PDA

View Full Version : Κατσέλης : Έκλεισε αφήνοντας 1000 εργαζόμενους χωρίς δουλειά και αποζημίωση


sain
25-06-2013, 11:51
Κατσέλης : Έκλεισε αφήνοντας 1000 εργαζόμενους χωρίς δουλειά και αποζημίωση

http://troktiko.eu/wp-content/uploads/2013/06/katselis-300x174.jpgΗ εταιρεία ΚΑΤΣΕΛΗΣ ή όπως ονομάζεται ο Όμιλος Nutriart την περασμένη Πέμπτη προχώρησε στην κατάθεση αίτησης πτώχευσης στο Πολυμελές Πρωτοδικείο Αθηνών δηλώνοντας πλέον και επίσημα ότι η εταιρεία δεν είναι σε θέση να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις της. Πάνω από 1000 εργαζόμενοι μένουν χωρίς δουλειά και φεύγουν χωρίς αποζημίωση.
Όπως ανακοίνωσε η διοίκηση της εταιρείας την Παρασκευή, με επιστολή της προς το Χρηματιστήριο Αθηνών, «αν και το τελευταίο διάστημα κατέβαλε σημαντικές προσπάθειες για την αναδιάρθρωσή της, η επιδείνωση της οικονομικής κρίσης, ταυτόχρονα με τις μεγάλες καθυστερήσεις που υπήρξαν στην οριστικοποίηση, στη σύναψη και στην υλοποίηση των συμφωνιών χρηματοοικονομικής αναδιάρθρωσης με τις τράπεζες, επιβάρυνε σε μεγάλο βαθμό την οικονομική της κατάσταση, γεγονός που έχει ως αποτέλεσμα η εταιρεία να μην είναι σε θέση πλέον να ανταποκριθεί στις οικονομικές υποχρεώσεις της».
Σύμφωνα με πληροφορίες, μόνο την τελευταία διετία οι σημαντικές καθυστερήσεις στις συμφωνίες για αναδιάρθρωση από μέρους των τραπεζών ήταν καθοριστικές για την εξέλιξη που οδηγεί στο λουκέτο. Περίπου 11 μήνες κράτησε η διαπραγμάτευση για την πρώτη συμφωνία με τις τράπεζες το 2011 και εννέα μήνες το 2012, με αποτέλεσμα όταν εκταμιεύτηκαν τα αναγκαία κεφάλαια η κατάσταση για το μέλλον της Nutriart να είναι μη αναστρέψιμη. Ενδεικτικό της άσχημης κατάστασης στην οποία έχει περιέλθει η εταιρεία είναι το γεγονός ότι πριν από την τελευταία ρύθμιση χρεών είχε βραχυπρόθεσμες υποχρεώσεις ύψους 110,1 εκατ. ευρώ, ενώ το σύνολο των υποχρεώσεών της στις 31 Δεκεμβρίου 2012 ανερχόταν σε 170,5 εκατ. ευρώ. Επίσης, οι πωλήσεις της ήταν 20,242 εκατ. ευρώ, σημαντικά μειωμένες, έναντι 38,3 εκατ. ευρώ το 2011, ενώ οι ζημιές της το 2012 διαμορφώθηκαν σε 36,8 εκατ. ευρώ.
Η αίτηση πτώχευσης αναμένεται να συζητηθεί ενώπιον του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Αθηνών στις 18 Σεπτεμβρίου 2013.
troktiko.eu/2013/06/katselis-ekleise-afinontas-1000-ergazomenous-xoris-douleia

MOYTPO
25-06-2013, 12:39
Μπραβο ρε φιλος!!!! :di59:

IOTH1X
25-06-2013, 13:06
τι λες τώρα,.... κι εγώ νόμιζα ότι μόνο στην ΕΡΤ έχασαν την δουλειά τους.

Για να δούμε θα παρέμβει άραγε το συμβούλιο της επικρατείας :confused::confused:

ckalfas
25-06-2013, 15:03
Να πέσει η κυβέρνηση ρε...

Fuji
25-06-2013, 15:04
Αυτά είναι νέα. Πάμε καλά! Το Succes story είναι γεγονός. Κρίμα και πάλι κρίμα για τους ανθρώπους που χάνουν τη δουλειά τους ... :(

MARK
25-06-2013, 15:05
Νεύρα:hmmm:Νεύρα

ortho
25-06-2013, 15:10
Μηδαμινή αύξηση του ποσοστού ανεργίας, δε χαλάει ιδιαίτερα την στατιστική. κι όπως είπε ξανά σήμερα ο Σαμαράς πρώτο μέλημα τους είναι η ανάπτυξη κι η δημιουργία θέσεων εργασίας. Εγώ δεν ανησυχώ, θα έχουμε πολλά κρουαζιερόπλοια φέτος!

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

GeorgeP
25-06-2013, 15:49
Μηδαμινή αύξηση του ποσοστού ανεργίας, δε χαλάει ιδιαίτερα την στατιστική. κι όπως είπε ξανά σήμερα ο Σαμαράς πρώτο μέλημα τους είναι η ανάπτυξη κι η δημιουργία θέσεων εργασίας. Εγώ δεν ανησυχώ, θα έχουμε πολλά κρουαζιερόπλοια φέτος!

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

Tου χρονου να δεις............

Γιατι δεν παιρνεις το κρεβατι εκστρατειας να κατασκηνωσεις στους Αχαρνεις στο εργοστασιαο του Νικου του Κατσελη για συμπαρασταση?
Γιατι οι εργαζομενοι της ερτ δεν κανουν το ιδιο και ζητανε παρολαυτα την ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ συμπαρασταση και παροτρυνουν για επανασταση λαε?
Ειδες, με μιας 1000 στον δρομο...κλεισαμε το ημερησιο οριο των απολυσεων τριων ετων τωρα με μια και μονη κινηση!!!!!!!!!!!!!!!

αν περιμενεις την αναπτυξη απο την μιαν μερα στην αλλη και μαλιστα απο εταιρειες με παθητικο που περιμεναν δανεικα για να επιβιωσουν επαιξες κι εχασες.
Και μιας και τον Νικο τον ξερω προσωπικα σου λεω ''ηθελες τα και παθες τα...''.

Υ.Γ.1
Ανεπιβεβαιωτες πληροφοριες κανουν λογο για καθοδο των 1000 του Κατσελη στην ΕΡΤ να ξυλοφορτωσουν - για συμπαρασταση - τους εκει απολυμενους τους οποιους θεωρουν και υπαιτειους της δικης τους απολυσης αφου για χαρη της διασωσης του Δημοσιου κατακρεουργειται ο υγιεστατος Ιδιωτικος τομεας.............

Υ.Γ. 2
Καταλαβες τωρα γιατι δεν προκειται να κουνηθει φυλο......?

kostas_366
25-06-2013, 16:27
κατακρεουργειται ο υγιεστατος Ιδιωτικος τομεας.............


Aφού ξέρεις καλύτερα από εμάς, ότι έχει πολλά χάλια και αυτός ο τομέας. Νομίζω τα έχεις γράψει και κατά καιρούς.

f1shf1nder33
25-06-2013, 16:44
Υ.Γ.1[/COLOR][/SIZE][/FONT]
Ανεπιβεβαιωτες πληροφοριες κανουν λογο για καθοδο των 1000 του Κατσελη στην ΕΡΤ να ξυλοφορτωσουν - για συμπαρασταση - τους εκει απολυμενους τους οποιους θεωρουν και υπαιτειους της δικης τους απολυσης αφου για χαρη της διασωσης του Δημοσιου κατακρεουργειται ο υγιεστατος Ιδιωτικος τομεας.............


Αυτοί οι καραγκιόζηδες που δείνουν αυτές τις ανεπιβεβαίωτες ρουφιανιές πρός τα έξω κάνουν καλά την δουλειά τους προκειμένου να διχάσουν τον κόσμο σε καλούς και κακούς και να χαθεί πάλι η μπάλα για να κάνουν το κοπρόσκυλα που κυβερνούν ανενόχλητα το καθήκον τους!!!!!

GeorgeP
25-06-2013, 17:04
Αυτοί οι καραγκιόζηδες που δείνουν αυτές τις ανεπιβεβαίωτες ρουφιανιές πρός τα έξω κάνουν καλά την δουλειά τους προκειμένου να διχάσουν τον κόσμο σε καλούς και κακούς και να χαθεί πάλι η μπάλα για να κάνουν το κοπρόσκυλα που κυβερνούν ανενόχλητα το καθήκον τους!!!!!

Νομιζω οτι καταλαβαινεις τι θελω να πω, οποταν αφησε τα καραγκιοζιλικια και γραψε κατι που να εχει σχεση με το πνευμα του ποστ που απαντας..........

Και για να σου δωσω παραπανω τροφη σου λεω οτι, και φυσικα υπαρχουν καλοι και κακοι.................
Μερικοι κακοι π.χ. ειναι εκεινοι που δεν πληρωναν φορους και καλουντο να πληρωσουν γιαυτους ολοι οι αλλοι.....οι καλοι δλδ, που μεσα σε αυτους ηταν και οι Δ.Υ. ολων των νομικων προσωπων (ΝΠΙΔ και ΝΠΔΔ).
Αλλοι κακοι ηταν οι ΝΠΙΔ (ΔΕΚΟ και Οργανισμοι) που ζητουσαν κι επαιρναν τρελες επιδοματικες αυξησεις, χρεωναν το δημοσιο με απιστευτα ποσα για ταξιδια, παρκινγκ κ.α. τα οποια καλουντο να πληρωσουν οι καλοι.....δλδ οι Ι.Υπαλληλοι αλλα και οι αλλοι Δ.Υπαλληλοι αυτοι των ΝΠΔΔ που δεν επαιρναν τις αυξησεις που επαιρναν οι συναδελφοι τους Δ.Υ. των ΝΠΙΔ.
Ειδες που υπαρχουν και καλοι και κακοι? ειδες το γιατι δεν κουνηθηκε ουτε τριχα απο τους ΝΠΔΔ για τους ΝΠΙΔ????
Ειδες που μονο ρουφιανιες δεν υπαρχουν αλλα στυγνη πραγματικοτητα?


Υ.Γ. για ρωτα τον Κατσελη και τον καθε Κατσελη ποσα του χρωσταει το κρατος το οποιο κρατος δεν του τα δινει για να πληρωνει τον καθενα της καθε ΕΡΤ και της καθε ΝΠΙΔ!!!!!!!!

GeorgeP
25-06-2013, 17:16
Aφού ξέρεις καλύτερα από εμάς, ότι έχει πολλά χάλια και αυτός ο τομέας. Νομίζω τα έχεις γράψει και κατά καιρούς.

Ναι Κωστα μου αλλα, ο Ι.Τομεας εχει μηχανισμους για να σωνεται. π.χ. αν μια επιχειρηση βρεθει χρεωμενη απλα απολυει τοσους οσους χρειαζεται να απολυσει για να επανελθει....μετα κανει ενεργειες να αυξησει την παραγωγη πινοντας το αιμα των εναπομειναντων εργαζομενων κι οταν ερθει ο καιρος ξαναπροσλαμβανει........καπως ετσι τα χαλια του ιδιωτικου τομεα αυτοδιορθωνονται.
Και εν παση περιπτωση τοσα χρονια ο Ι.Τομεας συγκρατουσε την ανεργια σε χαμηλα επιπεδα. Απολυσεις γινοντουσαν καθε μερα αλλα και προσληψεις καθε μερα........

Ο Κατσελης εχει ανοικτους λογαριασμους με σουπερ Μαρκετ που εκλεισαν π.χ Ατλαντικ........ποιος θα του τα δωσει?
Ο Κατσελης εχει ανοικτους λογαριασμους με το κρατος, ουτε θυμαμαι ποσα του χρωσταει απο επιστροφες φορων.......ποιος θα του τα δωσει?
Το μεν πρωτο το αντιπαρερχεται με ιδια κεφαλαια, το δευτερο ομως........ειναι πολλα τα μυρια.
Χωρια που αν εχει και λοξες αλλες:rolleyes::mad: αλλα Λαναρα τοτε δεν σωνεσαι με τιποτα.......
Η διαφορα ειναι Κωστα οτι αλλο να κλεισουν 15 Κατσεληδες και Λαναραδες εξαιτιας των πιο πανω κι αλλο το 70-80% των Κατσεληδων και Λαναραδων επειδη το κρατος θελει να σωσει τις ΔΕΚΟ (ΝΠΙΔ το ξανατονιζω) ως εχουν χωρις απωλειες..............

VAKO
25-06-2013, 17:29
Κοντά στον Κατσέλη που κλείνει χάνω και εγώ τη δουλειά μου γιατί συντηρούσα και επισκεύαζα τα αυτοκίνητά του. Είχα ένα καλό μηνιάτικο. ΤΩΡΑ;;;

kostas_366
25-06-2013, 17:32
Nαι οκ δεν μίλησα για τον Κατσ-λη, αλλά γενικότερα. Ίσως αυτός να έπαθε ότι γράφεις (δεν το γνωρίζω) αλλά γενικά έχει χάλια και ο Ιδ. τομέας. Φυσικά δεν γινόταν πάντα από πολύ προσωπικό η ``βλαβη`` αλλά και από λάθος τακτικές του επιχειρηματία (μου έτυχε) από υπερβολική σπατάλη παίγνιων και ωραίου φύλου (μου έτυχε) και φυσικά για να τα λέμε όλα από κακό προσωπικό. Αν λυθε'ι το πρόβλημα όπως περιέγραψες παραπάνω (με έξοδο προσωπικού) λίγο το κακό. Αλλά πολλοί αφήνουν τρύπα στην αγορά, γονατάνε άλλοι επιχειρηματίες σωστοί, τρύπα σε ασφαλιστικούς φορείς και με ότι έχουν μαζέψει, την κάνουν για Μπαχάμας (εγώ θα έκανα το 3ο :) ).
Πάντως η φοροδιαφυγή, η ατασταλία, ο αθέμιτος ανταγωνισμός, η διαπλοκή, ο χρηματισμός διαπρέπουν και στον Ιδ. Τομέα.

f1shf1nder33
25-06-2013, 17:35
Νομιζω οτι καταλαβαινεις τι θελω να πω, οποταν αφησε τα καραγκιοζιλικια και γραψε κατι που να εχει σχεση με το πνευμα του ποστ που απαντας..........

Και για να σου δωσω παραπανω τροφη σου λεω οτι, και φυσικα υπαρχουν καλοι και κακοι.................
Μερικοι κακοι π.χ. ειναι εκεινοι που δεν πληρωναν φορους και καλουντο να πληρωσουν γιαυτους ολοι οι αλλοι.....οι καλοι δλδ, που μεσα σε αυτους ηταν και οι Δ.Υ. ολων των νομικων προσωπων (ΝΠΙΔ και ΝΠΔΔ).
Αλλοι κακοι ηταν οι ΝΠΙΔ (ΔΕΚΟ και Οργανισμοι) που ζητουσαν κι επαιρναν τρελες επιδοματικες αυξησεις, χρεωναν το δημοσιο με απιστευτα ποσα για ταξιδια, παρκινγκ κ.α. τα οποια καλουντο να πληρωσουν οι καλοι.....δλδ οι Ι.Υπαλληλοι αλλα και οι αλλοι Δ.Υπαλληλοι αυτοι των ΝΠΔΔ που δεν επαιρναν τις αυξησεις που επαιρναν οι συναδελφοι τους Δ.Υ. των ΝΠΙΔ.
Ειδες που υπαρχουν και καλοι και κακοι? ειδες το γιατι δεν κουνηθηκε ουτε τριχα απο τους ΝΠΔΔ για τους ΝΠΙΔ????
Ειδες που μονο ρουφιανιες δεν υπαρχουν αλλα στυγνη πραγματικοτητα?


Υ.Γ. για ρωτα τον Κατσελη και τον καθε Κατσελη ποσα του χρωσταει το κρατος το οποιο κρατος δεν του τα δινει για να πληρωνει τον καθενα της καθε ΕΡΤ και των ΝΠΙΔ!!!!!!!!


Δεν έχω ούτε είχα ποτέ καμία σχέση με τον δημόσιο τομέα,έχω γράψει σε άλλο θέμα ότι πρέπει να γίνουν πολλά στο δημόσιο αλλά τι αρρωστημένος συνειρμός είναι αυτός???πρέπει να στραφεί ο ένας εναντίον του άλλου,εκεί πρέπει να φτάσει το πράγμα???πιο είναι το πνεύμα???Να ρωτήσω τον Κατσέλη,τι πράγμα???Δεν έχω να ρωτήσω τίποτα γιατί κλείνει ο Κατσέλης και ο κάθε Κατσέλης την επιχείρηση του, είναι πασίγνωστο ,εξαιτίας της πολιτικής που ακολουθείται η οποία είναι αδιέξοδη και όχι εξαιτίας της σύνδεσης που κάνεις αυθαίρετα.Και έρχονται και άλλα,εσύ πιστεύεις ότι τα σπάσανε για την ΕΡΤ???κάτσε να την βγάλουμε καθαρή το καλοκαίρι και από Σεπτέμβρη έχει μαντάτα!!

ortho
25-06-2013, 17:38
Ότι να' ναι γράφεις, από τη μια για εταιρείες που ζουν με δανεικά και ταυτόχρονα για οφειλές του κράτους προς αυτές. Αρκεί να πείσεις τον εαυτό σου ότι έχεις δίκιο. Όσο για τα κρεβάτια εκστρατείας δε φαντάζομαι να θες να σχολιάσω γελοιότητες.

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

GeorgeP
25-06-2013, 17:58
Δεν έχω ούτε είχα ποτέ καμία σχέση με τον δημόσιο τομέα,έχω γράψει σε άλλο θέμα ότι πρέπει να γίνουν πολλά στο δημόσιο αλλά τι αρρωστημένος συνειρμός είναι αυτός???πρέπει να στραφεί ο ένας εναντίον του άλλου,εκεί πρέπει να φτάσει το πράγμα???πιο είναι το πνεύμα???Να ρωτήσω τον Κατσέλη,τι πράγμα???Δεν έχω να ρωτήσω τίποτα γιατί κλείνει ο Κατσέλης και ο κάθε Κατσέλης την επιχείρηση του, είναι πασίγνωστο ,εξαιτίας της πολιτικής που ακολουθείται η οποία είναι αδιέξοδη και όχι εξαιτίας της σύνδεσης που κάνεις αυθαίρετα.Και έρχονται και άλλα,εσύ πιστεύεις ότι τα σπάσανε για την ΕΡΤ???κάτσε να την βγάλουμε καθαρή το καλοκαίρι και από Σεπτέμβρη έχει μαντάτα!!

δεν στρεφει κανεις και κανεναν εναντιον καποιου αλλα, δεν ανεχεται και κανεις Ι.Υ. να παροτρυνθει σε επανασταση προκειμενου να σωθει οποιοσδηποτε Δ.Υ....και φυσικα οι Ιδιωτικοι, με δουλεια ¨η χωρις, γελανε με τους της ΕΡΤ και των υπολοιπων ΔΕΚΟ και το απυροβλητο που νομιζαν οτι βρισκονται θεωρωντας μαλιστα οτι αν αρθει η μονιμοτητα στο δημοσιο ¨η αν απολυθει καποιος Δ.Υ. θα γινει επανασταση......τιποτε δεν εγινε ουτε και θα γινει.........αυτο ειναι το πνευμα!!

Αφου η πολιτικη που ακολουθειται ειναι αδιεξοδη πειτε μιαν αλλη που δεν ειναι.......ομως φευ.......

Και το καλοκαιρι και το φθινοπωρο και τον χειμωνα.....καθαρη θα την βγαζουμε.

GeorgeP
25-06-2013, 18:02
Ότι να' ναι γράφεις, από τη μια για εταιρείες που ζουν με δανεικά και ταυτόχρονα για οφειλές του κράτους προς αυτές. Αρκεί να πείσεις τον εαυτό σου ότι έχεις δίκιο. Όσο για τα κρεβάτια εκστρατείας δε φαντάζομαι να θες να σχολιάσω γελοιότητες.

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

Αν επιτελους διαβασεις γραμμα-γραμμα και παραγραφο-παραγραφο αυτα που γραφω τοτε ισως καταλαβεις τι λεω. Δλδ να καταλαβεις αυτα που καταλαβαινουν ολοι οι αλλοι αλλα εσυ δεν..........

Γελιοτητα η εκ του συνεγγυς συμπαρασταση στους αδικως απολυμενους του Κατσελη και αναγκη εκ των ουκ ανευ στους απολυμενους της ΕΡΤ? Εσυ δεν συντασοσσουνα με τον ''ιταλο'' που μας παροτρυνε σε επανασταση για την ΕΡΤ?

Δεν μας τα λες καλα.........

gandreas
25-06-2013, 18:27
Μηδαμινή αύξηση του ποσοστού ανεργίας, δε χαλάει ιδιαίτερα την στατιστική. κι όπως είπε ξανά σήμερα ο Σαμαράς πρώτο μέλημα τους είναι η ανάπτυξη κι η δημιουργία θέσεων εργασίας. Εγώ δεν ανησυχώ, θα έχουμε πολλά κρουαζιερόπλοια φέτος!

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

Πόσα χρόνια το ακούμε αυτό?
Δεν πρέπει να υπάρχει υγιείς επιχείρηση και θα ακουστούν και ακόμα δυνατότερο ονόματα σε λίγο καιρό. Ποιος θα ενδιαφερθεί όμως μια και δεν είναι ΝΕΤ

ortho
25-06-2013, 20:28
Αν επιτελους διαβασεις γραμμα-γραμμα και παραγραφο-παραγραφο αυτα που γραφω τοτε ισως καταλαβεις τι λεω. Δλδ να καταλαβεις αυτα που καταλαβαινουν ολοι οι αλλοι αλλα εσυ δεν..........

Γελιοτητα η εκ του συνεγγυς συμπαρασταση στους αδικως απολυμενους του Κατσελη και αναγκη εκ των ουκ ανευ στους απολυμενους της ΕΡΤ? Εσυ δεν συντασοσσουνα με τον ''ιταλο'' που μας παροτρυνε σε επανασταση για την ΕΡΤ?

Δεν μας τα λες καλα.........


Οτι να'ναι γράφεις! ξεκαβάλησε!

AKIS_21
26-06-2013, 08:40
Παιδιά ο τσιπρας και ο Σαββόπουλο και ο κοτσιρας και πολλοί απο εδω μέσα έμαθα οτι μετά απο τις ολονυχτιες στήν ΕΡΤ πανε για συμπαράσταση στους φουρνους..............αχ παιδιά λάθος τώρα παίρνουν τις άδειες τους που χρόνο για αυτά άλλωστε σιγά αυτοί δε ειναι παιδιά μας και ψηφοφόροι ,..........αφιερωμένο σε ένα πόστ για την ΕΡΤ και για τις απόψεις ορισμένων περί ισότητας των ΕΛΛΗΝΩΝ :cr14:

AKIS_21
26-06-2013, 08:41
Αν επιτελους διαβασεις γραμμα-γραμμα και παραγραφο-παραγραφο αυτα που γραφω τοτε ισως καταλαβεις τι λεω. Δλδ να καταλαβεις αυτα που καταλαβαινουν ολοι οι αλλοι αλλα εσυ δεν..........

Γελιοτητα η εκ του συνεγγυς συμπαρασταση στους αδικως απολυμενους του Κατσελη και αναγκη εκ των ουκ ανευ στους απολυμενους της ΕΡΤ? Εσυ δεν συντασοσσουνα με τον ''ιταλο'' που μας παροτρυνε σε επανασταση για την ΕΡΤ?

Δεν μας τα λες καλα.........

:ye02::ye02::ye02::ye02:

Albatros
26-06-2013, 09:56
H εταιρεία "Κατσέλης" εκμεταλλεύτηκε το Νόμο ¨Κατσέλη", ωραία πράγματα...
1000 απολυμένοι ακόμα από μια πολιτική αδιέξοδη, όσους και να απολύσεις από Δημόσιο και Ιδιωτικό τομέα.
:(

f1shf1nder33
26-06-2013, 11:31
δεν στρεφει κανεις και κανεναν εναντιον καποιου αλλα, δεν ανεχεται και κανεις Ι.Υ. να παροτρυνθει σε επανασταση προκειμενου να σωθει οποιοσδηποτε Δ.Υ....και φυσικα οι Ιδιωτικοι, με δουλεια ¨η χωρις, γελανε με τους της ΕΡΤ και των υπολοιπων ΔΕΚΟ και το απυροβλητο που νομιζαν οτι βρισκονται θεωρωντας μαλιστα οτι αν αρθει η μονιμοτητα στο δημοσιο ¨η αν απολυθει καποιος Δ.Υ. θα γινει επανασταση......τιποτε δεν εγινε ουτε και θα γινει.........αυτο ειναι το πνευμα!!

Αφου η πολιτικη που ακολουθειται ειναι αδιεξοδη πειτε μιαν αλλη που δεν ειναι.......ομως φευ.......

Και το καλοκαιρι και το φθινοπωρο και τον χειμωνα.....καθαρη θα την βγαζουμε.


Ποτέ δεν έγραψα ότι υπήρξε κίνητρο επανάστασης εξαιτίας της ΕΡΤ,το μόνο δικό μου πόστ που θα βρείς στο νήμα του φίλου "italos" είναι μία παράθεση σε ένα πόστ του "illias vara" που αναφέρει ότι αυτή που πρέπει να κλείσει είναι η βουλή που και συμφώνησα μαζί του γιατί και εγώ πιστεύω ότι αν έπρεπε να έχει μπεί κάπου λουκέτο με αυτούς που υπάρχουν εκεί μέσα και με όσα έχουν κάνει είναι αυτό και μετά οτιδήποτε άλλο,αλλά είμαι και ο τελευταίος που θα κρίνω τo πως θεωρεί ο καθένας την επανάσταση και για ποιόν λόγο πιστεύει ότι πρέπει να γίνει.

Δεν θεωρώ συνολικά την πολιτική που ακολουθείται αδιέξοδη,αλλά τμήματα της πολιτικής αυτής η οποία δημιουργεί ύφεση,φόρους,μέτρα και ξανά ύφεση και φόρους και μέτρα,πως αλλιώς μπορεί να χαρακτηριστεί κάτι τέτοιο??Αυτό κατά την γνώμη μου συμβαίνει γιατί δεν υπάρχει η δυνατότητα απο τους μέσα για πολλούς λόγους λήψης αποφάσεων και όταν οι αποφάσεις παίρνονται από ανθρώπους εκτός χώρας που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να πάρουν τα λεφτά που δείνουν πίσω και τίποτα άλλο θα επιλέγουν αυτούς τους δρόμους άσχετα με τα είναι σωστό ή όχι.

Τώρα το καθαρή που λές για μένα το καθαρή ισχύει μόνο αν είναι συνολικό και όχι αν θα την βγάλεις καθαρή εσύ ή εγώ,μεμωνομένα δηλαδή,και όχι με κάποια νούμερα που μπορεί να δείχνουν κάποιους δείκτες σε καλυτέρευση αλλά στην πραγματική ζωή όλων μας.

gsmaniac
26-06-2013, 12:02
Ο ανεργος δεν εχει χρωμα και προελευση...
Ο άνεργος, εχει ακριβως την ιδια καταληξη, απο οποιον χωρο εργασιας και να προερχεται....
Η ανικανοτητα του κρατους ειναι μεγαλη και δεν μπορει να ελέγξει το κυμα ανεργιας....

Εγω σαν ελευθερος επαγγελματίας, σκεφτομαι ποιος θα μεινει στην αγορά, για να κινηθει το χρημα και να συνεχιστει ο κυκλος πληρωμων....
Νομιζω οτι το μεγαλυτερο προβλημα της αγορας, ειναι η ανεργια....

Θλιβομαι με καποιους φιλους, που βγαζουν μια χαρα.......οταν ακουνε για καινουργιους ανεργους....
Ευχομαι να μην βρεθουν ποτε, σε αυτη την θεση......ανεργιας:cool:

ortho
26-06-2013, 13:14
:ye02::ye02::ye02::ye02:

Ακη αν έχεις κάποιο θέμα μαζί μου πες το ανοιχτά να το λύσουμε πλέον! Δεν καταλαβαίνω γιατί δείχνεις τέτοια εχθρότητα!

AKIS_21
26-06-2013, 16:38
Ακη αν έχεις κάποιο θέμα μαζί μου πες το ανοιχτά να το λύσουμε πλέον! Δεν καταλαβαίνω γιατί δείχνεις τέτοια εχθρότητα!

Η αντίθεση στις απόψεις μας δε σημαίνει εχθρότητα ίσα ίσα υγειης διάλογος γίνεται για να μαθαίνω και να μαθαίνετε πιστεύω οτι εχθρός ειναι τούρκος με γιαπωνεζικο και Ολυμπιακός :sm7:ποτέ δε νιώθω κακιά και μίσος ειδικά για μηχανοβιο το μόνο που κάνω ειναι να εκφράζω όπως όλοι μας την άποψη μας άλλοτε ειρωνικά άλλωτε με μέγιστο χιούμορ που με διακρίνει

paschalis
26-06-2013, 17:17
Για καντε μια βολτα στα Σουπερ Μαρκετ
και ανακαλυψτε μονοι σας ποια αλλη μεγαλη εταιρια
παρεμφερων προιοντων κυκλοφορησε στην αγορα
ψωμι του τοστ πριν λιγες ημερες..
Τυχαιο?
Και σταματηστε να μιλατε για τον ιδιο τον Κατσελη.
Η εταιρια εχει -η εστω ειχε- το ονομα του αλλα αλλους ιδιοκτητες!

ortho
26-06-2013, 18:07
Η αντίθεση στις απόψεις μας δε σημαίνει εχθρότητα ίσα ίσα υγειης διάλογος γίνεται για να μαθαίνω και να μαθαίνετε πιστεύω οτι εχθρός ειναι τούρκος με γιαπωνεζικο και Ολυμπιακός :sm7:ποτέ δε νιώθω κακιά και μίσος ειδικά για μηχανοβιο το μόνο που κάνω ειναι να εκφράζω όπως όλοι μας την άποψη μας άλλοτε ειρωνικά άλλωτε με μέγιστο χιούμορ που με διακρίνει

Οκ, δεκτό.

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

aeriko
26-06-2013, 19:07
Για καντε μια βολτα στα Σουπερ Μαρκετ
και ανακαλυψτε μονοι σας ποια αλλη μεγαλη εταιρια
παρεμφερων προιοντων κυκλοφορησε στην αγορα
ψωμι του τοστ πριν λιγες ημερες..
Τυχαιο?
Και σταματηστε να μιλατε για τον ιδιο τον Κατσελη.
Η εταιρια εχει -η εστω ειχε- το ονομα του αλλα αλλους ιδιοκτητες!
Τι σχέση έχει με τον Παπαδόπουλο;

paschalis
26-06-2013, 19:25
Τι σχέση έχει με τον Παπαδόπουλο;

Εγω δεν ειπα τιποτα τετοιο.:rolleyes:
Τροφη για σκεψη εδωσα...

GeorgeP
27-06-2013, 13:32
Για καντε μια βολτα στα Σουπερ Μαρκετ
και ανακαλυψτε μονοι σας ποια αλλη μεγαλη εταιρια
παρεμφερων προιοντων κυκλοφορησε στην αγορα
ψωμι του τοστ πριν λιγες ημερες..
Τυχαιο?
Και σταματηστε να μιλατε για τον ιδιο τον Κατσελη.
Η εταιρια εχει -η εστω ειχε- το ονομα του αλλα αλλους ιδιοκτητες!

Oχι δεν ειχε...ακομα εχει και μαλιστα μονον αυτους.....
Ο Ν.Κατσελης εχει αποχωρησει απο την εταιρεια ΤΟΥ εδω και 4 χρονια και μαλιστα με ΕΚΒΙΑΣΤΙΚΟ τροπο οπως λεει.
Η '' Nutriart (Κατσελης) ΑΒΕΕ'' προεκυψε απο την συννενοση των εταιρειων
ΥΙΟΙ Χ. ΚΑΤΣΕΛΗ ΑΒΕΕ, ΑΛΛΑΤΙΝΗ ΑΒΕΕ και ΕΛΒΙΠΕΤ ΑΕ, εταιρείες που κατείχαν ηγετική θέση στον χώρο τους και μεγάλη ιστορία στην ελληνική αγορά με σκοπό να καλύπτει τις ανάγκες των επαγγελματιών του χώρου της αρτοποιίας & ζαχαροπλαστικής, της κατεψυγμένης ζύμης και των τελικών καταναλωτών, με προϊοντική γκάμα που ξεκινάει από τις α’ ύλες και καταλήγει στα τελικά προϊόντα.
Η ''Κατσελης ΑΒΕΕ'' ανηκει στην ''Tinola Holdings'' του ομιλου Δαυιδ (coca cola κ.λ.π) απο το 2009 ΚΙ ΟΧΙ ΣΤΟΝ Ν.ΚΑΤΣΕΛΗ.

Ο Κατσελης ειχε βγαλει στο ΧΑΑ το 49% των μετοχων της εταιρειας και το υπολοιπο 51% ειχε μοιραστει σε ποσοστα στον ιδιο και σε αλλους μετοχους.
Στο καταστατικο υπηρχε ο ορος οτι διαχειρηση στην εταιρεια εχει ο εχων το μεγαλυτερο ποσοστο μετοχων.
Απο το 2007 μεχρι και το 2009 το 49% αγοραστηκε απο τον ομιλο ''Tinola Holdings'' και απεκτησε τον ελεγχο της εταιρειας.
Ο ιδιος ο Κατσελης απεχωρησε πηγαινοντας την υποθεση στα δικαστηρια μιλωντας για χειραγωγηση των μετοχων και για ''μιλημενες'' μετοχες.
Το δικαστηριο καπου τωρα κοντα θα εβγαζε απαντηση........

Η Nutriart, από τότε που άλλαξε χέρια και πέρασε από το Νίκο Κατσέλη στο Γιώργο Δαυίδ, προσπαθεί να βρει το βηματισμό της. Η επιθυμία του ισχυρού άνδρα της Coca Cola να αποκτήσει τον έλεγχο της «Κατσέλης» ήταν μεγάλη, λόγω της αναγνωρισιμότητας και των υψηλών πωλήσεων και δεν περίμενε πως κάποια μέρα θα αποτελούσε «βαρίδι» για τον όμιλο Δαυίδ.
Η κατάσταση άρχισε να γίνεται δύσκολη για τη Nutriart, ήδη από τη χρήση του 2009, όταν κάτω από το βάρος των ζημιών 8,6 εκατ. ευρώ παραβίασε τους όρους δανειακών συμβάσεων, με αποτέλεσμα το σύνολο των μακροπρόθεσμων δανείων της, να καταστεί βραχυπρόθεσμο. Έτσι, ξεκίνησαν οι διαπραγματεύσεις με τις πιστώτριες τράπεζες για την αναχρηματοδότηση των δανείων, οι οποίες όμως διήρκεσαν μήνες, χωρίς κανένα αποτέλεσμα, μέχρι σήμερα. Η ιταλική Unicredit και η Γενική της Societe Generale ζητούν να εξοφληθεί το 70% των οφειλών της εταιρείας προς αυτές


Παρόλα ταυτα προσωπικα ο Δαυιδ μεσω της ''Tinola Holdings'' εδωσε στην Nutriart 18εκ τον Ιανουαριο του 2013......

Χρεη εκατομμυριων στην Nutriart εχουν το carefour, ατλαντικ αλλα και πολλοι αλλοι που ειτε εχουν χρεωκοπησει ειτε παραπαιουν. Το ποσο που ακουγεται να οφειλεται στην Nutriart απο ολους αυτους αθροιστικα ειναι περι τα 15-20εκ ευρο..........

Δυστυχως ενα brand name, το οποιο ξεκινησε απο τον γνωστο και υπαρχον ακομα φουρνο ''Κατσελη'' στο Ζωγραφου, εγινε διασημο, εδωσε επι 10ετιες δουλεια σε εκατονταδες εργαζομενους και επι 10ετιες οτι δανειο ειχε παρει το ειχε επιστρεψει μεχρι δεκαρας σημερα βρεθηκε να χρωσταει και να του χρωστανε εκατομμυρια.


Η εταιρεια Nutriart ειναι ακομα ενα θυμα της υπερπληθωρας εταιρειων πανω στο ιδιο αντικειμενο........μια υπερπληθωρα που συντηρουταν απο το ''τσαμπα'' χρημα των πελατων ειτε αυτοι λεγονται καταναλωτες ειτε carefour.........οταν αυτο το ''τσαμπα'' χρημα σταματησε τα κανονια δεν αργησαν να ηχησουν.

Ο Δαυίδ απειλεί να «κλείσει» τη Nutriart (http://www.dealnews.gr/epixeiriseis/item/18850-%CE%9F-%CE%94%CE%B1%CF%85%CE%AF%CE%B4-%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%AF-%CE%BD%CE%B1-%C2%AB%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9%C2%BB-%CF%84%CE%B7-Nutriart?tmpl=component&print=1)

Φιλί ζωής για τη Nutriart - oικονομία - Το Βήμα Online (http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=494393)

AKIS_21
28-06-2013, 12:03
Για τσεκαρετε και την ridenco που πτώχευση και ξανά άνοιξε η κόρη του προηγούμενου ιδιοκτήτη φυσικα πουλούσε πτωχευμενη για 2 χρονια άπειρα προϊόντα και δε πλήρωνε κανένα τώρα με τα ίδια λεφτα ξανά άνοιξε