PDA

View Full Version : Kαι ρωτώ λοιπόν μας υποδεικνεύουν τα ευχάριστα ή τα άριστα οι κυβερνώντες μας


frits
09-06-2013, 15:18
Συναδελφοι και παντα μιλαω ως Σωκρατης και ας με κατηγορησουν μερικοι εδω μεσα...Μην νομιζετε οτι ειναι τοσο ευκολο να μοιραζεις 350 αρια ετσι ευκολα, ΟΠΟΤΕ μην το πετατε ετσι ελαφρια την καρδια βγητε ετσι και αρχιστε το γραψιμο...οταν θα γραφουν τους αλλους...γ***** τον τον π****η οταν γραφουν εμας τους ιδιους κλαιμε σαν τις ιεροδουλες.Προσωπικα οταν με ρωτανε εεεε κυριε Αστυνομε θα με γραψετε για κρανος? Του απαντω...Αδελφε το δικο σου κεφαλι θα σπασει και οχι το δικο μου...Αν το καταλαβαινεις οτι δεν σε γραφω για να παρεις ενα κρανος που θα κοστισει το 1/3 και μπορει να σε σωσει εχεις καλως...Καγκελο ο παραβατης...Το θεμα ειναι καθαρα παιδειας...ειμαστε λαος που δεν θελει να εχει καποιον στην καμπουρα του...Το οτι δεν φορανε κρανος οι περισσοτεροι το κανουν ως αντιδραση πιστευω....Και δεν μιλαω μονο για καγκουρια...εχω δει και κατι μπεμβεδακιδες εδω που το παιζουν μοντελα....

Καταρχήν δεν σε κατηγορεί κανένας, προσωπικά δεν πιστεύω ότι είναι επιλογή του κάθε Σωκράτη, αλλά επιλογή του κράτους, αν σας καλέσει ο διοικητής σας ο οποίος παίρνει ή πρέπει να παίρνει κατευθύνσεις από τους πολιτικούς του προϊσταμένους και σας πει σε ένα χρόνο δε πρέπει να κυκλοφορεί κανένας χωρίς κράνος τι θα κάνετε;

Κυκλοφορούσαμε ξεκράνωτοι και πριν την κρίση και όταν τα πρόστιμα ήταν μικρότερα. Η ευθύνη είναι ατομική (του καθενός από εμάς) αλλά και κοινωνική (του κράτους) αλοίμονο αν στις οργανωμένες κοινωνίες ο τήρηση των νόμων αφήνονταν στην κρίση του καθένα.

Τέλος το μηχανάκι του καθένα δεν καθορίζει αν θα φοράει κράνος ή όχι, η ηλικία του ίσως...

ortho
09-06-2013, 15:32
Εσείς οι οδηγοί μπόξερ είστε κάγκουρες! Τώρα τελευταία βλέπω όλο και πιό συχνά οδηγούς adve να είναι χωρίς κράνος! Μάλλον τα έχωσαν όλα στα τριβάλιτσα και δεν έμεινε μία για κράνος.:D

Κι ο Σωκράτης κι ο Σταύρος έχουν δίκιο.....κάποτε λέγαμε είναι δικό μου το κεφάλι κι αποφασίζω! δεν είναι έτσι! όποιος δεν το σπάσει μιά και καλή κι αποδημήσει επιβαρύνει οικονομικά όλους σε περίπτωση αναπηρίας.

Παρόλα αυτά θα υπάρχουν πάντοτε αυτοί που ξέρουν καλύτερα, είναι πιό μάγκες, είναι αθάνατοι....ας πέφτει γερό πρόστιμο μήπως και το ξανασκεφτούν.

@ Σωκράτη. Φίλε γιατί δεν κάνεις το άλλο; Σε όποιον σε ξαναρωτήσει αν θα τον γράψεις...γιατί δεν κρατάς τα στοιχεία του και να του πεις "μέσα σε 10 μέρες έλα με κράνος κι απόδειξη αγοράς να σε δω;" , ίσως έτσι βοηθήσεις πραγματικά κάποιους. Αντιλαμβάνομαι πλήρως την πρόθεσή σου, αλλά δεν τον βοηθάς έτσι, αντίθετα του δίνεις το δικαίωμα να ελπίζει ότι θα τη σκαπουλάρει πάντα.
Μιά σκέψη έκανα...:)

jarhead
09-06-2013, 15:40
Εσείς οι οδηγοί μπόξερ είστε κάγκουρες! Τώρα τελευταία βλέπω όλο και πιό συχνά οδηγούς adve να είναι χωρίς κράνος! Μάλλον τα έχωσαν όλα στα τριβάλιτσα και δεν έμεινε μία για κράνος.:D

Κι ο Σωκράτης κι ο Σταύρος έχουν δίκιο.....κάποτε λέγαμε είναι δικό μου το κεφάλι κι αποφασίζω! δεν είναι έτσι! όποιος δεν το σπάσει μιά και καλή κι αποδημήσει επιβαρύνει οικονομικά όλους σε περίπτωση αναπηρίας.

Παρόλα αυτά θα υπάρχουν πάντοτε αυτοί που ξέρουν καλύτερα, είναι πιό μάγκες, είναι αθάνατοι....ας πέφτει γερό πρόστιμο μήπως και το ξανασκεφτούν.

@ Σωκράτη. Φίλε γιατί δεν κάνεις το άλλο; Σε όποιον σε ξαναρωτήσει αν θα τον γράψεις...γιατί δεν κρατάς τα στοιχεία του και να του πεις "μέσα σε 10 μέρες έλα με κράνος κι απόδειξη αγοράς να σε δω;" , ίσως έτσι βοηθήσεις πραγματικά κάποιους. Αντιλαμβάνομαι πλήρως την πρόθεσή σου, αλλά δεν τον βοηθάς έτσι, αντίθετα του δίνεις το δικαίωμα να ελπίζει ότι θα τη σκαπουλάρει πάντα.
Μιά σκέψη έκανα...:)

Believe it or not εχει συμβει και αυτο και χωρις να τους το ζητησω....ειδικα μια παρεα πιτσιρικαδες που τους ειχαμε σταματησει οταν πηγαιναν να δουν κατι αυτοσχεδιους!!!

frits
09-06-2013, 15:50
Δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλά συνήθως δεν έχουν καθόλου κράνος ή το έχουν στο χέρι..:confused:

gandreas
09-06-2013, 19:18
Γουστάρω να γράφουν για κορνάρισμα, και τους μάγκες που μπαίνουν μπροστά , μπορούν????

tsak8
09-06-2013, 19:24
εγινε κατι και αλλαξαν νοοτροποια μηπως πηγες χειμωνα , γιατι εγω καλοκαιρι που παμε συνηθως εμενα και την γυναικα μου που φοραμε οσο ζεστη και εαν κανει μας κοιτανε σαν ουφο

Προ ημερών ήμουν, ρώτησα και μου είπαν εντολή εισαγγελέα, και έντονη αστυνόμευση με 3 μπλόκα στην πόλη περι του κέντρου

Send from RAZR Tapatalk

konstantinos
09-06-2013, 19:34
Προ ημερών ήμουν, ρώτησα και μου είπαν εντολή εισαγγελέα, και έντονη αστυνόμευση με 3 μπλόκα στην πόλη περι του κέντρου

Send from RAZR Tapatalk
ας ελπισουμε το μετρο να μην ατονισει και να επεκταθει σε ολο το νησι

GeorgeP
10-06-2013, 12:45
............................................

Κυκλοφορούσαμε ξεκράνωτοι και πριν την κρίση και όταν τα πρόστιμα ήταν μικρότερα. Η ευθύνη είναι ατομική (του καθενός από εμάς) αλλά και κοινωνική (του κράτους) αλοίμονο αν στις οργανωμένες κοινωνίες ο τήρηση των νόμων αφήνονταν στην κρίση του καθένα.
...................


Κι ο Σωκράτης κι ο Σταύρος έχουν δίκιο.....κάποτε λέγαμε είναι δικό μου το κεφάλι κι αποφασίζω! δεν είναι έτσι! όποιος δεν το σπάσει μιά και καλή κι αποδημήσει επιβαρύνει οικονομικά όλους σε περίπτωση αναπηρίας.
..................................................................................................
Μιά σκέψη έκανα...:)


Τι ειπατε τωρα Σταυρο και Γιαννη.........νομιζω οτι καταλαβαινετε τι σημαινει αυτο!!!!!:)

Αν τα εννοειτε ετσι οπως τα διαβασα αναρωτιεμαι γιατι ''τσακωνομασταν'' για την Κερατεα και το τρεις φορες καψιμο της Αθηνας........:confused:
αναρωτιεμαι γιατι ''τσακωθηκαμε'' για την ΔΕΗ που αλλος την πληρωνει κι αλλος την αφηνει να την πληρωσει αυτος που την πληρωνει παντα.
Αναρωτιεμαι γιατι ''τσκωνομαμστε'' που το κρατος δεν εκανε τιποτα να ,αζεψει φορους επαφυομενο στην ατομικη ευθυνη του καθενος απο εμας........

Επίσης αναρωτιεμαι γιατι διαφωνεις για το ''μαζι τα φαγαμε''.........:confused::cool:

Συγνωμη για την παρεμβολη/σπαμ αλλα χρειαζομαι μια εξηγηση για να μπορεσω να καταλαβω τον τροπο σκεψης......δεν μπορει να υπαρχουν δυο μετρα και δυο σταθμα.....:confused:

TEOSS
10-06-2013, 17:22
Τι ειπατε τωρα Σταυρο και Γιαννη.........νομιζω οτι καταλαβαινετε τι σημαινει αυτο!!!!!:)

Αν τα εννοειτε ετσι οπως τα διαβασα αναρωτιεμαι γιατι ''τσακωνομασταν'' για την Κερατεα και το τρεις φορες καψιμο της Αθηνας........:confused:
αναρωτιεμαι γιατι ''τσακωθηκαμε'' για την ΔΕΗ που αλλος την πληρωνει κι αλλος την αφηνει να την πληρωσει αυτος που την πληρωνει παντα.
Αναρωτιεμαι γιατι ''τσκωνομαμστε'' που το κρατος δεν εκανε τιποτα να ,αζεψει φορους επαφυομενο στην ατομικη ευθυνη του καθενος απο εμας........

Επίσης αναρωτιεμαι γιατι διαφωνεις για το ''μαζι τα φαγαμε''.........:confused::cool:

Συγνωμη για την παρεμβολη/σπαμ αλλα χρειαζομαι μια εξηγηση για να μπορεσω να καταλαβω τον τροπο σκεψης......δεν μπορει να υπαρχουν δυο μετρα και δυο σταθμα.....:confused:
:re25:…νοκ ντάουν :ha16::ha16::ha16:!!!
Το γιατί είναι απλό ...
Γιατί οι πολιτικές γραμμές ήταν άλλες, και τώρα εάν είχε βγάλει ανακοίνωση ο <<μιστερ>> κατά των κλήσεων, άλλα θα διαβάζαμε…:rolleyes:

frits
10-06-2013, 18:25
Τι ειπατε τωρα Σταυρο και Γιαννη.........νομιζω οτι καταλαβαινετε τι σημαινει αυτο!!!!!:)

Αν τα εννοειτε ετσι οπως τα διαβασα αναρωτιεμαι γιατι ''τσακωνομασταν'' για την Κερατεα και το τρεις φορες καψιμο της Αθηνας........:confused:
αναρωτιεμαι γιατι ''τσακωθηκαμε'' για την ΔΕΗ που αλλος την πληρωνει κι αλλος την αφηνει να την πληρωσει αυτος που την πληρωνει παντα.
Αναρωτιεμαι γιατι ''τσκωνομαμστε'' που το κρατος δεν εκανε τιποτα να ,αζεψει φορους επαφυομενο στην ατομικη ευθυνη του καθενος απο εμας........

Επίσης αναρωτιεμαι γιατι διαφωνεις για το ''μαζι τα φαγαμε''.........:confused::cool:

Συγνωμη για την παρεμβολη/σπαμ αλλα χρειαζομαι μια εξηγηση για να μπορεσω να καταλαβω τον τροπο σκεψης......δεν μπορει να υπαρχουν δυο μετρα και δυο σταθμα.....:confused:

Aντιγράφω από παλιότερο ποστ (http://www.gsforum.gr/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-54/%CE%9A%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%BF%CF%82-vs-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CE%AF%CF%84%CE%B7-%CE%AE-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%82-vs-%CE%9A%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-20006/#post371778) που είχα αναρτήσει

Η συμπεριφορά και δημόσια εικόνα, η ευαισθησία και ευθιξία, η βιωματική αντίληψη περί δημοκρατίας, δικαιοσύνης και σεβασμού των δικαιωμάτων και της αξιοπρέπειας του πολίτη, όπως αυτά καταγράφονται στην πρακτική καθημερινότητα των μελών της κυβέρνησης, της βουλής, του δικαστικού σώματος και του ευρύτερου δημόσιου τομέα, προσδιορίζουν και έμμεσα επιβάλλουν τα αποδεκτά πρότυπα της κοινωνίας μας. Θα έλεγα ακόμα ότι δημιουργούν στόχους για προσδοκώμενη επίτευξη από το κοινωνικό σύνολο, μέσα από τη συνειδησιακή αποδοχή των ορίων του κοινωνικά παραδεκτού και του κοινωνικά απαράδεκτου. Αυτό βέβαια μπορεί να επιτευχθεί, όταν “υποδεικνύεις όχι τα ευχάριστα, αλλά τα άριστα για τους πολίτες”, όπως έλεγε ο Σόλωνας.
Δεν είναι δυνατό να θεμελιωθεί πραγματική δημοκρατία σε ένα χώρο, όπου οι ηγέτες και οι αξιωματούχοι πιστεύουν πως η ανάδειξή τους στην εξουσία υπήρξεν «εξόφληση θείας οφειλής». Όπως δεν μπορεί να υπάρξει πραγματική δημοκρατία σε ένα χώρο όπου οι πολίτες αδιαφορούν για τα κοινά και παρακολουθούν ως ουδέτεροι θεατές το βιασμό θεσμών και αξιών.

Kαι ρωτώ λοιπόν μας υποδεικνεύουν τα ευχάριστα ή τα άριστα οι κυβερνώντες μας ;

Nα συπληρώσω ότι είσαι ευκολόπιστος (σικ:D) και η επιθυμία σου να βγούμε από την κρίση σε "τυφλώνει" και σε κάνει υποκειμενικό στην κρίση σου.

Τρανό παράδειγμα ο Παπακωσταντίνου τον οποίο παρουσιάζες περίπου ως Γκουρού της οικονομίας και σήμερα είναι κατηγορούμενος για σκάνδαλα.

ortho
10-06-2013, 23:07
:re25:…νοκ ντάουν :ha16::ha16::ha16:!!!
Το γιατί είναι απλό ...
Γιατί οι πολιτικές γραμμές ήταν άλλες, και τώρα εάν είχε βγάλει ανακοίνωση ο <<μιστερ>> κατά των κλήσεων, άλλα θα διαβάζαμε…:rolleyes:


Τι ήπιες πάλι; :ha16::ha16::ha16:

frits
10-06-2013, 23:28
:re25:…νοκ ντάουν :ha16::ha16::ha16:!!!
Το γιατί είναι απλό ...
Γιατί οι πολιτικές γραμμές ήταν άλλες, και τώρα εάν είχε βγάλει ανακοίνωση ο <<μιστερ>> κατά των κλήσεων, άλλα θα διαβάζαμε…:rolleyes:


O "μίστερ" ποιός είναι ;:Απορία:

konstantinos
11-06-2013, 08:17
το θεμα πρεπει να ξεφυγει απο τις οποιες πολιτικες διαστασεις μπορει να παρει και να γινει ενημερωσει και μεσα απο εμας , μεσα απο συνειδητους μοτοσυκλετιστες που γνωριζουν γιατι φορανε το κρανος , αυτο πρεπει ολοι εμεις να μεταδωσουμε και οχι να δουμε κατα ποσο ειναι σωστη η κλιση , κατ εμε θελω παντα να προσπαθω να προλαβαινω και οχι να διορθωνω , με την τιμωρια λιγα καταλαβαινω εαν την υποστω εγω και λιγα μπορω να δωσω να καταλαβουν οι αλλοι για αυτο και την αποφευγω , αυτα και συγνωμη εαν σας κουρασα

GeorgeP
11-06-2013, 12:54
Μεταφερω εδω την απαντηση μου στον frits απ το νημα με τις κλησεις (http://www.gsforum.gr/%CE%94%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-37/2-764-%CE%BA%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CF%84%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%84%CE%BF-%CE%9C%CE%AC%CE%B9%CE%BF-41268/) για κρανος για να ''καθαρισει'' το αλλο νημα απο το spaming.
Παρακαλω την διαχειρηση να μεταφερει σε αυτο το νημα και πανω απο το παρον ποστ την αλληλουχια των ποσταρισματων στον νημα για τις κλησεις απο το νουμερο 14 και μετα..........


Aντιγράφω από παλιότερο ποστ (http://www.gsforum.gr/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-54/%CE%9A%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%BF%CF%82-vs-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CE%AF%CF%84%CE%B7-%CE%AE-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%82-vs-%CE%9A%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-20006/#post371778) που είχα αναρτήσει

Η συμπεριφορά και δημόσια εικόνα, η ευαισθησία και ευθιξία, η βιωματική αντίληψη περί δημοκρατίας, δικαιοσύνης και σεβασμού των δικαιωμάτων και της αξιοπρέπειας του πολίτη, όπως αυτά καταγράφονται στην πρακτική καθημερινότητα των μελών της κυβέρνησης, της βουλής, του δικαστικού σώματος και του ευρύτερου δημόσιου τομέα, προσδιορίζουν και έμμεσα επιβάλλουν τα αποδεκτά πρότυπα της κοινωνίας μας. Θα έλεγα ακόμα ότι δημιουργούν στόχους για προσδοκώμενη επίτευξη από το κοινωνικό σύνολο, μέσα από τη συνειδησιακή αποδοχή των ορίων του κοινωνικά παραδεκτού και του κοινωνικά απαράδεκτου. Αυτό βέβαια μπορεί να επιτευχθεί, όταν “υποδεικνύεις όχι τα ευχάριστα, αλλά τα άριστα για τους πολίτες”, όπως έλεγε ο Σόλωνας.
Δεν είναι δυνατό να θεμελιωθεί πραγματική δημοκρατία σε ένα χώρο, όπου οι ηγέτες και οι αξιωματούχοι πιστεύουν πως η ανάδειξή τους στην εξουσία υπήρξεν «εξόφληση θείας οφειλής». Όπως δεν μπορεί να υπάρξει πραγματική δημοκρατία σε ένα χώρο όπου οι πολίτες αδιαφορούν για τα κοινά και παρακολουθούν ως ουδέτεροι θεατές το βιασμό θεσμών και αξιών..

Δεν λεω κατι διαφορετικο απο τον Σολωνα ο οποιος με αλλα λογια λεει οτι τοσα χρονια βιαζονταν οι θεσμοι και οι αξιες απο τους ηγετες της ‘’εξοφλητικης θειας οφειλης’’ κι εμεις απο κατω επειδη μας αρεσε/βολευομασταν δεν καναμε τιποτα.......αντιθετως το απολαμβαναμε επι 10ετιες και μαζι με τις ετησια νεες απολαβες μας και δανεια που δεν ρωτουσαμε πως και γιατι παρακολουθουσαμε τα τεκταινομενα ως ουδετεροι θεατες! Με αλλα λογια ο Σολωνας μας λεει οτι το ‘’μαζι τα φαγαμε’’ εχει περίοπη θεση στην σημερινη κατασταση.


Kαι ρωτώ λοιπόν μας υποδεικνεύουν τα ευχάριστα ή τα άριστα οι κυβερνώντες μας ;

Σημερα κι επι ενα χρονο μας υποδικνυουν τα καλυτερα, τα αριστα αν θες, για την σημερινη κατασταση. Κανεις αλλος δεν εχει υποδιξει τιποτε καλυτερο, εκτος κι αν για καλυτερο περνιωνται οι υποσχεσεις περι επιστροφης στην 10ετια του 1990.


Nα συπληρώσω ότι είσαι ευκολόπιστος (σικ ) και η επιθυμία σου να βγούμε από την κρίση σε "τυφλώνει" και σε κάνει υποκειμενικό στην κρίση σου.
Αν η υποκειμενικοτητα που εννοεις εσυ περιλαμβανει την δημοσιευση στοιχειων τα οποια δειχνουν οτι κατι γινεται και κουνιεται προς την εξοδο απο την κριση καλυτερα να αναθεωρησεις..........
Το μονο που δεν ειμαι ειναι υποκειμενικος, ειμαι καθετα κι οριζοντια αντικειμενικος και δεν κρινω βασει πολιτικων πιστευω αλλα βασει αριθμητικων στοιχειων που δημοσιευονται και δειχνουν οτι κατι παει να αλλαξει.
Εξάλλου Σταυρο το πολιτκο πιστευω μου πια επαψε να ειναι ιδεολογικο, τωρα πια ειναι εθνικο.......οι ιδεολογιες κατεστρεψαν την Ελλαδα κι οπου αλλου εφαρμοστηκαν στον κοσμο. Παντα κι επι 10ετιες αναρωτιομουνα γιατι στο εξωτερικο δεν υπαρχουν χρωματισμενες κομματικες εφημεριδες....τωρα ξερω.


Τρανό παράδειγμα ο Παπακωσταντίνου τον οποίο παρουσιάζες περίπου ως Γκουρού της οικονομίας και σήμερα είναι κατηγορούμενος για σκάνδαλα

Ο Παπακωνσταντινου ειναι κατηγορουμενος για αναμειξη σε σκανδαλα συγγενων του κι οχι για την οικονομικη πολιτικη που ακολουθησε κι ακολουθειται μεχρι σημερα με επιτυχια πρεπει να πουμε (αντικειμενικα κι οχι υποκειμενικα). Αστοχο το παραδειγμα σου..........

tattoopanther
11-06-2013, 13:17
.,..,νταλκά που βαράς ρε φιλαράκι.,.,.,

commander
11-06-2013, 13:36
οντως ρε Γιωργη τρελο νταΛγκα εχεις.........:D:D

αστους να πανε να γ@μηθουνε.......Αυτοι θα ερθουν να σου δωσουν τα προς το ζειν........τα εχεις(τε) πει και σε αλλα θεματα με "παπυρους" ολοκληρους.......οποτε τι σκας......

GeorgeP
11-06-2013, 16:50
.,..,νταλκά που βαράς ρε φιλαράκι.,.,.,

....που διαβαζεται κι ειναι ενδιαφερων ομως.........;)

GeorgeP
11-06-2013, 17:00
οντως ρε Γιωργη τρελο νταΛγκα εχεις.........:D:D


αστους να πανε να γ@μηθουνε.......Αυτοι θα ερθουν να σου δωσουν τα προς το ζειν........τα εχεις(τε) πει και σε αλλα θεματα με "παπυρους" ολοκληρους.......οποτε τι σκας......




Εχω τρελο νταλγκα με ολους τους απαισιοδοξους κομματικους και μη που βλεπουν το σημερα και δεν ρωτουν για το αυριο.......
Εχω νταλγκα τρελο με αυτους που πανε να κανουν το ιδιο λαθος με εκεινο που εκαναν επι 30 χρονια αδυνατωντας να παραδεχθουν το λαθος τους και δινοντες αλλοθι στους εαυτους τους με την αλλαγη χρωματος.;)
Οι ιδιοι αυτοι εχουν νταλγκα με ολους τους αλλους εκτος του ολοσωστου εαυτου του φυσικα!!!!!!;)
Οι παραπανω αν υπερισχυσουν εκλογικα και οι ιδιοι δεν θα πιστευουν μετα τον νταλγκα που θα τους βρει και φυσικα τοτε θα τα ριχνουν και παλι σε ολους τους αλλους......αλλα τοτε θα ειναι πολυ αργα.

Ευτυχως ομως δεν φαινεται κατι τετοιο.

Επισης και τελος, μα τον Θεο Τ Ρ Ε Λ Α Ι Ν Ο Μ Α Ι-Α Φ Η Ν Ι Α Ζ Ω:eek::eek: οταν ο αγαπημενος μου φιλος Σταυρος μου παραθετει Σολωνα ο οποιος μιλαει για ενθεν και κειθεν αλλα λαμβανει υποψιν του μονον το ενθεν..........τρελαινομαι σου λεω!!!!!!

frits
11-06-2013, 17:19
Ο Παπακωνσταντινου ειναι κατηγορουμενος για αναμειξη σε σκανδαλα συγγενων του κι οχι για την οικονομικη πολιτικη που ακολουθησε κι ακολουθειται μεχρι σημερα με επιτυχια πρεπει να πουμε (αντικειμενικα κι οχι υποκειμενικα). Αστοχο το παραδειγμα σου..........


Και εγώ έχω νταλγκά φίλε Γιώργο που δεν θέλεις να παραδεχτείς ότι έχουμε βάλει ανθρώπους να ΕΞΥΓΙΑΝΟΥΝ την οικονομία ακι το κράτος και αντί για αυτό έχουν προτεραιότητα τους συγγενείς και την τσέπη τους. Που με τις πράξεις τους μας οδηγούν αλλά και δίνουν άλλοθι σε όλους εμάς να κάνουμε το ίδιο...:mad:

Όσο για τον τίτλο του ποστ διάβασε εδώ...

Σαμαράς: Δεν θα υπάρξουν νέα μέτρα λόγω εμπλοκής της ΔΕΠΑ (http://www.skai.gr/news/politics/article/234757/samaras-dikos-mas-anthropos-o-zan-klod-giounker-new/)..

Περιμένω ανάλυση από που θα βρεθεί το 1 δις αν είχε προυπολογισθεί σαν έσοδο στον φετινό προϋπολογισμό...

Πραγματικά δεν θέλω να γράφω πολιτικά, αλλά δεν μπορώ να σε αφήνω να μας κατηγορείς για τα λάθη των αφεντάδων μας.

Τις ευθύνες μας σαφώς και τις έχουμε αλλά είναι δυσανάλογες μικρές με αυτό που πληρώνουμε σήμερα και με αυτές που έχουν όσοι μας έφεραν εδώ.

f1shf1nder33
11-06-2013, 17:27
Kαι ρωτώ λοιπόν μας υποδεικνεύουν τα ευχάριστα ή τα άριστα οι κυβερνώντες μας ;


Η γνώμη μου είναι ότι δεν είναι σε θέση να μας υποδεικνύουν τίποτα,ούτε αυτοί που είναι βασιλικότεροι του βασιλέως.

Κάπου το διάβαζα,έχει πλάκα.

Κ@ΛΟΤΟΥΜΠΙΣΜΟΣ

“…η εντός ελαχίστου χρόνου εγκατάλειψις της προηγουμένης θέσεως και μέσω κυλίσεως του σώματος ανάληψις της εντελώς αντιθέτου, μετά συγχρόνου προσπαθείας εξαπατήσεως των θεατών ότι ουδεμία αλλαγή υπήρξε.”

Όπως είναι φανερό ο κ@λοτουμπιστής συνδυάζει τις ικανότητες του φιλοσόφου, του αθλητή και του μάγου. Όταν το ακροατήριο είναι δύσκολο, τότε ο κ@λοτουμπίζων που επιδιώκει να πείσει τους άλλους για την ορθότητα των ισχυρισμών του αφήνει στην άκρη τις φιλοσοφίες και τα ακροβατικά και καταφεύγει στην ύψιστη τέχνη του ψέματος. Αν τα πράγματα σε μια χώρα πάνε κατά διαόλου ο κ@λοτουμπιστής θα υποστηρίξει το σύνθετο επιχείρημα ότι όλα πάνε κατ’ ευχήν και ότι αν διοικούσε άλλος όλα θα πήγαιναν κατά διαόλου. Όποιος προσπαθήσει να τον αντικρούσει θα πρέπει να παλέψει με παράλογες ελπίδες και ριζωμένες πεποιθήσεις. Τα επιχειρήματά του οφείλουν να είναι στην σφαίρα της εκρηκτικής μυθοπλασίας, αλλιώς δεν έχει καμιά τύχη στο ακροατήριο.

GeorgeP
11-06-2013, 18:05
Και εγώ έχω νταλγκά φίλε Γιώργο που δεν θέλεις να παραδεχτείς ότι έχουμε βάλει ανθρώπους να ΕΞΥΓΙΑΝΟΥΝ την οικονομία ακι το κράτος και αντί για αυτό έχουν προτεραιότητα τους συγγενείς και την τσέπη τους. Που με τις πράξεις τους μας οδηγούν αλλά και δίνουν άλλοθι σε όλους εμάς να κάνουμε το ίδιο...:mad:.

Σου απαντησα ως προς την διωξη του Παπακωνσταντινου κι οχι ως προς το εργο τυο σαν ΥΠΟΙΚ.
Οσο για το ''αλλοθι'' ο Σολωνας δεν μιλησε για αλλοθι ουτε ειπε οτι αφου το κανουν αυτοι να το κανουν κι οι πολιτες. Αυτα ειναι τα λάθη μας αγαπητε Σταυρο κι αυτα πληρωνουμε....αφου λοιπον το κανουν οι πολιτικοι θα το κανουμε κι εμεις!!!!!! Πολυ ωραια, το καναμε.......καλα ξεμπερδεματα τωρα.


Όσο για τον τίτλο του ποστ διάβασε εδώ...

Σαμαράς: Δεν θα υπάρξουν νέα μέτρα λόγω εμπλοκής της ΔΕΠΑ (http://www.skai.gr/news/politics/article/234757/samaras-dikos-mas-anthropos-o-zan-klod-giounker-new/)..

Περιμένω ανάλυση από που θα βρεθεί το 1 δις αν είχε προυπολογισθεί σαν έσοδο στον φετινό προϋπολογισμό....
Δεν χρειαζεται αναλυση........απο την παραχωρηση εκμεταλευσης της ΔΕΠΑ τελεια και παυλα.
Και οταν τελειωσει αυτο μην γυρισεις να μου πεις ''........και που να το ξερω εγω.......?''


Πραγματικά δεν θέλω να γράφω πολιτικά, αλλά δεν μπορώ να σε αφήνω να μας κατηγορείς για τα λάθη των αφεντάδων μας..

Εσυ ποσταρες τον Σολωνα οχι εγω.........μονον που τον ερμηνεψες απο την μια μερια!!
Το λαθος του αφεντη ειναι δυο φορες λαθος του υπαλληλου οταν το ξερει και δεν κανει τιποτε γιαυτο..........


Τις ευθύνες μας σαφώς και τις έχουμε αλλά είναι δυσανάλογες μικρές με αυτό που πληρώνουμε σήμερα και με αυτές που έχουν όσοι μας έφεραν εδώ.

....μεγαλυτερες ισως???? Βλ. Σολωνα μερια και θα καταλαβεις....

ckk
11-06-2013, 19:49
Η γνώμη μου είναι ότι δεν είναι σε θέση να μας υποδεικνύουν τίποτα,ούτε αυτοί που είναι βασιλικότεροι του βασιλέως.

Κάπου το διάβαζα,έχει πλάκα.

Κ@ΛΟΤΟΥΜΠΙΣΜΟΣ

“…η εντός ελαχίστου χρόνου εγκατάλειψις της προηγουμένης θέσεως και μέσω κυλίσεως του σώματος ανάληψις της εντελώς αντιθέτου, μετά συγχρόνου προσπαθείας εξαπατήσεως των θεατών ότι ουδεμία αλλαγή υπήρξε.”

Όπως είναι φανερό ο κ@λοτουμπιστής συνδυάζει τις ικανότητες του φιλοσόφου, του αθλητή και του μάγου. Όταν το ακροατήριο είναι δύσκολο, τότε ο κ@λοτουμπίζων που επιδιώκει να πείσει τους άλλους για την ορθότητα των ισχυρισμών του αφήνει στην άκρη τις φιλοσοφίες και τα ακροβατικά και καταφεύγει στην ύψιστη τέχνη του ψέματος. Αν τα πράγματα σε μια χώρα πάνε κατά διαόλου ο κ@λοτουμπιστής θα υποστηρίξει το σύνθετο επιχείρημα ότι όλα πάνε κατ’ ευχήν και ότι αν διοικούσε άλλος όλα θα πήγαιναν κατά διαόλου. Όποιος προσπαθήσει να τον αντικρούσει θα πρέπει να παλέψει με παράλογες ελπίδες και ριζωμένες πεποιθήσεις. Τα επιχειρήματά του οφείλουν να είναι στην σφαίρα της εκρηκτικής μυθοπλασίας, αλλιώς δεν έχει καμιά τύχη στο ακροατήριο.

:lo01: Πολύ καλό.

Το τρομερότερο είναι ότι δεν ζαλίζεται ο κωλoτουμπίζων από τις κωλoτούμπες του, αλλά τo ακροατήριο…

Και δεν καταλαβαίνει τι λέει.

frits
11-06-2013, 19:53
Εσυ ποσταρες τον Σολωνα οχι εγω.........μονον που τον ερμηνεψες απο την μια μερια!!
Το λαθος του αφεντη ειναι δυο φορες λαθος του υπαλληλου οταν το ξερει και δεν κανει τιποτε γιαυτο..........

....μεγαλυτερες ισως???? Βλ. Σολωνα μερια και θα καταλαβεις....

Παπαντωνίου, Αλογοσκούφης, Παπακωσταντίνου, όλοι ήθελαν να κάνουν δουλειά και δεν τους άφησε ο παντοδύναμος ελληνικός λαός...

Είναι ξακάθαρο ότι πάσχεις από το σύνδρομο της Στοκχόλμης, βλέπεις με συμπάθεια αυτούς που μας έφεραν εδώ..

ortho
11-06-2013, 21:08
Ο Παπακωνσταντίνου άμοιρος ευθυνών για την κατάντια της χώρας......

Τι άλλο θα διαβάσουμε;!

Και τον Αλ Καπόνε η εφορία τον έχωσε μέσα.....

GeorgeP
12-06-2013, 12:08
Παπαντωνίου, Αλογοσκούφης, Παπακωσταντίνου, όλοι ήθελαν να κάνουν δουλειά και δεν τους άφησε ο παντοδύναμος ελληνικός λαός...

Είναι ξακάθαρο ότι πάσχεις από το σύνδρομο της Στοκχόλμης, βλέπεις με συμπάθεια αυτούς που μας έφεραν εδώ..

Δυστυχως κι επι του παροντος δεν υπαρχουν αλλοι να συμπαθησω...........

Αν και απο οτι βλεπω τα πανε καλλυτερα απο την μια μερα στην αλλη (βλ. ΕΡΤ).....

Υ.Γ. αν στις επομενες δημοσκοπησεις δεις τον Σαμαρα να εκτοξευεται μην απορησεις.....

GeorgeP
12-06-2013, 12:13
Ο Παπακωνσταντίνου άμοιρος ευθυνών για την κατάντια της χώρας......

Τι άλλο θα διαβάσουμε;!

Και τον Αλ Καπόνε η εφορία τον έχωσε μέσα.....

Ενταξει καταλαβαμε...ζητω οτι ζησαμε απο το 2009 και πισω........
Αλλα ζησε στο σημερα επιτελους και καταλαβε οτι λεφτα ΔΕΝ υπηρχαν ουτε υπαρχουν για να ξαναγυρισουμε εκει.........

Οταν ελεγα για απολυσεις στο Δημοσιο μου λεγατε μπαααααα...δεν......κι αν τοτε θα γινει ετσι.......

Παρτε τωρα μια ΕΡΤ κι αυριο μια ΔΕΗ και μεθαυριο τον 2004 και παει λεγοντας..........επιτελους να λεμε, επιτελους που γινεται αυτο που ελεγε ο ΓΑΠ οτι θα κανει και δεν εκανε και δημιουργησε 1,3εκ ιδιωτικους υπάλληλους ανεργους..........

frits
12-06-2013, 15:43
Δυστυχως κι επι του παροντος δεν υπαρχουν αλλοι να συμπαθησω...........

Αν και απο οτι βλεπω τα πανε καλλυτερα απο την μια μερα στην αλλη (βλ. ΕΡΤ).....

Υ.Γ. αν στις επομενες δημοσκοπησεις δεις τον Σαμαρα να εκτοξευεται μην απορησεις.....


Ο Σαμαράς παίζει τα ρέστα του, εγώ ετοιμάζομαι για εκλογές και ο θεός βοηθός.

GeorgeP
12-06-2013, 16:35
Ο Σαμαράς παίζει τα ρέστα του, εγώ ετοιμάζομαι για εκλογές και ο θεός βοηθός.

.......θα πρεπει να εχει φλος ρουαγιαλ........

για να δουμε.....

tazman
12-06-2013, 17:05
Η γνώμη μου είναι ότι δεν είναι σε θέση να μας υποδεικνύουν τίποτα,ούτε αυτοί που είναι βασιλικότεροι του βασιλέως.

Κάπου το διάβαζα,έχει πλάκα.

Κ@ΛΟΤΟΥΜΠΙΣΜΟΣ

“…η εντός ελαχίστου χρόνου εγκατάλειψις της προηγουμένης θέσεως και μέσω κυλίσεως του σώματος ανάληψις της εντελώς αντιθέτου, μετά συγχρόνου προσπαθείας εξαπατήσεως των θεατών ότι ουδεμία αλλαγή υπήρξε.”

Όπως είναι φανερό ο κ@λοτουμπιστής συνδυάζει τις ικανότητες του φιλοσόφου, του αθλητή και του μάγου. Όταν το ακροατήριο είναι δύσκολο, τότε ο κ@λοτουμπίζων που επιδιώκει να πείσει τους άλλους για την ορθότητα των ισχυρισμών του αφήνει στην άκρη τις φιλοσοφίες και τα ακροβατικά και καταφεύγει στην ύψιστη τέχνη του ψέματος. Αν τα πράγματα σε μια χώρα πάνε κατά διαόλου ο κ@λοτουμπιστής θα υποστηρίξει το σύνθετο επιχείρημα ότι όλα πάνε κατ’ ευχήν και ότι αν διοικούσε άλλος όλα θα πήγαιναν κατά διαόλου. Όποιος προσπαθήσει να τον αντικρούσει θα πρέπει να παλέψει με παράλογες ελπίδες και ριζωμένες πεποιθήσεις. Τα επιχειρήματά του οφείλουν να είναι στην σφαίρα της εκρηκτικής μυθοπλασίας, αλλιώς δεν έχει καμιά τύχη στο ακροατήριο.
:lo19:Ρε φιλε εισαι απλα απιστευτος :ye36:200
Δυστυχος ολος ο κοσμος πλεον ειναι (junkie)
Και ολο αυτο το σεναριακι εινα εφαμιλλο με την Ζωη του,την καθημερινοτητα του δεν μπορει να κανει χωρις αυτο.
Τοσο (junkie) επιτελους ;;;:cr13:

frits
20-06-2013, 23:27
Ο Σαμαράς παίζει τα ρέστα του, εγώ ετοιμάζομαι για εκλογές και ο θεός βοηθός.


Τι κερδίζω....;;; :ha16:

GeorgeP
21-06-2013, 12:09
Τι κερδίζω....;;; :ha16:

Οπως σου ειπα και κατ ιδιαν ''........εκλογες γιοκ'', ξεχασε τες.
Ο Κουβέλης νοιωθει την ανασα του παθηματος του Καρατζαφερη στον σβερκο του και δεν προκειται να φυγει απο την ''ανοχη''της κυβερνησης.
Για να δικαιολογησει την αποχωρηση της ΔΗΜΑΡ απο το κυβερνητικο σχημα θα αποσυρει τους αχρηστους υπουργους-βουλευτες του που μονο τρικλοποδιες εβαζαν στον Σαμαρα -ειδικα ο Μανιτακης - και θα δωσει ψηφο ''ανοχης''....ετσι για να μην ξεχναμε και την πλουσιοτατη ελληνικη γλωσσα....διοτι αλλο ''ανεχομαι'' κι αλλο ''σε στηριζω''. Το αποτελεσμα βεβαια ειναι το ιδιο αλλα δεν βαριεσαι.....

Οποιος θελει εκλογες -αληθεια υπαρχει κανεις που να θελει? - μπορει να περιμενει ενα-δυο χρονια ακομη.

frits
21-06-2013, 12:25
Οπως σου ειπα και κατ ιδιαν ''........εκλογες γιοκ'', ξεχασε τες.
Ο Κουβέλης νοιωθει την ανασα του παθηματος του Καρατζαφερη στον σβερκο του και δεν προκειται να φυγει απο την ''ανοχη''της κυβερνησης.
Για να δικαιολογησει την αποχωρηση της ΔΗΜΑΡ απο το κυβερνητικο σχημα θα αποσυρει τους αχρηστους υπουργους-βουλευτες του που μονο τρικλοποδιες εβαζαν στον Σαμαρα -ειδικα ο Μανιτακης - και θα δωσει ψηφο ''ανοχης''....ετσι για να μην ξεχναμε και την πλουσιοτατη ελληνικη γλωσσα....διοτι αλλο ''ανεχομαι'' κι αλλο ''σε στηριζω''. Το αποτελεσμα βεβαια ειναι το ιδιο αλλα δεν βαριεσαι.....

Οποιος θελει εκλογες -αληθεια υπαρχει κανεις που να θελει? - μπορει να περιμενει ενα-δυο χρονια ακομη.

Οι εκλογές είναι πλέον σίγουρες, αυτό που είπε ο Σαμαράς για την τετραετία είναι το κλασικό ότι στηρίζουμε τον προπονητή (μέχρι την άλλη Κυριακή)

Για παρέλαση τους βρίσκω δύσκολους, τι μέτρα να περάσει με 152 βουλευτές, εδώ μια ΕΡΤ πήγαν να κλείσουν με 2500 υπαλλήλους από τους οποίους θα προσλάβουν πίσω τους 2000..:eek: και διαλύθηκε η κυβέρνηση.


Σαν να βάλουν εσένα και το lempoi να ανοίξετε μία επιχείρηση και να την διοικείτε από κοινού, πόσο να αντέξει...

gsmaniac
21-06-2013, 13:34
Οι εκλογές είναι πλέον σίγουρες, αυτό που είπε ο Σαμαράς για την τετραετία είναι το κλασικό ότι στηρίζουμε τον προπονητή (μέχρι την άλλη Κυριακή)

Για παρέλαση τους βρίσκω δύσκολους, τι μέτρα να περάσει με 152 βουλευτές, εδώ μια ΕΡΤ πήγαν να κλείσουν με 2500 υπαλλήλους από τους οποίους θα προσλάβουν πίσω τους 2000..:eek: και διαλύθηκε η κυβέρνηση.


Σαν να βάλουν εσένα και το lempoi να ανοίξετε μία επιχείρηση και να την διοικείτε από κοινού, πόσο να αντέξει...

Λ:sm3::sm3:
Τρομερο παραδειγμα.......:re26:

GeorgeP
21-06-2013, 13:50
Οι εκλογές είναι πλέον σίγουρες, αυτό που είπε ο Σαμαράς για την τετραετία είναι το κλασικό ότι στηρίζουμε τον προπονητή (μέχρι την άλλη Κυριακή)

αν γινουν εκλογες πριν τα επομενα δυο χρονια απλα καταστραφηκαμε....οχι τοσο απο το αποτελεσμα αλλα απο τις αλλαγες που πιθανον αυτο θα φερει και δεν θα ειναι αρεστες στους παρεχοντες το οξυγονο. Επισης θα υπαρχει εσωτερικη αναταραχη χειροτερη απο τις μεχρι τωρα διοτι αν βγουν οι ροζ και δεν κανουν οσα υποσχονταν μεχρι τις εκλογες τοτε ''θα γινει το ελα να δεις'' απο ''αγανακτισμενους''.


Για παρέλαση τους βρίσκω δύσκολους, τι μέτρα να περάσει με 152 βουλευτές, εδώ μια ΕΡΤ πήγαν να κλείσουν με 2500 υπαλλήλους από τους οποίους θα προσλάβουν πίσω τους 2000..:eek: και διαλύθηκε η κυβέρνηση.

Γιατι διαβαζεις μονον τις επικεφαλιδες????:p Κατ αρχην οπως σου εξηγω και πιο πανω οι βουλευτες που στηριζουν-ανεχονται αυτην την κυβερνηση δεν ειναι μονον 152 αλλα 160 τοσοι......η λεξη ''ανοχη'' ειναι το κλειδι απο εδω κι υστερα. Θα δεις οτι ο Κουβελης θα λεει σε ολα ''οχι'' αλλα θα ''ανεχεται''.
Την ΕΡΤ δεν ''πηγαν'' να την κλεισουν...την εκλεισαν παει και τελειωσε.
Ο δημοσιος φορεα που θα εκπεμψει στο μελλον σημα ''δημοσιας τηλεορασης'' μπορει να ειναι απο το μεγαρο της πρωην ΕΡΤ αλλα μπορει να ειναι κι απο οπουδηποτε αλλου. Θα χρησιμοποιει φυσικα τα μηχανηματα της ΕΡΤ αφου δεν γινεται εκποιηση περιουσιακων της στοιχειων.
Οι 2500 υπαλληλοι παει, ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ.......ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΥΡΝΑΝΕ ΠΙΣΩ.
Εξάλλου αυτοι που αντιτιθεται ειχαν ηδη βαλει την υπογραφη τους για 2000 απολυσεις μεχρι τελος του Ιουνη 2013!!! Το απο που τους μαρανε?
Θα ξαναγυρισουν στον Δημοσιο φορεα εκπομπης Ρ/τηλεοπτικου σηματος μονον οσοι θελουν και μεχρι του αριθμου των 2000 με 2μηνη αντε 3μηνη συμβαση και 700-1000ε μικτα.........
Και θα δεις που δεν θα παει κανενας τους ¨η πολυ λιγοι............
Η Κυβερνηση λοιπον δεν διαλυθηκε απλα ταραχτηκε......
Ο ΓΑΠ τοτε αυτα ειχε πει οτι θα κανει δεν αντεξε και τον εφυγαν........
Η 3κομματικη ενα χρονο τωρα καθυστερει αυτα που αποφασισαν απο κοινου οτι θα κανουν, τα οποια ειναι τα ιδια που ΘΑ εκανε και ο ΓΑΠ, και κατι Μανιτακηδες εβαζαν τρικλοποδιες.......διοτι ειναι αριστερος και νομιζει οτι η Σ.Ενωση ειναι ακομα η πεμπτουσια της πολιτικης. Δεν νοει οτι ο Κο#####σμος παει και πεθανε. Ενα χρονο συζητουν για απολυσεις που δεν γινονται και για κλεισιμο οργανισμων που δεν γινεται επισης.......διοτι μεσα σε ολα αυτα ειναι ΠρασινοΡοζ, Κοκκινοι και μπλε και κανεις δεν θελει να τους πειραξει.
Ετσι για να γινει κατι επρεπε να τους φερεις προ τετελεσμενων γεγονοτων. Αυτο εγινε.........και μεσα απο το ''¨η κανουμε ολες τις μεταρρυθμισεις (που για τις οποιες παρεπιπτοντως φωναζει ο Μητσοτακης απο το 1990 που καποιες πηγε να πραγματοποιησει τοτε αλλα ο καιρος ειχε συνεφια τοτε) ¨η παμε σε εκλογες και ο καθενας ας παρει την ευθυνη του'' πραγμα που σημαινει πτωση στο εκλογικο αποτελεσμα γιαυτους που κωλυσιεργουν και δεν θελουν εχουμε ελπιδες να δουμε αποτελεσμα.
Διοτι μην μου πεις οτι αν ρωτησεις 10 ανθρωπους στον δρομο δεν θα σου πουνε ''καλα τους εκανε, λιγο μονον ο τροπος ηταν καπως...''
Ειναι η πρωτη φορα απο τον Εμφυλιο και μετα που απολυονται Δ.Υπαλληλλοι και μαλιστα απο ΔΕΚΟ........ΑΥΤΟ θα μετρησει θετικα στις εκλογες γιαυτον που το τολμησε.....αλλα δεν εχουμε εκλογες.


Σαν να βάλουν εσένα και το lempoi να ανοίξετε μία επιχείρηση και να την διοικείτε από κοινού, πόσο να αντέξει...

Θα αντεξει οσο ΕΓΩ παω με τα νερα του και χρησιμοποιω πολιτικες μεθοδους να περναω πλαγια την θεληση μου. Μεχρι που θα φτασω σε ενα σημειο που δεν θα μπορω να το κανω και τοτε, βασει σχεδιου μερικων μηνων, θα το τελειωσω ΜΙΑ ΚΙ ΕΞΩ χρησιμοποιωντας παλι πολιτικες μεθοδους ουτως ωστε να διατηρησω τον ελεγχο της επιχειρησης μονος μου πεταγωντας εξω ολους αυτους που δεν βλεπουν το μελλον της επιχειρησης αυτης..

ilias vara
21-06-2013, 14:38
Ο Σαμαράς εναντίον συγκυβέρνησης με το ΠΑΣΟΚ - YouTube

lempoi
21-06-2013, 14:55
Οι εκλογές είναι πλέον σίγουρες, αυτό που είπε ο Σαμαράς για την τετραετία είναι το κλασικό ότι στηρίζουμε τον προπονητή (μέχρι την άλλη Κυριακή)

Για παρέλαση τους βρίσκω δύσκολους, τι μέτρα να περάσει με 152 βουλευτές, εδώ μια ΕΡΤ πήγαν να κλείσουν με 2500 υπαλλήλους από τους οποίους θα προσλάβουν πίσω τους 2000..:eek: και διαλύθηκε η κυβέρνηση.


Σαν να βάλουν εσένα και το lempoi να ανοίξετε μία επιχείρηση και να την διοικείτε από κοινού, πόσο να αντέξει...

Ωχχχχ...τωρα το πηρα χαμπαρι!!!! χαχαχαχαχαχ...

εγω πιστευω και ας γελατε εσεις ....θα ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ!!!!!....ετσι γιωργο???

GeorgeP
21-06-2013, 15:04
''αναγκας και οι Θεοι πειθονται'' αγαπητε Ηλία........

Εδω που φτασαμε δεν γινεται διαφορετικα..........

Ακομα κι ο Τσιπρας εχει πει, μεσουσης της κρισης, οτι θα συνεργαζοταν και με τον διαβολο προκειμενου να σωσει την χωρα!!! Μαλιστα το ειπε μεσα σε 15 δευτερολεπτα δυο φορες........ετσι για να το εμπεδωσουμε καλα.
Τωρα ποιος ειναι ο διαβολος ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.

Ενα αγγλικο ρητο ομως λεει ''better the devil you know than the devil you don't''

GeorgeP
21-06-2013, 15:06
Ωχχχχ...τωρα το πηρα χαμπαρι!!!! χαχαχαχαχαχ...

εγω πιστευω και ας γελατε εσεις ....θα ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ!!!!!....ετσι γιωργο???

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ.............κι ας μην χαρεις οταν θα γινει.

frits
21-06-2013, 15:08
Στο μόνο που θα συμφωνήσω μαζί σου είναι ότι η επόμενη μέρα θα είναι πολύ δυσκολότερη, για τα υπόλοιπα ας αφήσουμε τον καιρό να δείξει...;)

aleckan
21-06-2013, 15:58
-Δηλαδη,(αν καταλαβα καλα),οι Σαμαρας-Βενιζελος,αποφασισαν να σωσουν τη χωρα απο τα χαλια στα οποια οδηγησε τη χωρα η τρι#####ρατη αριστερα που κυβερνουσε τα τελευταια 40 χρονια και ευθυνεται για τη διαφθορα!
Φημες οτι τα δικα τους κομματα κυβερνουσαν, κρινονται σαν ανυποστατες.....

GeorgeP
21-06-2013, 16:04
-Δηλαδη,(αν καταλαβα καλα),οι Σαμαρας-Βενιζελος,αποφασισαν να σωσουν τη χωρα απο τα χαλια στα οποια οδηγησε τη χωρα η τρι#####ρατη αριστερα που κυβερνουσε τα τελευταια 40 χρονια και ευθυνεται για τη διαφθορα!
Φημες οτι τα δικα τους κομματα κυβερνουσαν, κρινονται σαν ανυποστατες.....

φημες οτι αλλα γραφονται κι αλλα καταλαβαινουν καποιοι κρινονται ως μη αληθεις....!!!!!!

Αν θελεις μας υποδικνυεις που γραφτηκε αυτο που λες σε ολοκληρο το gsforum......????

GeorgeP
21-06-2013, 16:16
Στο μόνο που θα συμφωνήσω μαζί σου είναι ότι η επόμενη μέρα θα είναι πολύ δυσκολότερη, για τα υπόλοιπα ας αφήσουμε τον καιρό να δείξει...;)

Μετα και την δηλωση Κουβελη πριν απο λιγο θα συμφωνησεις σε ολα μαζι μου.........κυριως βεβαια στο εκλογες γιοκ!!

«Η χώρα δεν χρειάζεται εκλογές. Η ΔΗΜΑΡ έδωσε και θα δώσει τη μάχη για την παραμονή της χώρας στο Ευρωπαϊκό πλαίσιο.

»Η ΔΗΜΑΡ θα είναι παρούσα σε αυτή τη μάχη με τις δικές της διακριτές πολιτικές θέσεις. Η ΔΗΜΑΡ επιμένει στη μεταρρυθμιστική της πολιτική και στην αναζήτηση και διεκδίκηση λύσεων μέσα στην Ευρωπαϊκή πραγματικότητα.

»Αυτή θα είναι η πολιτική μας παρουσία.

»Σε αυτή την προσπάθεια η ΔΗΜΑΡ θα είναι ενεργή, αλλά και αντίθετη σε αυθαιρεσίες, αυταρχισμούς και πολιτικές που προωθούν κομματικές επιλογές και δεν υπηρετούν την ανόρθωση της χώρας, της κοινωνίας και τους δημοκρατικούς θεσμούς.»

Πηγή: Δήλωση Κουβέλη μετά τη συνεδρίαση της ΔΗΜΑΡ: Η χώρα δεν χρειάζεται εκλογές — ΣΚΑΪ (www.skai.gr) (http://www.skai.gr/news/politics/article/235565/dilosi-kouveli-meta-ti-sunedriasi-i-hora-den-hreiazetai-ekloges-/#ixzz2Wr4VQkJW)

Μετα δε και την καταψηφιση της αποφασης Κουβελη απο τους βουλευτες της ΔΗΜΑΡ Ψαριανο και Οικονομου αλλα και την κοπανα του Λυκουδη για ποιες εκλογες μιλαμε που μαλιστα θα προκαλεσει η ΔΗΜΑΡ με την αποχωρηση της?.........Α Ν Ο Χ Η!!!!

Προχωραει η Ελλαδα Σταυρο...δυσκολα και μεσα απο τρικλοποδιες αλλα προχωραει.....και παρελαση θα γινει την 28η και εκλογες του Αγιου Π.......ανημερα!!!

Arkas
21-06-2013, 16:25
Δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο !
Εδώ στα εξωτερικά :D ούτε ειδήσεις χρειάζεται να διαβάσω !
Μια "γρήγορη" στις "νέες δημοσιεύσεις"
και απολαμβάνω γρήγορη, πολύπλευρη και προπαντός εμπεριστατωμένη ενημέρωση !!



Sent by Arkas via Tapatalk !

siraxanz
21-06-2013, 16:47
Μα αν γίνονταν εκλογές, όλοι αυτοί οι σωτήρες που μας κατάντησαν έτσι

και τώρα μας σώζουν, όλοι αυτοί αν γίνονταν εκλογές θα εξαφανίζονταν από το πολιτικό σκηνικό...

Δεν το θέλουμε αυτό... όπως έλεγε ο Θανάσης στα Μέγαρα...;)

Δεν το θέλουν, δεν είναι καλό, για την τρικομματική....

Γιατί κανείς τους δεν θα κατάφερνε να μπει στη βουλή να μας ξανασώσει....:p

και η καραμέλα ότι τώρα σωνόμαστε κοντεύει να λιώσει.....

Αυτό που φοβάσαι έρχετε ....... και θα σε πάρει "μπάλα"...

όπως λέμε εδώ στη Νότιο Ελλάδα:)

Επίσης λέμε: όποιος έχει θα χάσει....

κ αυτό θα είναι ο πολιτικός μπούσουλας του Έλληνα τις επόμενες εκλογές...

Όσο λοιπόν μεγαλώνει μέσα στο εκλογικό σώμα, η ομάδα που δεν έχει τι να χάσει,

τόσο ιδρώνουν οι μασχάλες των σωτήρων μας._

KAS
21-06-2013, 17:07
Αληθεύει ότι ο ΓΑΠ ετοιμάζει κόμα για να κατέβει εκλογές .:D:sm2::ha16::sm2::ha16::D

GeorgeP
21-06-2013, 17:21
Μα αν γίνονταν εκλογές, όλοι αυτοί οι σωτήρες που μας κατάντησαν έτσι

και τώρα μας σώζουν, όλοι αυτοί αν γίνονταν εκλογές θα εξαφανίζονταν από το πολιτικό σκηνικό...

Δεν το θέλουμε αυτό... όπως έλεγε ο Θανάσης στα Μέγαρα...;)

Δεν το θέλουν, δεν είναι καλό, για την τρικομματική....

Γιατί κανείς τους δεν θα κατάφερνε να μπει στη βουλή να μας ξανασώσει....:p

και η καραμέλα ότι τώρα σωνόμαστε κοντεύει να λιώσει.....

Αυτό που φοβάσαι έρχετε ....... και θα σε πάρει "μπάλα"...

όπως λέμε εδώ στη Νότιο Ελλάδα:)

Επίσης λέμε: όποιος έχει θα χάσει....

κ αυτό θα είναι ο πολιτικός μπούσουλας του Έλληνα τις επόμενες εκλογές...

Όσο λοιπόν μεγαλώνει μέσα στο εκλογικό σώμα, η ομάδα που δεν έχει τι να χάσει,

τόσο ιδρώνουν οι μασχάλες των σωτήρων μας._

Δεν ειναι καλο για την τρικοματικη...........
Δεν ειναι καλο για το ενα ¨η το αλλο........

αν μου εβρισκες και μια απαντηση του τι θα ηταν καλο για την Ελλαδα και ποιος θα το πετυχαινε αυτο τοτε θα ειχαμε θεμα συζητησης.

siraxanz
21-06-2013, 17:34
Δεν θα στο πω γιατί δεν το ξέρω,

όμως ξεκάθαρα βλέπω ότι δεν είναι καλά αυτα που γίνονται από την κυβέρνηση..

Επίσης βλέπω ότι εξακουλουθούν να γίνονται οι δουλειές με "μέσον"

Βλέπω την γραφειοκρατία να στέκεται ακλόνητη κ να μας βγάζει την γλώσσα.

Βλέπω την ίδια κατάσταση κ νοοτροπία που υπήρχε κ πριν στους πολιτικούς

να εξακολουθεί ναυπάρχει...

Βλέπω όλα να διαλύονται κ να μην ιδρώνει το αυτί κανενός...

Βλέπω να μην παίρνονται απλές αποφάσεις που θα βελτίωναν την ζωή μας...

Βλέπω μια μαυρίλα να σκεπάζει τα πάντα με σύστημα κ σχέδιο....

GeorgeP
21-06-2013, 17:59
Δεν θα στο πω γιατί δεν το ξέρω, ....

τοτε ειναι ξεκαθαρο γιατι ΜΟΝΟΝ κλαιγομαστε........


όμως ξεκάθαρα βλέπω ότι δεν είναι καλά αυτα που γίνονται από την κυβέρνηση......
εφόσον δεν μπορεις να διακρινεις ποιο θα ηταν καλυτερο πως ξερεις οτι αυτα που γινοντια σημερα δεν ειναι σωστα ¨η προς την σωστην κατευθυνση ωστε να περασουν τα παιδια μας καλλυτερα αυριο?

Επίσης βλέπω ότι εξακουλουθούν να γίνονται οι δουλειές με "μέσον"......
Αυτο παλι που το βλέπεις ¨η μαλλον τι εννοεις ''με μεσον''?


Βλέπω την γραφειοκρατία να στέκεται ακλόνητη κ να μας βγάζει την γλώσσα.......

Καλα τωρα, περιμενεις να καταργηθει η γραφειοκρατια στον ενα χρονο που κατι κινειται? διοτι τα υπολοιπα 3 τιποτε δεν κινιοταν και ολα περιστρεφοντο στο ''να βρεθει μια λυση για να μην δυσαρεστηθουν οι ψηφοφοροι μας''


Βλέπω την ίδια κατάσταση κ νοοτροπία που υπήρχε κ πριν στους πολιτικούς

να εξακολουθεί ναυπάρχει..........
Υπηρχε η νοοτροπια του ''κλεινω την ερτ με μια κινηση'' και πριν στους πολιτικους? διοτι αυτη η κινηση περαν απο σωστη σαν κινηση ειχε και συμβολικο χαρακτηρα για το τι προκειται να επακολουθησει.


Βλέπω όλα να διαλύονται κ να μην ιδρώνει το αυτί κανενός..........
Ειδες? αυτο λεω τοσον καιρο, οτι μονον κατεδαφισεις βλεπετε και κανενα χτισιμο.........το οτι απολυθηκαν οι της ΕΡΤ και θα φτιαχτει κατι αλλο με λιγοτερους υψιλομισθους αργομισθους ειναι κατεδαφιση? Το οτι η Ελαλδα μπαινει στον ενεργιακο χαρτη ειναι κατεδαφιση?
Αν αυτα ειναι κατεδαφισεις τοτε να κατεδαφιστουν τα παντα, μην μεινει τιποτε ορθιο!!!


Βλέπω να μην παίρνονται απλές αποφάσεις που θα βελτίωναν την ζωή μας.............
Για πες μου μιαν απλη αποφαση που δεν παρθηκε να σου πω που προσεκρουσε και δεν παρθηκε.........να εισαι σιγουρος οτι πολιτικοι και συνδικαλιστες ειναι απο πισω.
Μιαν φορα πολιτικος παρεκαμψε τους παντες κι ενηργησε με πυγμη κι αφου ειδε κι αποειδε οτι δεν γινοταν τιποτε αλλο κι αρχισαν να κινουνται τα πραγματα....


Βλέπω μια μαυρίλα να σκεπάζει τα πάντα με σύστημα κ σχέδιο....

γιατι βλέπεις μαυριλα? δεν βλεπεις οτι κι αυτοι που φωναζουν για την ''μαυριλα'' και οτι πεινανε περνουν μια χαρα? κανε μια βολτα μεσα στο φορουμ που συζηταμε και θα το διαπιστωσεις και μονος σου.

οσο για το ''συστημα και σχεδιο'' να ξερεις οτι χρεωκοπημενος που βγηκε απο την χρεωκοπια του χωρις συστημα και σχεδιο δεν υπαρχει!!!!!!

ortho
21-06-2013, 21:02
Δεν θα στο πω γιατί δεν το ξέρω,

όμως ξεκάθαρα βλέπω ότι δεν είναι καλά αυτα που γίνονται από την κυβέρνηση..

Επίσης βλέπω ότι εξακουλουθούν να γίνονται οι δουλειές με "μέσον"

Βλέπω την γραφειοκρατία να στέκεται ακλόνητη κ να μας βγάζει την γλώσσα.

Βλέπω την ίδια κατάσταση κ νοοτροπία που υπήρχε κ πριν στους πολιτικούς

να εξακολουθεί ναυπάρχει...

Βλέπω όλα να διαλύονται κ να μην ιδρώνει το αυτί κανενός...

Βλέπω να μην παίρνονται απλές αποφάσεις που θα βελτίωναν την ζωή μας...

Βλέπω μια μαυρίλα να σκεπάζει τα πάντα με σύστημα κ σχέδιο....
:re25::re25::re25:


Απλά δε δουλεύουν! Αφήνουν τον καιρό να περνά χωρίς σχέδιο, βλέποντας και κάνοντας.....

frits
21-06-2013, 23:11
Και στο χρηματιστήριο Γιώργο, μάλλον λάθος εκτίμηση έκαναν οι μέτοχοι..



«Βουτιά» σημείωσε το Χρηματιστήριο Αθηνών μετά την απόφαση της ΔΗΜΑΡ να αποχωρήσει από την κυβέρνηση συνεργασίας, αφήνοντας το δικομματικό σχήμα ΝΔ – ΠΑΣΟΚ με οριακή πλειοψηφία δύο εδρών.
«Η απόφαση της ΔΗΜΑΡ να αποχωρήσει από την κυβέρνηση είχε άμεση επιρροή», δήλωσε ο Νίκος Καυκάς, αναλυτής στην Merit Χρηματιστηριακή.
«Επανέρχεται η πολιτική αστάθεια και ενισχύεται το ρίσκο της εφαρμογής του δημοσιονομικού προγράμματος».
Ο γενικός δείκτης τιμών έκλεισε με απώλειες 6,11% στις 830,01 μονάδες, ενώ η αξία των συναλλαγών ανήλθε στα 69,51 εκατομμύρια ευρώ.
Στο επίκεντρο των ρευστοποιήσεων βρέθηκαν οι τραπεζικές μετοχές, με τον αντίστοιχο δείκτη να σημειώνει πτώση 7,53%. Η μόνη τράπεζα που έκλεισε με άνοδο ήταν η Eurobank, η οποία ενισχύθηκε κατά 17,12%.
Από τους υπόλοιπους κλαδικούς δείκτες, τις μεγαλύτερες απώλειες κατέγραψαν οι δείκτες Κοινής Ωφέλειας (-8,77%), Πρώτων Υλών (-7,47%)), Τηλεπικοινωνιών (-6,48%) και Βιομηχανικών Προϊόντων και Υπηρεσιών (-6,34%).
Ο μοναδικός κλαδικός δείκτης που έκλεισε ανοδικά ήταν ο δείκτης των Ακινήτων, ο οποίος σημείωσε άλμα άνω του 9%.
Από τους 150 τίτλους που διακινήθηκαν, 99 έκλεισαν με πτώση, 32 με άνοδο και 19 παρέμειναν αμετάβλητοι.