PDA

View Full Version : ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ......ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ


προδρομος
09-07-2013, 10:23
Οι 11 πολυεθνικές που ζήτησαν τον κατώτατο μισθό των 250-300 Ευρώ για τους νέους από τον υπουργό Ανάπτυξης προκειμένου να κάνουν επενδύσεις!!!!


ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΒΗΜΑ αυτες ειναι οι 11 πολυεθνικες που ζητησαν μισθο 250-300 ευρω








για τους νεους ανεργους για να επενδυσουν:

1.Μηνάς Ζωούλλης, διευθύνων σύμβουλος της Αθηναϊκής Ζυθοποιίας.
2.Γιώργος Σπηλιόπουλος, διευθύνων σύμβουλος της Barilla Hellas.
3.Γρηγόρης Αντωνιάδης, αντιπρόεδρος της Unilever Hellas.
4.Ανδρέας Καλατζόπουλος, γενικός διευθυντής της Philip Morris.
5.Κωνσταντίνος Φαλτσέτας, επικεφαλής της Henkel Hellas.
6.Κωνσταντίνος Μαγγιώρος, διευθύνων σύμβουλος της Friesland Campina -NOYNOY.
7.Ελ. Χαλουλάκος, διευθύνων σύμβουλος της Kraft Hellas.
8.Δημήτριος Πισιμίσης, διευθύνων σύμβουλος της Bic Violex.
9.Raymond Franke, επικεφαλής της Nestle.
10. Κατερίνα Αρβανιτάκη, υπεύθυνη πωλήσεων της SCA Hygiene Products.
11.Εμμανουήλ Παπαδάκης, διευθύνων σύμβουλος της εταιρείας οικοδομικων υλικων Ytong-Thrakon

Δύο μερούλες αν δεν πάρει κανένας Ελληνας προϊόντα από τις





παραπάνω δουλεμπορικές σπείρες, θα το σκεφτούν πολύ





προτού κάνουν άλλη τέτοια πρόταση.

Λουκουμάς
09-07-2013, 17:26
Πρόδρομε το ανθρωπάκι που φέρει την ονομασία "Έλληνας" το έχεις ικανό για κάτι τόσο συλλογικό; Εγώ όχι.
Κοίτα να πράτεις εσύ σα μονάδα όπως αισθάνεται η αντίληψή σου και όλα θα αλλάζουν προς το καλύτερο.

MARK
09-07-2013, 17:33
Πολύ καλά τα λές αλλά ποιός σε ακούει
:rolleyes:

AKIS_21
09-07-2013, 17:39
εγω παντως ακουσα φιλε και περνω τα μετρα μου:ye33:

dimitrisgsx1400
09-07-2013, 19:22
..και ΄γω.Νεύρα Νομιζω οτι ολοι μπορουμε να κανουμε κατι ατομικα.

stathoulas1200
09-07-2013, 20:45
εγώ μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτές φίλος... απο αύριο!

vasorfa
09-07-2013, 22:03
Μνμ εληφθη.,!
Οβερ.

SenseiG
09-07-2013, 22:15
Aκομα δεν εχει μαθει ο λαος τι δυναμη εχει στα χερια του αμα δεν αγορασουμε για 1 εβδομαδα θα δειτε που θα πανε η τιμες τους..

intruder
09-07-2013, 22:20
εδω κ καιρο τσιμπαν ενα α.....ι απο μενα.οσο για την φτηνια ενος προιοντος σε αντιθεση με το αλλο ,ειναι οτι δουλευουν καποιοι για τετοιους μισθους.εαν θες φτηνα ,ενω πληρωνεσαι ακριβα το μπουμεραγκ θα γυρισει στο κεφαλι σου καποτε

προδρομος
10-07-2013, 09:54
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΝΑΓΡΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΚΡΙΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΑΤΟΜΙΚΑ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙ.ΑΛΛΑ ΘΕΩΡΗΣΑ ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.:ye02:

GeorgeP
10-07-2013, 12:32
Οι 11 πολυεθνικές που ζήτησαν τον κατώτατο μισθό των 250-300 Ευρώ για τους νέους από τον υπουργό Ανάπτυξης προκειμένου να κάνουν επενδύσεις!!!
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΒΗΜΑ αυτες ειναι οι 11 πολυεθνικες που ζητησαν μισθο 250-300 ευρω

για τους νεους ανεργους για να επενδυσουν:

1.Μηνάς Ζωούλλης, διευθύνων σύμβουλος της Αθηναϊκής Ζυθοποιίας.
2.Γιώργος Σπηλιόπουλος, διευθύνων σύμβουλος της Barilla Hellas.
3.Γρηγόρης Αντωνιάδης, αντιπρόεδρος της Unilever Hellas.
4.Ανδρέας Καλατζόπουλος, γενικός διευθυντής της Philip Morris.
5.Κωνσταντίνος Φαλτσέτας, επικεφαλής της Henkel Hellas.
6.Κωνσταντίνος Μαγγιώρος, διευθύνων σύμβουλος της Friesland Campina -NOYNOY.
7.Ελ. Χαλουλάκος, διευθύνων σύμβουλος της Kraft Hellas.
8.Δημήτριος Πισιμίσης, διευθύνων σύμβουλος της Bic Violex.
9.Raymond Franke, επικεφαλής της Nestle.
10. Κατερίνα Αρβανιτάκη, υπεύθυνη πωλήσεων της SCA Hygiene Products.
11.Εμμανουήλ Παπαδάκης, διευθύνων σύμβουλος της εταιρείας οικοδομικων υλικων Ytong-Thrakon

Δύο μερούλες αν δεν πάρει κανένας Ελληνας προϊόντα από τις
παραπάνω δουλεμπορικές σπείρες, θα το σκεφτούν πολύ
προτού κάνουν άλλη τέτοια πρόταση.


Αγαπητε Προδρομε, ειπα να μην απαντησω διοτι απο την αρχη φαινοταν το ''κατευθυνομενο'' του ποστ αλλα τωρα δεν μπορω να κανω διαφορετικα.
Καταλαβαινω οτι μαλλον στο εστειλαν κι εσυ το δημοσιευεσες εδω αλλα βρε παιδι μου μια ερευνα για το γνησιο του θεματος δεν θα εβλαπτε κανεναν.
Ετσι λοιπον αν το εψαχνες θα εβλεπες οτι ειναι αρθρο του Βηματος της 3/3/2013 (περσινα ξυνα σταφυλια δλδ) οπου πουθενα δεν ειπωθηκε κατι τετοιο απο τις 11 εταιρειες αλλα ουτε και το ''Βημα'' εγραψε κατι τετοιο. Ο blocker ¨η αυτος που σου εστειλε το μηνυμα που ποσταρες πηρε τις δυο πρωτες παραγραφους του δημοσιευματος οι οποιες αναφεροντουσαν στις προτασεις της τροικας επι ενος πιθανου σεναριου περαιτερω μειωσης κατωτατου μισθου και τις εβαλε στο στομα των αντιπροσωπων αυτων των 11 εταιρειων......Μεγα λαθος και ψευδες.
Το δυστυχημα ειναι οτι απαντουν πιο κατω συναδελφοι που αποδεχονται το γραπτο σου χωρις κι αυτοι να ψαξουν.......πραγμα που δειχνει ποσο ερμαια των διαφορων επιτηδειων -οχι εσενα - ειναι οι ελληνες.....αρκει να μιλανε εναντιον της καθε Κυβερνησης και αυτο ειναι αρκετο για να πεισθουν περι της αληθειας των λεγομενων τους.......
ειναι για να γελαει κανεις...¨η βεβαια να κλαιει.....

Το δημοσιευμα λοιπον λεει επι λεξη:

«Σε μια χώρα όπου η ανεργία στους νέους έχει φθάσει σε απίστευτα επίπεδα, δεν αντιλαμβανόμαστε γιατί πρέπει να υπάρχει η δέσμευση του κατώτατου ημερομισθίου. Δώστε μας την ευκαιρία να προσλαμβάνουμε νέους με λιγότερα χρήματα, για να εργάζονται λιγότερες ώρες και λιγότερες ημέρες κάθε εβδομάδα» πρότεινε ο διευθύνων σύμβουλος της Barilla Hellas κ. Γιώργος Σπηλιόπουλος.»

Επισης ειπωθηκε:

«Θα μπορούσαμε να καταβάλλουμε από 250 ως 300 ευρώ για ολιγόωρη απασχόληση τρεις ή τέσσερις ημέρες την εβδομάδα» συμφώνησαν οι οκτώ από τους 11 εκπροσώπους των πολυεθνικών, με επικεφαλής στη μακρά συζήτηση που έγινε τους μάνατζερ των εταιρειών Barilla, Bic Violex και Nestle......
Oλο το αρθρο εδω Μειώστε τους μισθούς για να επενδύσουμε - πολιτική - Το Βήμα Online (http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=501090&wordsinarticle=%cf%80%ce%bf%ce%bb%cf%85%ce%b5%ce%b8%ce%bd%ce%b9%ce%ba%ce%b5%cf%82)
Δεν καταλαβαινω δλδ που ειναι το ''λαθος'' της προτασης τους........
πριν την κριση δεν υπηρχαν part timers εργαζομενοι σε ολο τον ιδιωτικο τομεα? Εγω ειχα 4 στο γραφειο.........νομιμως εργαζομενους με 300ε για 4ωρες δουλεια επι 5 ημερες. Γιατι να μας πειραξει τωρα?????
Νομιζω οτι περισσοτερο ψαξιμο δεν βλαπτει.......

Και το περισσοτερο ψαξιμο θα βοηθησει και το φορουμ να προχωρησει μπροστα διοτι φανταζομαι οτι κανεις μας δεν θελει μια ¨η καποιες απο τις αναφερομενες εταιρειες να διαβασει το ποσταρισμα σου Προδρομε κι αναγνωριζοντας το ψευδες του να τραβηξει μια μηνυση στους αντμιν περι συκοφαντικης δυσφημισης....δεν νομιζω να το θελει κανεις μας λοιπον.

Εγω νομιζω οτι το θεμα πρεπει να κλειδωθει και ¨η να...εξαφανιστει.....

Ταξιδευτης
10-07-2013, 13:32
Φιλε Γιωργο, δεν συνηθιζω να γραφω σε τετοια θεματα καθως πολλες φορες αν πω αυτο που εχω στο νου μου μπορει να γινω "κακος" -δεν εχω μαθει να χαιδευω αυτια αλλα ουτε και να ονειρευομαι παραδεισους τη στιγμη που το κρεβατι μου καιγεται- ομως αυτη τη φορα θελω απλα να κανω ενα γενικοτερο σχολιο.

Διαβαζοντας το παραπανω εχω να πω το εξης: δεν γνωριζω αν το αρχικο post ηταν εσφαλμενο η σωστο, ουτε εχω λογο να αμφισβητησω τα οσα αναφερεις εσυ, ομως για εμενα το ζητημα δεν ειναι εκει.

Το θεμα μου ειναι οτι νοιωθω οτι ο πλανητης πλεον εχει χασει το μετρο και εχει παραδοθει σε μια ανευ προηγουμενου αμετροεπεια. Κατι σαν το γνωμικο με το σκυλο χορτατο και τη πιτα ολοκληρη.
Καποτε το λογικο ηταν οτι δεν μπορει καποιος να εχει ΚΑΙ τα δυο μαζι.
Σημερα νοιωθω οτι καποιοι απαιτουν να τα εχουν αυτα τα δυο μαζι ως το πιο λογικο πραγμα του κοσμου.

Γιατι λοιπον να προσλαβουμε μια στρατια νεων που θα πληρωνονται με 250 ευρω αντι να μειωσουμε λιγο ΟΛΟΥΣ τους μισθους των ηδη απασχολουμενων (προφανως αναλογικα με τα οσα αμοιβονται) ωστε να προσλαβουμε με κανονικο μισθο τους εν λογω νεους;

Αν μη τι αλλο δεν θα ηταν καθολου δυσκολο η ανεφικτο. Εχω ενα ετησιο προυπολογισμο μισθοδοσιας Χ. Αν δεν ειναι εφικτο να προσλαβω ανθρωπους ανεβαζοντας το ποσο Χ, τουλαχιστον ας βρω τον τροπο να φερω τους νεους που χρειαζομαι κανοντας μια ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ μειωση ωστε κανεις να μην βγει πραγματικα ζημιωμενος.
Σε μια επιχειρηση οπως οι προαναφερθεισες, αν 1000 ατομα χασουν 1 ευρω, τοτε εχεις 1 νεο μισθο και σου μενουν και ρεστα.

Μονο εμενα μου φαινεται τιμιο και σωστο αυτο το πραγμα; Αν μια επιχειρηση εχει αναγκη απο προσωπικο, τοτε ας προσλαβει κοσμο αλλα ας το κανει χωρις να προσβαλλει την προσωπικοτητα του αλλου.
Γιατι μην μου πειτε οτι ειναι τιμη στην αξιοπρεπεια ενος παιδιου 28 χρονων με ενα τσουβαλι πτυχεια να πηγαινει με τις καλυτερες προθεσεις σε μια δουλεια, και να του λενε οτι θα δουλευει για 4 ωρες με 250 ευρω.

Η δουλεια δεν ειναι ντροπη και απο το να μην εχει καν δουλεια σαφως και ειναι καλυτερο, ομως γιατι να λειτουργουμε ως πλανητης με τη λογικη του "μη χειρου βελτιστου";

Μονο εγω νοιωθω οτι ΟΛΟΙ μαζι ως παγκοσμια οικονομια παμε στην τελειως μα τελειως κατευθυνση;
Μονο εγω πιστευω οτι θα επρεπε ΟΛΟΙ μαζι να κανουμε μια σταση και να εξετασουμε εκ νεου τα πραγματα και τις αξιες με τις οποιες πορευομαστε και να θυμηθουμε ξεχασμενες εννοιες οπως αλληλεγγυη, τιμιοτητα, αξιοπρεπεια...;

Πολυ φοβαμαι ομως οτι στην εποχη που βασιλευει το χρημα και οι αριθμοι τετοιο συναισθηματισμοι και αξιες δεν πολυχωρανε...

ΥΓ. Πριν παρεξηγηθω να πω οτι δεν εχω ΚΑΜΙΑ πολιτικη τοποθετηση και αντιπαθω κατεστημενα, κομματα κλπ -τα παραπανω ειναι απλα ονειρα που κανω για ενα καλυτερο κοσμο οπως θα ηθελα να ειναι...

GeorgeP
10-07-2013, 14:18
αγαπητε ''Ταξιδευτη''

σου απαντω σε μια επιλογη των γραφομενων σου διοτι τα υπολοιπα περι ''αμετροεπειας'' ναι μεν εχεις δικιο αλλα δεν μπορει κανεις να κανει τιποτε γιαυτο διοτι οπως λες ειναι παγκοσμιο γεγονος.
Παντως, ο σκοπος των ''δυνατων'' του κοσμου κι αυτονων που ελεγχουν το χρημα και των οποιων εργα, αποφασεις και ημερες βιωνουμε σημερα, δεν ειναι η φτωχοποιηση του συμπαντος διοτι ο φτωχος δεν θα μπορεσει ποτε να αγορασει το παραγομενο προιον του πλουσιου και των ''δυνατων'' αυτου του κοσμου.



Γιατι λοιπον να προσλαβουμε μια στρατια νεων που θα πληρωνονται με 250 ευρω αντι να μειωσουμε λιγο ΟΛΟΥΣ τους μισθους των ηδη απασχολουμενων (προφανως αναλογικα με τα οσα αμοιβονται) ωστε να προσλαβουμε με κανονικο μισθο τους εν λογω νεους;

Αν μη τι αλλο δεν θα ηταν καθολου δυσκολο η ανεφικτο. Εχω ενα ετησιο προυπολογισμο μισθοδοσιας Χ. Αν δεν ειναι εφικτο να προσλαβω ανθρωπους ανεβαζοντας το ποσο Χ, τουλαχιστον ας βρω τον τροπο να φερω τους νεους που χρειαζομαι κανοντας μια ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ μειωση ωστε κανεις να μην βγει πραγματικα ζημιωμενος.
Σε μια επιχειρηση οπως οι προαναφερθεισες, αν 1000 ατομα χασουν 1 ευρω, τοτε εχεις 1 νεο μισθο και σου μενουν και ρεστα.

Μονο εμενα μου φαινεται τιμιο και σωστο αυτο το πραγμα; Αν μια επιχειρηση εχει αναγκη απο προσωπικο, τοτε ας προσλαβει κοσμο αλλα ας το κανει χωρις να προσβαλλει την προσωπικοτητα του αλλου.
Γιατι μην μου πειτε οτι ειναι τιμη στην αξιοπρεπεια ενος παιδιου 28 χρονων με ενα τσουβαλι πτυχεια να πηγαινει με τις καλυτερες προθεσεις σε μια δουλεια, και να του λενε οτι θα δουλευει για 4 ωρες με 250 ευρω.

..................................................

στο παραδειγμα που δινεις πιο πανω θα ηταν πολυ σωστο και λογικο αν οι επιχειρησεις απασχολουσαν 1000 εργαζομενους η καθε μια. Αλλα επειδη μαξιμουμ εχουν απο 300 η καθεμια αυτο που μπορουν να κανουν ειναι να κοψουν 1 ευρο απο τον καθεναν απο αυτους τους ηδη εργαζομενους και να προσλαβει η καθεμια εναν καινουριον με 300ε και 4 ωρες εργασιας την ημερα.
Επειδη ομως κανεις εργαζομενος δεν θα δεχτει να χασει 1ε τον μηνα η εταιρεια ζητα απο το κρατος το δικαιωμα να μπορει να εχει εργαζομενους 4ωρης εργασιας με 300ε. Ζητουν το ιδιο πραγμα που προτεινεις με αλλον τροπο.

οσο για τον νεο των 28 ετων με ενα τσουβαλι πτυχια θα σου πω την δικη μου εμπειρια στο θεμα.
Οταν προσεληφθην σε αυτην την εταιρεια πριν 2,5 μηνες μου ανατεθηκε η προσληψη προσωπικου. Μπηκαν οι σχετικες αγγελιες στο Καριερα.gr κι εφτασαν τα σχετικα βιογραφικα. διαλεξα μερικα απο αυτα κι εκανα τα σχετικα interviews.

Ερχεται λοιπον ενας νεος 29 ετων ο οποιος ειχε Πανεπιστημιακο τιτλο στο shipping και 3 masters κι αφου συζητησαμε τον ρωτω:

τι προυπηρεσια εχεις?
καμια ειναι η πρωτη μου δουλεια!
τι θεση εργασιας περιμενεις ¨η θα ησουν ευχαριστημενος?
καποια ''επικεφαλης'' τμηματος(!!) λογω προσοντων(!!) και πτυχιων(!!!!)
και με τι μισθο θα αξιολογουσες την θεση που θα σου δοθει αυριο απο την εταιρεια βασει των πτυχιων σου?
τουλαχιστον 2000-2500 καθαρα(!!!!!)
Πως θα αντιμετωπιζες εναν θανατο επιβατη σε ενα Κρουαζιεροπλοιο?
------------------
Πως θα αντιμετωπιζες ενα περιστατικο θαλασσιας μολυνσης απο το πλοιο που ειναι υπο πρακτορευση σου?
------------------------------------
ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.
δλδ την πηρα την δουλεια?
Θα σας ειδοποιησουμε........ακομα περιμενει φυσικα!!!!!!
Ο παραπανω αγαπητε Ταξιδευτη και καποιοι αλλοι μαζι με αυτον με πτυχια ΝΑ αλλα εμπειρια ''0'' ηταν οι πλεον αναξιοπρεπεις και με περισση επαρση συνεντευξιαζομενοι. Θα ψαχνουν για πολυ καιρο για δουλεια με αυτα τα μυαλα.

Και αφου μιλας αγαπητε ταξιδευτη για εναν κοσμο ειδεατο και ομορφο απο την πλευρα του εργαζομενου θα ηθελα να ερθεις και στην μερια του προσφεροντα την εργασια, δλδ του μικρου ελ. επαγγελματια ¨η και της μεγαλης εταιρειας.
Γιατι δλδ πρεπει να υποχρεωθει ο Χ επαγγελματιας (μεγαλος ¨η μικρος) για δουλεια 2,3,4,5.... ωρων την ημερα, να πληρωνει ολοκληρο μηνιατικο? Γιατι για αναγκη εργασιας σε μικρο μαγαζι μια φορα την εβδομαδα να πρεπει ο μαγαζατορας να πρεπει να πληρωσει ολοκληρο μηνιατικο?
Κι επιπλεον φιλε ταξιδευτη, εχεις ρωτησει ποσοι απο εμας τους ηδη εργαζομενους, τις ανεργες μητερες που δεν εχουν χρονο πολυ, τις νοικοκυρες που εχουν παιδια και λιγο χρονο ελευθερο ημερησιως, τους απολυμενους καθηγητες και δασκαλους για τους καλοκαιρινους μηνες απο ιδ. σχολεια αλλα και τοσες αλλες ομαδες θα μας βολευε να παμε να δουλεψουμε με αυτες τις συνθηκες του μειωμενου ωραριου και μισθου? Ολους αυτους δλδ γιατι τους απορριπτεις?
Δηλαδη, εφοσον ο μικροεργοδοτης ¨η η μεγαλοεταιρεια δεν μπορει να παρει εργαζομενους μειωμενου ωραριου και μισθου δεν θα δουλεψει κανεις απο τις παραπανω ομαδες!!! δλδ ¨η ολα ¨η τιποτα?
ΟΧΙ φιλε μου καλε δεν ειναι λογικη αυτη................

ortho
10-07-2013, 14:23
Τα 300 ευρώ είναι για 4ωρο τυπικά κι ουσιαστικά όσο θέλει ο εργοδότης; Ετσι τους απασχολούσατε κι εσείς Γιώργο; Η τους είχατε το μαχαίρι στο λαιμό για να πάρουν το χαρτζηλίκι που τους πληρώνατε;

Δεν υπάρχει μέλλον, όσο πιό γρήγορα το καταλάβουν όλοι τόσο καλύτερα για την ψυχική τους υγεία.

Θα συμφωνήσω με τον Νίκο πιό πάνω, αλλά είπαμε, σκοπός δεν είναι η σωτηρία της χώρας και των απλών ανθρώπων της αλλά η μεγιστοποίηση κερδών των ελίτ εγχώριων και μη.

Albatros
10-07-2013, 14:26
Αργά η γρήγορα όλοι θα νοιώσουμε τα δόντια του "ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ" υπομονή φίλοι μου, μέχρι τότε μαλώνετε μεταξύ σας...
:hmmm:

GeorgeP
10-07-2013, 15:55
Τα 300 ευρώ είναι για 4ωρο τυπικά κι ουσιαστικά όσο θέλει ο εργοδότης; Ετσι τους απασχολούσατε κι εσείς Γιώργο; Η τους είχατε το μαχαίρι στο λαιμό για να πάρουν το χαρτζηλίκι που τους πληρώνατε;

Δεν υπάρχει μέλλον, όσο πιό γρήγορα το καταλάβουν όλοι τόσο καλύτερα για την ψυχική τους υγεία.

Θα συμφωνήσω με τον Νίκο πιό πάνω, αλλά είπαμε, σκοπός δεν είναι η σωτηρία της χώρας και των απλών ανθρώπων της αλλά η μεγιστοποίηση κερδών των ελίτ εγχώριων και μη.



Το μαχαιρι στο λαιμο? καλα ακους τι λες? αγγελια βαζαμε Γιαννη αναφεροντας και τον μισθο και τις ωρες.......
Oποιανου του αρεσει αγαπητε Γιαννη.........
Οποιος δεν του αρεσει εκει ειναι το παγκακι να καθεται και να τρεφεται απο την ''χαμενη αξιοπρεπεια και το δικιο του εργατη''.
Μα τι νομιζεις(-ετε) ρε παιδια οτι οι εργοδοτες ειναι μηχανες παραγωγης χρηματος???? μαζι ρε τα στησατε και επενδυσατε? μαζι τα πληρωνετε?

Και Γιαννη,κι εγω το 1981 καπως ετσι αρχισα.......κατωτατος μισθος τοτε 1200δρχ για 8ωρο κι εγω, οπως και αλλοι νεοπροσληφθεντες, περναμε 500δρχ για 8ωρες εργασιας. Μετα ηρθε ο παπαρας ο ΑΓΠ και τα εκανε όλα σαν τα μουτρα του......

Και μην ξεχνας οτι τα παραπανω στα λεει ο παλληλος των 4000ε πριν 3 χρονια που εμεινε ανεργος και σημερα ξαναβρηκε δουλεια με μισθο καλο μεν για τα σημερινα δεδομενα αλλα που περναει απεξω και μακρια απο το 4χιλιαρο......
Α, την περασμενη Κυριακη ηρθα εκτακτως στον Πειραια, απο Σαλαμινα, στις 04:00 διοτι το πλοιο που θα ερχοταν την Δευτερα στις 07:00 αλλαξε δρομολογιο λογω καιρου στην Μυκονο κι ηρθε Πειραια. Πηρε πλοηγο στις 05:00 και πλευρισε στις 05:40 Εκατσε μεχρι της 22:00 το βραδυ της Δευτερας, συνολο 42 ωρες. Ξερεις ποσες ωρες κοιμηθηκα? πανω στο καραβι φυσικα....... 3 ωριτσες.....ολογραφως τρεις!!!!!! Να ζητησω αυξηση? να παραιτηθω? να ζητησω μηπως υπερωριες????? Για μισθο που ουτε καν βλεπει εστω απο μακρια το 4χιλιαρο επαναλαμβανω!!!!!

Τι μεγιστοποιηση των κερδων και παπαριες μας λες? Εσεις οι ιδιοι μας λετε οτι το εμποριο ειναι στον πατο και στον αποπατο.........για ποια κερδη μιλατε? Ποια κερδη μπορει να εχει η ελιτ οταν δεν υπαρχει αγορα των προιοντων που παραγουν??? Νομιζεις οτι το κερδος ειναι μονον απο την μισθοδοσια? ειναι ΚΑΙ απο αυτην αλλα οχι ΜΟΝΟΝ απο αυτην.

Η καταστροφικη διαθεση σε ολο της το μεγαλειο....δεν πειραζει, εσεις μπορειτε να ζειτε με αυτην αλλα οχι εμεις οι υπολοιποι.

GeorgeP
10-07-2013, 15:59
Αργά η γρήγορα όλοι θα νοιώσουμε τα δόντια του "ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ" υπομονή φίλοι μου, μέχρι τότε μαλώνετε μεταξύ σας...
:hmmm:

Ζητω ο ''Κ0ΥΜ0ΥΝΙΣΜ0Σ'' βρε...............
Δεν κανεις μια περιηγηση στα ταξιδιωτικα του φορουμ κι ειδικα σε εκεινο που καποιοι συναδελφοι πηγαν στην Ρουμανια και Βουλγαρια να δεις τι συμβαινει στην απεναντι οχθη? Μονο τις φωτογραφιες δες και προσπαθησε να θυμηθεις ποτε ειδες τον Νταρή να σερνει καρο στην Αθηνα.

Ταξιδευτης
10-07-2013, 16:39
αγαπητε ''Ταξιδευτη''

σου απαντω σε μια επιλογη των γραφομενων σου διοτι τα υπολοιπα περι ''αμετροεπειας'' ναι μεν εχεις δικιο αλλα δεν μπορει κανεις να κανει τιποτε γιαυτο διοτι οπως λες ειναι παγκοσμιο γεγονος.
Παντως, ο σκοπος των ''δυνατων'' του κοσμου κι αυτονων που ελεγχουν το χρημα και των οποιων εργα, αποφασεις και ημερες βιωνουμε σημερα, δεν ειναι η φτωχοποιηση του συμπαντος διοτι ο φτωχος δεν θα μπορεσει ποτε να αγορασει το παραγομενο προιον του πλουσιου και των ''δυνατων'' αυτου του κοσμου.



στο παραδειγμα που δινεις πιο πανω θα ηταν πολυ σωστο και λογικο αν οι επιχειρησεις απασχολουσαν 1000 εργαζομενους η καθε μια. Αλλα επειδη μαξιμουμ εχουν απο 300 η καθεμια αυτο που μπορουν να κανουν ειναι να κοψουν 1 ευρο απο τον καθεναν απο αυτους τους ηδη εργαζομενους και να προσλαβει η καθεμια εναν καινουριον με 300ε και 4 ωρες εργασιας την ημερα.
Επειδη ομως κανεις εργαζομενος δεν θα δεχτει να χασει 1ε τον μηνα η εταιρεια ζητα απο το κρατος το δικαιωμα να μπορει να εχει εργαζομενους 4ωρης εργασιας με 300ε. Ζητουν το ιδιο πραγμα που προτεινεις με αλλον τροπο.

οσο για τον νεο των 28 ετων με ενα τσουβαλι πτυχια θα σου πω την δικη μου εμπειρια στο θεμα.
Οταν προσεληφθην σε αυτην την εταιρεια πριν 2,5 μηνες μου ανατεθηκε η προσληψη προσωπικου. Μπηκαν οι σχετικες αγγελιες στο Καριερα.gr κι εφτασαν τα σχετικα βιογραφικα. διαλεξα μερικα απο αυτα κι εκανα τα σχετικα interviews.

Ερχεται λοιπον ενας νεος 29 ετων ο οποιος ειχε Πανεπιστημιακο τιτλο στο shipping και 3 masters κι αφου συζητησαμε τον ρωτω:

τι προυπηρεσια εχεις?
καμια ειναι η πρωτη μου δουλεια!
τι θεση εργασιας περιμενεις ¨η θα ησουν ευχαριστημενος?
καποια ''επικεφαλης'' τμηματος(!!) λογω προσοντων(!!) και πτυχιων(!!!!)
και με τι μισθο θα αξιολογουσες την θεση που θα σου δοθει αυριο απο την εταιρεια βασει των πτυχιων σου?
τουλαχιστον 2000-2500 καθαρα(!!!!!)
Πως θα αντιμετωπιζες εναν θανατο επιβατη σε ενα Κρουαζιεροπλοιο?
------------------
Πως θα αντιμετωπιζες ενα περιστατικο θαλασσιας μολυνσης απο το πλοιο που ειναι υπο πρακτορευση σου?
------------------------------------
ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.
δλδ την πηρα την δουλεια?
Θα σας ειδοποιησουμε........ακομα περιμενει φυσικα!!!!!!
Ο παραπανω αγαπητε Ταξιδευτη και καποιοι αλλοι μαζι με αυτον με πτυχια ΝΑ αλλα εμπειρια ''0'' ηταν οι πλεον αναξιοπρεπεις και με περισση επαρση συνεντευξιαζομενοι. Θα ψαχνουν για πολυ καιρο για δουλεια με αυτα τα μυαλα.

Και αφου μιλας αγαπητε ταξιδευτη για εναν κοσμο ειδεατο και ομορφο απο την πλευρα του εργαζομενου θα ηθελα να ερθεις και στην μερια του προσφεροντα την εργασια, δλδ του μικρου ελ. επαγγελματια ¨η και της μεγαλης εταιρειας.
Γιατι δλδ πρεπει να υποχρεωθει ο Χ επαγγελματιας (μεγαλος ¨η μικρος) για δουλεια 2,3,4,5.... ωρων την ημερα, να πληρωνει ολοκληρο μηνιατικο? Γιατι για αναγκη εργασιας σε μικρο μαγαζι μια φορα την εβδομαδα να πρεπει ο μαγαζατορας να πρεπει να πληρωσει ολοκληρο μηνιατικο?
Κι επιπλεον φιλε ταξιδευτη, εχεις ρωτησει ποσοι απο εμας τους ηδη εργαζομενους, τις ανεργες μητερες που δεν εχουν χρονο πολυ, τις νοικοκυρες που εχουν παιδια και λιγο χρονο ελευθερο ημερησιως, τους απολυμενους καθηγητες και δασκαλους για τους καλοκαιρινους μηνες απο ιδ. σχολεια αλλα και τοσες αλλες ομαδες θα μας βολευε να παμε να δουλεψουμε με αυτες τις συνθηκες του μειωμενου ωραριου και μισθου? Ολους αυτους δλδ γιατι τους απορριπτεις?
Δηλαδη, εφοσον ο μικροεργοδοτης ¨η η μεγαλοεταιρεια δεν μπορει να παρει εργαζομενους μειωμενου ωραριου και μισθου δεν θα δουλεψει κανεις απο τις παραπανω ομαδες!!! δλδ ¨η ολα ¨η τιποτα?
ΟΧΙ φιλε μου καλε δεν ειναι λογικη αυτη................

Γιωργο, συμφωνω και επαυξανω σε ολα οσα αναφερεις.
Ειχα και εγω στο παρελθον τρανταχτα παραδειγματα επαρσης απο νεοεισερχομενους στην αγορα εργασιας που περιμεναν να προσληφθουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ως διευθυντες και ανω.

Περι το 2003 (την εποχη που οι αγελαδες ηταν θρεφταρια κλπ) ειχαμε βαλει αγγελια για θεση γραμματειακης υποστηριξης γραφειου. Ηρθε κοπελα με μεταπτυχιακο αρτι αφιχθεισα απο την Αγγλια.
Σε αντιθεση με το παραπανω παραδειγμα η συγκεκριμενη πληρουσε τις προυποθεσεις για προσληψη, οταν ομως ...τολμησαμε να της πουμε οτι ο μισθος της θα ηταν "μονο" 1100 ευρω σηκωθηκε με υφος εκατο καρδιναλιων και μας πεταξε ψυχρα "Α συγνωμη αλλα ΕΓΩ για κατω απο 2000 € ΔΕΝ δουλευω".

Προφανως λοιπον και δεν αναφερθηκα σε αυτα τα (νεοελληνικα) δειγματα -ειναι γνωστο οτι καποιοι βγηκαν ψωνια απο κουνια εξαλλου.

Ετσι λοιπον και δεν αναφερθηκα στους μικρους εργοδοτες καλε μου φιλε Γιωργο γιατι νομιζω οτι αναμεσα σε νοημονες ανθρωποι οπως ολοι εδω δεν χρειαζεται να αναφερω τα αυτονοητα.
Προφανως και μια εταιρια με μικρομεσαιο μεγεθος δεν θα μπορουσε να υπαχθει στη λογικη που προανεφερα, αλλα και απο την αλλη η εργασια μειωμενου ωραριου εκει σαφως και θα ειχε νοημα -θα βοηθουσε τον εργοδοτη να εχει καλυτερη παραγωγη αλλα και το ιδιο το προσωπικο με επιπλεον βοηθεια σε κομματια δουλειας που προηγουμενως ειχαν τυχον ελλειψεις.

Δεν ειναι ολα η τιποτα -τα ακρα ποτε δεν προσεφεραν τιποτα σε κανεναν- ομως σιγουρα εκει που μεγαλες εταιριες εχουν ομαδες στελεχων να εισπρατουν παχυλες αμοιβες χωρις να κοιτανε και την Κοινωνικη τους Ευθυνη (και ΞΕΡΩ οτι καταλαβαινεις απολυτα τι εννοω Γιωργο μου) ε τοτε σιγουρα εκει ειναι που το μετρο εχει χαθει και θα επρεπε να κανουμε μια σταση να ξαναδουμε λιγο το ολο συστημα...

Γιατι στην τελικη η μικρομεσαια επιχειρηση υποφερει οσο και ο μισθωτος η καθε ελευθερος επαγγελματιας που του πινουν το αιμα με το μπουρι της σομπας πλεον... Ο δρομος αυτος που πηγαινει η παγκοσμια οικονομια ειναι αδιεξοδος και οταν ακομα και ενα 5χρονο μπορει να καταλαβει τον παραλογισμο, ε τοτε δεν μπορω να δεχτω οτι οι υπολοιποι δεν καταλαβαινουν...

Albatros
10-07-2013, 17:07
Ζητω ο ''Κ0ΥΜ0ΥΝΙΣΜ0Σ'' βρε...............
Δεν κανεις μια περιηγηση στα ταξιδιωτικα του φορουμ κι ειδικα σε εκεινο που καποιοι συναδελφοι πηγαν στην Ρουμανια και Βουλγαρια να δεις τι συμβαινει στην απεναντι οχθη? Μονο τις φωτογραφιες δες και προσπαθησε να θυμηθεις ποτε ειδες τον Νταρή να σερνει καρο στην Αθηνα.

Δεν μπορεις να δεχτεις κοινωνια χωρις ταμπελες ετσι???
Ασπρο μαυρο γιατι ετσι βολευει...
:hmmm:

GeorgeP
10-07-2013, 17:26
.......................................................
Δεν ειναι ολα η τιποτα -τα ακρα ποτε δεν προσεφεραν τιποτα σε κανεναν- ομως σιγουρα εκει που μεγαλες εταιριες εχουν ομαδες στελεχων να εισπρατουν παχυλες αμοιβες χωρις να κοιτανε και την Κοινωνικη τους Ευθυνη (και ΞΕΡΩ οτι καταλαβαινεις απολυτα τι εννοω Γιωργο μου) ε τοτε σιγουρα εκει ειναι που το μετρο εχει χαθει και θα επρεπε να κανουμε μια σταση να ξαναδουμε λιγο το ολο συστημα...

........................................................................

Ωραίος κι επεξηγηματικος σε ολο το υπολοιπο και στο οποιο συμφωνουμε απολυτως.

Βεβαια δεν πολυκαταλαβα σε ποια σημεια συμφωνησε ο Γιαννης (ortho) και απο ποιο σημειο του γραπτου σου εβγαλε το συμπερασμα ''...σκοπός δεν είναι η σωτηρία της χώρας και των απλών ανθρώπων της αλλά η μεγιστοποίηση κερδών των ελίτ εγχώριων και μη.'' αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...........

Στεκομαι στο αποσπασμα πιο πανω διοτι αυτοι που αναφερεις εχουν σχεση με τα πτυχια, την προσφορα και τα χρονια προσφορας.
Ενα στελεχος με Χ πτυχια και με καμποσα χρονια προσφορας στον κλαδο του πρεπει να εχει παχυλο μισθο. Επιπροσθετως ενα στελεχος σαν το προηγουμενο το οποιο ειναι σε μια εταιρεια οπου προφαως εχει συβαλλει στην αναπτυξη της πρεπει να εχει παχυλοτερο του προηγουμενου στελεχους μισθο. Ετσι εξαργυρωνεται η δουλεια του, τα χρονια της δουλειας του και οι σπουδες του.
Μην ξεχνας οτι ενα στελεχος με σπουδες εχει επενδυσει χρηματα κατα τον χρονο των σπουδων του τα οποια καποτε, οχι αμεσα, πρεπει να παρει πισω.
Ειναι λοιπον πολυυυυυυ δυσκολο να πεις και να πεισεις τον GeorgeP, στελεχος της Ψ εταιρειας να δωσει εστω κι ενα ευρο απο τον μισθο του για να σωθει μιση θεση ενος εργαζομενου. Δεν θα το εκανε ουτε αυτος ουτε κανεις στην Ελλαδα και τον κοσμο...........
Ειναι πολυ πιο τιμιο και σωστο να προσπαθησει ο εργοδοτης να τον πεισει οτι υπαρχει περιθωριο αυξησης των πωλησεων και ο georgep να ψαξει να βρει τον τροπο να το κανει, κι ετσι να σωθει μιση-μια θεση εργασιας. ΑΥΤΗ ειναι η κοινωνικη ευθυνη του στελεχους κι οχι η μειωση του μισθου του για υποστηριξη του υπολοιπου υπαλληλικου προσωπικου.
Να δωσει το στελεχος χρηματικη συνδρομη απο τον μισθο του ουτε προκειται να το δεχθει ουδεις ουτε ειναι σωστο να γινει με επιβολη. Ετσι θα χασει ο εργοδοτης το στελεχος που τον εφερε στο επιπεδο που ειναι σημερα, και πιστεψε με δεν το θελει κανεις εργοδοτης αυτο.
Ενα στελεχος μπορει να δωσει πολλους μισθους μονον για συμμετοχη στην εταιρεια και στα κερδη ¨η και της ζημιες της....ΠΟΤΕ για αλλους λογους.

GeorgeP
10-07-2013, 17:31
Δεν μπορεις να δεχτεις κοινωνια χωρις ταμπελες ετσι???
Ασπρο μαυρο γιατι ετσι βολευει...
:hmmm:

Να μαθεις να μην χρησιμοποιεις εσυ πρωτος ταμπελες για να μην σου κολλανε και οι αλλοι τις δικες τους.
Το οτι δεν εβαλες παραθεση μηνυματος στο περι ''καπιταλισμου'' στο δικο σου ποστ δεν σημαινει οτι ειμαστε ηλιθιοι και δεν καταλαβαινουμε σε ποιους απευθυνεσαι. Αλλα ετσι σε βολευει ετσι πραττεις.........κανενα προβλημα.
Ετσι ενας απο αυτους στους οποιους απευθυνεσαι παρνει την ευθυνη και ''ταμπελιαζει'' τον πρωτον θετοντα ταμπελα σε ΟΛΟΥΣ αυτους.

Μην εξαπτεσαι λοιπον...........

Ταξιδευτης
10-07-2013, 18:56
Καποτε ρε αδερφια πρεπει να παψουμε να βλεπουμε το κοσμο μας ως στελεχη, επιχειρησεις και πτυχια και να γυρισουμε στο διπλανο μας, να χαμογελασουμε και να πουμε και μια καλη κουβεντα ως Ανθρωποι....

Αυτα απο εναν ανθρωπο που παροτι θα μπορουσε να κυνηγησει καριερες και λεφτα αποφασισε συνειδητα να γυρισει τη πλατη σε ολα αυτα, να ριξει μια μουτζα στο κυνηγι του $$ και να δωσει βαση στα οσα πραγματικα αξιζουν... Καλυτερα να εχω λιγα αλλα Ουσιαστικα, παρα πολλα και να χασω και τη ψυχη μου τελικα. :ye02:

PLOIGOS
10-07-2013, 22:55
Μα τι νομιζεις(-ετε) ρε παιδια οτι οι εργοδοτες ειναι μηχανες παραγωγης χρηματος???? μαζι ρε τα στησατε και επενδυσατε? μαζι τα πληρωνετε?




Επειδη τυγχανει να εχω κανει κ απο τις 2 πλευρες κ του εργοδοτη αλλα κ του εργαζομενου,να σου πω απλα οτι μια εταιρεια για να στηθει κ να σταθει στα ποδια της,ΦΥΣΙΚΑ κ πρεπει να το κανει ΜΑΖΙ με τον εργαζομενο....

Η επενδυση ειναι αλλου παπα ευαγγελιο κ εκει φυσικα συμφωνουμε!Ομως πολλες μεγαλες εταιρειες αγαπητε Γιωργο,εχουν στηθει ΚΑΙ με τις πλατες των εργαζομενων,με την ΚΑΛΗ ΕΝΝΟΙΑ παντα...

AKIS_21
10-07-2013, 23:57
Επειδη ο φίλος george p έχει όρεξη να γράφει πολλά που βαριέμαι να τα διαβάζω (τα περισσότερα σωστά για κάποιους) θαθελα να του υπενθυμισω οτι ο πλούτος έρχεται και απο το μονοπώλιο (αν καταφέρεις το προϊόν σου να μην μπορει να έχει ανταγωνισμό) παράδειγμα coca cola σε όλη την φτωχή Αφρική η Toyota σε όλη την νότια Αμερική και αλλα πολλά παραδείγματα.Ας δούμε και σημερινό δημοσίευμα (τσεκαρισμενο)με τον πλουσιότερο άνθρωπο της Ευρώπης που φυσικά εφαρμόζει άριστα το 4ωρο και το 350 ευρώ υπαλλήλους σε όλον τον κόσμο και απλα τέτοια μέτρα φέρνουν πολλά πολλά λεφτά στην τσέπη του .το ονομα του Zara .και αν πιστεύεις οτι έτσι έρχεται η ανάπτυξη ας το πεις στους χιλιάδες υπαλλήλους που απο μικρομεσαίες επιχειρήσεις με στάνταρ οκτάωρο και μισθούς ικανοποιητικούς βρέθηκαν να παρακαλούν για λίγες ώρες εργασίας.Αφιερωμενο σε όσους βλέπουν ΤΟ ΔΕΝΔΡΟ

Albatros
11-07-2013, 09:43
Να μαθεις να μην χρησιμοποιεις εσυ πρωτος ταμπελες για να μην σου κολλανε και οι αλλοι τις δικες τους.
Το οτι δεν εβαλες παραθεση μηνυματος στο περι ''καπιταλισμου'' στο δικο σου ποστ δεν σημαινει οτι ειμαστε ηλιθιοι και δεν καταλαβαινουμε σε ποιους απευθυνεσαι. Αλλα ετσι σε βολευει ετσι πραττεις.........κανενα προβλημα.
Ετσι ενας απο αυτους στους οποιους απευθυνεσαι παρνει την ευθυνη και ''ταμπελιαζει'' τον πρωτον θετοντα ταμπελα σε ΟΛΟΥΣ αυτους.

Μην εξαπτεσαι λοιπον...........

Εκτός τόπου και χρόνου όπως πάντα...
the end
:cool:

GeorgeP
11-07-2013, 11:55
Καποτε ρε αδερφια πρεπει να παψουμε να βλεπουμε το κοσμο μας ως στελεχη, επιχειρησεις και πτυχια και να γυρισουμε στο διπλανο μας, να χαμογελασουμε και να πουμε και μια καλη κουβεντα ως Ανθρωποι....

Αυτα απο εναν ανθρωπο που παροτι θα μπορουσε να κυνηγησει καριερες και λεφτα αποφασισε συνειδητα να γυρισει τη πλατη σε ολα αυτα, να ριξει μια μουτζα στο κυνηγι του $$ και να δωσει βαση στα οσα πραγματικα αξιζουν... Καλυτερα να εχω λιγα αλλα Ουσιαστικα, παρα πολλα και να χασω και τη ψυχη μου τελικα. :ye02:

Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο σωστος εισαι σε αυτα που γραφεις εδω....και στο λεω ειλικρινεστατα!!!
Ομως.......ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ......

Τα ιδια ακριβως πιστευα κι εγραφα στα ημερολογια μου που διατηρουσα μεχρι 30 χρονων..........φευ!!! τοτε αρχισα να καταλαβαινω οτι καλη η σκεψη μου κι η επιθυμια μου αλλα σε καμια περιπτωση εφαρμοσιμη στον κοσμο τουτο.
Το ιδιο μου ελεγε και ο πατερας μου, πολυ παλιοτερος απο εμενα στο κουρμπετι, και ολοι οι πιο παλιοι απο εμενα........
.......απο τοτε μεχρι σημερα τιποτε δεν εχει αλλαξει κι ουτε προκειται αγαπητε Νικο.
Οποταν τι κιανουμε? προσαρμοζομαστε.........αναγκαστικα, ειδαλλως ''πεθαινουμε'' αργα ¨η μια κι εξω.

GeorgeP
11-07-2013, 11:56
Εκτός τόπου και χρόνου όπως πάντα...
the end
:cool:

Αν ετσι νομιζεις......ετσι θα'ναι. ;)

solong..............

GeorgeP
11-07-2013, 12:06
Επειδη τυγχανει να εχω κανει κ απο τις 2 πλευρες κ του εργοδοτη αλλα κ του εργαζομενου,να σου πω απλα οτι μια εταιρεια για να στηθει κ να σταθει στα ποδια της,ΦΥΣΙΚΑ κ πρεπει να το κανει ΜΑΖΙ με τον εργαζομενο.......
Φυσικα και μπορει να γινει κι ετσι οχι ομως απαραιτητα. Ο εργαζομενος ειναι εκει για να κανει μιαν συγκεκριμενη εργασια πουν θα του υποδειξει ο εργοδοτης, δεν αποφασιζει μονος του. Αν η επιλογη τοποθετησης αποδειχθει εσφαλμενη το κοστος το επωμιζεται ο εργοδοτης κι ο εργαζομενος απαιτει τα δεδουλευμενα του και σωστα. Ο εργοδοτης ομως βγαινει χαμενος....
Οι εταιρειες στεκονται στα ποδια τους ΜΟΝΟΝ με τις ιδεες και τις επιλογες του εργοδοτη, οι υπαλληλοι απλως ακολουθουνε......αρα το concept, η εφαρμογη και η επιτυχια ειναι του εργοδοτη.
Υπαλληλοι υπαρχουν πολλοι να εργαστουν, εργοδοτες ομως με ιδεες και σωστες επιλογες πολλοι λιγοι.
Εχω γυναικα ελ. επαγγελματια που απασχολει υπαλληλους........


Η επενδυση ειναι αλλου παπα ευαγγελιο κ εκει φυσικα συμφωνουμε!Ομως πολλες μεγαλες εταιρειες αγαπητε Γιωργο,εχουν στηθει ΚΑΙ με τις πλατες των εργαζομενων,με την ΚΑΛΗ ΕΝΝΟΙΑ παντα...

Αν οι πλατες μεταφραζονται σε χρημα ΠΡΙΝ την ιδρυση τους ναι συμφωνουμε. Αν ομως εννοεις περικοπες μισθων εκει διαφωνουμε.
Αν π.χ εννοεις οτι οι προαναφερομενες εταιρειες, που θα πρεπει υπενθυμιζω κατα τον συγραφεα του αρθρου να τις τσακισουμε, θα επαναστηθουν μεσω της μειωμενης εργασιας και των μειωμενων μισθων γιαυτην......διαφωνουμε.
Ο μειωμενος μισθος δεν ειναι εσοδο για την εταιρεια.

GeorgeP
11-07-2013, 12:35
Επειδη ο φίλος george p έχει όρεξη να γράφει πολλά που βαριέμαι να τα διαβάζω (τα περισσότερα σωστά για κάποιους) θαθελα να του υπενθυμισω οτι ο πλούτος έρχεται και απο το μονοπώλιο (αν καταφέρεις το προϊόν σου να μην μπορει να έχει ανταγωνισμό) παράδειγμα coca cola σε όλη την φτωχή Αφρική η Toyota σε όλη την νότια Αμερική και αλλα πολλά παραδείγματα.Ας δούμε και σημερινό δημοσίευμα (τσεκαρισμενο)με τον πλουσιότερο άνθρωπο της Ευρώπης που φυσικά εφαρμόζει άριστα το 4ωρο και το 350 ευρώ υπαλλήλους σε όλον τον κόσμο και απλα τέτοια μέτρα φέρνουν πολλά πολλά λεφτά στην τσέπη του .το ονομα του Zara .και αν πιστεύεις οτι έτσι έρχεται η ανάπτυξη ας το πεις στους χιλιάδες υπαλλήλους που απο μικρομεσαίες επιχειρήσεις με στάνταρ οκτάωρο και μισθούς ικανοποιητικούς βρέθηκαν να παρακαλούν για λίγες ώρες εργασίας.Αφιερωμενο σε όσους βλέπουν ΤΟ ΔΕΝΔΡΟ

Εγω αντιθετως δεν βαριεμαι να διαβαζω κανεναν και φυσικα ουτε εσενα......
Σκεψου εχω δυο οθονες μπροστα μου και δυο πληκτρολογια, με το δεξι απαντω στα εμαιλσ της δουλειας και με το αριστερο στο φορουμ........

Μονοπωλια...πολυ σωστα το εθεσες αλλα οχι στον δυτικο κοσμο.......αυτα στις χωρες που αναφερεις με καθεστωτα υπο διερευνηση. Και καλα κανουν αν θελεις, κι εγω αλλα και ο καθενας ΜΑΣ το ιδιο θα εκανε αν μπορουσε.

Παμε στις μικρομεσαιες κα μεγαλες επιχειρησεις, λες σωστα για στανταρ 8ωρο και ικανοποιητικους μισθους προ κρισης, αν τα 720ε μικτα πριν την κριση τα θεωρουσες ικανοποιητικα τοτε σιγουρα εχουμε αλλα μετρα κι αλλα σταθμα. Να σου υπενθυμισω μονον οτι και τοτε τα ΜΜΕ εβριθαν απο δημοσιευματα για την ανεπαρκεια των 720ε και για πεινασμενους κι αναξιοπαθουντες οι οποιοι ομως ως εκ θαυματος καπου εβρισκαν χρημα και εβαζαν γραμματια για ενα αυτοκινητακι!!;)
Το εχω ξαναπει και θα το ξαναπω, ο υπαλληλος ειναι αναλωσιμος οπως ο στρατιωτης στον πολεμο.....σκληρο ναι αλλα αληθινο. Αυτος παντα πληρωνει τα σφαλματα ¨η τις επιτυχιες του εργοδοτη του και ποτε δεν ειναι κομματι του εργασιακου χωρου που βρισκεται. Σημερα ειναι εδω αυριο εκει.
Σημερα οι υπαλληλοι παρακαλουν για μερικες ωρες δουλειας ειναι η αληθεια αλλα, εχει ο Ζαρα να τον πληρωσει παραπανω? Επειδη ειναι ο πλουσιοτερος ανθρωπος στην Ευρωπη θα πρεπει να μοιρασει τα κερδη παρελθοντων ετων στους υπαλληλους του διατηρωντας μισθους κι αριθμο υπαλληλων σε παλιοτερα επιπεδα? Ειμαστε σοβαροι? Για ελα στην θεση του.....θα το εκανες εσυ? Θα εβγαζες απο την τραπεζα και τον λογαριασμο σου τα παραπανισια εκατομμυρια που απαιτουνται για να διατηρησεις ευχαριστημενους τους υπαλληλους σου και τον αριθμο αυτων στην επιχειρηση σου? Κι αντε και το εκανες, για ποσο καιρο θα αντεχες? και μετα απο αυτο το διαστημα θα εφευγαν οι υπαλληλοι θα φτωχαινες κιε συ!!! Τι ωραια σκεψη.......
Ο καθε Ζαρα αγαπητε Ακη προστατευει την επιχειρηση του και καλα κανει......
Ειναι τρελος νομιζεις ο Δαυιδ που πεταξε εξω τους εργατες της κοκα κολα στην Β.Ελλαδα μετα απο 30ημερη απεργια - τους οποιους κι αποζημιωσε - και ανοιξε το εργοστασιο στην Βουλγαρια ¨η στα Σκοπια δεν θυμαμαι. Την επιχειρηση του προστατευσε με καθε κοστος. Στην περιπτωση αυτη το κοστος ηταν ο αναλωσιμος εργατης πο, κακο του κεφαλιου του, απηργησε...και μαλιστα αδικως απο οτι ακουγεται αφου ουδεμια μειωση μισθου ειχε γινει ουτε αναμενοταν.

Ο καθε Ζαρα αγαπητε Ακη κερδιζει για να εχει πολλα ο ιδιος και να ζει σαν Πριγκιπας και για α συνεχισει να επενδυει αυριο και μεθαυριο. αν τα δωσει στους υπαλληλους του θα μεινει στον ασσο και αυτος αλλα και οι μελλοντικοι νεοι υπαλληλοι που θα προσελαμβανε στις νεες επενδυσεις του εστω με 350ε και 4 ωρες εργασια........

Υ.Γ.
Αν δεν το διαβασεις ολο λογω βαρεμαρας μην μου απαντησεις..........

AKIS_21
11-07-2013, 14:46
Συμφωνώ αλλα ξεχάσεις οτι οι νόμοι γιαυτο το λόγο υπάρχουν.και φυσικα κανένας επιχειρηματίας δε παει με το Σταύρο στο χέρι αλλα αν πηγαίνει και με το σπρώξιμο του κράτους τοτε χαιρετίσματα .Εχω ένα μοτο για αυτές τις αλυσίδες του δυτικού αναπτυσσόμενου κόσμου.......ψωνίστε εκεί που το παιδί σας αύριο θα παρακαλεί για 200 ευρώ το μήνα για να δουλέψει ......έτσι φροντιζετε το μέλλον τους.και επειδη η ιστορία διδάσκει κλείσαμε όλα τα μπακάλικα για τα supermarket και το αποτέλεσμα καρτέλ στις τιμές και ένα μέσο κρίσης αυτά και οι πολυεθνικές ειναι οι μόνοι που έχουν κέρδη περαστικά μας και καλοχωνευτα

GeorgeP
11-07-2013, 15:23
Συμφωνώ αλλα ξεχάσεις οτι οι νόμοι γιαυτο το λόγο υπάρχουν.και φυσικα κανένας επιχειρηματίας δε παει με το Σταύρο στο χέρι αλλα αν πηγαίνει και με το σπρώξιμο του κράτους τοτε χαιρετίσματα .Εχω ένα μοτο για αυτές τις αλυσίδες του δυτικού αναπτυσσόμενου κόσμου.......ψωνίστε εκεί που το παιδί σας αύριο θα παρακαλεί για 200 ευρώ το μήνα για να δουλέψει ......έτσι φροντιζετε το μέλλον τους.και επειδη η ιστορία διδάσκει κλείσαμε όλα τα μπακάλικα για τα supermarket και το αποτέλεσμα καρτέλ στις τιμές και ένα μέσο κρίσης αυτά και οι πολυεθνικές ειναι οι μόνοι που έχουν κέρδη περαστικά μας και καλοχωνευτα

Αν μπορουσες να μου βρεις εναν τροπο που μια επιχειρηση μπορει να αναπτυχθει χωρις το σπρωξιμο του καθε κρατους (π.χ ΕΣΠΑ, επιχορηγησεις) σε οποιοδηποτε μερος του κοσμου τοτε θα συνταχθω μαζι σου.
Αν μπορεις να μου βρεις εναν τροπο που θα μπορουσαμε να διατηρησουμε του μπακαληδες με σταθερες τιμες (εστω κι ακριβες) ομως στα παντα και σε ολους τους μπακαληδες της Ελλαδας, καθως και επαρκεια στα παντα (να μην χρειαζεται να παω σε 8 μπακαληδες για να βρω την φετα που θελω ¨η το κρασι) τοτε θα συνταχθω μαζι σου.

Τα 200US$ για υποαπασχοληση στις ΗΠΑ και τα 350ε στην Ευρωπη για τον ιδιο λογο ειναι καθεστως χρονια τωρα........
Στην Γερμανια τα 400ε ειναι για εργασια 8ωρου σε πολλες της περιοχες.

AKIS_21
11-07-2013, 15:36
Σπρώξιμο δε εννοώ δάνεια αλλα μέτρα υπέρ τους ,όσο για το τρέξιμο καλύτερα να γίνετε σε έλληνες επιχειρηματιες παρά απο πολυεθνική σε πολυεθνική κα πραγματικά δε ξέρω αν έχεις ταξιδεύσει έξω να δεις πως λειτουργεί ένα σωστο κράτος και πόσο φυλακή τρώει κάποια εταιρεία στη Αμερική αν ανακαλυφθεί οτιδήποτε καρτέλ η τα λοιπά.παντως θαθελα μια απάντηση σου πως ειναι δυνατόν οι εταιρείες αυτές έχουν αύξηση κερδών ενώ δεκάδες έλληνες πτωχευουν .......άραγε γιατί?μηπως τα λειτουργικά έπεσαν και οι δανειοδότησης γίνονται απο εβραϊκά τραπεzes ενώ στη Ελλάδα έπαψε η δανειοδότηση ?

GeorgeP
11-07-2013, 16:24
Σπρώξιμο δε εννοώ δάνεια αλλα μέτρα υπέρ τους ,όσο για το τρέξιμο καλύτερα να γίνετε σε έλληνες επιχειρηματιες παρά απο πολυεθνική σε πολυεθνική κα πραγματικά δε ξέρω αν έχεις ταξιδεύσει έξω να δεις πως λειτουργεί ένα σωστο κράτος και πόσο φυλακή τρώει κάποια εταιρεία στη Αμερική αν ανακαλυφθεί οτιδήποτε καρτέλ η τα λοιπά.παντως θαθελα μια απάντηση σου πως ειναι δυνατόν οι εταιρείες αυτές έχουν αύξηση κερδών ενώ δεκάδες έλληνες πτωχευουν .......άραγε γιατί?μηπως τα λειτουργικά έπεσαν και οι δανειοδότησης γίνονται απο εβραϊκά τραπεzes ενώ στη Ελλάδα έπαψε η δανειοδότηση ?

Ακη,

οι επιχορηγησεις δεν ειναι καν δανεια.............ειναι λεφτα που δεν επιστρεφονται ποτε.
Οποιος συμμετεχει στην αυξηση του ΑΕΠ μιας χωρας εχει φορολογικα μετρα υπερ......δεν μπορει να γινει διαφορετικα διοτι αν τον φορολογησεις κανονικα παιρνει την εταιρεια του και την παει εκει που θα τον φορολογησουν λιγοτερο. Παρε παραδειγμα την ΦΑΓΕ, μετεφερε την εδρα της στο Λουξεμβουργο λογω επικειμενης αυξησης της φορολογιας...ποιος εχασε?
Στην αμερικη εχουν τις ιδιες ελαφρυνσεις οι εταιρειες εν σχεση με τους κοινους θνητους γιαυτο και οι ποινες τους αν τις πιασουν να φοροδιαφευγουν ειναι πολυ αυστηροτερες των υπολοιπων.
Ταξιδευω συχνα λογω επαγγελματος ειναι η αληθεια............................
Το δευτερο σκελος του ποστ σου και η ερωτηση που κανεις ειναι ολα τα λεφτα και η απαντηση ειναι ο λογος που δεν πεφτουν οι τιμες στην Ελλαδα παρόλη την κριση.
Αυτοι που δεν πτωχευουν ειναι αυτοι οι οποιοι ειχαν καλο χρηματικο κουμαντο επι χρονια και δεν εχουν εκτεθει σε δανεια.........οι υπολοιποι καληνυκτα.
Οι εταιρειες που βγαζουν σημερα λεφτα ειναι τραντακτη αποδειξη του ''λεφτα υπαρχουν''........
Τα σουπερ μαρκετς καταγραφουν κερδη, οι τραπεζες που δεν εισπραττουν πια καταγραφουν κι αυτες κερδη, οι εταιρειες πληροφορικης καταγραφουν κερδη.......γιατι? Διοτι καποιοι αγοραζουν τα προιοντα που πωλουνται μεσα σε αυτες ¨η μεσω αυτων ειναι πολυ απλο!!!!!!!
Δεν υπαρχει αλλος τροπος να πουλας π.χ κομπιουτερ και να καταγραψεις κερδη......καποιος αγοραζει αυτο που πουλας.
Ειναι σαν το ταξι αγαπητε Ακη, πεινα φωναζαν οι ταξιτζηδες πριν μπω στο επαγγελμα αλλα το 1000αρικακι και βλαε εβγαινε...γιατι? γιατι καποιος χρησιμοποιουσε το ταξι!!!!
Δυο τραπεζες η Εθνικη και η Αλφα απεφυγαν το ΤΧΣ μεσω της Αυξησης του Μετοχικου τους Κεφαλαιου (ΑΜΚ) μαζευοντας 12δις η πρωτη και 8δις η δευτερη ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΕΤΟΧΟΥς ΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΥς ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΥΣ. Στην περιπτωση της εθνικης ηταν υποχρεωτικη η συμετοχη αλλιως εχανες το 90% της αξιας των μετοχων αφου εκανε ''reverse split''. Εγω π.χ που ειμαι ενα μικρος επενδυτης πληρωσα κατι χιλιαρικα για να συμμετασχω.....που τα βρηκα? που τα βρηκαν και ολοι οι αλλοι?? Μιλαμε για δις αγαπητε Ακη που πληρωθηκαν απο μικροεπενδυτες κατα 80%αφου οι τραπεζες απαγορευεται να συμμετασχουν με ιδια κεφαλαια.
Θα σου πω και κατι αλλο, καποια υπεραριθμα -στο ειδος που πουλανε- και υπερδανεισμενα μαγαζια κλεινουν αλλα τα μαγαζια στο Κολωνακι εχουν νοικια της ταξης των 5000-9000ε μηνιαιως τα 50τμ τα οποια πληρωνονται Κ Α Ν Ο Ν Ι Κ Α! Πως???? μα καποιοι ψωνιζουν απο αυτα τα ακριβα μαγαζια.
Το 3ημερο του Αγ.Πνευματος πηγα στην Ανδρο, χρειαστηκε 20 ημερες πριν την αναχωρηση μου να βαλω μεσο για να βρω εισητηριο!!!!!
Φευγω στις αρχες Ιουνιου ημερα Παρασκευη στις 17:00 για δουλεια στο Κατακολο με την Βαραντερο και στην αθηνων-Κορινθου τα 120κμ ηταν πολλα...........απο την κινηση που ειχε φυσικα.
Δες στο φορουμ ποσες εκδρομες παιζουν στο εξωτερικο(!!!!!) τον τελευταιο καιρο αλαλ και τα τελευταια τρια χρονια...........
Και σου λεω και το τελευταιο, στα σουπερ Μακετς το μοσχαρι η ελια πριν την κριση ειχε περιπου 9ε το κιλο, σημερα εχει 11....κι ομως ηταν και ειναι το δευτερο σε καταναλωση κρεας, ασπρο ¨κοκκινο, στην χωρα μετα το χοιρινο.

Ελπιζω τωρα να καταλαβαινεις γιατι καποιες εταιρειες βγαζουν κερδη ακομη.........χρημα υπαρχει, το λεω συνεχως...... απλα ειμαστε σφιγμενοι για να το βγαλουμε στην αγορα.

υ.γ. τα περι Ισραηλινων δυναμενων τα αφηνω ασχολιαστα.....σορρυ.

ortho
11-07-2013, 16:56
Για να μη γράφουμε τα μισά κι ανακρίβειες, τα 400 στη Γερμανία είναι για να διευκολυνθούν μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις πληρώνοντας και χαμηλότερες εισφορές. Όμως, το κράτος πληρώνει στον εργαζόμενο τη διαφορά μέχρι το κατώτατο όριο αξιοπρεπούς διαβίωσης, ήτοι τη διαφορά ως τα 900 και κάτι ευρώ. Για να μην αναφέρω τα επιδόματα παιδιών, κατοικίας κι ότι άλλο δίνουν. Δεν είναι το ίδιο με εδώ.

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

προδρομος
11-07-2013, 17:06
ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΘΕΣΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΕΠΙΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΚΟΥΓΟΝΤΕ ΑΠΟΨΕΙΣ.
Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΘΕΣΗ. ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΟΛΟΙ ΠΙΣΤΕΥΑΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΠΑΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΠΑΡΑ ΚΑΤΩ.ΟΜΩΣ ΤΑ ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΞΑΘΛΙΩΝΟΥΝ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ Ο ΠΑΤΟΣ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΦΕΡΝΕΙ ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ .ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΕΙ ΔΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΕΝΑ ΣΧΟΙΝΙ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΟΣ ΤΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.
ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕΙ ΟΤΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΗ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΑΣ ΑΔΥΝΑΤΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ.ΑΚΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΕΣ , ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΟΛΑΤΣΙΟ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ , ΓΙΑ ΓΕΡΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ.
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΧ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΝΕΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΠΑΥΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΑ ΜΕΛΗ.ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΦΟΡΟ ΓΙΑ ΠΟΛΥΤΕΛΗ ΣΚΑΦΗ Η ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΤΟ....... ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΘΛΙΩΘΕΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ , ΠΑΙΔΙΑ , ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΕΣ.
ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΔΛΙΠΑ ΜΑΣ. ΙΣΩΣ Η ΦΩΤΙΑ ΑΥΤΗ ΚΑΨΕΙ ΚΑΙ ΕΜΑΣ.

ortho
11-07-2013, 17:20
Το φορολογικό είναι αστείο τελικά και να το συζητάμε, μια από τα ίδια και χειρότερα. Τα πράγματα είναι απλά αν ήθελαν. Έσοδα μείον έξοδα και στα υπόλοιπα τρεις διαφορετικοι συντελεστές, ένας για φυσικά πρόσωπα, ο υψηλότερος, ένας για φυσικά πρόσωπα που απασχολούν κι υπαλλήλους κΙ μικρότερος για κάθε εταιρική μορφή παραγωγικού χαρακτήρα. Κι αυτό για να διευκολύνονται επενδύσεις ανάπτυξης. Ο σημερινός κυκεωνας απλά διαιωνίζει τη γραφειοκρατία, τη διαφθορά. Για να μην πούμε πως με την καραμέλα της έκτακτης ανάγκης η αναδρομικοτητα τσακίζει μελλοντική εμπιστοσύνη . Αυτά τα ολίγα, διότι τα έπαιξε ο υπολογιστής μου και γράφω από το κινητό, που με τη σειρά του έχει χαλασμένη οθόνη :)

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

AKIS_21
11-07-2013, 17:22
Αλλιώς ειναι τα πράγματα στη ζωή και αλλιώς στα νούμερα όταν εγω δούλευα 20 χρονια 14 ώρες την ημέρα έκανα μια περιουσία σχεδόν 50% λιγότερη με την αντίστοιχη σε Γερμανία η Αγγλία και έχω δικαίωμα να τα ξόδεψε όπως επιθυμώ.οταν το κράτος χρεωκοπει δε μπορει να θεωρεί τους πολίτες του φοροφυγάδες αλλα τους υπαλλήλους του αν άξιους.σιγουρα πολλές επιχειρήσεις έχουν πάρει επιδοτήσεις και πολλές περιμένουν ακόμα και θα περιμένουν.αλλα οταν έχεις ένα κράτος να χαϊδεύει τα αυτιά κάποιων για να μη του φύγουν απο κάπου πρεπει να τα βγάλει και υπάρχουν όντως αμέτρητες επιχειρήσεις να Αρμεξει.επι 20 χρονια είχα 14 υπαλλήλους με μισθούς πάνω απο 1000 ευρώ τώρα όλοι ειναι άνεργοι η δουλεύουν για 400 ευρώ.ε αυτοί δε τρώνε βοδινο και δε ειναι στην ανδρός και στη Μύκονο.ουτε οι 1300000 άνεργοι πιστεύω τώρα αν πιστεύεις οτι αυτή η συνταγή ειναι σωτηρία ελπίζω να δικαιωθεις εσυ και όχι εγω αλλα πίστεψε με έχεις λάθος

GeorgeP
11-07-2013, 17:24
ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΘΕΣΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΕΠΙΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΚΟΥΓΟΝΤΕ ΑΠΟΨΕΙΣ.
Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΘΕΣΗ. ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΟΛΟΙ ΠΙΣΤΕΥΑΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΠΑΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΠΑΡΑ ΚΑΤΩ.ΟΜΩΣ ΤΑ ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΞΑΘΛΙΩΝΟΥΝ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ Ο ΠΑΤΟΣ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΦΕΡΝΕΙ ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ .ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΕΙ ΔΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΕΝΑ ΣΧΟΙΝΙ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΟΣ ΤΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.
ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕΙ ΟΤΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΗ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΑΣ ΑΔΥΝΑΤΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ.ΑΚΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΕΣ , ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΟΛΑΤΣΙΟ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ , ΓΙΑ ΓΕΡΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ.
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΧ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΝΕΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΠΑΥΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΑ ΜΕΛΗ.ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΦΟΡΟ ΓΙΑ ΠΟΛΥΤΕΛΗ ΣΚΑΦΗ Η ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΤΟ....... ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΘΛΙΩΘΕΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ , ΠΑΙΔΙΑ , ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΕΣ.
ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΔΛΙΠΑ ΜΑΣ. ΙΣΩΣ Η ΦΩΤΙΑ ΑΥΤΗ ΚΑΨΕΙ ΚΑΙ ΕΜΑΣ.

Συγνωμη Προδρομε αλλα.......εισαι ανενημερωτος, not up to date......
Aλλο το ακουμε κι αλλο το ειδα.......αλλο να σου λενε κι αλλο να το επιβεβαιαωνεις μονος σου. Π.χ. ''.............ΠΟΥ ΤΟ ΝΕΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΠΑΥΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΑ ΜΕΛΗ'' δεν παυει αλλα διατηρειται μεχρι το 25 ετος της ηλικιας τους κι εφοσον σπουδαζουν φυσικα. Φανταζομαι δεν εισαι υπερ των αιωνιων φοιτητων.....

Που την ειδες ρε Προδρομε, δεν σε ξερω κι ολας, την εξαθλιωση?
Ας μην επεκταθω για μια φορα..........

GeorgeP
11-07-2013, 17:27
Το φορολογικό είναι αστείο τελικά και να το συζητάμε, μια από τα ίδια και χειρότερα. Τα πράγματα είναι απλά αν ήθελαν. Έσοδα μείον έξοδα και στα υπόλοιπα τρεις διαφορετικοι συντελεστές, ένας για φυσικά πρόσωπα, ο υψηλότερος, ένας για φυσικά πρόσωπα που απασχολούν κι υπαλλήλους κΙ μικρότερος για κάθε εταιρική μορφή παραγωγικού χαρακτήρα. Κι αυτό για να διευκολύνονται επενδύσεις ανάπτυξης. Ο σημερινός κυκεωνας απλά διαιωνίζει τη γραφειοκρατία, τη διαφθορά. Για να μην πούμε πως με την καραμέλα της έκτακτης ανάγκης η αναδρομικοτητα τσακίζει μελλοντική εμπιστοσύνη . Αυτά τα ολίγα, διότι τα έπαιξε ο υπολογιστής μου και γράφω από το κινητό, που με τη σειρά του έχει χαλασμένη οθόνη :)

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

ναι, σε μια υγιη οικονομια κι οχι σε μια χρεωκοπημενη. Στις χρεωκοπημενες υπερφορολογεις και κοβεις εξοδα για να φτασεις καπου καποτε που θα σου επιτρεψει να κανεις αυτο που λες.

γιατι δεν ειχε γινει τοσο καιρο? Εμεις τους ψηφιζαμε για να ΜΗΝ κανουν τοτε τα αυτονοητα σημερα και τοτε.

AKIS_21
11-07-2013, 17:29
Και κάτι ακόμα οι 3300 συμπολίτες μας που έδωσαν τέλος της ζωή τους μάλλον δε το έκαναν επειδη δε μπορούσαν να πανε μια εβδομάδα ανδρό αλλα για λόγους που τους ωθεί η τροικα.Αληθεις ξέρεις τι ειναι το ΓΕΝΕΥΗ 3?

ortho
11-07-2013, 17:34
ναι, σε μια υγιη οικονομια κι οχι σε μια χρεωκοπημενη. Στις χρεωκοπημενες υπερφορολογεις και κοβεις εξοδα για να φτασεις καπου καποτε που θα σου επιτρεψει να κανεις αυτο που λες.

γιατι δεν ειχε γινει τοσο καιρο? Εμεις τους ψηφιζαμε για να ΜΗΝ κανουν τοτε τα αυτονοητα σημερα και τοτε.

Λάθος, η υπερφορολογηση παίρνει και τον τελευταίο αέρα.... οι ξένοι σωτήρες με την εμμονή τους να γίνουν όλα γρήγορα μας έπνιξαν. Και δεν το λέω εγώ αυτό.

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

GeorgeP
11-07-2013, 17:57
Και κάτι ακόμα οι 3300 συμπολίτες μας που έδωσαν τέλος της ζωή τους μάλλον δε το έκαναν επειδη δε μπορούσαν να πανε μια εβδομάδα ανδρό αλλα για λόγους που τους ωθεί η τροικα.Αληθεις ξέρεις τι ειναι το ΓΕΝΕΥΗ 3?

Διακρινω μια ειρωνια ¨η μου φαινεται?

Οι 3300 συμπολιτες μας που εδωσαν τελος στην ζωη τυος καλα εκαναν αν ετσι νομιζαν οτι επρεπε να κανουν.......εμας δεν μας αφορα αυτη η αποφαση.
Το γιατι αυτοκτονησαν θα μας αφορουσε αν ειχαμε πραγματικα στοιχεια για το τι τους ωθησε σε αυτην την πραξη...........τα αυθαιρετα συμπερασματα ειναι γιαυτους που αρεσκονται στο ταιριασμα ανομοιων κομματιων του παζλ για να κανουν πιστευτη την ακρατη κινδυνολογια τους.
Αλλα τα εχουμε ξανασυζητησει αυτα εδω: http://www.gsforum.gr/f54/%CE%A1%CE%B5%CE%BA%CF%8C%CF%81-50%CE%B5%CF%84%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%B5%CF%82-40843/
Το(!) Γενευη 3=The Geneva Conventions of 1949 and their Additional Protocols

GeorgeP
11-07-2013, 17:58
Λάθος, η υπερφορολογηση παίρνει και τον τελευταίο αέρα.... οι ξένοι σωτήρες με την εμμονή τους να γίνουν όλα γρήγορα μας έπνιξαν. Και δεν το λέω εγώ αυτό.

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

Φυσικα, το ''γρηγορα'' ηταν ΤΟ λαθος....τωρα εγινε ομως...παμε σε επανασταη λοιπον? να τιμωρησουμε ποιους? αυτους που μας κρατανε στην ζωη?

AKIS_21
11-07-2013, 18:06
Τα λόγια ειναι περιττά .οι εμπορικοί σύλλογοι έχουν παραδώσει πλάνο ανάκαμψης ....απορρίφθηκε ,οι αυτοκινητιστές έχουν καταθέσει δικό τους πλάνο απορρίφθηκε οι ασχολούμενοι με την οικοδομή το ίδιο ..... Το αντίθετο η κυβέρνηση ....οι τροικανοι μας προιζουν για το αυτονόητο απολύσεις στο δημόσιο ....ακόμα ψάχνουμε .....όλα τριγύρω βουλιάζουν και εμείς ψάχνουμε τα λεφτά υπάρχουν έξω τα θρησκευτικά απο το σχολείο έξω ο Σταυρός απο τη σημαία όχι το θρησκεύματος στις ταυτότητα ,τζαμί ######### στη εξωτερική πολιτική βρε δε παει να......... Η Ευρώπη και ο πολιτισμός προτιμώ στις αλάνες και στη δεκαετία του 80 αν εσείς νιώθετε ακόμα ελεύθεροι μάλλον δε ξέρετε τι σημάνει ελευθερία και όπως είπε και κάποιος στη κορυφή φτάνουν ..... Οι άετοι και τα ερπετά διαλέξτε

ortho
11-07-2013, 18:53
Φυσικα, το ''γρηγορα'' ηταν ΤΟ λαθος....τωρα εγινε ομως...παμε σε επανασταη λοιπον? να τιμωρησουμε ποιους? αυτους που μας κρατανε στην ζωη?

Ποιά επανάσταση; μιλάμε για την επανάσταση του λογικού κι αυτονόητου. Όσο δε γίνεται δε μπορούμε να μιλάμε για ανάκαμψη.

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

gandreas
11-07-2013, 21:21
Οι 11 πολυεθνικές που ζήτησαν τον κατώτατο μισθό των 250-300 Ευρώ για τους νέους από τον υπουργό Ανάπτυξης προκειμένου να κάνουν επενδύσεις!!!!


ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΒΗΜΑ αυτες ειναι οι 11 πολυεθνικες που ζητησαν μισθο 250-300 ευρω








για τους νεους ανεργους για να επενδυσουν:

1.Μηνάς Ζωούλλης, διευθύνων σύμβουλος της Αθηναϊκής Ζυθοποιίας.
2.Γιώργος Σπηλιόπουλος, διευθύνων σύμβουλος της Barilla Hellas.
3.Γρηγόρης Αντωνιάδης, αντιπρόεδρος της Unilever Hellas.
4.Ανδρέας Καλατζόπουλος, γενικός διευθυντής της Philip Morris.
5.Κωνσταντίνος Φαλτσέτας, επικεφαλής της Henkel Hellas.
6.Κωνσταντίνος Μαγγιώρος, διευθύνων σύμβουλος της Friesland Campina -NOYNOY.
7.Ελ. Χαλουλάκος, διευθύνων σύμβουλος της Kraft Hellas.
8.Δημήτριος Πισιμίσης, διευθύνων σύμβουλος της Bic Violex.
9.Raymond Franke, επικεφαλής της Nestle.
10. Κατερίνα Αρβανιτάκη, υπεύθυνη πωλήσεων της SCA Hygiene Products.
11.Εμμανουήλ Παπαδάκης, διευθύνων σύμβουλος της εταιρείας οικοδομικων υλικων Ytong-Thrakon

Δύο μερούλες αν δεν πάρει κανένας Ελληνας προϊόντα από τις





παραπάνω δουλεμπορικές σπείρες, θα το σκεφτούν πολύ





προτού κάνουν άλλη τέτοια πρόταση.





:ye28::ye28::ye28::ye33:

AKIS_21
11-07-2013, 21:56
Διακρινω μια ειρωνια ¨η μου φαινεται?

Οι 3300 συμπολιτες μας που εδωσαν τελος στην ζωη τυος καλα εκαναν αν ετσι νομιζαν οτι επρεπε να κανουν.......εμας δεν μας αφορα αυτη η αποφαση.
Το γιατι αυτοκτονησαν θα μας αφορουσε αν ειχαμε πραγματικα στοιχεια για το τι τους ωθησε σε αυτην την πραξη...........τα αυθαιρετα συμπερασματα ειναι γιαυτους που αρεσκονται στο ταιριασμα ανομοιων κομματιων του παζλ για να κανουν πιστευτη την ακρατη κινδυνολογια τους.
Αλλα τα εχουμε ξανασυζητησει αυτα εδω: http://www.gsforum.gr/f54/%CE%A1%CE%B5%CE%BA%CF%8C%CF%81-50%CE%B5%CF%84%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%B5%CF%82-40843/
Το(!) Γενευη 3=The Geneva Conventions of 1949 and their Additional Protocols
ΝΟ COMMENT

ckalfas
11-07-2013, 22:11
Ποια εξαθλίωση βλέπετε...;

Γράψτε ότι όλα βαίνουν καλώς... να σταματήσει αυτό το σήριαλ!

konstantinos
12-07-2013, 13:52
http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/8849_374401885993469_1541556564_n.jpg

ortho
12-07-2013, 18:05
http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/8849_374401885993469_1541556564_n.jpg

Απαπα! Θεωρίες συνωμοσίας! :beer:

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

προδρομος
12-07-2013, 18:05
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΛΑΙΚΗ ΑΓΟΡΑ , ΟΤΑΝ ΑΥΤΗ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ , ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΜΑΖΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΜΙΣΟΣΑΠΙΟ ΕΧΟΥΝ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΤΑΞΕΙ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΟΙ ΜΑΝΑΒΗΔΕΣ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙΣ ΑΡΓΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΓΕΙΤΟΝΙΕΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙ ,Η ΚΥΨΕΛΗ ,Ο ΒΥΡΩΝΑΣ ,ΤΟ ΑΙΓΑΛΕΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΚΟΜΑ ,ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΑ ΓΕΡΟΝΤΑΚΙΑ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ. ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ. ΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ.......ΤΟΤΕ ΚΑΛΟΝ ΥΠΝΟ.

AKIS_21
12-07-2013, 22:19
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΛΑΙΚΗ ΑΓΟΡΑ , ΟΤΑΝ ΑΥΤΗ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ , ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΜΑΖΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΜΙΣΟΣΑΠΙΟ ΕΧΟΥΝ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΤΑΞΕΙ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΟΙ ΜΑΝΑΒΗΔΕΣ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙΣ ΑΡΓΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΓΕΙΤΟΝΙΕΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙ ,Η ΚΥΨΕΛΗ ,Ο ΒΥΡΩΝΑΣ ,ΤΟ ΑΙΓΑΛΕΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΚΟΜΑ ,ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΑ ΓΕΡΟΝΤΑΚΙΑ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ. ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ. ΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ.......ΤΟΤΕ ΚΑΛΟΝ ΥΠΝΟ.

:ye02:

Λουκουμάς
12-07-2013, 22:33
Σωστό κείμενο Κωνσταντίνε!
Σωστός και εσύ Πρόδρομε!
Κάτσε τώρα να δούμε τι θα απαντήσει το golden boy ...

GeorgeP
15-07-2013, 15:06
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΛΑΙΚΗ ΑΓΟΡΑ , ΟΤΑΝ ΑΥΤΗ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ , ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΜΑΖΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΜΙΣΟΣΑΠΙΟ ΕΧΟΥΝ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΤΑΞΕΙ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΟΙ ΜΑΝΑΒΗΔΕΣ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙΣ ΑΡΓΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΓΕΙΤΟΝΙΕΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙ ,Η ΚΥΨΕΛΗ ,Ο ΒΥΡΩΝΑΣ ,ΤΟ ΑΙΓΑΛΕΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΚΟΜΑ ,ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΑ ΓΕΡΟΝΤΑΚΙΑ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ. ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ. ΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ.......ΤΟΤΕ ΚΑΛΟΝ ΥΠΝΟ.

οπως παντα συνεβαινε διοτι παντα υπηρχαν και αυτοι..........επαιτες και ζητιανοι, αλλοτε λιγοτεροι κι αλλοτε περισσοτεροι.
Αν θελεις κανε μια βολτα στα δημοσιευματα των εφημεριδων της 10ετιας του '90 να τα δεις.
Παρε ενα Χριστουγεννιατικο του 1997 ετσι για ενημερωση http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=84909 (http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=84909)

GeorgeP
15-07-2013, 15:09
Σωστό κείμενο Κωνσταντίνε!
Σωστός και εσύ Πρόδρομε!
Κάτσε τώρα να δούμε τι θα απαντήσει το golden boy ...

Εχουμε golden boys στο φορουμ? ποιους εννοεις?
Μηπως εννοεις κατι ανεργους επι 3 χρονια που εγιναν ταξιτζηδες? αλλα ανεργος ¨η ταξιτζης και golden boy δεν μου κανει......

AKIS_21
15-07-2013, 16:37
Πιστεύω οτι όλοι έχουμε πλούσια γούστα η είχαμε πλούσια γούστα αλλα η προσωπική μας οικονομική κατάσταση δε πρεπει να μας κάνει να βλέπουμε τα πράγματα με παρωπίδες και μόνο η επιφανειακή προσέγγιση των προβλημάτων μπορει να μας κάνει να βγάλουμε λανθασμένα συμπεράσματα ....άραγε πόσο κάνει πια μια άδεια ταξί?η αν δουλεύεις 12 ώρες ειναι το ΙΔΙΟ να βγάζεις 1000 ευρώ αντί για 3000?και αλήθεια αυτά τα 2000 απο ποιον λείπουν?
Σίγουρα δε χρειαζόμαστε απάντηση ουτε παραδείγματα τη ζωη τη ζω και την μύριζω δε την φαντασιωνομαι ουτε την παπαγαλιζω

προδρομος
15-07-2013, 17:28
ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ ΣΚ ΣΤΗΝ ΨΑΡΟΥ ΚΑΙ ΞΑΝΑΦΑΝΗΚΑΜΕ:re25:
ΜΕΓΑΛΗ ΖΩΗ....

GeorgeP
15-07-2013, 18:21
ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ ΣΚ ΣΤΗΝ ΨΑΡΟΥ ΚΑΙ ΞΑΝΑΦΑΝΗΚΑΜΕ:re25:
ΜΕΓΑΛΗ ΖΩΗ....

Βλεπεις αγαπητε Προδρομε εγω τιμω τα παντελονια μου και δεν ΣΕ υπονοω οπως κανεις εσυ με εμενα αλλα σου απαντω προσωπο με προσωπο..........

Εχεις δικιο, τελειωσε το Σ/Κ στην Σαλαμυκονο στην τοποθεσια Κακη Βιγλα κι επανηλθα.......
Αν ζηλευεις να μου το πεις, να σου κλεισω δωματιο και ξαπλωστρα -σε προνομιακη τιμη εννοειται και με αποδειξη - στην ξακουστη στα περατα του κοσμου παραλια του Κουλου το ερχομενο Σ/Κ......αν αντεχεις φυσικα το περα δωθε των VIP και των λεφταδων μιας και απο οτι φαινεται δεν τους πολυγουσταρεις.....................

Παντα υπαρχει μια πρωτη φορα παντως.....

προδρομος
15-07-2013, 20:07
ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙΣ.:ye33:

GeorgeP
16-07-2013, 16:57
ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙΣ.:ye33:

δυο νηματα, δυο πανομοιοτυπες απαντησεις........μονοτονια.....υπεκφυγη....αλαζονεια προς το ενα και μοναδικο δικιο του γραφοντος........προκληση αλλα αρνηση ακουσματος της απαντησης..............

Δεν μου αρεσει....... :u57:

mAthosalas
16-07-2013, 20:52
Εγω να ρωτησω,γιατι ισως δεν εχω μπορεσει να δωσω πληρη απαντηση απο μονος μου σε καποια ερωτηματα-προβληματισμους μου.
1.Ειμαι υπερ της ολιγοωρης απασχολησης με αναλογες αμοιβες.πχ4ωρες την ημερα για 5 ημερες την εβδομαδα με μισθο 300€ και ασφαλιση.Οπως ακουγεται ειναι ιδανικο για πολλους συμπολιτες.
Ομως,αυτο που με βασανιζει...Ποιος εργοδοτης ή κρατικος φορεας θα εξασφαλισει τον εργαζομενο να δουλευει 4 ωρες και οχι 6,7,8 και βάλε ωρες χωρις καμμια αμοιβομενη υπερωρια;
Δεν εχω πεισθει μεχρι τωρα που μιλαμε οτι ο εργοδοτης θα ενδιαφερθει για την νοικοκυρα που εχει σπιτι τα παιδια να φυλαξει και γι'αυτο επελεξε 4ωρη απασχοληση στην εταιρεια μου.
2.Ποιος εξασφαλιζει το μελλον του 4ωρου εργαζομενου οταν ανταποκρινεται με το παραπανω στις υποχρεωσεις και απαιτησεις της εργασιας του,αλλά με τα χρονια να περνανε αρχιζει και βαραινει ως αντοχες ανθρωπινες και ενας νεωτερος(και φθηνοτερος συνηθως)εργαζομενος μπορει να προσληφθει στη θεση του με ενα απλο αιτιολογικο "μπαρμπαΓιαννη η εταιρεια κανει περικοπες εργαζομενων γιατι παμε ασχημα.Σε ευχαριστουμε και καλη ψυχη"...
3.Ποιος νεος με ονειρα και φιλοδοξιες και ορεξη και οραμα για ζωη θα μπορεσει να εκπληρωσει το βασικοτερο ολων,την αξιοπρεπή διαβιωση οταν αμοιβεται με 300€ και η ζωή κοστιζει 600€ χωρις δαπανες "υπερβολης";.Ποια οικογενεια και ποια διασκεδαση και τι "παραπανισιο" να σκεφτει ο γιος σου η κορη μου οταν θα παιρνει τα μισα απο αυτα που θα καλειται να δωσει;
4.Ποιος θα φθηνηνει το βασικο κοστος ζωης και επιβιωσης(οχι διαβιωσης)ωστε ενας 4ωρος να μπορει να βγαλει ενα μηνα 30ημερων σε εξοδα και οχι 15-18ημερων και μετα να περιμενει την 1η του μηνα;
5.Ποιος θα εξασφαλισει στα παιδια της 3ης Λυκειου οτι αν διαβαζουν και ειναι μαθητες του 20,θα παρουν Πτυχιο απο ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ δωρεαν Παιδειας και δεν θα κληθουν γονεις και μαθητες να βαλουν το χερι στην τσεπη κι αν δεν εχουν χρημα ή τσεπη να κοιταξουν να σκιστουν να βρουν δουλειά στο παιδι τους "Πτυχιουχος ιατρικης με μεταπτυχιακο στην Βιομοριακη εργαζεται ντελιβερυ στην Πιτα-Λουτσος"κι αν σου αρεσει γιατι περιμενουν αλλοι ενα εκατομμυριο πισω απο σενα...
6.Γιατι θετουμε ερωτηματα "αν σου αρεσει κυριε εργαζομενε αλλιως θα βρω άλλα χερια" μη σκεπτομενοι την πιθαοντητα αυτα τα χερια να στηριζουν και το δδικο μας σπιτι διοτι οσο και ευφης και καλος επιχειρηματιας και αν ειμαι αν δεν εχω εργατικα χερια δεν μπορω να κανω παραγωγη ουτε μιας ωρας;Αν αυτα τα χερια που θελω με 250-300€ ησαν απεναντι μου αν εκανα εισαγωγη χεριων απο τη "Ρομποτικη-ΑΕ";

Θετω τα ερωτηματα προς καποιον που επιθυμει να δωσει μια βοηθεια στο σκεπτικο μου.Και να τονισω οτι ειμαι ΠΑΝΤΑ της αποψης και λογικης "ο εργατης πρεπει να σεβεται το ψωμι που τρωει,απο που το εξασφαλιζει" και να δουλευει κι οχι να κααααθεται να τα ξυνει "Ελληνικα δημοσια κατα την κακη εννοια"...

Δεν ενδιαφερομαι για αντιπαλοτητα ουτε για διαξιφισμους μεσα απο τα γραφομενα ή σκεπτικο μου.Διανθιζω τις γνωσεις μου και αυτο επιθυμω μεσα απο οποιοδηποτε διαλογο-ας το ξεκαθαρισω κι αυτο γιατι πολλα ακουμε και διαβαζουμε :)

ortho
16-07-2013, 23:19
Να σου πω εγώ τι πιστεύω. Αυτή η κατάσταση δε σώζεται πλέον. Στόχος είναι η εξαθλίωση της μεσαίας τάξης. Χρειάζονται για τους δικούς τους λόγους φθηνά εργατικά χέρια. Η μεσαία τάξη έχει μάθει να δουλεύει. Έχει δημιουργήσει υποχρεώσεις. Όταν θα φτάσει στο αμήν δε θα αρνηθεί να δουλέψει για τα 300 ευρώ, αρκεί να έχει να βάλει κάτι στο στόμα των παιδιών της. Είδαμε πόσοι αρνήθηκαν ουσιαστικά να εργαστούν στα χωράφια της Μανωλαδας και της Κρήτης.
Επίσης πιστεύω ότι σύντομα θα ανοίξει ένα μικρό "παραθυρο" για να μην εκραγεί το καζάνι. Οποιος προλάβει την ευκαιρία θα ξεφωρτωθει τις υποχρεώσεις του και θα επιβιώσει στο πολύ δύσκολο μέλλον που έρχεται.
Ελπίζω να απαντώ στις σκέψεις σου φίλε Κώστα.

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

AKIS_21
16-07-2013, 23:40
Μάγκες όσοι δε προλαβενεται μπορείτε πλέον να ερχεσται και Κυριακές στα μαγαζια μας να ξοδεύεται εγω προσωπικά θα ξανάπροσλαβω 12 άτομα μιας και οι ορδές του κόσμου δε θα περιγράφονται σίγουρα θα κλείσουν όλες οι πολυεθνικές μιας και ο κόσμος θα δει αύξηση του μισθού του και θα τρέξουν πάλι στα επώνυμα και στη αγορά οικοπέδων και διαμερισμάτων ,ο σοιμπλερ και η μερκελ ζητούν πλέον δανεικά απο την ΕΛΛΑΔΑ,και παρακαλούν να μη τους υποβιβαση την οικονομία τους ο στουρναρας.αφιερωμενο μαζι με ένα άσμα που παίζει τώρα στο mad *ονειρο ζω μη με ξυπνατε* Πετρίδης φιλία σε όλους τους χλιδατους

προδρομος
17-07-2013, 00:35
OΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΡΑΜΕΝΑ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥΣ.
ΚΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΜΙΣΟ Η ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΝΣΗΜΟ. ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ. ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΑΠΟΛΥΣΗ ΚΟΜΕΝΗ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ. ΟΤΙ ΩΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΣΕ ΔΙΩΧΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΜΗΠΩΣ ΒΡΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ.

ortho
17-07-2013, 00:36
Δεν ξέρω για το οικονομικό όφελος, που σίγουρα βέβαια δε θα υπάρξει, αλλά το χειρότερο είναι ο διαμελισμός των οικογενειών. Μου έχουν περισσέψει κάτι φεαγκοδιφραγκα που θέλω να τα ξοδέψω Κυριακές. Ανεκδιηγητοι....

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!