PDA

View Full Version : Καλοκαιρινά μπουφάν και προστασία απο το κρύο..


tassos85
16-06-2013, 13:37
Αγαπητοί φίλοι, τις καλοκαιρίνες μέρες που λόγω ζέστης το καλοκαιρινό διάτρητο μπουφάν είναι μονόδρομος και πολλές φορές ακόμα και με αυτό ζεσταινόμαστε, είναι πολύ πιθανό σε συγκεκριμένες στιγμές να χρειαστούμε κάτι παραπάνω λόγω κρύου, όπως πχ πρωινές ώρες και η βραδινές, σε διαδρομές εκτός πόλης. Πχ μένω εγώ προσωπικά μένω Θρακομακεδώνες και πολλές φορές που αναγκάζομαι να φύγω απο το σπίτι πολύ πρωι το κρύο με το καλοκαιρινό μπουφάν δεν παλεύεται.

Άλλη μια περίπτωση είναι οι απρόβλεπτες καλοκαιρινές βροχές που αυτή την περίοδο είναι πολύ συχνές και το καλοκαιρινό μπουφάν δεν μας παρέχει καμιά προστασία.

Πολλά καλοκαιρινά μπουφάν έχουν μια λεπτή αφαιρούμενη επένδυση για τέτοιες περιπτώσεις, τι κάνουμε όμως με τα περισσότερα που δεν έχουν?

Τι έχετε να προτείνεται?

Απο λίγο ψάξιμο που έκανα, βρήκα και αγόρασα ένα ειδικό πολύ λεπτό αντιανεμικό γιλέκο το οποίο είναι για αυτή την δουλειά, να φοριέται κάτω απο το καλοκαιρινό μπουφαν, δεν πιάνει χώρο και μπορείς να το έχεις πάντα στην μπαγκαζιέρα. Δεν μπορώ να πω όμως πως είναι και πολύ ικανοποιητικά τα αποτελέσματα... πάλι το πρωί το δάγκωσα....:confused:

Πολλοί χρησιμοποιούν το αδιάβροχο πάνω από το μπουφάν που είναι αποτελεσματικό ακόμα και σε ενδεχόμενο βροχής, αλλά δεν υπάρχει κάτι να πιάνει λιγότερο χώρο??

squad
16-06-2013, 13:53
Αγόρασα το dainese airframe,έχει την λεπτή αφαιρουμενη επένδυση,με 18-19 βαθμούς ήμουν μια Χαρα.

Orfeus
16-06-2013, 14:37
Θα σου προτινα ενα της bering.(hybrid λεγεται νομιζω)Ειμαι απο κινητο κ οταν παω σπιτι θα σου ποσταρω λινκ.Κοστος 120 €.Ειναι φουλ διατρητο αλλα στο πισω μερος χαμηλα εχει φερμουαρ οπου αποθηκευεται αντιανεμικο αδιαβροχο.Στην τιμη συμπεριλαμβανοταν κ το αδιαβροχο λιγο πιο χοντρο απο τα συνηθισμενα.Εγω δουλευω βραδυ κ γυρναω πρωι.Με εχει βολεψει πολυ.Στο συστηνω ανεπιφυλακτα.

Sent from the dark side of the moon.

tassos85
16-06-2013, 14:56
Αυτη η λυση της bering ισως ειναι η ιδανικότερη. μπουφαν εχω ηδη της revit το airwave και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. ισως καποιο αδιαβροχο που να μαζευεται και να μην πιανει χωρο ειναι η λυση

Orfeus
16-06-2013, 15:44
Απεξω ειναι διατρητο.Εδω μια φωτο του εσωτερικου με το χωρο αποθηκευσης που μαζευει και αποθηκευεται το αντιανεμικο.Ο χωρος ειναι χαμηλα κ δεν επηρεαζει τις οπες αερισμου.Μονο μειον θα μπορουσες να το πεις το οτι το αντιανεμικο ειναι φωσφοριζε αλλα εισαι τρομερα ευδιακριτος για λογους ασφαλειας.

Sent from the dark side of the moon.

Varth
16-06-2013, 15:50
δυστηχως εαν θες να απολαμβανεις την δροσια ενος καλοκαιρινου μπουφαν (εξου κ ο λογος που το αγοραζουμε) θα πρεπει να συμβιβαστεις ειτε με ενα καλο φουτερ για το πρωι,ειτε με ενα αδιαβροχο για τυχον ξαφνικη μπορα...

οποια αλλη λυση θα εχει επιπτωσεις στην δροσια που τοσο χρειαζομαστε...

PanLampro
16-06-2013, 19:22
Κυκλοφορανε στα ορειβατικά, ίσως και ποδηλατικά είδη, υβριδικα μπουφανακια απο διαφορες μαρκες: λεπτό αντιανεμικό με φόδρα πολύ λεπτο fleece η brushed nylon. Πακεταρισμένο χωραει στην τσεπη του.
Με το DRICLIME (Marmot) και με τρυπητό δερματινο πήγα μεχρι Σκωτία. Σε καποιο πασο στις Αλπεις εβαλα και το αδιαβροχο,
μια χαρά...

manos bmw
17-06-2013, 22:07
ΔΕΣ ΤΟ BMW AIRSHELL. ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΧΡΗΣΤΙΚΟ. ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ.

kwstas
19-06-2013, 10:23
Εγω πηρα περσυ το σετ της frak thomas με ονομασια senegal.

Πολυ λεπτο και ανετο (γιατι ειναι για χωματινη χρηση) και δεν ειναι διατρυτο, ειναι δυσκολο να βρεις τετοιο αλλα σιγουρα υπαρχουν παρομοια στα εντουρομαγαζα.

Το μπουφαν ειχε μαζι αδιαβροχο και τα μανικια του ειναι αφαιρουμενα, οι προστασιες αρκετα καλες!

Ολα αυτα σε πολυ καλη-προσιτη τιμη

stelth1
19-06-2013, 11:03
To AIRSHELL ειναι υπερτιμημενο οπως κ ολα τα προιοντα της μαμας BMW,σε πολυ καλη ποιοτητα κ τιμη δες σε dainese-spidi-revit-alpinestars-frank thomas.
Kαλη επιλογη.

jmar
19-06-2013, 11:11
To AIRSHELL ειναι υπερτιμημενο οπως κ ολα τα προιοντα της μαμας BMW,σε πολυ καλη ποιοτητα κ τιμη δες σε dainese-spidi-revit-alpinestars-frank thomas.
Kαλη επιλογη.

επρεπε να γραψεις ''δες ολες τις υπολοιπες εταιριες εκτος BMW'' :lo20:

σε αυτο συμφωνουμε παντως :cool2:

squad
19-06-2013, 13:48
To AIRSHELL ειναι υπερτιμημενο οπως κ ολα τα προιοντα της μαμας BMW,σε πολυ καλη ποιοτητα κ τιμη δες σε dainese-spidi-revit-alpinestars-frank thomas.
Kαλη επιλογη.

επρεπε να γραψεις ''δες ολες τις υπολοιπες εταιριες εκτος BMW'' :lo20:

σε αυτο συμφωνουμε παντως :cool2:

:ye31: