PDA

View Full Version : x-lite 702 vs shoei xr1100


bill 800gs
26-06-2013, 22:50
Έχει κάποιος εμπειρία-εντυπώσεις από αυτά τα δυο κράνη;;
Με ενδιαφέρει η ασφάλεια, το βάρος και ο θόρυβος κατά κύριο λόγο.
Έχω το xr 1000 (αρκετά ικανοποιημένος) και ήρθε η ώρα της αλλαγής :wha05:

Gemat
26-06-2013, 23:39
Έχει κάποιος εμπειρία-εντυπώσεις από αυτά τα δυο κράνη;;
Με ενδιαφέρει η ασφάλεια, το βάρος και ο θόρυβος κατά κύριο λόγο.
Έχω το xr 1000 (αρκετά ικανοποιημένος) και ήρθε η ώρα της αλλαγής :wha05:

Εχω λιγη πειρα απο το 1100. Δεν ειναι κακο, αλλα εχει σχετικα ευπαθη μηχανισμο για τη ζελατινα και αν δεν αγορασεις το εξτρα σετ "ησυχιας" που κλεινει απο κατω το κρανος κοντα στο λαιμο δεν ειναι πολυ ησυχο...

Εγω προτιμησα το S2 της schuberth.

Επισης για ολα τα κρανη που διαφημιζουν καλο εξαερισμο, αυτο ισχυει μονο για μοτοσυκλετες με μικρους ανεμοθωρακες... Στη δικη μου μοτοσυκλετα δεν περναει το παραμικρο ρευμα αερα κατω απο τα 100 χιλιομετρα την ωρα.

Sokolatas
26-06-2013, 23:50
Φιλε μου μηπως πρεπει να δοκιμασεις κανα ανοιγομενο? Ειχσ xr1000... Δοκιμασα και παρηγγειλα το schuberth c3...Καμια σχεση... Θεωεω οτι ειναι πολυ καλυτερο για τη σταση του σωματοςς πανω στο on-off... Υποκειμενικο βεβαια...

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Djvolis
27-06-2013, 11:42
ειχα agv, nolan, c2 και τωρα xr1100, ακομα και με το υφασματακι κατω απο το σαγονι δεν εχει καμμια σχεση το επιπεδο θορυβου με το schuberth..ομως -για εμενα- εχει την καλυτερη εφαρμογη. γνωμη μου αν με schuberth εχεις καλη εφαρμογη (πηγαινε δοκιμασε τα) και δινεις βαση στο θορυβο τοτε ασε το shoei

Gemat
27-06-2013, 11:51
ειχα agv, nolan, c2 και τωρα xr1100, ακομα και με το υφασματακι κατω απο το σαγονι δεν εχει καμμια σχεση το επιπεδο θορυβου με το schuberth..ομως -για εμενα- εχει την καλυτερη εφαρμογη. γνωμη μου αν με schuberth εχεις καλη εφαρμογη (πηγαινε δοκιμασε τα) και δινεις βαση στο θορυβο τοτε ασε το shoei

Η εφαρμογη ειναι θεμα σχηματος καφαλιου... Δυστυχως ειναι απαραιτητη η δοκιμη πριν την αγορα.

nikosgs
27-06-2013, 12:06
Σχεδον 4 χρονια καθημερινης χρησης xr-1100 και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος . Εντος και εκτος πολυ. Πολυ καλο επιπεδο θορυβου και χωρις το υποσυαγωνιο.


Σεντ φρομ αιφον

bill 800gs
27-06-2013, 12:17
Eυχαριστω ολους για τις απαντησεις :)
Στα schuberth με προβληματιζει το βαρος και το περιεργο σχημα τους.
Για ανοιγομενο δεν το σκεφτομαι.

Slane
27-06-2013, 12:25
Κι εγώ το 1100 έχω. Το έχω 5 χρόνια κ είμαι πολύ ευχαριστημένος ειδικά στο ζήτημα του θορύβου. Το μόνο παράπονο που έχω είναι - δεν ξέρω για τα άλλα - η ζελατίνα των Shoei χαράσσεται απίστευτα εύκολα, την έχω αλλάξει 3 φορές και δε τη λες φτηνή.

Gemat
27-06-2013, 12:52
Eυχαριστω ολους για τις απαντησεις :)
Στα schuberth με προβληματιζει το βαρος και το περιεργο σχημα τους.
Για ανοιγομενο δεν το σκεφτομαι.

το S2 ειναι 1450 γραμμαρια, γιατι σε προβληματιζει?? Η διαφορα ειναι μονο 70 γραμμαρια απο το 1100 και το S2 εχει ενσωματωμενο σκιαστρο...

Ενα γενικοτερο σχολιο παντως που εχω σχετικα με τα ακριβα κρανη ειναι οτι ΔΕΝ αξιζουν τα χρηματα τους. Στη περιοχη των 200 ευρω υπαρχουν πολυ τιμιες περιπτωσεις που στερουνται μονο το πρεστιζ....

bill 800gs
27-06-2013, 13:39
το S2 ειναι 1450 γραμμαρια, γιατι σε προβληματιζει?? Η διαφορα ειναι μονο 70 γραμμαρια απο το 1100 και το S2 εχει ενσωματωμενο σκιαστρο...

Ενα γενικοτερο σχολιο παντως που εχω σχετικα με τα ακριβα κρανη ειναι οτι ΔΕΝ αξιζουν τα χρηματα τους. Στη περιοχη των 200 ευρω υπαρχουν πολυ τιμιες περιπτωσεις που στερουνται μονο το πρεστιζ....

πιστευω οτι ενα τοσο ακριβο κρανος θα επρεπε να ειναι πιο ελαφρυ, ιδιως για τις καθημερινες μετακινησεις.
Οσον αφορα τα ακριβα κρανη ειναι οπως τα λες ....

asotosios
27-06-2013, 16:21
Αν θες Ελαφρυ...
πας σε NEXX XR1.R, ακομα και το tricomposite μοντελο ειναι στα 1250γρμ, και αν κανεις τον κοπο και πας και το δοκιμασεις θα δεις οτι η ποιοτητα κατασκευεις δεν εχει να ζηλεψει τιποτα σε σχεση με τα ακριβα...και τιμη περι τα 250ευρα μονο...

προσωπικα εχω παρει εδω και κανα 3μηνο την καρμπον εκδοση κατω απο 1200γρμ:eek: (αλλα πιο ακριβο)...και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος...
Επιπεδο θορυβου ικανοποιητικοτατο...
Παρα πολυ καλο εξαερισμο...δεν ξερω τωρα πως θα ειναι στα ον οφφ αλλα η θεση της δικης μου μοτο δεν ειναι πολυ σκυφτη...
Ανοιγμα ζελατινας τεραστιο δεν σου κοβει τιποτα το οπτικο πεδιο...
και κυριως ΠΑΝΑΛΑΦΡΟ σε οποια και απο τις 2 εδοσεις και αν το παρεις...

Ερχεται και με πινλοκ...

Κανε αμα θες τον κοπο και θα δεις οτι ειναι μια πολυ τιμια λυση...