PDA

View Full Version : Διαδικασία πώλησης μοτό στο εξωτερικό...


danaos
09-06-2013, 23:37
Καλησπέρα σε ολη την καλή παρέα...
Όπως μπορεί να ξέρετε πούλησα το ΗΡ2 στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στο Βέλγιο.
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου και την όλη διαδικασία για να την γνωρίζεται και εσείς..
Βασικά μιλάμε για πώληση σε χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης.
Λοιπόν πρίν ένα μήνα έβαλα την αγγελία στο Mobile.de αφού έβλεπα ότι στην Ελλάδα η αγγελία δεν «τσούλαγε» πουθενά..
Υπήρχε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον από πολλές χώρες (Λονδίνο Ισλανδία Γαλλία Γερμανία Βουλγαρία Βέλγιο)
Όταν τελικά μπήκαμε στην τελική ευθεία πώλησης η διαδικασία ήταν πάρα πολύ απλή…
Πήγα το ΗΡ σε μια μεγάλη μεταφορική εταιρία στην Μαγούλα την οποία μου υπέδειξε ο Βέλγος.
Αυτό έγινε σαν «ασφάλεια» του Βέλγου ότι όντος η μοτο υπάρχει και δεν είμαι κανένας απατεώνας. Δηλ με το που την πήγα τον πήρα τηλ και μίλησε με τον διευθυντή της μεταφορικής ότι «ναι η μηχανή είναι εδώ μαζί με τα αξεσουάρ της»
Μετά φτιάξαμε τα χαρτιά παράδοσης και φύλαξης του ΗΡ στην μεταφορική εταιρία μέχρις ότου πακεταριστεί και φύγει για το Βέλγιο.
Μου έκαναν και ασφάλεια για την μοτο για ότι της συμβεί να αποζημιωθώ μέχρι 12000 ευρό.
Και ένα άλλο χαρτί με το οποίο ήμουν κατοχυρωμένος ότι η μοτό θα έφευγε ΜΟΝΟ αν εγώ έδινα το ΟΚ.
Αφήνοντας την μοτό εκεί πήρα μαζί μου της πινακίδες της τα χαρτιά της και τα κλειδιά της.
Περίμενα 3 ημέρες να δω την μεταφορά των χρημάτων μέσα IBAN στον λογαριασμό μου…
Εδώ είναι που θέλει προσοχή η όλη διαδικασία.
Τα λεφτά μπορεί να τα «βλέπεις» στον λογαριασμό σου αλλά δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα μέχρι να σου δώσει το ΟΚ η τράπεζα σου.
Είναι η διαδικασία που ονομάζουν οι τράπεζες «βαλερ»
Από την στιγμή που τα έιδα στον λογαριασμό μετά από 2 ημέρες με ειδοποίησαν από την τράπεζα ότι τα λεφτά είναι διαθέσιμα και με συμβούλεψαν να τα μεταφέρω αμέσως σε άλλον λογαριασμό, όπως και έκανα.
Αφού έκανε την κατάθεση ο Βέλγος πήρα την άδεια κυκλοφορίας και τις πινακίδες και πήγα στο υπουργείο μεταφορών.
Εκεί κατέθεσα τις πινακίδες «ΓΙΑ ΠΩΛΗΣΗ ΤΟΥ ΟΧΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΟ ΒΕΛΓΙΟ»
Και την επόμενη ημέρα πήγα και πήρα την άδεια μου με σφραγίδες «ΑΚΥΡΗ» «ΓΙΑ ΠΩΛΗΣΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ»
Πήγα στην μεταφορική και μετά από ερώτηση του διευθυντή «πήρες τα λεφτά σίγουρα?»
παρέδωσα
Την άδεια
Το τιμολόγιο αγοράς του ΗΡ από την αντιπροσωπεία
Και ένα ιδιωτικό συμφωνητικό πώλησης μεταξύ εμένα και του Βέλγου.
Και τα κλειδιά.
Πλήρωσα για την φύλαξη και την ασφάλεια του ΗΡ .
Όταν έφυγε το ΗΡ μου έστειλαν το έντυπο της φορτωτικής για να κλείσει ο κύκλος.
Για την εφορεία σε περίπτωση έλεγχου πρέπει να έχεις την αίτηση διαγραφής της μοτο και την φορτωτική.
Αυτή φίλοι μου είναι η διαδικασία.
Να είστε καλά

danaos
09-06-2013, 23:39
http://i1300.photobucket.com/albums/ag89/Danaos_Danny_Angelopoulos/2013-06-06140343_zps11574d32.jpg


http://i1300.photobucket.com/albums/ag89/Danaos_Danny_Angelopoulos/2013-06-06140311_zps44c78712.jpg

http://i1300.photobucket.com/albums/ag89/Danaos_Danny_Angelopoulos/2013-06-06140326_zps43ecd561.jpg

forester
09-06-2013, 23:45
Λυπάμαι που το έδωσες κι έφυγε ένα ΗΡ2 από κοντά μας...:(
Χαίρομαι που ξέμπλεξες με τις διαδικασίες και πήρες το μαρούλι:);)

ortho
09-06-2013, 23:48
Σε καλή μεριά Ντάννυ! Εύχομαι φίλε κάποια στιγμή να αποκτήσεις πάλι ότι επιθυμείς!

Και φυσικά ευχαριστώ για την ενημέρωση!

danaos
09-06-2013, 23:49
Να είστε καλά φίλοι μου...

ckalfas
09-06-2013, 23:53
Σε καλή μεριά Δαναέ! (...αν και το Hp είναι το όνειρο πολλών εδώ μέσα, όπως κι εμένα, αλλά όλο και πιο μακρινό δυστυχώς!)

danaos
09-06-2013, 23:55
Να είσαι καλά Χρήστο μου...ευχαριστώ πολύ

siraxanz
09-06-2013, 23:57
Χρήσιμες οι πληροφορίες σου!

Μπράβο που τις μοιράστηκες προς γνώσην μας!!!

Σε καλή μεριά τα χρήματα :ye02:

danaos
09-06-2013, 23:59
Ευχαριστώ φίλε...

gsmaniac
10-06-2013, 00:01
Σε καλη μερια .......

Τουλαχιστον το χαρηκες, τα χρονια που το ειχες...
Το φορουμ ειναι γεματο απο βιντεακια σου και τα πρωτα χωματινα μαζί με τον βρωμιαρη κουμπαρο μου, ειναι απο τα καλυτερα...

Αντε να σ ξςναδουμε καβαλαρη. ...συντομα...:)

danaos
10-06-2013, 00:04
Καλά περνάγαμε χαχαχαχαχα
Να είσαι καλά κάπτεν...

mario
10-06-2013, 00:08
Σε καλή μεριά φιλαράκι!

Στάλθηκε από το σούπερ ντουπερ κινητό μου!

danaos
10-06-2013, 00:13
Ευχαριστώ πολύ...

xurxes
10-06-2013, 01:40
Σε καλή μεριά φιλαρακι!!!!!!χτυπα με λίγα το πορτοκαλί κ βγες να ξεναγουσταρεις;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
10-06-2013, 03:31
1. Σε καλή μεριά τα χρήματα Ντάνυ ...

2. Ευχαριστούμε για την παρουσίαση/αναφορά, στον τρόπο πώλησης μοτό στο εξωτερικό ...

3. Ευτυχώς κ πρόλαβα κ το οδήγησα το κατσίκι, όσο το είχες ...

Γιατί φοβάμαι πως δεν θα μου δοθεί ευκαιρία να καβαλήσω ξανά τέτοιο αγρίμι ...

4. Άντε ... με το καλό κ η αντικαταστάτρια ... :)

Arkas
10-06-2013, 09:25
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες Ντάννυ !
Κι όσο για χωμάτινες βόλτες,
εδώ είναι τα βουνά ! Δε χάνονται !!!


Sent from my genious iPad mini, using Tapatalk !

asotosios
10-06-2013, 09:32
Σε καλη μερια το μαρουλι, και χαιρομαι που επιασες το χρημα που αξιζε το αγριμι σου...στην Ελλαδα το πολυ πολυ να επρεπε να το σκοτωσεις...δυστηχως με την παρουσα κατασταση...
Ευχαριστουμε για τις πολλες και χρησιμες λεπτομεριες που μας ςδωσες για τον ασφαλη τροπο πωλησης στο εξωτερικο...:re25:

Και παλι σε καλη μερια...και να ειναι η τελευταια "θυσια" που πρεπει να κανεις...!!!:)

teo71
10-06-2013, 09:55
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες..

Σε καλη μεριά Δαναέ..

REK
10-06-2013, 10:08
Danny...σε καλή μεριά φίλε τα €€€..

εύχομαι σύντομα να ξαναβολτάρουμε σε χωματερά τερέν..;)

όσο για την πληροφόρηση...:ye02: