PDA

View Full Version : Ηλεκτρολογικος Πονοκεφαλος(φωτα)


tazman
31-05-2013, 13:27
Πριν λιγο καιρο μπορεσα και εβαλα επιτελους στον μπουμπουρα (gs 1200) φωτα (xenon) και ειδα επιτελους το φως μου...
Μαζι παραλληλα με αυτο στον ηλεκτρολογο που τα περασα εβαλα και τα προβολακια Hella ff 50,εκει και αν ειδα το φως μου (μερα):D
Ο διακοπτης που ειχαν μεσα βεβαια μεγαλη πατατα χωρις βαση,και με την παραμικρη σταγονα-υγρασια μου αναβαν συνεχεια και δεν μπορουσα να τα σβησω.:hmmm:
Ετσι αποφασησα την αλλαγη του για να μην τρωω αλλο βρισιμο απ'ολο τον ντουνια στον δρομο.:u56:
Πηρα λοιπον εναν απλο διακοπτη απο εταιρια γνωστη στο forum(αδιαβροχος)
Ο συγκεριμενος εχει 2 καλωδια γιατι δεν εχει φως ενο ο προηγουμενος 3 γιατι στο (on) εχει και φωτεινη ενδειξη.
Τωρα ενω απ'οσα ρωτησα απλα ακυρωνω το καλωδιο που παει για την ενδειξη της λυχνιας και συνδεω οπως νανε τα αλλα 2,μου βγαζει σφαλμα στο καντραν και δεν αναβουν τα προβολακια...
Ξεχασα να προσθεσω εδω οτι εχω αγορασει και ενα πριζακι (USB) μπας και μπορεσω να το τοποθετησω.
Την βοηθεια σας παρακαλω για να μην μπω παλι στην διαδικασια να ταισω τον ηλεκτρολογο μου μιας και δεν περισσευουν...
Τι κανω με τον διακοπτη για να μην κανω καμια μ@λ@κι@ ?
Οπως και τι θα χρειαστει να ξυλωσω,απο που να παρω ρευμα για το μπριζακι και τι να προσεξω ?
Αναμενω την βοηθεια σας (NO MANY NO FANNY):cr13:

Djvolis
31-05-2013, 15:01
μαλλον σου αναβει η ενδειξη γιατι πρεπει να βαλεις ενα "κλεφτη" (βατική αντιστασουλα) , ωστε να σου διαβαζει καλα την αντισταση και να μη σου αναβει η ενδειξη.
γιατο πριζακι παρε απο την παροχη πισω, η παρε την πλεξουδιτσα για να φερεις τον αναπτηρα μπροστα

TASOS GS
31-05-2013, 16:32
ρελε εχεις βαλει για τα προβολακια?

εαν ναι απο που περνη την εντολη για να δινει το ρελε ρευμα στα προβολακια?

tazman
01-06-2013, 00:16
ρελε εχεις βαλει για τα προβολακια?

εαν ναι απο που περνη την εντολη για να δινει το ρελε ρευμα στα προβολακια?
Ναι ρελεδακι υπηρχε στην συσκευασια και εχει τοποθετηθει κανονικα ...
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι,γιατι με την αλλαγη του δικοπτη οπως προ ειπα δεν αναβουν και μου βγαζουν σφαλμα στο καντραν της μηχανης:wo20:

Djvolis
02-06-2013, 19:13
Ειναι αυτο που σου πα κ πιο πανω, επειδη ειχε λαμπακι κ αυξημενη αντισταση οποτε το διαβαζε ως οκ!


Sent from my iPhone 5 using God's will.