PDA

View Full Version : Αλλαγη μπουζι μετα απο 22000 χλμ....Οι φωτογραφιες!!!


jarhead
27-05-2013, 22:00
Σημερα εκλεψα λιγο απο τον χρονο μου και περιποιηθηκα την Μπουμπου κατι λαδια, κατι ξυδια, και αισιως μετα απο 22000 χλμ(60000 χλμ συνολο) αλλαγη μπουζι.Η διαδικασια πανευκολη με τα καταλληλα εργαλεια βεβαια οχι πανω απο μιση ωρα ολη και ολη.Παρακατω παραθετω φωτογραφιες απο τα μπουζι που εβγαλα...Τα καθαρα ειναι τα πρωτευοντα (ας τα πουμε ετσι) ενω τα ποιο μαυρα ειναι τα δευτερευοντα....Αληθεια δικαιολογειται κατι τετοιο η οχι? Παρατηρησεις , παροτρυνσεις και λοιπα στο νημα που ακολουθει...Για την ιστορια η σειρα των μπουζι ειναι οπως καθεσαι στην μηχανη αριστερα(αριστερος κυλινδρος) κλπ:ye33:

ΙoannisPanagiotidis
28-05-2013, 15:35
γεια χαρα Σωκρατη.

Αν και τα δευτερευοντα οπως τα ονομαζεις δειχνουν ίχνη λαδιου και βρωμιας στις σπειρες τους ...παρολο αυτα στα ματια μου ειναι σαν καινουργια!

Βασικα ,μια αλλαγη μπουζι ...μονο προς τα καλυτερο μπορουν να συνεισφέρουν στην λειτουργια της μοτοσυκλετας ..αλλα και αυτα που ειχες μεχρι τωρα θα σου βγαζαν λεω εγω ακομα πολλα απροβληματιστα χιλιομετρα!

...το οτι τα 2 μπουζι που βγαζουμε απ το κατω μερος των κυλινδρων εχουν ιχνη λαδιων .... τουλαχιστον εμφανισιακα μπορω να το θεωρησω φυσιολογικο ..καθοτι εχω αλλαξει 4 φορες στη μπουμπου μου μπουζια μεχρι τωρα και καθε φορα παρατηρουσα το ιδιο φαινομενο! Τα 2 πρωτεύοντα δειχναν παντα , πολυ καθαροτερα !

...αντε καλοταξιδο το εργαλείο !...φρεσκο λαδακι και μπουζακι ....πηρε ανασα το μοτορι!:ye32:

jtnakos
28-05-2013, 17:45
Σωκρατες...να ρωτησω...τα ιριδιου αλλαξες στα 22000 χιλιομετρα?????

ΚΑΙ γιατι????

paschalis
28-05-2013, 22:06
Σωκρατες...να ρωτησω...τα ιριδιου αλλαξες στα 22000 χιλιομετρα?????

ΚΑΙ γιατι????

Θα τα παρω εγω φιλαρακι:rolleyes:

:ha16::ha16::ha16::ha16:

τεσσερις πεπεριες για τεσσερα μπουζια:p

jarhead
29-05-2013, 02:58
Ειναι διαθεσιμα αν τα θελει κανεις....Γιατι τα αλλαξα? Γιατι βρηκα ελευθερο χρονο να το κανω...:u60:Δουλεια δεν ειχε ο διαολος :ha16:τα παιδια του :sm7::sm7::sm7:

vasorfa
29-05-2013, 07:24
Ωραίος Ο Σωκ!

αν και ιριδίου γαρ.....νωρίς βρε τα άλλαξες....


μπας και σε πεταξε η γυναίκα απο το σπίτι και ήθελες χαιδολόγηματα με τη μπουμπου:cool2::cool2::cool2::cool2:




ευλόγησον!!!!!

σπα,

ρε...

θα σε αφορήσω.....σου 'εχω στείλει pm και με εχεις γράψει στα παλαια σου λαστιχα...τον Άγιο:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:



άντε γιατι τώρα τελευταία πολύ παρα(Ε)ξήγηση πέφτει:cool2::eek::o

siraxanz
29-05-2013, 07:42
Είδες το ebay?:D

Από Πολωνία?

paschalis
29-05-2013, 08:00
Θα τα παρω εγω φιλαρακι

τεσσερις πεπεριες για τεσσερα μπουζια:p

Ειναι διαθεσιμα αν τα θελει κανεις...


Σωκ τα θελω διχως αιδω και ντροπη!

Θα τα βαλω κι ας με πειτε και γραφικο!

Αλλωαστε και το Παπιγκο, γραφικο ειναι!!!

kwstas
29-05-2013, 15:48
Σωκ τα θελω διχως αιδω και ντροπη!

Θα τα βαλω κι ας με πειτε και γραφικο!

Αλλωαστε και το Παπιγκο, γραφικο ειναι!!!

Kαι εγω στη θεση σου το ιδιο θα εκανα 15-20000χλμ ακομα ανετα εχουν:ye33:

nivam
29-05-2013, 16:07
Σωκράτη ψάξε το μέγιστο διάκενο από φθορά που επιτρέπει ο κατασκευαστής. Αν δεν έχουν ξεπεράσει το όριο κράτησε τα.
Στην ανάγκη δες ένα καινούριο, για αναφορά.
Εγώ έχω τα απλά τα οποία άλλαξα πριν 17k.
Τα καθαρίζω κάθε 5k άρα δεν έχω συνολική εικόνα της αιθάλης που θα είχαν συγκεντρώσει.:)

ilias vara
29-05-2013, 18:16
Σωκράτη ψάξε το μέγιστο διάκενο από φθορά που επιτρέπει ο κατασκευαστής. Αν δεν έχουν ξεπεράσει το όριο κράτησε τα.
Στην ανάγκη δες ένα καινούριο, για αναφορά.
Εγώ έχω τα απλά τα οποία άλλαξα πριν 17k.
Τα καθαρίζω κάθε 5k άρα δεν έχω συνολική εικόνα της αιθάλης που θα είχαν συγκεντρώσει.:)

Σωκ τα θελω διχως αιδω και ντροπη!

Θα τα βαλω κι ας με πειτε και γραφικο!

Αλλωαστε και το Παπιγκο, γραφικο ειναι!!!

πασχαλη αυτος ο αλητης ο μαχανοβιος απο τον βολο παει να σου κανει χαλαστρα.,.,.,.




:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

paschalis
29-05-2013, 19:34
πασχαλη αυτος ο αλητης ο μαχανοβιος απο τον βολο παει να σου κανει χαλαστρα.,.,.,.




:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

τον ειδα αλλα ο δικος μας ειναι large..:ye33:


δεν τα ξαναβαζει!!

nivam
29-05-2013, 20:22
πασχαλη αυτος ο αλητης ο μαχανοβιος απο τον βολο παει να σου κανει χαλαστρα.,.,.,.




:rolleyes::rolleyes::rolleyes:


:D

jarhead
29-05-2013, 20:59
Πασκουαλε γυρισα αργα απο Χαλκιδικη αλλιως θα στα κρατουσα στον καφε...Θα τα καθαρισω και θα τα κουβαλαω μαζι μου και οπου τρακαρουμε στα δινω....Χαρη απο Αγγλια τα πηρα...4 ευρω διαφορα απο τα απλα σε σχεση με εδω....:ye28:

jarhead
29-05-2013, 21:28
Ωραίος Ο Σωκ!

αν και ιριδίου γαρ.....νωρίς βρε τα άλλαξες....


μπας και σε πεταξε η γυναίκα απο το σπίτι και ήθελες χαιδολόγηματα με τη μπουμπου:cool2::cool2::cool2::cool2:




ευλόγησον!!!!!

σπα,

ρε...

θα σε αφορήσω.....σου 'εχω στείλει pm και με εχεις γράψει στα παλαια σου λαστιχα...τον Άγιο:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:



άντε γιατι τώρα τελευταία πολύ παρα(Ε)ξήγηση πέφτει:cool2::eek::o


:wo20:what???

vasorfa
29-05-2013, 23:07
:wo20:what???



Sorry...εννουσα sms.....:)

tattoopanther
29-05-2013, 23:07
Με το μπαρδόν και το συμπάθειο ,..
Ρε παιδιά ,.,
Για να μαθένουμε και μεις οι άσχετοι,.

κάθε πόσα χλμ,.
δηλαδίς τα αλλάζεται αν τα 15-20
Είναι λίγα,.,;;;;;

GeorgeP
30-05-2013, 14:12
Πασκουαλε γυρισα αργα απο Χαλκιδικη αλλιως θα στα κρατουσα στον καφε...Θα τα καθαρισω και θα τα κουβαλαω μαζι μου και οπου τρακαρουμε στα δινω....Χαρη απο Αγγλια τα πηρα...4 ευρω διαφορα απο τα απλα σε σχεση με εδω....:ye28:

Aν τα καθαρισεις με συρματοβουρτσα τα κατεστρεψες...μην το κανεις.
Αν βαλεις φιλερ για το διακενο παλι τα κατεστρεψες....μην το κανεις.
Τα ιριδιου δεν αγγιζονται ουτε ρυθμιζεται το διακενο τους. Υπαρχει ειδικο εργαλειο με φιλερ με κυλινδρικο διακενομετρο που απλα πιστοποιει αν το διακενο ειναι αυτο που αναγραφεται στο κουτι ¨η στον καταλογο της εταιρειας. Αν δεν ειναι....τα πετας.

akis-volos
30-05-2013, 14:15
Μήπως μπορούμε να μάθουμε τα στοιχεία απο τα μπουζί ιριδιου????

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

GeorgeP
30-05-2013, 14:34
Με το μπαρδόν και το συμπάθειο ,..
Ρε παιδιά ,.,
Για να μαθένουμε και μεις οι άσχετοι,.

κάθε πόσα χλμ,.
δηλαδίς τα αλλάζεται αν τα 15-20
Είναι λίγα,.,;;;;;

Τα ιριδιου αλλαζονται σχεδον στα τριπλασια κμ απο τα απλα μπουζι και παντα αναλογως τον κατασκευαστη.
Στο κορολα π.χ λεει τα απλα μπουζι αλλαγη καθε 60000κμ και τα ιριδιου καθε 120000κμ
Στο βαραντερο λεει, τα απλα μπουζι (απο εποχης Αφρικα αφου φορναε τα ιδια) στα 12000, τα πλατινας που φορουσε το πρωτο μοντελο 1999-2002 στα 24000 και τα ιριδιου που φορουσε απο το 2003 και μετα στα 48000κμ............
Τα αεροψυκτα εχουν ενα θεμα με τις θερμοκρασιες οποταν καλο ειναι να συμβουλευτειτε την εταιρεια για τα διαστηματα αλλαγης των.
Προσεξτε την αντοστοιχια στα νουμερα των οριτζιναλ με τα ιριδιου, εχουν τεραστια σημασια.

επειδη στην Ελαλδα το παιζουμε εξυπνοι και επι παραδειγμα τα μπουζι του Βαραντερο (ιριδιου) τα εχει ο Σαρακακης 32ε το ΕΝΑ....αλλα κι επειδη εξω στην Ελληνικη αγορα κατω απο 22 δεν τα βρηκα εγω αγοραζω τα μπουζι μου απο τους παρακατω

http://www.mister-solutions.co.uk/ (http://www.mister-solutions.co.uk/)
http://www.spark-plugs.co.uk/ (http://www.spark-plugs.co.uk/)

GeorgeP
30-05-2013, 14:38
Μήπως μπορούμε να μάθουμε τα στοιχεία απο τα μπουζί ιριδιου????

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

αν μου δωσει καποιος τα στοιχεια των οριτζιναλ μπουζι θα ποσταρω τα σχετικα στοιχεια τους σε ιριδιου.

jarhead
30-05-2013, 23:10
Αγαπητε Γιωργο οταν εγραφα οτι θα τα καθαρισω εννουουσα επιφανειακα...φυσικα και γνωριζω οτι δεν αγγιζουμε αυτα που ειπες και τα γνωριζεις πολυ καλυτερα...Εγω κατεληξα στον κωδικο μεσα απο την ιστοσελιδα http://spark-plugs.co.uk/index.php/products/details/DCPR8EIX/3852

tattoopanther
30-05-2013, 23:59
[FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][COLOR=blue]Στο κορολα π.χ λεει τα απλα μπουζι αλλαγη καθε 60000κμ και τα ιριδιου καθε 120000κμ
[FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][COLOR=blue]Στο βαραντερο λεει, τα απλα μπουζι (απο εποχης Αφρ,.,...]

:wo20:
Thanx για την απάντηση,., anyway,.,


Αλλά ρε μαστόρια ,.,
Για τα GS θέλω να ακούσω τις απόψεις σας
,., κάθε πόσα χλμ ,.,. είναι το πρέπον ,.,οεο;;;

jarhead
31-05-2013, 00:15
:wo20:
Thanx για την απάντηση,., anyway,.,


Αλλά ρε μαστόρια ,.,
Για τα GS θέλω να ακούσω τις απόψεις σας
,., κάθε πόσα χλμ ,.,. είναι το πρέπον ,.,οεο;;;
Hθελα να ξερα για καλο το ανοιξα το νημα?
:Απορία:

kosta12gs
31-05-2013, 00:34
Ρωτάς και συ κάτι πράματα!!!

tattoopanther
31-05-2013, 00:39
:lo19::sm7:
παρακαλώ να κλειδώσει το θέμα,.,
:lo19:
μπαίνουμε σε απόρρητα ,.,

το μυστήριο των μπουζί
,..




















και για πες φιλαράκι το μπουζόκλειδο
Που το βρήκες,.,.:yz

ΙoannisPanagiotidis
31-05-2013, 00:47
...μπουζοκλειδο εχεις μεσα στα μαμα εργαλεια σου κατω απ τη σελα της μπουμπούς!...:ye02:

tattoopanther
31-05-2013, 00:54
:lo19:
Στα 8άρια ένα κατσαβίδι έχει μόνο ,.,

Γιάννη εσει στα πόσα χλμ τα αλλάζεις ,.
Μιας και το φέρε η κουβέντα,.,:lo19:

jtnakos
31-05-2013, 01:12
:lo19::sm7:
παρακαλώ να κλειδώσει το θέμα,.,
:lo19:
μπαίνουμε σε απόρρητα ,.,

το μυστήριο των μπουζί
,..




















και για πες φιλαράκι το μπουζόκλειδο
Που το βρήκες,.,.:yz
Μπουζοκλειδο εχω παρει ενα μακρυλαιμο force 16αρι και μπαινει μια χαρα στο δικο μου...Προσοχη σε ΑΛΛΟ 08 μοντελο ομως μου σφήνωσε και ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ....

οΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΙΡΙΔΙΟΥ ΦΙΛΟς ...ΕΓΩ ΤΑ ΕΧΩ 38000 ΧΛΜ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΔΡΟΜΟ ΠΟΛΥ ΑΚΟΜΑ..:ye33:

ΙoannisPanagiotidis
31-05-2013, 01:12
εγω στο πρωτο μοτερ, τα μαμα πρωτα τα αλλαξα στις 17 χιλιαδες και ηταν σε χρηση 2μιση χρονια ...τα δευτερα που εβαλα μετα και ηταν ιριδιου ειναι ακομα κολλημένα στους κυλίνδρους στο κολλημενο μοτερ που εχω στην αποθήκη ...γιναν ενα με τη κεφαλη ...χεχε! ...στις 32χιλ.

...σε αυτο το μπλοκ που εχω τωρα ... βαζω μαμα μπουζακια και τα αλλαζω αναλογος το ποτε θα αρχισω το μεγαλο σερβις ... σαν κανονα εχω στο περιπου 20χιλιαδες και καθε 2τερο χρονο! Και παλι μην φανταστεις ...απο εμφάνιση καλα ειναι και στο χρωμα και στην ακίδα ...ποτε δεν ενιωσα καποιαν αδυναμία στην εκκινηση η ατροφια στη κινηση και να το αποδώσω στα μπουζι , καταληγοντας σε αλλαγη . Ετσι απλα τα αλλαζω .... για να εχω το κεφαλι μου ήσυχο!

απο μενα ...κράτα τον κανονα 2 χρονια στα μαμα μπουζι και 4 στα ιριδιου ...απο κει και περα η σωστη λειτουργια του εχει να κανει σε σχεση με πολλες παραμετρους! Ο καλυτερος κανονας ειναι ο οπτικος ελεγχος.... βγαζεις 2 λεπτα τα μπουζι σου και τσεκαρεις οπτικα το κεφαλι τους!


φρεσκο μπουζακι ...σημαίνει οικονομια , αποδοση ,καλη καυση , λιγοτερη μολυνση...κτλ...:ye02:

kosta12gs
31-05-2013, 01:30
Σίγουρα δε βάζεις βενζίνη σε ελληνικό βενζινάδικο, ε;
:ye33:

ΙoannisPanagiotidis
31-05-2013, 01:46
...απο κει και περα η σωστη λειτουργια του εχει να κανει σε σχεση με πολλες παραμετρους.....


Σίγουρα δε βάζεις βενζίνη σε ελληνικό βενζινάδικο, ε;
:ye33:

Χεχε.... κατι τετοι εννοω οταν γραφω παραπανω ... παραμέτρους! Για αυτο λεω κιόλας...Ο καλυτερος κανονας ειναι ο οπτικος ελεγχος.... :ye02:

tattoopanther
31-05-2013, 09:08
Ευχαριστώ για τις γνώσεις.
σας παιδες

.. ,., λύσαμε και το θέμα με τα μπουζί,.,,..

με τον εισαγγελέα να δούμε τι θα κάνουμε,..:sm7:

paschalis
31-05-2013, 14:43
Ευχαριστώ για τις γνώσεις.
σας παιδες

.. ,., λύσαμε και το θέμα με τα μπουζί,.,,..

με τον εισαγγελέα να δούμε τι θα κάνουμε,..:sm7:

ειναι απλο ρε φιλε..


μολις παρω τα μπουζι-α απο τον Σωκ

θα παω και θα τον καταγγειλω :sm7:

οχι αυτον.........το παιδι - μπουζι!!!!!!!!

MIHALIS TZIMAS
02-06-2013, 09:52
εγω στο πρωτο μοτερ, τα μαμα πρωτα τα αλλαξα στις 17 χιλιαδες και ηταν σε χρηση 2μιση χρονια ...τα δευτερα που εβαλα μετα και ηταν ιριδιου ειναι ακομα κολλημένα στους κυλίνδρους στο κολλημενο μοτερ που εχω στην αποθήκη ...γιναν ενα με τη κεφαλη ...χεχε! ...στις 32χιλ.

...σε αυτο το μπλοκ που εχω τωρα ... βαζω μαμα μπουζακια και τα αλλαζω αναλογος το ποτε θα αρχισω το μεγαλο σερβις ... σαν κανονα εχω στο περιπου 20χιλιαδες και καθε 2τερο χρονο! Και παλι μην φανταστεις ...απο εμφάνιση καλα ειναι και στο χρωμα και στην ακίδα ...ποτε δεν ενιωσα καποιαν αδυναμία στην εκκινηση η ατροφια στη κινηση και να το αποδώσω στα μπουζι , καταληγοντας σε αλλαγη . Ετσι απλα τα αλλαζω .... για να εχω το κεφαλι μου ήσυχο!

απο μενα ...κράτα τον κανονα 2 χρονια στα μαμα μπουζι και 4 στα ιριδιου ...απο κει και περα η σωστη λειτουργια του εχει να κανει σε σχεση με πολλες παραμετρους! Ο καλυτερος κανονας ειναι ο οπτικος ελεγχος.... βγαζεις 2 λεπτα τα μπουζι σου και τσεκαρεις οπτικα το κεφαλι τους!


φρεσκο μπουζακι ...σημαίνει οικονομια , αποδοση ,καλη καυση , λιγοτερη μολυνση...κτλ...:ye02:

Ασχετο...ρε Γιάννη σου κόλλησε το μοτέρ;!!!!!

jarhead
02-06-2013, 11:43
Ασχετο...ρε Γιάννη σου κόλλησε το μοτέρ;!!!!!
Του κολλησε???:lo19::lo19::lo19:του :ha16: την μανα!!!!Αφου ο ανθρωπος δεν ξερει να οδηγαει...νομιζε οτι η βελονα καθε φορα επρεπε να πιανει κοκκινο χαχαχαχαχα!!!Γεια σου ρε Γιανναρε!!!

ΙoannisPanagiotidis
15-06-2013, 18:36
Ασχετο...ρε Γιάννη σου κόλλησε το μοτέρ;!!!!!



:ye31:... αν δεν βαριεσαι φιλε ...χτυπα φραπε και ξεφύλλισε το καημό μου ...εδω!!! (http://www.gsforum.gr/Τεχνικά-θέματα-diy-124/boxer-kaputt-ενα-ταξιδι-που-ναυάγησε-αλλα-ο-επιμένων-ΕλληΝικά-11394/)

MIHALIS TZIMAS
16-06-2013, 12:08
:ye31:... αν δεν βαριεσαι φιλε ...χτυπα φραπε και ξεφύλλισε το καημό μου ...εδω!!! (http://www.gsforum.gr/Τεχνικά-θέματα-diy-124/boxer-kaputt-ενα-ταξιδι-που-ναυάγησε-αλλα-ο-επιμένων-ΕλληΝικά-11394/)

Ω Θεέ μου!!!