PDA

View Full Version : Κατανάλωση F650GS 2001 - 2004 και 2004 - 2006


KOSTASGR2000
22-06-2013, 23:14
Θα παρακαλούσα τους κατόχους των συγκεκριμένων μοντέλων εάν μπορούν να με πληροφορήσουν για την κατανάλωση των μηχανών τους κατά την κίνηση μέσα στην πόλη. (L/100 km) .

Ένας μελλοντικός (ΣΥΝΤΟΜΑ :ha16:) κάτοχος f650gs (2002 - 2006).

ortho
23-06-2013, 00:04
Από το 2004 και μετά ήταν διμπουζο με θεωρητικά λίγο μικρότερη κατανάλωση. Είχα και τα δύο. Στη χειρότερη, θα σου κάψει 5.5 λίτρα, αν το κυνηγάς συνέχεια. Το διμπουζο σε ταξίδι με τριβαλιτσο δικαβαλος και μέχρι 120 χλμ την ώρα έκαψε 3.9 . Στην πόλη δεν νομίζω ότι έχουν διάφορα, αν Σεν είσαι γκαζιαρης, μέχρι 4,5 τη βγάζεις. Ελπίζω να βοήθησα.

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

kkostass
23-06-2013, 00:11
Εγώ με μοντέλο 02' έχω δει στο πολυ σκίσιμο 5 και σε μεικτή οδήγηση 4.3. Επειδή είμαι λίγο καιρό κάτοχος δεν έχω δει ακόμα το ελάχιστο με πολύ χαλαρή οδήγηση αλλά πιστεύω ανετα 4!

tassos85
23-06-2013, 10:31
Εγώ με μοντέλο 02' έχω δει στο πολυ σκίσιμο 5 και σε μεικτή οδήγηση 4.3. Επειδή είμαι λίγο καιρό κάτοχος δεν έχω δει ακόμα το ελάχιστο με πολύ χαλαρή οδήγηση αλλά πιστεύω ανετα 4!

Ακριβώς όπως τα λέει ο φίλος!!! Έχω του 01 μοντέλο. Η κατανάλωση δεν ξεπερνάει με σκίσιμο τα 5 λίτρα και η μέση μεικτή οδήγηση στα 4.3 λ/100 χμ. Με πολύ χαλαρή οδήγηση σε εθνική έχω φτάσει μέχρι και 3.7 λίτρα/100 με ταχύτητα στα 90 χμ/ώρα όμως!

KOSTASGR2000
23-06-2013, 17:45
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Περισσότερο για την πόλη με ενδιαφέρει που κινούμαι περισσότερο. Μου φαίνεται οτι έρχεται πολύ σύντομα στο σπίτι :ye32:

kkostass
23-06-2013, 17:56
Είναι αρκετά καλό μηχανάκι για πόλη. Σαν παπάκι!Εύκολο,οικονομικό κ ευέλικτο.

Δυστυχώς για αυτούς όμως που θέλουν και το κάτι παραπάνω είναι παπάκι και στα υπόλοιπα(φρένα,αναρτήσεις...)

ortho
23-06-2013, 20:26
Είναι αρκετά καλό μηχανάκι για πόλη. Σαν παπάκι!Εύκολο,οικονομικό κ ευέλικτο.

Δυστυχώς για αυτούς όμως που θέλουν και το κάτι παραπάνω είναι παπάκι και στα υπόλοιπα(φρένα,αναρτήσεις...)

Διαφωνώ φίλε μου για τα φρένα, με σωληνακι υψηλής είναι υπερεπαρκη! Δεν ήρθα ποτέ σε δύσκολη θέση. Βέβαια αν το πάρει καγκουρας θα ξενερώσει γενικά. Αλλά για γενικής χρήσης μηχανή κατά τη γνώμη μου στην κατηγορία του δεν υπάρχει καλύτερο

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

kkostass
23-06-2013, 20:44
Διαφωνώ φίλε μου για τα φρένα, με σωληνακι υψηλής είναι υπερεπαρκη! Δεν ήρθα ποτέ σε δύσκολη θέση. Βέβαια αν το πάρει καγκουρας θα ξενερώσει γενικά. Αλλά για γενικής χρήσης μηχανή κατά τη γνώμη μου στην κατηγορία του δεν υπάρχει καλύτερο

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

Κ εγώ έχω σωλινακια υψηλής. Για καθημερινή χρήση μια χαρά είναι!στη γρήγορη βόλτα όμως δεν...

Καμία επαφή με φρένα transalp για παράδειγμα.

ortho
23-06-2013, 21:24
Το transalp έχει δύο δίσκους μροστά, αλλά δεν έχει ABS. Αν επιτρέπεις, τι εννοείς γρήγορη βόλτα;

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

gptjet
23-06-2013, 23:14
κρατηθειτε παιδια... 12λιτρα ανα 320 χλμ τους τελευταιους 3 μηνες... οσο για τα φρενα πολυ καλα για την εποχη τους και σε συνδυασμο με φρεσκα λαστιχα (οχι χωματινα...) το μπροστινο σωζει, το πισω μονο για να γεμιζει τον τροχο!!! με abs φυσικα

kkostass
23-06-2013, 23:35
Το transalp έχει δύο δίσκους μροστά, αλλά δεν έχει ABS. Αν επιτρέπεις, τι εννοείς γρήγορη βόλτα;

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

Γρηγόρη βόλτα να βγεις να τρέξεις και να στρίψεις.

ortho
23-06-2013, 23:56
Με το abs λόγω μεταφοράς φορτίου δεν έχεις πίσω φρένα.ο, αλλάζει η κατάσταση όταν υπάρχει επιβάτης.
Όσο για τη γρήγορη βόλτα, εγώ πραγματικά δεν ένιωσα ποτέ ότι τα φρένα ήταν λίγα, να διευκρινίσω όμως ότι είχα Dakar, ίσως να έχει διαφορά. Ακόμη και με το μεγάλο τροχό εστριβε ωραία και το μπροστινό για μένα ήταν άγκυρα, αλλά δεν είμαι και πιλότος αξιώσεων.

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

kosta12gs
24-06-2013, 10:34
Εγω είχα ενα 2004 μοντελο
για 4 χρονια και 40.000χλμ.
Στην πρωτη αλλαγη αλυσιδας που εκανα , αλλαξα και τα γραναζια μπρος-πισω με αυτα της wunderlich. Εβαλα ενα πιο μικρο πισω και ενα πιο μεγαλο μπροστα. Οι στροφες του κινητηρα (στα ιδια χλμ/ωρα) πεσανε περιπου 500 και η καταναλωση ΟΤΙ και να εκανες με τη μηχανη δε περνουσε τα 4λ/100χλμ.

Τωρα...
οσο αναφορα τις γενικες παρατηρησεις που διαβασα παραπανω...
απο στροφες, φρενα και πλαγιασματα... το δικο μου σχόλιο ειναι οτι καθε μηχανη εχει τα όρια της και το 650gs τα δικά του. Μια απλη ματιά στην εξαιρετική κατασκευή της μηχανης ... σου δείχνει για ποια πράγματα είνα φτιαγμένη και για ποια όχι.

ortho
24-06-2013, 17:32
Εγω είχα ενα 2004 μοντελο
για 4 χρονια και 40.000χλμ.
Στην πρωτη αλλαγη αλυσιδας που εκανα , αλλαξα και τα γραναζια μπρος-πισω με αυτα της wunderlich. Εβαλα ενα πιο μικρο πισω και ενα πιο μεγαλο μπροστα. Οι στροφες του κινητηρα (στα ιδια χλμ/ωρα) πεσανε περιπου 500 και η καταναλωση ΟΤΙ και να εκανες με τη μηχανη δε περνουσε τα 4λ/100χλμ.

Τωρα...
οσο αναφορα τις γενικες παρατηρησεις που διαβασα παραπανω...
απο στροφες, φρενα και πλαγιασματα... το δικο μου σχόλιο ειναι οτι καθε μηχανη εχει τα όρια της και το 650gs τα δικά του. Μια απλη ματιά στην εξαιρετική κατασκευή της μηχανης ... σου δείχνει για ποια πράγματα είνα φτιαγμένη και για ποια όχι.

Με το να μακρυνεις τόσο την τελική μετάδοση δεν ψοφησε τελείως η μηχανή; Εγώ στο " καινούργιο " που πήρα σκέφτομαι να πάω στο 16/51 για να ζωηρεψει αρκετά. Ίσως να υπάρξει κάποιος μικρός αντίκτυπος στην κατανάλωση, αλλά ούτως ή άλλως δε θα κάνω ταξίδια.

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

kosta12gs
24-06-2013, 18:31
Με το να μακρυνεις τόσο την τελική μετάδοση δεν ψοφησε τελείως η μηχανή; Εγώ στο " καινούργιο " που πήρα σκέφτομαι να πάω στο 16/51 για να ζωηρεψει αρκετά. Ίσως να υπάρξει κάποιος μικρός αντίκτυπος στην κατανάλωση, αλλά ούτως ή άλλως δε θα κάνω ταξίδια.

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

Το ψόφησε... Είναι σχετικό. Τα γρανάζια σε αυτές τις διαστάσεις τα δίνει η wundelich. Δεν έκανα καμιά μοντα δικιά μου. Από την άλλη...για να απαντήσω με ερώτηση... ψόφιο δεν είναι και όταν γεμίζεις την πρώτη από το φανάρι και έχεις φτάσει τα 22χλμ/ώρα. Τι να το κάνω ότι πετάχτηκε πρώτο το μηχανάκι; Η ότι σηκώνεται πιο εύκολα; Αγκομαχαει με 130 χλμ και 5500 στροφές.

kosta12gs
24-06-2013, 18:31
Το ψόφησε... Είναι σχετικό. Τα γρανάζια σε αυτές τις διαστάσεις τα δίνει η wundelich. Δεν έκανα καμιά μοντα δικιά μου. Από την άλλη...για να απαντήσω με ερώτηση... ψόφιο δεν είναι και όταν γεμίζεις την πρώτη από το φανάρι και έχεις φτάσει τα 22χλμ/ώρα. Τι να το κάνω ότι πετάχτηκε πρώτο το μηχανάκι; Η ότι σηκώνεται πιο εύκολα; Αγκομαχαει με 130 χλμ και 5500 στροφές.



Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4 Beta

ortho
24-06-2013, 19:05
Ούτε λόγος, εξαρτάται για τι το θέλει κανείς!

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

kosta12gs
24-06-2013, 19:10
:ye02:

KOSTASGR2000
24-06-2013, 23:01
Όσο διαβάζω τόσο πιο πολύ χαμογελάω. Να είστε καλά.:re25:

kosta12gs
25-06-2013, 00:12
Η ευχαριστηση δική μας. :ye33:

ariszvs
01-07-2013, 15:05
Σε προσφατο ταξιδι 2.800 χλμ φορτωμενος πιτα και τριβαλιτσο δικαβαλος,μεσο ορο 4.6 λιτρα/100χλμ,και να πω οτι δεν οδηγουσα καθολου οικονομικα...εχω το μονομπουζο του 01...σε οδηγηση πολης δεν εχει ξεπερασει ποτε τα 4.5 ενω σε χαλαρη βολτα εχω μετρησει και 4...

ΓΙΩΡΓΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
06-07-2013, 14:27
Γρηγόρη βόλτα να βγεις να τρέξεις και να στρίψεις.

Την κατανομή βάρους που έχει δεν την βρίσκεις και σε πολλά μηχανάκια και πριν δυο χρονάκια το κατάλαβαν και κάτι μουλτιστράντα στον μπράλο όσο για τα φρένα το ΑBS χάνει λιγο αλλά αρκει που υπάρχει!

gs695
06-07-2013, 16:53
Γιωργο σορρυ που πεταγομαι, αλλα το ενα μουλτιστραντα που αναφερεις το ειχε φιλος μου και δεν εγιναν τα πραγματα οπως λες.. μαλιστα επαιζε με το γκαζι για να εχει ενδιαφερον και στις στροφες δεν πιεζε για να μην τσακιστεις.. Κατα τα αλλα εχεις δικιο σε αυτα που λες και το abs ειναι πολυ καλο και μπαινει στα + της μοτοσυκλετας, ειδικα το πισω που αν θες να προσπερασεις το πατας και σου δινει μια μικρη ωθηση :ye02:

ΓΙΩΡΓΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
08-07-2013, 13:56
'Hταν βράδυ ήμουν με ένα άλλο 650 μαζί και τα ντουκάτι ήταν 5-6 δεν ξέρω αν είχαν κέφια εγώ απλά το αναφέρω για να πώ πως το μηχανάκι έχει τέλειο ζύγισμα.Ανοίγματα και παιχνίδια με την γκαζιέρα δεν γίνανε-και δεν μου αρέσουν κιόλας- απλά έμεις πηγαίναμε γρήγορα και αυτοί αργά ή όχι τόσο γρήγορα αν θες αλλωστε μια που τους περάσαμε και μια που μας χάσανε!
.....μπορεί να σταμάτησαν να πιούν κάνα τσάϊ!