PDA

View Full Version : Μοτοσικλέτα:Ριψοκινδύνευση & ιερό.


f1shf1nder33
03-07-2013, 22:29
Δύο είναι οι τρόποι με τους οποίους μπορεί κανείς να αποκτήσει το αίσθημα του να είναι άτρωτος, παρατηρεί ο Canetti στο Masseetpuissance(σελ. 244): ή να κρατά τον κίνδυνο σε απόσταση ή να τον αναζητά και να του αντιστέκεται.


Στο κείμενο αυτό περιγράφεται η οργάνωση των νοητικών και τεχνικών παραμέτρων της μοτοσικλετιστικής προσυπογραφής και τεχνικής. Ως ιλιγγιώδες παιχνίδι η μοτοσικλέτα «προτείνει» μια αλλοίωση της καθημερινής αντίληψης, μια εκστατική θεώρηση της πραγματικότητας, όπου ο οδηγός συγχωνεύεται με τον περιβάλλοντα κόσμο εντασσόμενος σε δυνάμεις που ξεπερνούν τον άνθρωπο. Επιβάλλοντάς του τον έλεγχο του εαυτού και του εργαλείου, η μοτοσικλέτα γίνεται το μέσον (α) για να επιβεβαιώνει το υποκείμενο τη θέλησή του να είναι ο απόλυτος κύριος της κατάστασης και (β) για να αποδεικνύει αδιάκοπα (στον εαυτό του και στους άλλους) ότι όντως είναι ικανό να ασκεί αυτό τον έλεγχο (σε συνθήκες όπου η αποτυχία τιμωρείται αυστηρά). Η μοτοσικλέτα καθίσταται συνεπώς ένα εργαλείο ελέγχου επί του φυσικού και του πνευματικού κόσμου. Απαιτεί ικανότητες που τοποθετούνται στο σημείο συνάντησης του σωματικού και του διανοητικού και που αυξάνονται όσο αυξάνεται η δύναμη της μοτοσικλέτας. Η ταύτιση του ανθρώπου με τη δύναμη του εργαλείου συνάδει με τη χαρά που προκαλεί άμεσα η χρήση της, έξω από κάθε απλή «χρηστική» διάσταση.

Όμως ο παροξυσμός του ελέγχου εμπεριέχει και τον παροξυσμό του ιλίγγου. Εμβαπτισμένο ψυχή τε και σώματι σε μια ολική εμπειρία, το υποκείμενο τείνει να συγχωνευτεί με ό,τι το περιβάλλει. Γίνεται ένα σώμα με τη μηχανή και κατακτά έναν κόσμο όπου ο χωροχρόνος τείνει να καταργηθεί: τα όρια σβήνουν μεταξύ υποκειμένου και περιβάλλοντος, ενώ η συνείδηση περνά σε ανώτερα επίπεδα, στο πλαίσιο μιας απόκρυφης ενόρασης εξιδανικευμένης από τους μοτοσικλετιστές. Η υπέρβαση ορίων στην οποία παραπέμπει η χρήση της μοτοσικλέτας όπως την περιγράφουμε εδώ, θα μπορούσε να εμπίπτει σ’ αυτό που ο Lacroix(στο Ledéveloppementpersonnel) ονομάζει προσωπική ανάπτυξη, είδος σύγχρονου προσανατολισμού της προσωπικής ευαισθησίας προς την επιβεβαίωση του εαυτού (και την πραγμάτωση των δυνατοτήτων) και την ταυτόχρονη διάλυση του εαυτού (δια μέσου της καλλιέργειας απόκρυφων εμπειριών).

Νικόλας Χρηστάκης - Προσωπική Ιστοσελίδα (http://www2.media.uoa.gr/christakis/index.php?page=8&lang=0)

Νικόλαος Χρηστάκης.Κοινωνικός Ψυχολόγος, Αναπληρωτής Καθηγητής Τμ. Επικοινωνίας & Μ.Μ.Ε.
ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

http://www2.media.uoa.gr/christakis/imageup/odigisi_motocycle.pdf

siraxanz
04-07-2013, 01:02
Τι είπες τώρε ρε φίλε....

Ειδικα αυτή η παράγραφος με "έστειλε":

Η υπέρβαση ορίων στην οποία παραπέμπει η χρήση της μοτοσικλέτας όπως την περιγράφουμε εδώ, θα μπορούσε να εμπίπτει σ’ αυτό που ο Lacroix(στο Ledéveloppementpersonnel) ονομάζει προσωπική ανάπτυξη, είδος σύγχρονου προσανατολισμού της προσωπικής ευαισθησίας προς την επιβεβαίωση του εαυτού (και την πραγμάτωση των δυνατοτήτων) και την ταυτόχρονη διάλυση του εαυτού (δια μέσου της καλλιέργειας απόκρυφων εμπειριών).


:re27: για όλα υπάρχει εξήγηση λοιπόν!!!!!!!!!

ΙoannisPanagiotidis
04-07-2013, 01:35
:rolleyes: ... εγω βασικα μπερδευτικα λιγο ...αλλα και ετσι να ναι .... δηλαδη αν βγαζουμε ποθούμενα ή ξεσπαμε ή θελουμε να αποδειξουμε στους εαυτους μας και τους αλλους το ποσο ικανοι ειμαστε σε κατι...και ταυτιζομαστε με τις μηχανες μας ..δεν βλεπω κατι κακο ...καλα να περναμε και αρκει να μην το κανουμε εις βαρος των αλλων !


χεχε!..πλακα-πλακα ...αν ειναι οντως καπως ετσι τα πραγματα ... τελικα προσωπικα εχω μεγαλο κομπλεξ!...:lo19:

stelth1
04-07-2013, 01:37
:re27:

VDR
04-07-2013, 02:12
Καλόοο!:ye02:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
04-07-2013, 02:31
Thanks Πάνο ... ;)

Gasgs
04-07-2013, 07:30
Ευχαριστουμε Παναγιωτη

Εμενα μου αρεσε αυτο………



Εμβαπτισμένο ψυχή τε και σώματι σε μια ολική εμπειρία, το υποκείμενο τείνει να συγχωνευτεί με ό,τι το περιβάλλει. Γίνεται ένα σώμα με τη μηχανή και κατακτά έναν κόσμο όπου ο χωροχρόνος τείνει να καταργηθεί: τα όρια σβήνουν μεταξύ υποκειμένου και περιβάλλοντος, ενώ η συνείδηση περνά σε ανώτερα επίπεδα, στο πλαίσιο μιας απόκρυφης ενόρασης εξιδανικευμένης από τους μοτοσικλετιστές.

SenseiG
04-07-2013, 08:17
:th11: Πανο πολυ καλο...:ye02:

GSMAN
04-07-2013, 09:12
Αυτα είναι απόψεις ενός σαφώς επιστήμονα ανθρώπου θα δεχομουν ποιο εύκολα κάποια πράματα όπως για παράδειγμα κατέληγε στο συγκεκριμένο πόρισμα μετα απο στατιστικη καταμέτρηση σε δείγμα 100 μοτοσικλετιστών
Διαφορετικά είναι απλα απόψεις

Και όπως είπε ο Κλίντ Ηστγουντ "όλοι έχουμε απο μια ":lo20:

Επίσης να συμπληρώσω πως απο μια άποψη μου αρέσει η προσέγγιση του αλλα τη βλέπω μονοδιαστατη χωρίς το συναίσθημα κάτι που στη μοτοσυκλέτα υπάρχει έντονα ...

f1shf1nder33
04-07-2013, 09:39
Αυτα είναι απόψεις ενός σαφώς επιστήμονα ανθρώπου θα δεχομουν ποιο εύκολα κάποια πράματα όπως για παράδειγμα κατέληγε στο συγκεκριμένο πόρισμα μετα απο στατιστικη καταμέτρηση σε δείγμα 100 μοτοσικλετιστών
Διαφορετικά είναι απλα απόψεις

Και όπως είπε ο Κλίντ Ηστγουντ "όλοι έχουμε απο μια ":lo20:

Επίσης να συμπληρώσω πως απο μια άποψη μου αρέσει η προσέγγιση του αλλα τη βλέπω μονοδιαστατη χωρίς το συναίσθημα κάτι που στη μοτοσυκλέτα υπάρχει έντονα ...



Αν ανοιξεις το pdf θα καταλαβεις οτι η μελετη προερχεται απο προσωπικες εμπειριες μοτοσικλετιστων με οτι αυτο συνεπαγεται.

johnny walker
04-07-2013, 10:09
Μια αναλυση για τα αισθηματα που μπορει να νιωσει ενας ανθρωπος οταν οδηγει μια μηχανη εκφραζομενα επιστιμονικα! ΜΠΡΑΒΟ!!!

phoenix
04-07-2013, 13:49
ειναι αυτο που διαφοροποιει τον μοτοσυκλετιστη απο τον καθημερινο χρηστη ειναι η περιγραφη της μαγειας αρχεγονων κομματιων του dna που σε οριζμενους μεταφερθηκαν εως τωρα απο πολυ πολυ παλια
πολυ ωραιο θεμα θα το διαβασω αλλες 20 φορες το αξιζει!!!!!!

Μιχάλης 1988
04-07-2013, 17:20
:rolleyes: ... εγω βασικα μπερδευτικα λιγο ...αλλα και ετσι να ναι .... δηλαδη αν βγαζουμε ποθούμενα ή ξεσπαμε ή θελουμε να αποδειξουμε στους εαυτους μας και τους αλλους το ποσο ικανοι ειμαστε σε κατι...και ταυτιζομαστε με τις μηχανες μας ..δεν βλεπω κατι κακο ...καλα να περναμε και αρκει να μην το κανουμε εις βαρος των αλλων !


χεχε!..πλακα-πλακα ...αν ειναι οντως καπως ετσι τα πραγματα ... τελικα προσωπικα εχω μεγαλο κομπλεξ!...:lo19:

Εγω να δεις..:lo19:

GSMAN
04-07-2013, 17:32
Διάβασα το κομμάτι που αναρτήθηκε και σχολίασα το κομμάτι αυτο το όποιο πιστεύω αντιπροσωπεύει μερικώς κατα τη προσωπική μου άποψη τους μοτοσικλετιστές
Δε διάβασα το PDF 23 σελίδων


Η απάντηση μου ειναι απλα η προσωπική άποψη ενός μοτοσικλετιστη

f1shf1nder33
04-07-2013, 17:58
Διάβασα το κομμάτι που αναρτήθηκε και σχολίασα το κομμάτι αυτο το όποιο πιστεύω αντιπροσωπεύει μερικώς κατα τη προσωπική μου άποψη τους μοτοσικλετιστές
Δε διάβασα το PDF 23 σελίδων


Η απάντηση μου ειναι απλα η προσωπική άποψη ενός μοτοσικλετιστη



Το αν θα διαβάσεις το pdf είναι δικό σου θέμα,όπως και η άποψη σου.Εγώ δεν αναφέρθηκα στην άποψη σου,όλοι έχουν απο μία όπως είπες,αναφέρθηκα στο ότι είπες πως δεν προκύπτει από μοτοσικλετιστές αλλά από τον ίδιο προσωπικά,αυτό,δεν ισχύει και επειδή εγώ ανάρτησα το συγκεκριμένο κομμάτι, είμαι υποχρεωμένος πέραν του ότι μου άρεσε ,να το έχω διαβάσει όλο γι'αυτό και το είπα,το pdf δεν έχει αναρτηθεί αυτούσιο αλλά με σύνδεσμο γιατί δεν γινόταν διαφορετικά.Καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος.;):)