PDA

View Full Version : Να πάρω την G 650 GS ;;;;


stormlord77
29-06-2013, 18:11
Καλησπέρα (Θανος 35 ετων) έμενα Θεσσαλονίκη και λόγω δουλειάς έπρεπε να έρθω για 3,5 χρόνια Κασο. Τωρα ομως επιστρεφω Θεσσαλονικη και εξαιτιας της δουλειας μου πρεπει να παρω μια μηχανη προκειμενου να πηγαινω περιπου 4 φορες την βδομαδα Νεο Μαρμαρα Χαλκιδικης (για οσους δεν γνωριζουν αποσταση 100 χλμ). Εχω και αυτοκινητο αλλα θα το χρησιμοποιει η συζυγος για τη δουλεια της.
Σας παραθέτω λοιπον τα εξης:
1) Η μονη εμπειρια μου με μηχανές ειναι 13 χρονια με παπια.
2) Οσον αφορα συμπλεκτη μονο μια μερα που εδωσα για διπλωμα 125cc (25kw) και μετα απλως αναβαθμιστηκε σε απεριοριστα.
3) Σκεφτομαι λοιπον να αγορασω το G650GS για την συγκεκριμενη διαδρομη.
Και ρωτω:
Α) Πιστευετε οτι μπορω να το χειριστω?
Β) Ειναι ανετο για να κανω τοσο συχνα τετοιες διαδρομες?
Γ) Ειναι ακριβο στη μετα την αγορα εποχη (σερβις , συντηρηση , καταναλωση και δε μιλαω για αυτα που αναφερει ο κατασκευαστης αλλα για τις πραγματικες συνθηκες)
Δ) Η μηπως θα ηταν καλυτερα να παρω κατι σε scooter?
Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας , καθε βοηθεια καλοδεχουμενη.:wha04:

NXONTZ
29-06-2013, 21:45
Καλησπέρα από μένα
Σαν κάτοχος του F650gs μοντ 2004 ( στην ουσία ίδια μοτο ) για 5 χρόνια ( και 35 χρόνια μηχανόβιος !!) σου απαντώ στα γρήγορα
Α) Πανεύκολο στον χειρισμό αφού είναι αρκετά χαμηλό και πολύυυυ ευέλικτο ( σαν παπί μες την πόλη )
Β) Υπεράνετο με 120-140 χλμ ωριαία και πολύ οικονομικό
Γ) Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου όχι ακριβότερο από παρόμοια μοτο
Δ) Scooter πιό άνετο σε χώρους και χειρισμό αλλά πιό ακριβό σε συντήρηση!!!( από 300cc και πάνω!)

Αυτά και η απόφαση δική σου φίλε:ye33:

ortho
29-06-2013, 22:46
Καλωσήρθες φίλε μου!

1. Οταν πήρα την πρώτη μου μηχανή, CBF 600, η εμπειρία μου......απλά δεν είχα!


Α. Οπως είπε ο προλαλήσας....παπί στο χειρισμό του, αλλά πολύ πιό ασφαλές!
Β. Δε θα έχεις κανένα πρόβλημα, έχει άνετη σέλα, είναι σταθερότατο, λόγω συγκέντρωσης μαζών χαμηλά δεν επηρεάζεται από πλευρικούς ανέμους.
Γ. Οτι και να λένε για τη BMW, το συγκεκριμένο είναι πολύ φθηνό στη συντήρησή του.
Δ. Scooter;! Δεν είναι μηχανή! Αν πας σε mega scooter τα κόστη ανεβαίνουν γενικά πολύ.


Είχα ήδη δύο μέχρι τώρα κι αυτή τη στιγμή φτιάχνω το τρίτο!:D

Οτι και να πάρεις....θα είναι σωστά καμωμένο!;)

stormlord77
29-06-2013, 23:34
ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου:th11:

stormlord77
29-06-2013, 23:36
Καλησπέρα από μένα
Σαν κάτοχος του F650gs μοντ 2004 ( στην ουσία ίδια μοτο ) για 5 χρόνια ( και 35 χρόνια μηχανόβιος !!) σου απαντώ στα γρήγορα
Α) Πανεύκολο στον χειρισμό αφού είναι αρκετά χαμηλό και πολύυυυ ευέλικτο ( σαν παπί μες την πόλη )
Β) Υπεράνετο με 120-140 χλμ ωριαία και πολύ οικονομικό
Γ) Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου όχι ακριβότερο από παρόμοια μοτο
Δ) Scooter πιό άνετο σε χώρους και χειρισμό αλλά πιό ακριβό σε συντήρηση!!!( από 300cc και πάνω!)

Αυτά και η απόφαση δική σου φίλε:ye33:

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου:th11:

Fuji
30-06-2013, 09:28
Ως κάτοχος 5 μοτο έως τώρα (δηλαδή στη μηχανοβιακή κλίμακα είμαι μπέμπης που τρώει φρουτόκρεμα), και κάτοχος ενός F 650 GS Dakar, θα προσθέσω πως αυτά τα 650άρια είναι πολυχρηστικά, άνετα (σέλα θρόνος), ευέλικτα, οικονομικά σε κατανάλωση και κόστος συντήρησης (ιδίως αν τους βάζεις κι εσύ χέρι). Αλλά ...

... επειδή το χειμώνα με τα ψοφόκρυα και τις βροχές θα ταλαιπωρείσαι λίγο (ωχ, τώρα θα με φάνε οι προλαλήσαντες), δε χτυπάς ένα smartάκι πετρέλαιο, να πηγαίνεις κυριλέ στη δουλειά σου; Το 'πα, τώρα βαράτε με ... :D

ortho
30-06-2013, 16:14
(ωχ, τώρα θα με φάνε οι προλαλήσαντες), ....... Το 'πα, τώρα βαράτε με ... :D


:lo19::lo19::lo19::lo19: Μου θύμισες τον Αστερίξ στην Ελβετία! Το Ρωμαίο που του έπεφτε συνέχεια η μπουκιά στο τσουκάλι με τη μαρμίτα και ζητούσε τις βουρδουλιές του!:sm3::sm3::sm3::sm3:


Το μόνο που πρέπει να προσθέσει ο φίλος μας είναι χαμηλό φτερό μπροστά διότι αλλιώς όταν βρέχει το νερό από τον πρόσθιο τροχό "πλένει" τη μπαγκαζιέρα! :D

gandreas
30-06-2013, 16:43
Φίλε ειχα και εγω το 650gs και ειναι μια χαρά. Το πήρα μετά σπο το πρώτο μου παπάκι και δεν ειχα κανένα πρόβλημα.
Γνώμη μου είναι αν την θες καινούργιο πάρε μεταχειρισμενη την 1200gs γιατι έτσι και αλλιώς μετα θα την θες.:D

konstantinos
30-06-2013, 17:19
η μοτο ειναι καλη το θεμα ειναι να προσεξεις σε τι κατασταση θα την βρεις εαν μιλαμε για μεταχειρισμενη

ortho
30-06-2013, 18:07
η μοτο ειναι καλη το θεμα ειναι να προσεξεις σε τι κατασταση θα την βρεις εαν μιλαμε για μεταχειρισμενη


Θα τη δώσει σε μένα να την φτιάξω! :ye33:

konstantinos
03-07-2013, 15:18
Θα τη δώσει σε μένα να την φτιάξω! :ye33:
ενταξει τοτε δεν εχεις προβλημα...:D