PDA

View Full Version : Για να ξυπνήσουν τα πνεύματα.


riko46
06-01-2009, 19:57
Τι θα λέγατε να γράφαμε εδώ ποιά από τις ευρωπαικές πρωτεύουσες (συμπεριλαμβανομένου και της Αθήνας) και των μεγάλων πόλεών τους μας αρέσει περισσότερο και γιατί και ποια δεν θέλουμε να δούμε ούτε στον ύπνο μας.
Για κάθε πόλη που αναφέρουμε στις συζητήσεις ο καθένας θα μπορεί να προσθέτει τις απόψεις του θετικές οι αρνητικές.
Αν σας αρέσει η ιδέα βάλτε μια πόλη στο μυαλό σας και ξεκινάμε.....:cool2:.

Arkas
06-01-2009, 22:33
Παρίσι με κλειστά τα μάτια.

Πύργος του Άιφελ, Ευρωπαϊκός Διαφωτισμός, Μουσείο Λούβρου και τόσα άλλα.

Dionisis
06-01-2009, 23:03
Μοναχο βρε παιδια θελω να παω στο μουσειο της bmw ........ενα ονειρο που το θελω πολυ.....:hmmm:

NNN
07-01-2009, 01:07
Παρίσι με κλειστά τα μάτια.

Πύργος του Άιφελ, Ευρωπαϊκός Διαφωτισμός, Μουσείο Λούβρου και τόσα άλλα.
+1200 !!!

Bmwnek
07-01-2009, 01:48
Με διαφορά,...Πράγα λόγο πολλών αλλά κυρίος της παραμυθένιας ατμόσφαιρας που επικρατούσε στη Γέφυρα του Καρόλου με μικροπωλητές, μουσικούς, μαριονέτες, αρλεκίνους...και όλα αυτά με φόντο το ιστορικό κάστρο της πόλης,....μαγεία και σίγουρα σύμμαχος ήταν ο καιρός παρά τον Γενάρη!!!
Ακολουθούν Βιέννη και Μόναχο(αυτό για τον Διονύση:D) .
Δεν θέλω να ξαναπάω στο Παρίσι ούτε πεθαμένος,...το γιατί πρέπει να το γράψω μόνο του σε ένα θέμα,...ή σε ένα forum ολόκληρο!!! :hmmm:

peterv
07-01-2009, 02:16
Μοναχο βρε παιδια θελω να παω στο μουσειο της bmw ........ενα ονειρο που το θελω πολυ.....:hmmm:

10

Μιά πανοραμική για να προγραμματίζεσαι

11

Αμα πάς στο service της BMW στο Μόναχο κατά το μεσημεράκι θα φάς κιόλας φθηνά και πολύ καλά με την μπυρίτσα σου , το καφεδάκι σου και το γλυκό σου !!!!

Σου εύχομαι να το κάνεις Διονύση !!!!!

peterv
07-01-2009, 02:18
Με διαφορά,...Πράγα λόγο πολλών αλλά κυρίος της παραμυθένιας ατμόσφαιρας που επικρατούσε στη Γέφυρα του Καρόλου με μικροπωλητές, μουσικούς, μαριονέτες, αρλεκίνους...και όλα αυτά με φόντο το ιστορικό κάστρο της πόλης,....μαγεία και σίγουρα σύμμαχος ήταν ο καιρός παρά τον Γενάρη!!!
Ακολουθούν Βιέννη και Μόναχο(αυτό για τον Διονύση:D) .
Δεν θέλω να ξαναπάω στο Παρίσι ούτε πεθαμένος,...το γιατί πρέπει να το γράψω μόνο του σε ένα θέμα,...ή σε ένα forum ολόκληρο!!! :hmmm:

και μαύρο θέατρο !!!!!!!

είναι απίστευτα όμορφα αξίζει πολύ !!!!!!

Από τις πιο παλιές πόλεις της Ευρώπης με μεγάλη ιστορία +1000

Dionisis
10-01-2009, 01:41
10

Μιά πανοραμική για να προγραμματίζεσαι

11

Αμα πάς στο service της BMW στο Μόναχο κατά το μεσημεράκι θα φάς κιόλας φθηνά και πολύ καλά με την μπυρίτσα σου , το καφεδάκι σου και το γλυκό σου !!!!

Σου εύχομαι να το κάνεις Διονύση !!!!!Ευχαριστω Πετρο .......μαλλον φετος το καλοκαιρι ισως γινει;)

Dionisis
10-01-2009, 01:43
Με διαφορά,...Πράγα λόγο πολλών αλλά κυρίος της παραμυθένιας ατμόσφαιρας που επικρατούσε στη Γέφυρα του Καρόλου με μικροπωλητές, μουσικούς, μαριονέτες, αρλεκίνους...και όλα αυτά με φόντο το ιστορικό κάστρο της πόλης,....μαγεία και σίγουρα σύμμαχος ήταν ο καιρός παρά τον Γενάρη!!!
Ακολουθούν Βιέννη και Μόναχο(αυτό για τον Διονύση:D) .
Δεν θέλω να ξαναπάω στο Παρίσι ούτε πεθαμένος,...το γιατί πρέπει να το γράψω μόνο του σε ένα θέμα,...ή σε ένα forum ολόκληρο!!! :hmmm:
Νεκταριε Πραγα ΔΕΝ ξαναπαω ουτε γι αστειο μου <πληγωσαν>την bmw μου τα καθηκια...:(:(:(

Bmwnek
10-01-2009, 01:51
Νεκταριε Πραγα ΔΕΝ ξαναπαω ουτε γι αστειο μου <πληγωσαν>την bmw μου τα καθηκια...:(:(:(

Έτσι είναι φίλε,...είναι κάποια πράγματα που μας συμβαίνουν κάπου και μετά δεν θέλουμε ούτε να ξαν' ακούσουμε γι' αυτό.:hmmm:

KostasGS
10-01-2009, 21:26
Μοναχο βρε παιδια θελω να παω στο μουσειο της bmw ........ενα ονειρο που το θελω πολυ.....:hmmm:


Μόναχο για το μουσείο και Φιλανδία για να κάνω το βιολογικό μου ωράριο άνω κάτω 6 μήνες μέρα 6 μήνες νύχτα ΓέλιοΓέλιο

Κύρος Γρανάζης
10-01-2009, 22:04
Highlands Scotland
http://www.imageshack.gr/files/uxnu12qrgrgyl6096xe6.jpg (http://www.imageshack.gr/files/uxnu12qrgrgyl6096xe6.jpg)

skippybi
10-01-2009, 22:06
...τώρα με έστειλες....:yz

το δικό μου όνειρο...:Χαμόγελο:

ή μάλλον ένα από τα πολλά γιατί θέλω να πάω και Πορτογαλία να δώ Ατλαντικό και.... ...πολλά άλλα:D:D:D

peterv
11-01-2009, 11:43
Highlands Scotland
http://www.imageshack.gr/files/uxnu12qrgrgyl6096xe6.jpg (http://www.imageshack.gr/files/uxnu12qrgrgyl6096xe6.jpg)

βλέπε Mexicane τι χάνουμε !!!!!

Mexicanos
13-01-2009, 17:45
βλέπε Mexicane τι χάνουμε !!!!!


Τι να σου κάνω,αφού το 1200άρι σου δεν ακολουθεί...:D:D

droggitiszak
13-01-2009, 19:34
δεν θα πω Πράγα που την θεωρώ κι εγώ υπέροχη , αλλά θα πώ Τσεχία ολόκληρη. Είχα πάει το 2000 αεροπορικώς και νοίκιασα ένα opel astra . Είδα μια από τις καλύτερες εξοχές που έχω συναντήσει ποτέ ! Φοβερά τοπία και κάθε χωριό - πόλη είχε κι ένα ανακαινισμένο μεσαιωνικό κάστρο !!! Θυμάμαι χαρακτηριστικά αυτό του Κονοπίστε ... εκεί έφαγα και ωραιότατο κυνήγι !!! Με προβλημάτισε αυτό που καταθέτει ο Σάκης και αν με φωτίσει ο θεός να πάω , θα έχω το νού μου διπλά και τριπλά ! Έτυχε δεν έτυχε είναι σημαντική πληροφορία για να είμαστε προετοιμασμένοι! Thanx man !

panGS
04-06-2009, 01:59
...τώρα με έστειλες....:yz

το δικό μου όνειρο...:Χαμόγελο:

ή μάλλον ένα από τα πολλά γιατί θέλω να πάω και Πορτογαλία να δώ Ατλαντικό και.... ...πολλά άλλα:D:D:D



Πήγα Πορτογαλία το καλοκαίρι του 2007, απλά πανέμορφη...

:sm8:

spiros
05-06-2009, 10:16
Ajaccio, είναι ο παράδεισος του μοτοσικλετιστή.

alexgs
05-06-2009, 11:23
Βερολίνο και τα γύρω μέρη!!!

ntinopoulos
05-06-2009, 13:17
παρισι γιατι ειναι τρομερα κοσμοπολιτικο!!!
και ολη η ισπανια!!!πολυ φτηνη,ζωντανη χωρα και οργανωμενη!
τσεχια,αυστρια πανεμορφες αλλα λιγο "ψευτικες"αν με καταλαβαινετε,χωρις εντονη ζωη και ταπεραμεντο!

Arkas
05-06-2009, 13:18
Ajaccio, είναι ο παράδεισος του μοτοσικλετιστή.
Και πού είναι αυτό αρχηγέ μου;

GANTZA
05-06-2009, 14:48
Παιδες Πραγα και ΒΕΡΟΛΙΝΟ

Bedouin
05-06-2009, 18:02
Και πού είναι αυτό αρχηγέ μου;


Κορσικη ...

Bedouin
05-06-2009, 18:13
Παιδες Πραγα και ΒΕΡΟΛΙΝΟ

Στην Πραγα εκανα διαπραγματευσεις για να βγαλω την μηχανη στην πλατεια αλλα τελικα δεν με αφησαν ...


Στο Βερολινο κανενα προβλημα ... :D

Bedouin
05-06-2009, 18:18
Μόναχο για το μουσείο και Φιλανδία για να κάνω το βιολογικό μου ωράριο άνω κάτω 6 μήνες μέρα 6 μήνες νύχτα ΓέλιοΓέλιο

Μοναχο ...

Bedouin
05-06-2009, 18:21
Μόναχο για το μουσείο και Φιλανδία για να κάνω το βιολογικό μου ωράριο άνω κάτω 6 μήνες μέρα 6 μήνες νύχτα ΓέλιοΓέλιο

Ειπαμε και Φινλανδια χμμμ ...

Bedouin
05-06-2009, 18:38
Παρίσι με κλειστά τα μάτια.

Πύργος του Άιφελ, Ευρωπαϊκός Διαφωτισμός, Μουσείο Λούβρου και τόσα άλλα.

Άιφελ ... και Λούβρο

Bedouin
05-06-2009, 18:51
Πήγα Πορτογαλία το καλοκαίρι του 2007, απλά πανέμορφη...

:sm8:

+1

panGS
07-06-2009, 02:17
Και πού είναι αυτό αρχηγέ μου;


Το αρχαίο Αιάκειο στην Κορσική.
Συνεχίζοντας πας στο Cargese, το οποίο είναι το χωριό που ίδρυσαν οι Μανιάτες, αλλά και στην Παομία που εγκαταστάθηκαν και εκεί.
Στο Cargese βλέπεις ακόμα δρόμους με ονόματα όπως, Rue de Magne, Rue de Vitylon κτλ. Υπάρχουν και οι τάφοι των πρώτων δημάρχων, "Καλκανδής" και "Στεφανόπουλος".....
Μου έρχονται πολλά στο μυαλό αλλά.....
Δυστυχώς, κάτι έγινε και έχασα σχεδόν όλες μου τις φωτογραφίες από τα μέρη των Μανιατών...
Ευκαιρία να ξαναπάω νομίζω...

Arkas
07-06-2009, 10:07
:sm8: