μυαλο και δεν ζω με συναισθηματισμους.

Και δεν καταλαβαινω σε τι εγκειται η δηλωση σου περι των αυτοκτονιων των δικων σου ανθρωπων.......
Ειναι δικο σου προβλημα το πως αισθανεσαι κι οχι δικο μου ¨η κανενος αλλου. Αν το δημοσιοποιουσες νομιζεις οτι θα σου εστελνε κανεις συληπητηρια?

Τους αυτοχειρες δεν τους διαβαζει ουτε η εκκλησια....για να μην ξεχνιομαστε δλδ.
George P

Εισαι εντελως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ και ΑΠΑΝΘΡΩΠΟΣ:(

Αποκρουστικα τα οσα γραφεις και μου δημιουργουν αηδια και θυμο.
Σε χαρακτηριζω ετσι ,απο ολα αυτα εχεις γραψει και διαβαζω τον τελευταιο
καιρο. Τα περισπουδαστα και τα βασιζομενα σε μελετες και αναλυσεις σε συνδυασμο με τον κυνισμο που εισαι ποτισμενος.
Αμφιβαλλω αν θα ηθελα να σε γνωρισω ποτε.

diomiles
26-05-2013, 09:08
δεν λυπαμαι και τους αυτοχειρες, .........

Φίλε μου ξυπνάς απο ένα τηλέφωνο μεσα στην νύχτα το οποίο ανατρέπει την ζωή σου μονομιάς και εκεί που ήσουν τελείως αντίθετος με την αυτοκτονία ξαφνιικά αρχίζει και φαντάζει σαν λύτρωση.

Παραδείγματα μπορώ να σου φέρω άπειρα που κάποια σοβαρά γεγονότα μπορούν να αλλάξουν την ζωη δυνατών ανθρώπων που δεν είχαν ποτέ ψυχολογικά προβλήματα που πάντα αντιμετώπιζαν τις δυσκολίες της ζωής με δύναμη και θάρρος.

Ομως μερικές φορές η ίδια η ζωη μας ξεπερνάει και αναγκαζόμαστε απο τα γεγονότα να θεωρούμε την αυτοκτονία σαν μοναδική λύση.Εγω λοιπόν αυτούς τους ανθρώπους που η ζωη τους τα έφερε τόσο στραβά τους λυπάμαι αφάνταστα και πραγματικά θα ήθελα πάρα πολύ να υπήρχε ένας τρόπος να βοηθούσα όσους περισσότερους μπορούσα .......

Astakos82
26-05-2013, 18:51
Επειδη κατι τετοια χαλανε το ολο νοημα καλο θα ηταν να κρατησει ο φιλος μας τις αποψεις του για τον εαυτο του και μεις τις αποψεις μας για μας... το να προσπαθεις να μου επιβαλεις το δικο σου και να μου το πλασαρεις για σωστο ειναι τραγικα Λαθος οπως και για μενα το ιδιο.... δεν θα δωσω συνεχεια γιατι απλα καποιο εδω μεσα κρυβομενοι πισο απο ενα PC και μπορουν να γραφουν οτι θελουν μην εχοντας κατι αλλο να κανουν... πραγματικα υπαρχουν πολλα πιο σοβαρα πραγματα απο το να σου δωσουμε να καταλαβεις τη καταλαβαμε( και ειναι πολλοι αυτοι απλα δεν μπενουν στο κοπο να ασχοληθουν να σου απαντησουν:ye33:)... μια λεξη θα σου πω που ισος να την ξερεις ... ΑΝΘΡΩΠΙΑ :ye33:

yannis
26-05-2013, 20:00
Ε, όχι!!!!!
Αποφεύγω να γράφω, επειδή δεν έχω χρόνο και πια δεν γνωρίζω πολλά από τα νέα μέλη του φόρουμ, οπότε και εύκολα δημιουργούνται παρεξηγήσεις.
Όμως, επειδή και την ανθρωπιά και γενικά την ποιότητα του Ανθρώπου GeorgeP γνωρίζω... και επειδή και στην δική μου οικογένεια, έχουμε περιστατικά κατάθλιψης και δυστυχώς αυτοκτονίας, έχω εν συντομία να πω δυό λόγια.
Πρώτον, το ότι υπάρχουν περιστατικά κοντινά σε κάποιον δεν τον καθιστούν "ειδήμονα". Παράδειγμα τα αμέτρητα παραδείγματα οικογενειών με χρήστες ναρκωτικών. Επιτυχημένοι είναι οι γονείς που με την ανατροφή που έδωσαν στα παιδιά τους, τα κράτησαν μακρυά και φυσικά καλύτεροι γνώστες από τους "παθόντες".
Δεύτερον, το ένστικτο της αυτοσυντήρησης και της επιβίωσης στη φύση είναι το δυνατότερο. Αν σε κάποιους εγκεφάλους "στράβωσε" για χ,ψ,ω λόγους, φυσικά δεν χαιρόμαστε, όμως είτε το θέλουμε, είτε όχι μιλάμε για κάτι "αφύσικο".
Αυτό μπορεί να είναι αποτέλεσμα, πολλών αιτίων και αδυναμιών, όμως ΔΕΝ είναι το ΦΥΣΙΚΟ.
Επίσης καταλαβαίνεται πολύ καλά τι εννοεί ο Γιώργος, αλλά απ' ότι φαίνεται "βαράμε το σαμάρι, ν' ακούσει ο γάιδαρος"!!!!
Κι εγώ διαφωνώ με πολλές απόψεις του Γιώργου, όπως ας πούμε στο θέμα των γεγονότων στη Σουηδία, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα "κυνηγιόμαστε" όπου λάχει.
Δυστυχώς πολλοί συντοπίτες μας δεν μπορούν να χωνέψουν, πως δεν "φταίνε πάντα οι άλλοι" και πως η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ (ευτυχώς) ενστερνίζεται την απόφαση για προσπάθεια και ανάκαμψη, γι αυτό και το πετυχαίνουμε σιγά-σιγά σε πείσμα των μπαρουφάκηδων, που φυσικά κάνουν άλλη μια k#λ#τουμπίτσα τώρα!!!!!
Και με τον Θοδωρή (TEOSS) συμφωνώ στο θέμα της οικονομίας, αλλά διαφωνώ σφόδρα στα "συνωμοσιολογικά" του, περί οργανωμένου σχεδίου άλωσης της Ευρώπης από τους ισλαμιστές. Αυτά είναι παπαρολογίες των καθυστερημένων της "μισής πορδής" ή όπως αλλιώς λέγεται τέλος πάντων κάποιο μόρφωμα που δυσωδεί εσχάτως στα πέριξ...
Εγώ λοιπόν Γιώργο κατάλαβα τι θέλεις να πεις και όσο κι αν είμαι εξ' ίσου φίλος με τον Χάρη θα διαφωνήσω μαζί του για την οπτική που βάζει στο θέμα.
Αυτά και συγνώμη για την κατάχρηση του χρόνου μας.
Όμως, πάντα φιλικά και μακρυά από "στραβές" κινήσεις που βλέπω σε άλλα θέματα.:):):)

GeorgeP
26-05-2013, 20:35
Μάλλον που έχεις μπερδέψει την βούρτσα με την π...

ευγενεστατος ο πτυχιουχος ψυχολογιας του Χαρβαρντ.......


Χρειάζεται πολύ κουβέντα για να μπορείς να καταλάβης αυτό που όλοι καταλαβένουμε για τις αιτίες που οδηγούν τους συνανθρώπους μας σε αυτή την πράξη
Και εγω προσωπικά δεν έχω τώρα τον χρόνο να σου κάνω ανάλυση

Αν τις καταλαβαινετε ολοι δεν το λετε και στους επιστημονες που ακομα το ψαχνουν?
Επειδη λοιπον δεν τις ξερει κανεις γιαυτο και δεν μπορεις να μου εξηγησεις τιποτα.....

GeorgeP
26-05-2013, 20:45
George P

Εισαι εντελως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ και ΑΠΑΝΘΡΩΠΟΣ:(

Αποκρουστικα τα οσα γραφεις και μου δημιουργουν αηδια και θυμο.
Σε χαρακτηριζω ετσι ,απο ολα αυτα εχεις γραψει και διαβαζω τον τελευταιο
καιρο. Τα περισπουδαστα και τα βασιζομενα σε μελετες και αναλυσεις σε συνδυασμο με τον κυνισμο που εισαι ποτισμενος.
Αμφιβαλλω αν θα ηθελα να σε γνωρισω ποτε.

Χαιρομαι που μπορεις και λυπασαι ακομη, φαινεται οτι η ζωη σε εχει χειριστει με ομορφο τροπο. Εμενα παλι ισως οχι...........
Δεν χαιρομαι που δεν μπορεις να διακρινεις την πραγματικη ζωη απο την ζωη στα συννεφα.......
Αν σκεπτεσαι με την καρδια......να ευχεσαι να μην σου τυχει τιποτα στον δρομο της ζωης σου διοτι σαν κι εσενα το 1/10 του παγκοσμιου πλυθυσμου. Οι υπολοιποι...ο θανατος σου η ζωη μου, ετσι μεγαλωσα εγω.

Το οτι δεν θελεις να με γνωρισεις επειδη εχουμε διαφορετικες αποψεις, με τις δικες μου ακραιες για σενα, σημαινει ανωριμοτητα.........
Εγω ομως θελω να σε γνωρισω διοτι ισως μπορεσεις να μου δειξεις που εχω λαθος στην προσωπο με προσωπο συζητηση......αλλα μαλλον σου ειναι δυσκολο και το ενα και το αλλο.

GeorgeP
26-05-2013, 20:49
Φίλε μου ξυπνάς απο ένα τηλέφωνο μεσα στην νύχτα το οποίο ανατρέπει την ζωή σου μονομιάς και εκεί που ήσουν τελείως αντίθετος με την αυτοκτονία ξαφνιικά αρχίζει και φαντάζει σαν λύτρωση.

Παραδείγματα μπορώ να σου φέρω άπειρα που κάποια σοβαρά γεγονότα μπορούν να αλλάξουν την ζωη δυνατών ανθρώπων που δεν είχαν ποτέ ψυχολογικά προβλήματα που πάντα αντιμετώπιζαν τις δυσκολίες της ζωής με δύναμη και θάρρος.

Ομως μερικές φορές η ίδια η ζωη μας ξεπερνάει και αναγκαζόμαστε απο τα γεγονότα να θεωρούμε την αυτοκτονία σαν μοναδική λύση.Εγω λοιπόν αυτούς τους ανθρώπους που η ζωη τους τα έφερε τόσο στραβά τους λυπάμαι αφάνταστα και πραγματικά θα ήθελα πάρα πολύ να υπήρχε ένας τρόπος να βοηθούσα όσους περισσότερους μπορούσα .......

Εγω ολους αυτους που αναφερεις τους ονομαζω αδυναμους ανθρωπους.......
Δεν υπαρχει τιποτα αλυτο σε αυτην την ζωη....ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!
Κανενα τηλεφωνο δεν μπορει να μου αλλαξει την ζωη, την ζωη μου την αλλαζω μονος μου γιατι την εχω στα χερια μου. Η ζωη των αυτοχειρων ειναι σε χερια αλλονων.
Μονον ισως η αρρωστια αλλα κι αυτη παλευεται με αξιοπρεπεια απο εναν δυνατο κι αξιοπρεπεη ανθρωπο.
Η αυτοκτονια δεν ειανι αξιοπρεπης πραξη, ειναι δραπετευση απο την ζωη, η ευκολη λυση γιαυτους τους ''ειδικους'' ανθρωπους.

Υ.Γ. ποσους αληθεια εχεις προσπαθησει να σωσεις απο την αυτοκτονια βοηθωντας τους, οπως λες, και με ποιον τροπο? τα καταφερες με κανεναν?

diomiles
26-05-2013, 21:04
Δεν υπαρχει τιποτα αλυτο σε αυτην την ζωη....ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!
[FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][COLOR=blue]Κανενα τηλεφωνο δεν μπορει να μου αλλαξει την ζωη, την ζωη μου την αλλαζω μονος μου γιατι την εχω στα χερια μου.

Εννοείται ότι εύχομαι υγεία σε εσένα και σε όλο τον κόσμο .....

Υπάρχουν φίλε μου όμως κάποια πράγματα σε αυτή την ζωη που είναι άλυτα...

Ενα τηλέφωνο μεσα στην νυχτα μπορεί να σου αλλάξει την ζωη για πάντα.Ευχομαι σε εσένα και σε όλο τον κόσμο όταν θα μεγαλώσουν τα παιδιά τους και αρχίζουν να βγαίνουν έξω να μην δεχθούν ποτέ αυτό το ¨τηλέφωνο¨ .Δόξα τον θεό δεν το εχω βιώσει εγω αλλά το έχει βιώσει αδελφικός μου φίλος.Πιστεψέ με η ζωη για αυτόν τον άνθρωπο δεν έχει καμία σημασία και πιστεύω ότι δεν θα αργήσει να ¨φύγει.

Μην λες μεγάλα λόγια φίλε Γιώργη.Ολα μπορούν να ανατραπούν σε μια στιγμή και εκεί που πίστευες ότι τιποτα δεν μπορεί να σου αλλάξει την ζωη ξαφνικά αλλάζουν τα πάντα χωρίς να έχεις κάνει απολύτως τίποτα.

siraxanz
26-05-2013, 21:05
Καμμία τιμωρία σου δεν ζήτησα

Συνηθηζεις να βάζεις λόγια που δεν ειπώθηκαν κ

συμπέρασματα που δεν ισχύουν.

Το μόνο που είπα είναι ότι είναι απάνθρωπα αυτα που λες

Απάνθρωπη σκέψη κ συμπεριφορά ....

Σε πόνεσε λίγο που κάλεσα τους συνφορουμιτες να συμμετάσχουν κ προσπαθείς να υποτιμήσεις την ενέργεια μου
αναφέροντας πόσοι απάντησαν ....
Ούτε έναν δεν θα βρεις να συνταχθεί μαζί σου, ούτε έναν σου λέω ....

yannis
26-05-2013, 21:06
Χάρη, μόλις βρήκες τον πρώτο...

ortho
26-05-2013, 22:06
[FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][COLOR=blue]Αν σκεπτεσαι με την καρδια......να ευχεσαι να μην σου τυχει τιποτα στον δρομο της ζωης σου διοτι σαν κι εσενα το 1/10 του παγκοσμιου πλυθυσμου. Οι υπολοιποι...ο θανατος σου η ζωη μου, ετσι μεγαλωσα εγω.

[


Τραγικό.....Στο τέλος της ζωής μου φίλε προτιμώ να μην έχει λεφτά η οικογένειά μου να με θάψει, παρά να φτύνουν όλοι στον τάφο μου.


Δε θα κάνω άλλο σχόλιο.....μερικές φορές η πτώση είναι ασταμάτητη.....

peterv
26-05-2013, 22:24
Οι αυτόχειρες έχουν να κάνουν με ψυχολογικά αίτια , αλλά και με οργανικά αίτια, όπως έλλειψη συγκεκριμένων ενζήμων που δυσκολεύουν το συναίσθημα ή την αντίληψη της πραγματικότητας.

Οταν κάποιος έχει τέτοιο πρόβλημα στον περίγυρό μας δύσκολα το καταλαβαίνουμε από πρίν και δεν μπορούμε να το αξιολογήσουμε επαρκώς μόνοι μας σαν παθολογία σε κάποιον γνωστό μας. Για παράδειγμα μιά ίωση που έχει συγκεκριμένα συμπτώματα μας ανησυχεί και πάμε στον γιατρό.
Κάποιος που υποφέρει περισσότερο από εμάς η αντιλαμβάνεται τα πράγματα πιό έντονα από εμάς , ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δύσκολα μπορούμε να καταλάβουμε ότι έχει πρόβλημα πραγματικό, για να ζητήσουμε βοήθεια από ψυχίατρο προληπτικά .

Επίσης στην ζωή υπάρχουν χειριστικοί άνθρωποι που απειλούν ότι θα αυτοκτονήσουν αλλά δεν το κάνουν ποτέ και άλλοι που δεν λένε τίποτα και προχωρούν ξαφνικά στην πράξη. Μόνο ένας ψυχίατρος μπορεί να αξιολογήσει αν πραγματικά συντρέχουν λόγοι ανησυχίας.

Αλλο ένα θέμα επιστημονικής έρευνας είναι ότι όταν υπάρχει δημοσιότητα σε κάποια αυτοκτονία, οι ομάδες υψηλού κινδύνου (οι ενδεχόμενα υποψήφιοι αυτόχειρες) επιρρεάζονται συναισθηματικά και το αρχικό περιστατικό βρίσκει μιμητές. Θεωρία του κύματος.
Αυτός είναι και ο λόγος που δεν καλείπτεται ευρέως δημοσιογραφικά κάθε αυτοκτονία, διότι μπορεί να κινητοποιήσει κάποιον επόμενο. Παρ όλα αυτά πολλοί τις αναφέρουν στην τηλεόραση με άσχημες συνέπειες χωρίς να το ξέρουμε.

Επίσης η λογική του αυτόχειρα δεν είναι πάντα λαθεμένη σε σχέση με την λογική του μη αυτόχειρα. Βλέπε νόμιμες περιπτώσεις ευθανασίας σε κάποιες χώρες για βαριές ανίατες ασθένειες παραδείγματος χάρη, όπου οι λογικές συμπύπτουν.
Το θέμα τις λογικής τους είναι ανεξάντλητο , αρχαιότατο και δεν νομίζω ότι κανείς μας μπορεί να βγάλει ασφαλές συμπέρασμα. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και αντίθετες λογικές. Εξαρτάται από την κάθε περίπτωση ατομικά. Άρα ας είμαστε μετρημένοι στο θέμα αυτό και ας διατυπώνουμε τις απόψεις μας με ένα ερωτηματικό , (ίσως να ειναι και έτσι ....... τα πράγματα ;) . Είναι πιο ασφαλές.

Τέλος να πώ ότι το ευρύτερο κλίμα απαισιοδοξίας , λογω κρίσης, η έλλειψη σταθερού πλαισίου γύρω μας , είτε οικογενειακού , είτε επαγγελματικού επιβαρύνει σημαντικά τις ομάδες υψηλού κινδύνου. Άρα χρειάζεται περισσότερη κινητοποίηση και οργάνωση δομών που αφορούν την πρόληψη και όχι την καταστολή. Λαμπρό παράδειγμα η μονάδα δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος που έχουν σώσει δεκάδες περιπτώσεων. Σε αντίθεση με τις ψυχιατρικές μονάδες των νοσοκομείων που συρικνώνονται διαρκώς, αντί το κράτος να τις προσαρμόζει στα νέα δεδομένα.

Οσο για εμάς , εδώ στο φόρουμ , απλά ας ξεκινήσουμε με έναν πιο ουσιαστικό προβληματισμό - την νοοτροπία μας εδω και χρόνια :
Γιατί να πηγαίνω άνετα στον παθολόγο και να θεωρώ πρόβλημα να ζητήσω βοήθεια από έναν ψυχολόγο ή ψυχίατρο ;
Γιατί άραγε θεωρώ όποιον που ζητάει τέτοιου είδους βοήθεια τουλάχιστον περίεργο ;

Υπάρχει η νοοτροπία - στην επαρχία περισσότερο - ότι τέτοιου είδους προβλήματα τα αντιμετωπίζει / υπομένει η οικογένεια μόνη της για να μην στιγματιστεί.

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν πρώτα από τα απλά , αλλα και τόσο σημαντικά και βλέπουμε για τα υπόλοιπα αργότερα....

Καλό βράδυ.
Sent from my iPad using Tapatalk HD

Arkas
26-05-2013, 22:36
Πέτρο, ..... respect !!!


Sent by Arkas via Tapatalk !

LakisGS
26-05-2013, 22:48
Πέτρο, σ' ευχαριστούμε για τα πραγματικά πολύτιμα στοιχεία που μας έδωσες!!

:th11:

siraxanz
26-05-2013, 23:09
Αν μας ελεγαν ποσοι απο αυτους τους 477 ειναι ανεργοι, ποσοι αυτοκτονησαν λογω διαδυκτυου, ποσοι απο ναρκωτικα, ποσοι λογω ανιατης ασθενειας, ποσοι ηταν καταθλιπτικοι ειχαν δλδ ψυχικα νοσηματα κ.λ.π. τοτε θα καταλαβαιναμε οτι πραγματι ολα πανε πριμα. Ολοι οι αυτοκτονουντες δεν ειανι θυματα της κρισης οπως θελουν ΚΑΙ ΠΑΛΙ να μας τα παρουσιασουν οι πολιτικοι της αντιπολιτευσης και τα φερεφωνα τους, οι κομματαρχες κ.λ.π..
Σταματηστε επιτελους αυτο το πααραμυθι οτι η κριση φταιει για ολα ακομα και την αυξηση των αυτοκτονιων......
Η σκανδιναυια που εχει χιλιαδες καθε χρονο τι να πει δλδ? κι εκει οικονομικη κριση εχουν?
Επισης θα καταλαβαιναμε οτι οι αδυναμοι ανθρωποι (ψυχολογικα αδυναμοι) ηταν, ειναι και θα ειναι αναμεσα μας...καποιοι απο αυτους δεν θα αντεξουν και θα το τολμησουν το μεγαλο βημα......εμενα προσωπικα δεν με απασχολει, το εχω ξαναπει, οποιος δεν μπορει ας φυγει κι ας αφησει τους αλλους που μπορουν.

Τωρα τα στοιχεια, τα στοιχεια που παραθετονται στο πρωτο ποστ ειναι του 2011...ενδιαφερον θα ειχαν και του 2012 αλλα ειναι νωρις ακομη.
Το 2011 την κριση ισα που αρχισαμε να την νοιωθουμε κι ομως προλαβε να αυξησει τις αυτοκτονιες κατα 26%.....εδω γελανε!!!!!
Οι αυτοκτονιες του 2010 ηταν 377 - στοιχεια απο την ''κλιμακα'' και την ΕΛΣΤΑΤ - οπου η κριση μολις ειχε ακουστει αφου τον Μαιο του '10 μπηκαμε στο ΔΝΤ ηταν κι αυτες λογω κρισης?

Κανεις δεν πειθεται αγαπητοι μου συναδελφοι οτι οι 477 αυτοκτονιες του 2011 οι οποιες παρουσιαζουν μιαν αυξηση της ταξης του 26% απο τις 377 του 2010 οφειλονται στην οικονομικη κριση. Κανεις!!!
Και ξερετε γιατι? διοτι συμφωνα με την ''κλιμακα'' και την ΕΛΣΤΑΤ, (τις επικαλειστε κι εδω) τα στοιχεια των οποιων δημοσιευσε η Ελευθεροτυπια στης 4/11/2009 (http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=04/11/2009&id=98257), την 8ετια 1999-2007 συνεβησαν στην Ελλαδα 3277 θανατοι απο αυτοκτονιες...ητοι 409 θανατοι ετησιως......οσοι περιπου και σημερα......και τοτε η οικονομικη κριση εφταιγε?

Σταματηστε να χρησιμοποιειτε ως μοχλο πειθους οποιοδηποτε στοιχειο δυναται να συνδεθει με την οικονομικη κριση για να δικαιολογησετε τις ιδεες σας για την ''πεινα κι εξαθλιωση'' που κατα την αξιωματικη αντιπολιτευση, και γενικα καθε αντιπολιτευση, δηθεν επικρατει στην Ελλαδα.

Ας σταματησουμε να παιζουμε το ρολο του συμπαθους πτηνου, του παπαγαλου, κι ας επικεντρωθουμε στο πως θα βοηθησουμε ο καθενας απο την μερια του να βγουμε απο την κατασταση που ειμαστε. Παρτε παραδειγμα απο τον μελος μας τον ''ιταλο''....μελισοκομος λογω ανεργιας, και παει πολυ καλα!!!! Ο συναδελφος μας και η αποφαση του θα επρεπε να ειναι οδηγος ολων μας.......εμεις ομως μοιρολατρουμε διεκδικωντας πισω τα με πολιτικα ερεισματα δοσμενα οικονομικα προνομια.

Οι αυτόχειρες έχουν να κάνουν με ψυχολογικά αίτια , αλλά και με οργανικά αίτια, όπως έλλειψη συγκεκριμένων ενζήμων που δυσκολεύουν το συναίσθημα ή την αντίληψη της πραγματικότητας.

Οταν κάποιος έχει τέτοιο πρόβλημα στον περίγυρό μας δύσκολα το καταλαβαίνουμε από πρίν και δεν μπορούμε να το αξιολογήσουμε επαρκώς μόνοι μας σαν παθολογία σε κάποιον γνωστό μας. Για παράδειγμα μιά ίωση που έχει συγκεκριμένα συμπτώματα μας ανησυχεί και πάμε στον γιατρό.
Κάποιος που υποφέρει περισσότερο από εμάς η αντιλαμβάνεται τα πράγματα πιό έντονα από εμάς , ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δύσκολα μπορούμε να καταλάβουμε ότι έχει πρόβλημα πραγματικό, για να ζητήσουμε βοήθεια από ψυχίατρο προληπτικά .

Επίσης στην ζωή υπάρχουν χειριστικοί άνθρωποι που απειλούν ότι θα αυτοκτονήσουν αλλά δεν το κάνουν ποτέ και άλλοι που δεν λένε τίποτα και προχωρούν ξαφνικά στην πράξη. Μόνο ένας ψυχίατρος μπορεί να αξιολογήσει αν πραγματικά συντρέχουν λόγοι ανησυχίας.

Αλλο ένα θέμα επιστημονικής έρευνας είναι ότι όταν υπάρχει δημοσιότητα σε κάποια αυτοκτονία, οι ομάδες υψηλού κινδύνου (οι ενδεχόμενα υποψήφιοι αυτόχειρες) επιρρεάζονται συναισθηματικά και το αρχικό περιστατικό βρίσκει μιμητές. Θεωρία του κύματος.
Αυτός είναι και ο λόγος που δεν καλείπτεται ευρέως δημοσιογραφικά κάθε αυτοκτονία, διότι μπορεί να κινητοποιήσει κάποιον επόμενο. Παρ όλα αυτά πολλοί τις αναφέρουν στην τηλεόραση με άσχημες συνέπειες χωρίς να το ξέρουμε.

Επίσης η λογική του αυτόχειρα δεν είναι πάντα λαθεμένη σε σχέση με την λογική του μη αυτόχειρα. Βλέπε νόμιμες περιπτώσεις ευθανασίας σε κάποιες χώρες για βαριές ανίατες ασθένειες παραδείγματος χάρη, όπου οι λογικές συμπύπτουν.
Το θέμα τις λογικής τους είναι ανεξάντλητο , αρχαιότατο και δεν νομίζω ότι κανείς μας μπορεί να βγάλει ασφαλές συμπέρασμα. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και αντίθετες λογικές. Εξαρτάται από την κάθε περίπτωση ατομικά. Άρα ας είμαστε μετρημένοι στο θέμα αυτό και ας διατυπώνουμε τις απόψεις μας με ένα ερωτηματικό , (ίσως να ειναι και έτσι ....... τα πράγματα ;) . Είναι πιο ασφαλές.

Τέλος να πώ ότι το ευρύτερο κλίμα απαισιοδοξίας , λογω κρίσης, η έλλειψη σταθερού πλαισίου γύρω μας , είτε οικογενειακού , είτε επαγγελματικού επιβαρύνει σημαντικά τις ομάδες υψηλού κινδύνου. Άρα χρειάζεται περισσότερη κινητοποίηση και οργάνωση δομών που αφορούν την πρόληψη και όχι την καταστολή. Λαμπρό παράδειγμα η μονάδα δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος που έχουν σώσει δεκάδες περιπτώσεων. Σε αντίθεση με τις ψυχιατρικές μονάδες των νοσοκομείων που συρικνώνονται διαρκώς, αντί το κράτος να τις προσαρμόζει στα νέα δεδομένα.

Οσο για εμάς , εδώ στο φόρουμ , απλά ας ξεκινήσουμε με έναν πιο ουσιαστικό προβληματισμό - την νοοτροπία μας εδω και χρόνια :
Γιατί να πηγαίνω άνετα στον παθολόγο και να θεωρώ πρόβλημα να ζητήσω βοήθεια από έναν ψυχολόγο ή ψυχίατρο ;
Γιατί άραγε θεωρώ όποιον που ζητάει τέτοιου είδους βοήθεια τουλάχιστον περίεργο ;

Υπάρχει η νοοτροπία - στην επαρχία περισσότερο - ότι τέτοιου είδους προβλήματα τα αντιμετωπίζει / υπομένει η οικογένεια μόνη της για να μην στιγματιστεί.

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν πρώτα από τα απλά , αλλα και τόσο σημαντικά και βλέπουμε για τα υπόλοιπα αργότερα....

Καλό βράδυ.
Sent from my iPad using Tapatalk HD

Ωραία ανάλυση Πέτρο, όπως και αυτά που έγραψε ο Γιάννης πιό πάνω...

Όμως το θέμα που "εδειξα" δεν έχει να κάνει με την αυτοχειρία

η γιατί κάποιοι συνάνθρωποι μας βάζουν τέλος στη ζωή τους...

Αυτό που με ενόχλησε και θέλησα να θίξω είναι αυτό που γράφει ο GeorgeP

και το οποίο δείχνει αναλγησία και απανθρωπιά!

Αν λοιπόν έχεις εσύ η ο yannis να σχολιάσετε κάτι επί του συγκεκριμένου που έγράψε ο GeorgeP:

εμενα προσωπικα δεν με απασχολει, το εχω ξαναπει, οποιος δεν μπορει ας φυγει κι ας αφησει τους αλλους που μπορουν.


ορίστε....

yannis
27-05-2013, 01:01
Βρε Χάρη μου, γιατί θέλεις να πιαστείς από μια κλωστή ντε και καλά!??!?
Έχουμε βαρύνει κιόλας και δεν είναι safety που λέμε και στα παπόρια!!!
Ο Γιώργος, πιέστηκε πολύ και ανάλογα εκφράζεται. Ξέρεις καλά πως θα μπορούσε να ξενυχτήσει κάνοντας παρέα και δίνοντας κουράγιο σε όποιον μπορεί να είχε ανάγκη ή ακόμα και να τον βοηθούσε από το υστέρημά του. Όμως όταν πιέζεται να δεχτεί πως όλα ήταν καλά και ξαφνικά ήρθαν κάποιοι κακοί και μας σπρώχνουν στην καταστροφή και στην αυτοκτονία... ε πως να το κάνουμε... εξανίσταται και εκφράζεται ακραία για να δώσει έμφαση στα λεγόμενά του και όχι γιατί είναι ανάλγητος.
Σα να λέμε... όλοι ξέρουμε τους ελληνικούς δρόμους και όταν βγαίνουμε βόλτα προσέχουμε. Αν δεν προσέξουμε και φάμε την φλάσκα, μετά το να ρίχνουμε το φταίξιμο στους κακούς δρόμους, τους ανίκανους τροχαίους. τα λαμόγια εργολάβους και υπουργούς πεχωδε είναι τουλάχιστον ηλίθιο. ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΟΥΣ ΞΕΡΟΥΜΕ, αν θέλεις ας προσπαθήσουμε να τους αλλάξουμε, αλλά όταν τους διασχίζουμε και δεν προσέχουμε... ε τι να γίνει θα έχει και θύματα. Απόδειξη πως σε ένα φόρουμ με τόσες χιλιάδες μέλη, η αντιστοιχία στα θύματα της ασφάλτου, είναι απειροελάχιστη. Γιατί;;; κυρίως γιατί κυριαρχεί η λογική της προφύλαξης, της πρόνοιας και της ασφάλειας και όχι του χουλιγκανισμού και της καγκουριάς. Και πές μου τώρα εσύ, όταν ο κάγκουρας κάνει μaλaκίες και σαβουριάζεται θα συμπάσχω μαζί του ή ακόμα χειρότερα όταν παίρνει μαζί του και ζωές αθώων θα ρίξω το φταίξιμο στους δρόμους;;;;;;;; Να εξετάσουμε γιατί γίνεται κάγκουρας ή γιατί κάποια κοινωνία βγήκε από τα όρια ναι, αλλά όχι και να εθελοτυφλούμε, γιατί τότε η ιστορία θα επαναληφθεί και χειρότερα μάλιστα.

peterv
27-05-2013, 01:20
Στο Γιώργη δεν έχω να πω κάτι σε προσωπικό επίπεδο , μου είναι συμπαθής και ας μην τον έχω γνωρίσει από κοντά.

Διάβασα τα λεγόμενα του και τα στοιχεία που παραθέτει.

Διαφωνώ σε δύο σημεία μαζί του, προσωπική άποψη ίσως και να κάνω λάθος,

Α) Βεβαίως και η κρίση επιρεάζει τις ομάδες υψηλού κινδύνου. Η έλλειψη σταθερών κοινωνικών και επαγγελματικών δομών, οι διαρκείς απαισιόδοξες συζητήσεις - εκτιμήσεις εντίνουν το πρόβλημα στις ομάδες υψηλού κινδύνου ότι και να λένε οι στατιστικές. Αλλωστε τα αποτελέσματα τις στατιστικής μπορείς να τα διαβάσεις όπως θέλεις αυτό κάνουν και οι πολιτικοί.

Β) δεν συμφωνώ στο "όποιος δεν μπορεί ας φύγει και ας μείνουν οι δυνατοί".
Αν και Σπαρτιάτης με πανάρχαια παράδοση στο να ξεφορτωνόμαστε τους αδύναμους στον γνωστό Καιάδα έχω να πω :
Ολοι μας είμαστε δυνατοί σε κάτι και αδύναμοι σε κάτι άλλο, αλοίμονο αν μας απορίπτανε έτσι εύκολα. Πεποιθησή μου είναι ότι τον αδύναμο πρέπει να τον συντρέχεις, έτσι διαμορφώνεις τον πολιτισμό και τις ηθικές αξίες σε μιά κοινωνία.

Η επιμονή του Γιωργη στο να παρουσιαζει το βίωμα του , στις δύσκολες περιόδους που πέρασε πράγματι εκ του αποτελέσματος είναι παράδειγμα προς μίμηση, και θα συμφωνήσω μαζί του ότι ΙΔΑΝΙΚΑ είναι ένας καλός τρόπος αντιμετώπισης της κρίσης, με δυναμισμό και θυσίες ώστε να βγεί μπροστά από τα γεγονότα της κρίσης.

ΟΜΩΣ δεν είμαστε όλοι σαν εκείνον, δεν μπορούμε να αντιδράσουμε όλοι έτσι, γιατί απλά ο καθένας μας έχει διαφορετικό ψυχισμό, προσωπικότητα, αντοχές, βιώματα κλπ.
Το παραδειγμά του θα μπορούσε να είναι προτροπή για κάποιους, δεν θα λειτουργήσει ποτέ όμως αν προσπαθήσει κάποιος να το ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΣΑΝ ΤΟΝ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΛΥΣΗΣ.
Ο θετικός τρόπος που αντιμετώπισε τις δυσκολίες του και του έφερε λύσεις δεν είναι μονόδρομος (δεν εννοώ ότι απαραίτητα έτσι πιστεύεις ο ίδιος δεν ξέρω τι πραγματικά πιστεύει, μιλάω γενικά). Υπάρχουν και άλλοι χιλιάδες τρόποι. Αλλος κάνει υπομονή, άλλος βοηθάει τον συνάνθρωπό του, άλλος κάνει οικονομία, άλλος συσφιγκει τις σχέσεις του με την πυρηνική οικογένεια (μαμά μπαμπά) κλπ
Ανάλογα το άτομο υπάρχουν διαφορετικές εναλλακτικές και δυνατότητες.
Επίσης είμαι σίγουρος ότι ΟΛΟΙ εδω μέσα προσπαθούν με κάθε τρόπο και πρόσφορο μέσο να αντιμετωπίσουν τις δυσκολίες τους , άλλοι επιτυχημένα και άλλοι όχι και τόσο.

Θα γινόμασταν πιο πλούσιοι αν τους ακούγαμε λίγο περισσότερο......



Sent from my iPad using Tapatalk HD

yannis
27-05-2013, 01:31
Αγαπητέ Πέτρο, επέτρεψέ μου μια παρέμβαση στα λεγόμενά σου.
Ο Γιώργος και όχι μόνο (όλοι μας) έκανε το σύνολο των τρόπων που υποδεικνύεις και μάλιστα υπάρχουν και ανάλογα ποστ. Και υπομονή κάναμε και καρτερία και πιο κοντά στην οικογένεια σταθήκαμε και βοήθεια όπου μπορούμε δίνουμε και και και. Δεν είναι λοιπόν ένας ξέχωρος τρόπος αντιμετώπισης, αλλά ένα σύνολο. Κατά τα άλλα, φυσικά και συμφωνώ με την γενικότερη ως τώρα ανάλυσή σου.

ilias vara
27-05-2013, 01:34
μαλλον δεν εχεται λεφτα για βενζινη.,.,.,???????????

τι μπορω να πω ΚΡΙΜΑ


ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΟΥ ΚΑΘΕΣΤΑΙ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΕΤΑΙ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ.,.,

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ !!!!!!!!!!!!!

yannis
27-05-2013, 01:38
μαλλον δεν εχεται λεφτα για βενζινη.,.,.,???????????

τι μπορω να πω ΚΡΙΜΑ


ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΟΥ ΚΑΘΕΣΤΑΙ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΕΤΑΙ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ.,.,

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ !!!!!!!!!!!!!


Αν είναι να ντρέπεσαι για τον εαυτό σου εντάξει, αλλά αν θυσιάζεσαι και για μας να σου δώσουμε μια κρισάρα για βοήθεια... ανάγωγε.

tsak8
27-05-2013, 01:58
Η ανθρωπιά είναι ωραίο συναίσθημα, οδηγεί σε καλές καγαθες πράξεις.
Την ανθρωπιά ή την έχεις ή δεν την έχεις και είναι ΜΙΑ.
Η λογική από την άλλη αλλάζει κατά το δοκούν, παίρνει και πληθυντικό αριθμό πχ πολλές λογικές εξηγούν απάνθρωπες πράξεις.
Η επιλογή μας για τα πάντα είναι στο χέρι μας!

Στάλθηκε από το XOOM 2 ME μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

J.T.R
27-05-2013, 02:08
Χαιρομαι που μπορεις και λυπασαι ακομη, φαινεται οτι η ζωη σε εχει χειριστει με ομορφο τροπο. Εμενα παλι ισως οχι...........
Δεν χαιρομαι που δεν μπορεις να διακρινεις την πραγματικη ζωη απο την ζωη στα συννεφα.......
Αν σκεπτεσαι με την καρδια......να ευχεσαι να μην σου τυχει τιποτα στον δρομο της ζωης σου διοτι σαν κι εσενα το 1/10 του παγκοσμιου πλυθυσμου. Οι υπολοιποι...ο θανατος σου η ζωη μου, ετσι μεγαλωσα εγω.

Το οτι δεν θελεις να με γνωρισεις επειδη εχουμε διαφορετικες αποψεις, με τις δικες μου ακραιες για σενα, σημαινει ανωριμοτητα.........
Εγω ομως θελω να σε γνωρισω διοτι ισως μπορεσεις να μου δειξεις που εχω λαθος στην προσωπο με προσωπο συζητηση......αλλα μαλλον σου ειναι δυσκολο και το ενα και το αλλο.
Σε κρινω απο αυτα που γραφεις .Και αυτα που γραφεις ειναι μονολιθικα.
Πιστευω οτι ειδες τον ισκιο σου το απογευμα και τον περασες για το μποι σου.
Εισαι ο τελευταιος που θα μπορει να με χαρακτηρισει ανωριμο ,επειδη δεν ξερεις τιποτε προσωπικο για μενα,σε αντιθεση με σενα που τον τελευταιο καιρο μας εχεις πρηξει με τις επαγγελματικες σου περιπετειες.
:u57::u57::u57:

GeorgeP
27-05-2013, 08:38
Σε κρινω απο αυτα που γραφεις .Και αυτα που γραφεις ειναι μονολιθικα.
Πιστευω οτι ειδες τον ισκιο σου το απογευμα και τον περασες για το μποι σου.
Εισαι ο τελευταιος που θα μπορει να με χαρακτηρισει ανωριμο ,επειδη δεν ξερεις τιποτε προσωπικο για μενα,σε αντιθεση με σενα που τον τελευταιο καιρο μας εχεις πρηξει με τις επαγγελματικες σου περιπετειες.
:u57::u57::u57:

Mου φαινεται οτι πολυ επαρση εχεις για τον εαυτον σου............

Δλδ, εγω ειμαι ο τελευταιος που θα σε χαρακτηρισει ''ανωριμο'' ενω εσυ εισαι ο πρωτος που με χαρακτηρισε:

George P

Εισαι εντελως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ και ΑΠΑΝΘΡΩΠΟΣ:(

..........................................................

..............μηπως καταλαμβανεσαι απο εγωιστικες παρορμησεις και δεν ξερεις τι λες και γραφεις? Ο κοσμος δεν περιστρεφεται γυρω απο εσενα για να στεκονται οι υπολοιποι προσοχη και να κανουν το θελημα σου!!!

Οταν ξεφυγεις απο την ομορφη Καρδιτσα και κατεβεις να ζησεις στην αθηνα θα δεις οτι αυτα που γραφω μονον μονολιθικα δεν ειναι. Η φραση ''ο θανατος σου η ζωη μου'' ειναι πραγματικοτητα και κυριαρχει σε καθε σου βημα. Αν δεν προσεξεις εισαι νεκρος........
Οσο για το υψος μου ειναι 1,94μ......ο ισκιος συμφωνει και με αυτην την πραγματικοτητα.

dan
27-05-2013, 09:29
Οι αδύναμοι στον καιάδα
Αυτοί που στάθηκαν άτυχοι σε αφήνουν αδιάφορο
Ο θάνατος σου η ζωή μου
Ο νόμος της ζούγκλας είναι η μόνη πραγματικότητα

απλά πράγματα
κατάλαβα

Υ.Γ. αλήθεια μόνο στο Άθενς ζούν τα παλληκάρια ; Εδώ στο επαρχία περνάμε παραμυθένια ;

salut mua de la platan....

asotosios
27-05-2013, 10:08
Που αφησα το θεμα και που το βρηκα...χαμος για αλλη μια φορα...

@ GeorgeP, μαμακια μου μπερδεψα την π...α με την βουρτσα...στο σχολιο μου στις 21-05...;)
θα μεινω στο
"Ενδεικτικό είναι ότι το 2011 κατέγραψε αύξηση κατά 26,52% σε σχέση με το προηγούμενο έτος με τον απόλυτο αριθμό να είναι ο υψηλότερος κατά τα τελευταία 50 χρόνια!" που για μενα...σημαινει οτι 26,52% περισσοτεροι "αδυναμοι" συνανθρωποι μας αυτοκτονησαν...γιατι αραγε...μηπως (σιγουρος ειμαι αλλα λεμε τωρα) οι συνθηκες οπως διαμορφωνονται "βοηθανε" την ολη κατασταση...???

Απο εκει και περα...

το θεμα αυτοκτονιων ειναι κατι το οποιο ειναι πολυ λεπτο και δεν πιστευω οτι του αρμοζει μια αντιμετωπιση του τυπου οποιος αντεχει οι αλλοι να πανε να πεθανουν...
Αλλωστε για αυτο ο κοσμος εφυγε απο τις ζουγκλες και κατοικει σε κοινωνιες...

προσωπικα το θεμα της αυτοχειριας το θεωρω ακραια πραξη χωρις ουσιαστικα να λυνεις το προβλημα αλλα ισα ισα να δημιουργεις περισσοτερα στην οικογενεια σου και στον στενο σου περιγυρο...προσωπικα με βρισκει καθετα αντιθετο...ειναι περα απο τα πιστευω μου...αλλα δεν ειμαστε ολοι το ιδιο "δυνατοι" σε μια κοινωνια...

αλλα δεν μπορω να μην συνιπολογισω την απογοητευση που μπορει ενας αυτοχειρας να εχει νιωσει για να προβει σε κατι τετοιο ή τα αδιεξοδα τα οποια τον φερνουν σε αυτη την κατασταση...θα μου πεις αλλοι αντεχουν και δινουν μαχες (ισως και πιο σκληρες) καθε μερα...και παρολα αυτα δεν αυτοκτονουν...

το προβλημα ειναι οτι πλεον πολλα στην καθημερινοτητα φανταζουν αδιεξοδα...και αυτο ολο και περισσοτερο πιεζει τους "αδυνατους", εγω θα ελεγα τους περισσοτερο ευαισθητους ανθρωπους...

Γενικοτερα θα ελεγα οτι απο την στιγμη που μιλαμε για ανθρωπους οι χαρακτηρισμοι οφειλουν να ειναι πιο προσεκτικοι και ανθρωπινοι...

Καλημερα...

ilias vara
27-05-2013, 10:09
Αν είναι να ντρέπεσαι για τον εαυτό σου εντάξει, αλλά αν θυσιάζεσαι και για μας να σου δώσουμε μια κρισάρα για βοήθεια... ανάγωγε.

σε ευχαριστω για το αναγωγε .,.,.,
ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΠΑΝΤΩΓΝΩΣΤΕΣ!!!
να εισαι καλα .,.,.
ανθρωπε με τις γνωσεις για οτι συμβαινει ,.,.,.,

καλημερα !!!!!!!!!!!!!!!!

yannis
27-05-2013, 11:46
σε ευχαριστω για το αναγωγε .,.,.,
ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΠΑΝΤΩΓΝΩΣΤΕΣ!!!
να εισαι καλα .,.,.
ανθρωπε με τις γνωσεις για οτι συμβαινει ,.,.,.,

καλημερα !!!!!!!!!!!!!!!!




Ευχαριστώ για το "να είσαι καλά" και το "καλημέρα".
Αντεύχομαι μάλιστα!!!!

Θεωρείς πως είμαι "παντογνώστης", όταν καθημερινά, σχεδόν όλοι εκφράζουν την άποψή τους που θεωρούν σωστή με κάθε τρόπο και σε κάθε θέμα... Εγώ γιατί δεν έχω αυτό το δικαίωμα κατά την γνώμη σου;;;;;
Δεν νομίζω να έβρισα κάποιον συμφορουμίτη, αντιθέτως υπερασπίστηκα κάποιον που γνωρίζω. Όσο για την άποψή του, βλέπω αρκετή αποδοχή. Και ο peterv και ο asotosios, δέχονται σαν σωστή αντιμετώπιση την στάση του απέναντι στα προβλήματα και επισημαίνουν μόνο την πιθανή αναλγησία του. Όμως όσοι τον γνωρίζουν, είναι σίγουροι για το αντίθετο. Άλλο προσπαθεί να εξηγήσει ο Γιώργος και μετά από όλη την (όχι και τόσο ευγενική) πίεση είναι φυσικό να αρπάζεται περισσότερο. Εστιάζει στην θεώρηση του προβλήματος, αλλά εσείς ξομπλιάζεται τα γραφόμενα του (προφανώς γιατί διαφωνείται με την πολιτική του άποψη) και θέλετε να τον παρουσιάσεται ως πιθήκι που γυρνάει με μαύρα ρούχα τις νύχτες και σφάζει ανήμπορους...

Αν θέλεις λοιπόν ξεκαθάρισε με ποιές απόψεις διαφωνείς, ποιές θεωρείς "ξερόλικες" κλπ και άσε τις σάλτσες με τους θανάτους, τις βενζίνες και τα λοιπά κουραφέξαλα.
Κατά τα άλλα, όπως καταλαβαίνεις δεν καίγομαι για την "αναγνώρισή" από σένα, απλά όταν μου μιλάς να μιλάς όπως, τουλάχιστον, σου μιλάω.

ilias vara
27-05-2013, 11:56
Ευχαριστώ για το "να είσαι καλά" και το "καλημέρα".
Αντεύχομαι μάλιστα!!!!

Θεωρείς πως είμαι "παντογνώστης", όταν καθημερινά, σχεδόν όλοι εκφράζουν την άποψή τους που θεωρούν σωστή με κάθε τρόπο και σε κάθε θέμα... Εγώ γιατί δεν έχω αυτό το δικαίωμα κατά την γνώμη σου;;;;;
Δεν νομίζω να έβρισα κάποιον συμφορουμίτη, αντιθέτως υπερασπίστηκα κάποιον που γνωρίζω. Όσο για την άποψή του, βλέπω αρκετή αποδοχή. Και ο peterv και ο asotosios, δέχονται σαν σωστή αντιμετώπιση την στάση του απέναντι στα προβλήματα και επισημαίνουν μόνο την πιθανή αναλγησία του. Όμως όσοι τον γνωρίζουν, είναι σίγουροι για το αντίθετο. Άλλο προσπαθεί να εξηγήσει ο Γιώργος και μετά από όλη την (όχι και τόσο ευγενική) πίεση είναι φυσικό να αρπάζεται περισσότερο. Εστιάζει στην θεώρηση του προβλήματος, αλλά εσείς ξομπλιάζεται τα γραφόμενα του (προφανώς γιατί διαφωνείται με την πολιτική του άποψη) και θέλετε να τον παρουσιάσεται ως πιθήκι που γυρνάει με μαύρα ρούχα τις νύχτες και σφάζει ανήμπορους...

Αν θέλεις λοιπόν ξεκαθάρισε με ποιές απόψεις διαφωνείς, ποιές θεωρείς "ξερόλικες" κλπ και άσε τις σάλτσες με τους θανάτους, τις βενζίνες και τα λοιπά κουραφέξαλα.
Κατά τα άλλα, όπως καταλαβαίνεις δεν καίγομαι για την "αναγνώρισή" από σένα, απλά όταν μου μιλάς να μιλάς όπως, τουλάχιστον, σου μιλάω.
1,ΟΝ σου μιλαω ευγενεστατα σε σχεση με την δικια σου αντιμετωπιση στο προσωπο μου.,.,
2. ΟΝ ψαξε διαβασε ολα τα ποστ να δεις να περνω θεση υπερ η κατα καποιου.,.,η αναφορα μου εγινε σε ολους
και οχι ειδικα σε εσενα
αφου διαβασεις λοιπον ολα τα ποστ η θα εχεις το θαρρος να ζητησεις δημοσια συγνωμη η θα σε παρακαλουσα να μην ξανααναφερθεις σε εμενα απλα με την σιωπη σου!!!!!!!!

ευχαριστω!!!!!!!

yannis
27-05-2013, 12:04
1,ΟΝ σου μιλαω ευγενεστατα σε σχεση με την δικια σου αντιμετωπιση στο προσωπο μου.,.,
2. ΟΝ ψαξε διαβασε ολα τα ποστ να δεις να περνω θεση υπερ η κατα καποιου.,.,η αναφορα μου εγινε σε ολους
και οχι ειδικα σε εσενα
αφου διαβασεις λοιπον ολα τα ποστ η θα εχεις το θαρρος να ζητησεις δημοσια συγνωμη η θα σε παρακαλουσα να μην ξανααναφερθεις σε εμενα απλα με την σιωπη σου!!!!!!!!

ευχαριστω!!!!!!!


Απαντούσες κάτω από τα τελευταία ποστ, στα οποία παρεμπιπτόντως υπήρχε και η προτροπή από τον Χάρη να σχολιάσουμε μόνο την πρόθεση του Γιώργου. Οι kwλοτουμπίτσες του στυλ " δεν μίλαγα σε σένα και τα ρέστα" μόνο γέλοιο μου προκαλούν.
Αν θέλεις πράγματι να "σώσεις" την επαφή, πες πως ηταν μια "κακιά στιγμή" με αιτία την γενικότερη φόρτιση... αυτό φτάνει.

cover
27-05-2013, 12:54
Αγορια χαλαρωστε...
Καθε ανθρωπος περναει το δικο του γολγοθα και εμεις οι απ οξω απο τον χορο δεν ξερουμε ουτε τα μισα.
Ουτε τα μισα απο τα προβληματα. Ουτε τα μισα απο την ζωη...

Εγω ασχολουμαι με μενα, πως να ειμαι εγω καλα απο αποψη ζωης κ υγειας, προκειμενου να μπορεσω να υπαρχω ΜΟΝΟ για την οικογενεια μου. Φανταζομαι οτι αν ολοι μας καναμε κατι αντιστοιχο τοτε θα ημασταν πολυ καλυτερα!
Αυτοχειρες ή μη, οικογενειαρχες ή εργενηδες, τζογαδοροι ή μπεκρηδες, αυτοκινητακηδες ή μηχανοβιοι, γκαζιαριδες ή ταξιδιαρηδες... ολοι εχουν τα ιδια δικαιωματα στην ζωη και στον θανατο απλα ισως ακομα δεν εχουν βρει το νοημα να ειναι συνεχεια και πραγματικα ΖΩΝΤΑΝΟΙ...

Εμενα μου φτανει οταν εχω καποιο προβλημα (δεν παιρνει μπροστα η μπουμπου - παλι εφτασε τα 10000 χλμ και θελει σερβις - πωπω τι γκομενα ειναι αυτη και εγω ειμαι παντρεμενος - παλι χαλασε η σκουπα - παλι θελει βαψιμο το σπιτι - παλι αρρωστα τα παιδια - παλι γκρινια - κτλ κτλ κτλ), μου φτανει λοιπον οταν γυρισω στο σπιτι να δω την ΠΡΟΣΜΟΝΗ & ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΟΥ ΠΟΥ ΓΥΡΙΣΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ...
Μονο αυτη η ανιδιοτελης αγαπη με κανει και ξεπερναω τα προβληματα ειτε μενω στην Αθηνα ειτε στην επαρχια ειτε στον μαγικο κοσμο του Οζ....

Ισως καποιοι δεν εχουν βρει το νοημα τους. Ισως εχουν κανει λαθος επιλογες που δεν μπορουν να κανουν πισω, να τις παρουν πισω ή ακομα και να διορθωσουν τα λαθη τους.

Αλλωστε οπως ειχε πει και καποιος πολυ σοφος 'ειναι ευκολο να πεσεις αλλα η μεγαλη μαγκια ειναι να βρεις δυναμη και κουραγιο να σηκωθεις...'

Συγνωμη αν γινομαι γραφικος ή πολυ κλαψιαρης ή ρομαντικος ή δακρυβρεχτος αλλα πραγματικα μεσα απο την καρδια μου αυτα τα μικρα πραγματα με χαροποιουν.

Ευχαριστω που με ακουσατε...

Πανος

aeriko
27-05-2013, 15:05
Από τους σκληρούς της ζωής
ΣΟΚ! Αυτοκτόνησε αστυφύλακας της ΕΥΠ στο «Ελευθέριος Βενιζέλος» | Ελλάδα - NewsIt.gr (http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=211736&catid=3)

cover
27-05-2013, 15:31
Από τους σκληρούς της ζωής
ΣΟΚ! Αυτοκτόνησε αστυφύλακας της ΕΥΠ στο «Ελευθέριος Βενιζέλος» | Ελλάδα - NewsIt.gr (http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=211736&catid=3)

Αναρωτιεμαι ΑΝ ΠΟΤΕ μαθουμε οτι αυτοκτονησε διοτι με βυσμα μπηκε στην ΕΥΠ ή οτι τον παρατησε η γυναικα του ή οτι ηταν μεθυσμενος ή ψυχολογικα διαταραγμανος ή ειχε μπλεχτει με κυκλωματα και ηταν βρωμικος μπατσος ή..... θα αλλαξει κατι απο το γεγονος οτι αλλος ενας διπλανος μας ανθρωπος εφτασε στο διλημμα μεταξυ ζωης κ θανατου???

yannis
27-05-2013, 16:18
Παναγιώτη,
νομίζω, επαναλαμβάνω... νομίζω, πως ίσως δεν πρέπει να γινόμαστε αδιάκριτοι και να "σκαλίζουμε" την ζωή ανθρώπων που δεν γνωρίζουμε. Πόσο μάλλον όταν κατέληξαν με τέτοιο ιδιαίτερο τρόπο.
Έτσι θα δικαιολογούσαμε και την ειρωνία του συμφορουμίτη!!
Το θέμα αυτό ξεκίνησε με τον σχολιασμό μεν των αυτοκτονιών, συνδεδεμένες όμως με την πρόσφατη οικονομική κρίση.
Όσο κι αν ο καθένας έχει τις απόψεις του, καλό είναι να αποφύγουμε την εξατομίκευση των θανόντων, αφού έτσι δύσκολα θα αποφευχθούν τουλάχιστον, άκομψα σχόλια γύρω απ' την προσωπική τους ζωή.

cover
27-05-2013, 16:42
Γιαννη well put και πολυ σωστα τα λες...
Εγω απλα σχολιασα τον αποτροπιασμο κ τις διαστασεις που πηρε το θεμα εδω απο την δικη μου οπτικη γωνια!
Το δυστυχημα ειναι οτι τα ΜΜΕ 'βαζουν' τις ζωες αυτων των ανθρωπων μεσα στις δικες μας... Οπως ας πουμε τις διαστασεις που πηρε ο θανατος του Τομας...

yannis
27-05-2013, 17:11
Γιαννη well put και πολυ σωστα τα λες...
Εγω απλα σχολιασα τον αποτροπιασμο κ τις διαστασεις που πηρε το θεμα εδω απο την δικη μου οπτικη γωνια!
Το δυστυχημα ειναι οτι τα ΜΜΕ 'βαζουν' τις ζωες αυτων των ανθρωπων μεσα στις δικες μας... Οπως ας πουμε τις διαστασεις που πηρε ο θανατος του Τομας...


Φίλε μου έτσι γίνεται συχνά, δυστυχώς...
Βέβαια τα ΜΜΕ έχουν κι ένα κουμπάκι που τα στέλνει από κει που 'ρθαν. Κανένας δεν μπαίνει στη ζωή μας αν δεν του ανοίξουμε εμείς την πόρτα.;)

aeriko
27-05-2013, 17:52
Παναγιώτη,
νομίζω, επαναλαμβάνω... νομίζω, πως ίσως δεν πρέπει να γινόμαστε αδιάκριτοι και να "σκαλίζουμε" την ζωή ανθρώπων που δεν γνωρίζουμε. Πόσο μάλλον όταν κατέληξαν με τέτοιο ιδιαίτερο τρόπο.
Έτσι θα δικαιολογούσαμε και την ειρωνία του συμφορουμίτη!!
Το θέμα αυτό ξεκίνησε με τον σχολιασμό μεν των αυτοκτονιών, συνδεδεμένες όμως με την πρόσφατη οικονομική κρίση.
Όσο κι αν ο καθένας έχει τις απόψεις του, καλό είναι να αποφύγουμε την εξατομίκευση των θανόντων, αφού έτσι δύσκολα θα αποφευχθούν τουλάχιστον, άκομψα σχόλια γύρω απ' την προσωπική τους ζωή.
Γιάννη διάβασέ το, γι αυτούς τους ανθρώπους που περιγράφονται παρακάτω μιλάμε:
Εντούτοις, διανύουμε την εποχή που ούτε για τους ψυχικά υγιείς δεν είναι δεδομένη μια θέση εργασίας και μια υγιής κοινωνική ζωή . Ζούμε την εποχή των αυτοκτονιών,του φόβου, του ρατσισμού και του στιγματισμού. Αυτή η εποχή είναι διπλά δύσκολη για τους ανθρώπους που είναι αντιμέτωποι με την ίδια τους την ψυχή και το μυαλό, με τον εαυτό τους. Δυστυχώς η κρίση έχει ως πρώτα μεγάλα θύματα τους πιο αδύναμους και οι ψυχικά ασθενείς είναι μεταξύ αυτών. Κι αυτό είναι το αληθινό στίγμα. Το στίγμα για τον πολιτισμό μας και την ανθρωπιά μας καθώς θυσιάζονται οι πάντες και τα πάντα στο βωμό της τρέλας του κέρδους.

ilias vara
27-05-2013, 20:24
Απαντούσες κάτω από τα τελευταία ποστ, στα οποία παρεμπιπτόντως υπήρχε και η προτροπή από τον Χάρη να σχολιάσουμε μόνο την πρόθεση του Γιώργου. Οι kwλοτουμπίτσες του στυλ " δεν μίλαγα σε σένα και τα ρέστα" μόνο γέλοιο μου προκαλούν.
Αν θέλεις πράγματι να "σώσεις" την επαφή, πες πως ηταν μια "κακιά στιγμή" με αιτία την γενικότερη φόρτιση... αυτό φτάνει.


ενα ξερω .,.,με εικασιες μπορεις να κανεις μυθοπλασιες.,.,.
αυτα σκεφτηκες αυτα εγραψες..,.,

και οπως λενε αρκετοι η δικαιολογια ειναι σαν την κ@λοτρυπιδα..,ολοι εχουν απο μια.,.,.

η συγνωμη για μενα ειναι προνομιο.,.,για σενα μπορει να ειναι κατι αλλο.,.,.δικαιωμα σου.,.,

λοιπον.,.,. καληνυχτα:rolleyes:

yannis
27-05-2013, 21:36
Γιάννη διάβασέ το, γι αυτούς τους ανθρώπους που περιγράφονται παρακάτω μιλάμε:
Εντούτοις, διανύουμε την εποχή που ούτε για τους ψυχικά υγιείς δεν είναι δεδομένη μια θέση εργασίας και μια υγιής κοινωνική ζωή . Ζούμε την εποχή των αυτοκτονιών,του φόβου, του ρατσισμού και του στιγματισμού. Αυτή η εποχή είναι διπλά δύσκολη για τους ανθρώπους που είναι αντιμέτωποι με την ίδια τους την ψυχή και το μυαλό, με τον εαυτό τους. Δυστυχώς η κρίση έχει ως πρώτα μεγάλα θύματα τους πιο αδύναμους και οι ψυχικά ασθενείς είναι μεταξύ αυτών. Κι αυτό είναι το αληθινό στίγμα. Το στίγμα για τον πολιτισμό μας και την ανθρωπιά μας καθώς θυσιάζονται οι πάντες και τα πάντα στο βωμό της τρέλας του κέρδους.


Παναγιώτη, πρώτα να διευκρινίσω πως το σχόλιο που σου απηύθυνα, αναφερόταν στον αστυνομικό που έχασε την ζωή του σήμερα και που δεν ήταν απλά ένα ακόμη νούμερο σε στατιστική αναφορά, κινδυνεύοντας ο περαιτέρω σχολιασμός να εξελιχθεί σε τυμβωρυχία...
Στην συνέχεια και περνώντας στην επισήμανσή σου θα προσπαθήσω να εκφέρω μια γνώμη κι εγώ, με τους γνωστούς περιορισμούς χώρου και χρόνου!!!
Ποιά εποχή δεν ήταν δύσκολη για την ανθρωπότητα;;; Η παλαιολιθική, η νεολιθική, ο μεσαίωνας, η ζωή ακόμα και τώρα στον λεγόμενο τρίτο κόσμο;;; Η ζωή ήταν και είναι πάντα δύσκολη, αφού κυρίαρχο στοιχείο της είναι η επιβίωση και η συνεπακόλουθη προσπάθεια κάθε είδους για κυριαρχία. Κατά καιρούς έχουν εκφραστεί διάφορες απόψεις, που όμως όλες σκόνταψαν στο αδυσώπητο κέλευσμα της φύσης. Δεν γνωρίζω φυσικά, ποιος είναι ο απώτερος σκοπός αυτής της εγγενούς παρόρμησης, όμως δεν μπορώ να την αγνοήσω. Ένα μικρό παράδειγμα είναι πως όσο κι αν θέλει κάποιος να ζήσει ειρηνικά, οφείλει να αρματωθεί για να το καταφέρει. Άσε που αν δεν προσπαθήσει να επεκταθεί (επιχειρηματικό πρότυπο) θα βρεθεί σύντομα ξεδοντιασμένος. Αυτό όμως είναι λιποταξία απέναντι στο DNA του. Ερωτήματα τίθοντε κατά καιρούς, για την ορθότητα ή μη αυτής της προσπάθειας, όμως όσο κι αν το πρόβατο μιλάει για ειρήνη, θα το φάει ο λύκος αν δεν έχει ένα τσοπανόσκυλο κοντά του. Τέλος πάντων, αυτά είναι γνωστά και τα αναφέρω μόνο για να διαχωρίσω την θέση μου από "πιθάρια του Διογένη", Γκάντι, χίππυς και λοιπά.
Στην εξελικτική προσπάθεια της ανθρωπότητας (περιορίζομαι σ' αυτήν λόγω ιδιοτέλειας!!!) βγαίνει το συμπέρασμα πως μόνο με την συνεργασία θα μπορούσε ίσως να κατακτηθεί το όραμα της επιβίωσης ακόμη και μετά την επικείμενη κατά τους επιστήμονες φυσική καταστροφή του πλανήτη. Αν δεν μεταδώσουμε την γνώση στις επόμενες γενιές, αν δεν ενώσουμε τις δυνάμεις για να ανέβουμε ψηλότερα δεν έχουμε μέλλον. Αυτό είναι πολιτισμός και εκεί στοχεύουμε. Αυτό δεν επιτυγχάνεται όμως με ευχολόγια και καμμία πρόοδος δεν θα είχε επιτευχθεί, αν μέναμε αγαπημένοι και ειρηνικά στις σπηλιές. "Πόλεμος πατήρ πάντων" έλεγαν κάποιοι που τους θαυμάζουμε για παππούδες μας. Δεν ήταν λάτρεις των σφαγών, απλά καταλάβαιναν, πως μόνο ο ανταγωνισμός και η ανάγκη σε ωθεί σε ανακαλύψεις. Όπως λέγαμε και οι νεώτεροι παλιότερα(sic), "οι ανάγκες είναι ανάλογες των καταστροφών".
Αν έρθουμε σύντομα σε κοντινότερη εποχή και περιοχή, θα δούμε πως η Ευρώπη επέτυχε σαν αρτιότερα οργανωμένη κοινωνία και κατά τα φαινόμενα ικανότερη (όχι απαραίτητα λόγω φυλετικής υπεροχής, αλλά πιθανόν συγκυριακά) να επικρατήσει για μεγάλο διάστημα στον υπόλοιπο κόσμο. Αποικίες, υπερπόντιες κτήσεις, εκμετάλλευση ανθρωπίνων και φυσικών πόρων, επιχειρήσεις στη συνέχεια που έφεραν την οικονομική ευμάρεια και το κοινωνικό κράτος. Πάντα μιλάγαμε για την πολιτισμένη Ευρώπη, που όμως αμφιβάλλω αν θα ήταν έτσι αν δεν είχε επιβληθεί στον τρίτο κόσμο. Όπως όμως ξέρουμε "τα πάντα ρει" και να που ήρθε η ώρα και άλλες κοινωνίες/οικονομίες να αναπτυχθούν. Προφανώς αυτό επέβαλλε και το δικό τους DNA!!!!! Υπήρχε η άποψη πως οι κοινωνικές παροχές ήταν απόρροια των μεγάλων πολέμων στην Ευρώπη. Οι πλουσιότεροι ένοιωθαν το ίδιο ανασφαλείς και ευάλωτοι με τους ασθενέστερους γι αυτό και "έχτισαν" μαζί τα προστατευτικά μαξιλαράκια της πρόνοιας. Κάποιοι υποστηρίζουν πως η για μεγάλο διάστημα ειρηνική περίοδος στην ήπειρο, οδήγησε σε καταστρατήγηση των κοινωνικών παροχών από τους ισχυρότερους. Εγώ συντάσσομαι με μια άλλη άποψη, ίσως και λόγω δουλειάς, αφού με τόσα ταξείδια ανά τον κόσμο, όλα μου φαίνονται μια γειτονιά. Οι οικονομίες των χωρών που αναπτύσσονται, πιέζουν και οι παραδοσιακές κοινωνίες της Ευρώπης, αλλά και εν μέρει Αμερικής είναι δύσκολο να αντέξουν στον ανταγωνισμό. Πως να είναι φθηνότερο το δικό σου προϊόν όταν το κόστος παραγωγής είναι μεγαλύτερο;; Αυτή η ανάγκη οδήγησε κατά την γνώμη μου στην προσπάθεια συνασπισμού της Ευρώπης και όχι η τρελή επιθυμία του λιμενεργάτη στο Μπρεμενχάβεν, να μου φάει το σπίτι στου Πλανητέρου!!!!
Φυσικά και είναι δύσκολη μια τέτοια συμμαχία και εκτός των αρχαιοτάτων εθνικιστικών διαφορών που ακόμα διακατέχει το μεγαλύτερο μέρος της ηπείρου, πάντα θα υπάρχει και ο κίνδυνος της προσπάθειας αρκετών να επωφεληθούν μέσω της διαφθοράς. Εδώ σε μια οικογένεια και είναι δύσκολο να συμφωνήσουν που θα στρώσουν την πετσέτα τους στην παραλία, φαντάσου σε έθνη με βαθειά ιστορικά ριζωμένες παραδόσεις...
Όσα ζούμε, πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν είναι βάσει κάποιου προδιαγεγραμμένου σχεδίου, αλλά λόγω της φυσικής ρευστότητας και εξελικτικής της ιστορίας. Πάντα υπήρχαν κίνδυνοι, αμέτρητες και συνεχείς οι καταστροφές.
Θα αναφέρω ένα ντοκιμαντέρ για την ζωή των αετών που είχα παλαιότερα δει. Στην ψηλότερη κορφή, στην άκρη του βράχου, έστεκε περήφανη μια αετοφωλιά με δυό μικρά αετόπουλα μέσα. Όμως δυστυχώς λόγω του περιορισμού των θηραμάτων (εξ αιτίας και της ανθρώπινης δραστηριότητας και επέκτασης) η μάνα τους αδυνατούσε να εξοικονομήσει την απαραίτητη και για τα δύο τροφή. Είδα με τα μάτια μου λοιπόν, την κάμερα να καταγράφει ένα συγκλονιστικό γεγονός. Το δυνατότερο από τα δύο μικρά, έσπρωχνε το πιο αδύναμο και η μάνα έκανε πως δεν έβλεπε, ρίχνοντας μόνο μερικές κλεφτές ματιές. Κάποια στιγμή το αδύναμο γκρεμίστηκε και τότε η μάνα πέταξε για να βρεί την λιγοστή τροφή, που ενώ δεν έφτανε για δύο και φυσικά θα πέθαιναν, τώρα επαρκούσε για την επιβίωση έστω του ενός. Φυσικοί νόμοι, σαν το μητρικό φίλτρο, σαν την αγάπη προς τον συνάνθρωπο και αυτοί. Είτε το κατανοούμε, είτε εθελοτυφλούμε, αυτοί είναι πάντοτε παρόντες και διέπουν όλα τα δημιουργήματα.
Το ένστικτο της αυτοσυντήρησης είναι το δυνατότερο και ακόμη και όταν κάποιοι θυσιάζονται, δεν το κάνουν για πλάκα, αλλά για να συνεισφέρουν στην ορμέμφυτη επιδίωξη της προόδου του είδους. Κάτι αντίστοιχο που ωθεί τους άτεκνους στο να δουλεύουν σκληρά για χάρη των ανεψιών.

Ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη από τους ειδικούς αν καταχράστηκα όρους, όμως νομίζω πως το σκεπτικό μου έγινε κατανοητό. Επίσης μόνο μια καλοπροαίρετη ματιά θα μπορούσε να καλύψει τα τεράστια κενά των ελαχίστων γραμμών. Φυσικά και όποιος θέλει μπορεί αντί άποψης, να κράξει, αλλά δεν με απασχολούν ούτε και έχω ανάγκη την επικρότηση των χουλιγκάνων.

yannis
27-05-2013, 21:40
ενα ξερω .,.,με εικασιες μπορεις να κανεις μυθοπλασιες.,.,.
αυτα σκεφτηκες αυτα εγραψες..,.,

και οπως λενε αρκετοι η δικαιολογια ειναι σαν την κ@λοτρυπιδα..,ολοι εχουν απο μια.,.,.

Ενώ εσύ κοκκινίζεις σαν το μπαρμπούνι και δεν κλάνεις δηλαδή?!?!?!?

η συγνωμη για μενα ειναι προνομιο.,.,για σενα μπορει να ειναι κατι αλλο.,.,.δικαιωμα σου.,.,


Τρεις ελιές και μια βαμμένη!!!!!

λοιπον.,.,. καληνυχτα:rolleyes:

Έτσι μπράβο, καληνύχτα...
Μια χαρά είσαι όταν κοιμάσαι, τι τα θες τα κουνήματα, αφού ζαλίζεσαι?!!??!

ilias vara
27-05-2013, 21:59
:sm3::sm3::sm3::sm3:

τωρα πεσ μασ και το αλλο με τον τοτο.,.,.,.,.,.,

yannis
27-05-2013, 22:06
:sm3::sm3::sm3::sm3:

τωρα πεσ μασ και το αλλο με τον τοτο.,.,.,.,.,.,


Δεν χρειάζεται νέε μου, πες μας εσύ τι ομάδα είσαι...

aeriko
27-05-2013, 22:26
Θα αναφέρω ένα ντοκιμαντέρ για την ζωή των αετών που είχα παλαιότερα δει. Στην ψηλότερη κορφή, στην άκρη του βράχου, έστεκε περήφανη μια αετοφωλιά με δυό μικρά αετόπουλα μέσα. Όμως δυστυχώς λόγω του περιορισμού των θηραμάτων (εξ αιτίας και της ανθρώπινης δραστηριότητας και επέκτασης) η μάνα τους αδυνατούσε να εξοικονομήσει την απαραίτητη και για τα δύο τροφή. Είδα με τα μάτια μου λοιπόν, την κάμερα να καταγράφει ένα συγκλονιστικό γεγονός. Το δυνατότερο από τα δύο μικρά, έσπρωχνε το πιο αδύναμο και η μάνα έκανε πως δεν έβλεπε, ρίχνοντας μόνο μερικές κλεφτές ματιές. Κάποια στιγμή το αδύναμο γκρεμίστηκε και τότε η μάνα πέταξε για να βρεί την λιγοστή τροφή, που ενώ δεν έφτανε για δύο και φυσικά θα πέθαιναν, τώρα επαρκούσε για την επιβίωση έστω του ενός. Φυσικοί νόμοι, σαν το μητρικό φίλτρο, σαν την αγάπη προς τον συνάνθρωπο και αυτοί. Είτε το κατανοούμε, είτε εθελοτυφλούμε, αυτοί είναι πάντοτε παρόντες και διέπουν όλα τα δημιουργήματα.
Γιάννη, θα μπορούσες να μου αναφέρεις κατευθείαν το παράδειγμα της φύσης και να τελειώναμε. Η διαφορά είναι ότι αυτό αναφέρεται σε καθαρά ζωικό ένστικτο, ενώ εμείς έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους.
Καταλαβαίνω, εμμέσως πλην σαφώς, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, ότι μια λύση θα ήταν "Ο Καιάδας", (όχι της Χ.Α.:)) με ότι αυτό σημαίνει για την εποχή που ζούμε, δηλαδή περιθωριοποίηση, καταστολή, εγκλισμός κλπ των ευαίσθητων ψυχικά ατόμων για να μην ενοχλούν. Μην ξεχνάμε όμως ότι ως άνθρωποι ξεχωρίζουμε από τα ζώα για την λογική, κρίση, συναίσθημα.

Carduelis
27-05-2013, 22:44
Σταματηστε επιτελους αυτο το πααραμυθι οτι η κριση φταιει για ολα ακομα και την αυξηση των αυτοκτονιων......
Η σκανδιναυια που εχει χιλιαδες καθε χρονο τι να πει δλδ? κι εκει οικονομικη κριση εχουν?

εμενα προσωπικα δεν με απασχολει, το εχω ξαναπει, οποιος δεν μπορει ας φυγει κι ας αφησει τους αλλους που μπορουν.


Σταματηστε να χρησιμοποιειτε ως μοχλο πειθους οποιοδηποτε στοιχειο δυναται να συνδεθει με την οικονομικη κριση για να δικαιολογησετε τις ιδεες σας για την ''πεινα κι εξαθλιωση'' που κατα την αξιωματικη αντιπολιτευση, και γενικα καθε αντιπολιτευση, δηθεν επικρατει στην Ελλαδα.


.......εμεις ομως μοιρολατρουμε διεκδικωντας πισω τα με πολιτικα ερεισματα δοσμενα οικονομικα προνομια.

Νομίζω Γιώργο οτι κανένας, από όσους ζουν στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια, δεν χρειάζεται μια οποιαδήποτε "μελέτη" για να του εξηγήσει αυτά που ζει!
Παρόλα αυτά μια και ζητάς "αποδειξεις" δες τι λέει και το Ευρωπαικό τμήμα του WHO το 2011: http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0008/134999/e94837.pdf
"Impact of economic crises on mental health"




Για την οικονομία της συζήτησης μεταφέρω τα πολύ βασικά:

Δεν νοείται υγεία δίχως την ψυχική υγεία (σελ 1)
Ο φτωχότερος είναι εκείνος που θα κτυπηθεί σκληρότερα από την οικονομική κρίση

Οι κοινωνικο-οικονομικές και περιβαλλοντικές συνθήκες επηρεάζουν την ψυχική υγεία

Το 2004 οι κάθε είδους "ψυχικά αδύναμοι" αποτελούσαν ούτε λίγο ούτε πολύ το 1/3 των νοσούντων στην Ευρώπη (σελ 2)

Στους παράγοντες που επιδεινώνουν την ψυχική υγεία των ατόμων μιας κοινωνίας περιλαμβάνονται (σελ 4): η στέρηση, η φτώχεια, η παροχή κακής παιδείας, τα μεγάλα χρέη, η εργασιακή ανασφάλεια, η ανεργία κλπ

Σελ 11: The average association observed in EU countries for a 1% rise in the unemployment rate is a 0.8% rise in the suicide rate.
Και βέβαια στα μέτρα που φαίνεται οτι αντιμετωπίζουν την επιδείνωση της ψυχικής υγείας προτείνονται μερικά από αυτά που φαίνεται να σε βγάζουν από τα ρούχα σου όπως: η ρύθμιση των χρεών (debt relief programmes), η ενίσχυση των οικογενειών (family support programmes) και η πρωτογενής φροντίδα των ατόμων υψηλού κινδύνου (primary care for the people at high risk of mental health problems).
Στο φινάλε και από καθαρά οικονομική και ωφελιμιστική σκοπιά να το δεις, άμα σαλτάρει τελείως η αγελάδα που αρμέγει το κάθε κράτος δεν υπάρχει ελπίδα να πάρει ούτε γρόσι από τα χρέη του.

Ο ποντοναύτης Γιάννης από πάνω (καλή του ώρα) με κάλυψε στα βασικά της ανθρωπολογίας και της εξελικτικής πίεσης του ανθρώπινου είδους κλπ. Όμως αν ξεχωρίσαμε σαν είδος από τα άλλα ζώα είναι γιατί αποφασίσαμε να χρησιμοποιήσουμε το ρημαδομυαλό όχι για να γίνουμε μόνο οι πιό νταήδες στην φύση και να φτιάξουμε αξιόπιστα γιαπωνέζικα, αλλά και για να δημιουργήσουμε πολιτισμό και τέχνες και θρησκείες και πνευματικές αξίες και τέλος πάντων να μην ρίχνουμε στον Καιάδα κάθε άτυχο που έτυχε να είναι ψυχικά άρρωστος ή διαφορετικός ή να μην μπορεί να εξοικονομήσει το φαί του σε μια "πολιτισμένη" κοινωνία που περνάει οικονομική κρίση.
Αν ταξινομεί κανείς τον εαυτό του με τα θηρία φίλε Γιώργο πάσο! μπορεί να κοιτάξει την πάρτη του και την επιβίωσή του και να αδιαφορήσει για τους άλλους. Αν όμως θεωρεί οτι είναι κομμάτι καλύτερος και δεν του αξίζει η "ζούγκλα" θα πρέπει να βρει τρόπο να βοηθήσει όπου και όπως μπορεί, ή τουλάχιστον να αντιληφθεί οτι υπάρχει "θέμα" και να μην κάνει τον αδέκαστο δικαστή Ντρέντ!

yannis
27-05-2013, 22:50
Ώπα, σιγά!!!!! Επ' ουδενί δεν μίλησα για καιάδα!!!!!!!!
Αυτό έλειπε!!!!!!!!!

Ο Παναγιώτης μίλησε για δύσκολη εποχή και που οδηγούνται οι αδύναμοι και εγώ είπα πως πάντα οι εποχές ήταν και είναι δύσκολες.
Το παράδειγμα με τον αετό δεν είναι για να δικαιολογήσει "εκλεκτούς" αλλά για να βεβαιώσει πως η φύση και η λογική μας αποτρέπει από την αυτοκτονία και ότι άλλο δεν το δικαιολογώ σαν φυσιολογικό.

yannis
27-05-2013, 22:53
Επίσης, η αναφορά στην Ευρώπη έγινε γιατί δεν πιστεύω πως ότι ζούμε, γίνεται στο βωμό του τρελού κέρδους.

frits
27-05-2013, 23:10
....ακριβως αυτο διαθετω, ανοικτο μυαλο και δεν ζω με συναισθηματισμους.




Το συναίσθημα και η λογική έγραψε ( ο Καζαντζάκης αν θυμάμαι καλά) είναι 2 μουλάρια που έχουμε μέσα μας δεμένα με ένα σκοινί και πρέπει να τραβούν το ίδιο δυνατά και τα δύο για να βρισκόμαστε σε ισορροπία, αν κάποιο αποδειχτεί δυνατότερο πάει η μπάλα Γιώργη.

Η επιμονή σου και η προσπάθεια σου να υποστηρίξεις ότι δεν έχουμε πραγματικά κρίση σε οδηγεί σε ακραίες απόψεις και επιχειρήματα, ο Γιώργος που εγώ ξέρω δεν έχει καμία σχέση με αυτά που γράφεις παραπάνω.

Πως να το πω, πράξεις και λόγια δεν ταιριάζουν...:o

yannis
27-05-2013, 23:18
Νότη μου θα συμφωνήσω μαζί σου στον διαχωρισμό από τα άλογα, όμως μέχρι εκεί.
Επίσης από την αρχή της κρίσης η προτροπή μου ήταν να συμπτυχθούμε σε πυρήνες οικογενειακούς ή άλλους πρόσφορους για να το ξεπεράσουμε με αλληλοβοήθεια (εμείς τουλάχιστον αυτό κάναμε). Την εποχή που οι περισσότεροι φώναζαν τζάμπα στο σύνταγμα και άκουγες ότι τρελή πατάτα κατέβαινε στο μυαλό του καθενός... όταν όλοι τα έβαζαν με "κάποιους άλλους" που τους τα έφαγαν και αυτοί θέλουν αυτά που δικαιούνται, εγώ μαζευόμουνα και αποστασιοποιούμουν από την συνήθη έως τότε "επαναστατική" μου στάση και προσπαθούσα να επιβιώσω. Όλοι στην οικογένειά μου ζορίστηκαν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο και επίσης οικογένειες πολύ κοντινές μου έχασαν πάρα πολλά και έφθασαν σε σημείο ένδειας. Με αξιοπρέπεια και υπομονή προσπαθούν να ξεπεράσουν τα δύσκολα, όμως κανένας ισορροπημένος δεν πήγε να αυτοκτονήσει. Και αν όπως λέτε κάποιοι συνάνθρωποι μας δεν άντεξαν την πίεση, σε αυτό φταίει τις περισσότερες φορές η λάθος αντίληψη που είχαν για την κοινωνία. Γιατί λοιπόν πρέπει να καταδικάσουμε τον φυσικό νόμο και όχι να αναθεωρήσουμε την αντίληψη που σχηματίσαμε για την ιδανική κοινωνία;

Carduelis
27-05-2013, 23:21
Αν εσενα σε ενδιαφερει ποθυ ο διπλανος σου εβαλε τελος στην ζωη του για τον Χ λογω εμενα με αφηνει παγερα αδιαφορο...........
Μην ξεχνας οτι οι σπαρτιατισσες πεταγαν τα αδυναμα ¨η αρρωστα παιδια τους στον Καιαδα.........
Ξεγραψε λοιπον κι αυτους απο την ελληνικη ιστορια γιατι ηταν απανθρωποι.

καλως ¨η κακως οι δυνατοι μενουν κι επιβιωνουν μαζι με τις οικογενειες τους......


Ώπα, σιγά!!!!! Επ' ουδενί δεν μίλησα για καιάδα!!!!!!!!
Αυτό έλειπε!!!!!!!!!

Ο Παναγιώτης μίλησε για δύσκολη εποχή και που οδηγούνται οι αδύναμοι και εγώ είπα πως πάντα οι εποχές ήταν και είναι δύσκολες.
Το παράδειγμα με τον αετό δεν είναι για να δικαιολογήσει "εκλεκτούς" αλλά για να βεβαιώσει πως η φύση και η λογική μας αποτρέπει από την αυτοκτονία και ότι άλλο δεν το δικαιολογώ σαν φυσιολογικό.

Kαλησπέρα Γιάννη!
Φίλε όσο και να σε κούναγε το παπόρι είμαι σίγουρος οτι δεν θάγραφες για Καιάδα! Ξέρω πολύ καλά πως γράφεις εσύ και πως γράφει ο Γιώργος. Απλά σε θέμα που γράφετε και οι δύο σας είναι σίγουρο οτι έχει ενδιαφέρον οπότε "βρήκα πόρτα ανοικτή" και μπήκα!:sm7:
Αντε και καλό μας βράδυ σε όλους!

yannis
27-05-2013, 23:35
Kαλησπέρα Γιάννη!
Φίλε όσο και να σε κούναγε το παπόρι είμαι σίγουρος οτι δεν θάγραφες για Καιάδα! Ξέρω πολύ καλά πως γράφεις εσύ και πως γράφει ο Γιώργος. Απλά σε θέμα που γράφετε και οι δύο σας είναι σίγουρο οτι έχει ενδιαφέρον οπότε "βρήκα πόρτα ανοικτή" και μπήκα!:sm7:
Αντε και καλό μας βράδυ σε όλους!


Χα, χα, :ye33:
Πάντως και ο Γιώργης, όπως του λέει και ο Σταύρος, μάλλον λόγω πρέσας το τράβηξε για έμφαση!!!
Άντε που και που να λέμε κάτι να θυμόμαστε πως είμαστε γύρω!!!!
Καλό βράδυ!!!!

Carduelis
27-05-2013, 23:46
Νότη μου θα συμφωνήσω μαζί σου στον διαχωρισμό από τα άλογα, όμως μέχρι εκεί.
Επίσης από την αρχή της κρίσης η προτροπή μου ήταν να συμπτυχθούμε σε πυρήνες οικογενειακούς ή άλλους πρόσφορους για να το ξεπεράσουμε με αλληλοβοήθεια (εμείς τουλάχιστον αυτό κάναμε)...

Γιατί λοιπόν πρέπει να καταδικάσουμε τον φυσικό νόμο και όχι να αναθεωρήσουμε την αντίληψη που σχηματίσαμε για την ιδανική κοινωνία;

Γιάννη συμφωνώ μαζί σου! Η κρίση που ζει η δική μας γενιά τα τελευταία χρόνια δεν είναι και η πρώτη στην πατρίδα μας. Ομως διαχρονικά κανένα άτομο, ομάδα, πολίτες κλπ δεν αντιμετώπισε αποτελεσματικά μια κρίση ατομικά. Αφού το κράτος στάθηκε ανίκανο, κακό, διεφθαρμένο ή οτι άλλο θες η επόμενη "γραμμή άμυνας" είναι για τον καθένα μας αναγκαστικά κάτι άλλο: η θρησκεία για κάποιους, οι φίλοι και η οικογένεια για τους τυχερούς που τους διαθέτουν κοκ. Οπως και να το κάνουμε δίχως κάποιου είδους κοινωνικό ιστό που "να νοιάζεται" είμαστε χαμένοι.

Διαφωνώ μαζί σου στα του φυσικού νόμου. Το άθλιο είδος μας προσπαθεί διαρκώς να αντισταθεί στους φυσικούς νόμους. Πετάει, ταξιδεύει με ταχύτητα ήχου, πάει εκεί που δεν το σπέρνουν και τα κάνει μπάχαλο κοκ.
Άμα δεν μας αρέσει αυτή η κοινωνία (που μόνο ιδανική δεν είναι) ας την αλλάξουμε με κάτι σχετικά καλύτερο αντί να ξαναγίνουμε ζούγκλα και να βγάλουμε τα ρόπαλα επειδή περνάμε κρίση..

yannis
28-05-2013, 00:08
Νότη μου θα συμφωνήσω μαζί σου στον διαχωρισμό από τα άλογα, όμως μέχρι εκεί.
Επίσης από την αρχή της κρίσης η προτροπή μου ήταν να συμπτυχθούμε σε πυρήνες οικογενειακούς ή άλλους πρόσφορους για να το ξεπεράσουμε με αλληλοβοήθεια (εμείς τουλάχιστον αυτό κάναμε). Την εποχή που οι περισσότεροι φώναζαν τζάμπα στο σύνταγμα και άκουγες ότι τρελή πατάτα κατέβαινε στο μυαλό του καθενός... όταν όλοι τα έβαζαν με "κάποιους άλλους" που τους τα έφαγαν και αυτοί θέλουν αυτά που δικαιούνται, εγώ μαζευόμουνα και αποστασιοποιούμουν από την συνήθη έως τότε "επαναστατική" μου στάση και προσπαθούσα να επιβιώσω. Όλοι στην οικογένειά μου ζορίστηκαν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο και επίσης οικογένειες πολύ κοντινές μου έχασαν πάρα πολλά και έφθασαν σε σημείο ένδειας. Με αξιοπρέπεια και υπομονή προσπαθούν να ξεπεράσουν τα δύσκολα, όμως κανένας ισορροπημένος δεν πήγε να αυτοκτονήσει. Και αν όπως λέτε κάποιοι συνάνθρωποι μας δεν άντεξαν την πίεση, σε αυτό φταίει τις περισσότερες φορές η λάθος αντίληψη που είχαν για την κοινωνία. Γιατί λοιπόν πρέπει να καταδικάσουμε τον φυσικό νόμο και όχι να αναθεωρήσουμε την αντίληψη που σχηματίσαμε για την ιδανική κοινωνία;

Η οποία παρεμπιπτόντως από ποιά πλούτη εκπορευόταν;;;
Σωστά λέει ο Νότης για το ποσοστό των πληγέντων στην Ευρώπη, όμως όπως είπα κι εγώ, που τα έβρισκε η Ευρώπη για να μπορεί να τα μοιράζει;;;
Αν λοιπόν πρώτα οι αδύναμοι την πλήρωσαν, γιατί είναι λανθασμένη η άποψη πως πάντα και πρώτοι την πληρώνουν οι αδύναμοι;;
Αν έτσι έγινε στο πιο πολιτισμένο μέρος του πλανήτη σε αντίθεση με την θεωρία, είναι ψέματα η πραγματικότητα που βιώνουμε ή λάθος η θεωρία;;;
Αναρωτήθηκα πιο πάνω για τον πολιτισμό και εξακολουθώ να αμφιβάλλω, κατά πόσον ο στόχος του πολιτισμού είναι η ειρηνική ευημερία...

Επίσης δεν χρειάζεται να αναφέρω οικονομικά μεγέθη και λεπτομέρειες σε σε ένα φόρουμ για μοτο. Μόνο να θυμίσω σε όσους το παραβλέπουν πως στην ναυτιλία έχουμε για 5η χρονιά κρίση. Κυρίως λόγω της στασιμότητας στην αγορά της Κίνας που όμως επηρεάζεται από την ύφεση στην Ευρωζώνη. Αυτό από την μια δείχνει πως ο αγώνας θα είναι σκληρός, αλλά από την άλλη δείχνει πως κανείς δεν θέλει την καταστροφή του αντιπάλου του. Μην ανησυχείτε λοιπόν, μάλλον θα τα καταφέρουμε σε πείσμα των καταστροφολόγων.
Αν μάλιστα, όπως παλιότερα προτρέπαμε τους φίλους να είναι προσεκτικότεροι στις "επαναστατικές" εκφράσεις, το έκανε στο σύνολό της η κοινωνία μας, ίσως τώρα να είχαμε πολύ λιγότερες αυτοκτονίες αφ' ενός και λιγότερα "τάγματα ηλιθίων" αφ' ετέρου!!!!

LakisGS
28-05-2013, 00:09
Παρακολουθώ αυτό το νήμα, όχι από κατινίστικη διάθεση για τις λογομαχίες σας, ούτε για να σας κρίνω σαν άτομα. Δεν πιστεύω πως είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος για να το κάνω αυτό... Απλά είδα κάτι άλλο μέσα από αυτές τις συζητήσεις, όσο και αν οξύνθηκαν τα πνεύματα κάποιες στιγμές...
Είδα ανθρώπους εδώ μέσα, σκεπτόμενους, με συγκροτημένο λόγο, άσχετα αν συμφωνώ ή διαφωνώ μαζί τους. Είδα ανθρώπους με πολλή συσωρρευμένη ενέργεια, που ήθελαν να τα πούνε δημόσια. Είδα ανθρώπους που έχουν να πουν κάτι, ανεξαρτήτως αν εγώ συμφωνώ ή διαφωνώ μαζί τους και που φυσικά έχουν κάθε δικαίωμα να το κάνουν. Τέτοιους ανθρώπους βλέπω πολλούς και έξω από το forum μας. Και σκέφτομαι τώρα εγώ... Τι ωραία που θα ήταν, όλη αυτή η ενέργεια, ενωμένη, να "έβγαινε " κάπως αλλιώς. Και όλη αυτή η σκέψη, να είχε σαν σκοπό να αλλάξουμε τα πράγματα, έστω λίγο, στην χώρα μας... :rolleyes:
Συγνώμη που μπήκα "σφήνα" στις συζητήσεις σας, αλλά ήθελα να τα πω... :o

yannis
28-05-2013, 00:22
Παρακολουθώ αυτό το νήμα, όχι από κατινίστικη διάθεση για τις λογομαχίες σας, ούτε για να σας κρίνω σαν άτομα. Δεν πιστεύω πως είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος για να το κάνω αυτό... Απλά είδα κάτι άλλο μέσα από αυτές τις συζητήσεις, όσο και αν οξύνθηκαν τα πνεύματα κάποιες στιγμές...
Είδα ανθρώπους εδώ μέσα, σκεπτόμενους, με συγκροτημένο λόγο, άσχετα αν συμφωνώ ή διαφωνώ μαζί τους. Είδα ανθρώπους με πολλή συσωρρευμένη ενέργεια, που ήθελαν να τα πούνε δημόσια. Είδα ανθρώπους που έχουν να πουν κάτι, ανεξαρτήτως αν εγώ συμφωνώ ή διαφωνώ μαζί τους και που φυσικά έχουν κάθε δικαίωμα να το κάνουν. Τέτοιους ανθρώπους βλέπω πολλούς και έξω από το forum μας. Και σκέφτομαι τώρα εγώ... Τι ωραία που θα ήταν, όλη αυτή η ενέργεια, ενωμένη, να "έβγαινε " κάπως αλλιώς. Και όλη αυτή η σκέψη, να είχε σαν σκοπό να αλλάξουμε τα πράγματα, έστω λίγο, στην χώρα μας... :rolleyes:
Συγνώμη που μπήκα "σφήνα" στις συζητήσεις σας, αλλά ήθελα να τα πω... :o



:sm7::sm7::sm7:

Αυτό λέγεται πολιτική!!!!!!
Να μας λες κατίνες και να νοιώθουμε ευτυχείς!!!!!!

Λοιπόν φίλε μου, επειδή και το φόρουμ είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας, πολύ σωστά βλέπεις κι εδώ ότι και παντού. Γιατί όμως ανησυχείς πως δεν κάνουν όλοι ότι μπορούν για να βελτιώσουν τη χώρα μας;;; Είναι δυνατόν κάποιος να έχει ολοκληρωμένη άποψη και να μην την εφαρμόζει;; Αν όπως σωστά είπες μπορεί και να διαφωνείς, ίσως εκεί να βρίσκεται το κουμπί... Άλλωστε είπαμε μια ομάδα παίζει σωστά όταν φέρνει αποτέλεσμα (όχι με κάθε τρόπο, μην αρχίσετε πάλι τα σπαρτιάτικα!!). Εκ του αποτελέσματος μπορείς να κρίνεις ποιός περπατάει σε σωστό δρόμο και ποιός στα τυφλά!!!!
Όπως και να 'χει οι παρέες εδώ είναι πολλές και κατά καιρούς ενδιαφέρουσες... :ye33:

LakisGS
28-05-2013, 00:31
:sm7::sm7::sm7:

Αυτό λέγεται πολιτική!!!!!!
Να μας λες κατίνες και να νοιώθουμε ευτυχείς!!!!!!

Λοιπόν φίλε μου, επειδή και το φόρουμ είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας, πολύ σωστά βλέπεις κι εδώ ότι και παντού. Γιατί όμως ανησυχείς πως δεν κάνουν όλοι ότι μπορούν για να βελτιώσουν τη χώρα μας;;; Είναι δυνατόν κάποιος να έχει ολοκληρωμένη άποψη και να μην την εφαρμόζει;; Αν όπως σωστά είπες μπορεί και να διαφωνείς, ίσως εκεί να βρίσκεται το κουμπί... Άλλωστε είπαμε μια ομάδα παίζει σωστά όταν φέρνει αποτέλεσμα (όχι με κάθε τρόπο, μην αρχίσετε πάλι τα σπαρτιάτικα!!). Εκ του αποτελέσματος μπορείς να κρίνεις ποιός περπατάει σε σωστό δρόμο και ποιός στα τυφλά!!!!
Όπως και να 'χει η παρέες εδώ είναι πολλές και κατά καιρούς ενδιαφέρουσες... :ye33:

Γιάννη, συγνώμη αν δεν το εξέφρασα σωστά. Δεν είπα εσάς κατίνες. Προς Θεού. Είπα ότι εγώ δεν είχα κατινίστικη διάθεση να σας παρακολουθώ μόνο και μόνο για να κάνω χαβαλέ με τον "καυγά". :o

yannis
28-05-2013, 00:45
Γιάννη, συγνώμη αν δεν το εξέφρασα σωστά. Δεν είπα εσάς κατίνες. Προς Θεού. Είπα ότι εγώ δεν είχα κατινίστικη διάθεση να σας παρακολουθώ μόνο και μόνο για να κάνω χαβαλέ με τον "καυγά". :o

Όχι βρε παιδί μου το κατάλαβα, αλλά λίγο πνεύμα για να αλαφραίνουμε ποτέ δεν έβλαψε!!!!!!;)
Αντιθέτως σε ευχαρίστησα εμμέσως για τα καλά σου λόγια.:):):)

LakisGS
28-05-2013, 00:55
Όχι βρε παιδί μου το κατάλαβα, αλλά λίγο πνεύμα για να αλαφραίνουμε ποτέ δεν έβλαψε!!!!!!;)
Αντιθέτως σε ευχαρίστησα εμμέσως για τα καλά σου λόγια.:):):)

Οκ φίλε, δεν το κατάλαβα ότι κατάλαβες... :p:)

GeorgeP
28-05-2013, 19:38
Παρακολουθώ αυτό το νήμα, όχι από κατινίστικη διάθεση για τις λογομαχίες σας, ούτε για να σας κρίνω σαν άτομα. Δεν πιστεύω πως είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος για να το κάνω αυτό... Απλά είδα κάτι άλλο μέσα από αυτές τις συζητήσεις, όσο και αν οξύνθηκαν τα πνεύματα κάποιες στιγμές...
Είδα ανθρώπους εδώ μέσα, σκεπτόμενους, με συγκροτημένο λόγο, άσχετα αν συμφωνώ ή διαφωνώ μαζί τους. Είδα ανθρώπους με πολλή συσωρρευμένη ενέργεια, που ήθελαν να τα πούνε δημόσια. Είδα ανθρώπους που έχουν να πουν κάτι, ανεξαρτήτως αν εγώ συμφωνώ ή διαφωνώ μαζί τους και που φυσικά έχουν κάθε δικαίωμα να το κάνουν. Τέτοιους ανθρώπους βλέπω πολλούς και έξω από το forum μας. Και σκέφτομαι τώρα εγώ... Τι ωραία που θα ήταν, όλη αυτή η ενέργεια, ενωμένη, να "έβγαινε " κάπως αλλιώς. Και όλη αυτή η σκέψη, να είχε σαν σκοπό να αλλάξουμε τα πράγματα, έστω λίγο, στην χώρα μας... :rolleyes:
Συγνώμη που μπήκα "σφήνα" στις συζητήσεις σας, αλλά ήθελα να τα πω... :o

θα ''πατησω'' πανω σε εσενα λακη για να πω οτι, τις τελευταιες 6 ημερες εγραψα 2800κμ γυρνωντας την Ελλαδα και τα διαφορα λιμανια της για λογαριασμο της Holland america Ltd η οποια ειναι κοματι της Carnival.....o yannis τις ξερει πολυ καλα.
Το ιδιο ταξιδι ειχα κανει και το 2007 οπου ειχα διαπιστωσει οτι για να παει Κρουαζιεροπλοιο στην Ιγουμενιτσα θελει πολλα μιλια δρομο να διανυσει το λιμανι για να γινει Κρουαζιεραδικο...το ιδιο σε Θεσσαλονικη, Βολο και αλλου.
Στο ταξιδι αυτο γνωρισα νεους ανθρωπους του λιμανιου οι οποιοι ειναι διορισμενοι απο το ΤΑΙΠΕΔ σημερα αλλα δουλευαν στο λιμανι σαν χαμηλοβαθμοι υπαλληλοι των οργανισμων Λιμενος απο το 2008 κι αναβαθμισμενοι σημερα......ανθρωποι νεοι, οχι πανω απο 35 χρονων, καποιοι απο αυτους ανεργοι πριν το 2008.
Αυτο που διαπιστωσα ηταν ''οραμα'', ''διαθεση'', πολλες ωρες εργασιας για 900-1500ε οι Προεδροι και αποτελεσματικοτητα.
Αποτελεσματηκοτητα διοτι αυτα τα 7 χρονια η Θεσσαλονικη (το λιμανι) εγινε αγνωριστο, ο Βολος τρεχει με 1000 και η Ηγουμενιτσα ανηκει σε αλλο κρατος.
Η παρουσιασεις που τυχαμε απο αυτους τους νεους ανθρωπους, η φιλοξενια και η ξεναγηση μαζι με το αποτελεσμα που ειδαμε μας αφησε αφωνους...........
Κι ολα αυτα απο νεους των 900ε μικτα(αντιπροεδρος ΟΛΘ υπαλληλος του ΤΑΙΠΕΔ, το ιδιο και Ηγουμενιτσα και Βολο) με οραμα.
Το αποτελεσμα ειναι οτι του χρονου τα λιμαναι αυτα θα φιλοξενουν τα μεγαλυτερα κρουαζιεροπλοια του κοσμου, η Ηγουμενιτσα δε θα εχει την τιμητικη της για πρωτη φορα στην ιστορια της ως λιμανι.......κι αυτο χαριν σε δυο ανθρωπους με μορφωση πανεπιστημιου και μαστερ σε οικονομικες επιστημες.......900 ο ενας 1500 ο αλλος....ΜΙΚΤΑ!
Ανεργοι ηταν (σε ολα τα λιμανια σχεδον) και προσπαθωντας βρηκαν τροπο και τρυπωσαν κι κανουν δουλεια, πολυυυυυυυυ δουλεια. Δεν τους πηρε απο κατω η κριση ουτε κλαψουρισαν σε καποιο φορουμ, απλα δουλεψαν πολυ. Ξερεις τι κοπο και τι δουλεια χρειαζεται π.χ. υπολογισμο κοστους/αποδοσης για κατι που ποτε δεν ειχε δουλεια κρουαζιερας? ξερεις τι κοπο και τι δημοσιες σχεσεις χρειαζεται να κανει κανεις για να φερει δουλεια στο λιμανι? κι ολα αυτα πρεπει να αποδειξεις οτι ΘΑ γινουν για να παρεις Τροικανικη, κυβερνητικη και ευρωπααικη εγκριση και να κτιστουν 2 επιπλεον τερμιναλς επιβατων συν μια προβλητα και τα οποια ξεκινησαν περυσι κι απο φετος μπορουν να λειτουργησουν κανονικα!!!!!

Καταλαβαινεις λοιπον οτι αν θελουμε να κανουμε κατι με την ενεργεια που μας κατεχει ουτε λεφτα πολλα χρειαζονται, ουτε αυτοκτονιες, ουτε απογοητευση. Το μονο που χρειαζεται ειναι οραμα και διαθεση πραγματοποιησης του.

Μην με ρωτησεις τι σχεση εχει αυτο με τις αυτοκτονιες και την αποψη μου για αυτες....θα χρειαζομουνα πολλα μετρα bandwith για να το εξηγησω, κανε ¨η καντε του συνειρμους και θα βρειτε τον λογο.

Γιαυτο και δεν μπορω να συνταχθω με την ανθρωπινη/συναισθηματικη πλευρα της αυτοκτονιας, γιαυτο και δεν μπορω "η δεν θελω να δεχθω οτι ενας ανθρωπος απο αδυναμια χαρακτηρος και για οποιοδηποτε λογο εβαλε τελος στην ζωη του..........για μενα το μονο πραγμα που εχει σημασια ειναι η προσφορα μου στην κοινωνια και το συνολο, αν αυτοκτονησω θα ειμαι ενα μειον και στα δυο και κανεις δεν θα με λυπηθει......περισσοτερο κακο θα κανω παρα καλο.

Υ.Γ. οσοι ηταν στην Βωβουσα το Σ/Κ και προσεξαν ενα μπλε Mitsubishi Lancer στην Βωβουσα "η στον πηγαιμο γιαυτην απο Φλαμπουραρι....ημουν εγω με τον αμερικανο.

GeorgeP
28-05-2013, 20:01
Που αφησα το θεμα και που το βρηκα...χαμος για αλλη μια φορα...

@ GeorgeP, μαμακια μου μπερδεψα την π...α με την βουρτσα...στο σχολιο μου στις 21-05...;)
θα μεινω στο
"Ενδεικτικό είναι ότι το 2011 κατέγραψε αύξηση κατά 26,52% σε σχέση με το προηγούμενο έτος με τον απόλυτο αριθμό να είναι ο υψηλότερος κατά τα τελευταία 50 χρόνια!" που για μενα...σημαινει οτι 26,52% περισσοτεροι "αδυναμοι" συνανθρωποι μας αυτοκτονησαν...γιατι αραγε...μηπως (σιγουρος ειμαι αλλα λεμε τωρα) οι συνθηκες οπως διαμορφωνονται "βοηθανε" την ολη κατασταση...???...

Αυτο μεταφρααζεται σε +100 ατομα απο τα 377 της προηγουμενης μετρησης, των ιδιων, που ηταν το 2010.
αλλα γιατι τα συνδεεις με την κριση? υπαρχει στην ερευνα καποιο στοιχειο που να το εξηγει?



το θεμα αυτοκτονιων ειναι κατι το οποιο ειναι πολυ λεπτο και δεν πιστευω οτι του αρμοζει μια αντιμετωπιση του τυπου οποιος αντεχει οι αλλοι να πανε να πεθανουν...
Αλλωστε για αυτο ο κοσμος εφυγε απο τις ζουγκλες και κατοικει σε κοινωνιες......
Ο κοσμος αρχισε να αυτοκτονει οταν εφυγε απο τις ζουγκλες κι εφτιαξε κοινωνιες......επιστημονικως τεκμηριωμενο. Ψαξε το.
επισης δεν ειπα ποτε οτι ''οποιος δεν αντεχει να παει να πεθανει'', ειπα οτι δεν λυπαμαι αυτον που αυτοκτονει διοτι ειναι προσωπικη του αποφαση η οποια, οπως ολες οι επι προσωπικου αποφασεις, πρεπει να γινει σεβαστη.


αλλα δεν μπορω να μην συνιπολογισω την απογοητευση που μπορει ενας αυτοχειρας να εχει νιωσει για να προβει σε κατι τετοιο ή τα αδιεξοδα τα οποια τον φερνουν σε αυτη την κατασταση...θα μου πεις αλλοι αντεχουν και δινουν μαχες (ισως και πιο σκληρες) καθε μερα...και παρολα αυτα δεν αυτοκτονουν.........

αυτο δεν λεω κι εγω? Η απογοητευση ειναι απογοητευση αλλα οχι και να αυτοκτονουμε και καποιοι αλλοι ζωντες να προσθετουν εκ του αυθαιρετου αλλη μιαν αυτοκτονια εξαιτιας της κρισης. Δεν λεω, θα υπαρχουν κι αυτες οι περιπτωσεις αλλα δεν ειναι δικαιολογια για λυπηση προς τους αυτοχειρες, εξαλλου ουτε οι ιδιοι επιθυμουν την λυπηση και το γραφουν σε ολα τα γραμαμτα που αφηνουν ως εξηγηση στους δικους τους.


το προβλημα ειναι οτι πλεον πολλα στην καθημερινοτητα φανταζουν αδιεξοδα...και αυτο ολο και περισσοτερο πιεζει τους "αδυνατους", εγω θα ελεγα τους περισσοτερο ευαισθητους ανθρωπους...

Γενικοτερα θα ελεγα οτι απο την στιγμη που μιλαμε για ανθρωπους οι χαρακτηρισμοι οφειλουν να ειναι πιο προσεκτικοι και ανθρωπινοι...

Καλημερα...

Δεν εβρισε κανεις κανεναν αυτοχειρα.........
Μεταξυ μας ομως τα καναμε μουσκεμα στους χαρακτηρισμους πραγμα που δεν χρειαζοταν.......
Θα μπορουσαμε να μιλαμε οπως τωρα αλλα, μολις γραψει ο υπογραφων κατι εστω ακραιο πεφτετε να τον φατε χαρακτηριζοντας τον με διαφορα. Δεν ψαχνετε να βρειτε τι εννοειι ο Γιωργος, πιανεστε απο μια φραση του κι ολα τα παραπανω απλα ειναι σαν να μην υπαρχουν. Δεν ξερω αν ειναι αυτο που λεει ο yannis οτι και καλα εχουν καποιοι προηγουμενα μαζι μου λογω πολιτικων αντιληψεων αλλα γενικα υπαρχει ενα θεμα......αντιμετωπισιμο ομως.

Καλησπερα........φευγω για την δεξιωση των Ποσειδωνιων.

gsmaniac
28-05-2013, 20:55
Ευτυχως που δεν καταλαβαν οι τυποι που ηταν στην βοβουσα, την παρουσια σου.........γιατι ηταν πολλοί και δυνατοι και θα ηταν αδυνατο να τους συγκρατησω.......:D
Μιλαμε θα ετρωγες πολλες κλωτσες. .....
Στα εχουν μαζεμενα.........:cool2:

lempoi
28-05-2013, 21:06
Ευτυχως που δεν καταλαβαν οι τυποι που ηταν στην βοβουσα, την παρουσια σου.........γιατι ηταν πολλοί και δυνατοι και θα ηταν αδυνατο να τους συγκρατησω.......:D
Μιλαμε θα ετρωγες πολλες κλωτσες. .....
Στα εχουν μαζεμενα.........:cool2:

Σιγα μην λερωναμε τις μποτες μας με γλιτσα.... η λασπουρια ειναι καλυτερη!!!

GeorgeP
29-05-2013, 09:03
Ευτυχως που δεν καταλαβαν οι τυποι που ηταν στην βοβουσα, την παρουσια σου.........γιατι ηταν πολλοί και δυνατοι και θα ηταν αδυνατο να τους συγκρατησω.......:D
Μιλαμε θα ετρωγες πολλες κλωτσες. .....
Στα εχουν μαζεμενα.........:cool2:

Σιγα μην λερωναμε τις μποτες μας με γλιτσα.... η λασπουρια ειναι καλυτερη!!!

χαιρομαι που εχω να κανω με υψηλου επιπεδου ανθρωπους...........ευγενεστατους και συζητησημους που σεβονται, ακουνε και κουβεντιαζουν τις αντιθετες αποψεις που εκφραζονται............
Λυπαμαι μονον, λιγο ομως, που πρακτικες γνωστου κομματος τις οποιες ολοι(?) καταδικαζουμε θα εφαρμοζοντο, αν με εβλεπαν, στην Βωβουσα.......δημοκρατικοτατο!!!!

Επισης και τελος, ζω σε ενα καθαρο και ομορφο περιβαλλον και δεν κυλιεμαι στην λασπη σαν αλλο τετραποδο που ειναι και το φυσικο του περιβαλλον.

gsmaniac
29-05-2013, 09:12
Η υπερβολη στα γραφομενα μου και παντα με χιουμορ..........ηθελε να σου δείξει το κλιμα και την αποψη που εχουν πολλοι φιλοι για τα γραφομενα σου
Δυστυχως......δεν σε γνωριζουν ολοι, οπως εγω απο κοντα

Μου θυμιζεις τους πολιτικους, που εχουν χασει την επαφη με τον κοσμο και ζουνε στην δικη τους γιαλα. ....
Καλο θα ηταν, να Ασχολείσαι και με θεματα μοτοσυκλετας, ταξιδιωτικων, τεχνικων, κλπ..........που ειναι και η ουσια του φορουμ

Να εχεις την ευκαιρια, να συναντηθεις με τοσα ατομα, στην αλλη ακρη της ελλαδας και σεμια τοσο σημαντικη συναντηση του φορουμ και να μην εμφανιστεις........
ΜΜαλλον εχεις χασει τον προσανατολισμο σου.......εδω μεσα και αυτο με λυπει ιδιαιτερα, μιας και γνωριζεις τα αισθήματα που τρεφω για εσενα

lempoi
29-05-2013, 09:47
χαιρομαι που εχω να κανω με υψηλου επιπεδου ανθρωπους...........ευγενεστατους και συζητησημους που σεβονται, ακουνε και κουβεντιαζουν τις αντιθετες αποψεις που εκφραζονται............
Λυπαμαι μονον, λιγο ομως, που πρακτικες γνωστου κομματος τις οποιες ολοι(?) καταδικαζουμε θα εφαρμοζοντο, αν με εβλεπαν, στην Βωβουσα.......δημοκρατικοτατο!!!!

Επισης και τελος, ζω σε ενα καθαρο και ομορφο περιβαλλον και δεν κυλιεμαι στην λασπη σαν αλλο τετραποδο που ειναι και το φυσικο του περιβαλλον.

χαχαχαχχα...τσιμπησες και απαντησες!! αυτο ηθελα!!

ζεις σ ενα καθαρο περιβαλον?? μαλιστα.. σ αυτο φανταζομαι δεν υπαρχουν οι ανθρωποι που αυτοκτονουν ητε λογο κρισης ητε λογο αδυναμιας, ανθρωποι που πεθαινουν απο ναρκωτικα που σκοτωνονται απο χαλια δρομους ,καιγονται δαση μολυνονται νερα και αερας, ανθρωποι που σκοτωνουν αλλους γιατι εχουν διαφορετικο χρωμα, εκατομυρια συνανθρωποι σου που ζουν πολυ κατω απ το οριο της φτωχιας,που τρωνε απο σκουπιδια που δεν εχουν χρηματα να παρουν τα φαρμακα τους... αυτα φανταζομαι δεν υπαρχου στο καθαρο περιβαλον σου??να το χαιρεσαι!!!

GeorgeP
29-05-2013, 09:54
Η υπερβολη στα γραφομενα μου και παντα με χιουμορ..........ηθελε να σου δείξει το κλιμα και την αποψη που εχουν πολλοι φιλοι για τα γραφομενα σου
Δυστυχως......δεν σε γνωριζουν ολοι, οπως εγω απο κοντα

Eδω με συγχωρεις.....σε παρεξηγησα. Σε συνεδεσα με τον αποκατω που εγραψε πανω στο δικο σου.


Μου θυμιζεις τους πολιτικους, που εχουν χασει την επαφη με τον κοσμο και ζουνε στην δικη τους γιαλα. ....
Οι πολιτικοι μια χαρα το πανε το θεμα ασχετα με την οικονομικη επiπτωση σε εμας TΩΡΑ. Στο 2ο φορουμ των Ποσειδωνιων για θεματα Κρουαζιερας στο οποιο παρευρισκομαι ως επισημος καλεσμενος η αυξηση σε εσοδα κι επιβατες ειναι αρκετα καλη απο χρονο σε χρονο δεδομενου της δυσπιστιας. αλλα υπαρχει αυξηση και μαλιστα αρκετη. Αυτο σημαινει θεσεις εργασιας, λιγες τωρα πολλες αργοτερα.
Απο περυσι μεχρι φετος η κρουαζιερα, αφιξεις πλοιων και διακινηση επιβατων, αυξηθηκε κατα 25% (http://www.skai.gr/news/greece/article/232184/olp-simadiki-auxisi-ton-touriston-home-porting-kai-transit-ston-olp/)......ενα +25% το οποιο ουδεις ανεφερε. Επισης οι πωλησεις αυτοκινητων αυξηθηκαν (http://www.skai.gr/news/auto/article/231577/auxisi-218-stis-poliseis-autokiniton-ton-aprilio-tou-2013/)κατα 21% απο περυσι οπου ειχαν πτωση 50%. Παλι ουδεις ανεφερε τιποτε.
Ειναι βλεπεις αυτα τα ευχαριστα +20 τοσα τοις εκατο που κανεις δεν αναφερει αλλα ολοι αναφερουν οτιδηποτε δυσαρεστο +20 τοσο τοις εκατο συνδεωντας το φυσικα ευθεως με την κριση.....κι ας μην εχει σχεση ¨η εχει ελαχιστη σχεση.

Επίσης να σου υπενθυμισω Κωστα οτι θεσεις υπαρχουν αλλα υπαλληλοι γιαυτες δεν υπαρχουν, και δεν μιλαμε για delivery. Δες το και μελετησε το, http://www.skai.gr/news/greece/article/233349/ereuna-ergodotes-theloun-na-kanoun-proslipseis-kai-den-vriskoun-katallilo-prosopiko-/ (http://www.skai.gr/news/greece/article/233349/ereuna-ergodotes-theloun-na-kanoun-proslipseis-kai-den-vriskoun-katallilo-prosopiko-/)



Καλο θα ηταν, να Ασχολείσαι και με θεματα μοτοσυκλετας, ταξιδιωτικων, τεχνικων, κλπ..........που ειναι και η ουσια του φορουμ.....

Δεν ασχολουμαι με αυτα, αν και τα παρακολουθω ανελλιπως, διοτι στα μεν τεχνικα υπαρχουν πολλα παιδια στο φορουμ τα οποια ειναι καλοι γνωστες κι απαντανε σωστα στα δε ταξιδιωτικα ακομα δεν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα αλλα ουτε και η δυνατοτητα χρονου να συμμετασχω, κι ετσι προκειμενου να στενοχωριεμαι και να πιεζω τον εαυτον μου προτιμω να προσπερναω.


Να εχεις την ευκαιρια, να συναντηθεις με τοσα ατομα, στην αλλη ακρη της ελλαδας και σεμια τοσο σημαντικη συναντηση του φορουμ και να μην εμφανιστεις........
ΜΜαλλον εχεις χασει τον προσανατολισμο σου.......εδω μεσα και αυτο με λυπει ιδιαιτερα, μιας και γνωριζεις τα αισθήματα που τρεφω για εσενα

Κωστα, ειμαι προσανατολισμενος μια χαρα......προσεχω την δουλεια μου σαν τα ματια μου και λαθη δεν κανω. Θα ηταν λαθος να εμφανιζομουν αφηνοντας μονον τον ανθρωπο της Carnival που συνοδευα δειχνωντας του λιμανια και περιοχες της Ελλαδας κι ο οποιος εχει σημερα συναντηση με τον Σαμαρα.......
Θα ηταν λαθος να τον αφηνα εστω και μια στιγμη μονο του, λεγοντας εστω ενα ''γεια'' σε εσας (που προφανως δεν θα ηταν μονο ενα ''γεια'') αφηνοντας μονον τον ανθρωπο ο οποιος δινει 1500 αφιξεις Κρουαζιεροπλοιων στην Ελλαδα, διακινει 2,8 εκατομυρια επιβατων στην Ελλαδα και προκειται του χρονου να κανει λιμανια οπως η Ηγουμενιτσα, Θεσσαλονικη, Βολο κ.α πλουσιοτερα κατα κατι δεκαδες αφιξεις πλοιων.
Στην Ηγουμενιτσα ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ το τονιζω αυτο.......αυτες οι αφιξεις, 2000 κοσμο η καθε μια, θα δωσουν δουλεια στον τοπικο πλυθυσμο αγαπητε Κωστα.
Εγω ετσι συνεισφερω στο καλο της χωρας μου και των ανθρωπων της κι οχι με κλαψουρισματα και λυπησες............και γιαυτο οσο κι αν το ηθελα δεν μπορουσα να κανω τιποτε αλλο παρα να γυρισω το βλεμα και να κοιταξω προς τις μοτοσυκλετες με λαχταρα και σκεψη για το ποτε θα ερθει η στιγμη να συμμετασχω κι εγω σε μια τετοια εκδρομη. Εχουν περασει και χρονια απο την τελευταια με το φορουμ στην Μανη αλλωστε.

asotosios
29-05-2013, 09:54
πρεπει να σεβομαστε και να καλοσοριζουμε αντιθετες αποψεις σε μια κουβεντα...αυτο ειναι και το νοημα ενος επικοδομιτικου διαλογου αλλωστε...
Αυτο ειναι και το ενδιαφερον σε εναν διαλογο...
αν τις αποψεις μας δεν τις εκφραζουμε και δεν τις αναλυουμε τοτε πολυ απλα χανετε η ουσια της επικοδομιτικης αντιπαραθεσης...
Μεσα απο τον πολιτισμενο διαλογο ο ανθρωπος μαθαινει, διαφοροποιει ή ακομα και ισχυροποιει την αποψη του...στο κατω κατω δεν τα ξερουμε και ολα...και δεν εχουμε και παντα δικιο (αν και ο Γιωργος που και που το ξεχναει αυτο...:p)

Σιγουρα πολλες φορες τα γραφομενα σε ενα φορουμ ειναι ευκολο να παρεξηγηθουν...θα βοηθουσε πολυ οι συμμετεχοντες στην εκαστωτε συζητηση να γνωριζονται και προσωπικα ουτως ωστε οι παρεξηγησεις το δυνατον να περιοριζονται αλλα αυτο δεν ειναι παντα δυνατον...

Κατι που εφαρμοζω προσωπικα ειναι να θεωρω εκ του προοιμίου οτι ο συνομιλιτης μου εχει καλη προθεση...;)

Καλημερα...

ΥΓ. 2 GeorgeP τελικα τα καναπεδακια στην δεξιωση αξιζαν ή μπα...:D

GeorgeP
29-05-2013, 09:56
χαχαχαχχα...τσιμπησες και απαντησες!! αυτο ηθελα!!

ζεις σ ενα καθαρο περιβαλον?? μαλιστα.. σ αυτο φανταζομαι δεν υπαρχουν οι ανθρωποι που αυτοκτονουν ητε λογο κρισης ητε λογο αδυναμιας, ανθρωποι που πεθαινουν απο ναρκωτικα που σκοτωνονται απο χαλια δρομους ,καιγονται δαση μολυνονται νερα και αερας, ανθρωποι που σκοτωνουν αλλους γιατι εχουν διαφορετικο χρωμα, εκατομυρια συνανθρωποι σου που ζουν πολυ κατω απ το οριο της φτωχιας,που τρωνε απο σκουπιδια που δεν εχουν χρηματα να παρουν τα φαρμακα τους... αυτα φανταζομαι δεν υπαρχου στο καθαρο περιβαλον σου??να το χαιρεσαι!!!

το χαιρομαι δεοντως και κανω κατι γιαυτο οπως θα διαβασεις στο αμεσως πιο πανω μηνυμα μου, εσυ τι κανεις? με το να γκρινιαζεις απλα το επιδυνωνεις.......................καλημερα.

GeorgeP
29-05-2013, 09:58
...............................................
ΥΓ. 2 GeorgeP τελικα τα καναπεδακια στην δεξιωση αξιζαν ή μπα...:D

αυτα που αξιζαν ηταν κατι ''καναπεδακια'' που καθοντουσαν σε κατι καναπεδες.........;)

lempoi
29-05-2013, 10:14
το χαιρομαι δεοντως και κανω κατι γιαυτο οπως θα διαβασεις στο αμεσως πιο πανω μηνυμα μου, εσυ τι κανεις? με το να γκρινιαζεις απλα το επιδυνωνεις.......................καλημερα.

αυτα που γραφεις οτι κανεις, δημιουργουν ολα αυτα που σου εγραψα πιο πανω... φυσικα και δεν το καταλαβαινεις γιατι το μονο που σε ενδιαφερει ειναι πως θα βγαλεις περισσοτερα κερδη εσυ και η εταιρια σου!! το τι κανω εγω δεν ενδιαφερει και πολλους και δεν θα το αναλυσω μεσα σ ενα φορουμ που αλλος ειναι ο λογος της υπαρξης του. αυτα.....καλη σου μερα!!!

commander
29-05-2013, 10:14
αυτα που αξιζαν ηταν κατι ''καναπεδακια'' που καθοντουσαν σε κατι καναπεδες.........;)

θα σε βαλει η ψηλη κατω και θα δεις τον "καναπε" απο την κατω του πλευρα............:D

asotosios
29-05-2013, 10:17
αυτα που αξιζαν ηταν κατι ''καναπεδακια'' που καθοντουσαν σε κατι καναπεδες.........;)

θα σε βαλει η ψηλη κατω και θα δεις τον "καναπε" απο την κατω του πλευρα............:D

Αυτα τα καναπεδακια μονο προβληματα φερνουν...:D:D

GeorgeP
29-05-2013, 10:30
αυτα που γραφεις οτι κανεις, δημιουργουν ολα αυτα που σου εγραψα πιο πανω... φυσικα και δεν το καταλαβαινεις γιατι το μονο που σε ενδιαφερει ειναι πως θα βγαλεις περισσοτερα κερδη εσυ και η εταιρια σου!! το τι κανω εγω δεν ενδιαφερει και πολλους και δεν θα το αναλυσω μεσα σ ενα φορουμ που αλλος ειναι ο λογος της υπαρξης του. αυτα.....καλη σου μερα!!!

Ζητω το δικιο του εργατη, το μονο δικιο στον πλανητη.......ζητω η Σ. Ενωση (που δεν υπαρχει) ζητω το ΚΚΕ (μ-λ) και αλλες αριστερες παραταξεις.
............αυτα, καληνυκτα και καλα μεσανυκτα........

GeorgeP
29-05-2013, 10:32
θα σε βαλει η ψηλη κατω και θα δεις τον "καναπε" απο την κατω του πλευρα............:D




Δεν αγγιξα με τα χερια.......μονον με τα ματια!!!!!!:D

Αυτα τα καναπεδακια μονο προβληματα φερνουν...:D:D

Για δυο-τρεις ωριτσες καλα ειναι.........
Αλλα ΔΕΝ αγγιξα, ματιες μονον εριχνα.:D:cool:

gsmaniac
29-05-2013, 11:43
Ζητω το δικιο του εργατη, το μονο δικιο στον πλανητη.......ζητω η Σ. Ενωση (που δεν υπαρχει) ζητω το ΚΚΕ (μ-λ) και αλλες αριστερες παραταξεις.
............αυτα, καληνυκτα και καλα μεσανυκτα........

Θα σου γραψω κατι τελευταιο και θα σας αφησω στα μιζερα θεματα..........
Αφου την βρισκεται, να τσακώνεστε και να τσαλακωνετε ο ενας τον αλλο......:cool:

Σταματα να κρίνεις τους ανθρωπους απο τα πολιτικα τους πιστεύω, γιατι η δικη σου διαδρομη, δεν το επιτρέπει. .....σαν πρωην οργανωμενος τκυ ΠΑΣΟΚ

ο Παναγιωτης (lempoi).......ειναι ενας μοτοσυκλετιστης, που βαζει στην ακρη τα προβληματα του και προσπαθει να ειναι σε ολες τις μοτοσυναντησεις του φορουμ
Η προσφορα του ειναι πολυ μεγαλη στην παρεα μας και μακαρι να του μοιασουν πολλοι, που αναλωνονται σε αναλύσεις σε ολα και για όλα. ...
Γεμισαμε παντογνωστες μεσω ιντερνετ
Καληνυχτα και ονειρα γλυκα......συντροφε Γιωργο:cool2:

aeriko
29-05-2013, 11:58
Θα σου γραψω κατι τελευταιο και θα σας αφησω στα μιζερα θεματα..........
Αφου την βρισκεται, να τσακώνεστε και να τσαλακωνετε ο ενας τον αλλο......:cool:

Σταματα να κρίνεις τους ανθρωπους απο τα πολιτικα τους πιστεύω, γιατι η δικη σου διαδρομη, δεν το επιτρέπει. .....σαν πρωην οργανωμενος τκυ ΠΑΣΟΚ

ο Παναγιωτης (lempoi).......ειναι ενας μοτοσυκλετιστης, που βαζει στην ακρη τα προβληματα του και προσπαθει να ειναι σε ολες τις μοτοσυναντησεις του φορουμ
Η προσφορα του ειναι πολυ μεγαλη στην παρεα μας και μακαρι να του μοιασουν πολλοι, που αναλωνονται σε αναλύσεις σε ολα και για όλα. ...
Γεμισαμε παντογνωστες μεσω ιντερνετ
Καληνυχτα και ονειρα γλυκα......συντροφε Γιωργο:cool2:

Κώστα θα διαφωνήσω, το θέμα δεν ήταν καθόλου μίζερο. Μιζέριασε καθ' οδόν με απόλυτες απόψεις που εκτοξεύτηκαν. Εγινε μια προσπάθεια να μαζευτούν, αλλά το κακό είχε γίνει. Τέλος πάντων με την συμμετοχή σοφοτέρων και γεροντοτέρων μελών η παρτίδα σώθηκε.
Ανάπτυξη παρόμοιων κοινωνικών θεμάτων σε μοτοσυκλετιστικό φόρουμ νομίζω ότι αποτελεί πρωτοτυπία στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό.

frits
29-05-2013, 12:08
Κώστα θα διαφωνήσω, το θέμα δεν ήταν καθόλου μίζερο. Μιζέριασε καθ' οδόν με απόλυτες απόψεις που εκτοξεύτηκαν. Εγινε μια προσπάθεια να μαζευτούν, αλλά το κακό είχε γίνει. Τέλος πάντων με την συμμετοχή σοφοτέρων και γεροντοτέρων μελών η παρτίδα σώθηκε.
Ανάπτυξη παρόμοιων κοινωνικών θεμάτων σε μοτοσυκλετιστικό φόρουμ νομίζω ότι αποτελεί πρωτοτυπία στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό.

Θα συμφωνήσω με τον Πάνο, κείμενα σαν του PeterV, (http://www.gsforum.gr/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-54/%CE%A1%CE%B5%CE%BA%CF%8C%CF%81-50%CE%B5%CF%84%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%B5%CF%82-40843/index5.html#post900884)αποτελούν σημεία αναφοράς για το φόρουμ, αυτά πρέπει να κρατάμε και τα υπόλοιπα στον ..... καιάδα.:D

Ακιs
29-05-2013, 13:02
Καλο θα ηταν, να Ασχολείσαι και με θεματα μοτοσυκλετας, ταξιδιωτικων, τεχνικων, κλπ..........που ειναι και η ουσια του φορουμ








Δεν ασχολουμαι με αυτα, αν και τα παρακολουθω ανελλιπως, διοτι στα μεν τεχνικα υπαρχουν πολλα παιδια στο φορουμ τα οποια ειναι καλοι γνωστες κι απαντανε σωστα στα δε ταξιδιωτικα ακομα δεν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα αλλα ουτε και η δυνατοτητα χρονου να συμμετασχω, κι ετσι προκειμενου να στενοχωριεμαι και να πιεζω τον εαυτον μου προτιμω να προσπερναω.

Kαλα στα λεει ο maniac ρε συ Γιωργο......
Τεχνικες γνωσεις εχεις και μπορεις να προσφερεις,ασχετα αν υπαρχουν πολλα παιδια που κατεχουν και αυτοι το αντικειμενο.Στα τεχνικα θεματα η πολλες αποψεις και πληροφοριες δεν ειναι κακο.
Τα χιλιομετρα σου επισης τα εχεις κανει και μπορεις μοιραστεις εμπειριες για διαφορους προορισμους,ειτε εντος ειτε εκτος Ελλαδας.
Μην αναλωνεσαι σε τετοια θεματα...δεν αξιζει,αποψη μου.;)

gsmaniac
29-05-2013, 13:24
Κώστα θα διαφωνήσω, το θέμα δεν ήταν καθόλου μίζερο. Μιζέριασε καθ' οδόν με απόλυτες απόψεις που εκτοξεύτηκαν. Εγινε μια προσπάθεια να μαζευτούν, αλλά το κακό είχε γίνει. Τέλος πάντων με την συμμετοχή σοφοτέρων και γεροντοτέρων μελών η παρτίδα σώθηκε.
Ανάπτυξη παρόμοιων κοινωνικών θεμάτων σε μοτοσυκλετιστικό φόρουμ νομίζω ότι αποτελεί πρωτοτυπία στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό.

Θα συμφωνήσω με τον Πάνο, κείμενα σαν του PeterV, (http://www.gsforum.gr/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-54/%CE%A1%CE%B5%CE%BA%CF%8C%CF%81-50%CE%B5%CF%84%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%B5%CF%82-40843/index5.html#post900884)αποτελούν σημεία αναφοράς για το φόρουμ, αυτά πρέπει να κρατάμε και τα υπόλοιπα στον ..... καιάδα.:D

Κατα την ταπεινη μου αποψη και την μικρη μου εμπειρία. .......καμμια τετοιου περιεχομενου συζητηση, εδω και 4 χρονια σε αυτο το φορουμ, δεν ειχε καταληξη ανταξια των μελων του
Κοκορομαχιες και προσπαθεια επιβολης ακραιων αποψεων..........με αποτελεσμα τα περισσοτερα νεα μελη και ιδιως τα μελη που τους ενδιαφερουν οι μοτοσυκλετες, τα ταξιδια, κλπ......νς ξενερωνουν

Διώχνουμε τους νεους........:cool:

tsompanis
29-05-2013, 14:30
Σιγα μην λερωναμε τις μποτες μας με γλιτσα.... η λασπουρια ειναι καλυτερη!!!



Ένα ευγενέστατο ποστ...πλημμυρισμένο απο θετική ενέργεια...Εύγε!!

tsompanis
29-05-2013, 14:33
ο Παναγιωτης (lempoi).......ειναι ενας μοτοσυκλετιστης, που βαζει στην ακρη τα προβληματα του και προσπαθει να ειναι σε ολες τις μοτοσυναντησεις του φορουμ
Η προσφορα του ειναι πολυ μεγαλη στην παρεα μας και μακαρι να του μοιασουν πολλοι,


Ο.Κ τότε πάσο! το παίρνω πίσω.

Δώστε του και ένα φωτόσπαθο Τζεντάι......

gsmaniac
29-05-2013, 14:48
Ο.Κ τότε πάσο! το παίρνω πίσω.

Δώστε του και ένα φωτόσπαθο Τζεντάι......

:sm7::sm7:
Ας μιλησουμε για star war...........:D
Που τους θυμηθηκες τους Τζενται??????

lempoi
29-05-2013, 15:05
Ο.Κ τότε πάσο! το παίρνω πίσω.

Δώστε του και ένα φωτόσπαθο Τζεντάι......

τσοπανη δεν ασχολεισαι με τιποτα αλλο...ο γιωργοσ δεν χρειαζεται δικηγορο..

frits
29-05-2013, 16:35
Κατα την ταπεινη μου αποψη και την μικρη μου εμπειρία. .......καμμια τετοιου περιεχομενου συζητηση, εδω και 4 χρονια σε αυτο το φορουμ, δεν ειχε καταληξη ανταξια των μελων του
Κοκορομαχιες και προσπαθεια επιβολης ακραιων αποψεων..........με αποτελεσμα τα περισσοτερα νεα μελη και ιδιως τα μελη που τους ενδιαφερουν οι μοτοσυκλετες, τα ταξιδια, κλπ......νς ξενερωνουν

Διώχνουμε τους νεους........:cool:


Kαταρχήν να συμφωνήσω 100% με αυτά που έγραψες στον GeorgeP σε ότι αφορά τον τρόπο συμμετοχής του στο φόρουμ.:)

Σε ότι αφορά την θεμετολογία όμως θα διαφωνήσω, εντάξει είμαστε μοτοσυκλετιστικό φόρουμ, αυτό όμως δεν μπορεί μας βάζει σε μία γυάλα και να μας αποστειρώνει από το τι συμβαίνει γύρω μας.

Το πρόβλημα δεν είναι τα θέματα, αλλά οι άνθρωποι και το γεγονός ότι μερικοί από εμάς δεν μπορούν να αυτολογοκριθούν.

Δεν υπάρχουν δηλαδή προσβολές σε θέματα μηχανολογικά ; να θυμίσω την κουβέντα για τα μέταλα, τις μοντιφιές και την κριτική τους από άλλα μέλη,
παλαιότερα το θέμα με τα ραντάρ, δεν υπήρχαν και εκεί προσβολές και εκατέρωθεν σκληρά λόγια ;.

Εδώ έχουμε πλακωθεί σε θέμα που αφορούσε βασανισμό σκύλου αλλά και δωρεά οργάνων...:cr13:

Και μένα δεν μου αρέσουν πολλά θέματα, είτε τα βρίσκω αδιάφορα, είτε ακόμα και ενοχλητικά, αλλά πίσω από αυτά υπάρχει ένα συμφορουμίτης που αποφάσισε να το ανεβάσει και πρέπει αυτό να γίνει σεβαστό.

Στο κάτω-κάτω εμείς οι ίδιοι είμαστε αυτοί που κρατάμε ένα θέμα στην επιφάνεια με την συμμετοχή μας ή το "θάβουμε" με την μη συμμετοχή μας.

Και ποιός και με τι κριτήρια θα αποφασίζει ποιά θέματα θα "κόβονται" και ποιά όχι, καταλαβαίνεις τι έχει να γίνει ;:u60:

ή θα παίζουμε με τις λέξεις...

Π.Χ αν ο τίτλος του παρόντος thread ήταν :

" Αυτοκτόνησε δυστυχής κάτοχος GS που διαγνώσθηκε με βλάβη στο ABS"

θα είμασταν ΟΚ ; (θα με κυνηγάει ο Πέτρος ότι βάζω ιδέες σε μερικούς :D)

Πιστεύω ότι ένα από τους λόγους της μέχρι τώρα επιτυχίας του φόρουμ είναι ο πλουραλισμός της θεματολογίας του αλλά και η συμμετοχή των μελών του σε αυτή.

Η λογική του "πονάει το δόντι, κόβουμε το κεφάλι" δεν με βρίσκει σύμφωνο.

Aν δεν συμφωνείς να πας στον εισαγγελέα...:p

ilias vara
29-05-2013, 18:13
Kαταρχήν να συμφωνήσω 100% με αυτά που έγραψες στον GeorgeP σε ότι αφορά τον τρόπο συμμετοχής του στο φόρουμ.:)

Σε ότι αφορά την θεμετολογία όμως θα διαφωνήσω, εντάξει είμαστε μοτοσυκλετιστικό φόρουμ, αυτό όμως δεν μπορεί μας βάζει σε μία γυάλα και να μας αποστειρώνει από το τι συμβαίνει γύρω μας.

Το πρόβλημα δεν είναι τα θέματα, αλλά οι άνθρωποι και το γεγονός ότι μερικοί από εμάς δεν μπορούν να αυτολογοκριθούν.

Δεν υπάρχουν δηλαδή προσβολές σε θέματα μηχανολογικά ; να θυμίσω την κουβέντα για τα μέταλα, τις μοντιφιές και την κριτική τους από άλλα μέλη,
παλαιότερα το θέμα με τα ραντάρ, δεν υπήρχαν και εκεί προσβολές και εκατέρωθεν σκληρά λόγια ;.

Εδώ έχουμε πλακωθεί σε θέμα που αφορούσε βασανισμό σκύλου αλλά και δωρεά οργάνων...:cr13:

Και μένα δεν μου αρέσουν πολλά θέματα, είτε τα βρίσκω αδιάφορα, είτε ακόμα και ενοχλητικά, αλλά πίσω από αυτά υπάρχει ένα συμφορουμίτης που αποφάσισε να το ανεβάσει και πρέπει αυτό να γίνει σεβαστό.

Στο κάτω-κάτω εμείς οι ίδιοι είμαστε αυτοί που κρατάμε ένα θέμα στην επιφάνεια με την συμμετοχή μας ή το "θάβουμε" με την μη συμμετοχή μας.

Και ποιός και με τι κριτήρια θα αποφασίζει ποιά θέματα θα "κόβονται" και ποιά όχι, καταλαβαίνεις τι έχει να γίνει ;:u60:

ή θα παίζουμε με τις λέξεις...

Π.Χ αν ο τίτλος του παρόντος thread ήταν :

" Αυτοκτόνησε δυστυχής κάτοχος GS που διαγνώσθηκε με βλάβη στο ABS"

θα είμασταν ΟΚ ; (θα με κυνηγάει ο Πέτρος ότι βάζω ιδέες σε μερικούς :D)

Πιστεύω ότι ένα από τους λόγους της μέχρι τώρα επιτυχίας του φόρουμ είναι ο πλουραλισμός της θεματολογίας του αλλά και η συμμετοχή των μελών του σε αυτή.

Η λογική του "πονάει το δόντι, κόβουμε το κεφάλι" δεν με βρίσκει σύμφωνο.

Aν δεν συμφωνείς να πας στον εισαγγελέα...:p
Mην βαζεις ιδεες.,.,.,,,.,.,.,:cool::cool::cool:

gsmaniac
29-05-2013, 19:01
Kαταρχήν να συμφωνήσω 100% με αυτά που έγραψες στον GeorgeP σε ότι αφορά τον τρόπο συμμετοχής του στο φόρουμ.:)

Σε ότι αφορά την θεμετολογία όμως θα διαφωνήσω, εντάξει είμαστε μοτοσυκλετιστικό φόρουμ, αυτό όμως δεν μπορεί μας βάζει σε μία γυάλα και να μας αποστειρώνει από το τι συμβαίνει γύρω μας.

Το πρόβλημα δεν είναι τα θέματα, αλλά οι άνθρωποι και το γεγονός ότι μερικοί από εμάς δεν μπορούν να αυτολογοκριθούν.

Δεν υπάρχουν δηλαδή προσβολές σε θέματα μηχανολογικά ; να θυμίσω την κουβέντα για τα μέταλα, τις μοντιφιές και την κριτική τους από άλλα μέλη,
παλαιότερα το θέμα με τα ραντάρ, δεν υπήρχαν και εκεί προσβολές και εκατέρωθεν σκληρά λόγια ;.




...........................

Πιστεύω ότι ένα από τους λόγους της μέχρι τώρα επιτυχίας του φόρουμ είναι ο πλουραλισμός της θεματολογίας του αλλά και η συμμετοχή των μελών του σε αυτή.

...................................

Aν δεν συμφωνείς να πας στον εισαγγελέα...:p
αλλο να "πλακωνεσαι" για την ESA και αλλο να σου λενε, οτι δεν εκανες τιποτα για τον ανθρωπο σου και αυτοκτονησε
ο θανατος σου, η ζωη μου......
καιαδα κλπ....ομορφες κολυμπηθρες

στα "λεπτα θεματα", θα επρεπε να ειμαστε πιο προσεκτικοι
υπαρχουν φιλοι στην παρεα μας, που εχουν βιωσει τετοιες καταστασεις
αν εξαιρεσουμε το ποστ του peterv, που ειναι ειδικος και φυσικα καποιων φιλων που εκτεθηκαν με προσωπικες τους ασχημες εμπειριες, οι υπολοιποι θα επρεπε να ειμαστε πιο προσεκτικοι στους χαρακτηρισμους

πλουραρισμο θεματων εχουμε στο φορουμ, αλλα σε αυτα συμμετεχουν οι ιδιοι και οι ιδιοι..........με ενταση, προσβολες, κλπ
αυτο δεν το θεωρω επιτυχια.......
η επιτυχια του φορουμ, ειναι οι πολλες παρεες σε ολα τα μηκη της ελλαδας......οι οποιες εχουν καταφερει να ενωνουν και οχι να χωριζουν ανθρωπους


κατα την ταπεινη μου αποψη......:o
παω να ρωτησω και τον εισαγγελεα........:cool2:

GeorgeP
29-05-2013, 19:03
.........................................................
Σταματα να κρίνεις τους ανθρωπους απο τα πολιτικα τους πιστεύω, γιατι η δικη σου διαδρομη, δεν το επιτρέπει. .....σαν πρωην οργανωμενος τκυ ΠΑΣΟΚ

κάποτε ομως ανοιξα τα ματια και ειδα........πραγμα που καποιοι τα κρατανε ακομα κλειστα με αλλο χρωμα ομως, πιο βολικο για την τσεπη τους αλλα και πιο ψευτικο απο το παλε ποτε ΠΑΣΟΚ.


ο Παναγιωτης (lempoi).......ειναι ενας μοτοσυκλετιστης, που βαζει στην ακρη τα προβληματα του και προσπαθει να ειναι σε ολες τις μοτοσυναντησεις του φορουμ
Η προσφορα του ειναι πολυ μεγαλη στην παρεα μας και μακαρι να του μοιασουν πολλοι, που αναλωνονται σε αναλύσεις σε ολα και για όλα. ...
Γεμισαμε παντογνωστες μεσω ιντερνετ
Καληνυχτα και ονειρα γλυκα......συντροφε Γιωργο:cool2:

αγαπητε συντροφε Κωστα,

ο Παναγιωτης καλα κανει, εγω δεν μπορω ομως. Οταν ειμουν ανεργος σκεπτομουν τα 4ε του καφε κιας μην επρεπε αφου λεφτα ειχα, αλλα δεν ηξερα τι θα μου ξημερωσει πιο κατω κι ετσι φυλαγομουνα.
Μετά εγινα ταριφας, οταν δουλευεις οδηγωντας 07¨00-22¨00 τοτε αν εχεις διαθεση για μοτοσυναντησεις εισαι ηρωας. Οταν εσεις πηγαινατε τις βολτες σας εγω εβλεπα την οικογενεια μου την μονη ελευθερη μερα της εβδομαδας...την Κυριακη.

Συντροφε και φιλε Κωστα, ο Παναγιωτης εχει την προσφορα του στις μοτοσυναντησεις σας αλλα κι εγω εχω την δικη μου, οποια κι αν ειναι αυτη. δεν ειναι μονον στα πολιτικα θεματα αλλα και στα μηχανολογικα και αλλου.
Επισης, προτιμω συντροφε και Φιλε Κωστα, αντι να προσφερω σε μοτοσυναντησεις να κανω κατι για καποιους που δεν εχουν δουλεια. Ετσι δουλευω πολλες ωρες προσπαθωντας να φερω δουλειες στην Ελλαδα και την αναλγητη κλεφτρα εταιρεια μου (κατα lempoi) ουτως ωστε να βρουν δουλεια καποιοι υποψηφιοι για αυτοκτονια. ειμαι 1.5 μηνα στην Εταιρεια αυτη κι εχω προσλαβει δυο νεα παιδια, ενα κοριτσι κι ενα αγορι μοτοσυκλετιστη (με ducati 848 που το παει με τα αυτια) τα οποια με 900ε μικτα κανουν παπαδες. Μεχρι του χρονου τετοια εποχη ευχομαι να εχω κανει αλλες 6 προσληψεις. Γιαυτο και το τελευταιο 5ημερο ταξιδι γιαυτο και η χαρα μου που πρωτος εγω θα παω Κ/Ζπλοιο 3000-4000 επιβατων στην Ηγουμενιτσα και θα γεμισω την πολη, τα Ιωαννινα και τα Μετεωρα με τους επιβατες του δινοντας ψιγματα ανακαμψης σε αυτην την μερια της Ελλαδας.
Αυτη ειναι η δικη μου προσφορα κι αυτην θελω.......το φορουμ και οι μοτοσυναντησεις του μπορουν να περιμενουν, θα ερθει κι αυτονων η ωρα....τωρα το μονο που με ενδιαφερει ειναι η δουλεια.

Οσο για τους Παντογνωστες συντροφε Κωστα να γυρισεις να το πεις σε εκεινους που πρωτοι δια μεσω χαρακτηρισμων προσπαθουν να πεισουν. Εγω απλα λεω την αποψη μου και χαρακτηριζω αυτους που πρωτοι με χαρακτηριζουν.

Τελος συντροφε και Φιλε Κωστα, σαν γνησιος ''συντροφος'' ουδεμια λεξη λες για την ταμπακιερα και αυτα τα 25 τοσο τοις εκατο που ειναι ευχαριστα νεα αλλα κανεις δεν αναφερει παρα μονον στεκεσαι σε εκεινα τα μαυρα και μιζερα 25αρια βγαζοντας και λαθεμενα συμπερασματα ως προς το τι αποτελουν.

gsmaniac
29-05-2013, 19:17
δεν θελω να μπω στην ουσια του θεματος, γιατι η μοναδικη μου εμπειρια ειναι επαγγελματικη και μονο...
εχω δει πολλους συγγενεις ανθρωπων, που εχουν "φουνταρει" και αυτο που μου προκαλουν ειναι λυπηση...
δυσκολο πραγμα να εχει πηδησει το παιδι σου απο μπαλκονι και να σου εχει μεινει στα χερια......η ζακετα του:cool:


εγω κρινω τις προσβολες γενικα.....
δεν μου αρεσει φιλαρακι.......
νομιζω οτι καταλαβαινεις πολυ καλα, τι με "χαλαει".....

frits
29-05-2013, 19:19
αλλο να "πλακωνεσαι" για την ESA και αλλο να σου λενε, οτι δεν εκανες τιποτα για τον ανθρωπο σου και αυτοκτονησε
ο θανατος σου, η ζωη μου......
καιαδα κλπ....ομορφες κολυμπηθρες

στα "λεπτα θεματα", θα επρεπε να ειμαστε πιο προσεκτικοι
υπαρχουν φιλοι στην παρεα μας, που εχουν βιωσει τετοιες καταστασεις
αν εξαιρεσουμε το ποστ του peterv, που ειναι ειδικος και φυσικα καποιων φιλων που εκτεθηκαν με προσωπικες τους ασχημες εμπειριες, οι υπολοιποι θα επρεπε να ειμαστε πιο προσεκτικοι στους χαρακτηρισμους

πλουραρισμο θεματων εχουμε στο φορουμ, αλλα σε αυτα συμμετεχουν οι ιδιοι και οι ιδιοι..........με ενταση, προσβολες, κλπ
αυτο δεν το θεωρω επιτυχια.......
η επιτυχια του φορουμ, ειναι οι πολλες παρεες σε ολα τα μηκη της ελλαδας......οι οποιες εχουν καταφερει να ενωνουν και οχι να χωριζουν ανθρωπους


κατα την ταπεινη μου αποψη......:o
παω να ρωτησω και τον εισαγγελεα........:cool2:

Kώστα δεν διαφωνώ πουθενά μαζί σου πέρα από το γεγονός ότι το πρόβλημα το δημιουργούν οι άνθρωποι και όχι τα θέματα...:ye33:

gsmaniac
29-05-2013, 19:20
Kώστα δεν διαφωνώ πουθενά μαζί σου πέρα από το γεγονός ότι το πρόβλημα το δημιουργούν οι άνθρωποι και όχι τα θέματα...:ye33:

δεν παιζεσαι......
αυτο εννοω ρε ψηλε.......:D
ολα πενηνταρακια τα θες και εσυ...........:u60::u60:

frits
29-05-2013, 19:32
Γιώργη, κάποια στιγμή πρέπει να αναρωτηθείς αν είναι στραβός ο γιαλός ή στραβά αρμενίζεις..:o

Αυτά περί χαρακτηρισμών αρμόζουν σε παιδιά που μετράνε ποιός την έχει μεγαλύτερη.....:u60:

Και που είσαι, με 900 μικτά σε βάθος χρόνου καλούς υπαλλήλους δεν κρατάς...:p

ARGI
29-05-2013, 19:36
ΛΥΠΗΤΕΡΟ & ΤΡΑΓΙΚΟ,
σε ένα φόρουμ όπου έπρεπε να κυριαρχεί η ελπίδα
και η αγάπη για την ΖΩΗ,
να δικαιολογούμε τα ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ!:(:(:(
ΖΩΗ που μας την πρόσφερε ΚΑΠΟΙΟΣ απλώχερα,
εμείς να δίνουμε άλλωθι στους Σπαρτιάτες
που πετούσαν τα παιδιά τους στον γκρεμό για είχαν στραβά δόντια!:eek::eek:

ΛΥΠΗΤΕΡΟ & ΤΡΑΓΙΚΟ,
να γράφονται τέτοια πράγματα στον χώρο μας, στην κοινότητα μας!:(:(:(

Κώστα (maniac), εξήγησε σε παρακαλώ μιας
και τα έχεις δει σαν επαγγελματίας, τι σημαίνει να
κουβαλήσει κάποιος γονιός το νεκρό παιδί του και να το θάψει !!
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΠΟΝΟΣ !!!!

Συγνώμη δεν μπορώ να συνεχίσω να γράφω επί αυτού,
γιατί μάλλον κάποιοι δεν έχουν γνωρίσει την απέναντι πλεύρα,
τι πόνο κρύβει και γράφουν βασιζόμενοι σε άγνοια θέματος!

:(:(:(:(

gsmaniac
29-05-2013, 19:42
ΛΥΠΗΤΕΡΟ & ΤΡΑΓΙΚΟ,

σε ένα φόρουμ όπου έπρεπε να κυριαρχεί η ελπίδα
και η αγάπη για την ΖΩΗ,
να δικαιολογούμε τα ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ!:(:(:(
ΖΩΗ που μας την πρόσφερε ΚΑΠΟΙΟΣ απλώχερα,
εμείς να δίνουμε άλλωθι στους Σπαρτιάτες
που πετούσαν τα παιδιά τους στον γκρεμό για είχαν στραβά δόντια!:eek::eek:

ΛΥΠΗΤΕΡΟ & ΤΡΑΓΙΚΟ,
να γράφονται τέτοια πράγματα στον χώρο μας, στην κοινότητα μας!:(:(:(

Κώστα (maniac), εξήγησε σε παρακαλώ μιας
και τα έχεις δει σαν επαγγελματίας, τι σημαίνει να
κουβαλήσει κάποιος γονιός το νεκρό παιδί του και να το θάψει !!
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΠΟΝΟΣ !!!!

Συγνώμη δεν μπορώ να συνεχίσω να γράφω επί αυτού,
γιατί μάλλον κάποιοι δεν έχουν γνωρίσει την απέναντι πλεύρα,
τι πόνο κρύβει και γράφουν βασιζόμενοι σε άγνοια θέματος!


:(:(:(:(


δεν νομιζω οτι μπορω να το περιγραψω......
και δεν θελω........:(

GeorgeP
29-05-2013, 19:51
δεν θελω να μπω στην ουσια του θεματος, γιατι η μοναδικη μου εμπειρια ειναι επαγγελματικη και μονο...
εχω δει πολλους συγγενεις ανθρωπων, που εχουν "φουνταρει" και αυτο που μου προκαλουν ειναι λυπηση...
δυσκολο πραγμα να εχει πηδησει το παιδι σου απο μπαλκονι και να σου εχει μεινει στα χερια......η ζακετα του:cool:".....

Kωστα,

αν το παιδι μου φουνταρει σημαινει οτι φταιω εγω......
Ξεροντας λοιπον εξ αρχης οτι αν συμβει κατι τετοιο εγω θα ειμαι ο κυριως υπευθυνος κανω τα παντα για να μην συμβει. Ειμαι κοντα στο παιδι μου συζητωντας το και δινοντας του συνεχως κατευθυνσεις ωστε να αισθανεται χρησιμο, δυνατο, απαραιτητο κ.λ.π. Δεν το αφηνω με δικαιολογια οτι ειμαι απησχολημενος, κουρασμενος κ.λ.π. το ιδιο κανω και για τα ναρκωτικα, για τους γκομενους αφου εχω κοριτσι κ.λ.π. και μαλιστα εχω αρχισει απο πριν κι οχι τωρα που ειναι 10 ετων. Ασχολουμαι εγω προσωπικα και πολυ, παμε βολτες με τα ποδια, παμε βολτες με την μοτοσυκλετα που λατρευει και συζηταμε μεταξυ παγωτου της και καφε δικου μου.......συζηταμε τα παντα, απο τον Χαρη που φιλησε την Εφη στο σχολειο μεχρι και για την δασκαλα της κ.α. Δεν αφηνω τιποτα στην τυχη...προσεχω για να εχω.
Δινω τοση σημασια στην καθοδηγηση της κορης μου που εξαιτιας της εκοψα και το τσιγαρο........7 μηνες εχω να καπνισω. Οταν στα γενεθλια της τον Δεκεμβριο κλεινοντας τα 9 της χρονια και βλεποντας με να καπνιζω μου ειπε ''μπαμπα αυτο θα σε σκοτωσει, και να ξερεις οτι αμα πεθανεις δεν θα στο συγχωρησω ποτε!!!'' τοτε της εδωσα την υποσχεση οτι δεν θα ξανακαπνισω ποτε.......και δεν.......
Αυτο Κωστα κτιζει σχεση φιλιας κι εμπιστοσυνης με το παιδι κι απο μονο του, μαζι με αλλα, ειναι ενας ακομα ανασταλτικος παραγοντας για την αυτοκτονια.


εγω κρινω τις προσβολες γενικα.....
δεν μου αρεσει φιλαρακι.......
νομιζω οτι καταλαβαινεις πολυ καλα, τι με "χαλαει".....


Και γιατι τα βαζεις μαζι μου κι οχι με αυτους που ξεκινανε τους χαρακτηρισμους? Ειχα πει καμια κουβεντα στο ''αερικο'' οταν με χαρακτηρισε επικινδυνο σε καποιο νημα και απανθρωπο και ρατσιστη σε αυτο? ειχα πει κουβεντα στον ''siraxanz'' οταν με χαρακτηρισε απανθρωπο?
Ο J.T.R που με χαρακτηρισε απαραδεκτο κι απανθρωπο του ειχα πει κουβεντα πριν??...........και ποσοι αλλοι σε ποσα αλλα ποστ και νηματα.
Γιατι? διοτι λεω την γνωμη μου...μετα πιανονται απο μαι κουβεντα και βουρ......
Γιατι δεν βγηκες στον πρωτο να του κοψεις την φορα?
Πες και γιαυτους μια κουβεντα Συντροφε και Φιλε Κωστα......:)

gsmaniac
29-05-2013, 19:59
ειναι πραγματα που δεν γνωριζουμε ρε γιωργη....
η καθε οικογενεια και ο καθε ανθρωπος, τραβαει τον δικο του Σταυρό

γενικες αρχες.....ειναι αυτα που λες, αλλα υπαρχει και η αλλη πλευρα του ποταμου;)



διαβασε τι σου γραφει και ο FRITS....
με αγαπη σου τα λεμε ρε ψηλε.......
δεν βγαζεις καλοσυνη με αυτα που γραφεις, ενω εισαι καλος ανθρωπος.....οπως οι περισσοτεροι εδω μεσα

δεν θελω να συνεχισω.....please;)

GeorgeP
29-05-2013, 20:22
ΛΥΠΗΤΕΡΟ & ΤΡΑΓΙΚΟ,

σε ένα φόρουμ όπου έπρεπε να κυριαρχεί η ελπίδα
και η αγάπη για την ΖΩΗ,
να δικαιολογούμε τα ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ!:(:(:(
ΖΩΗ που μας την πρόσφερε ΚΑΠΟΙΟΣ απλώχερα,
εμείς να δίνουμε άλλωθι στους Σπαρτιάτες
που πετούσαν τα παιδιά τους στον γκρεμό για είχαν στραβά δόντια!:eek::eek:

ΛΥΠΗΤΕΡΟ & ΤΡΑΓΙΚΟ,
να γράφονται τέτοια πράγματα στον χώρο μας, στην κοινότητα μας!:(:(:(

Κώστα (maniac), εξήγησε σε παρακαλώ μιας
και τα έχεις δει σαν επαγγελματίας, τι σημαίνει να
κουβαλήσει κάποιος γονιός το νεκρό παιδί του και να το θάψει !!
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΠΟΝΟΣ !!!!

Συγνώμη δεν μπορώ να συνεχίσω να γράφω επί αυτού,
γιατί μάλλον κάποιοι δεν έχουν γνωρίσει την απέναντι πλεύρα,
τι πόνο κρύβει και γράφουν βασιζόμενοι σε άγνοια θέματος!


:(:(:(:(


κατ αρχην το νημα εχει αλλο τιτλο και δεν εξειδικευει τις αυτοκτονιες. αυτο που γραφεις ειναι μια εξειδικευση.
Επειτα, ειπε κανεις οτι δεν ειναι πονος για τον γονιο να θαβει το παιδι του?
Αλλο ομως ο γονιος κι αλλο ο απεξω...........
Αλοιμονο αν οι απεξω στενοχωριουνταν για τον καθενα που αυτοκτονει ¨η πεθαινει απο φυσικα αιτια........
Δλδ αν ο νεαρος μεσω ιντρνετ π.χ σπρωχθει στην αυτοκτονια εμεις οι απεξω τι παραπανω απο τους γονεις αυτου του παιδιου που δεν προβλεψαν, δεν παρακολουθησαν δεν,δεν,δεν,δεν.... μπορουμε να κανουμε? Τιποτα, απλα παμε παρακατω και δεν ασχολουμαστε καν! Ετσι δεν ειναι?

Εσυ αργυρη στενοχωριεσαι για τον καθε αυτοκτονουντα φανταζομαι, θα ηθελες να μας πεις τι κανεις οταν μαθαινεις ενα τετοιο γεγονος με το οποιο δεν εχεις καμια συγγενικη π.χ σχεση?

Οσο για την απεναντι πλευρα, γελιεσαι οικτρα, για να γραφω ετσι και με τοσο παθος εναντια στην αυτοκτονια και τους αυτοκτονουντες σιγουρα εχω βρεθει και στην αλλη πλευρα και σιγουροτατα δεν ειμαι σε αγνοια του θεματος.......να εισαι σιγουρος γιαυτο!

GeorgeP
29-05-2013, 21:38
Γιώργη, κάποια στιγμή πρέπει να αναρωτηθείς αν είναι στραβός ο γιαλός ή στραβά αρμενίζεις..:o

Αυτά περί χαρακτηρισμών αρμόζουν σε παιδιά που μετράνε ποιός την έχει μεγαλύτερη.....:u60:
Εχω σταθερες αποψεις και τις εκφραζω ανοικτα......δεν με ενδιαφερει να τα λεω ολα ευχαριστα ετσι για να μην χαλασω την ζαχαρενια καποιων και να τα εχω με ολους καλα. Την γνωμη μου θα την πω κι εγκειται στους αλλους να ειναι ευγενικοι...εγω ειμαι παντα, δεν εχω βρισει κανεναν.


Και που είσαι, με 900 μικτά σε βάθος χρόνου καλούς υπαλλήλους δεν κρατάς...:p

αν υπαρχουν αλλες δουλειες που σε βαθος χρονου δινουν περισσοτερα ας τις ......ξετρυπωσουνε και να πανε. Ξερεις πολλες δουλειες που σε 25 χρονων παιδια να δινουν 900 μικτα?;):) Θα μπορουσα και με 550.......;)
Εξάλλου διαλεγω υπαλληλους οι οποιοι δεν συνδεουν τις απολαβες με την δουλεια ¨η το ωραριο, οπως αλλωστε κανω κι εγω, εχω ειδικο ερωτηματολογιο γιαυτην ειδικα την περιπτωση. Ψαχνω και βρισκω ανθρωπους νεους με ορεξη για δουλεια κι οχι με γνωμονα το κερδος. Το κερδος ερχεται με την δουλεια φιλε Σταυρο, και στην δικη μας την δουλεια μονον η εμπειρια φερνει την εξελιξη και το χρημα.
Νομιζεις οτι εγω αμοιβομαι σημερα αναλογως του εργου που προσφερω? αγαλι αγαλι γινεται η αγγουριδα μελι Σταυρο μου. Σημερα κτιζω (ξανα) το δικο μου αυριο........θελει πολλα κοτσια φιλε αυτο το ''ξανα''. Κι εχω την ιδια απαιτηση απο τους νεοπροσληφθεντες ΜΟΥ!!.......αν θελουν, αν δεν θελουν εκει ειναι η πορτα!!

ARGI
29-05-2013, 21:52
κατ αρχην το νημα εχει.....

Γιώργο, διαφωνώ με την άποψη σου,
αλλά ΣΕΒΟΜΑΙ τις απόψεις σου, όπως σέβομαι
κάθε άποψη μέλους εκφραζόμενη όμορφα, ευγενικά & σταράτα!!!!!!!!!:ye02:

Δεν θα το συνεχίσω προσωπικά το θέμα,
γιατί αρκετά θέματα δυσάρεστα έχουμε στην ζωή μας,
να πιάσουμε κουβέντα περί θανάτων, αυτοκτονιών κ.α ,
σόρρυ δεν θα....
:hi45::hi45:
:ye33::ye33::ye33:

frits
29-05-2013, 22:02
Εχω σταθερες αποψεις και τις εκφραζω ανοικτα......δεν με ενδιαφερει να τα λεω ολα ευχαριστα ετσι για να μην χαλασω την ζαχαρενια καποιων και να τα εχω με ολους καλα. Την γνωμη μου θα την πω κι εγκειται στους αλλους να ειναι ευγενικοι...εγω ειμαι παντα, δεν εχω βρισει κανεναν.



Πολλές φορές η γνώμη σου είναι προσβλητική, ακραία και άκρως ειρωνική, δεν χρειάζεται να βρίσεις κάποιον για τον προσβάλεις...

Τεσπα, όπως είπε και ο maniac μην με βάζεις σε αυτό το τρυπάκι......;)

golden arian
29-05-2013, 22:46
GeorgeP χωρίς να σε ξέρω και χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να αναθεωρήσεις ορισμένες από τις απόψεις σου...Κατ΄εμέ πάντα, είναι πολύ δογματικές οι απόψεις σου για την ζωή και για την εργασία του ανθρώπου. Μου φαίνεται ότι είσαι το καλύτερο μοντέλο ανθρώπου για την νέα εποχή που ζούμε και μας επιβάλουνε, αλλά προσωπικά εγώ σιχαίνομαι(εποχή και ανθρώπους).

Να είσαι καλά και καλή δύναμη.

siraxanz
29-05-2013, 23:21
.....και η μεγάλη πλάκα είναι ότι αυτός ο δογματικός που πετάει τους αδύναμους στον Καιάδα(μεταφορικά)

αν τον πάρω τηλέφωνο και του πώ

ρε Γιώργο χάνομαι κοντεύω να τρελαθώ

δεν ξέρω τι να κάνω...

μήπως μπορείς να έρθεις στο Άργος γιατί σε χρειάζομαι,

Είναι ικανός να πάρει το λανσερ και σε 1.30 ωρες να έρθει δίπλα μου!

Το είπαν 3 κοινοί φίλοι τους οποίους έχω αμέτρητη εμπιστοσύνη

αλλά και τέταρτος σήμερα ο μανιακός που του τρέφω τα ίδια συναισθήματα...

Οπότε, νέο σύνθημα, μην βαράτε τον GeorgeP

προσπαθήστε να απλουστεύσετε τα γραφόμενα του για να δείτε τι θέλει να πει...

Σου αρέσει ο ντόρος και η βουή ψηλέ ε?

Στο ταξί θα ήταν η καλύτερη σου...:D:D:D:D

asotosios
30-05-2013, 00:07
ειναι αυτο που λεμε καλο παιδι μα παρεξηγημενο...:p

Απλα γουσταρει να τρελαινει κοσμο...εγω τον πηρα χαμπαρι εδω και καιρο...αλλα που και που τσιμπαω κιολας...;)

LakisGS
30-05-2013, 01:16
Και εγώ να του σπάσω το κεφάλι ήθελα κάποτε, (πιστεύω ότι τον φτάνω, 1,86 είμαι ;):D), αλλά παρακολουθώντας τα γραφόμενα του πιο προσεχτικά και μιλώντας με παιδιά που τους έχω εμπιστοσύνη και τον γνωρίζουν, κατάλαβα ότι πρόκειται για χρυσή καρδιά. Δεν θα στο παίξει φιλαράκι, δεν τον νοιάζει να γίνει αρεστός, αλλά είναι ντόμπρο παιδί. Μπορεί να ξαναθελήσω να του σπάσω το κεφάλι διαβάζοντας τον, αλλά όποτε τον συναντήσω είμαι σίγουρος ότι θα πιούμε πολλά τσιπουράκια συζητώντας. Ειδικά από κοντά έχω μάθει ότι είναι γ@μώ τα παιδιά για παρέα. ;):)

peterv
30-05-2013, 07:41
:)


Sent from my iPad using Tapatalk HD

commander
30-05-2013, 07:46
.....και η μεγάλη πλάκα είναι ότι αυτός ο δογματικός που πετάει τους αδύναμους στον Καιάδα(μεταφορικά)

αν τον πάρω τηλέφωνο και του πώ

ρε Γιώργο χάνομαι κοντεύω να τρελαθώ

δεν ξέρω τι να κάνω...

μήπως μπορείς να έρθεις στο Άργος γιατί σε χρειάζομαι,

Είναι ικανός να πάρει το λανσερ και σε 1.30 ωρες να έρθει δίπλα μου!

Το είπαν 3 κοινοί φίλοι τους οποίους έχω αμέτρητη εμπιστοσύνη

αλλά και τέταρτος σήμερα ο μανιακός που του τρέφω τα ίδια συναισθήματα...

Οπότε, νέο σύνθημα, μην βαράτε τον GeorgeP

προσπαθήστε να απλουστεύσετε τα γραφόμενα του για να δείτε τι θέλει να πει...



Στο ταξί θα ήταν η καλύτερη σου...:D:D:D:D
ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ οπως τα λες..........

yannis
30-05-2013, 13:32
Ευχάριστο που η ψυχραιμία πρυτάνευσε και η ομόνοια επετεύχθη!!!!:ye02:


Όσο για την ορθότητα ή μη... και τι λένε οι περισσότεροι συμμετέχοντες... και η ιερά εξέταση καταδίκασε τον ζουγανέλη... αλλά ο λογιόλα δεν έμεινε στην ιστορία για την ορθότητα των απόψεών του!!!;)

ΥΓ. Μην χάσετε το χρόνο σας να μου απαντήσετε... περαστικός από Κωστάντζα για Σιγκαπούρη... τα λέμε κατά τα μέσα του Ιούνη από Ινδία. Καλά να περνάτε.:)

GeorgeP
30-05-2013, 13:50
.....και η μεγάλη πλάκα είναι ότι αυτός ο δογματικός που πετάει τους αδύναμους στον Καιάδα(μεταφορικά)

αν τον πάρω τηλέφωνο και του πώ

ρε Γιώργο χάνομαι κοντεύω να τρελαθώ

δεν ξέρω τι να κάνω...

μήπως μπορείς να έρθεις στο Άργος γιατί σε χρειάζομαι,

Είναι ικανός να πάρει το λανσερ και σε 1.30 ωρες να έρθει δίπλα μου!

Το είπαν 3 κοινοί φίλοι τους οποίους έχω αμέτρητη εμπιστοσύνη

αλλά και τέταρτος σήμερα ο μανιακός που του τρέφω τα ίδια συναισθήματα...

Οπότε, νέο σύνθημα, μην βαράτε τον GeorgeP

προσπαθήστε να απλουστεύσετε τα γραφόμενα του για να δείτε τι θέλει να πει...

Σου αρέσει ο ντόρος και η βουή ψηλέ ε?

Στο ταξί θα ήταν η καλύτερη σου...:D:D:D:D

με το Lancer οχι διοτι ηταν νοικιασμενο για λογαριασμο της εταιρειας αλλα με το βαραντερο να εισαι σιγουρος....βρεξει χιονισει.
Καποτε αφησα την δουλεια μου πηγα σαρακακη πηρα μια κεντρικη ασφαλειοθηκη εκινησης (starter fuse holder, χωρις αυτη δεν παει πουθενα το βαρα) και την πηγα στο καρπενησι για λογαριασμο παντοτινου φιλου απο τοτε απο αλλο φορουμ μονο και μονο για να μην φορτωσει την μοτο του στην εξπρεσσ ταλαιπωρηθει και χασει την 4ημερη εκδρομη του.

Ολοι σας μα ΟΛΟΙ ΣΑΣ you may count on me....σε οτιδηποτε φυσικα.:) Στην μοτοσυκλετα και την φιλια δεν παιζει ρολο ουτε τι καβαλας ουτε οι αποψεις σου σε πολιτικα ¨η αλλα θεματα.

Στο ταξι εκανα μονιμους πελατες εξαιτιας αυτης ακριβως της ιδιοτητας μου που λες. Πελατες απο δρομο κι οχι απο συστασεις. Η κυρια που δουλευει το ταξι μου τωρα ειναι πολυ χαρουμενη αφου τους περασα ολους σε αυτην.

GeorgeP
30-05-2013, 13:55
Ευχάριστο που η ψυχραιμία πρυτάνευσε και η ομόνοια επετεύχθη!!!!:ye02:


Όσο για την ορθότητα ή μη... και τι λένε οι περισσότεροι συμμετέχοντες... και η ιερά εξέταση καταδίκασε τον ζουγανέλη... αλλά ο λογιόλα δεν έμεινε στην ιστορία για την ορθότητα των απόψεών του!!!;)

ΥΓ. Μην χάσετε το χρόνο σας να μου απαντήσετε... περαστικός από Κωστάντζα για Σιγκαπούρη... τα λέμε κατά τα μέσα του Ιούνη από Ινδία. Καλά να περνάτε.:)

Α, εδω διπλα εισαι και πας παλι εδω διπλα και θα καταληξεις λιγο πιο περα.............:)

Καλες θαλασσες να εχεις Γιαννη, ολα πριμα..........

LakisGS
30-05-2013, 14:02
Πόση χαρά μπορούν να σου δώσουν, δυο κουβέντες που θα πεις ή θα πει ένα φιλαράκι, ειδικά σε τέτοιες καταστάσεις. Εντονες. Πόση χαρά, χωρίς να ξοδέψεις ένα ευρώ, χωρίς να κάνεις ένα βήμα... Πόση ευχαρίστηση στους καιρούς που ζούμε... Σήμερα χάρηκα λες και πήγα ταξίδι. Ουδέν κακόν αμιγές καλού... :)

yannis
30-05-2013, 14:12
Α, εδω διπλα εισαι και πας παλι εδω διπλα και θα καταληξεις λιγο πιο περα.............:)

Καλες θαλασσες να εχεις Γιαννη, ολα πριμα..........


Ευχαριστώ Γιώργη, καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!!!!:)

yannis
30-05-2013, 14:16
Πόση χαρά μπορούν να σου δώσουν, δυο κουβέντες που θα πεις ή θα πει ένα φιλαράκι, ειδικά σε τέτοιες καταστάσεις. Εντονες. Πόση χαρά, χωρίς να ξοδέψεις ένα ευρώ, χωρίς να κάνεις ένα βήμα... Πόση ευχαρίστηση στους καιρούς που ζούμε... Σήμερα χάρηκα λες και πήγα ταξίδι. Ουδέν κακόν αμιγές καλού... :)


:ye02:

Έτσι είναι, τέλος καλό όλα καλά!!!:)


Αυτό μου θυμίζει την απάντηση στην απορία "γιατί οι γριές βλέπουν τις τσόντες μέχρι το τέλος;"...
"για να δουν αν τελικά το κορίτσι παντρεύεται!!":D

LakisGS
30-05-2013, 14:19
:ye02:

Έτσι είναι, τέλος καλό όλα καλά!!!:)


Αυτό μου θυμίζει την απάντηση στην απορία "γιατί οι γριές βλέπουν τις τσόντες μέχρι το τέλος;"...
"για να δουν αν τελικά το κορίτσι παντρεύεται!!":D


Καλές θάλασσες Γιάννη!!! Όλα καλά να σου πάνε!! ;)

yannis
30-05-2013, 16:03
Ευχαριστώ φίλε μου!!! Καλές βουτιές!!!:)

ilias vara
30-05-2013, 17:00
ειναι ευχαριστω να ειμαστε αναμεσα σε ανθρωπους που εργαζονται και αμοιβονται ανθρωπινα .,.

ειναι ευχαριστω να ειμαστε αναμεσα σε ανθρωπους που σκεφτονται τον ανθρωπο .,.,.,

ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΕΓΩΙΣΤΕς,.,..,:u55::u55::u55::u55:






καλους δρομους .,.,καλες θαλασσες.,.,,


και απο ομαδα ειμαι η καλυτερη τις ελλαδος

ΑΡΗΣ,..,.,:ha16:

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ:)

LakisGS
30-05-2013, 17:49
ειναι ευχαριστω να ειμαστε αναμεσα σε ανθρωπους που εργαζονται και αμοιβονται ανθρωπινα .,.

ειναι ευχαριστω να ειμαστε αναμεσα σε ανθρωπους που σκεφτονται τον ανθρωπο .,.,.,

ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΕΓΩΙΣΤΕς,.,..,:u55::u55::u55::u55:






καλους δρομους .,.,καλες θαλασσες.,.,,


και απο ομαδα ειμαι η καλυτερη τις ελλαδος

ΑΡΗΣ,..,.,:ha16:

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ:)

Ο χοντρός που μπουκάρει στα αποδυτήρια των διαιτητών για να κερδίσει τον Αστέρα, έχει αξιοπρέπεια?? :rolleyes:
Παρακαλώ μην ανοίξει άλλος καυγάς, οκ?? :p:D:D
Εγώ Λιάκο βάζελος είμαι ως γνωστόν και προσπαθώ να κρατήσω την αξιοπρέπεια μου...:o:)

ilias vara
30-05-2013, 19:11
Ο χοντρός που μπουκάρει στα αποδυτήρια των διαιτητών για να κερδίσει τον Αστέρα, έχει αξιοπρέπεια?? :rolleyes:
Παρακαλώ μην ανοίξει άλλος καυγάς, οκ?? :p:D:D
Εγώ Λιάκο βάζελος είμαι ως γνωστόν και προσπαθώ να κρατήσω την αξιοπρέπεια μου...:o:)



ολοι λακη εχουν ενα ελατωμα φιλε.,..,:D:D:D:D

LakisGS
30-05-2013, 19:28
ολοι λακη εχουν ενα ελατωμα φιλε.,..,:D:D:D:D

:u55: Α, τώρα είναι η ομάδα μου το ελάττωμα? Δεν είναι η μηχανή μου?? Ε? Εεεε?? :u59:
:u58::u58::u58: :lo19:

Kalen
30-05-2013, 19:37
Α, τώρα είναι η ομάδα μου το ελάττωμα? Δεν είναι η μηχανή μου?? Ε? Εεεε??



και αυτη ειναι αλλα δεν στο λεμε :p















εισαι και μοντελος..μην φαμε κανενα μπανιο :cool2:

LakisGS
30-05-2013, 19:44
και αυτη ειναι αλλα δεν στο λεμε :p















εισαι και μοντελος..μην φαμε κανενα μπανιο :cool2:


:u58: Να κι εσύ για να μάθεις...!!! :ha16::ha16::ha16:

yannis
31-05-2013, 01:50
ειναι ευχαριστω να ειμαστε αναμεσα σε ανθρωπους που εργαζονται και αμοιβονται ανθρωπινα .,.



Ίσως... ακόμα όμως κι αν για να το πετύχεις, κλείνεις τα μάτια στην Μανωλάδα, το Μπαγκλαντές, το Βιετνάμ, την Αφρική...;;;;;; ;)



ειναι ευχαριστω να ειμαστε αναμεσα σε ανθρωπους που σκεφτονται τον ανθρωπο .,.,.,

ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΕΓΩΙΣΤΕς,.,..,:u55::u55::u55::u55:



Το ξαναεχωματαπεί, αλλά έπεφταν όλμοι και μάλλον δεν ακούστηκε... "αμφιβάλλω αν ο στόχος της προόδου και του πολιτισμού, είναι η ειρηνική ευημερία"!!!!! :rolleyes:
Ευχάριστα όσα λες, όμως δεν είναι σίγουρο πως το ευχάριστο, είναι το περιβάλλον που μπορεί να μας οδηγήσει στο ευχάριστο...
Είναι μεγάλη κουβέντα, είμαι στην Ντόχα και συνεχίζω. Θα χάσω την σύνδεση για καμμιά δεκαριά μέρες, μπορεί και παραπάνω... μέχρι τότε θα έχετε κάνει τόσα μπάνια που όλα θα φαίνονται όμορφα!!!!! :cool:


καλους δρομους .,.,καλες θαλασσες.,.,,


και απο ομαδα ειμαι η καλυτερη τις ελλαδος

ΑΡΗΣ,..,.,:ha16:

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ:)


Ευχαριστώ για τις ευχές!!! :)
Αυτό με την ομάδα... να το κοιτάξεις... καμμιά φορά από κάτι τέτοια μικρά ξεκινάνε!!!! :p

kostasx
31-05-2013, 10:55
ΥΓ. Μην χάσετε το χρόνο σας να μου απαντήσετε... περαστικός από Κωστάντζα για Σιγκαπούρη... τα λέμε κατά τα μέσα του Ιούνη από Ινδία. Καλά να περνάτε.:)

δεν το λεγες νωρίτερα να πίναμε κανα καφεδάκι..δίπλα ήμασταν(mangalia)..
καλές θάλασσες λοιπόν..:)

yannis
31-05-2013, 11:05
Γειά σου Κωστή!!! Όλα καλά;
Για ένα βράδυ πήγα!!!

Στάλθηκε από Σιγκαπούρη χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

kostasx
31-05-2013, 11:17
Γειά σου Κωστή!!! Όλα καλά;
Για ένα βράδυ πήγα!!!

Στάλθηκε από Σιγκαπούρη χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Ολά καλά Γιάννη..όλα καλά..
Αμ εγώ για πόσα πήγα..για περισσότερα??..αποστολή εκτάκτου ανάγκης:D
στο επανιδείν..:)

paschalis
31-05-2013, 11:21
Τετοια κανετε στα thread και θα κανετε
τους 'καλοθελητες' της φημης του Gs Forum
................................να αυτοκτονησουν:)

yannis
31-05-2013, 11:25
:thumbup:

yannis
31-05-2013, 11:27
:D:D:D:D:D

Ας πρόσεχαν!!!!!!!

:):):)

ΥΓ. Για τον Πασχάλη!!!! Άντε να πατήσεις τα σωστά κουτάκια σε μια σταλιά τηλ για την παράθεση!!@@

ilias vara
02-06-2013, 00:46
Ευχαριστώ για τις ευχές!!! :)
Αυτό με την ομάδα... να το κοιτάξεις... καμμιά φορά από κάτι τέτοια μικρά ξεκινάνε!!!! :p

Για την ομάδα δεν σηκωνω κουβέντα.. Ρωτά και τον Νίκο χ.../..:P





Sent από δώ....

yannis
09-06-2013, 08:32
Ξέρεις την μαγική λέξη (νίκος-χ) ?!?!?!?! :eek:
Φίλος του Κόλια και κακός δεν γίνεται!!!! ;)
Όλα καλά και καλά να περνάτε!!!! :):):)


Tuticorin