PDA

View Full Version : Ερώτηση για συντήρηση αλυσίδας F650GS Twin


bmwf650gs2008
27-06-2013, 15:04
Γειά χαρά σε όλα τα μέλη!!
Θα ήθελα τις συμβουλές σας σχετικά με τη συντήρηση της αλυσίδας. Απο τότε που πήρα τη μηχανή χρησιμοποιώ σπρέι γράσου πράσιννο της fuchs αλλά "πετάει" αρκετά με αποτέλεσμα η ζάντα να γίνεται μαύρη. Έχω ακούσει για το λευκό γράσοσπρέι της BEL-RAY ότι δεν "πετάει" τόσο. Το χρησιμοποιεί κανείς να μας πει εντυπώσεις. Λιπαίνει σωστά? Επίσης για καθαριστικό αλυσίδας κάνει οποιοδήποτε ή θα πρέπει να προσέχω κάτι συγκεκριμένο? Έχω βρει σετάκι της BEL-RAY στα 28€ και λέω να το πάρω. Δεκτές οποιεσδήποτε συμβουλές για προιόντα και ως προς τη διαδικασία καθαρισμού-γρασαρίσματος.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Sokolatas
28-06-2013, 00:26
Castrol chain lube βαζω τρενο.
Μια χαρα κρατιεται η αλυσιδα. Χωρις να πεταει... Και 12€ απο πρακτικερ.


Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

bmwf650gs2008
06-07-2013, 09:56
Καμιά άλλη γνώμη?

ΓΙΩΡΓΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
06-07-2013, 14:35
Λίγη κηροζίνη ίσα για να φύγουν τα πολλά πολλά-μην το ποτίσεις γιατί θα κάψεις τα O-Rings βολτίτσα κάνα 10λεπτο να ζεσταθεί η αλυσίδα και μετά bell-ray.Την διαδικασία να την κάνεις μετά απο βροχή η κάθε 500χλμ.Το Bell-ray είναι λίγο ακριβό αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις και θα είσαι πάντα καθαρός!

todor
06-07-2013, 14:58
Κι εγώ στο v-strom μου αυτό κάνω....λίγη κηροζίνη, ξεβγάζω με νερό, ζεσταίνω την αλυσίδα και μετά λίπανση. Όταν "βαριέμαι" ή βιάζομαι αντί για κηροζύνη βάζω ένα καθαριστικό σπρεύ (μάρκα AFAM, νομίζω...) το οποίο το αφήνεις για κανά 5λεπτο και πάλι ξεπλένεις...κάνει φανταστική δουλειά...για λίπανση έχω της Castrol ένα πολύ καλό και δεν πετάει καθόλου!!!!

bulba
09-07-2013, 11:30
Xρησιμοποιήσε το λευκό σπρέυ της bell-ray και δεν θα έχεις φαινόμενα ψεκάσματος πάνω στη ζάντα και το ψαλίδι. Απλά ψέκασε την εσωτερική πλευρά της αλυσίδας και αφησέ τη μηχανή για μια δυό ώρες χωρίς να την μετακινήσεις έτσι ώστε να απορροφηθεί τελείως το σπρέυ από την αλυσίδα.

bmwf650gs2008
19-09-2013, 15:27
Τελικά πήρα το castrol. Πολύ καλό μέχρι στιγμής και ''πετάει πολύ λιγότερο απο το προηγούμενο αρκεί να ακολουθείς τις οδηγίες του''.

gptjet
19-09-2013, 21:56
εγω παλι την πλενω με το πιεστικο με ζεστο νερο και σαπουνι πιατων... την ζεσταινω με μια βολτα καλη και μετα γρασσο λιθιου (lubriplate) με το δακτυλο με πολυ προσοχη (στο δακτυλο) μεσα και μετα εξω, μετα ακολουθει το γραναζι... συχνοτητα μια φορα την εβδομαδα περιπου 500 χλμ δηλαδη...