PDA

View Full Version : Στα 300 € το προστημο για ελευθερο...


Astakos82
11-07-2013, 10:39
Πηγη θεματος Newsbeast....:hmmm::hmmm::hmmm:



Newsbeast.gr | ΝΕΑ : Στα 300 ευρώ το πρόστιμο για το ελεύθερο κάμπινγκ (http://www.newsbeast.gr/travel/nea/arthro/556939/sta-300-euro-to-prostimo-gia-to-eleuthero-kabing/)

MARK
11-07-2013, 10:46
:hmmm::u60::hmmm::u59:

Astakos82
11-07-2013, 10:56
Εμπρος στο δρομο που χαραξαν οι τρεις τους Nακος,Τεο και Μαγγελανος!!!:ye30::ye33:

http://img832.imageshack.us/img832/4115/a8pk.jpg

ARGI
11-07-2013, 11:10
http://img832.imageshack.us/img832/4115/a8pk.jpg

:sm7::sm7::sm7::ye02::ye02::ye02:

ARGI
11-07-2013, 11:12
"Στα 300 ευρώ το πρόστιμο για το ελεύθερο κάμπινγκ"


:u57::u57::u57::u57:

gsmaniac
11-07-2013, 11:49
Το πρόστιμο για το ελεύθερο καμπινγκ, δεν ειναι καινουργιο φρούτο
Πριν απο 22 χρονια στην Κυπαρισσία, με ειχε γραψει αστυνομια μαι πηγα στο δικαστήριο
Η αποφαση ηταν αθωωτικη

Με την οικονομξκη κριση, το ελευθερο καμπινγκ θα αυξηθει...
Νομιζω οτι δεν θα εφαρμοστει ο νομος, εκτος και προμαλεσει καποιος

Αν κανουμε ελευθερο καμπινγκ, μακρια απο οργανωμενα καμπινγκ, ξενοδοχεια, κλπ......δεν υπαρχει θεμα
Την αστυνομια την στέλνουν οξ θιγομενοι οικονομικά

Astakos82
11-07-2013, 11:58
Το πρόστιμο για το ελεύθερο καμπινγκ, δεν ειναι καινουργιο φρούτο
Πριν απο 22 χρονια στην Κυπαρισσία, με ειχε γραψει αστυνομια μαι πηγα στο δικαστήριο
Η αποφαση ηταν αθωωτικη

Με την οικονομξκη κριση, το ελευθερο καμπινγκ θα αυξηθει...
Νομιζω οτι δεν θα εφαρμοστει ο νομος, εκτος και προμαλεσει καποιος

Αν κανουμε ελευθερο καμπινγκ, μακρια απο οργανωμενα καμπινγκ, ξενοδοχεια, κλπ......δεν υπαρχει θεμα
Την αστυνομια την στέλνουν οξ θιγομενοι οικονομικά




Για ολα τα αλλα συμφωνω... αλλα αυτο το 22 τη το ηθελες βρε Λελογρια...:sm3::sm3::sm3::sm7::sm7::lo19::lo19: φταιω γω να σε λεω ετσι :lo19::lo19::lo19::lo20::lo20::lo20:

gsmaniac
11-07-2013, 12:04
Για ολα τα αλλα συμφωνω... αλλα αυτο το 22 τη το ηθελες βρε Λελογρια...:sm3::sm3::sm3::sm7::sm7::lo19::lo19: φταιω γω να σε λεω ετσι :lo19::lo19::lo19::lo20::lo20::lo20:


46 εφτασα.....δοξα το θεο, παλιοκολοχτυπα βολιοτικη:cool2:
και ξερεις ποσους θελω σαν και σενα????/
ενα ταψι...και βαλε:p

sid2011
11-07-2013, 12:19
http://img832.imageshack.us/img832/4115/a8pk.jpg

:sm7::sm7::sm7::ye02::ye02::ye02:

παντως ειναι και διακριτικοι δεν εχουν σκηνη αρα δεν κανουν καμπιγκ :sm7::sm7::sm7::sm7::sm7: αρα δεν υπαρχει παραβαση :sm7::sm7::sm7::sm7:

Astakos82
11-07-2013, 13:01
παντως ειναι και διακριτικοι δεν εχουν σκηνη αρα δεν κανουν καμπιγκ :sm7::sm7::sm7::sm7::sm7: αρα δεν υπαρχει παραβαση :sm7::sm7::sm7::sm7:




Λες να τους δωσουμε πατημα για προστημο ΧΗΜΑΔΟΡ!!! :lo19:

sid2011
11-07-2013, 17:14
Λες να τους δωσουμε πατημα για προστημο ΧΗΜΑΔΟΡ!!! :lo19:

Καλα ρε συ Αντωνη δεν τα λενε αυτα ,...δεν δινουν ιδεες ανθρωπε μου ...αλλο που δεν θελουν οι πολιτικοι μας,... κρυβε λογια γιατι εχουν που εχουν ξεφυγει μη δουμε ξαφνικα κανενα χυμαδοροσημο και τριβουμε τα ματια μας θελουν πολυ νομιζεις ? :D :D :D :D :D

yns
11-07-2013, 17:23
Εγώ μάλλον πάω αμέσως για ηλεκτρική καρέκλα... :D

Είναι το μοναδικό πράγμα για το οποίο είμαι χαρούμενος που είμαι παραβάτης!

Το ελεύθερο κάμπινγκ, αν σέβεσαι και προσέχεις την φύση και αφήνεις το μέρος καλύτερο και καθαρότερο από ότι το βρήκες, είναι δικαίωμα. Τελεία και παύλα!

ilias vara
11-07-2013, 18:30
την επεσαν προσφατα σε μια παρεα φιλων στην ολυμπιαδα χαλκιδικης για να τους γραψουν.,.,.,,

και μολις τους πηραν χαμπαρι οι φιλοι πεταξαν τα ρουχα και βγηκαν γυμνοι να υπογραψουν τις κλησεις.,.,.,.,


εφυγαν οι λιμενικοι τρεχωντας.,.,:ha16::ha16::ha16:

yns
11-07-2013, 18:35
την επεσαν προσφατα σε μια παρεα φιλων στην ολυμπιαδα χαλκιδικης για να τους γραψουν.,.,.,,

και μολις τους πηραν χαμπαρι οι φιλοι πεταξαν τα ρουχα και βγηκαν γυμνοι να υπογραψουν τις κλησεις.,.,.,.,


εφυγαν οι λιμενικοι τρεχωντας.,.,:ha16::ha16::ha16:

:sm7::sm7::sm7::sm7:

Corvo
11-07-2013, 19:02
παντως για μενα εκει που αξιζει να κανεις ελευθερο, το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα σε βρουνε ποτε...

αλλο ενα καθαρα εισπρακτικο μετρο ομως

J-P-HELLAS
11-07-2013, 20:06
http://sikam.files.wordpress.com/2012/01/tsantiri.jpg (http://www.google.gr/url?sa=i&source=images&cd=&cad=rja&docid=kZ7-2OBicUX_YM&tbnid=ntHLZ4Ko9LoipM:&ved=0CAgQjRwwAA&url=http%3A%2F%2Fsikam.wordpress.com%2F2012%2F01%2F14%2F%25CE%25B3%25CE%25B9%25CE%25B1-%25CF%2584%25CE%25BF%25CF%2585%25CF%2582-%25CE%25B1%25CF%2583%25CF%2584%25CE%25B5%25CE%25B3%25CE%25BF%25CF%2585%25CF%2582-%25CF%2581%25CE%25BF%25CE%25BC%25CE%25B1-%25CF%2580%25CE%25BF%25CE%25BB%25CE%25B9%25CF%2584%25CE%25B5%25CF%2582-%25CF%2580%25CE%25BF%25CF%2585-%25CE%25B6%25CE%25BF%25CF%2585%2F&ei=muDeUaKKIonDPObygJAM&psig=AFQjCNG9AKEhx3xmMZDnGN-IT-ukU4K5Gw&ust=1373647386597843)

κατι τετοιους ομως δεν τολμανε να τους βαλουν προστιμο, γιατι θα τους παρουν με τις καραμπινες στο κυνηγι Νεύρα

paschalis
11-07-2013, 20:38
θα πεσει κανενα ξυλο πουθενα κι ολα καλα:)




http://img832.imageshack.us/img832/4115/a8pk.jpg





Αυτοι ειναι αλλη κατηγορια:rolleyes:

Κανουν ελευθερο καμπινγκ

μεσα σε οργανωμμενο καμπινγκ..:lo19::lo19:

Βασικα ειχαν σκοπο να στησουν αλλα
κοιμηθηκαν με το που κατεβηκαν απο τις μηχανες:cool:

alx_k
11-07-2013, 23:31
Εγώ μάλλον πάω αμέσως για ηλεκτρική καρέκλα... :D

Είναι το μοναδικό πράγμα για το οποίο είμαι χαρούμενος που είμαι παραβάτης!

Το ελεύθερο κάμπινγκ, αν σέβεσαι και προσέχεις την φύση και αφήνεις το μέρος καλύτερο και καθαρότερο από ότι το βρήκες, είναι δικαίωμα. Τελεία και παύλα!

Ετσι...Ετσι!!!!

Εστάλη από ΤΑΠΑΤΟΚ-ΤΑΠΑΤΟΚ!

alx_k
11-07-2013, 23:34
Παντως στον νομο Μαγνησιας η ποινη ειναι 500€ ακατεβατα! και ισχυει χρονια τωρα.

Εστάλη από ΤΑΠΑΤΟΚ-ΤΑΠΑΤΟΚ!

Astakos82
12-07-2013, 01:25
θα πεσει κανενα ξυλο πουθενα κι ολα καλα:)






Αυτοι ειναι αλλη κατηγορια:rolleyes:

Κανουν ελευθερο καμπινγκ

μεσα σε οργανωμμενο καμπινγκ..:lo19::lo19:

Βασικα ειχαν σκοπο να στησουν αλλα
κοιμηθηκαν με το που κατεβηκαν απο τις μηχανες:cool:


Ρε Πασχαλη μην του δίνεις στεγνα... :lo19::lo19::lo19: τις θυμαμαι σαν σημερα τις μερες εκεινες...

intruder
12-07-2013, 22:13
Αυτοι ειναι αλλη κατηγορια:rolleyes:

Κανουν ελευθερο καμπινγκ

μεσα σε οργανωμμενο καμπινγκ..:lo19::lo19:

Βασικα ειχαν σκοπο να στησουν αλλα
κοιμηθηκαν με το που κατεβηκαν απο τις μηχανες:cool:


ε τετοια ωρα που εφτασαν στο καμπινγ δεν τους εμενε χρονος να στησουν:D

το μετρο ειναι μια ανακοινωση για τους ξενοδοχους-δωματιαδες-καμπιγκαδες που τραβαν ζορι γιατι ο κοσμος μενει εξω αντι να τους τα σκασει(κ καλα κανει με τετοιες τιμες πολλες φορες) κ εφαρμοζεται σε περιοχες με τουρισμο εδω κ χρονια


απο την αλλη κατι ανεγκεφαλοι (πχ στο παλιουρι-πευκοχωρι χαλκιδικης) εχουν κανει τις παραλιες τσιφλικια τους κ ειναι κ βρωμιαραιοι δεν σεβονται ουτε την υπαρξη αλλου συνανθρωπου τους ουτε το περιβαλλον.σε αυτους να πεσει καμπανα κ βαρια μαλιστα.

Astakos82
22-07-2013, 01:45
http://img823.imageshack.us/img823/1382/pmo9.jpg

:ye36:

VDR
22-07-2013, 02:26
http://img823.imageshack.us/img823/1382/pmo9.jpg

:ye36:

:ye31::ye02:

ADV
22-07-2013, 15:11
http://img823.imageshack.us/img823/1382/pmo9.jpg

:ye36:
:ye36:
Απο ότι έμαθα εχθές έκαναν ντου στην Χρυσή........

billy the kid
23-07-2013, 10:09
Το ΣΚ θα πάω ελαία για ελεύθερο, εκεί συνήθως δε πειράζουν τους κατασκηνωτές, είδομεν...:cool:

gsmaniac
23-07-2013, 10:41
Το ΣΚ θα πάω ελαία για ελεύθερο, εκεί συνήθως δε πειράζουν τους κατασκηνωτές, είδομεν...:cool:

Ημουν το προηγουμενο....
Αν εννοεις την ελαια Κυπαρισσίας....

Καθε χρονο περνανε, αλλα σπανια γραφουν
Φετος εχουν δουλειά τα οργανωμενα στο γιανιτσοχωρι και δεν θα υπαρχει προβλημα

GeorgeP
23-07-2013, 13:53
Αστυνομική επιχείρηση, με συλλήψεις πραγματοποιήθηκε στο Ελαφονήσι των Χανίων.

Η επιχείρηση έγινε το πρωί της Δευτέρας, από αστυνομικούς της ΟΠΚΕ, των ΤΑΕ, της υποδιεύθυνσης Ασφάλειας, αλλά και του τμήματος δίωξης ναρκωτικών.

Σύμφωνα με το flashnews.gr, οι αστυνομικοί συνέλαβαν δύο άτομα που κατείχαν μικροποσότητα χασίς και υπέβαλαν μηνύσεις σε βάρος 22 ατόμων, για παράνομη κατασκήνωση στην απαράμιλλης ομορφιάς παραλία των Χανίων, που έχει ενταχθεί και στο Natura.

Έφοδος στο Ελαφονήσι (http://www.zougla.gr/greece/article/efodos-sto-elafonisi)

xntinou
23-07-2013, 15:03
Αστυνομική επιχείρηση, με συλλήψεις πραγματοποιήθηκε στο Ελαφονήσι των Χανίων.

Η επιχείρηση έγινε το πρωί της Δευτέρας, από αστυνομικούς της ΟΠΚΕ, των ΤΑΕ, της υποδιεύθυνσης Ασφάλειας, αλλά και του τμήματος δίωξης ναρκωτικών.

Σύμφωνα με το flashnews.gr, οι αστυνομικοί συνέλαβαν δύο άτομα που κατείχαν μικροποσότητα χασίς και υπέβαλαν μηνύσεις σε βάρος 22 ατόμων, για παράνομη κατασκήνωση στην απαράμιλλης ομορφιάς παραλία των Χανίων, που έχει ενταχθεί και στο Natura.

Έφοδος στο Ελαφονήσι (http://www.zougla.gr/greece/article/efodos-sto-elafonisi)


Εκεί 'την πέφτουν' συχνά πυκνά για το λόγο που έγινε η σύλληψη ..
Γενικά νομίζω ότι δεν υπάρχει μεγάλο θέμα στα Χανιά, αλλά για πιο σίγουρα θα μας τα πουν οι Χανιώτες :)

jmar
23-07-2013, 15:38
Εκεί καλά τους κάνανε και τους την πεσανε! Περιοχή Νατουρα με κάτι ταμπελαρες ΝΑ με το συμπαθειο!!
Βέβαια και δίπλα στο Κεδροδασος στηνουν αλλα κι εκει δεν πατάνε.

Γενικα στα Χανιά δεν την πέφτουν πολυ, και στη Σουγια που ειναι παράδοση το ελεύθερο κάμπινγκ την πέφτουν καμια φορα για ναρκωτικά!


Sent from my Hand using Fingers

GeorgeP
23-07-2013, 15:43
Εκεί 'την πέφτουν' συχνά πυκνά για το λόγο που έγινε η σύλληψη ..
Γενικά νομίζω ότι δεν υπάρχει μεγάλο θέμα στα Χανιά, αλλά για πιο σίγουρα θα μας τα πουν οι Χανιώτες :)

Δεν το εβαλα για να θιξω τον τοπο ειδικα αλλα για να θιξω το θεμα ναρκωτικα αλλα και για το οτι οπου βρουν οι ελευθεροκατασκηνωτες βαζουν τις σκηνες τους.
Προσωπικα δεν ειμαι εναντιον της ελευθερης κατασκηνωσης οσο τηρουνται καποιοι κανονες..... Υγιεινης, οχι ναρκωτικα, οχι σκουπιδια, σεβασμος στο περιβαλλον και την ησυχια του διπλανου.
Αυτοι οι κανονες που δεν τηρουνταν με εκαναν να μετακομισω απο την ελευθερη κατασκηνωση στις παραλιες στην κατασκηνωση του βουνου....τοτε τα παλια τα χρονια του '80 εννοω.

Δυστυχως τιποτε απο τα παραπανω δεν τηρηται ουτε και σημερα, στην Τηλο π.χ που βρεθηκα πριν λιγα χρονια και στην ''καταπατημενη'' παραλια της Εριστου (η μοναδικη προσβασιμη με οχημα στο νησι) απο κατασκηνωτες ηταν οτι πιο βρωμικο ειχα δει στην μοτοσυκλετιστικη πορεια μου. Τα σκουπιδια - πακετα τσιγαρων, μπουκαλια νερων, κονσερβες κ.λ.π. - ηταν διασπαρτα παντου ενω υπηρχε καδος σεβαστου μεγεθους στα 300μ. Κι αναμεσα τους οι σκηνες με τους κατασκηνωτες........
Χωρια η ''μυρωδια'' απο παρακειμενους θαμνους που οταν φυσουσε προς τις σκηνες καλυτερα ηταν να εισαισ την θαλασσα με αναπνευστηρα.........
Ενα απογευμα εκανε ζεστη και ειπαμε να κατσουμε στην παραλια μεχρι αργα, οπου μετα τις δεκα η μυρωδια του ''μαυρου'' ηταν παντου.
Οι δε κατασκηνωτες, ελληνες ΟΛΟΙ, προκλητικοι και μεθυσοι καθ όλη την διαρκεια της ημερας.
Το τελευταιο βραδυ της παραμονης μου στο θεατρακι των Λιβαδιων (πρωτευουσα) εδινε συναυλια η Μελινα Κανα......η συναλια ματαιωθηκε λογω των κατασκηνωτων που χλευασαν, ειρωνευτηκαν...την καλλιτεχνιδα!! Ποιος ξερει το γιατι, μεθυσι, ναρκωτικα ηταν οι πιθανες αιτιες οπως μου εξηγησαν οι ντοπιοι παρευρισκομενοι........
Δεν ηταν μεμονομενο περιστατικο αλλα ''καθε χρονο τα ιδια πραγματα'' οπως ελεγαν.

Δεν νομιζω οτι ειμαστε λαος που σεβεται την φυση, τον διπλανο του αλλα ουτε και τον περιβαλοντα χωρο......με πολυ λιγες εξαιρεσεις βεβαια που δεν ειναι αρκετες για να εκλειψει ο κανονας.

diomiles
23-07-2013, 16:07
Με λίγα λόγια , αν κατάλαβα καλά , ελεύθερο καμπινγκ - ναρκωτικά-σκουπίδια-μεθύσια στις περισσότερες περιπτώσεις πάνε μαζί????

diomiles
23-07-2013, 16:25
Εγω βέβαια τα ξέρω λίγο διαφορετικά τα πράγματα.

Ο συνειδητοποιημένος "ελεύθερος κάμπερ" είναι στις περισσότερες περιπτώσεις ( εγω βέβαια πιστεύω ότι είναι σε όλες ) φυσιολάτρης με ιδιαίτερη ευαισθησία σε θέματα που αφορούν την καθαριότητα και γενικότερα την ησυχία.

Εχω δει παραλίες γεμάτες με ελέυθερους κατασκηνωτές χωρίς κάδο απορριμάτων , χωρίς τον δήμο να κατεβαίνει να καθαρίσει διότι δεν το επιτρέπει η πρόσβαση , να είναι πεντακάθαρες .Μάλιστα μερικές φορές καθαρίζουν την παραλία απο σκουπίδια που έφερε η θάλασσα .Μερικές φορές συμβαίνει σε αυτές τις παραλίες κάποιος κατασκηνωτής να "ανάψει" ένα τσιγάρο και μετά να πιάσει την κιθάρα του με την παρέα του στον χώρο του και πάντα χαμηλόφωνα να διασκεδάσει κόσμια.

Εχω δει όμως και παραλίες που δεν υπάρχουν ελέυθεροι κατασκηνωτές , με ¨καθως πρέπει " λουόμενους όταν φεύγουν να αφήνουν κάθε λογής σκουπίδι .Εχω βιώσει καταστάσεις με μεθυσμένους ¨κυρίους¨να βάζουν τα λαικά στο διαπασών αδιαφορώντας για τον διπλανό τους αφου έχουν καταναλώσει ένα βαρέλι μπύρες και ούζα .

Κάφρους μπορείς να βρείς παντού.Σε κάποια σημεία μπορείς να βρείς λιγότερους εως καθόλου.Αυτά τα σημεία είναι εκεί που συχνάζουν οι ελεύθεροι φυσιολάτρες κατασκηνωτές:)

GeorgeP
23-07-2013, 16:28
Με λίγα λόγια , αν κατάλαβα καλά , ελεύθερο καμπινγκ - ναρκωτικά-σκουπίδια-μεθύσια στις περισσότερες περιπτώσεις πάνε μαζί????

Γιατι σου φαινεται περιεργο? Γενικα, οπου συναθροιζεται κοσμος, ειτε με σκηνες ειτε οχι ολα τα παραπανω ''παιζουν'' κανονικα.
Τωρα, στην περιπτωση των σκηνιτων στις παραλιες, θελεις η ελευθερια του ''δεν με βλεπει κανεις'', θελεις λιγο η νοοτροπια του χιππι που περιδιαβαινει την κουλτουρα του σκηνιτη στις παραλιες, θελεις λιγο η ασυδοσια και η ελλειψη παιδειας φερνουν φαινομενα οπως τα ναρκωτικα-σκουπίδια-μεθύσια. Κι ασε τα ναρκωτικα, λιγο ''μαυρο'' δεν εβλαψε κανεναν αλλα το σκουπιδι και το μεθυσι ειναι ακρως ενοχλητικα και συμβαινουν κατα κορον.

Αλλα ασε με εμενα, ας απαντησουν οι κατ' εξακολουθηση κατασκηνωτες της παραλιας επαναλαμβανω (οχι του βουνου).

GeorgeP
23-07-2013, 16:34
Εγω βέβαια τα ξέρω λίγο διαφορετικά τα πράγματα.

Ο συνειδητοποιημένος "ελεύθερος κάμπερ" είναι στις περισσότερες περιπτώσεις ( εγω βέβαια πιστεύω ότι είναι σε όλες ) φυσιολάτρης με ιδιαίτερη ευαισθησία σε θέματα που αφορούν την καθαριότητα και γενικότερα την ησυχία.

Εχω δει παραλίες γεμάτες με ελέυθερους κατασκηνωτές χωρίς κάδο απορριμάτων , χωρίς τον δήμο να κατεβαίνει να καθαρίσει διότι δεν το επιτρέπει η πρόσβαση , να είναι πεντακάθαρες .Μάλιστα μερικές φορές καθαρίζουν την παραλία απο σκουπίδια που έφερε η θάλασσα .Μερικές φορές συμβαίνει σε αυτές τις παραλίες κάποιος κατασκηνωτής να "ανάψει" ένα τσιγάρο και μετά να πιάσει την κιθάρα του με την παρέα του στον χώρο του και πάντα χαμηλόφωνα να διασκεδάσει κόσμια.

Εχω δει όμως και παραλίες με ¨καθως πρέπει " λουόμενους όταν φεύγουν να αφήνουν κάθε λογής σκουπίδι στην παραλία.Εχω βιώσει καταστάσεις με μεθυσμένους ¨κυρίους¨να βάζουν τα λαικά στο διαπασών αδιαφορώντας για τον διπλανό τους αφου έχουν καταναλώσει ένα βαρέλι μπύρες και ούζα.

Κάφρους μπορείς να βρείς παντού.Σε κάποια σημεία μπορείς να βρείς λιγότερους εως καθόλου.Αυτά τα σημεία είναι εκεί που συχνάζουν οι ελεύθεροι φυσιολάτρες κατασκηνωτές:)

Με λιγα λογια, αλλο ''καμπερ'' κι αλλο κατασκηνωτης ''σκηνιτης'' αφραγκος και λιγδιαρης οπως π.χ στην Τηλο, στην Καλογρια της Αχαιας, τον Καιαφα της Ηλειας κ.λ.π.........
Ο ''καμπερ'' ειναι αλλο πραγμα κι αλλο πραγμα ο ''σκηνιτης'' των Ματαλων και του Βαϊ στην Κρητη....

diomiles
23-07-2013, 16:42
Γιατι σου φαινεται περιεργο? Γενικα, οπου συναθροιζεται κοσμος, ειτε με σκηνες ειτε οχι ολα τα παραπανω ''παιζουν'' κανονικα.
Τωρα, στην περιπτωση των σκηνιτων στις παραλιες, θελεις η ελευθερια του ''δεν με βλεπει κανεις'', θελεις λιγο η νοοτροπια του χιππι που περιδιαβαινει την κουλτουρα του σκηνιτη στις παραλιες, θελεις λιγο η ασυδοσια και η ελλειψη παιδειας φερνουν φαινομενα οπως τα ναρκωτικα-σκουπίδια-μεθύσια. Κι ασε τα ναρκωτικα, λιγο ''μαυρο'' δεν εβλαψε κανεναν αλλα το σκουπιδι και το μεθυσι ειναι ακρως ενοχλητικα και συμβαινουν κατα κορον.

Αλλα ασε με εμενα, ας απαντησουν οι κατ' εξακολουθηση κατασκηνωτες της παραλιας επαναλαμβανω (οχι του βουνου).


Σου απαντω εγω φίλε μου..

Δεν εχω ενοχληθεί ποτέ απο ελέυθερους κατασκηνωτές.Σε οργανωμένο που ευτυχώς άντε να έχω παει καμια δεκαρια φορές εχω ενοχληθεί σε όλες.

Δεν ξέρω πραγματικά τι λες για ναρκωτικά-σκουπίδια-μεθύσια.Κάνω ελέυθερο καμπινγκ όλη μου την ζωή.Ευτυχώς πέρασα το μικρόβιο στην γυναίκα μου και μετά στα παιδιά μου.Εχουμε κατασκηνώσει σε αμέτρητες παραλίες πάντα μακρυά απο τον ¨πολιτισμό¨.

Εχουμε γνωρίσει όλα αυτά τα χρόνια ¨γείτονες¨που ήταν γιατροί-δημοσιογράφοι, επιστήμονες κάθε λογής ανθρώπων.Ποτέ δεν είδαμε (είχα και τα παιδια μου μαζί αλοίμονο) προκλητική συμπεριφορά απο χρήση ναρκωτικών κλπ κλπ.

Ολοι μηδενός εξαιρουμένου αποζητούν την ησυχία τους χωρίς βαβούρες και προκλήσεις.

Πραγματικά εντυπωσιάζομαι όταν διαβάζω αυτό το περί ¨ελειψης παιδίας των ελέυθερων κατασκηνωτών "

billy the kid
23-07-2013, 16:54
Εγω βέβαια τα ξέρω λίγο διαφορετικά τα πράγματα.

Ο συνειδητοποιημένος "ελεύθερος κάμπερ" είναι στις περισσότερες περιπτώσεις ( εγω βέβαια πιστεύω ότι είναι σε όλες ) φυσιολάτρης με ιδιαίτερη ευαισθησία σε θέματα που αφορούν την καθαριότητα και γενικότερα την ησυχία.

Εχω δει παραλίες γεμάτες με ελέυθερους κατασκηνωτές χωρίς κάδο απορριμάτων , χωρίς τον δήμο να κατεβαίνει να καθαρίσει διότι δεν το επιτρέπει η πρόσβαση , να είναι πεντακάθαρες .Μάλιστα μερικές φορές καθαρίζουν την παραλία απο σκουπίδια που έφερε η θάλασσα .Μερικές φορές συμβαίνει σε αυτές τις παραλίες κάποιος κατασκηνωτής να "ανάψει" ένα τσιγάρο και μετά να πιάσει την κιθάρα του με την παρέα του στον χώρο του και πάντα χαμηλόφωνα να διασκεδάσει κόσμια.

Εχω δει όμως και παραλίες που δεν υπάρχουν ελέυθεροι κατασκηνωτές , με ¨καθως πρέπει " λουόμενους όταν φεύγουν να αφήνουν κάθε λογής σκουπίδι .Εχω βιώσει καταστάσεις με μεθυσμένους ¨κυρίους¨να βάζουν τα λαικά στο διαπασών αδιαφορώντας για τον διπλανό τους αφου έχουν καταναλώσει ένα βαρέλι μπύρες και ούζα .

Κάφρους μπορείς να βρείς παντού.Σε κάποια σημεία μπορείς να βρείς λιγότερους εως καθόλου.Αυτά τα σημεία είναι εκεί που συχνάζουν οι ελεύθεροι φυσιολάτρες κατασκηνωτές:)


:ye36::re25:

diomiles
23-07-2013, 16:55
Με λιγα λογια, αλλο ''καμπερ'' κι αλλο κατασκηνωτης ''σκηνιτης'' αφραγκος και λιγδιαρης οπως π.χ στην Τηλο, στην Καλογρια της Αχαιας, τον Καιαφα της Ηλειας κ.λ.π.........
Ο ''καμπερ'' ειναι αλλο πραγμα κι αλλο πραγμα ο ''σκηνιτης'' των Ματαλων και του Βαϊ στην Κρητη....

Εγω δεν παιζω με τις λέξεις....

Για μένα στον ελέυθερο κατασκηνωτή δώσε ότι ορισμό σου αρέσει .Θες κάμπερ θες σκηνιτης οπως θες μπορείς να τον πείς.

Σου είπα υπάρχουν αμέτρητες παραλίες στην χώρα μας που γεμίζουν με ανθρώπους που τους αρέσει να ζουν ελέυθερα χωρίς τους περιορισμούς του οργανωμένου καμπινγκ .

Κάνε μια βόλτα στην διπλανη παραλία απο την Χιλιαδού τον Αυγουστο.Η συγκεκριμένη παραλία είναι παγκοσμίως γνωστη σε γυμνιστές.Πριν μερικά χρόνια είχα μετρήσει 70 σκηνές .Ειχαν τοποθετηθεί σε απόλυτη τάξη η μια δίπλα στην άλλη.Εγω έμενα σε διπλανη παραλία για αρκετές μέρες.Μετα το πέρας του Σαβ/κου πήρα το καγιάκ και έκανα την καθιερωμένη μου βόλτα μου απο την συγκεκεριμένη παραλία.Οι περισσότεροι είχαν φύγει και είχαν μείνει λίγες σκηνές.Η παραλία ήταν πεντακάθαρη χωρίς βέβαια να έχει φροντίσει για αυτό κανείς απο το παρακείμενο χωριό για κάτι τέτοιο.Οι ίδιοι οι κατασκηνωτές φροντίζουν να κρατανάνε καθαρό τον ¨χώρο τους η μάλλον καλύτερα το σπίτι τους¨.

Παραδείγματα μπορω να σου φέρω άπειρα με παραλίες της πατρίδας μας που επικρατεί η τάξη και η καθαριότητα εδω και πάρα πολλά χρόνια.

billy the kid
23-07-2013, 16:58
Ημουν το προηγουμενο....
Αν εννοεις την ελαια Κυπαρισσίας....

Καθε χρονο περνανε, αλλα σπανια γραφουν
Φετος εχουν δουλειά τα οργανωμενα στο γιανιτσοχωρι και δεν θα υπαρχει προβλημα

Ναι, εκεί εννοώ, έχω ξαναπάει και ήταν όπως τα γράφεις, ευχαριστώ!

gsmaniac
23-07-2013, 17:10
http://img.tapatalk.com/d/13/07/23/qyby7e5u.jpg

Ελαια.....φτασαμε παρασκευη βραδυ και στησαμε στο σκοταδι...
Η τεράστια παραλια με το πανέμορφο πευκοδασος, ειναι ο παραδεισος του ελευθερου κατασκηνωτη

http://img.tapatalk.com/d/13/07/23/tusyzezy.jpg

http://img.tapatalk.com/d/13/07/23/uzenupah.jpg

Μετα απο κατι τετοια....ξεκινας τα ναρκωτικα
Εχει δικιο ο γιωργος...:D


Στάλθηκε από Λελοφον

GeorgeP
23-07-2013, 17:10
Σου απαντω εγω φίλε μου..

Δεν εχω ενοχληθεί ποτέ απο ελέυθερους κατασκηνωτές.Σε οργανωμένο που ευτυχώς άντε να έχω παει καμια δεκαρια φορές εχω ενοχληθεί σε όλες.

..............................................................................................
Ολοι μηδενός εξαιρουμένου αποζητούν την ησυχία τους χωρίς βαβούρες και προκλήσεις.

Πραγματικά εντυπωσιάζομαι όταν διαβάζω αυτό το περί ¨ελειψης παιδίας των ελέυθερων κατασκηνωτών "



Εγω δεν παιζω με τις λέξεις....

Για μένα στον ελέυθερο κατασκηνωτή δώσε ότι ορισμό σου αρέσει .Θες κάμπερ θες σκηνιτης οπως θες μπορείς να τον πείς.

Σου είπα υπάρχουν αμέτρητες παραλίες στην χώρα μας που γεμίζουν με ανθρώπους που τους αρέσει να ζουν ελέυθερα χωρίς τους περιορισμούς του οργανωμένου καμπινγκ .

............................................................................................

Παραδείγματα μπορω να σου φέρω άπειρα με παραλίες της πατρίδας μας που επικρατεί η τάξη και η καθαριότητα εδω και πάρα πολλά χρόνια.

Ουτε εγω παιζω με τις λεξεις και ξαναλεω αλλο ''καμπερ'' κι αλλο ''σκηνιτης''.................αν θες το καταλαβαινεις αν οχι.........κανενα προβλημα και παλι.

AKIS_21
23-07-2013, 20:09
Ελαια ο παράδεισος έκανα εκεί κάμπινγκ απο το 1980 και οταν ξανά πήγα το 2010 δε είχε αλλάξει τίποτα όλη η φύση στο μεγαλείο της ασε για την ανάπτυξη της περιοχής απο χρήματα κατασκηνωτών

gsmaniac
23-07-2013, 20:26
Ελαια ο παράδεισος έκανα εκεί κάμπινγκ απο το 1980 και οταν ξανά πήγα το 2010 δε είχε αλλάξει τίποτα όλη η φύση στο μεγαλείο της ασε για την ανάπτυξη της περιοχής απο χρήματα κατασκηνωτών

η περιοχη θελει τους κατασκηνωτες, γιατι αφηνουν χρηματα και προσεχουν το δασος.....
η κοινοτητα εχει βρυσες και καθε ανοιξη καθαριζεται το δασος, απο τους κατοικους
ειναι και η παραλια με την μεγαλυτερη επισκεψημοτητα της καρετα-καρετα.....και υπαρχει μια ομαδα, που προσεχει τις φωλιες

τα τελευταια χρονια παρατηρειται αυξηση των πρωταρηδων, σε αυτο τον τροπο διακοπων, λογω κρισης......:rolleyes:

μακαρι να μεινει ετσι για πολλα ακομα χρονια, αν και το βλεπω δυσκολο:cool:

billy the kid
23-07-2013, 21:53
Συμφωνώ σε όλα μαζί σας...:cool2:

kostasmats
24-07-2013, 00:57
.Εγω έμενα σε διπλανη παραλία για αρκετές μέρες..

στον Δαμιανο ησουν?

diomiles
24-07-2013, 08:21
στον Δαμιανο ησουν?

Οχι ήμουν στα Αμπελάκια...

http://img11.imageshack.us/img11/9526/tpxb.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/11/tpxb.jpg/)

http://img199.imageshack.us/img199/2282/unx.JPG (http://imageshack.us/photo/my-images/199/unx.JPG/)

Φέτος όμως προς τα μέσα του Αυγούστου θα είμαι λίγο πιο δίπλα στον Κοκκινιά διότι έμαθα ότι καθάρισαν ένα πηγάδι με γλυκό νερο το οποίο είναι στην παραλία και θα έχουμε καθημερινό ντουζάκι με καθαρό νερό :)

http://img854.imageshack.us/img854/8862/tvk8.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/854/tvk8.jpg/)



Αμα βρεθείς στην γειτονιά χτύπα τηλέφωνο σου εγγυώμαι παγωμένη μπύρα και φρέσκια αθερίνα:)

kostasmats
24-07-2013, 19:26
ευχαριστω για την προσκληση ,αν ολα πανε καλα μετα τις 25/8 θα το προσπαθησω:ye32:

ARGI
30-07-2013, 13:07
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/537934_412809525413335_2024084529_n.jpg

Δυστυχώς έτσι είναι:
Οχι στο Camping!
Ναι στα αυθαίρετα !!!!
:(:(:(

gandreas
30-07-2013, 13:49
Γιατι δεν γραφουν τα μαγαζια που αφηνουν ελευθερο το καπνισμα ; ποιο πολλα θα βγαλουν ;)

Στάλθηκε από το GT-N8010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

billy the kid
30-07-2013, 16:26
Πήγα Ελαία το ΣΚ, ήταν μαγευτικά όπως πάντα, δυστυχώς όμως η αστυνομία έχει αρχίσει κι εκεί να ενοχλεί τους κατασκηνωτές...προς το παρόν τους κάνει συστάσεις να τα μαζέψουν και να φύγουν, αρκετοί με το φόβο του πρόστιμου το έκαναν, εμείς συνεχίσαμε κανονικά τη διαμονή μας εκεί. Σημειωτέον ότι το μέρος παραμένει απόλυτα καθαρό και οι κατασκηνωτές προστατεύουν το περιβάλλον εκεί, το οποίο είναι κι εξαιρετικού φυσικού κάλλους.

gsmaniac
30-07-2013, 16:30
Πήγα Ελαία το ΣΚ, ήταν μαγευτικά όπως πάντα, δυστυχώς όμως η αστυνομία έχει αρχίσει κι εκεί να ενοχλεί τους κατασκηνωτές...προς το παρόν τους κάνει συστάσεις να τα μαζέψουν και να φύγουν, αρκετοί με το φόβο του πρόστιμου το έκαναν, εμείς συνεχίσαμε κανονικά τη διαμονή μας εκεί. Σημειωτέον ότι το μέρος παραμένει απόλυτα καθαρό και οι κατασκηνωτές προστατεύουν το περιβάλλον εκεί, το οποίο είναι κι εξαιρετικού φυσικού κάλλους.

ειχε πολυ κοσμο???
το beachbar ανοιξε???

η αστυνομια παντα περναει, αλλα μενει στις συστασεις...ευτυχως

billy the kid
30-07-2013, 17:16
ειχε πολυ κοσμο???
το beachbar ανοιξε???

η αστυνομια παντα περναει, αλλα μενει στις συστασεις...ευτυχως

Είχε αρκετό κόσμο το ΣΚ αλλά φαντάζομαι τις καθημερινές είναι πιο καλά. Όχι το
beach bar ήταν κλειστό, μάλιστα δεν υπάρχει τίποτα στη θέση που βρισκόταν παλιά...:hmmm: