PDA

View Full Version : Grex η Nolan


Iliasam
26-06-2013, 23:13
Καλήσπέρα σας,

Θα ήθελα την βοήθεια σας. Πρόκειται να αγοράσω κράνος , θέλω να πάρω full-face Είμαι ανάμεσα σε grex και Nolan θα ήθελα την γνώμη σας. Αν έχετε να μου προτείνετε και κάτι άλλο . Δεν θέλω να δώσω πάνω από 150-170 ευρώ . Εχω μια bmw f650cs και θέλω το κράνος διότι το καλοκαίρι καθημερινά σχεδόν θα κάνω 100 χλμ εκτός πόλης

Ευχαριστώ

vaggosgs1150
26-06-2013, 23:26
Οι εταιρείες που έχω δοκιμάσει είναι NOLAN, AGV και NOLAN.
To AGV το αγόρασα γιατί είχε λήξει το Nolan και είπα να δοκιμάσω κάτι άλλο, αλλά λίγες ημέρες μετά το μετάνιωσα γιατί έκανε πολύ θόρυβο.
Μετά από δύο χρόνια πείρα ένα Nolan n100 genesis και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η γνώμη μου είναι να φορέσεις και τα δύο να δεις ποιο θα σου κάτσει και δες και χαρακτηριστικά στο κέλυφος

ckalfas
26-06-2013, 23:34
Νομίζω πως είναι η ίδια εταιρία...

Iliasam
26-06-2013, 23:44
Το γνωρίζω απλά η διάφορα μετάξι τους από ότι κατάλαβα είναι ότι το grex είναι πιο παλιό μοντέλο και κοστίζει μόλις 50€ λιγότερο από το νέο μοντελο της nolan

Vag
27-06-2013, 00:28
Grex σημαίνει παλιά μοντέλα της Nolan με φθηνότερο φινίρισμα και γραφικά.
Από AGV δεν ξέρω. Αλλά αν και έχω δοκιμάσει κάμποσα κράνη, Nolan, Grex, Fimez, Schubert και εσχάτως HJC, μπορώ να πω ότι η καλύτερη σχέση ποιότητας τιμής είναι στα τελευταία.

Πήγαινε δοκίμασε μέγεθος και εφαρμογή σε ένα HJC FG 15 -ή αν έχεις τα φράγκα για καλύτερο και ελαφρύτερο κράνος και το RPHA-10- σε δδώ μαγαζιά και μετά παραγγειλε το από fc-moto ή lids-direct. Mε κάνα 150 άρι ευρώ θα έχεις και γ@μώ τα κράνη -1400 γραμμάρια με προσθαφαιρούμενο επιρύνιο και υποσιάγωνο για το κρύο και θα έρθει και στην πόρτα σου με δώρο ημιφιμέ ζελατίνα και τσάντα μεταφοράς, όταν εδώ πουλάνε σκέτα τα στοκ πενταετίας στα 220 + ευρώ και δεν έχουν ούτε νούμερα ούτε σχέδια.

siraxanz
27-06-2013, 07:25
Νολαν

PanLampro
27-06-2013, 11:38
Η GREX και η NOLAN, εχουν ιδια καλουπια και ιδια ασφαλεια.
Γενικα διαλεγεις μονο όποιο σου καθεται καλυτερα στο κεφαλι.
Σφιχτό στα ορια του δυσσαρεστου.
Το φορας, το πιανεις απο το σαγόνι και προσπαθεις να το κινησεις δεξια αριστερα και πανω κατω. Αν δεν κουνιεται ανεξαρτητα, αλλα παιρνει μαζι το κεφαλι σου, σου κανει
Απο κει και περα, πλενόμενο εσωτερικο, αντιχαρακτική - αντιθαμβωτική ζελατινα, 2η σκουρα ζελατινα, οτι γουσταρεις κι οτι πληρώνεις.
Για χαμηλο θορυβο σε τετοια λεφτα ξεχνα το...

kwstas
03-07-2013, 14:49
Grex Nolan και X-lite ειναι το ιδιο εργοστασιο.

Με τη σειρα που τα εγραψα ειναι και οι κατηγοριες, ολα βεβαια ειναι πιστοποιημενα και αξιοπιστα, με τη δοκιμη θα δεις τι ειναι καλυτερο!