PDA

View Full Version : Στα δικαστηρια λογω αντιεπαγγελματικης συμπεριφορας απο συνεργειο στην Θεσσαλονικη!


Mad_Doc
20-06-2013, 11:07
Καλημερα!μεχρι πριν λιγες μερες ΕΙΧΑ μια 1100GS που την πηγα για service σε ένα και καλα εξειδικευμενο σε BMW μαστορα της Θεσσαλονικης.Οταν λοιπον πήγα να την παραλάβω και πήγε μπροστα μου να την βάλει μπρος μέσα στο μαγαζί του!!!!!και αφου μου ειχε αλλαξει την φλαντζα του αρ κυλινδρου και του δεξιου και πληρες Service το μηχανακι έκανε ένα μπαμ και έκοψε βαλβίδες!!!!!!Αυτη την στιγμη που μιλαμε ο εν λόγω μαστορας όχι μόνο δεν αναγνωρίζει το σφάλμα του αλλά ούτε αποκαθιστά την βλάβη που αυτός προξενησε!!!όπως καταλάβαται αυτή η αντιεπαγγελματική συμπεριφορά και αλαζωνία που αντι να ζητησει συγνώμη και να αποκαταστησει πλήρως την μηχανη με απείλησε κιολας και μου έκλεισε το τηλέφωνο στα μούτρα.Απο χτες έχω αναθέσει την υπόθεση στον δικηγόρο μου και βλέπουμε!!!!!!!περισσότερες λεπτομέριες θα σας πω στην συνέχεια των ημερών....

tattoopanther
20-06-2013, 11:09
:hmmm: καλά ξεμπερδέματα.,.,


αλλα πως είναι δυνατών .,να συμβεί.,κάτι τέτοιο .,
τώρα μάθαινε ο ''μάστορας'' ?

πού πήγες βρε αδελφέ.,.,?

phoenix
20-06-2013, 11:10
ολοι οι θεοι του κοζμου μαζι σου

costas v
20-06-2013, 11:41
καλη δυναμη και υπομονη φιλος http://illiweb.com/fa/i/smiles/icon_neutral.gif
και απο δω :ye33:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
20-06-2013, 11:53
Η καταγγελία φιλοξενείται στο GS Forum,

αν υπογράφεται με ονοματεπώνυμο κ επαληθεύσιμο κινητό τηλέφωνο !!!

vaska
20-06-2013, 11:58
Κομμένες βαλβίδες = λάθος χρονισμός (στις περισσότερες τουλάχιστον φορές).

Εσύ όταν πήγες το μηχανάκι για σέρβις ζήτησες να γίνουν εργασίες που να δικαιολογούν ξανά χρονισμό??

Αν δλδ άλλαξες μόνο φλάτζες και ο μάστορας δεν πείραξε κάτι άλλο, και απλά ήταν κακό το τάιμινκ κι έκοψε τις βαλβίδες εκείνη ακριβώς τη χρονική στιγμή, ίσως ο μάστορας να έχει κι αυτός ένα δίκιο. Προς Θεού δεν δικαιολογώ κανέναν, απλά μια υπόθεση εργασίας έβαλα.

Αν πχ μαζευόμαστε στο σπίτι μου ν' αλλάξουμε λάδια στο μηχανάκι σου και να πιούμε καφεδάκι χαζοκουβεντιάζοντας, εγώ σου αλλάξω λάδια αλλά μετά το μηχανάκι δεν παίρνει μπροστά από βραχ/μένα μπουζί κι εσύ τα βάλεις μαζί μου, εεεε τότε νομίζω έχω το δικαίωμα ν' αγανακτήσω.

point zero
20-06-2013, 12:05
Κομμένες βαλβίδες = λάθος χρονισμός (στις περισσότερες τουλάχιστον φορές).

Εσύ όταν πήγες το μηχανάκι για σέρβις ζήτησες να γίνουν εργασίες που να δικαιολογούν ξανά χρονισμό??

Αν δλδ άλλαξες μόνο φλάτζες και ο μάστορας δεν πείραξε κάτι άλλο, και απλά ήταν κακό το τάιμινκ κι έκοψε τις βαλβίδες εκείνη ακριβώς τη χρονική στιγμή, ίσως ο μάστορας να έχει κι αυτός ένα δίκιο. Προς Θεού δεν δικαιολογώ κανέναν, απλά μια υπόθεση εργασίας έβαλα.

Αν πχ μαζευόμαστε στο σπίτι μου ν' αλλάξουμε λάδια στο μηχανάκι σου και να πιούμε καφεδάκι χαζοκουβεντιάζοντας, εγώ σου αλλάξω λάδια αλλά μετά το μηχανάκι δεν παίρνει μπροστά από βραχ/μένα μπουζί κι εσύ τα βάλεις μαζί μου, εεεε τότε νομίζω έχω το δικαίωμα ν' αγανακτήσω.


εαν αλλαξε φλαντζες καυσεως τοτε χρειαζεται εκ νεου χρονισμο ο κινητηρας μιας που αφαιρειται η κεφαλη !

vaska
20-06-2013, 12:24
εαν αλλαξε φλαντζες καυσεως τοτε χρειαζεται εκ νεου χρονισμο ο κινητηρας μιας που αφαιρειται η κεφαλη !


Ναι αυτό λέω ουσιαστικά, δεν ξεκαθαρίζει ποιες φλάντζες και είναι γενικά λίγο φλου η περιγραφή.
Κι εγώ θα γινόμουν έξαλλος αν από λάθος του μηχανικού έπαιρνα τον κινητήρα στα χέρια, αλλά ουσιαστικά λέω να είναι σίγουρος το τι και ποιες εργασίες έγιναν στο μηχανάκι του που να δικαιολογούν το λάθος του μηχανικού.

nikos-x
20-06-2013, 12:38
εαν αλλαξε φλαντζες καυσεως τοτε χρειαζεται εκ νεου χρονισμο ο κινητηρας μιας που αφαιρειται η κεφαλη !

Γιατρέ, καλησπέρα και καλά ξεμπερδέματα.
Σήμερα μίλησα με τον Παναγιώτη και μου είπε το ιστορικό.

Μακάρι να βγάλεις άκρη.

kornlaz
20-06-2013, 12:45
Καλό κουράγιο Χάρη και καλά ξεμπερδέματα:mad::mad:

Mad_Doc
20-06-2013, 13:11
Η αλλαγη ήταν σε γλάντζες κεφαλης που θέλει ξανα χρονισμό.και μαλιστα μεσα σε forum που εβλεπα την διαδικασια αλλαγης head gasket λεει πως αν δεν το συγχρονισετε καλα μην το βαλετε μπρος γιατι θα σπασει βαλβιδες!Οσο αφορα ονομαστικα και ποιος είναι θα γραφουν όλα μόλις γίνει επίσημα η μήνυση!Εγω αυτο που θέλω να τονίσω και να κρίνω δεν είναι η ικανότητα του μάστορα αλλά την ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ!!!!

AKIS_21
20-06-2013, 14:34
Η αλλαγη ήταν σε γλάντζες κεφαλης που θέλει ξανα χρονισμό.και μαλιστα μεσα σε forum που εβλεπα την διαδικασια αλλαγης head gasket λεει πως αν δεν το συγχρονισετε καλα μην το βαλετε μπρος γιατι θα σπασει βαλβιδες!Οσο αφορα ονομαστικα και ποιος είναι θα γραφουν όλα μόλις γίνει επίσημα η μήνυση!Εγω αυτο που θέλω να τονίσω και να κρίνω δεν είναι η ικανότητα του μάστορα αλλά την ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ!!!!

Αν το συνεργείο ειναι εξουσιοδοτημένο απο τη BMW Hellas καλο θα ειναι να απευθυνθείτε και εκεί ίσως βρεθεί έξω δικαστική λύση αλλιώς αν το προβλημα σου ειναι και στη συμπεριφορά του μηχανικού συνέχισε το νομικά

GeorgeP
20-06-2013, 14:45
Φυσικα και οταν αλλαζεται η φλαντζα καυσης η κεφαλη λυνεται και βγαινει.
Ομως δεν χρονίζουμε παντα τον εκεντροφορο....εξαρταται απο το που βρισκεται αυτος.
Αν ειναι επικεφαλης τοτε χρειάζεται οπωσδηποτε χρονισμός......
Αν ομως ειναι κατω και η κινηση στις βαλβιδες γινεται με ωστηρια τοτε δεν χρειαζεται χρονισμος αφου ο ιδιος δεν πειραζεται και παραμενει στην θεση του.

Δεν θυμαμαι αλλα, νομιζω οτι το 1100GS εχει τον εκκεντροφορο χαμηλα και κινει τις βαλβιδες με ενα συστημα που αποτελειται απο ωστηρια και κοκορακια.
Αν ειναι ετσι τοτε δεν χρειαζεται χρονισμος στον εκκεντροφορο μετα την αλλαγη της φλαντζας καυσης. Eιναι η απλοτητα του boxer που χαθηκε με την εξελιξη του.

Περισσοτερα θα σου/σας πει ο ΤΕΟΣΣ που αν δεν κανω λαθος μονο 1100 καβαλαει τα τελευταια καμποσα χρονια και τα εχει λυσει απο 5 φορες το καθενα.

Mad_Doc
20-06-2013, 15:25
καταρχην να ευχαριστησω τον administrator που επανεφερε το topic.
Nα πω πως τα στοιχεια μου για να ειναι σωστη η αναφορα μου αυτη βρισκονται ηδη στην διάθεση του administrator.
H δουλεια που εγινε ειναι αυτη ακριβως Replacing R1100GS head gasket - ADVrider (http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=687325)
και όπως βλεπεται όλο το θεμα του χρονισμου είναι στο sproket και στην τελικη του τοποθετηση!!!!δειτε το για να ξερεται τι μπορει να παθετε!!!

AlexCorfu
20-06-2013, 16:05
Καλησπέρα , αν διάβασα σωστά η μηχανή πήγε σε εξειδικευμένο συνεργείο δηλαδή όχι σε εξουσιοδοτημένο η επίσημης αντιπροσωπείας ; Λυπάμαι φίλε μου αλλά αυτά συμβαίνουν όταν ψάχνουμε δεξιά και αριστερά για επιμέρους λύσεις γιατί αν ήταν επίσημο συνεργείο νομίζω τα πράγματα θα ήταν πολύ ποιο απλά για σένα χωρίς επιπλέον κόστος στεναχώρια τρεξίματα μπλεξίματα και ποιος ξέρει και πόσο καιρό χωρίς μηχανή . Αν κάνω κάποιο λάθος συγγνώμη και διόρθωσε με .

MOYTPO
20-06-2013, 16:23
Καλησπέρα , αν διάβασα σωστά η μηχανή πήγε σε εξειδικευμένο συνεργείο δηλαδή όχι σε εξουσιοδοτημένο η επίσημης αντιπροσωπείας ; Λυπάμαι φίλε μου αλλά αυτά συμβαίνουν όταν ψάχνουμε δεξιά και αριστερά για επιμέρους λύσεις γιατί αν ήταν επίσημο συνεργείο νομίζω τα πράγματα θα ήταν πολύ ποιο απλά για σένα χωρίς επιπλέον κόστος στεναχώρια τρεξίματα μπλεξίματα και ποιος ξέρει και πόσο καιρό χωρίς μηχανή . Αν κάνω κάποιο λάθος συγγνώμη και διόρθωσε με .

Φιλε μου στην Θεσσαλονικη δεν υπαρχει εξουσιοδοτημενο περαν της επισημης αντιπροσωπειας. Οποτε το εξειδικευμενο ειναι μονοδρομος μιας και οι τιμες εργασιων της αντιπροσωπειας εχουν ξεφυγει περα απο καθε οριο.

Αντιλαμβανεσαι οτι το "ρισκο" ειναι κατι που το παιρνουμε προκειμενου να εχουμε μια αξιοπρεπη αναλογια εργασιας και κοστους.

Στην παρουσα φαση ο φιλος μας εκανε οτι θα εκανε ο καθενας μας. Απλα σταθηκε ατυχος. Και δυστυχως εμπλεξε. Προφανως το κοστος επιδιορθωσης ειναι αλμυρο οποτε ο μεν προσπαθει να το αποφυγει ο δε ψαχνει το δικιο του......

Θεωρω οτι οταν ηρεμησουν τα πραματα θα βρεθει μια συμβιβαστικη λυση. Συνηθως ετσι γινεται.

siraxanz
20-06-2013, 17:14
Είναι κ κομμάτι δύσκολο να αποδείξεις ότι δεν είσαι "ελέφαντας"...

Αυτό που εμένα κ εσένα φαίνεται ολοφάνερο στο Δικαστήριο πρέπει να το τεκμηριώσεις ολοκληρωτικά!

Καλά ξεμπερδέματα κ να γνωρίζεις ότι ο χειρότερος συμβιβασμός είναι καλύτερα,

από το ευνοικότερο Δικαστήριο.

Εκτός αν έχεις δικηγόρο συγγενή Α' βαθμού:o

AlexCorfu
20-06-2013, 17:19
Φιλε μου στην Θεσσαλονικη δεν υπαρχει εξουσιοδοτημενο περαν της επισημης αντιπροσωπειας. Οποτε το εξειδικευμενο ειναι μονοδρομος μιας και οι τιμες εργασιων της αντιπροσωπειας εχουν ξεφυγει περα απο καθε οριο.

Αντιλαμβανεσαι οτι το "ρισκο" ειναι κατι που το παιρνουμε προκειμενου να εχουμε μια αξιοπρεπη αναλογια εργασιας και κοστους.

Στην παρουσα φαση ο φιλος μας εκανε οτι θα εκανε ο καθενας μας. Απλα σταθηκε ατυχος. Και δυστυχως εμπλεξε. Προφανως το κοστος επιδιορθωσης ειναι αλμυρο οποτε ο μεν προσπαθει να το αποφυγει ο δε ψαχνει το δικιο του......

Θεωρω οτι οταν ηρεμησουν τα πραματα θα βρεθει μια συμβιβαστικη λυση. Συνηθως ετσι γινεται.. Συμφωνώ μαζί σου ότι στο τέλος πρέπει να βρεθεί μια λύση και για τις δυο,πλευρές . Οταν λες ότι στον επίσημο έχει ξεφύγει η κατάσταση τι εννοείς ; Εγώ και κάποιοι φίλοι κατεβαινουμε από Κέρκυρα Αθήνα για service δεν θα αναφέρω όνομα μην εκληφθεί σαν διαφήμιση γιατί σε άλλον κοντινότερο υπήρξαν προβλήματα . Ξέχωρα την διαδρομή μας εγώ πρόσφατα για των 10000 χλμ πλήρωσα ακριβώς 208 ευρώ εκεί τι γίνεται ;

Mad_Doc
20-06-2013, 17:34
Το συνεργειο ήταν εξειδικευμενο και οχι εξουσιοδοτημενο όντως.Για το εξουσιοδοτημενο εδω οι τιμες ειναι πολύ υψηλές και χωρις να ανταποκρίνονται σε ποιότητα.Δυστυχως όντως εμπλεξα!!!αλλά αυτή την απαραδεκτη επαγγελματικη συμπεριφορα δεν προκειται να την αφησω έτσι να περάσει!!!τι νομιζουν ολοι αυτοι οι τύποι πως μπορουν να ανοιγουν ένα μαγαζακι να ζητουν καποια λεφτα πολλες φορες υπερβολικα επειδη απλα τυχαινει να εχεις BMW και μόλις κανουν την ####### να πανε να την αποφυγουν και να την σκαπουλαρουν πιστευοντας πως δεν θα τους κυνηγησεις και δεν θα ακολουθησεις την δικαστικη οδο!οχι δεν προκειται να μεινει ετσι το θεμα και για προσωπικο εγωισμό αλλα και για να μην παθει αλλος αυτο που επαθα εγω.που προσωπικα μπορει να εχω την ανεση και να την φτιαξω την μηχανη απο την τσεπη μου και να περιμενω την αποφαση του δικαστηριου αλλα καποιος αλλος μπορει να μην μπορει και εξαιτιας ενος τετοιου ανθρωπου να μεινει χωρις μηχανη!!Και για εμας που αγαπαμε την μηχανη μας ξερουμε πολυ καλα τι σημαινει αυτο.Και για να απαντησω και στον φιλο παραπανω τυχαινει για κακη του τυχη και η κουμπαρα μου και η κουνιαδα μου και η νονα μου να ειναι δικηγοροι!!

Lepanto ii
20-06-2013, 21:13
Καλησπέρα , αν διάβασα σωστά η μηχανή πήγε σε εξειδικευμένο συνεργείο δηλαδή όχι σε εξουσιοδοτημένο η επίσημης αντιπροσωπείας ; Λυπάμαι φίλε μου αλλά αυτά συμβαίνουν όταν ψάχνουμε δεξιά και αριστερά για επιμέρους λύσεις γιατί αν ήταν επίσημο συνεργείο νομίζω τα πράγματα θα ήταν πολύ ποιο απλά για σένα χωρίς επιπλέον κόστος στεναχώρια τρεξίματα μπλεξίματα και ποιος ξέρει και πόσο καιρό χωρίς μηχανή . Αν κάνω κάποιο λάθος συγγνώμη και διόρθωσε με .

Μην είσαι σίγουρος και σε εξουσιοδοτημένο μεταφερθηκε με καρφωμενεσ βαλβίδες (πατωντασ μιζα σταματημενο καρφωσε) το φτιάχνουν εντός εγγύησης και σε 3 μήνες η 8000km ξανακαρφωνει παει παλι αντιπροσωπεια δεν ειναι τιποτ μου λενε χρονισμο θελει και αφου το χρονισανε ξανα καρφωνει μεσα στο συνεργειο και μάλιστα σε adv 1200 του 11.και άντε βρες άκρη και σου λείπει η χοντρή σου 3 μήνες το 6μηνο. στο εξουσιοδοτημένο της BMW εώς ότου ξεπερασθεί η γραφειοκρατία και έρθουν τα αντκα απο Γερμανία

Mad_Doc
21-06-2013, 16:54
Και συνεχιζουμε.... Μετα λοιπόν από το τηλέφωνο της δικηγόρου πηγαίνω χτες στο μαγαζι του κυριου με δυο μαρτυρες έχοντας συνεννοηθει με αλλο συνεργειο οτι θα παρω την μηχανη απο κει και θα την παω αλλου.Οπου η διαδικασια για να ξερετε αν σας συμβει ποτε κατι παρόμοιο είναι η εξης...Παίρνεις την μηχανη την πας αλλου φωναζεις ιδιωτη πραγματογνωμονα κανει αυτοψια και καταγραφει την ζημια γινεται προτιμολογηση και μετα πλεον διεκδικεις τα λεφτα σου απο τον αλλον.Και κατι ακόμη που έμαθα απο την δικηγορο που το έψαξε είναι ότι περίπου το 80% απο τα συνεργεια δεν έχουν καν αδεια λειτουργιας ως συνεργειο γιατι η εκδοση της είναι πολυ αυστηρη και ετσι λειτουργουν παρανομα!!!!ακουσον ακουσον.Αφου λοιπον φτανω στο μαγαζι του τον βλεπω να δουλευει πυρετωδος στην μηχανη μου.Με κοιταει και μου λεει...Σε πηρα τηλεφωνο και ηρθες?εδω ειναι δικο μου το μαγαζι και δεν μμπορεις να ερχεσαι!!!!!Του λεω αν δεν το εχεις καταλαβει εχεις την μηχανη μου εδω μεσα και θα ερχομαι οποτε θελω!!μετα απο μια ακαρπη συζητηση οπου ήταν απιστευτα αγενης και μου λεει πως χανει τον χρονο του και καθεται και ασχολειται με την ####### μου (την μηχανη) μου λεει θα σε παρω τηλεφωνο οταν θα ειναι ετοιμη να ερθεις να την παρεις.Του λεω οκ και φευγω γιατι αν καθομουν κιαλλο θα επρεπε να πλακωθουμε.Οποτε τωρα περιμενω να με παρει τηλ οπου παλι θα παω με περισσοτερους μαρτυρες να την βαλει μπροστα μου μπρος να δω οτι δουλευει σωστα και να την παρω και να φυγω.Αφου φυγαμε απο το μαγαζι του και μετα εμαθα οτι εκανε παραπονα σε εναν τριτο οτι ειμαι αχαριστος και χωρις φιλοτιμο που του εστειλα τον δικηγορο (προφανως θα επρεπε να τον ευχαριστησω που μου κατεστρεψε την μηχανη και να τον πληρωσω και απο πανω!!!) και οτι θα με βαλει φυλακη επειδη λεει η μηχανη μου ειναι επικινδυνη να κυκλοφορει!!Και βεβαια την τριτη που μας ερχεται θα ξερω επιπλεον αν εχει τελικα αδεια λειτουργιας η οχι!!!

AKIS_21
21-06-2013, 17:37
:ye02::ye02::ye02:

siraxanz
21-06-2013, 20:24
Οκ, με τα παραπάνω στοιχεία πιστεύω ότι ενημερώνεις και βοηθάς καθε σύντροχο μοτοσυκλετιστή!

Οπότε να σου ευχηθούμε καλά ξεμπερδέματα, ακόμα μία φορά!

Για την ιστορία του πράγματος κράτα μας ενήμερους για την συνέχεια

και προσπάθησε να είσαι ήρεμος στις επαφές μαζί με του.

Μακάρι να λήξει το θέμα εξωδικαστικά!

πιό πολύ για την ψυχική σου υγεία;):)

Mad_Doc
21-06-2013, 21:52
Λοιπον...Μετα το τηλεφωνο οπως ειπαμε του δικηγορου σημερα και περιπου πριν μιση ωρα δεχτηκα ενα τηλεφωνο απο τον μαστορα που μου ειπε οτι η μηχανη ειναι ετοιμη να παω να την παρω και οτι του χρωσταω και 235 του ειχα δωσει 250 ηδη για το καταπληκτικο service που μου εκανε.Πηγα λοιπον εκει εβαλε μπρος την μηχανη του εδωσα και τα λεφτα διοτι τετοιο γυφτο δεν εχω ξανασυναντησει στην ζωη μου την πηρα την μηχανη και εφυγα.Ο ηχος της πλεον δεν ειναι ο ιδιος!δυστηχως βλεπετε πως μπορει να την πατησεις απο κατι τετοιους απατεωνες που θελουν να λεγονται επαγγελματιες!!!Το μονο βεβαιο ειναι πως το θεμα δεν θα σταματησει εδω!!Εγω μπορει να επαθα αυτο που επαθα αλλα θα φροντισω να μην συμβει σε κανεναν αλλον τουλαχιστον απο αυτο το συνεργειο!Την τριτη θα ξερω αν εχει αδεια λειτουργειας η οχι και αναλογως θα κινηθω.Για την πληροφορηση σας πλεον το Συνεργειο ειναι το Moteng στην θεσσαλονικη μεσα στα λαδαδικα με τον περιφημο μαστωρα Αποστολη!Εχοντας πλεον προσωπικη εμπειρια και τεκμηριωμενη συμπεριφορα του απεναντι μου ως πελατη μπορω να μιλησω επωνυμα πλεον!απο βδομαδα θα ξερουμε και περισσοτερα!

commander
21-06-2013, 22:14
Λοιπον...Μετα το τηλεφωνο .............!και κανε ενα κοπο ακομα να την ξανα τσεκαρεις την μηχανη ......μπορει να ειναι δαπανηρο αυτο αλλα για μενα πρεπει.........;)

saitman
23-06-2013, 00:29
και κανε ενα κοπο ακομα να την ξανα τσεκαρεις την μηχανη ......μπορει να ειναι δαπανηρο αυτο αλλα για μενα πρεπει.........;)

σωστος!!να ξερεις οτι αν δεν εχει αδεια λειτουργιας τον εκλεισες!στο λεω σαν ιδιοκτητης συνεργειου αυτοκινητων!!αν οντως δεν εχει αδεια και σου τα εκανε ολα αυτα ειναι το λιγοτερο βλακας!και φυσικα για να βγαλεις φλαντζες θελει να χρονισεις παλι την μηχανη!αν συνεβαινε εμενα θα ελεγα συγγνωμη αναλαμβανω την ευθυνη.Λυπαμαι για την ταλαιπωρια σου!

Papadopaidi
24-06-2013, 13:56
και κανε ενα κοπο ακομα να την ξανα τσεκαρεις την μηχανη ......μπορει να ειναι δαπανηρο αυτο αλλα για μενα πρεπει.........;)



Άκου τον εν Χριστώ αδελφό Θεολόγο που είναι
πλήρης χάριτος Αγίου Πνεύματος κ πάνε σε όποιον νομίζεις
για επανέλεγχο ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ.

http://digilander.libero.it/iomaria2006/religione5.gif

frits
24-06-2013, 14:31
Άκου τον εν Χριστώ αδελφό Θεολόγο που είναι
πλήρης χάριτος Αγίου Πνεύματος κ πάνε σε όποιον νομίζεις
για επανέλεγχο ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ.

http://digilander.libero.it/iomaria2006/religione5.gif


Bοηθειά μας....

Εγώ του φιλάω το χέρι όποτε τον βλέπω...

:sm7::sm7:

phoenix
24-06-2013, 14:45
εγω θα ελεγα να τον πιασεις ακομα μια φορα με ηρεμια και να του εξηγησεις για το πως αισθανθηκες με την συμπεριφορα του και οτι πρεπει να σου ζητησει συγνωμη
ολοι οι ανθρωποι παιρναμε ασχημες στιγμες !!!!η μπορει και να ειναι πραγματικα κακος!!!! αλλα σκεψου αν του κλεισης το μαγαζι που απο οτι καταλαβαινω θα ειναι ευκολο!!!μετα θα γινει καλυτερος ?????
δεν νομιζω!!!!και ισως να εχει και οικογενεια και χρεη
αν τον κτυπησουμε με την δυναμη που του αξιζει μαλον θα του κανουμε ανεπανωρθωτη ζημια ισως χρειαζεται να τον βοηθησουμε να γινει καλυτερος η εστω να κανουμε μια προσπαθεια!!!!ετσι βρε αδερφε επειδη εμεις δεν ειμαστε σαν και αυτον:ye33:
αυτα και μην με παρεξηγησεις εχω βρεθει και εγω στην θεση σου και ξερω πως αισθανθηκες

Λουκουμάς
25-06-2013, 15:20
Καλό θα είναι να έχουμε και την άποψη του συνεργείου!
Καλά ξεμπερδέματα σου εύχομαι μιας και είχα παρόμοιο περιστατικό με εξουσιοδοτημένο πασίγνωστο συνεργείο yamaha.

Thodoras
25-06-2013, 15:39
Ρε φιλαράκο, σοβαρά τώρα, του έδωσες και άλλα λεφτά;;;:wo20::wo20:
Για ποιό λόγο ακριβώς;;;
Ο άνθρωπος είναι επικίνδυνα ΑΣΧΕΤΟΣ και για να σου ζητήσει και χρήματα για να σου φτιάξει τη ζημιά που σου έκανε, είναι και παλιοχαρακτήρας!!!

Να του το κλείσεις και να πάει σπίτι του γιατί αυτό ακριβώς θα ήθελες να έχει κάνει ο προηγούμενος από σένα που την είχε πατήσει αλλά το έριξε στο "δε βαριέσε μωρέ, καλή καρδιά"....

Οι σωστοί και "αδειούχοι" μάστορες, αυτοί να επιβιώσουν...

gandreas
25-06-2013, 16:11
Ρε φιλαράκο, σοβαρά τώρα, του έδωσες και άλλα λεφτά;;;:wo20::wo20:
Για ποιό λόγο ακριβώς;;;
Ο άνθρωπος είναι επικίνδυνα ΑΣΧΕΤΟΣ και για να σου ζητήσει και χρήματα για να σου φτιάξει τη ζημιά που σου έκανε, είναι και παλιοχαρακτήρας!!!

Να του το κλείσεις και να πάει σπίτι του γιατί αυτό ακριβώς θα ήθελες να έχει κάνει ο προηγούμενος από σένα που την είχε πατήσει αλλά το έριξε στο "δε βαριέσε μωρέ, καλή καρδιά"....

Οι σωστοί και "αδειούχοι" μάστορες, αυτοί να επιβιώσουν...


Αν κατάλαβα καλα ο μάστορας δεν θεωρεί δικιά του την ευθύνη, οποτε πρέπει να πληρωθεί κατά την κρίση του.
Αρα πληρώνεις και αποφεύγεις τα δικαστήρια και το χαμένο χρόνο. ..

paschalis
25-06-2013, 17:34
Oι λεσχες και οι παρεες των φορουμς μεταφερουν
τον καταλογο με τους καλους μαστορες απο στομα σε στομα.
Αν εκανες μια φορα τον κοπο να συναντησεις αυτα τα παιδια
δεν θα ειχες περασει ουτε εξω απο αυτο το 'μαγαζι'...:)

Mad_Doc
25-06-2013, 18:07
Απο στομα σε στομα το εμαθα και εγω αυτο το μαγαζι...Η τελευταια ενημερωση μου σημερα απο την δικηγορο είναι πως δεν φαινεται να εχει αδεια με μια τελευταια γραπτη αναφορα να εκκρεμει απο το μηχανολογικο που θα την εχουμε τις επομενες μερες.Ενα ακομη ομως νεο ηταν το γεγονος οτι ο μαστορας αυτος παλαιοτερα διατηρουσε ενα αλλο καταστημα συνεργειο σε αλλη περιοχη στο ονομα του οπου ομως ακουστε ακουστε την αδεια λειτουργειας την ειχε σε ονομα αλλου μηχανικου!!!!!!προφανος λεω εγω τωρα ως υποψιασμενος πλεον μηπως δεν εχει καν δικια του αδεια εργασιας ως μηχανικος?!!!!!!Λεω εγω τωρα!!Θα το μαθω και αυτο.Οσο αφορα το αν πρεπει να τον αφησω και να τα ξεχασω ολα οχι δεν θα το κανω γιατι ολοι αυτοι οι τυποι καποτε θα πρεπει να μαθουν και να ειναι νομιμοι και να συμπεριφερονται.Δεν νμομιζω να αρεσει σε κανεναν να παει την μηχανη του καπου χωρις αδεια να παθει κατι και μετα να τρεχει να βρει το δικιο του.Εγω δεν ζητησα ουτε εκπτωση ουτε τπτ.Δεν πηγα στο εξουσιοδοτημενο συνεργειο αλλα θεωρησα οτι πηγα σε ενα εξειδικευμενο νομιμο επαγγελματια.Αν τα ηξερα ολα αυτα καλυτερα να την ανοιγα μονος μου η να επελεγα καποιον αλλον!

diomiles
25-06-2013, 18:51
αλλα σκεψου αν του κλεισης το μαγαζι που απο οτι καταλαβαινω θα ειναι ευκολο!!!μετα θα γινει καλυτερος ?????
δεν νομιζω!!!!και ισως να εχει και οικογενεια και χρεη
αν τον κτυπησουμε με την δυναμη που του αξιζει μαλον θα του κανουμε ανεπανωρθωτη ζημια ισως χρειαζεται να τον βοηθησουμε να γινει καλυτερος η εστω να κανουμε μια προσπαθεια!!!!ετσι βρε αδερφε επειδη εμεις δεν ειμαστε σαν και αυτον:ye33:


Καλό θα είναι να έχουμε και την άποψη του συνεργείου!


Εννοείται ότι δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα του φίλου αλλά θεωρώ ότι σωστά συμπεράσματα βγάζει κανείς όταν έχει ακούσει και τις δυο μεριές.
Το να κλείσεις έναν επαγγελματία και να τον οδηγήσεις στην ανεργία δεν πρέπει να είναι μια απλή υπόθεση.
Αν έσφαλε ο συγκεκριμένος μάστορας τότε να πληρώσει .Οχι όμως να τον εκδικηθούμε.Διότι τον να τον κτυπήσουμε σε μια παραλειψή του η σε μια αμέλεια του (εννοώ την έλλειψη άδειας λειτουργίας) μου φέρνει λίγο προς εκδίκηση.
Μην ξεχνάμε ότι πολύς κόσμος πηγαίνει τα αυτοκινητά του και τις μηχανές του στα σπίτια των μαστόρων που το πρωί δουλεύουν σε εξουσιοδοτημένα και το απόγευμα δουλεύουν στα σπίτια τους για έξτρα μεροκάματο φυσικά με μειωμένες τιμές.
Θέλω να πω ότι ο συνεπής και καλός τεχνικός φαίνεται απο την δουλειά του και την συμπεριφορά του απέναντι στον πελάτη και όχι απο την αδεια λειτουργείας .

Τέλος πάντων απλά θέλω να πω ότι πρέπει να είμαστε απόλυτα σίγουροι ότι κάνουμε το σωστό όταν με τις ενεργειές μας θα οδηγήσουμε έναν εργαζόμενο στην ανεργία και στην εξαθλιωση.

kornlaz
25-06-2013, 20:00
............ σε μια αμέλεια του (εννοώ την έλλειψη άδειας λειτουργίας) .........


:wo20::wo20::wo20:

Mad_Doc
25-06-2013, 20:18
Προσωπικα η ολη φασαρια ξεκινησε λογω της αντιεπαγγελματικης του συμπεριφορας το γραφω αλλωστε και στα post.Αλλα ειλικρινα δεν το θεωρω αμελητεο το να διατηρει καποιος μαγαζι και να μην εχει αδεια η ακομη και αδεια ασκησεως επαγγελματος.Αν ειναι ενα συνεργειο πισω στην αυλη του στο γκαραζ και το πηγαινα εν γνωση μου τοτε οκ.Εδω ομως μιλαμε για μαγαζι με ταμπελα επισημα.Αν αυτα γινοταν σε οποιαδηποτε αλλη χωρα ο τυπος το λιγοτερο θα τον κλεινανε αμεσως η σε οργανωμενα κρατη δεν θα τολμουσε να ανοιξει ποτε!!!!Αν τωρα καποιους δεν τους ενοχλει να πηγαινουν σε παρανομα συνεργεια τοτε ειναι δικο τους θεμα και δικια τους επιλογη.Με το ιδιο σκεπτικο πατε και σε ενα ιατρο χωρις αδεια ασκησεως επαγγελματος η σε ενα παρανομο φαρμακειο και να το μαθετε εκ των υστερων να δουμε πως θα σας φανει!

MIHALIS TZIMAS
25-06-2013, 20:25
Εννοείται ότι δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα του φίλου αλλά θεωρώ ότι σωστά συμπεράσματα βγάζει κανείς όταν έχει ακούσει και τις δυο μεριές.
Το να κλείσεις έναν επαγγελματία και να τον οδηγήσεις στην ανεργία δεν πρέπει να είναι μια απλή υπόθεση.
Αν έσφαλε ο συγκεκριμένος μάστορας τότε να πληρώσει .Οχι όμως να τον εκδικηθούμε.Διότι τον να τον κτυπήσουμε σε μια παραλειψή του η σε μια αμέλεια του (εννοώ την έλλειψη άδειας λειτουργίας) μου φέρνει λίγο προς εκδίκηση.
Μην ξεχνάμε ότι πολύς κόσμος πηγαίνει τα αυτοκινητά του και τις μηχανές του στα σπίτια των μαστόρων που το πρωί δουλεύουν σε εξουσιοδοτημένα και το απόγευμα δουλεύουν στα σπίτια τους για έξτρα μεροκάματο φυσικά με μειωμένες τιμές.
Θέλω να πω ότι ο συνεπής και καλός τεχνικός φαίνεται απο την δουλειά του και την συμπεριφορά του απέναντι στον πελάτη και όχι απο την αδεια λειτουργείας .

Τέλος πάντων απλά θέλω να πω ότι πρέπει να είμαστε απόλυτα σίγουροι ότι κάνουμε το σωστό όταν με τις ενεργειές μας θα οδηγήσουμε έναν εργαζόμενο στην ανεργία και στην εξαθλιωση.

Με αυτή τη λογική δε θα χρειάζεται άδεια για τίποτα...

diomiles
25-06-2013, 20:25
:wo20::wo20::wo20:

Πρώτη φορά ακούς να έχει καταθέσει κάποιος τα χαρτιά του , να έχει προσκομίσει ότι του έχουν ζητήσει και να περιμένει την άδεια η οποία καθυστερεί για χίλιους μύριους γραφειοκρατικούς λόγους??????:)

Σε αυτή την περίπτωση τι λες να τον κλείσουμε για έλλειψη άδειας λειτουργίας??

kornlaz
25-06-2013, 20:30
Πρώτη φορά ακούς να έχει καταθέσει κάποιος τα χαρτιά του , να έχει προσκομίσει ότι του έχουν ζητήσει και να περιμένει την άδεια η οποία καθυστερεί για χίλιους μύριους γραφειοκρατικούς λόγους??????:)

Σε αυτή την περίπτωση τι λες να τον κλείσουμε για έλλειψη άδειας λειτουργίας??

Εγώ ξέρω φίλε μου ότι χωρίς την άδεια δεν ανοίγω.Περιμένω.

diomiles
25-06-2013, 20:38
Εγώ ξέρω φίλε μου ότι χωρίς την άδεια δεν ανοίγω.Περιμένω.

Πολύ σωστά κάνεις ...το ίδιο θα έκανα και εγω.

Πήγαινε πεστο όμως σε κάποιον που έχει χρεωθεί μέχρι τον λαιμό τρέχουν δάνεια και επιταγές έχει κάνει ότι του έχουν ζητήσει και περιμένει περιμένει.....

Πιθανόν σε αυτή την περίπτωση να έμπαινες και εσυ στον πειρασμό.

Ξαναλέω δεν υπερασπίζομαι κανέναν τεχνικό που δουλεύει λάθος και λαθραία.
Δεν είναι όμως δυνατόν να βγάζουμε συμπεράσματα και ουσιαστικά να καταδικάζουμε ένα επαγγελματία ακούγοντας μόνο την μια πλευρά.

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο για το συγκεκριμένο θέμα.

Papadopaidi
25-06-2013, 23:02
εγω θα ελεγα να τον πιασεις ακομα μια φορα με ηρεμια και να του εξηγησεις για το πως αισθανθηκες με την συμπεριφορα του και οτι πρεπει να σου ζητησει συγνωμη
ολοι οι ανθρωποι παιρναμε ασχημες στιγμες !!!!η μπορει και να ειναι πραγματικα κακος!!!! αλλα σκεψου αν του κλεισης το μαγαζι που απο οτι καταλαβαινω θα ειναι ευκολο!!!μετα θα γινει καλυτερος ?????
δεν νομιζω!!!!και ισως να εχει και οικογενεια και χρεη
αν τον κτυπησουμε με την δυναμη που του αξιζει μαλον θα του κανουμε ανεπανωρθωτη ζημια ισως χρειαζεται να τον βοηθησουμε να γινει καλυτερος η εστω να κανουμε μια προσπαθεια!!!!ετσι βρε αδερφε επειδη εμεις δεν ειμαστε σαν και αυτον:ye33:
αυτα και μην με παρεξηγησεις εχω βρεθει και εγω στην θεση σου και ξερω πως αισθανθηκες

Ρε Στέργιε με όλο το σεβασμό αλλά εσύ ρε παιδάκι μου έχεις
λάθος μηχανή (το 1150 adv σου ταιριάζει) κ λάθος σπουδές
(η Θεολογία σου πάει "γάντι" ) :u58:.
Μα τον Τουτάτη ΤΙ ΛΕΣ;;;; :u60::u60::u60:

george1200gsa
05-07-2013, 17:46
Έχουμε καμία εξέλιξη με το θέμα , μάθαμε τίποτα ?
Με ενδιαφέρει το θέμα πολύ γιατί πάω το δικό μου μηχανάκι εκεί και μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά ποτέ δεν ξέρεις

Papadopaidi
06-07-2013, 01:16
Όντως τι έγινε;:confused: