PDA

View Full Version : Κλοπη...


Αχιλλεας
24-05-2013, 12:51
Σήμερα τα ξημερώματα εκλαπη από το Μοσχατο BMW R1200GS ADVENTURE

Αριθμός κυκλοφορίας: ΒΚΑ 908

Η μηχανη ήταν κλειδωμενη μέσα σε πιλοτη με κλειστή την συρομενη πόρτα!

http://www.gsforum.gr/attachment.php?attachmentid=18252&d=1369395718

Arkas
24-05-2013, 12:59
Έλεος ....

omorfantras
24-05-2013, 13:51
Αχιλλεα η δικη σου μηχανη ηταν;

giamil
24-05-2013, 14:29
:u55::u55::u55:

Αχιλλεας
24-05-2013, 14:38
Ναι η μηχανη ήταν δική μου!!

Αχιλλεας
24-05-2013, 14:42
:u57:

Astakos82
24-05-2013, 14:49
Κριμα.. σου ευχομαι να την βρεις συντομα και απειραχτη..

ortho
24-05-2013, 15:08
Τι γίνεται ρε γμτ;! να τους κοπούν τα χέρια! αλήτες!

Εύχομαι να τη βρεις σύντομα φίλε μου!

omorfantras
24-05-2013, 15:19
Ναι η μηχανη ήταν δική μου!!

Όχι ρε φίλε? Τι κακό είναι αυτό κάθε λίγο να κλέβουνε μηχανές και κατά προτίμηση Adventure.

Ανάθεμα τους,τους κερατάδες, ήθελα πολύ να ήξερα σε πιο συνεργείο τις πάνε και τις κάνουν ανταλακτικά.........

asotosios
24-05-2013, 15:32
Αντε παλι...ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ...!!!


Μακαρι φιλε να την βρεις...ΜΑΚΑΡΙ...Ελπιζω να ειχες ασφαλεια κλοπης τουλαχιστον οχι οτι τετοιες μηχανες αναπληρωνονται με την ασφαλεια...:o

Αλλα τοσες μηχανες που πανε δεν μπορω να καταλαβω...μαστιγα πλεον το ολο θεμα...
δεν πιστευω οτι πανε τετοια μοτορια για ανταλλακτικα...θα ειχε βγει καποια βρωμα...μαλλον παραγγελιες απο εξωτερικο πρεπει να ειναι...:mad::mad::mad:

galaher
24-05-2013, 15:35
Πανε αλβανια που δεν εχουν ελενχο

vassilis68
24-05-2013, 15:39
Αχιλλέα , ελπίζω να βρεθεί το συντομότερο δυνατόν. Θα κοιτάμε όλοι ούτως ή άλλως στο δρόμο και πιστεύω να έχει θετική εξέλιξη.

MARK
24-05-2013, 15:44
:u59:ΝεύραΝεύρα:u59:

coco65
24-05-2013, 16:34
:u56::u56::u56:

kokovatanen
24-05-2013, 17:41
φιλε μου τι να πω ΝεύραΝεύρα:u59: δεν μπορω να εκφραστο αναλογως κανε υπομωνει,,,,

siraxanz
24-05-2013, 17:55
Δεν τους σταματάει τπτ από ότι φαίνεται:(

Φίλε μακάρι να την βρεις αλλώβητη:ye02:

Wolf77
24-05-2013, 18:03
Κριμα θα εχω κ εγω το νου μου!!! Προσοχη και Αγιο Δημητριο κλεβουν κ μαλιστα εξω απο το Metro Mall.....παραλιγο να φανε την δικη μου! Βρηκα το καπακι της ταπας ανοιχτο μαλλον θελαν να δοκιμασουν κλειδι κ χτυπησε ο συναγερμος κ δεν ξερω τι αλλο τους την χαλασε......αυτο συνεβει πριν καποιους μηνες. Ειχα πεταχτει μεσα στο Γερμανο για κατι θεματα!

g.b.spyropoulos
24-05-2013, 18:05
ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΑΛΙΣΤΑ .

nikosgs
24-05-2013, 18:14
Να τους κοπουν τα χερια και τα ποδια! Μακαρι να βρεθει.. Θα δωσω τα στοιχεια της μηχανης σε φιλους συναδελφους να εχουμε το νου μας μηπως και...


Σεντ φρομ αιφον

Billy-Bo
24-05-2013, 18:20
:cr010: Νεύρα!!!

Ακιs
24-05-2013, 19:32
Kwλοπαιδα......:mad::mad:
Ευχομαι να εχεις καλα νεα και συντομα φιλε μου.....:(:(

squad
24-05-2013, 20:07
Κριμα θα εχω κ εγω το νου μου!!! Προσοχη και Αγιο Δημητριο κλεβουν κ μαλιστα εξω απο το Metro Mall.....παραλιγο να φανε την δικη μου! Βρηκα το καπακι της ταπας ανοιχτο μαλλον θελαν να δοκιμασουν κλειδι κ χτυπησε ο συναγερμος κ δεν ξερω τι αλλο τους την χαλασε......αυτο συνεβει πριν καποιους μηνες. Ειχα πεταχτει μεσα στο Γερμανο για κατι θεματα!

Ελεος ρε φιλε,τι ειναι αυτα που λες,μερα μεσημερι?δεν εχουν πραγματικα το θεο τους.πιασε τους εκεινη την ωρα να τους βαλεις ολη την εξατμιση στην τρυπα τους.:u55::u55::u55:

squad
24-05-2013, 20:08
Σήμερα τα ξημερώματα εκλαπη από το Μοσχατο BMW R1200GS ADVENTURE

Αριθμός κυκλοφορίας: ΒΚΑ 908

Η μηχανη ήταν κλειδωμενη μέσα σε πιλοτη με κλειστή την συρομενη πόρτα!

http://www.gsforum.gr/attachment.php?attachmentid=18252&d=1369395718

ευχομαι να την βρεις το συντομοτερο φιλε μου!

Karibu
24-05-2013, 20:55
Μα πως ετσι ευκολα την εκλεψαν??
Ευχομαι να την βρεις φιλε

vasilisGS
24-05-2013, 21:46
Εύχομαι ολόψυχα να την βρεις .δεν χτύπησε συναγερμος?

antonis1150GSA
24-05-2013, 22:33
Κρίμα ρε φιλαρακι, εύχομαι να την βρεις πολυ γρήγορα...

fotisI
25-05-2013, 04:57
Αυτά πάνε για επισκευή τρακαρισμένων 90%. Αν έχεις φίλο ασφαλιστή με πρόσβαση σε αρχείο συμβάντων, ίσως έβρισκες 3-4 περιπτώσεις για έρευνα. Επίσης ψάχνε για δύσκολο ανταλλακτικό που θα έμενε στο ράφι σε περίπτωση τράκου. Καλό κουράγιο, και ελπίζω να βρεθεί.

KRASOPATERAS
25-05-2013, 10:02
Πανε αλβανια που δεν εχουν ελενχο

Γιατί εδώ μέσα Ελλάδα τι έλεγχος υπάρχει?
Ότι θέλει ο καθένας πουλάει….. Υπάρχει κόσμος που από τις αγγελίες ζει με πλούσια τα ελέη….


Κανένας δεν ρωτάει που βρήκε κάποιος ένα ανταλλακτικό που θα αγοράσει αν η τιμή είναι «ευκαιρία» και κάνει την δουλειά του τσάμπα.

Κρίμα για τον φίλο που έπεσε θύμα.


:u59:

Αχιλλεας
25-05-2013, 11:02
Ο ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ
Διαβάζοντας τα παρακάτω θα θέλαμε να σκεφτείτε αν , και κατά πόσο καλό κάνουμε και στους ίδιους μας τους εαυτούς με το να παραμένουμε άπραγοι με κάποιες συμπεριφορές και πολιτικές. Θα θέλαμε την απόλυτη προσοχή σας. Έχετε αναρωτηθεί:
1. Για πιο λόγο τα κλεφτρόνια έχουν τόση πολύ δουλειά και για πιο λόγο εμείς πρέπει να ανησυχούμε τόσο πολύ για την περιουσία μας.
2. Για πιο λόγο ασφαλίζουμε την περιουσία μας όταν οι κλέφτες μπορούν να δρουν ανενόχλητοι κλέβοντας και ένα μέρος του εαυτού μας.
3. Για πιο λόγο βάζουμε συναγερμούς κλειδαριές έχουμε φυλασσόμενους χώρους όταν τίποτα δεν φαίνεται να εμποδίζει τους κλέφτες να τα παίρνουν και με μεγάλη ευκολία μάλιστα.
Εδώ είναι κάποιες απαντήσεις που πιθανόν δεν θα αρέσουν σε πολλούς αλλά η αλήθεια πάντα πονά.
Όταν χαλάσει το αμάξι ή η μηχανή ποιος πάει και βάζει γνήσια ανταλλακτικά έστω και ιμιτασιόν ΛΙΓΟΙ σου λέει ο μάστορας για ένα ανταλλακτικό π.χ. φανάρι 200 ευρώ γνήσιο, 130 ευρώ ιμιτασιόν, 50 μεταχειρισμένο άρα όλοι λένε εννοείται μεταχειρισμένο για πιο λόγο να δώσω περισσότερα από ότι είναι ανάγκη ΛΑΘΟΣ ΜΕΓΑ διότι:
• Πόσα ατυχήματα υπάρχουν και πόσες αποσύρσεις οχημάτων ώστε να προκύπτει τόσο μεγάλος αριθμός ανταλλακτικών και με τόσο μεγάλη γκάμα μοντέλων και ανά έτος.
• Πόσες εισαγωγές μπορεί να κάνουν οι εταιρίες ανταλλακτικών για να καλύψουν την αγορά. Οι μαντράδες ΠΑΝΤΑ έχουν ότι και αν ζητήσεις πως γίνεται αυτό δεν τους συμφέρει να έχουν ανταλλακτικά για τόση ευρεία γκάμα μοντέλων και οχημάτων άρα κάποιο λάκκο έχει η φάβα.
Μήπως κάθε φορά που επιλέγουμε να πάρουμε μεταχειρισμένο ανταλλακτικό κρατάμε ζωντανή μια παράνομη αγορά διότι σήμερα παίρνω εγώ ανταλλακτικό από το κλεμμένο όχημα το δικό σου αύριο θα πάρεις εσύ από το δικό μου όμως και οι δυο θα έχουμε τα οχήματα μας κλεμμένα.
Όταν μας κλέβουν οι επαγγελματίες και όχι οι περιστασιακοί έχουν μαζί τους γνώστες ηλεκτρονικών κλειδαριών και μηχανών άρα το θέμα είναι να μην αποφασίσουν να κλέψουν το όχημα μας. Δεν υπάρχει περίπτωση να τους σταματήσει κανείς με οποιοδήποτε μέσο πρόληψης διότι για κάθε πρόβλημα έχουν την λύση.
ΑΡΑ: η λύση είναι μια ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΑΙ αγνώστου προελεύσεως ανταλλακτικά ΜΗΝ πηγαίνετε σε μάστορες που δεν σας εμπνέουν εμπιστοσύνη.
ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΚΛΕΜΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΡΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΑ ΚΛΕΨΕΙ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ.

Αχιλλεας
25-05-2013, 11:05
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και εύχομαι να μην τύχει σε κανέναν. Είναι πολύ ασχημο συναισθημα να κατεβαινεις να πάρεις τη μηχανη και να μην είναι εκεί... Το προηγούμενο είναι ένα μήνυμα που βρήκα στο FB!!

aris_d
25-05-2013, 11:09
Καλημέρα από Μυτιλήνη θα έχω το νου μου εδώ . Υπάρχει πύλη εξόδου για Τουρκία . Εύχομαι ολόψυχα να βρεθεί

thomavridis
25-05-2013, 11:38
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΡΟΔΟ

Να τους κοπούν τα χέρια τα πόδια και τα αρ...δια τα μπαστ...δα.

Φίλε μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι να την βρεις την καλή σου.
Κάθε μέρα κοιμάμαι και ξυπνάω με τον φόβο μπας και σηκωθώ απο το κρεβάτι και δεν την βρω στην θέση της.
Παιδιά αν τυχόν και γίνει κατι τέτοιο και τον προλάβω θα τον εξαφανίσω απο προσώπου γης.
Ξέρω οτι θα πρέπει να ενεργούμε με ψυχραιμία,αλλά, αυτο το αλλά ειναι στην μέση που μας τρελαίνει.
Φίλε και πάλι εύχομαι να την βρεις.

Γαμώτο και πάλι γαμώτο.:u59::u59:

Giannme
25-05-2013, 12:10
Συμφωνώ με όσα γράφει ο Αχιλλέας, σίγουρα θα επέλθει μείωση της ζήτησης άρα ακόμα και αν δεν επέλθει εξαφάνιση του φαινομένου θα επέλθει τρομερή μείωση. Έχω και 2 άλλες παρατηρήσεις να κάνω: 1) σε μήνυμα του στο παρόν νήμα συμφορουμιτης αστυνομικός έγραψε οτι θα το πει σε συναδέλφους να έχουν το νου τους. Πολύ θετική ενέργεια αλλα εκφράζω την απορία σε τέτοιες περιπτώσεις "φρέσκιας" κλοπής δεν δίνονται πανελλαδικά τα στοιχεία προκειμένου για ενα λογικό διάστημα να υπάρχει εγρήγορση μήπως τυχόν βρεθεί κατι. Εγω θα πρότεινα και έλεγχο οποιασδήποτε μοτοσικλέτας με παρεμφερή εμφάνιση .. 2) πόσο πίσω ειναι οι συναγερμοί-αντικλεπτικά σε εξέλιξη ώστε το καθε μέσης εξέλιξης κλεφτρονι( δεν μπορει να έχουν μαζευτεί οι κορυφαίοι του κόσμου να κλέβει τη μοτοσυκλέτα με μοναδική εύκολία αρκεί να το αποφασίσει - και μιλάω και για τις εταιρείες παραγωγής μοτοσικλετών πχ BMW που χάνουν και χρήματα απο την ύπαρξη τόσων μεταχειρισμένων ανταλλακτικών αλλα και τις μουοσυκλετες που χάνονται απο το σέρβις - ανταλλακτικά αφου πολλοί δεν ειναι δυνατόν να προβούν σε αγορά αντικατάστασης .. ( ειδικά ακριβών μοντέλων όπως BMW ) . Τέλος μια διαπίστωση, ξέρω οτι ειδικα στην Αθήνα υπάρχουν συγκεκριμένα συνεργεία -γειτονικά που ανα πάσα στιγμή βρίσκεις οτι θέλεις για συγκεκριμένα μοντέλα .. Αυτοί λοιπόν ειναι που ξέρουν το που θα βρουν αυτο που ψάχνουν άρα ίσως αν κάποιος είχε την όρεξη να ασχοληθεί θα μπορούσε διαδοχικά να ξετυλιξει ενα κουβάρι με ενδεχομένως κάποια αποτελέσματα .. Καλή επιτυχία Αχιλλέα στην αναζητηση σου. .

sakis73
25-05-2013, 12:29
• Πόσα ατυχήματα υπάρχουν και πόσες αποσύρσεις οχημάτων ώστε να προκύπτει τόσο μεγάλος αριθμός ανταλλακτικών και με τόσο μεγάλη γκάμα μοντέλων και ανά έτος.
• Πόσες εισαγωγές μπορεί να κάνουν οι εταιρίες ανταλλακτικών για να καλύψουν την αγορά. Οι μαντράδες ΠΑΝΤΑ έχουν ότι και αν ζητήσεις πως γίνεται αυτό δεν τους συμφέρει να έχουν ανταλλακτικά για τόση ευρεία γκάμα μοντέλων και οχημάτων άρα κάποιο λάκκο έχει η φάβα.
.

Πάρε μια φρέσκια απάντηση φίλε μου:cr13:

Η μεγαλύτερη σπείρα όλων των εποχών, με χιλιάδες κλοπές αυτοκινήτων στο «ενεργητικό» της, εξαρθρώθηκε το βράδυ της Τετάρτης 22/5 από το Τμήμα Συντονισμού της Διεύθυνσης Αλλοδαπών Αττικής, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Ασφάλειας Αττικής.

Τη συμμορία είχαν συγκροτήσει δέκα άτομα ηλικίας 19-42 ετών, εκ των οποίων οι τρεις ήταν ελληνικής υπηκοότητας και τα υπόλοιπα επτά, Πακιστανικής.

http://www.zougla.gr/file.ashx?fid=1012809

Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις της Ασφάλειας, οι κλοπές της συγκεκριμένης σπείρας πρέπει να ξεπερνούν τις 3.000 ενώ ο τρόπος με τον οποίο δούλευαν έδειχνε εξαιρετικά οργανωμένος, με τα κλεμμένα αυτοκίνητα να αποσυναρμολογούνται αμέσως και να πωλούνται ως ανταλλακτικά, σε μάντρα στην θέση Σκαλιστήρι Άνω Λιοσίων.

Η οργάνωση είχε απολύτως συγκεκριμένη ιεραρχική δομή, κατάφερνε να δρα επί μια ολόκληρη τετραετία, ο δε τρόπος λειτουργίας της, υπό άλλες συνθήκες, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ως υποδειγματικός, τόσο όσον αφορά τη συστηματική μεθοδολογία της όσο και την... παραγωγικότητά της. Ενδεικτικά αναφέρεται πως, μόνο τις τελευταίες ημέρες, οι δράστες έκλεψαν και αποσυναρμολόγησαν τουλάχιστον 14 αυτοκίνητα, κάτι το οποίο θα το ζήλευε και ένα πλήρως οργανωμένο συνεργείο...

http://www.zougla.gr/file.ashx?fid=1012812

Πριν δυο μέρες όμως η δραστηριότητά τους διακόπηκε απότομα, καθώς, μετά από συντονισμένη επιχείρηση η Αστυνομία κατάφερε να συλλάβει όλη την ομάδα, μεταξύ των οποίων και ένα 32χρονο που φέρεται ως ο εγκέφαλος της σπείρας.

Ο 32χρονος, κάτοικος Δροσιάς, ήταν ο ιδιοκτήτης της μάντρας ανταλλακτικών, μέσω της οποίας ιδιώτες προμηθεύονταν ανταλλακτικά σε όλη την Αττική. Ο ίδιος στρατολογούσε μέλη, τα οποία κατόπιν παραγγελίας του επέλεγαν και έκλεβαν συγκεκριμένους τύπους και μοντέλα οχημάτων, με ιδιαίτερη προτίμηση στα ιαπωνικά αυτοκίνητα πόλης, μικρού κυβισμού, καθώς τα ανταλλακτικά τους παρουσιάζουν μεγαλύτερη ζήτηση...

http://www.zougla.gr/file.ashx?fid=1012815

Τις κλοπές έκαναν δύο συγκεκριμένα μέλη της σπείρας, τα οποία οδηγούσαν τα αυτοκίνητα στην επιχείρηση στα Άνω Λιόσια, με προπομπό άλλο ΙΧ, νόμιμο, για να ελέγχει τη διαδρομή. Εκεί αναλάμβαναν οι... σπεσιαλίστες της σπείρας, οι οποίοι αποσυναρμολογούσαν τα οχήματα το πολύ μέσα σε δύο ώρες (!)

Χαρακτηριστικό είναι ότι όταν τα δύο μέλη της σπείρας προσέγγιζαν την επιχείρηση, μέσω ενός αδιέξοδου χωματόδρομου, έσβηναν τα φώτα τους και φτάνοντας στο σημείο εισόδου, όπου υπήρχε ασφαλισμένη μεταλλική πόρτα, πραγματοποιούσαν ηχητικό σινιάλο, προκειμένου να τους επιτραπεί η πρόσβαση.

Σύμφωνα με την αστυνομική έρευνα, κάθε βράδυ εισέρχονταν με τον ίδιο τρόπο και μεθοδολογία στην επιχείρηση περίπου δύο έως πέντε.

Σημειώνεται ότι, οι πινακίδες των κλεμμένων οχημάτων, είτε παραλαμβάνονταν από τα άτομα που τα μετέφεραν, είτε καταστρέφονταν επί τόπου με τη χρήση οξυγόνου από τους εργαζομένους στη μάντρα, πάντα υπό τις οδηγίες του συλληφθέντα «εγκέφαλου».

http://www.zougla.gr/file.ashx?fid=1012820

Παράλληλα, παραποιούσαν τους αριθμούς πλαισίου και κινητήρων από τα οχήματα ή τους «έσβηναν» και πάλι με τη χρήση οξυγόνου.

Στη συνέχεια αφαιρούσαν τμήματα και εξαρτήματά τους, όπως ρόδες, καθίσματα, ηλεκτρονικά συστήματα, κινητήρες, πόρτες και άλλα ανταλλακτικά και τα διέθεταν προς πώληση.

Σε έρευνες που πραγματοποιήθηκαν στην επιχείρηση εμπορίας ανταλλακτικών του 32χρονου και την οικία του στη Δροσιά Αττικής, καθώς και στους υπόλοιπους συλληφθέντες, βρέθηκαν και κατασχέθηκαν οκτώ οχήματα και ένα δίκυκλο, ένα ηλεκτρονικό τσιπ το οποίο θέτει σε λειτουργία κινητήρες οχημάτων και 50 κινητήρες διαφόρων τύπων.

Επίσης, κατασχέθηκε πολύ μεγάλος αριθμός εξαρτημάτων, ανταλλακτικών και στοιχείων κυκλοφορίας οχημάτων, όπως μπαταρίες, ζαντολάστιχα, ημιαξόνια, πόρτες, πορτμπαγκάζ, φανάρια, καπό, εξατμίσεις, καθρέπτες, αντλίες βενζίνης, προφυλακτήρες, ψυγεία, ντεπόζιτα διαφόρων τύπων, τιμόνια με κρεμαργιέρες, radio-CD, ένα πλαίσιο αυτοκινήτου, πινακίδες ελληνικών και ξένων αρχών.

Επιπλέον, κατασχέθηκαν 4.435 ευρώ και 179 δολάρια, επιταγές, γραμμάτια, μπλοκ δελτίων ποσοτικής παραλαβής υπό στοιχεία της εν λόγω επιχείρησης, τιμολόγια, βιβλιάρια καταθέσεων, βιβλία αγορών και πολλά άλλα στοιχεία.

http://www.zougla.gr/file.ashx?fid=1012808

Η κακουργηματικού χαρακτήρα δικογραφία που σχηματίστηκε σε βάρος των μελών της οργάνωσης περιλαμβάνει, κατά περίπτωση, τα αδικήματα της σύστασης και συμμετοχής σε εγκληματική οργάνωση, των διακεκριμένων περιπτώσεων κλοπών, της αποδοχής και διάθεσης προϊόντων εγκλήματος, της πλαστογραφίας πιστοποιητικών, της παράβασης του νόμου που αφορά την πρόληψη και καταστολή της νομιμοποίησης εσόδων από εγκληματικές δραστηριότητες, καθώς και του νόμου περί αλλοδαπών.

Οι συλληφθέντες, με τη δικογραφία που σχηματίστηκε σε βάρος τους, οδηγούνται στον Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Αθηνών, ενώ η αστυνομική έρευνα συνεχίζεται και εξετάζεται η συμμετοχή τους και σε άλλες παρόμοιες εγκληματικές πράξεις.
zougla.gr/greece/article/xiliades-klopes-aftokiniton-apo-mia-mono-spira


Μακάρι να μην είσαι σε αυτή την κατηγορία:yz

Arkas
25-05-2013, 14:32
Πολύ ενθαρρυντικά τα νέα !
Το ερώτημα που παραμένει είναι,
πού πωλούσαν τα μεταχ/να ανταλλακτικά ;
Δεν μπορούν να βρουν τα συνεργεία που τα πωλούσαν ;

Ακιs
25-05-2013, 15:15
Ο 32χρονος, κάτοικος Δροσιάς, ήταν ο ιδιοκτήτης της μάντρας ανταλλακτικών, μέσω της οποίας ιδιώτες προμηθεύονταν ανταλλακτικά σε όλη την Αττική. Ο ίδιος στρατολογούσε μέλη, τα οποία κατόπιν παραγγελίας του επέλεγαν και έκλεβαν συγκεκριμένους τύπους και μοντέλα οχημάτων, με ιδιαίτερη προτίμηση στα ιαπωνικά αυτοκίνητα πόλης, μικρού κυβισμού, καθώς τα ανταλλακτικά τους παρουσιάζουν μεγαλύτερη ζήτηση...



Πολύ ενθαρρυντικά τα νέα !
Το ερώτημα που παραμένει είναι,
πού πωλούσαν τα μεταχ/να ανταλλακτικά ;
Δεν μπορούν να βρουν τα συνεργεία που τα πωλούσαν ;

Στα ''κοκκινα'' ειναι η απαντηση,Δημητρη.......:(

Arkas
25-05-2013, 15:42
Δηλαδή στόμα με στόμα,
καθημερινώς συνέρρεαν δεκάδες πολίτες και "ψώνιζαν" ανταλλακτικά ;
Δε μου κάθεται ...


Sent by Arkas via Tapatalk !

siraxanz
25-05-2013, 18:16
Πάντως για την ενημέρωση σας, όταν χρειάζεστε κάποιο ανταλακτικό

μια αξιοπρεπής λύση είναι το ebay.


Αυτή είναι μία από τις πολλές saved searches (http://www.ebay.co.uk/sch/Motorcycle-Parts-Accessories-/14780/i.html?LH_ItemCondition=1500|2500|3000|7000|10&LH_PrefLoc=3&_pgn=5&_skc=800&rt=nc&_fspt=1&_sop=1&_nkw=bmw+r1200gs&_trksid=m194&ssPageName=STRK:MEFSRCHX:SRCH)μου

Σχεδόν όλα υπάρχουν, όμως θέλει υπομονή για να βρεις αυτό που θέλεις στην τιμή που πρέπει:)

Albatros
26-05-2013, 09:42
Ο ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ
Διαβάζοντας τα παρακάτω θα θέλαμε να σκεφτείτε αν , και κατά πόσο καλό κάνουμε και στους ίδιους μας τους εαυτούς με το να παραμένουμε άπραγοι με κάποιες συμπεριφορές και πολιτικές. Θα θέλαμε την απόλυτη προσοχή σας. Έχετε αναρωτηθεί:
1. Για πιο λόγο τα κλεφτρόνια έχουν τόση πολύ δουλειά και για πιο λόγο εμείς πρέπει να ανησυχούμε τόσο πολύ για την περιουσία μας.
2. Για πιο λόγο ασφαλίζουμε την περιουσία μας όταν οι κλέφτες μπορούν να δρουν ανενόχλητοι κλέβοντας και ένα μέρος του εαυτού μας.
3. Για πιο λόγο βάζουμε συναγερμούς κλειδαριές έχουμε φυλασσόμενους χώρους όταν τίποτα δεν φαίνεται να εμποδίζει τους κλέφτες να τα παίρνουν και με μεγάλη ευκολία μάλιστα.
Εδώ είναι κάποιες απαντήσεις που πιθανόν δεν θα αρέσουν σε πολλούς αλλά η αλήθεια πάντα πονά.
Όταν χαλάσει το αμάξι ή η μηχανή ποιος πάει και βάζει γνήσια ανταλλακτικά έστω και ιμιτασιόν ΛΙΓΟΙ σου λέει ο μάστορας για ένα ανταλλακτικό π.χ. φανάρι 200 ευρώ γνήσιο, 130 ευρώ ιμιτασιόν, 50 μεταχειρισμένο άρα όλοι λένε εννοείται μεταχειρισμένο για πιο λόγο να δώσω περισσότερα από ότι είναι ανάγκη ΛΑΘΟΣ ΜΕΓΑ διότι:
• Πόσα ατυχήματα υπάρχουν και πόσες αποσύρσεις οχημάτων ώστε να προκύπτει τόσο μεγάλος αριθμός ανταλλακτικών και με τόσο μεγάλη γκάμα μοντέλων και ανά έτος.
• Πόσες εισαγωγές μπορεί να κάνουν οι εταιρίες ανταλλακτικών για να καλύψουν την αγορά. Οι μαντράδες ΠΑΝΤΑ έχουν ότι και αν ζητήσεις πως γίνεται αυτό δεν τους συμφέρει να έχουν ανταλλακτικά για τόση ευρεία γκάμα μοντέλων και οχημάτων άρα κάποιο λάκκο έχει η φάβα.
Μήπως κάθε φορά που επιλέγουμε να πάρουμε μεταχειρισμένο ανταλλακτικό κρατάμε ζωντανή μια παράνομη αγορά διότι σήμερα παίρνω εγώ ανταλλακτικό από το κλεμμένο όχημα το δικό σου αύριο θα πάρεις εσύ από το δικό μου όμως και οι δυο θα έχουμε τα οχήματα μας κλεμμένα.
Όταν μας κλέβουν οι επαγγελματίες και όχι οι περιστασιακοί έχουν μαζί τους γνώστες ηλεκτρονικών κλειδαριών και μηχανών άρα το θέμα είναι να μην αποφασίσουν να κλέψουν το όχημα μας. Δεν υπάρχει περίπτωση να τους σταματήσει κανείς με οποιοδήποτε μέσο πρόληψης διότι για κάθε πρόβλημα έχουν την λύση.
ΑΡΑ: η λύση είναι μια ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΑΙ αγνώστου προελεύσεως ανταλλακτικά ΜΗΝ πηγαίνετε σε μάστορες που δεν σας εμπνέουν εμπιστοσύνη.
ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΚΛΕΜΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΡΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΑ ΚΛΕΨΕΙ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ.

:ye02::re25::ye36:

kwstas
27-05-2013, 10:29
Αντε παλι τα ιδια....:u55::u55::u55:

Ευχομαι να βρεθει οπως ηταν

aeriko
27-05-2013, 10:41
Πάντως για την ενημέρωση σας, όταν χρειάζεστε κάποιο ανταλακτικό

μια αξιοπρεπής λύση είναι το ebay.


Αυτή είναι μία από τις πολλές saved searches (http://www.ebay.co.uk/sch/Motorcycle-Parts-Accessories-/14780/i.html?LH_ItemCondition=1500|2500|3000|7000|10&LH_PrefLoc=3&_pgn=5&_skc=800&rt=nc&_fspt=1&_sop=1&_nkw=bmw+r1200gs&_trksid=m194&ssPageName=STRK:MEFSRCHX:SRCH)μου

Σχεδόν όλα υπάρχουν, όμως θέλει υπομονή για να βρεις αυτό που θέλεις στην τιμή που πρέπει:)
ερώτηση αδαούς με το e-bay
Χάρη, αποκλείεται στο e-bay να πωλούνται προιόντα από κλεμμένα και αποσυναρμολογημένα οχήματα;:Απορία:

satse
27-05-2013, 10:55
Χαμός γίνεται ..... το φαινόμενο είναι σε έξαρση. Δεν πρέπει να τις αφήνουμε από τα μάτια μας ούτε λεπτό τελικά. . . . Μία καλή λύση σε πιλοτές θα ήταν ip κάμερα. Απλά τρέχεις ένα UTP καλώδιο από το μπαλκόνι σου και το καρφώνεις στο router

pkar
27-05-2013, 11:26
Χαμός γίνεται ..... το φαινόμενο είναι σε έξαρση. Δεν πρέπει να τις αφήνουμε από τα μάτια μας ούτε λεπτό τελικά. . . . Μία καλή λύση σε πιλοτές θα ήταν ip κάμερα. Απλά τρέχεις ένα UTP καλώδιο από το μπαλκόνι σου και το καρφώνεις στο router

Και πάλι δεν θα καταφέρεις τίποτα ... Θα έχεις ακόμαπερισσότερο άγχος και θα είσαι καρφωμένος πάνω απο το μονιτορ (pc) ...
Η μόνη λύση προέρχεται μόνο απο εμάς.. Δεν πρέπει για κανένα λόγω να ψάχνουμε μαύρα ανταλλακτικα...

Αχιλέα λυπάμαι πολύ για αυτό που συνέβει ...
Έχω γνώση του τι περνάς (μου είχαν κλέψει το αμάξι πέρυσι το καλοκαίρι)...
Εύχομαι οτι καλύτερο !

Αχιλλεας
27-05-2013, 13:32
Καλημέρα... Ευχαριστώ pkar! Εγω λέω γι αυτούς που χρησιμοποιούν κλεμμένα ανταλλακτικά να τους χαλάσει ότι είναι κλεμμένο και να το πληρώσουν διπλό και τριπλό! Οσο γι αυτούς που το κλεψανε τα λόγια είναι περιττά...

giamil
27-05-2013, 13:44
Καλημέρα... Ευχαριστώ pkar! Εγω λέω γι αυτούς που χρησιμοποιούν κλεμμένα ανταλλακτικά να τους χαλάσει ότι είναι κλεμμένο και να το πληρώσουν διπλό και τριπλό! Οσο γι αυτούς που το κλεψανε τα λόγια είναι περιττά...


Φιλε μου δεν ειναι ωραιο αυτο που λες.....πιστευω οτι κανεις δεν θα θελε να ναι κλεπταποδοχος εις γνωσην του ...

τωρα αν μαγαζια που πουλανε ανταλακτικα κ που εχουν γεμισει αγγελιες αβερτα στο καρ (κ που λενε οτι τα βρησκουν ειτε απο εξωτερικο ειτε απο πλειστηριασμους) τυχαινει κ αποδειχθει καποια στιγμη οτι χρησιμοποιουν κλεμμενα....αυτο ειναι αλλη ιστορια!

αλλα κ παλι ομως δεν σημαινει οτι φταιει ο αγοραστης!

TIME
27-05-2013, 13:57
Αυτό με τα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά ίσως θα πρέπει να το ξαναδούμε λιγάκι.
Πρέπει να είμαστε περισσότερο επιφυλακτικοί και να ρωτάμε την προέλευσή τους και όπου δύναται να μας αποδεικνύεται η προέλευση τους.

commander
27-05-2013, 15:23
Φιλε μου δεν ειναι ωραιο αυτο που λες.....πιστευω οτι κανεις δεν θα θελε να ναι κλεπταποδοχος εις γνωσην του ...

τωρα αν μαγαζια που πουλανε ανταλακτικα κ που εχουν γεμισει αγγελιες αβερτα στο καρ (κ που λενε οτι τα βρησκουν ειτε απο εξωτερικο ειτε απο πλειστηριασμους) τυχαινει κ αποδειχθει καποια στιγμη οτι χρησιμοποιουν κλεμμενα....αυτο ειναι αλλη ιστορια!

αλλα κ παλι ομως δεν σημαινει οτι φταιει ο αγοραστης!


γιαννη ο ανθρωπος ειναι πολυ πικραμένος .....εχει δίκιο .......ποτε να μην ερθουμε στην θεση του.....

Αχιλλεας
27-05-2013, 15:53
Δεν μιλάω για αγοραστές που πηγαίνουν σε ένα μαγαζί το οποίο ασχολείται με τέτοιες δουλειές... Μιλάω για ανθρώπους, που θέλω να πιστεύω ότι είναι ένα μικρό ποσοστό, που αγοράζουν και χρησιμοποιούν ενώ ξέρουν... Από τις διάφορες ιστορίες που έχω ακούσει αυτές τις μέρες υπάρχουν και άτομα που ασχολούνται...

giamil
27-05-2013, 15:57
γιαννη ο ανθρωπος ειναι πολυ πικραμένος .....εχει δίκιο .......ποτε να μην ερθουμε στην θεση του.....

Θεολογε μου με ξερεις κ ξερεις οτι συμμεριζομαι την πικρα του ανθρωπου κ μακαρι να ναι ο τελευταιος...

αλλα επειδη κ εσυ οπως κ γω οπως κ πολλοι αλλοι εχουμε λοξα κ γουσταρουμε να ριχνουμε εξτρα στα μηχανακια μας καινουργια κ μεταχειρισμενα.....μην φτασουμε στο αλλο ακρο να καταντησει να νιωθει ενοχες οποιος αγοραζει μεταχειρισμενα ανταλακτικα κ ενω τα πληρωνει σε κανονικες τιμες της αγορας (ειτε απο ιδιωτες ειτε απο μαγαζια που ποσταρουνε αγγελιες ελευθερα σε σαιτ αγγελιων...)

αυτο ειπα μονο...:(


το οτι υπαρχουν ατομα που τους κοντοζυγωνει ο γυφτος με το κλεμμενο το iphone κ καθονται κ ανοιγουν κουβεντα μαζι του κ κανουν παζαρια το ξερουμε...κ το βλεπουμε καθημερινα!

τετοιας υφης ανθρωποι σιγουρα θα αγορασουν κ απο καποιον που θα βρεθει στην πορτα τους κ θα τους ελα παρε παρε τωρα που χω καγκελα αντβε κοψοχρονια...

οχι ομως εγω κ συ!


εννοειται οτι αυτο που γραψα δεν ηταν ευθεως απαντηση στο σχολιο που παρεθεσα του Αχιλλεα αλλα σε συνδιασμο με τα προηγουμενα σχολια για τα κλεμμενα σε μαγαζια κτλ κτλ...

giamil
27-05-2013, 15:58
Δεν μιλάω για αγοραστές που πηγαίνουν σε ένα μαγαζί το οποίο ασχολείται με τέτοιες δουλειές... Μιλάω για ανθρώπους, που θέλω να πιστεύω ότι είναι ένα μικρό ποσοστό, που αγοράζουν και χρησιμοποιούν ενώ ξέρουν... Από τις διάφορες ιστορίες που έχω ακούσει αυτές τις μέρες υπάρχουν και άτομα που ασχολούνται...

ετσι!
:ye02:

AlexCorfu
27-05-2013, 16:03
Καλησπέρα θα αναφερθώ στο θέμα των ανταλλακτικών , απλα όταν αγοράζουμε και τοποθετούμε μεταχειρισμένο ας κάνουμε τον κόπο να ζητήσουμε απόδειξη η τιμολόγιο . Αν μας δώσουν έχει καλώς διαφορετικά λυπάμαι για αυτο που θα πω αλλα είμαστε συνένοχοι . Αυτή ειναι η άποψη μου την εκφράζω δημόσια . Ευχαριστω .

manousos
30-05-2013, 18:16
φιλε μου σου ευχομαι να την βρεις και λυπαμαι πολυ.Ευχομαι τα κλεφτρονια να την πληρωσουν και με το παραπανω αν ειναι δυνατον.:mad:

vassilis68
18-06-2013, 00:26
Αχιλλέα, είχες κανένα νέο?

gandreas
18-06-2013, 22:22
:mad::mad::mad:

γιατι κλέβουν μονο χοντρές?

forester
19-06-2013, 00:43
:mad::mad::mad:

γιατι κλέβουν μονο χοντρές?


Γιατί έχουν απ' όλα:ye33:
Πόσα gs να ψάξεις για να βρεις ακτινωτές, κάγκελα να φάν' κι οι κότες, προβολάκια με καλωδίωση και μαμά διακόπτη, πίσω βάσεις για τριπλέτα μπαγκαζιέρες, πατάκια enduro, μυτάκι για εμπρός φτερό....
Θέλεις κι άλλα????
6 λόγους σου είπα;)
Πάρε κι έναν έβδομο....
Με την "ψώρα" του έλληνα για "φορτωμένα" και "τούμπανα", τα adve με ένα ταμπελάκι πλαισίου από κατεστραμμένο, φεύγουν αεροπορία:cool2:

AKIS_21
20-06-2013, 16:27
Εγώ για το αμάξι μου βρήκα λύση

siraxanz
20-06-2013, 17:07
Εγώ για το αμάξι μου βρήκα λύση


Το "έχουν" το ζωντανό.... για πλάκα....:D

AKIS_21
20-06-2013, 17:58
Το "έχουν" το ζωντανό.... για πλάκα....:D

Μη τον βλέπεις έτσι ξέρει καρατε:sm7:

Αχιλλεας
23-06-2013, 13:34
Καλημέρα... Δυστυχώς δεν υπάρχει κανένα νέο!:u57: